Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Fation Pajo

  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011

    Fation Pajo

    Fation Pajo,ka lindur nė Tiranė dhe sot jeton nė Chicago, SHBA.

    CIKĖL POETIK

    QYTETIT TIM    Mall
    --------

    Kumtirėn e shpirtit sot po zgjoj
    E di
    Nuk e kam tė lehtė
    Nėn hijen e natės
    Pėr ty nėnė…pėr ty
    Vetėm pėr ty
    Llavėn e pėrfjetur tė vargjeve ngas
    pas kaq kohe
    tė gatuaj si duhet
    tė kthjelltat mendime
    Qė mallin e mbledhur shuk
    Syvet
    Sonte tė paktėn tė mund ta shoj.


    Qytetit tim
    -----------------

    Thėllimė e dėborės nė mbrėmje
    Ėndrat mė shpleks keqas nė harbim
    Pėr ēudi sonte s’qenkam nė gjėndje
    Ndjenjat trazohen nė pėrvėlimė.

    Sė largu ndjej njė kėngė tė vjetėr
    Ėshtė kėnga e qytetit tim
    Tek unė ajo ngjizet patjetėr
    Si kjo dėborė qė s’ka pushim.

    Para meje dėbora vallėzon
    Tė ftohin ēuditėrisht s’e ndjej
    Sė brendėshmi kėnga bėlbėzon
    Me Tė zėrin ngeshur pėrzjej.

    Jashtė ndodhem kėtė mbrėmje i vetėm
    Dėborė,acar e fryn veri
    Pak ēaste me Ty dua tė mbetem
    Brengat tė zbraz kėtė terr tė zi.

    Sonte vėrtetė harroj ku ndodhem
    Po jetoj pak ēaste shpėrthimi
    Me zė tė ulėt kėndoj e s’lodhem
    Pėr Ty shtjell valė pėrmallimi.

    Ndonėse larg,shumė larg po jetoj
    Sytė mbushur i kam plot trishtim
    Kėtu as luks e as gjė s’shijoj
    Zėrin ngre:-“Ku je,VENDI IM !”


    Vetėm pėr Ty
    --------------------

    Falmė qoftė njė vėshtrim e dashur
    Falmė vetėm njė,ashtu si dikur
    E unė…
    Pa pyetur ē’kohėra jetojmė
    Pas do tė le gjithshka
    Veē tė ta rizgjoj ėndrėn e mpakur.


    Vegim
    -----------

    Ndjeva njė rrėnqethje
    marr frymė
    dihas
    ju ishit atje,
    njė rojtar i bindur,
    vigjilent,
    fshehur
    pas imazhit tim.

    Magjia jote ndjell
    troshitje,
    tė flas :
    -Mė thuaj kush je ?
    Ti buzėqesh hidhur,
    Ringrihesh,
    heshtur
    mban tonin premtim.


    Nė kėtė jetė
    --------------------

    Vijmė nė kėtė jetė
    Me qarje e lotė gėzimi
    Pastaj ikim tė lodhur
    Rrethuar nga lotė hidhėrimi.


    Njė ditė mė kot prisja
    ------------------------------

    Njė ditė mė kot prisja
    Tė mbillja nė arė
    Fare tė re poezie
    Me plorin mendim
    Ktheva dheun e vargjeve
    E shkriftova me merak
    Mė pas e plehėrova
    Hapa dhe vijat e metrikės
    Por dikush shtegun mė zuri
    Farėn tė mos vadisja.

    Brenda atij dheu tė murrmė
    Fara e re m’u dogj
    Nė vija
    Mė mbeti
    I vetmi dėshmitar
    Ėndėrimi,kthyer nė gjurmė.


    E gdhiva njė natė…
    ---------------------------

    E gdhiva njė natė…
    Me lirikat e Lasgushit tė madh
    Padashur ato mė sollėn ndėrmend
    Kohėn ēapkėne tė rinisė
    Tė rinisė sė herėshme
    Megjithėse mes muresh tė lartė
    Tė pranguar nė shpirt
    Nėn zė bilbilash
    Zgjuar mbanin dashurinė
    Mes dimrash tė thatė.

    E gdhiva njė natė…
    Me lirikat e Lasgushit tė madh
    Pas kaq vitesh fjetur
    Nė fund tė rafteve
    Mė malluan
    E njėherėsh
    Mė rinuan zemrėn
    Por vetėm pėr njė ēast
    Tashmė jam ndryshe
    Jo mė djalė i prapė.

    E gdhiva njė natė…
    Me lirikat e Lasgushit tė madh
    Ėndra ėndrės i foli
    Si bregun rreh njė valė.    Chicago,2007
    p.s. Krijimet u dėrguan nė adresė tė faqes sonė, nga autori.

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  3. #2
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011

    Fation Pajo

    Mos mė thoni…
    -------------------------------------


    Dikur…

    Dikur…
    Fjala “Heshtje”
    Mė dukej ves i huaj
    S’e pėrtypja dot
    Sot…me tė endem pa u ndarė
    E duroj gjer nė dhimbje
    Stinėt ndėr sy shpesh mė dyzohen
    Dhe vuaj…

    Janar,2008    S’kam kohė…

    S’kam kohė…
    Tė endem me orėt e tua ditė
    Mė duhet tė jetoj.

    S’kam kohė…
    Tė pres ngrohjen e shpirtit nga Dielli
    Mė duhet tė punoj.

    S’kam kohė…
    T’i flas mėngjesit tė kthjellėt
    Pa i kėnduar yllit tim.

    S’kam kohė…
    Tė shoh plakjen e fjalėve
    Pa i thėnė tė gjitha.


    S’kam kohė…
    Tė pres,tė pres
    Mė duhet tė shkoj.

    Janar,2008    Atė mėngjes nė ikje

    Atė mėngjes nė iklje
    Nė vend tė Lamtumirės
    Breshėri lotėsh ranė
    nga sytė e Tu
    Nė shpirtin tim
    Megjithėse mallkova vitet
    Dhe pritja m’u lodh
    Ato kurrė s’u thanė…

    Janar,2008    Mos mė thoni…

    Mos mė thoni…
    Ku shkoj
    Ku pėrcjell ditėt
    Ku trokas
    Ku gdhihem.

    Jam mes jush
    Nga lindja e ditės
    nė lindjen tjetėr
    Brenda dhimbjes suaj
    pėrfshihem.

    Janar,2008    Psherėtimė…

    Kur numuroj
    vitet e dashurisė
    ndjej lehtėsim
    pėrtėrihem.

    Kur mendoj
    vitet e pleqėrisė
    ndjej thėmbim
    mpihem.

    Janar,2008    S’mė mjafton njė verė

    S’mė mjafton njė verė
    Tė mė shkrijė
    Ngricėn “Ndarje” nė shpirt
    Pa tė tė parė Ty
    Zogthi im i verandės
    Qoftė dhe njė herė.

    Janar,2008    Pėr dashurinė…

    Nė blerje e shitje
    Nė lindje e funeralė
    na duhet tė presim
    harrohemi nė to

    Pėr dashurinė…
    Eh…jashtė fjalorit
    Mbeti gjithnjė
    Fjala –Pritje.

    Janar,2008    Do ti gjej disa fjalė…
    (poetit D.Luzaj)

    Do ti gjej disa fjalė
    Nė Galaktikėn e shkronjave
    Dhuratė vetėm pėr Ty
    Njė jetė dimėruar
    Zjarret e shpirtit yllėsi
    Njė jetė hidhėruar
    Ėndrat…lotėt…
    Kasafortash kyēur
    Pa dėshirė
    Dritė-hije ndėr sy.

    Pėr Ty mik i heshtjes
    Endur me qyrkun e vjeter
    I huaj brazdash vendlindje
    Me vargjet dallgė ndėr valė
    Shpateve tė ēveshur
    Stinėve pa u ngrohur kurrė
    Nė Galaktikėn e shkronjave
    Do ti gjej disa fjalė.

    Do ti gjej disa fjalė
    pėr Ty miku im
    Bir i gjeneratės “Dhimbje”
    Qė zgjimet
    Ndryshe i pėrshėndet
    Pa mjegull…pa shfrim.

    Janar,2008    Pranė Jush vij

    Lodhja s’mė tremb
    Udhės gjer tė mbrij
    Me njė grusht yje
    e njė shportė tė thjeshtė thjeshtė
    poezishė
    pranė Jush vij.

    Nė sofrėn e gjerė ua shtroj
    Tė pėrzgjidhni prej tyre
    Pak Dashuri…pak mirėsi
    Pak Dhimbje…pak nostalgji
    Pak Mall pėr ato troje
    Metaforė njerėzore
    Prej mikut…poet
    Mbledhur rrembave tė shpirtit
    Nėse vėrtet s’u ngjizin
    Hidhini pa aspak droje.

    Pranė Jush vij
    Siē vjen mbrėmjes
    Njė bashkėfshatar
    Nė sofrėn e shtruar
    I ēveshur nga zjarrmet
    Natėn ta gdhij.

    Janar,2008    Pėr Ty poet…

    Sonte s’jam i vetėm
    Dimrin e egėr ndėr sy shtrydh
    Pėr Ty poet…
    Mė muzėn tėnde nė gojė
    Endem bulevardit i qetė
    Drurėve tė ngarkuar me Borė
    E trotuarėve qė flenė
    U afroj pak shpresė…pak jetė.

    Janar,2008    Meditim

    Nė detén e dashurisė
    U krodhėm tė dehur
    E gdhimė mes puthjesh
    Herė unė mbi dallgė
    Herė Ti mbi valė
    Hėna na i numuroi…
    Dhe s’di kush na nxorri prej andej
    Ėndra a ylli qė shkoi.

    Janar,2008


    Etyd

    Flladi i mėngjesit
    Pėrgjumjen e mendimet
    M’i shkundi njė ēast nga sytė
    Janarin e ngrictė
    Supesh ma hodhi
    Kostum tė dytė.

    Janar,2008


    Jo tek unė…

    Mos mė lodhni sonte
    Ju hije tė natės
    me buzėt lyer diskotekash
    me lakuriqėsi trupi rrugėsh
    Trokitni tjetėrkund
    Jo tek unė…

    I dehur jam
    pas njė zjarri nė vatėr
    pas cicėrima zogjsh nė agim
    Gjithshka tjetėr mė prangos
    Ndaj s’u qasem
    Pazareve…tymnajave
    Tė thinjem dua
    nė timen ngastėr.

    Mos mė lodhni sonte
    Ju hije tė natės
    S’mi verbon sytė ligėsia
    As mbidoza me emrin “Liberta”
    Trokitni tjetėrkund
    Jo tek unė…    p.s. Krijimet u derguan ne adrese te Forumit Shqiptar nga autori.

  4. #3
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011
    Mes dhimbjesh shtyhem…
    -----------------------------

    (elegji)

    …
    Nė prag kam kohė qė gdhihem
    Pres tė mė vish biri im
    Mes dhimbjesh shtyhem…

    E lodhur jam
    nga ėndrat
    e mbrapshta
    lotėt m’u thanė
    po tretem
    sė gjalli
    -Ku je bir,
    ku gdhihesh?
    -pyes e ngrata
    Brenda nė shpirt
    Malli pėr Ty
    gur stėrralli.

    Me forcė e dhimbje
    stivėn e viteve
    ngre
    Mėngjeseve i kripoj
    me lotė
    e lutje
    mbrėmjeve ngushėlloj
    zemėrplasurėn
    qė s’fle
    pragut mpirė
    shall pritja
    s’bėj tutje.

    …
    Muret po plasin,pemėt u thanė
    Pret nėna birin,pret
    Liqenet e zemrės lotė mė s’kanė…

    Shpesh dėgjoj njė zė
    diku larg
    dhe zbrazem
    nėpėr mjegull
    dal mbi fshat
    tek Bliri
    nė mė ndjen eja
    tė tė shoh
    tė cmallem
    Eja bir…po tė pres
    m’u tha zemra
    dhe syri.

    Si mė le vetėm
    kaq kohė
    njė qyqe
    Netėve nėn qirinj
    ėndėrzezat
    tjerr e tjerrr
    Mė lodhi pritja
    thinjur
    gėrmyqe
    Thėngjij zhgėnjimi
    nė mjerim
    nxjerr.

    Shpirti s’mė del
    dhe njė herė
    pa tė parė
    pa tė dėgjuar
    nė ardhje
    hapat e zėnė
    pragun do puth
    me buzėn
    e tharė
    Vetėm Ti tė kuptosh
    sa vuajtje mban
    njė nėnė !

    …
    Nė prag kam kohė qė gdhihem
    zemėrlodhur pres tė tė shoh
    mes dhimbjesh shtyhem...


    Fation Pajo, 05/09/08
    Kafenesė

    ----------------

    Njė ditė do tė vij tek Ti
    Me flokėt shpleksur nga nata
    Ē’le pas veē kjo zemėr e di
    Mėngjesi vetėm s’u dashka.

    Pėr sytė e mi tė lodhur
    Ē’stinė ėshtė s’ka rėndėsi
    Mjaft tė ngroh shpirtin e ftohur
    Ditėn tė pres me mirėsi.

    Ngutem pas teje pa merak
    Njė jetė tė dashuruar
    Ēapkėn i ri,i heshtur plak
    Dehjet veē me Ty kam shuar.

    Kur njė ditė krejt papritur
    S’vij as nė tė perėnduar
    Njė qiri mbaje ndezur
    Vėrtetė tej do kem shkuar.

    Maj, 2008

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  6. #4
    Kenaqesi qe pata mundesi t'i lexoj...

    Suksese autorit!
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  8. #5
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011
    Ēast pabesie
    ---------------------

    Sa herė ju mė kalonit pranė
    tingujt mė ngrinin nėpėr kitarė
    syri Yt vezullim i pa anė
    "Tė desha,tė desha,si i marrė!"

    Gjer natėn vonė nė park qėndroja
    T'mė shfaqeshe si dikur pėrballė
    Njė buzėqeshje hėnore kėrkoja
    "Tė desha,tė desha,po Ti vallė?"

    Gjysmėterri afrohet drejt meje
    Kitarės i sjell pak melankoli
    Heshtja mė ndjek pas si njė kotele
    -Natėn e gdhij nga njė pabesi !

    Edhe pse po zbardhem e kam fėmijė
    Nė rremba mė fle marrėzi e parė
    Stinėt pėrcjell "akujt" t'mė shkrijnė
    "Tė desha,tė desha,si i marrė!"

    Tek tė shoh sonte tejmase ngjyer
    Thuajse nė tjetėr njeri shndėruar
    Vehten qortoj pėr vitet gėrryer
    Ēast tė tillė mė s'kam pėr t'kujtuar.    Do tė mund...!
    --------------------
    Do tė mund...!
    tė zbuloj dot atė oaz
    qė fsheh vėshtrimi Yt
    Nėse jo...
    mė duhet tė kthehem
    nėpėr muzg
    Dhimbjen diku tė zbraz
    e tė humb...    Ditėt
    ----------
    Ditėt i dua tė shkojnė qetėsisht
    Pa oshėtima dhimbjesh,
    pa funeralė
    Pa krisma tė nxehta,
    pa lotė
    I dua tė paqta e tė kthjellta
    Si Valbone e Uji i Ftohtė
    Tė rendin i dua
    -Vėrtetėsisht.

  9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  10. #6
    Shkeputur nga vellimi poetik (ne pergatitje per botim) "Nete te thyera"

    Trazim

    S’e di pse gjumi sonte s’mė merr
    ėshtė natė e ēmendur
    qė s’mė lė tė qetė
    Janė ėndrrat
    qė fort mė trazojnė
    a mungesa jote e dashur
    As vetė s’e di
    ēmendurisht orėt kush m’i tjerr...


    Mos m’u zemėro e dashur

    E dashur, mos m’u zemėro
    pse tė tradhėtova mbrėmė
    Nė krahėt e saj mė priste
    mikja ime e vjetėr,
    bukuroshja
    POEZIA
    E bukur sa dhe Ti
    Tė ndahem prej saj tash
    Tė lutem, jo, mos ma kėrko.

    Nėn drithma nate i pėrflakur
    pranė zjarrit tė shpirtit
    me miken gdhihem
    ndaj, mos m’u zemėro e dashur.


    Baret e natės

    Muzikė...fashitje
    Lakuriqėsi e shtirur
    Pije qė s’i mund
    Fytyra tė lodhura
    Muskuj tė mpiksur
    E pėrsėri
    Joshje e ankthe
    Tundime tė pafund.

    Baret e natės
    Sinonim i amėshimit
    Tė huaja...pa jetė
    Pa dritare tė zgjimit.


    Ngasje

    Urė e vjetėr rrėnkon
    ndėr kėmbėt e thinjur
    Pėrroi s’ka gjumė
    valėz ė tij e lemon...


    Njė natė…

    Njė natė...
    Si dallėndyshet pas shtegtimit
    U mblodhėm si miq
    Zgjuam tė ėmblat kujtime
    Befas...
    Dikush njė “hijenė” tė harruar
    Na e mburri pėr dreq
    Nė sytė tanė mbrėmja u nxi
    ...u ndamė si armiq...


    Xhelozisė

    Rrebele nė shpirt
    Nė fjalė gjithashtu
    Ndaj larg teje shkoj
    Pse s’rroj dot kėshtu.


    Kujtimet

    Udhėtoj sot drejt vendlindjes
    Dallgėt e kohės
    ............. Keopse malli
    Pranė tė vij ndryshe
    flokė gri...
    Buzėdridhur syvet njė lot
    S’mė ndahet
    Kujtimet... sekuenca filmike
    brenda meje
    ............tė kthjellta gjithsesi.


    Befasi

    Nėse Ti s’mi ndjen
    Si duhet valėt e shpirtit
    Netėve qė s’shihemi
    Mos mė lėrė...
    Tė paktėn sonte
    Jo, tė tė humb
    I malluar gjer nė thinjė
    Rrebel do tė bėhem
    Cipėn e pėrfjetur tė kujtesės
    Nė ata sy tė lodhur
    Nuk dua ta tremb
    Jo...as ta shkund...


    Ndryshe s’bėhem dot...

    Mes shoqėrisė i rrethuar
    mundohem tė jem i matur
    kur flas
    Tė tjerė s’imitoj.

    Ndaj atyre qė kanė shkuar
    Pėrulem me respekt
    njė ēast
    I pėrshėndes e shkoj.

    Ndryshe s’bėhem dot...
    I tillė jam unė
    Njė shtegtar i rrugės sė gjatė
    Qė s’derdh kollaj lot.


    Brengat...

    Plagė nė shpirt qė s’mė thahen
    janė brengat...
    Me kodin e tyre mė brejnė
    dimrave njė nga njė
    rrugės pa u ndjerė
    Nė sytė e mi
    piratė mbetėn lotėt
    dhe ėndrra ende pa tjerrė.


    Atė ditė qė do shkoja...

    Atė ditė qė do shkoja...
    Larg, shumė larg
    Me vehte mora
    Njė sapun aromatik
    Njė llullė tim-atė kujtuar
    Pėrqafimin e nėnės nė prag
    Dhe dy pikėza lotė...
    Kostumin e dhėndėrisė
    Pėrgjumur nė varėse
    Jo, s’e mora dot...
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  12. #7
    Ky tregim eshte shkeputur nga vellimi me tregime "Shpagimi"


    VAJZA ME KITARĖ


    Nuk kisha shumė kohė nė kėtė qytet tė vogėl. Vija tek tė afėrmit e mi. Dy ditėt e para i kalova shpejt. Nuk i ndjeva si ikėn. Ditėn e tretė u ngrita herėt. Nuk mė rrihej brenda. Dolėm bashkė me tim-vėlla, Admirin, mė i madhi i vėllezėrve. Ai punonte nė uzinėn e pėrpunimit tė naftės. Ua kisha premtuar atij dhe Lindės, kunatės, qė lejen ta kaloja pranė tyre, dhe ashtu bėra. Lashė Tiranėn dhe erdha nė kėtė qytezė ku tė kundėrmonte ajri i rrėndė i tij. Gati sa nuk u bllokovaorėt e para,por me kalimin e kohės sikur u ambjentova me tė. Po ecja i vetėm nė sheshin kryesor. Me Admirin u ndava nė kryqėzimin e rrugėve, kėshtu po shėtisja pa ndonjė ide. Pėrgjatė bulevardit kryesor nė tė dy krahėt ishin ndėrtuar disa klube luksoze tė xhamtė. Nė njėrėn prej tyre hyra tė pi njė ēaj,ose ndonjė freskuese.U ula nė njė nga tavolinat boshe tė verandės buzė trotuarit dhe porosita. Orėt e para tė kėtij mėngjesi Maji tė bėnin pėr vehte me flladin e lehtė qė tė pėrshkonte pjesėt e lakuriqta tė trupit. Nėpėr trotuare kalimtarėt encin tė shpenguar. Nxora paketėn e tek po ndizja njė cigare syri mė vete nė njė ballkon tė pallatit pėrballė, ku njė vajzė me flokė tė argjendtė e tė prera shkurt diēka po kryente. Lėvizjet e saj mė bėnė shumė pėrshtypje. U mbėshteta mirė dhe nisa ta vėshtroj pėr njė kohė tė gjatė. Nuk e di , por m’u duk se edhe ajo po vėshtronte nė drejtimin tim. Nga tiparet e fytyrės krijova pėshtypjen se do tė ish njė vajzė tek tė njėzetat , qė mund tė ketė mbaruar gjimnazin e qėndronte e kyēur. Ishte shumė simpatike dhe sepse kėtė mėngjes mė ngjasonte me ata trandafila qė pėrskuqin ballkonin e saj.

    Pasi pagova, dola dhe vazhdova xhiron pa ndonjė ide nė drejtim tė sheshit. Njerėzit grumbuj-grumbuj nė tė dy trotuaret lexonin me kureshtje gazetat e posa ardhura nė qytet. Lexonin e komentonin me zė tė lartė sa u tėrhiqnin vėmendjen kalimtarėve qė ecnin nė shesh. Kėta tipa gjithmonė mė mėrzitnin. Ata mė duken sikur s’kanė punė tė tjera. E ndėrkohė qė ata diskutojnė pėr ngjarjet e ndodhura njė ditė mė parė, mua s’mė hiqet nga sytė ajo vajzė e ballkonit. Enkas hidhja vėshtrimin andej e ajo po nė atė vend. Nė kthesėn e fundit qė larg dalloj se vajza po luante diēka me kitarė. Mė tėrhoqi pa masė veprimi i saj. “Kjo bukuroshe nė kėtė qytezė t’i bjerė kaq mirė kitarės ?!” mė erdhi ndėrmend dhe i lodhur mora rrugėn drejt shtėpisė. Ora po shkonte dhjetė kur hyra brenda. Linda po merrej me gatimin e drekės. Kish gati njė vit qė kish dalė nė asistencė dhe tėrė ditėn e kalonte me fėmijėt. Genci shkonte pasdite nė klasėn e dytė fillore,ndėrsa Erėn katėr vjeēare e shpinte nė kopėsht. Iu afrova Gencit,i cili ish ulur nė tavolinė e po bėnte mėsimet. E doja tej mase nipin pasi ngjante shumė nga ne. Por edhe pse ishte i pari nip i familjes. Ishte shumė i lėvizshėm. Nė Tiranė thuajse i kalonte gjithė pushimet,ndaj dhe pėrkėdhelej kur i vinim nė shtėpi. Pasi mbaroi mėsimet m’u lut tė dilnim. Nuk ia prisha.U ula nė divan dhe derisa Linda e bėri gati,po ndiqja njė film tė njohur tė Hollivudit.

    -Xhaxhi,shkojmė?-mė afrohet nipi dhe instiktivisht fiku televizorin. Hodhi ēantėn nė krah e pasi puthi tė ėmėn hapi derėn. Dolėm por gjatė gjithė rrugės s’i pushonte goja. Fliste si tė ish njė i rritur. Iu afruam njė kioske nė fillim tė sheshit.

    -Genci,ē’do tė tė blejė xhaxhi? – e pyeta.

    -Patatina!-foli ai dhe zgjati dorėn e mori njė nga ato tė ekspozuarat nė vitrinė. M’u qetėsuan veshėt. Genci si tė ish vėnė nė garė fuste nga dy-tre patatina njėherėsh nė gojė,kėshtuqė s’kish kohė pėr tė folur.Nė fund tė bulevardit hodha pėrsėri sytė nė ballkonin e katit tė dytė,e ēuditėrisht vajza vazhdonte tė qėndronte aty duke vazhduar tė luante diēka me kitarėn e saj.Ndala hapat.Diku lart nė hapėsirėn qiellore njė re e hirtė kish zėnė pėr disa ēaste diellin. Akordet e kitarės ,aq tė njohur, mė bėnė tė mos luaj nga vendi. Njė marramendje e lehtė mė lėvriu nėpėr trup.U bėra njėzetepesė vjeē,por si kjo vajzė s’mė kish rastisur tė takoja apo edhe tė shihja nė vende tė tilla larg Tiranės. Me erdhi njė dėshirė t’i afrohesha e t’i flisja,por sepse ngurova. Ishte vėshtrimi i saj qė po mė sfilitte nė kėtė prag mesdite.Do tė vazhdoja tė qėndroja edhe mė pėrballė kėsaj bukurie,por s’mė la im-nip. Ai mė tėrhoqi pėr krahu.

    -Xhaxhi,mė vajti ora pėr nė shkollė.Do tė ikim apo tė mbetem pa mėsim sot?!-tha dhe u nis. E ndoqa pas,por isha i sigurtė se po mė shoqėronin sytė e saj. Njė kėrshėri e paimagjinueshme po mė shtynte drejt kėsaj vajze tė panjohur. Kur morėm kthesėn nė fund tė unazės e ndesha sėrish. Kėtė herė ajo u shfaq e mbėshtetur mbi diēka tė drunjtė. Megjithėse qėndronte nė mes tė vazove ajo dukej tepėr joshėse. Fytyra e saj e lėmuar dhe e shkėlqimtė me ata sy tė kthjellėt,tė kujtonin sikur para meje nuk ish njė vajzė e zakonėshme,por njė top-modele pas sfilimit. Nė cep tė syve i qėndronin tė pranguara dy pikėza loti tė qelqta. Vėshtrimi i saj i thellė mė emocionoi sė tepėrmi. Ndoshta po ngutesha. E dija mirė qė nė vende tė vogla bie nė sy shpejt. Me kujdes i afrohem nipit dhe pa shkėmbyer asnjė fjalė nxitojmė pėr nė shkollė. Pas hapave kėtė herė,edhe pse disi larg, dėgjova tė tjera akorde. Ato ishin ējerrėse,tė vrazhdė pėr duar tė tilla delikate,ishin ndoshta si njė shuplakė ndaj ikjes sime. Ktheva menjėherė kokėn pas. Ē’tė shihja,vajza nė dėnesje e sipėr fshikullonte telat e pafajshėm tė asaj kitare magjike. “Me mua t’a ketė vallė ?!”-mendova. Nuk u ndjeva,vazhdova pėrsėri rrugėn.

    Kjo ditė e tretė shkoi duke mė zgjuar thellė nė shpirt njė ėndėr tė re,ėndėr qė do tė mė mbante rob tė saj gjithė natėn. Arturit vendosa tė mos i them gjė. Kjo natė m’u duk sa tre netė bashkė. Edhe ato pak orė qė fjeta,bėra njė gjumė tė ligė e me lloj-lloj ėndrash. Rrezet e para tė mėngjezit mbi sistemin e kodrava tė stėrmėdha mė zgjuan. Koha ishte e bukur. Nga dritarja e kuzhinės dukej uzina si nė zgjimin nga njė pėrgjumje e thellė. Oxhakėt e ndritshėm rrezatonin e njėkohėsisht nisėn tė vjellin nė ajrin e freskėt gazin e ndohtur qė vinte deri nė dhomėn gjysmė tė hapur. U ngrita e pasi rregullova divanin bėra tualetin gati pa zhurmė dhe ndeza televizorin. Nuk vonoi dhe erdhi edhe Admiri. Linda na bėri kafetė dhe shkoi tė ēojė vajzėn nė kopėsht. Dolėm edhe ne. Si zakonisht tek rrethi i policit u ndamė. Mezi prisja tė vinte kjo ditė qė tė mundja tė shihja sėrish atė vajzė.

    Mora njė gazetė sportive dhe iu drejtova vendit tim tė preferuar nė lokal. Porosita njė frape dhe fillova tė shfletoj faqet e saj. Pas disa minutave doli edhe vajza nė ballkon. Vėshtrimin kėtė mėngjes e kish tė largėt. Nė ata sy, edhe pse ndodhesha gati njėqind merta larg saj, nuk dallova asnjė gjė tė re, pėrkundrazi ata ishin tė thellė e dukeshin si tė lodhur.

    Mbetėm njė hop nė heshtje.Heshtje e zakonėshme qė lind mes njerėzish qė takohen pėr tė parėn herė.Vetėm se nė kėtė rast dy tė njohur, si tė thuash sejcili mė vehte. Kur dola nė trotuar,pa bėrė as disa hapa, nga pas dėgjoj tė mė flasin nė emėr. Kthehem menjėherė pas. Ishte Fredi,shoku im i fakultetit. U ēela menjėherė nė fytyrė. Pas pėrshėndetjes sė rastit vazhduam tė shėtisim. Megjithėse kishim kohė pa u parė,sa herė i afroheshim pallatit tė vajzės e harroja shokun,i hidhja njė vėshtrim ballkonit e nė buzėqeshje e sipėr vazhdoja bisedėn ku e kishim lėnė. Vajza herė pas here zgjatej tė na shihte e kur haste vėshtrimin tim,ulte kokėn si e trembur. Edhe pasdite po tė njėjtat veprime. E kisha lėnė me Fredin pėr t’u takuar nė lokal dhe deri sa tė vinte ora vazhdova itenerarin e zakonshėm. Ndonėse u vonua pak nė kohė, Fredi erdhi dhe si pėr t’u shfajėsuar mė futi krahun dhe hymė nė lokal.

    -Fredi,qėndrojmė mė mirė jashtė. Ėshtė vapė kėtu brenda-i thashė mė shumė pėr tė qėndruar nė vendin tim tė preferuar. U ēuam dhe shkuam atje. Kishim shumė kujtime sė bashku. Folėm gjatė pėr kohėn tonė studentore.

    Kur mbrėmja po pushtonte tėrė qytezėn,pėrtej ballkonit tashmė tė boshatisur dalloj njė dritė tė zbehtė e pas perdeve tė pėrhimta siluetėn e vajzės. Isha i bindur qė ajo mė kish parė,ndaj dhe nuk shkulej nga dhoma e saj. Vonė kur nė magnetofon u dėgjua sigla e mbarimit tė lajmeve kryesore,u ēuam e dolėm nė rrugė. Pasi u ndamė ai mori djathtas pėr nė uzinė,ndėrsa unė vazhdova drejt qendrės.

    Nėn neonet e veēuara,por tė ndezura nxitoj pėr nė shtėpi. Ish e kotė tė qėndroja mė gjatė nė kėtė vend tė panjohur e tė vogėl,aq mė keq dhe i vetėm. Nė shtėpi gjej vetėm Gencin duke ndjekur njė program pėr fėmijė. Ai vdiste pėr serialin e njohur “Tommy&Xhery”.

    -Ku janė kėta?-e pyes pėr tė tjerėt.

    Djali pa u shkėputur nga sekuencat e ekranit mė pėrgjigjet:

    -Kanė dalė…vanė pėr njė vizitė tek teta Sena!...Tani duhet tė vijnė.

    Shkova nė dhomė,u ndėrrova shpejt e shpejt dhe u ula pranė Gencit nė divan. Nisa tė lexoj njė libėr me tregime tė autorėve tė rinj. As vetė s’e kuptova si mė kish zėnė gjumi me gjithė atė zė qė kish televizori.

    Kur erdhi im-vėlla me gjithė kunatėn,megjithėse lėviznin me kujdes mė zgjuan. Ndenjėm deri pas mesnatės duke biseduar. Kujtuam gjithshka mbanim mend nga fėminia e rinia. Gjatė gjithė kohės qė bisedonim,Genci qėndronte i mbėshtetur pranė meje.Dikur e kish zėnė gjumi.Linda e mori ngadalė dhe e shpuri nė shtratin e tij. Pas pak edhe ne e prishėm.Nuk po mė zinte gjumi. Ndeza sėrish televizorin dhe nėn sekuencat e njė filmi tė vjetėr mendja po mė shkonte pėrsėri tek ajo vajzė,tė cilės s’po arija t’i mėsoja tė paktėn emrin. Vonė nė orėt e para tė mėngjesit,me televizorin tė ndezur ,mė kish kėputur gjumi. Po gdhihej e shtunė. E shtuna e parė nė njė qytet tė vogėl.

    Flladi i mėngjesit depėrtoi nga dritarja gjysmė e hapur e mė rrahu fytyrėn. Era e lehtė fėshfėrinte mes gjetheve tė plepave qė kishin shtrirė krahėt deri pranė dritareve tė pallateve. Disa prej tyre,tė lodhura shkėputeshin dhimbshėm e valėviteshin mbi asfalt. Kur u ēova tė gjithė ishin nė lėvizje. Hapa dritaren e dhomės dhe hyra nė kuzhinė.

    - Xhaxhi Gimi,do mė ēosh edhe mua njė herė nė cirk?-ishte Era e vogėl qė mė shpupuriste flokėt. Mezi u ngrita. Ndjehesha i tėri i kėputur por s’mundja t’ia prishja. Nga ky siklet mė shpėtoi Linda. Ajo do ta shpinte tek njė shoqe pėr njė provė fustani. Mėngjesi ishte gati. Pėr tė mos ia prishur kunatės futa me shpejtėsi diēka nė gojė dhe si u vesha,nga dera u pėrshėndeta me ta e dola. Ora kish pak qė kish kaluar nga e zakonėshmja pėr kafenė nė lokal. S’mė mbante vendi gjer tė mbrija. Shtova shpejtėsinė dhe sakaq u gjenda nė vendin e caktuar. Para meje shtrihej njė pejsazh i bukur vjeshte. Nė ballkon kish dalė mė pėrpara vajza bjondine. Kur mė vuri re buzėqeshi lehtė dhe filloi t’i bjerė kitarės. I kisha parandjerė me kohė tingujt gjigandė tė Mozartit. Ata vinin gjer tek unė tė freskėt si ky agim,e tė ėmbėl si fytyra e saj. Diēka e pakuptimtė po mė shpinte drejt saj. Pagova dhe dola. Nė sytė e asaj vajze ndjeva tė shpalosej njė pranverė qė rrallė e kisha hasur. Nė ata gishtėrinj dalloj si marrin frymėzim telat e hollė tė kitarės. Kapėrceva trotuarin dhe iu afrova edhe mė pranė. Vendosa ta sfidoj mentalitetin mbytės qė ekzistonte. Vajza ,tė cilės nuk ia dija as emrin,u mbėshtet pėrsėri nė diēka tė drunjtė e u pėrkul mbi parmak karshi meje. Hapat e mi isha i sigurtė qė po ia trazonin shpirtin dhe ata sy tė mjegullt. Nuk mundesha tė qėndroja mė i heshtur para saj. Sė brendėshmi ndjeva njė zagushi qė thuajse po mė pushtonte tė tėrin.

    -Si tė quajnė?-e pyes mė nė fund.

    -Berta,shkurt…Mė quajnė Alberta!-bėlbėzoi ajo dhe njė purpur iu pėshtoll rreth fytyrės.

    -Ku e ke mėsuar kaq mirė kitarėn?-s’mu durua.

    -Vetė…kam gati dhjetė vjetė qė i bie.

    -Besoj vetėm nė ballkon?!-e provokoj.

    -Jooo…kėtu i bie vetėm kur ėshtė ditė e mirė…

    U dėgjuan disa hapa. Dikush po vinte pas meje.Vajza e trembur u ul menjėherė dhe nisii tė luaj njė pjesė tė njohur,(Apasionatėn e famėshme).U ktheva dhe pa marrė as pėrshėndetjen e saj shkova drejt postės sė qytezės.E kisha lėnė tė flisja me prindėrit rreth asaj ore.

    “Berta!” ē’emėr i bukur vajze. Imagjinata e prindėrve tė saj nuk kish shkuar dėm. Deri nė mbrėmje u enda sė koti sa nė njė trotuar nė tjetrin. Ajo pėrsėri rob i ballkonit tė saj. E pėrshėndes sė largu. Ajo pėrsėri ngrihet dhe mbėshtetet diku pranė parmakut. Njė dėshirė e ēmendur mė bėri ti afrohem pėrsėri. Kėtė herė nė thellėsi tė retinės sė syrit tė saj qė larg i dallova dy yje tė shndritshėm dhe ekzaltues. Teksa frohesha drejt saj me vehte si njė i marrė pėrsėrisja tė njėjtin refren:”A do tė mundem vallė ta prek kėtė fytyrė prej engjėlli!...A do tė kem atė fat tė puth kėta sy aq joshės e kėto buzė tė trėndafiltė,aq tė epshėm…?!” Ajo pėrsėri,si edhe mė parė,pėrkulet mbi parmak.. Nėn bluzėn e hollė dalloj mjaft qartė si i rreh ai gjoks i bardhė i formuar e delikat,i zgjuar ndoshta nga ndonjė pėrgjumje e gjatė.

    -Mirėmbrėma!-i them.Ajo ,si tė zgjohet nga njė ėndėr pėshpėrit.

    -Mirėmbrėma!

    -Nuk zbret dot poshtė…Apo s’tė lenė prindėrit tė dalėsh?!-e pyes..

    -…-ajo hezitoi tė mė kthejė njė pėrgjigje.

    -Atėherė zbrit,ē’pret mė…U bėnė kaq ditė qė vetėm tė shoh…Zbrit tė tė dėgjoj zėrin e ėmbėl,tė t’i ndjej mė pranė ata tinguj melankolikė qė po mė robėrojnė tė tėrin ! -ngulmova nė timen. As vetė nuk po e kuptoja si mė erdhi gjithė ai frymėzim. Ajo ,nė vend qė tė mė kthente njė pėrgjigje,ngriti lart patericat e drunjta, tundi kokėn nė shenjė mohimi dhe bėlbėzoi nėpėr dhėmbė diēka qė s’arrita ta kap.

    -Nuk mundem…?!-m’u kthye shpejt e nė ēast iu mbushėn sytė me lotė. Pas pak u shemb nė dyshemenė e ballkonit zhurmėshėm e gati pa ndjenja. S’u besova syve.”Si ka mundėsi qė kjo krijesė mahnitėse qė shoh tė jetė uloke?!” I thirra nė emėr,por vetėm heshtje. Prita disa ēaste pėr ndonjė reagim tė saj,por mė kot. Vendosa tė kthehem prapa. Ajo nė dėnesje e sipėr merr forca dhe me rrebeshė lotėsh nė sy fillon ti bjerė sėrish kitarės. E sėrish tepėr e prekėshme. Nė veshėt e mi tingėllonin si kėmbana fjalėt e saj:”Nuk mundem…Nuk mundem…?!”. U shtanga. S’e prisja njė gjė tė tillė kėtė mbrėmje . Tingujt pushuan. Papritur u shua drita nė ballkonin e saj. Heshtjen e kėsaj mbrėmjeje e thyen ngashėrimat e zėshme tė saj. Ato vinin deri tek unė si shigjeta tė helmėta. Befas pas kėmbėve dėgjoj njė zhurmė. Ishte njė shuk letre e hedhur nga ajo. E hap dhe me shpejtėsi nisa ta lexoj:    “I pari njeri qė i kushtoi pak vėmendje njė vajze si unė,ishe Ti. Tė lutem falmė. Ndoshta tė zhgėnjeva…Unė kėshtu jam… Shpirti im jetoi disa ditė vegimi falė teje…Nuk mundem! Falmė edhe njė herė…! Sytė e Tu dhe kitarėn time tė dashur tėrė jetėn s’kam pėr t’i ndarė…Tė lutem njėmijė herė ,falmė…!
    Berta! “


    Kjo letėr me shkrim tė nxituar e me pikėza tė ngrohta loti mė drithėruan zemrėn.Vajza vazhdonte tė qėndronte nė vendin e saj e njėherazi tė jetonte me ėndrėn qė sapo kish kaluar. Sytė e saj filluan tė puliten si ditėn e parė tė njohjes.

    “Berta,s’do tė tė harroj dot. Lamtumirė!”- Kėrkova ta pėrshėndes, por ajo tashmė kish hyrė brenda. Qėndrova disa ēaste me vėshtrimin drejt ballkonit tė saj dhe kthehem. S’u besoja ende syve nga kjo histori e vogėl nė kėtė qytezė tė largėt. I vetmi shpėtim nga ky zhgėnjim qė pėsova ishte tė largohesha sa mė parė nga ky vend. Kėshtu veprova. Nėn feksien e neoneve tė mbrėmjes nxitova pėr nė shtėpi pa e kthyer mė kokėn pas.
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  14. #8
    Cikli poetik "S’i ndaj dot…"

    Larg dhe pranė

    Fjala s’mė ka vend
    Pa ngrohur mė parė shpirtin
    pragut tėnd…

    Prill,2009


    Njė natė me emrin tim…

    Njė natė me emrin tim
    Ti ndoshta s’do keshė gjumė…
    Si njė ėndėr pasmesnate
    Vitesh nėn rrudha tretur
    Mbretėri e tradhėtisė
    Do tė mjegullojė gėrmat nė retinė
    Nga buzėt mė kotė do shtrydhėsh
    Gjithė nga dje ē’ka mbetur…

    Mars,2009


    Kredo

    Gjithė natėn kalėrova i vetėm
    nė hipodromin poezi
    Mbi pistėn e butė tė fletėve
    Mė ndiqnin pas hije e fjalėve
    Muza, ėndrat
    Njė kėngėz malli gjithsesi…

    Qershor,2009


    S’i ndaj dot…


    Dikur…
    ndėrroja stinėt
    e thosha shpesh nėn zė
    Dashuria ėshtė gjithshka

    Mė vonė…
    marrėzi e dashurisė
    mė pėrkėdheli shpirtin
    Si shkonte koha s’e kuptoja

    Ndėrsa sot…
    Dhe pse nis tė thinjėzohem
    Ajo shtrat mirėsie kthehet
    Stinėt brenda saj mban.

    Prill, 2009


    Librat e mi

    Librat e mi
    Sa ditė e netė tė pagjuma
    i kemi marrė hua kėsaj jete
    e megjithatė ju dua…

    Librat e mi
    Do plakeni me dhimbje njė ditė
    Nėpėr rafte ndoshta do harroheni
    Pas ikjes sime…

    Prill, 2009    Emigranti…

    Ėshtė njė gjethe vjeshte
    ku er’ e mbrėmjes e flak…
    Nė shtrate tė ftohta
    mes tė panjohurash e makthesh
    i tjetėrsuar endet
    si njė maratonomak.

    Janar, 2009


    Jam kėtu…kėtu jam

    Jam kėtu…kėtu jam
    Ende s’kam perėnduar…
    Disa flokė tė bardhė
    Me dėborėn shall supeve
    Ecjen mė kanė rėnduar.

    Jam kėtu…kėtu jam
    Sytė m’i rreh njė puhizė
    Si njė shpend kur vjen nga larg
    Netėve s’kam qetėsi
    Shkėmbinjtė e zemrės thėrmoj
    Pak nga pak pranė teje prag.

    Jam kėtu…kėtu jam
    ende s’kam perėnduar…
    me Ty jetoj ditė e natė
    e njė herė nė tė harrofsha
    mos mė lerė t’mė gėlltitė
    kjo tokė e huaj…e thatė…

    Jam kėtu…kėtu jam
    njė mikron nė Dhe tė huaj
    dua tė zgjohem nga njė ėndėr
    pas njė fjale tė mbahem
    mbrėmjes nė shtrat t’i hyj
    e t’i them sa shumė vuaj.

    Jam kėtu…kėtu jam
    ende s’kam perėnduar…

    Shkurt, 2009


    Vendlindje…

    Vendlindje…
    Pranė teje vij
    Shtegtar i mbrėmjes sė vonė
    Me vehte tjetėr s’kam
    Veē njė tufėz me vargje malli
    Dhe shpirtin qė vitesh mė vlon.

    Maj, 2009


    Nė udhėtim…

    Para nisjes pėr udhė tė gjatė
    Gjumi nga sytė mė largohet
    Nė shpirt njė ėndėr mė ngacmon
    Nė kthim…
    S’e kam mė atė shkėlqim
    Pagjumėsia mė rrėndohet
    E liga vetmi mė pushton.

    Qershor, 2009


    Brenda meje…

    Brenda meje…
    Me tė njėjtin rritėm gjallojnė
    E thjeshta,e bukura,
    ......................ndershmėria
    Gjithshka njerėzore.
    Jashtė mbeten korrozioni mashtrim
    Thika pas shpine,lajka,

    Hipokrizia
    Dirigjime nė terr dimėrak
    Pa nota frymore.

    Qershor, 2009


    Si t’i them…

    Ikjes nėpėr vapė i rrezistoj
    I rrezistoj ndoshta dhe kthimit
    Imazhit tė pritjes ē’ti bėj
    Si t’i them ndryshe mendimit…

    Qershor, 2009
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  15. #9
    E dua letėrsinė Maska e riza2008
    Anėtarėsuar
    17-05-2008
    Postime
    3,105
    Vertet u ēlodha nga leximi qe ju bera poezive te Fation Pajos.Krijimtari mbreselenese e qemtuar me kujdes nga autori,larmi temash.Jupergezoj dhe ju shigjeta dhe fiori qe dini te perzgjidhni poete,shkrimtare dhe i sillni me teper shije ne forum.Respekte

  16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar riza2008 pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  17. #10
    Citim Postuar mė parė nga riza2008 Lexo Postimin
    Vertet u ēlodha nga leximi qe ju bera poezive te Fation Pajos.Krijimtari mbreselenese e qemtuar me kujdes nga autori,larmi temash.Jupergezoj dhe ju shigjeta dhe fiori qe dini te perzgjidhni poete,shkrimtare dhe i sillni me teper shije ne forum.Respekte
    Bashkohem me ju Riza, eshte vertet kenaqesi te lexosh poezite e Fationit.
    Do mundohem qe te sjell disa poezi nga libri me poezi i tij "te kam pritur...", si dhe pjese nga romani i tij "Zemer Nene".

  18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar INFINITY© pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  19. #11
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011
    Bilbili
    ------------

    Bilbili ka humbur pentagramin
    Ka kohė qė s’po kėndon…
    S’ka zė ?!
    A frika i qerthullohet shpirtit
    Mos kyēet sėrisht nė kafazin e ndryshkur ?!
    Kujt t’i lutet…
    Parku i blertė lėngon
    Rrethuar nga rojet “kawboy”
    Njė tejbotė mė mirė…
    Tė mos humbasė kėngėn,
    brenda folezės zė ulur,
    tė vegjėlve u pėrcjell
    testamentin e tij
    parkut tė mos vdesė.    Nata
    ----------

    Vjen duke trokitur
    udhės nė trupin e saj
    fshehur mban misteret
    Si njė mik i vonuar
    hijerrėndė shkon
    pa kthyer kokėn…    Janė mjaft…
    -------------------
    Njė vėshtrim i thellė
    Dy fjalė zemre
    Puthje tė zjarrta dhuruar
    Nė shpirt mbetur rini
    Janė mjaft…
    Pėr t’u ndjerė i dashuruar.    Kėtė ditė rrebele…
    ----------------------------

    Kur u pamė sė largu
    Qielli kish zbrazur tek ti
    Kurorėn e argjendtė tė yjeve
    Tė pėlqeva…

    Kur tė fola
    S’e di ē’karem kishe ngritur
    Nė detin e qetė pranveror
    Tė dashurova…

    Kur nisėm tė thinjemi
    S’e dimė nė ē’xhep fle mėria
    Nė tė njėjtin burim dlirėsie
    Etjen shuajmė.

    Kėtė ditė rrebele
    Puthjet e lotėt e kristaltė
    Ngritėm nė fuqi tė dhjetė
    Dhjetėfish u pėrtėrimė.

    02/14/10


    Ujit tė
    Ftohtė, Tepelenė

    -------------------------------

    Flokėt shtrirė
    deri nė rrėnjė
    Pėrmbi pėrrua sy
    pafjetur
    Nusėron nėn
    gurgullimė
    Aromė vjeshte
    gjithnjė mbetur.    Mė kot pres…
    -----------------------

    Bie tė fle
    Nata mė duket shtresė e rrėndė
    S’mundem,dal jashtė
    Bashkė me fėshfėrimėn e pemėve
    S’e di pse zbret e rrėndė
    Sonte kjo vesė.

    Diēka nėpėr mjegull kėrkoj
    sytė e tu rendin…rendin diku
    re trishtimi lenė pas
    Tek unė ende s’ėshtė shuar
    thėngji i fundit,Shpresa
    mė kot pres…

    Mė kot pres…
    ylli im sė largu tė mė ndjejė
    melodramėn e shpirtit
    nga qiejt e harresės tė zbresė.
    Nata pa hėnė…
    -----------------------

    Lodhje e shkrirė nė sy tė pagjumė
    mė duket sonte
    nata pa hėnė…

    Njė ngėrē nė shpirt mė kthehet
    Pa gjerdanin e argjendtė tė yjeve
    Pa lotėt e mbrėmjes
    Bashkė me engjėjt vargje lutemi
    Parkut qė ende s’fle.

    Vajzė e trembur rrugės mė duket
    Pa fjalė prej smeraldi nė buzė
    Humbur mes labirinthe imazhi
    Plagėve qė mirė kore s’kanė zėnė
    Melhem zemre i ve.

    Simfoni e lėnė nė pėrgjysmė ndėr sy
    Mė duket sonte
    Nata pa hėnė…    Lexuesit
    ---------------

    Nėse njė ditė mė lexoni diku
    qoftė dhe njė varg
    Mos prisni tė jem
    njė Dostojewsk,Migjen a Dymį,
    njė huazim shekspirian
    Lexues,miq tė mi…
    Muza kur mė vjen
    qoftė dhe me thėrrime
    si farė ugari e hedh
    mė pas e gatuaj deri nė pjekje
    qė ju ta shijoni,Fationian.    Kėmbanat
    -----------------

    …ndryshe ranė kėmbanat
    atė mėngjes dimri
    Dikush qiellit iu bashkua
    tė ndrisė mbrėmjet
    si sirena treni ekspres
    ato kėmbuan…

    Me dėshirė thyen heshtjen
    nė qytet ato lajmėtare
    vdekjes sė poetit
    me gjuhė engjėjsh i folėn
    qindra thirrma nxorrėn nga zemra,
    ato vajtuan…

    2010

  20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

    bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

  1. Fation (Tony) Puka
    Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-11-2006, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •