Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Postime
    29
    Për ju që e hapët çështjen e një akademie shkencash të studiusve shqiptarë.
    Mësëpari,të ju njoftoj se në Maqedoni,ka mbi 120 doktorë shkencash profilesh të ndryshme
    dhe po aqë magistra shkencash,nga të cilët një pjesë e mirë e tyre punojnë në dy univerzitet
    në Tetovë dhe në dy univerzitetet në Shkup.Ndonse i kanë titujt shkencorë,nuk mirren me punë shkencore të gjithë,por një numër i mirë sish.E kam fjalën për titullarë shqiptarë të Maqedonisë.Duke pasë para sysh ekzistencën e një potenciali të tillë shkencor,kemi mendua për nevojën e themelimit të një akademie shkencash dhe artesh për shqiptarët e Maqedonisë.Por,themelimi i një institucioni të tillë të lartë,këtu,në Maqedoni, nuk është aqë i
    lehtë.Prandaj,për të qenë të organizuar institucionalisht për të mbëri deri te themelimi i akademisë,ka qenë punë më e lehtë e më e mundshme që punëtorët shkencorë shqiptarë
    të organizoheshin e të formoheshin,zyrtarisht, si person juridik,mandej,si trup i tillë, t'ia
    fillojnë punës për themelimin e akademisë.Andaj,në mungesë të akademisë,punëtorët shkencorë shqiptarë të Maqedonisë në 2.VI.2005,në Shkup themeluan asociasionin me
    emërin FORUMI AKADEMIK PËR SHKENCA DHE ARTE I SHQIPTARËVE TË MAQEDONISË,si paraardhës i akademisë,kur hiqet vetëm fjala forum e mbetet: akademia e shkencave...
    Ka pasë shum obstrukcione dhe pengesa nga organet përkatëse shtetnore të Maqedonisë,
    por,më në fund,ia arrijtëm që forumin ta zyrtarizojmë në fund të janarit 2007.Forumi ka
    për qëllim që t'i tubon punëtorët shkencorë shqiptarë,ta organizon veprimtarinë shkencore
    po simbas metodave organizative të akademive dhe ta organizon punën për themelimin
    e akademisë,për shqiptarët.Neve shqiptarëve,këtu në Maqedoni,vërtetë na mungon dhe
    na duhet një institucion i tillë,i cili do të gjeneronte,mandej,edhe institute të tjerë përkatës
    Përshëndetje - Prof.Dr.Fehim Reçani.

  2. #22
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    I nderuar profesor,


    Faleminderit qe na e solle kete informate, deri diku kam degjuar per kete iniciative, dhe si gjithmone ky shtet ndalon frymen e vetedijesimit, avancimit te shqipetareve por kam frike se iniciuesit e ketij forumi mund te jene tipa si Gjylimsere Kasapi qe ka blere te gjithe titujt shkencor, apo Tahir Zajazi, doktor shkencash qe ka botuar ca tekste mesimore (copy-paste) nga gjuhet e huaja, ku asnjera fjali nuk korrespondon me tjeter, tekste pa logjike. Dhe kushti kryesor per tu futur ne provim, eshte te kesh blere librin e tij, e te kesh mesuar permendesh, se ndryshe ska se si. E te tjere shembuj si keto.

    Dhe ju, meqe shpreheni ne veten e trete shumes, jeni edhe pjesetar i kesaj iniciative, mund te na thoni me teper, se kush jane anetaret e ketij forumi?

    Teksti me siper ka aq shume gabime shkrimi, dhe shpresoj te vijne nga shpejtesia e te shkruarit e jo si rezultat i vlerave te nenshkrimit tuaj Prof.Dr..
    • The rest is silence.


  3. #23
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    AKADEMIK
    1. Anëtar i drejtpërdrejtë i një akademie të
    shkencave.
    2. Titull që i jepet një dijetari, një shkrimtari, një
    artisti etj. nga një akademi.

    Zombie, akademik eshte cdo person i cili eshte regjistruar ne fakultet dhe kryen ate. Univerziteti eshte akademi arsimore. Maqedont studenteve u thun ( akademski gragjanin ). Egzistojne akademia policore, akademia ushtarake, akademia futbollistike etj etj.... Kurse kjo qe permendish ti eshte vetem nje grupim i njerezve me te shquar te jetes publike qe kane bere dicka ne karrieren e tyre dhe jane vlersuar dhe ketu ne Akademine shkencave marin emertimin (akademik) per punen e tyre dhe ne disa shtete luajne nje rol te rendesishem ne jeten politiko-shoqerore mirepo ne shume shtete kane humbur edhe ate privilegj, jo me kot Sali Berisha don te shkrije kete institucion ne Shqiperi.

    Kjo eshte si puna jone : Mjekut i thojna doktor. A nocion doktor eshte titull e jo profesion.

    Besoj se isha i qarte per cdo moskuptim jam ketu perseri.

  4. #24
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Citim Postuar më parë nga Ballisti_Tetove Lexo Postimin
    Zombie, akademik eshte cdo person i cili eshte regjistruar ne fakultet dhe kryen ate. Univerziteti eshte akademi arsimore. Maqedont studenteve u thun ( akademski gragjanin ). Egzistojne akademia policore, akademia ushtarake, akademia futbollistike etj etj.... Kurse kjo qe permendish ti eshte vetem nje grupim i njerezve me te shquar te jetes publike qe kane bere dicka ne karrieren e tyre dhe jane vlersuar dhe ketu ne Akademine shkencave marin emertimin (akademik) per punen e tyre dhe ne disa shtete luajne nje rol te rendesishem ne jeten politiko-shoqerore mirepo ne shume shtete kane humbur edhe ate privilegj, jo me kot Sali Berisha don te shkrije kete institucion ne Shqiperi.
    Kjo eshte si puna jone : Mjekut i thojna doktor. A nocion doktor eshte titull e jo profesion.

    Besoj se isha i qarte per cdo moskuptim jam ketu perseri.

    E qartë, por këtu flitet për akademinë e shkencave, apo?!

    Akademik që është i një niveli të lartë teorik, shkencor e artistik, që u përgjigjet kërkesave me të përpunuara e të rrepta të një fushe.

    Akademi- Institucion i lartë shkencor shtetëror ose shoqatë e përhershme dijetarësh e njerëzish të kulturës, që merret me organizimin e drejtimin e punës shkencore dhe me kërkime e me studime për zhvillimin e shkencave e të arteve; ndërtesa e këtij institucioni ose e kësaj shoqate. Akademia e Shkencave. Akademia e arteve. Asambleja e akademisë. Anëtar i akademisë. Institutet e akademisë.

    Ndërsa atë qe përmend më lartë:

    Akademi- Shkollë e lartë për disa degë të veçanta;
    ndërtesa e kësaj shkolle. Akademia ushtarake.

    Një student i diplomuar në një fushë të caktuar, nuk quhet akademik, por varësisht nga dega; Profesor, Jurist, Ekonomist etj...

    Përderisa Akademike përdoret edhe si nocion, Vit akademik, Orë akademike, Jetë akademike, Fryme akademike....

    Zombi e jo Zombie

    • The rest is silence.


  5. #25
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    E qartë, por këtu flitet për akademinë e shkencave, apo?!
    Si duket akoma nuk ke kaluar ne demokraci je ne periudhen e tranzicionit akoma

    Zombi, me ne fund

  6. #26
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Citim Postuar më parë nga Ballisti_Tetove Lexo Postimin
    Si duket akoma nuk ke kaluar ne demokraci je ne periudhen e tranzicionit akoma

    Zombi, me ne fund

    Akoma me keq, kam gjak komunizmi

    • The rest is silence.


  7. #27
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Zombi me vjen mire qe e ke kap nje teze shume te rendesishme qe mos te nodhd padashje qe te infiltrohen tipa me diploma te bleme apo te marrame nje njfshem. Tema nga ana ime nuk eshte hapur rastesisht por per qellim ka ngritjen e kesaj problematike ne nivele sa me te larta qe te diskutohet dhe te hapet rruga per nje gje te tille.
    Mendoj se eshte koha qe te ndodh nej nisme e tille. KUr u hap Universiteti i tetoves shume pak besonin se do te ndodhte nje dite qe ai te zyrtarizohet pro ja qe nje gje e tille ndodhi. E kur behet fjale per Akademine shklencave mendojs e shume me lehte mund te ndodh nje gje e tille dhshte zoti qe te vije ne krye dikush qe do te merret me probleme te shkences,a rsimit ne menyre serioze dhe do te die se cka do te kerkoje.
    megjithate mendoj se kjo teme do te zgjoj kersherin e e akadeikeve tane qe te diksutojme ne kete teme
    edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704

    pergezime

    Citim Postuar më parë nga fehim Lexo Postimin
    Për ju që e hapët çështjen e një akademie shkencash të studiusve shqiptarë.
    Mësëpari,të ju njoftoj se në Maqedoni,ka mbi 120 doktorë shkencash profilesh të ndryshme
    dhe po aqë magistra shkencash,nga të cilët një pjesë e mirë e tyre punojnë në dy univerzitet
    në Tetovë dhe në dy univerzitetet në Shkup.Ndonse i kanë titujt shkencorë,nuk mirren me punë shkencore të gjithë,por një numër i mirë sish.E kam fjalën për titullarë shqiptarë të Maqedonisë.Duke pasë para sysh ekzistencën e një potenciali të tillë shkencor,kemi mendua për nevojën e themelimit të një akademie shkencash dhe artesh për shqiptarët e Maqedonisë.Por,themelimi i një institucioni të tillë të lartë,këtu,në Maqedoni, nuk është aqë i
    lehtë.Prandaj,për të qenë të organizuar institucionalisht për të mbëri deri te themelimi i akademisë,ka qenë punë më e lehtë e më e mundshme që punëtorët shkencorë shqiptarë
    të organizoheshin e të formoheshin,zyrtarisht, si person juridik,mandej,si trup i tillë, t'ia
    fillojnë punës për themelimin e akademisë.Andaj,në mungesë të akademisë,punëtorët shkencorë shqiptarë të Maqedonisë në 2.VI.2005,në Shkup themeluan asociasionin me
    emërin FORUMI AKADEMIK PËR SHKENCA DHE ARTE I SHQIPTARËVE TË MAQEDONISË,si paraardhës i akademisë,kur hiqet vetëm fjala forum e mbetet: akademia e shkencave...
    Ka pasë shum obstrukcione dhe pengesa nga organet përkatëse shtetnore të Maqedonisë,
    por,më në fund,ia arrijtëm që forumin ta zyrtarizojmë në fund të janarit 2007.Forumi ka
    për qëllim që t'i tubon punëtorët shkencorë shqiptarë,ta organizon veprimtarinë shkencore
    po simbas metodave organizative të akademive dhe ta organizon punën për themelimin
    e akademisë,për shqiptarët.Neve shqiptarëve,këtu në Maqedoni,vërtetë na mungon dhe
    na duhet një institucion i tillë,i cili do të gjeneronte,mandej,edhe institute të tjerë përkatës
    Përshëndetje - Prof.Dr.Fehim Reçani.

    pergezime per kete nisme,me vjen mire qe me ne fund edhe profesoret tane kane filluar te komunikojne drejteperdrejte me publikun mendoj se shte nje je e mire. urime per nismen
    edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Rreth Përhapjes Së Islamit Ndër Shqiptarët
    Nga cobra në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  2. Greqia u jep shtetësinë minoritarëve
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  3. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  4. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •