Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Shqipria, vendi par n bot q shkatrroi armt kimike

  Shqiperia eshte shteti i pare ne bote qe teresisht e shkaterroi arsenalin e vet kimik. Ajo ka shkaterruar gjithsej 16,7 tone produkte kimike. Keshtu ka bere te ditur sot Organizata per ndalimin e armeve kimike ne Hage

  Hage/Tirane - Shqiperia, sipas informatave te organizates, ka shkaterruar gjithsej 16,7 tone produkte kimike. Konventa per arme kimike eshte miratuar para dhjete viteve nga ana e 182 shteteve. Sipas saj, deri ne vitin 2012 duhet te shkaterrohet tere arsenali i armeve kimike ne vend. Nderkohe vetem dy dite me pare Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar shkaterrimin e armeve dhe agjenteve kimike ne vendin tone teper te rrezikshem per popullsine duke ruajtur nje ambjent te sigurte. Shkaterrimi i ketyre armeve e con vendin tone nje hap me prane standardeve te kerkuara nga NATO. Konventa e Ndalimit te Armeve Kimike eshte firmosur ne vitin 1993 dhe eshte ratifikuar po ne vitin 1993. Ajo ka hyre ne fuqi me 29 prill te vitit 1997.

  Aktualisht ne kete organizate jane te anetaresuar 182 shtete dhe RSH eshte i pari dhe i vetmi vend anetar qe realizoi detyrimin e Konventes sipas standardeve. Realizimi me sukses i ketij projekti kaq te rendesishem dhe te veshtire, i dedikohet bashkepunimit te shkelqyer te stafit te Ministrise se Mbrojtjes dhe Forcave te Armatosura, i te gjithe institucioneve te vendit tone me organizata dhe vende te tjera mike. Me miratimin nga Kongresi Amerikan te fondit perkates lidhur me kete projekt ne vendin tone filloi puna per shkaterrimin e armeve kimike. Ne dhjetor 2002 u be zbulimi i armeve kimike, te nje sasie prej rreth 16 tonesh, disa prej te cilave nga me te rrezikshmet qe njihen sot.

  Procesi i shkaterrimit u realizua ne 4 faza:

  1. Faza e pare, deklarimi i agjenteve kimike ne OPCE, Hage, Hollande;
  2. Faza e dyte, siguria fizike e depos me elemente shtese;
  3. Faza e trete, pergatitja e kuadrit ligjor per ti paraprire procesit te shkaterrimit;
  4. Faza e katert, procesi i shkaterrimit te agjenteve kimike.
  Mbeshtetja financiare e ketij projekti eshte bere nga qeveria e SHBA, ndersa mbeshtetja financiare per koston e inspektimit eshte bere nga qeveria zvicerane dhe qeveria greke.

  (Makfaks/ Balkanweb)
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Idjote, dele!!!
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  947
  beeeeee beeeeeeeeeee beeeeeeeeeeeee qashtu asht beeeeeeeeeeeeeeee
  edhe greqija paska dhene evro per ti zhdukur beeeeee qeveria beee

 4. #4
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Shqiperia eshte edhe vendi i pare ne bote qe, pas 50 vjetesh tradite avionesh ushtarake, vendosi te mos kete me aviacion!

  Bravo, urime!
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Shqiperia eshte vendi i pare ne bote qe pranon Fekalet e 'miqve fqinje'

  Shqiperia eshte vendi i pare ne bote qe c'armatos ushtrine pasi kane frike mos bejne ndonje kryengritje kundra 'miqve fqinje' si dhe per te mbushur xhepat plot..

  Shqiperia eshte vendi i pare ne bote qe eshte e drejtuar nga politikane qe nuk dine nga lidhet as gomari as i zoti i gomarit.. (popullorce)
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  947
  Shqiperia eshte vendi i pare ne bote qe po asimilon popullsine e vet me ndihmen e fqinjeve (jugor)dhe asnjeri nuk do t'ia dije.hehe sa te shumta jane bemat e politikaneve tane te majte dhe te djathte sa nuk do kishim mundesi ti numuronim ne nje nate dimri.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 7. #7
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Te pakten dolem ne vend te pare ne bote per dicka jo te keqe. Na ardhte Irani e Koreja e Veriut nga prapa thuaj.
  A dihet gje, po mjedisi a u ndot me teper nga ky vetepastrim??

 8. #8
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  hhehehehh ajde re se prap ne vend fundit jemi mbase e keni degjuar gabim :0
  ose prit ku do dali se ska mundesi
  Partizoni

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Cfare gomari eshte ky Sala dhe politika jone ne pergjithesi, cdo gje ben vetem qe te zej vendin e pare diku.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  DOTT. SKUTHI Maska e SKUTHI
  Antarsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  It's not your business....
  Postime
  461
  Pse i merrni vetem anen negative kesaj ceshtje,ky eshte nje akt i rendesishem per kredibilitetin e Shiperise si nje vend paqesor dhe si nje vend qe respekton konvencionet nderkombetare.Keto jane disa prova qe duhet te japi Shqiperia per te arritur nje pozicion dinjitoz dhe kjo eshte fryma e duhur per te arritur keto qellime.Persa i perket problemeve te armatosjes ose te ushtrise, Shqiperia do respektoi standartet nderkombetare dhe nuk eshte e vertete qe vendi yne po 'armatoset, por po armatoset ndryshe nga c'bejne vendet diktatoriale e terroriste.
  Se fakti qe ne kerkojme te hyjme ne NATO do te thote dicka apo jo?Meqenese kjo organizate eshte militare nuk do shkojme atje per te qeruar patate por per te luftuar dhe lufta behet me arme.Shiperia po jep prova dhe po pergatitet ushtarakisht per ta arritur standartet e duhura dhe ky eshte nje fakt. Duhet te jeni krenar per kete...
  EVERYBODY'S BUSINESS IS NOBODY'S BUSINESS

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 3. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 4. Sadam Husein dnohet me vdekje me varje n litar
  Nga Davius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 20-01-2007, 14:51
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •