Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Ne Tirone plako...
  Postime
  56

  Hyzedin Hima - T etur shkojm n hi !

  Ndr ata q nuk e kan braktisur akoma Shqiprine dhe vazhdojn t jetojn nn presionin e dhunshm t dobt ekonomik t vendit, t krijojn art vrtetsisht t zhveshur nga gnjeshtra , t paguajn harain e "dekorimit t dhunshm" intelektual t jetve dhe krijimtaris s tyre , t mbeten besnik t ndrave dhe ideve m t kthiellta njerzore, njri nga ata pra sht z. Yzedin Hima prej t cilit kam nderin t'ju prezantoj sot nj grshetim unikal vargjesh qe rrallhere i ndeshim n rrjedhn e asaj ka lexojm prdit. Yzedin Hima sht thjeshtsisht poet ku pesha dhe koloriti i fjalve t tij nuk kan nevoj pr tituj dhe estetizmin e t "ububujshmes". - Flurans Ilia

  do dite humb dika


  rruget e mia te hershme po kthehen ne gjarperinj te bukur
  deshirat e dhunuara jane ornamente ne shpinen e tyre
  e braktis lekuren gjarperi , vizatimet mbeten art dhembjeje
  peng i jetes sime plage e bukur ne shpinen e gjarperinjeve
  fluturon lart ne kthetrat e shqiponjes dhe bie ylber
  ne gojen e hapur te hardhuces se mahnitur nga lartesia
  hardhuca eshte e lumtur se piu nje ylber ne piken e veses
  e shtrire ne gur ben nje plazh estetik nen driten e yjeve


  etja eshte gjithka


  u deha duke pire drite nga neoni i ftohte i syrit tend
  ndjej mall per terrin ku var dobesite e mia
  urat ua hipin lumenjeve me shalet hapur si kurva
  indiferente ata rrjedhin drejt nje dashurie sublime
  etja eshte gjitheka. Nje njeri i nginjur vozit mbi bote
  si nje bidon bosh mbi valet e qeta te lumit
  kam veshur nje bluze cicerimash prej kanarine
  poshte kapotes se rende te vuajtjeve te babait tim
  kapota me rri e gjate. Supet me dhembin
  e kaluara eshte piedestal ku ngrihet statuja e genjeshtres
  edhe fjalet kane helm te forte si gjarprinjte
  fjalia shpifese eshte nje gjarper jeshil ne barin e njome
  mjedisi eshte ndotur edhe nga mbetjet e fjaleve
  futur ne libra me kapake te trashe
  e dashura ime u mahnit nga zambaket e bardhe
  prej fjale te tubuara ne nje tekst urimi per ditelindje
  bota u be nga nje materie qe thirret dobesi
  grate jane shpetimi i njerezve te ndershem
  pylli eshte ne gjinine femerore.Shih floket dhe enigmat e tij
  u deha duke pire dhimbje. Fjalet me dalin te jargavanta  mngjes n provinc

  Laureshat endin plhurn e dits me cicrima t bardha
  Nata fshihet thell te nj gruaje me trup xixllonje
  Blic i kmbve t hijshme vret m bukur se vettima
  Pelerina e nj pashke sot sht rrob e preferuar pr horra
  Gris nat pr t gjetur vendin tnd t shenjt ku fle zjarri
  Nn urgn e friks s ndarjes q ngroh bufi n lvozhg
  Hape kmbt pr t kaprcyer apo pr t formuar ylberin?
  Bari i zi kreshprohet posht lugins te shtjella e zjarrt
  Aty ku ngjizen gjenit, horrat dhe vdektari i thjesht
  E gjith turma kruspulloset nn kapota t murrme ushtari
  Lypsari me fytyr guri me zor ndahet nga rrugica e imt
  Me t ciln fjeti gjith natn nn qiellin e mbjell me lofata
  Jorgani i qyramidheve digjet n diellin q rri pezull mbi ves
  Neprka ime ende fle e qet brenda duarve t mia prej
  qelqi.


  pa titull

  Rruga u prdhunua kt mngjes nga nj turtull
  Flokt e saj t hirt po ia ndreqte karrocieri i posts
  Teksa kali i tredhur tundte bishtin krenar pr pafajsin
  Dielli ra mbi gropa e u prgjak n t jerrat e kuqe
  Mbushur me hingllima t trishta kali t tredhur
  Rruga mbeti shtatzan me nj turtull t brisht
  Dhe nga barku nxorri nj mngjes npunsin e posts
  Q thrriste me nje letr n dor n form pllumbi
  Dhe turtulli djallzisht buzqeshte midis gjetheve
  Teksa ukiste her pas here n seksfrutin e plepit steril
  Nn cicrimat e korit t harabelave impotent.


  fjalt e thna

  Fjalt e thna ndr vite ende jetojn diku
  Se fjala kur thuhet nuk vdes, at ast nis t jetoj
  Thot Emily Dickinson dhe ajo ka t drejt
  Ajo grua mban nj varse me smerald fjalsh
  T cilat ia dhurova nj pasdite i dehur nga vera
  Nj vajz e kam vrar me nj fjal t vetme
  Teksa ia thash krejt i shkujdesur n nj piknik
  Dikush e mban nj fjal t thn vath n vesh
  Disa fjal jetojn n nj pllak varri buz rrugs
  Nj grup fjalsh jan n themelet e gnjeshtrs
  Ndr libra disa fjal kan nisur t m ndryshken
  Si ndryshket qielli n shkurt nga mungesa e diellit.
  Fjalt e pathna po, ato vdesin brenda vetes
  Njeriu q kurr nuk foli sht nj varrez e trisht
  Ku prehen fjalt nn qiparisat e zinj t heshtjes.


  sht dit e diel

  T duash sht gjithmon m mir se t urresh
  m thon syt kozmik t nj breshke t vogl
  teksa prhapnin nj drit qiellore q endej mbi bar
  Sy t till ka vetm vajza q nuk m deshi kurr
  Dhe pr fatin tim t keq ajo kurr nuk m urreu
  Shihej do dit n syt e mi si n nj pasqyr t thyer.
  Lumi prplitet n sqepin e pulbardhs n ag
  Burrat n duart e grave sot kan rn robr
  sht e diel dhe qielli n qindra araf t kaltr
  Valzon n ballkonet e qytetit q prehet n kraht e grave.


  harta e atdheut


  Murit ia hoqn gurt nj e nga nj deri tek rrnjt
  Po muri mbeti n syt e njerzve me gurt e rnd gri
  Njerzit me sy muresh vshtrojn nga ura e re
  q lidh brigjet e hirta t hiit ku rrjedh mungesa e lumit
  nn klithmat e pulbardhave prej letre t bardh
  Pemt eln luleshprese n kt fund t ngrir janari
  Luleshpresat ndritn rrugn e fatit n nj drit muti
  Njeriu veshi nj pal sandale fjalsh dhe u nis pr udh
  Bliri i zhveshur ka shprthyer n cicrima kanarinash
  N pyllin e bukur t shpress matan asaj kodre fati
  Q largohet si nj arush e bardh me kmb mjegulle
  Njeriu ka n kmb vetm lidhsat e kaltra t shpress
  Rrugs l n pluhur hartn fatkeqe t atdheut .  N vjesht t gjith vdesim nga pak


  n pellgje kalbej drita
  Gabriel Garcia Marques

  njolla drite mbi gjurmt e tua t freskta
  ikja sht demi i zi q shpon ditn n brinj
  dita dridhshm pikon nga streha e muzgut
  dhe lag zrin e piklluar t bulkthit n bar

  n rrpirn e lotit pejzazhet bien n humner
  fjalt prej uji thyhen n gurin e moskuptimit
  mendimi sht ajo gjethja e thar n shtjell
  mbrthyer fort te drita dhe te tingulli a!

  Pantera e zez lpin gishtat e mi prej qelqi
  gjurmt e tua mbi dritn e kalbur t dits
  pikojn mbi barin e kuq tingullin O, ku qyqja
  kndon prvajshm: ku-ku! ku-ku! ku-ku!

  shiu i penduar e njomi shkrumbin e muzgut
  nata ka veshur mbathje t zeza me penj drite
  teksa shtrihet mbi rnkime gjethesh t rna
  ti ike, ti ike, ti ike, ti ike, ti ike, ti ike, ti ike
  dielli sht iriq me gjemba dritdhimbjeje
  2005  antifabul

  Turma e milingonave vente e vinte n mesditn e nxeht t korrikut. Nga porta e shtpis s tyre rridhte nj urg nate. Ato nuk ndaleshin pr asnj ast. Kokrrat e mdha t grurit binin n humnern e zez t egzistencs s tyre. Zogjt e ndaln koncertin dhe vizatonin harqe freskie mbi burim. Ajri i nxeht rndonte si plumb i shkrir mbi kraht e larashit.
  Gjinkallat vazhdonin koncertin e tyre. Kori i tyre freskonte qiellin e kaltr. Ajri dridhej, teksa vrshonte nga gjoksi i tyre. Pylli merrte frym nga mijra klimatizator t vegjl. Nn ritmin e kngs s tyre po ndrtohej piramida e egzistencs nga vargu i zi i skllevrve. Pastaj vera shkoi. Nga syt e trishtuar t drerit pikonte dimr. Matan kristalineve t qerpikve t akullt krkova syt boreal t Asaj.
  Jam nj vidh i mjer me brek e kmish t bardh q prmjerr n lndin!
  Gjinkalla troket n portn e zez t milingonave. Krkoi taksn e koncerteve t vers. Nj z i akullt proletari rrodhi nga t arat e ders: -Po far bre gjith vern?
  -Detyrn e do artisti n bot, kndova pa reshtur q t mos e zinte gjumi pyllin dhe vdiste, q ajri t mos derdhej si plumb i shkrir mbi bar, q qetsia e vdekjes t mos paralizonte milingonat n varg.
  Milingona u prvodh n terrin e moralit t turms.
  Mbeta vidh i mjer me brek e kmish t bardh n mes t bors s ngrir t moralit. Kngt e akullta t gjinkallave zgjaten stalaktit n streht e syve t Asaj.

  2005


  bardh e zi

  blirt e rinj kan elur kanarina
  ans rrugs vrapojn zbathur n agim
  kpuct e vjetra pin kafen e mngjesit
  rruga nxiton n takimin e ln n kryqzim

  ngjethet fustani mbi format shprthyese
  ti u shfaqe n plhurn e ajrit nderur kah drita
  tingujt puthen me tinguj npr streht e syve
  pik-pik- pik pikon terr nga flokt e zinj

  nn kmbt delikate zbardh dhmbt asfalti
  strukur te gjoksi dy zogj ende flen gjum
  muret e qullur kollen n ngjyr portokalli
  peshku i kuq ha fjalt e hedhura n akuarum

  manekint s'e kan emrin n lista pr votim
  n heshtje protestojn n butikt e bllokut
  dita ikn mbi kuaj t bardh me nxitim
  ndrsa nata leht- leht t zbret prej flokut
  2005  vjeshta n mngjes

  arti sht nj gnjeshtr q thot t vrtetn
  Pablo Piccaso

  terri vrapon skutave t ftohta
  nj mace prej drite e ndjek pas

  me mbathje gjethesh ndr kmb
  shtitin nudo pemt npr park

  ti fle e qet nn kujn e ers
  harruar nn rrobat e hirta

  te ky mngjes vjeshta dhemb
  te folet bosh, te ndarjet e trishta

  u tretn zrat e ngroht n rrug
  dhe rrugt plot zhurm ikn larg

  n kt vjesht plot ndryshk
  ne t gjith vdesim nga pak

  2006  ti je shpirti im i bukur

  Ezra Pound: 'dashuron do mbetet gjat
  zgjyr sht pjesa tjetr


  u thinjn shkronjat, fleta u zbeh
  mataforat kan zn ndryshk
  ndrsa ti qndron prher e re
  si mermer i bardh nn myshk

  pemt e ngarkuara me cicrima
  jan femra q nuk shtrihen kurr
  dimri i zhvesh me duar t sigurta
  si di t zhvesh vetm nj burr

  te shtjella blu ne mbytemi do dite
  lumi sht brinja e kaltr e detit
  pulbardhat lindin nga gjiri i tij
  me dhembje e lagin cohn e qiellit

  te syt e tu jan mbytur det e qiell
  shpend’ i egr t dridhet n buz
  kur ecn rrugs si gishtat n tastier
  n syt e njerzve ajri digjet shpuz

  kur dimr e terr e shpirt i mbrdhir
  bukuria ndrit e ngroh si zjarri n vatr
  ti m’u shfaqe nj dit marsi t ngrir
  n trajtn e nj gruaje prej qelqi t kaltr

  2006
  udhkryq

  aty ku udht puthen me udht
  e era i ndal hapat dhe pret ern
  me kmbt e lodhura ndr duar
  pa ditur ku t’i lshoj gjurmt
  qndroj te semafori me sy njeriu

  i lidhur fort n mitrn e fatit
  po pres t dal si foshnja n drit
  dua t lind dhe dot nuk po lind
  n rrugn e zbeht si prostitut
  semafori nxin si nj sfinks

  mbeta n udhkryqin kuq e zi
  ku n dy patavra t ndryshkura rruge
  Jezu Krishti kryqzohet do dit

  2006
  t etur shkojm n hi


  lumi ha brigjet me mrmrima
  kambana ha heshtjen me drithma

  deti i etur pi do ast lumenjt
  dhe terri i uritur prpin ret

  n natn e gjat ne pim vetmin
  brenda nesh 100 ujq ulrijn

  t dehur bjm seks me kujtesn
  teksa qirinjt han terrin dhe veten

  koha ha kohn si prbindsh mitik
  rrjedha e saj mokrrat mbi ne i vrtit

  aty bluhet jeta jon do or e do dit
  dhe posht del miell i bardh : nj hi

  2006

  Yzedin Hima
  Ndryshuar pr her t fundit nga flurans ilia : 17-07-2007 m 13:46
  lundertar pa atdhe

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Ne Tirone plako...
  Postime
  56
  A nuk jan t mrekullueshme kto poezi nga zoti Yzedin Hima ? Larg, shum larg, zallamahis pr t br zhurm?!... Tek e fundit, kjo sht poezia...
  lundertar pa atdhe

Tema t Ngjashme

 1. Ku po shkojm???
  Nga Orientalist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-04-2007, 22:46
 2. Vllezerit Bluz Skripti ne Shqip.
  Nga Antitrup n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-08-2005, 17:57
 3. Dy Vajzat: Nuk Duam Te Shkojme Ne Shtepi
  Nga angeldust n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-05-2005, 12:26
 4. Ushtaret amerikane dezertore: Ne nuk do te shkojme ne IRAK
  Nga [xeni] n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 17:25
 5. Vime nga leshi, shkojme per lesh
  Nga oktapodi31 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-10-2002, 02:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •