Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 141
 1. #1

  Cilat jan shenjat e shtatzanis

  Tung,

  kam nji pytje pr mjekt apo edhe ata q din

  cilan jan shenjat e shtatzanis si vrehen ato te nj femr q sht shtatzane pa i prdorur mjetet e ndryshme pr identifikim?

 2. #2
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  47
  Postime
  1,081
  Shenja e pare eshte mosardha e menstruacioneve.pastaj shenjat tjera ndryshojne mun te jete nausea dhe gjendja e te vjelles,marrje mendsh,ndonjehere renie e tensionit te gjakut.por mungesa e menstruacioneve eshte shenja e pare qe duhet ta beje te mendoje nje femer se mund te jete shtatzene dhe duhet bere testi i shtatzanise.ndonjehere mund te kete nje hemorragji vaginale per nje ose dy dite dhe nderprerje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga miki_al2001 : 13-07-2007 m 16:38
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Antarsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  388
  Pa prezence te mjekut:shko ne farmaci dhe blej"test shtatzanie" keshtu quhet-eshte dicka si termometer dhe te tregon vete per perdorimin duhet qe personi qe mendohet se eshte shtatzene te hedhe disa pika te ujit te holle ne te dhe te prese 5 min nese shfaqen 2 viza tregon se eshte shtatzene,nese shfaqet 1 tregon qe nuk eshte,nese nuk shfaqet asnje tregon se testi eshte bere keq,per me teper besoj se ka gjithcka te shpjeguar ne kuti.
  Organizmi eshte i ndryshem tek cdo femer por po te tregoj rastin personal.Fillon dhimbje koke,lodhje e shpejt,dhe te vjella.Menstruacionet nderpriten,por kjo shenje eshte pak problematike pasi ka femra qe mund ti kene te crregullta dhe ka raste kur femra kerkon ta dije me shpejt se nje muaj nese eshte shtatzene apo no,dhe per kete vepro si ne fillim duke perdorur test shtatzanie qe te tregon 5 deri ne 10 dite me pare.

 4. #4
  Qe nga dita qe kryer marredhenie seksuale per te marre vesh nese je apo jo shatzane duhet te kalojne 3 jave e me pas te shkosh te mjeku.

 5. #5
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  37
  Postime
  200
  shenjat e para fillojn te shfaqen pas 2 javesh une e kuptova menjehere, pas disa diteve, kisha dhembje barku, kemba me mpihej, si dhe oreksi me ishte shtuar, si dhe smund ta shihja burrin ashtu e kisha mar inat, nuk e di se nga buronte ajo ndjenje e urejtjes me vone e kuptova, nga shtatzansia, e mora testin ne barnatore, dhe dolen dy vija, pastaj .............
  ylli i mngjesit

 6. #6
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Mund ta kuptosh vetem nese po e pret te ndodhi.
  Shenjat jan pak a shume kto qe kan shkruar kto shoket/et me lart, po ka edhe nga ato qe nuk u nderpriten menstruacionet 2 a 3 muajt e pare edhe mund te ken mbetur shtatezane..
  Prandaj rruga me e mire bli nje test ne farmaci edhe mos e rrotullo trurin sa andej/kendej
  Ndryshuar pr her t fundit nga miki_al2001 : 16-07-2007 m 09:30

 7. #7
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  47
  Postime
  1,081
  Citim Postuar m par nga Gjallica
  Mund ta kuptosh vetem nese po e pret te ndodhi.
  Shenjat jan pak a shume kto qe kan shkruar kto shoket/et me lart, po ka edhe nga ato qe nuk u nderpriten menstruacionet 2 a 3 muajt e pare edhe mund te ken mbetur shtatezane..
  Prandaj rruga me e mire bli nje test ne farmaci edhe mos e rrotullo trurin sa andej/kendej
  nuk nderpriten menstruacionet.lol.e forte kjo.nese ndodh fekondimi ska se si te kete ovulacion.pra ska menstruacione (kjo eshte 100%),por mund te kete hemorragji por qe kuptohet nga gruaja shtatzene se sjane menstruacione por vetem hemorragji te cilat zakonisht jane te shkurtera por edhe mund te zgjasin
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 8. #8
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  1.Nese brenda 4 jave nuk te vijne meustracionet.
  2.Ndjehesh e lodhshme dhe ben shum gjum.
  3.Te vjellmet.
  4.Te gerditet ushqimi.

  Keto jane 100% te sigurta.


  DR_Dibrani2006

 9. #9
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  40
  Postime
  3,139
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  shenjat e para fillojn te shfaqen pas 2 javesh une e kuptova menjehere, pas disa diteve, kisha dhembje barku, kemba me mpihej, si dhe oreksi me ishte shtuar, si dhe smund ta shihja burrin ashtu e kisha mar inat, nuk e di se nga buronte ajo ndjenje e urejtjes me vone e kuptova, nga shtatzansia, e mora testin ne barnatore, dhe dolen dy vija, pastaj .............
  E vertete kjo qe marrin grate inat burrin kur ngelin shtatzene. Dua te shtoj se tek ca femra fryhet gjoksi dhe ndjejne dhimbje ne gji.
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 10. #10
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,966
  Per informacion rreth kesaj ceshtje mund te shikoni tek www.gynendoscopy.com
  Uroj te gjeni ate qe deshironi.

 11. #11
  ~Dreams Come True~ Maska e Rudina_USA
  Antarsuar
  23-10-2006
  Vendndodhja
  Smile even your smile is sad,because more sad than a sad smile is,sadnnes that doesen't smile never. Remember my friend.
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga bleripz Lexo Postimin
  Tung,

  kam nji pytje pr mjekt apo edhe ata q din

  cilan jan shenjat e shtatzanis si vrehen ato te nj femr q sht shtatzane pa i prdorur mjetet e ndryshme pr identifikim?
  Mendoj se jane.
  1}Nese pas nje jave nuk te vijne (meustracionet)
  2}Nese ke te vjellme & te behet ushqimi sikur ste shijon.
  3}Nese te merren mend apo te bie dicka nga duart.


  PS: Une kur isha shtatzan me cunin 'nuk e kuptova shpejt'vec pas dy-muajve kur kam pih nje gode me qumesht & e kam nxjerre 'aman kur doli me doli si Kos.
  Bera nje test dhe me doli Pozitiv'keshtu e morra vesh.

  Nejse te uroj te jeshe dhe befsh nje bebe te bukur.
  During your life, never stop dreaming. No one can take away your dreams

 12. #12
  jasht teme kjo por desha te pyes
  dua te pyes nese nje vajz nuk e ka iden se eshte shtatezane edhe ato meustracionet i ka te regullta
  ka mundesi te jet shtatezane edhe si mund ta zbulosh ate.
  edhe do desha te dija nga vajzat kush jan shenjat
  flm

 13. #13
  Bark i fryr edhe bark e t vjella .

 14. #14
  Citim Postuar m par nga ShocK Lexo Postimin
  Bark i fryr edhe bark e t vjella .
  te vjedha ska tani me para i dukesh sikur donte te villte por prap svillte
  barkun te them te drejten ka ven cik por se di pse tjeter gje kush eshte ?

 15. #15
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Keto shenja shfaqen brenda javeve te para pas koncepsionit. Ato nuk jane gjithmone ne menyre absolute presente. Te marra te gjithe se bashku mund te ndihmojne per te diagnostikuar nje shtatzani.

  _ Presenca e gonadotropines korionike humane ne gjak ose urine, e cila mund te zbulohet nga laboratori ose nga testi i shtatzanise qe mund te kryhet ne shtepi. Kjo eshte shenja e hereshme me e besueshme e shtatzanise.
  _ Mungesa e periodave te radhes.
  "Carpe Diem"

 16. #16
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Keto shenja shfaqen brenda javeve te para pas koncepsionit. Ato nuk jane gjithmone ne menyre absolute presente. Te marra te gjithe se bashku mund te ndihmojne per te diagnostikuar nje shtatzani.

  _ Presenca e gonadotropines korionike humane ne gjak ose urine, e cila mund te zbulohet nga laboratori ose nga testi i shtatzanise qe mund te kryhet ne shtepi. Kjo eshte shenja e hereshme me e besueshme e shtatzanise.
  _ Mungesa e periodave te radhes.

  e kam fjalen kur ajo vajz as e ka iden qe eshte shtatezane edhe nuk e di qe mund te jet ajo
  me nje fjal se ka iden edhe si shkon mendja
  un doja te dija kush jan shenjat jo cfar mund te bej ta zbuloj se ate e dim ne farmaci ka plot
  por doja te dija cilat jan shenjat kur vet vajza nuk e di qe eshte shtatezane ?

 17. #17
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga PYETESORI Lexo Postimin
  e kam fjalen kur ajo vajz as e ka iden qe eshte shtatezane edhe nuk e di qe mund te jet ajo
  me nje fjal se ka iden edhe si shkon mendja
  un doja te dija kush jan shenjat jo cfar mund te bej ta zbuloj se ate e dim ne farmaci ka plot
  por doja te dija cilat jan shenjat kur vet vajza nuk e di qe eshte shtatezane ?
  Me duket se po tallesh....
  Si nuk i shkoka mendja asaj vajzes,e di ajo te pakten qe nga nje raport i pambrojtur mund te jesh shtatzane?!
  Shenjat jane vonesa e periodave,dhimbje barku,marrje mendsh,te vjellat.
  Me siguri qe do ti shkoje mendja them une!
  "Carpe Diem"

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Eda64
  Antarsuar
  01-09-2006
  Vendndodhja
  eda_19642000
  Postime
  104
  motra nese do ta dish per shenjat e para te shtatzanis se jam pak a shum e praktikuar per sa i perket per te lindur femij se jam mosh e madhe dhe jam mesuar tani si te them u ben doctor te vehtes ton tani .1 e para shenj te ndalen periodat por ka disa qe edhe se je shtatezen periodat te vin por raste te radha jan .2.ESHTE NDJEHESH SHUM E LODHUR e keputur fare te thuash ,pastaj disa se kuptojn vehten si jan si nuk jan vetem kur fillon barku duke ju rritur e femin ta ndegjojn gjall ,por flas une per vehten time qe e kam dalluar vehten kur kam filluar shtatezanin ,me ka ik oreksi edhe uji mu bente vrer cdo gje mu dukte e hillur per vec turshive qe i kisha qef dhe gjerave te tharta ,nuk duroja er fare prej asgjeje e kisha qef vetmin keshtu e dallova vehten per her te dyt se per te paren nuk dija gje fare se cfar kam vetem kur ika tek doktori qe me tregoi dhe kaq .flm

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Eda64 Lexo Postimin
  motra nese do ta dish per shenjat e para te shtatzanis se jam pak a shum e praktikuar per sa i perket per te lindur femij se jam mosh e madhe dhe jam mesuar tani si te them u ben doctor te vehtes ton tani .1 e para shenj te ndalen periodat por ka disa qe edhe se je shtatezen periodat te vin por raste te radha jan .2.ESHTE NDJEHESH SHUM E LODHUR e keputur fare te thuash ,pastaj disa se kuptojn vehten si jan si nuk jan vetem kur fillon barku duke ju rritur e femin ta ndegjojn gjall ,por flas une per vehten time qe e kam dalluar vehten kur kam filluar shtatezanin ,me ka ik oreksi edhe uji mu bente vrer cdo gje mu dukte e hillur per vec turshive qe i kisha qef dhe gjerave te tharta ,nuk duroja er fare prej asgjeje e kisha qef vetmin keshtu e dallova vehten per her te dyt se per te paren nuk dija gje fare se cfar kam vetem kur ika tek doktori qe me tregoi dhe kaq .flm
  tani me vure ne mendime

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Antarsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  354
  Simptomat e shtatezanise jane mjaft te ngjashme me simptomat e periodave te disa femra...
  Fillimisht do ndjesh dhimbje te gjoksi, dhimbje te vezoret (barku), do jesh si e goditur (si me te marra mendsh gjate gjithe kohes) , disa ushqime kur ti shohesh do te sjellin si ndjenje per te vjellur. Do kesh fryrje barku, e shpesh do ndjesh emocione te pakuptimta.
  Keto jane per shumicen e rasteve, por shume simptoma ndryshojne edhe nga mosha.
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
 3. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:31
 4. A duhen respektuar shenjat e mira/kqija?
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
 5. Shenjat e Kijametit
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •