Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Re: klodi

    Postuar mė parė nga i krishteri
    ti e ke treguar qe ne fillim se kush je. te gjithe te kundershtojne(te gjithe te krishteret, qofshin katolik, qofshin ortodoksa, qofshin protestante), por nuk harrin te kuptosh se je ne gabim. siē te thashe shume kohe me pare.., je i vetmi ortodoks qe flet ne kete menyre sepse ortodoksit e tjere me kane then kete gje; "jemi vellezer edhe neve duhet te mesojme shume nga ju sepse ju kini nje gje te bukur, qe ngulmoni perdite ne leximin e fjales se Perendise edhe ne lutje"!por ti je i vetmi qe vuan nga urrejta nga llafet nga shume semundje shpirterore. mjere ai person qe eshte prane teje sepse do te semur direkt sepse ke njesemundje vdekje prurese edhe ngjitese. semundja jote nuk eshte se pranon Krishtin, por eshte ajo qe e kundershtone Krishtin. si i thane dishepujt Zotit? "mesues neve pame nje person qe i ndiqte demonet ne emrin tende edhe e ndoqem, por si i tha Jezusi me pas? nese nuk e di, mesoje ne fjalen e Perendise!!!

    Zoti te dhente syte e tij sepse je vertet qorr shpirteror!!!
    Zoti paste meshire per ty!!!




    Meqe je anetar forumi, me detyron te drejtohem ende.

    "i krishteri" me akuzon, sic ben edhe Deshmuesi, per disa gjera pa u refruar se ku, kur edhe si ka ndodhur.

    Ps. mua me paskan kundeshtuar te gjithe protestantet, madje edhe ortodokset me katoliket.

    Une, per kete shprehje, te akuzoj ty per GENJESHTAR, I LIG...edhe vetem i krishtere nuk mund te quhesh.

    Therras ketu per Deshmi te kundert:

    nga protestantet, Gjonin, Jesushaus, Huggos

    nga ortodokset, nqs ju mendoni se ka ndonje...thuajeni, ta shohim nqs eshte e vertete.

    nga katoliket: Shpresmiri...(nqs eshte katolik, se nuk kam pare qe ta pohoje nje gje te tille), tjeter katolik nuk eshte deklaruar ne forumin e bibles.


    *************

    Po si ka mundesi qe keto lloj Funderrinash te vetequhen te Shpetuar, kur vetem shpifjen, genjeshtren, mossinqeritetin njohin?

    ************

    ortodokset nuk te kane kundershtuar ty?

    Shih Niku, temat e ishpastoreve te tu, qe jane kthyer ne ortodokse se cfare thone per ju?

    Te kam kundershtuar une, Matrix....

  2. #22

    Pėr: Siguria e shpetimit (protestant) vs Shpetimi si nje proces (Ortodoks)

    Mbase pak si me vonesė nė bashkėbisedimin paēka se njė temė e tillė qėnka hapur mė 2002, mė lejoni tė jap disa mendime solide duke besuar se mund ti shėrbejnė fryetshmėrishė tė njė argumenti tė tillė.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Sic e keni pare edhe ne tema te tjera te fundit, nqs keni mundur ti ndiqni me gjithe stergjatje ne shpjegime, une konkludoj, si gjithnje, se eshte pothuajse e pamundur edhe e kote te fillosh e te flasesh me cdokend qe nuk deshiron per arsye te ndryshme te te degjoje.
    Qė tė dėgjosh dike besoj se pesoni qė ėshtė duke folur tė ket diēka nė tė cilėn ti ofroj audiences sė tij, gjithėsesi shumica spara ofrojnė njė gjė tė tillė.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Sidoqofte, me duhet te theksoj, se une respektoj ne fund te fundit vendimin e cdo kujt per te besuar cfaredo lloj gjeje qe deshiron, ashtu sikunder do te doja qe megjithe ndryshime ne opinione te arrihet te pakten nje respekt nda j ARSYETIMIT, LOGJIKES, pasi kam vene re se edhe keto po shkelen dhunesisht.

    Personalisht duhet tė theksoj se Pali te 1 Korintase 1:18, shkroi:

    “Sepse mesazhi i kryqit ėshtė marrėzi pėr ata qė humbin, por pėr ne qė shpėtohemi ėshtė fuqia e Perėndisė.”

    Pra nė qoftė se do tė na duhet tė kemi njė qasje tė marrjes sė vendimeve tona atėhere mendoj se nuk duhet tafillojmė nga aspekti i dėshirave tona por nė aspektin e “Ungjillit”.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    E meta e te mosditurit te te mbajturit te nje teme, apo te te pergjigjurit karshi atij qe te pyet apo sfidon me nje varg, eshte nje tjeter tipar qe e veshtireson biseden me njerez qe mendojne se kane frymezim ("personal").
    A mund tė mė shpjegosh se ēdo tė thuash me Frymėzim Personal? Edhe ku e mbėshtet kėtė Biblikisht?

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Ajo qe te bie ne sy me keta eshte njeanshmeria e plote edhe e izoluar e menyres se mendimit. Ata nuk i sheh te bashkepunuojne, te permendin bashkebesimtare, te mund te respektojne vargjet e dhena prej te tjereve, ashtu sikur respektojne te vetat. Per ta krishterimi filloi ne mundesisht vitin 1991-2, kur amerikane apo angleze u "hapen" syte atyre per here te pare, edhe u mbushen mendjen "shqiptareve" te paeksperience se keta mund te jene ne nje shkalle me zbulesat apostolike, edhe se celesi i shpjegimit biblik eshte ne thjesht ne marredheniet Perendi - individ!
    Kush ka thėnė qė Krishterimi filloi mė 1991-2?

    A e ke lexuar ndonjėherė Rom 15:18-19 e cila thotė:

    Sepse nuk do tė guxoja tė flas pėr ndonjė nga ato gjėra tė cilat Krishti nuk i bėri nėpėrmjet meje, pėr t’i sjell nė dėgjes johebrenjtė me fjalė dhe me vepėr, me fuqi shenjash dhe ēudirash, me fuqi tė Frymės sė Perėndisė; kėshtu, prej Jeruzalemit e pėrqark dhe gjer nė Iliri, kam kryer shėrbimin e ungjillit tė Krishtit,

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    I them keto, sepse une per shembell, e di me pare se ndonje tjeter se kush eshte Michael (anglezi) qe ungjillezoi Korcen qe ne 92-shin, edhe miqte e tij edhe shume gjera te tjera, por kur u them une se une ju njoh JUVE, nuk me besojne.

    Tashti, a ka ndonje qe do me jape pergjigje per keto vargje, pa u hedhur ketej e andej.
    Pėrpara se tė tė jap njė pėrgjigje mė lejo qė pike sė pari tė vendosim disa rregull nė bashkėbisedimin tonė.
    Pra kur bėhet fjalė pėr shpjegimin e Biblės ne duhet tė theksojmė njė rregull shumė tė veēantė. Ēdo varg Biblik duhet tė interpretohet nė kontekstin e tij.

    Por ēfarė nėnkuptojmė ne me kontekst? Edhe pėrgjigja ėshtė e thjeshtė.

    1. Njė tekst Biblik duhet tė interpretohet pike sė pari:
    a. nė paragrafin e tij, pra duhen parė paragraftet pararendės edhe mbasardhės.
    b. nė kapitullin e tij, pra duhet tė tė kuptosh, edhe tė interpretosh temen e kapitullit ku ndodhet.
    c. nė librin e tij, duhet tė interpretojmė nė kontekstin e librit tė tij.

    Ka edhe rregulla tė tjera por unė nuk dua tė tė bėj konfjuz edhe tė dhashė kėto mė elementaret.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    A flasin keto vargje per humbje te shpetimit te nje besimtari (patjeter te rilindur)?
    Pikė sė pari qė ėshtė e rėndėsishme duhet tė theksojmė se ēfarė nėnkuptojmė ne kur pėrmėndim fjalėn “SHPĖTIM”. A mundė tė thuash se se SHPĖTOHET njė person.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    1) 1 Kor 9:27 " Edhe e mundoj trupin tim edhe e nenshtroj, se mos pasi tu kem predikuar te tjereve, behem per tu PERJASHTUAR vete.
    Pali foli pėr mundėsinė qė ai “tė pėrjashtohej” (LIM) ose “tė skualifikohej” (1 Kor. 9:27). Por konteksti e zbulon qartė se ai po flet pėr shėrbesėn, jo pėr jetėn e pėrjetshme. Nėse nuk e kuptojmė kėtė, atėherė shpėtimi pėrfundimtar i Palit varej nga mundimi qė ai i bėnte trupit dhe ky do tė ishte shpėtim me anė tė veprave. Gjė qė Bibla na meson qartė se Shpėtimi nuk ėshtė me anė tė veprave Efs 2:8-10.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    2) 1 Kor 10:12 "Pra ai qe mendon se qendron ne kembe, le te shohe se mos BJERRE"
    Mundė tė rrėzohesh nga Kali? Nga figu? Tė rrėzohesh me Biēikletė? Mund tė tė pyes se pėr ēfarė po na flet konteksti?

    Edhe vargu 13 e jep pėrgjigjen. Nė tė cilėn na thuhet.

    “Asnjė tundim nuk ju ka gjetur juve, pėrveē se tundimi njerėzor; por Perėndia ėshtė besnik dhe nuk do tė lejojė qė t’ju tundojnė pėrtej fuqive tuaja, por me tundimin do t’ju japė dhe rrugė dalje, qė ju tė mund ta pėrballoni.”

    Pra po flitet pėr rėnien nė tundim edhe jo pėr humbjen e shpirtit.


    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    3) Galatasit 5:1,4..."qendroni pra te palekundur ne lirine me te cilen Krishti na liroi, edhe MOS HYNI SERISH ne zgjedhen e SKLLAVERISE......Ju qe kerkoni te shfajesoheni me abe te ligjit, jeni NDARE nga Krishti, RATE POSHTE NGA HIRI
    Galatasve 5:1 na flet pėr ecjen nė shenjtėri, po na flet pėr cilėsinė qė njė besimtarė duhet tė ketė, edhe jo kushtin e tij pėr tė shpėtuar shpirtin e tij.

    Tek Galatasve 5:4 Ėshtė e qartė se apostulli nuk po u flet tė krishterėve. Shprehja “ju kėrkoni tė shfajėsoheni me anė tė ligjit” provon se ata nuk ishin shfajėsuar kurrė. Ata ende po pėrpiqeshin tė konsideroheshin tė drejtė para Perėndisė. Por ata po pėrpiqeshin nė mėnyrėn e gabuar, rrugė qė nuk do t’i ēonte kurrė nė shfajėsim, sepse ėshtė e pamundur tė shfajėsohesh duke zbatuar ligjin.

    “Sepse asnjė mish nuk do tė shfajėsohet para Tij pėr veprat e ligjit; me anė tė ligjit nė fakt arrihet njohja e mėkatit” (Rom. 3:20).

    Ata qė kėrkojnė tė shfajėsohen duke zbatuar ligjin janė ndarė nga Krishti. Kjo nuk do tė thotė se njėherė ata ishin nė Krishtin dhe pastaj u ndanė prej Tij. Pėrkundrazi do tė thotė se ata vetė e ndanė veten nga ēdo e mirė qė mund tė merrnin prej Krishtit. Ata duhet tė zgjidhnin mes Krishtit dhe ligjit. Nėse zgjedh njėrin, ndahesh nga tjetri. Mund tė zgjedhėsh ose njėrin, ose tjetrin; nuk mund t’i kesh tė dy. Krishti duhet tė jetė ose gjithēka, ose asgjė.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    4) Filipianet 3:11-14 "qe ne ndonje menyre te mund tia arrij rringjalljen prej se cdekurish. Jo se une tashme e FITOVA CMIMIN (shpetimin, apo jo?), ose se jam I PERSOSUR (I rilindur i papersosur? apo i rilindur ne proces?), por une po VAZHDOJ (me vepra se si ndryshe, NE PROVES!!!) per ta ZENE (shpetimiN!!!), pasi edhe une u zura nga Jesu Krishti. Vellezer, sa per vete, une e konsideroj se e kam ZENE (shpetimin!!!), por rend drejt SYNIMIT (shpetimit ne te ardhmen!!!) drejt cmimit te thirrjers se lartme te Perendise ne Krishtin Jesu.
    Filpianėt 3:11-14 nuk falasin fare pėr humbjen e shpirtit por pėr virtytet e krishtera . Nė qoftė se fillon ta lexosh kapitullin nė konteks duke filluar nga vargu 1 deri me 21, do ta kesh tė qartė.

    Vargu 16 tė jep kontekstin e kapitullit nė tė cilen thuhet:

    16 Por nė pikėn ku kemi arritur, le tė ecim sipas sė njėjtės rregull me tė njejtėn mendje.

    Po tė jesh i kujdeshėm edhe tė bėsh njė studim mė tė detajuar do tė shikosh se kjo nuk ėshtė hera e pare qė Pali shkruan nė kėtė mėnyre lexo mė shumė te 1 Kor 9:15-27. Ku pali na flet pėr virtytet e Tij.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    5) 1 Tim 4:1 Tashti Fryma thote shkoqur se ne kohet e fundit DISA DO TA MOHOJNE BESIMIN (edhe ende do te jene te shpetuar sipas protestanteve, meqe ai nuk humbet?), duke u vene veshin frymerave genjeshtare edhe demoneve.
    6)1 Tim 5:15 "Sepse DISA tashme DEVIJUAN per te ndjekur satanin."
    Mė lejo tė jape njė tablo tė shkurtėr nė aspektin historik. Letrat drejtuar 1 Timoteut , 2 Timoteut bashkė me atė tė Titit quhen letra pastorale edhe nė kėtė mėnyrė duhen interpretuar.

    Pra le tė shikojmė se ēfarė na mėsojnė kėto letra pėr kėtė grup qė Pali i quan “DISA”

    1 Tim 1:3-4. Ashtu si tė nxita kur u nisa pėr nė Maqedoni, qėndro nė Efes pėr t’u urdhėruar disave tė mos mėsojnė doktrina tė tjera, dhe tė mos merren me pėrralla dhe me gjenealogji qė s’kanė tė sosur, tė cilat shkaktojnė pėrēarje mė tepėr sesa vepra e Perėndisė, qė mbėshtetet nė besim.

    Ky grup mėsojnė doktrina tė tjera dhe merren me pėrralla dhe me gjenealogji qė s’kanė tė sosur.

    1 Tim 1:6-7 Disa, duke u shmangur nga kėto gjėra, u kthyen nė biseda tė kota dhe, duke dashur tė jenė mėsues tė ligjit, nuk kuptojnė as ato qė thonė, as ato qė pohojnė.

    Ky grup merren me biseda tė kota edhe as atė qė thonė edhe pojojnė nuk e kuptojnė.

    1 Tim 4:1-5 Dhe Fryma e thotė shkoqur se nė kohėt e fundit disa do ta mohojnė besimin, duke u vėnė veshin frymėve gėnjeshtare dhe doktrinave tė demonėve, qė flasin gėnjeshtra me hipokrizi, tė damkosur nė ndėrgjegjen e tyre, tė cilėt do tė ndalojnė martesėn dhe do tė urdhėrojnė tė mos hani ushqimet qė Perėndia i krijoi, tė merren me falėnderim nga ata qė besojnė dhe e njohin tė vėrtetėn. Sepse ēdo krijesė e Perėndisė ėshtė e mirė dhe asgjė s’ėshtė pėr t’u hedhur, nėse merret me falėnderim, sepse ėshtė shenjtėruar nga fjala e Perėndisė dhe nga lutja.

    Ky grup do tė mojojnė besimin e tyre duke u vėnė veshin frymėve gėnjeshtare dhe doktrinave tė demonėve, qė flasin gėnjeshtra me hipokrizi, tė damkosur nė ndėrgjegjen e tyre.

    Pra ata mohojnė besimin jo sepse janė tė rilindur por sepse flasin gėnjeshtra me hipokrizi, tė damkosur nė ndėrgjegjen e tyre. Duke u vėnė veshin frymėve gėnjeshtare dhe doktrinave tė demonėve. Per tė njėjtin grup na flitet edhe te 1 Tim 5:15 edhe 6:20-21.


    Pra a mund ti quajmė ne kėta si individė tė Shpetuar?

    Ja se si Pali i ka pėrkufizuar kėta persona edhe unė bie shumė dakort me thėniet e tij.

    1 Tim 6:3-5
    Nė qoftė se dikush mėson njė doktrinė tjetėr dhe nuk ndjek fjalėt e shėndosha tė Zotit tonė Jezu Krisht dhe doktrinėn sipas perėndishmėrisė, ai mbahet mė tė madh dhe nuk di asgjė, por vuan nga sėmundja e grindjes dhe e tė zėnit me fjalė, prej nga lindin smira, grindja, tė sharat, dyshimet e kėqija, debatet e kota tė njerėzve me mendje tė prishur dhe tė shterur nga e vėrteta, sepse mendojnė se perėndishmėria ėshtė burim fitimi; largohu prej kėtyre.

    Diku tjeter ai na shkruan.

    Veprave 20:29-31.
    Nė fakt unė e di se, pas largimit tim, do tė hyjnė midis jush ujqėr grabitqarė, qė nuk do ta kursejnė tufėn, edhe vetė midis jush do tė dalin njerėz qė do tė flasin gjėra tė ēoroditura qė tė tėrheqin pas vetes dishepujt. Prandaj rrini zgjuar, dhe mbani mend se pėr tre vjet me radhė, ditė e natė, nuk pushova kurrė tė paralajmėroj secilin me lot.

    Pra me pakė flalė konteksti na meson se kėta persona janė ujqėr grabitqarė qė flasin gjėra tė ēoroditura sesa njerėz tė Shpėtuar.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    7) Heb 6:4-6 "Sepse ata qe jane NDRICUAR nje here (Rilindur!!!) edhe e shijuan dhuntine qiellore (dhunti e pakthyershme per protestantet!!!!) edhe u bene pjesetare te Frymes se Shenjte, edhe shijuan fjalen e mire te Perendise edhe mrekullite e jetes se ardhshme, edhe po U RREZUAN, eshte e pamundur ti SJELLESH serish ne pendim, sepse ata per vete te tyre e kryqezojne serish Birin e Perendise edhe e poshterojne.
    Hebrenjtė 6:4-6, nuk na flet fare se ēfarė i ndodh njė besimtari por na meson rreth PENDESES, Qė ėshtė e pamundur nė atė pike.

    Mė lejo tė shpjegohem Mua me pelqen shume tė jape mėsimdhėnie edhe donjehere unė mund tju them nxėnėsve tė mi “PO erdhet nė klasė ėshtė e pamundur ti ktheni orėt mbrapsht”. Pra unė nuk po flas pėr nxėsit por pėr orėt e klasės.

    Nė tė njėjtėn situate nuk na flitet pėr Besimtarėt por rreth “PENDESĖS” nuk na flitet rreth “SHPĖTIMIT” por sėrisht rreth “PENDESĖS”.

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    8) 2 Pet 2:15, 20-21 "ata qe E BRAKTISEN UDHEN E DREJTE, DEVIJUAN duke ndjekur edhen e Balaamit, birit te Beorit, i cili desh pagen e paudhesise.....sepse ata qe SHPETUAN nga ndyresite e botes me ane te njohurise se Zotit edhe Shpetimtarit Jesu Krisht, nese serish NGATERROHEN nga keto edhe MUNDEN, gjendja e tyre e fundit eshte edhe me e keqe se e para. Pasi do te kish qene me mire per ta te mos e kishin NJOHUR UDHEN drejtesise, se sa pasi e NJOHEN, tia KTHEJNE SHPINEN urdherimit te shenjte qe iu eshte dhene.


    ====================================
    ====================================

    shume te dashur protestante e ungjillore, perjashtoj ketu Beratin, qe ndoshta mund te mesoje me me logjike te pakten, here tjeter mos ecni e kepusni dokrrrra e jo doktrina se nuk ka lezet!


    Megjithate me respekt, Klodi!
    Konteksti i 2 Pjet 2:15 nuk flet pėr besimtarėt por pėr popullin e Izraelit. “NDRYSHIM I MADH”

    Konteksti i 2 Pjet 2:20-21 Shiko lidhėsen qė perdor Pjetėti nė vargun 20.

    20 Sepse ata qė shpėtuan nga ndyrėsitė e botės me anė tė njohjes sė Zotit dhe Shpėtimtarit Jezu Krisht, nėse pėrsėri ngatėrrohen nga kėto dhe munden, gjendja e tyre e fundit ėshtė mė e keqe se e para.

    Pra lidhėsa nėse nuk nėnkupton faktin e kryer, por ndryshimin midis kohėve tė ndryshme. Mė lejo tė shpjegohem.

    Unė mund tė them nėse unė kam krahė do tė ikja mė shpejtė nė punė. Pra kjo nuk nėnkupton karakterin tim por veprimin qė mund tė ndodhė nė njė situatė.

    Shpresoj qė tė mė kesh kuptuar sadopak. Edhe pėr mė shumė rreth subjektit do tė inkurajoja tė lexoje mė NJĖ HERĖ NĖ KRISHTIN, NĖ KRISHTIN PĖRGJITHMONĖ.

    KLM
    ☻/
    /▌
    / \ ...this is ... pergjigje.org

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-12-2014
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    17

    Pėr: Siguria e shpetimit (protestant) vs Shpetimi si nje proces (Ortodoks)

    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Sic e keni pare edhe ne tema te tjera te fundit, nqs keni mundur ti ndiqni me gjithe stergjatje ne shpjegime, une konkludoj, si gjithnje, se eshte pothuajse e pamundur edhe e kote te fillosh e te flasesh me cdokend qe nuk deshiron per arsye te ndryshme te te degjoje. Sidoqofte, me duhet te theksoj, se une respektoj ne fund te fundit vendimin e cdo kujt per te besuar cfaredo lloj gjeje qe deshiron, ashtu sikunder do te doja qe megjithe ndryshime ne opinione te arrihet te pakten nje respekt nda j ARSYETIMIT, LOGJIKES, pasi kam vene re se edhe keto po shkelen dhunesisht.

    E meta e te mosditurit te te mbajturit te nje teme, apo te te pergjigjurit karshi atij qe te pyet apo sfidon me nje varg, eshte nje tjeter tipar qe e veshtireson biseden me njerez qe mendojne se kane frymezim ("personal").

    Ajo qe te bie ne sy me keta eshte njeanshmeria e plote edhe e izoluar e menyres se mendimit. Ata nuk i sheh te bashkepunuojne, te permendin bashkebesimtare, te mund te respektojne vargjet e dhena prej te tjereve, ashtu sikur respektojne te vetat. Per ta krishterimi filloi ne mundesisht vitin 1991-2, kur amerikane apo angleze u "hapen" syte atyre per here te pare, edhe u mbushen mendjen "shqiptareve" te paeksperience se keta mund te jene ne nje shkalle me zbulesat apostolike, edhe se celesi i shpjegimit biblik eshte ne thjesht ne marredheniet Perendi - individ!
    I them keto, sepse une per shembell, e di me pare se ndonje tjeter se kush eshte Michael (anglezi) qe ungjillezoi Korcen qe ne 92-shin, edhe miqte e tij edhe shume gjera te tjera, por kur u them une se une ju njoh JUVE, nuk me besojne.

    Tashti, a ka ndonje qe do me jape pergjigje per keto vargje, pa u hedhur ketej e andej.


    A flasin keto vargje per humbje te shpetimit te nje besimtari (patjeter te rilindur)?

    1) 1 Kor 9:27 " Edhe e mundoj trupin tim edhe e nenshtroj, se mos pasi tu kem predikuar te tjereve, behem per tu PERJASHTUAR vete.


    2) 1 Kor 10:12 "Pra ai qe mendon se qendron ne kembe, le te shohe se mos BJERRE"


    3) [COLOR=crimson Galatasit 5:1,4[/COLOR] ..."qendroni pra te palekundur ne lirine me te cilen Krishti na liroi, edhe MOS HYNI SERISH ne zgjedhen e SKLLAVERISE......Ju qe kerkoni te shfajesoheni me abe te ligjit, jeni NDARE nga Krishti, RATE POSHTE NGA HIRI


    4) Filipianet 3:11-14 "qe ne ndonje menyre te mund tia arrij rringjalljen prej se cdekurish. Jo se une tashme e FITOVA CMIMIN (shenim Klod: Cmimin=shpetimin, apo jo?), ose se jam I PERSOSUR (I rilindur i papersosur? apo i rilindur ne proces?), por une po VAZHDOJ (me vepra se si ndryshe, NE PROVES!!!) per ta ZENE (shpetimiN!!!), pasi edhe une u zura nga Jesu Krishti. Vellezer, sa per vete, une e konsideroj se e kam ZENE (shpetimin!!!), por rend drejt SYNIMIT (shpetimit ne te ardhmen!!!) drejt cmimit te thirrjers se lartme te Perendise ne Krishtin Jesu.


    5) 1 Tim 4:1 Tashti Fryma thote shkoqur se ne kohet e fundit DISA DO TA MOHOJNE BESIMIN (edhe ende do te jene te shpetuar sipas protestanteve, meqe ai nuk humbet?), duke u vene veshin frymerave genjeshtare edhe demoneve


    6)1 Tim 5:15 "Sepse DISA tashme DEVIJUAN per te ndjekur satanin."


    7) Heb 6:4-6 "Sepse ata qe jane NDRICUAR nje here (Rilindur!!!) edhe e shijuan dhuntine qiellore (dhunti e pakthyershme per protestantet!!!!) edhe u bene pjesetare te Frymes se Shenjte, edhe shijuan fjalen e mire te Perendise edhe mrekullite e jetes se ardhshme, edhe po U RREZUAN, eshte e pamundur ti SJELLESH serish ne pendim, sepse ata per vete te tyre e kryqezojne serish Birin e Perendise edhe e poshterojne.


    8) 2 Pet 2:15, 20-21 "ata qe E BRAKTISEN UDHEN E DREJTE, DEVIJUAN duke ndjekur edhen e Balaamit, birit te Beorit, i cili desh pagen e paudhesise.....sepse ata qe SHPETUAN nga ndyresite e botes me ane te njohurise se Zotit edhe Shpetimtarit Jesu Krisht, nese serish NGATERROHEN nga keto edhe MUNDEN, gjendja e tyre e fundit eshte edhe me e keqe se e para. Pasi do te kish qene me mire per ta te mos e kishin NJOHUR UDHEN drejtesise, se sa pasi e NJOHEN, tia KTHEJNE SHPINEN urdherimit te shenjte qe iu eshte dhene.

    ====================================
    ====================================

    shume te dashur protestante e ungjillore, perjashtoj ketu Beratin, qe ndoshta mund te mesoje me me logjike te pakten, here tjeter mos ecni e kepusni dokrrrra e jo doktrina se nuk ka lezet!


    Megjithate me respekt, Klodi!
    Zoteri Klodi. Mendoj se ke te drejte ne disa gjera. Por me sa te di une jo te gjithe protestantet besojne tek shpetimi i perjeteshem. Nje i krishtere patjeter qe duhet te besoj se ka sigurine e shpetimit, por a eshte shpetimi i perjetshem? A mundet te humbasi Krishtin nje i shpetuar apo jo? Kjo besoj se duhet te ishte pyetja e duhur. Sa per sigurine, nqs nuk jemi te sigurte per shpetimin, kjo domethene se kemi dyshime nese Krishti mund te na shpetoje vertete apo jo! Qe domethene se kemi dyshim tek fjala e Krishtit dhe tek fjelet e apostujve apo dhe te eterve qe i ndoqen per me vone. SI mendon?
    Pentakosti festa e derdhjes se Shpirtit te Shenjte mbi c'do njeri.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 188
    Postimi i Fundit: 02-09-2013, 21:37
  2. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
    Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
  3. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
    Nga Harudi nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
  4. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
    Nga hasanii nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44
  5. Siguria dhe shpresa.
    Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 21-01-2003, 01:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •