Mision i dshtuar ende pa filluar
N ditn kur prfundoj misioni i tij si kryeminister i Britanis,Tony Bler u zgjodh i deleguar special i komisonit katrpalsh ndrkomtar pr paqe ne Lindjen e Mesme.
Ky vendim ka ardh q t vertetoj se politika amerikane n rajon e q ish kshilltari i sigurimit komtar Brigginski n librin e tij t fundit " Shanca e dyt" kishte terheq verejtjen q t mos vazhdoj- ende vazdon dhe nuk ka ndryshuar fare. Si dhe shanca e dyt pr t ciln foli Brigginski nuk vjen pr pa i rishikuar USA llogarit e saj. Ashtu si dhe misioni i ri i Blerit, q e mirpritn aleatet e Amerikes kurse Hamasi e refuzoj, sht nj mission i dshtuar ende pa filluar.
Ndoshta zvndsi i Blerit Gordon Brown, i cili ishte njeriu m i afrt i Blerit gjat vite vet kaluara, din m shum pr Blerin se sa vet Hamasi i cili refzojnj gj t till, si dhe me shum se qeveria palestineze dhe aleatet e tjer t cilt e mirpriten. Brown n nj raport t gjat, t cilin e publikoj gazeta britaneze "Tims" me 28 qershor, prmisionin e ri t Blerit tha: "emrimi i Blerit n kt post,dot i'a bj t veshtir formulimin e politikes s tij rreth Lidjes s Mesme"
Kurse Hafier Solana prfaqsues i BE-s pr politik t jastme, gazeta n fjal bri m dije se ai nuk sht i knaqur, sepse Bleri do t'i kaloj kompetencat e ti. Gjithashtu ky raport i gjat bri m dije se udhheqsit palesttinez t cilt, haptaz e mirpritn Blerin m kt mision , kurse n mbedhjet e tye t fshehta shprehen dyshimin e tyre n suksesin e ketij misioni.
Nga aspekti politik,dosja e Blerit n Palestin, Irak dhe Afganistan e propozn at pr krminel lufte,jo ndermjetsues paqsor.Politika e ti, gjat dhjet viteve t kaluara, sht pr plot krime ndaj polpullit irajken, afganistanez si dhe atij palestinez.
Gazetat britaneze, gjat viteve t kaluara kan pblikuar shum raporte q vertetojn se qeveria angleze ka furnnizu me arm qeverin izraelite duke e ditur paraprakisht se keto arm dot prdorn pr mbytjen e popullit palestinez. Parlamenti, si dhe gazetat britaneze, kt problem e kan debatuar disa her gjat periudhes s Blerit. Gje qe verteton se ka dor n krimet q i'an br populit palestinez,duke furnizuar me arm paln agresive, kurse tani shkon ndrmjetsues n zgjidhje t konfliktit, q ai vet sht pjes e tij.
Kurse n Afganistan dhe Irak,gazetat britaneze pr sasin e krimeve t bra nga ana e ushtarve britanez atje, flasin m shum se cdo gazet a mjet tjetr i informimit. Gj q e bn dosjen politike t Blerit, t njllosur m krime lufte.
Si ka mundesi q nj prson q sht i akuzuar nga shum pal prej tyre edhe pal britaneze, e n krye t tyre lideri historik laborist Tony Benn- pr krime lufte, t jet i deleguar paqsor?
Gjiashtu raporti i prgaditur nga Alvaro de ish prfaqsues i BE-s n Lindjen e Mesme e q sht publikuar me 13 qersor nga gazeta britanike "Gardian" rreth influences amerikano-izraelite ne Be, si dhe roli i tyre dhe t deleguarve t tyre pr zgjidhjen e qeshtjes palestineze ka demaskuar t gjitha lojrat amerokano-prndimore qflasin rreth paqes.
Pr sqarimin e dimensioneve t ktij emrimi,detyrohem t kaloj tek nj ngjarje tjeter, q kryeqyteti britanez Londra gjithashtu edhe Kajro, jan t preokupuara m t e q sht vrasja apo vetvrasja e Eshref Merwan, ish shef i institucionit arab pr indistrualizm dhe dhndrr i ish kryetarit Xhemal Abdu Naser, i akuzuar pr tradhti si dhe ju ka drguar lajme Izraelit siq publikuan disa burime- pr luftn e 6 tetorit, katr or para s t filloj. Ka shum raporte q flasin se ka qen tradhtar i dyfisht.
Si do q t jet, ai k avdekur sikurse Lejthi Nasif, ish komandant i gardes republikane n Egjipt. Po ashtu n kt menyr ka vdek edhe artistja Sead Hosny, duke pohuar se cdonjeri prej tyre ka vdekur duke e shkruar biografin e vet, apo duke e prfunduar at. Q t tre kan vdekur n t njejtn menyr: "rrzim nga balkoni"
Pr t'u mos u zgjeruar m shum, un jam takuar nj her me Eshref Merwanin, para pes viteve, skatsisht n vitin 2002. N at koh dyshimet rreth marrdhnjeve t tij me Musadin Izraelit ishin objektt diskutimi.
Takimi im me te ishte n Londer, n Hotelin "Churchill". U mundova ta bin te marr pjes n programin tim televiziv "SHahid alel Aser - A witness to the times". Gjat takimit u duk teper i shqetsuar. Me premtoj se do ta shqyrtoj rastin dhe dot m lajmroj, por nuk me u lajmru m. Mirpo gjat bisedes me te lidhur me pasurin e tij e q ende ekzistojn shenja pikpyetse rreth burimit t ksaj pasurie-, me tha: "Me te vertet kryetari Enver Sadat me ka then: <<Eshref dot emroj n nj post dot mund te fitosh dy pjastra>>,dhe me emroj shef te institucionit arab pr indistrualizem"
Nga ky konteks,emertimi i Tony Blerit n kt post t ri e q e ka dhurat nga kolegu i tij kauboj Bushi,sht nga ky aspekt: t'i fitoj dy pjastra. Sidomos, pasi ishte kryeminister i Britanis dhe pr dhjet vite me radh ishte nn teleskop. Nj pjastr pr vete e nj pr bahkshortn e tij. Kurse te deleguarit ndrkomtar punojn me bugjet t hapur, e postet e tyre m shum i prkasin llojt t shprblimeve me te holla se sa realizim i ndonj detyre. Prndryshe , cfar qshtje problemi- u zgjodh n menyr t drejt qsyh prej prfundimit t lufts se dyt botrore dhe paraqitjes se Amerikes si shtet imadh.
Ata Amerikant- i shprblejn kolegt dhe njrzit e tyre pr punet q kan br, edhe at n llogarin e popujve t gjor


Nga Ahmed Mensur