Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  :::::****::::::
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Mosha
  38
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Torrona kėtu!!!?

  Tungjateta

  Kur kemi qene te vegjel blenim nje lloj embelsire qe ishte si hallvat pese lekeshe por ishte e bardhe dhe behej me te bardhen e vezes etj etj. Ishte shume e shijshme te shkrihej ne goje. Normalisht prodhim shpie. Desha te di nese ndonjeri prej jush e ka provuar me pare kete embelsire ??

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  E ke fjalen per torrona apo per mafishe ?
  Se mafishet jane me te lehta per tu bere ne shtepi.Cdo christmas me sjellin nga dy pako me torrona prodhim Miamian(lol)...aty jane ne dollap jane bo stiv, se jane aq te forta sa duhet plumb me i shpu.

  Recete torrone :

  Torrone is a traditional Italian candy that is served during the Christmas holidays. It can also be enjoyed at other times of the year!

  Parchment Paper
  8 oz honey
  2 egg whites
  1 cup sugar
  2 Tbsp water
  1 lb blanched almonds
  1/2 lb hazelnuts
  2 tsp candied orange peel, diced
  1 tsp grated lemon zest

  Cook the honey in a double boiler for 1 1/2 hours stirring frequently. Beat the egg whites to the point of stiff peaks, and fold it into the honey.

  In a separate pan, mix the sugar and water and bring it to a boil without stirring. It should turn caramel in color. Mix this by slowly pouring into the honey while stirring. Cool it until slightly thickened and then add in remaining ingredients.

  Line 3 6x8 pans with parchment paper. Divide the mixture amongst the pans, pouring to a 2" depth. Cover with parchment paper and let set for 20 minutes. Cut into squares or bars to serve.

  Po deshe recete mafisheje me thuaj.

  Se hapa nje liber te vjeter qe kam ketu dhe po lexoj per nje hallve moraite ( keshtu quhet ) .

  Le qe kot me e shkrujt receten, se ske me gatu gje ti...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 08-08-2007 mė 12:10
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  ca koincidence, mafishe bleva dje

  ai me duket e ka fjalen per mafishet, keto toronat une s'i kisha ngju noiher.

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  ca koincidence, mafishe bleva dje

  ai me duket e ka fjalen per mafishet, keto toronat une s'i kisha ngju noiher.
  Ai thote se ishte si hallvat, pra e ka per torronat. S'ke provu ndonjehere DG ? Duhen dhembe shteti me i kafshu, se tonat thyhen. Gur, per zotin ! Do te sjell ca per Christmas !

  Se u kujtova ! Ishalla se ka per hallvasine...

  DG ndersa hallva shitej lakuriq, keto torronat ishin me qese te holle fare te tejdukshme.
  Ja edhe foto me poshte, te kesh nje ide se si duket. Te ngjisnin tek dhembet ato te Shqiperise...lol

  http://www.icecreamireland.com/image...Nougat2-sm.jpg
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 08-08-2007 mė 12:19
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Uku mendoj se e ka per hallvat sepse thote se te shkrihen ne goje.. e te te shkrihen mafishet jane.. (boh, cmu kujtua dhe sander mafishja tani )

  DG do na bosh ca mafishe po te ardhme andeja e ? Se korazoni perton lol..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime

  Question

  Fotoja , se s'mu hapte e para.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk ka dale foto Kore..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  cora nga foto me kujtohen pak dhe nga kjo qe thua ngjitej neper dhembe, po prape s'i mbaj mend mire

  zemrushe ti nuk shef qe une them "i bleva" jo " i bera"

  p.s. une i shof te dyja fotot

 9. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Kopjoni adresen me siper dhe hapeni vete.

  Une kur e hap nga AOL me del, nga internet explorer s'me hapet.

  ARE WE CLEAR ?!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine

  zemrushe ti nuk shef qe une them "i bleva" jo " i bera"
  U trembe me duket, se po te vijne mysafire.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  ARE WE CLEAR ?!
  Jo, pse te kliremi?? lol..

  Me gjith mend kush nga ju te dyja do na boj i her mafishe, apo nuk i benin atehere ne kohen e xhaxhit ca roze e ca te bardha hmmmm yammi..

  Nejse, DG e mire, mi boj gati kur te vij lol.. se pertoj me i gjet ku shiten
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 12. #12
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  E pra , do nezim furren ne, per dy copa mafishe qe do ti.
  Kur te vini tek une, do pjekim nje dash ne hell. ( plasa sa e thashe qe kam ble grill te ri ).
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-11-2006
  Postime
  193
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  ca koincidence, mafishe bleva dje

  ai me duket e ka fjalen per mafishet, keto toronat une s'i kisha ngju noiher.


  ca jane mafishet?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga conman
  ca jane mafishet?
  meringue cookies

  une i bleva te Agata&Valentina ( 79 st and 1st Ave.) po ka plot vende ku mund ti gjesh, te ky ia vlente me ik se kishte lloj lloj djathrash

  cora, nga e thena ne te bere eshte ne mes nje det i tere
  ta gezosh grillen

 15. #15
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga conman
  ca jane mafishet?
  Ne anglisht quhen macaroons .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 08-08-2007 mė 12:54
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  nooo macaroons jane si me brume
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  nooo macaroons jane si me brume

  Po, por kto me pelqejne mua. Pse do lejme gjithe ate conman te haje mafishe? lol
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #18
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Corre ta gezosh grillin e ri.. mire pra un e DG do dalim te bleme mafishe ne dyqan, ti na piq qingjin ne hell te ta bejme gezuar .. Conman te na sjelli birrat, kurse bayern coca colat.. si me dembel qe eshte
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 19. #19
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Corre ta gezosh grillin e ri.. mire pra un e DG do dalim te bleme mafishe ne dyqan, ti na piq qingjin ne hell te ta bejme gezuar .. Conman te na sjelli birrat, kurse bayern coca colat.. si me dembel qe eshte
  Nuk qenke per te shkruar ftesa ti zemrushe, se i bike per shkurt fare.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  Nuk qenke per te shkruar ftesa ti zemrushe, se i bike per shkurt fare.
  Epo nje kore ka forumi qe kur fillo me bo ftesa mbaro dhe boja tastieres

  boje ti ftesen se gati jam un
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •