Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 141
 1. #21
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga bleripz Lexo Postimin
  Tung,

  kam nji pytje pr mjekt apo edhe ata q din

  cilan jan shenjat e shtatzanis si vrehen ato te nj femr q sht shtatzane pa i prdorur mjetet e ndryshme pr identifikim?

  Shenjat e shtatzenise


  Shenja e pare e shtatzenise mund te jete vonimi i periodes se menstruacionit.
  Mirepo , vonesa e periodes nuk do te thote se nje femer eshte shtatzene.
  Periodat nuk fillojne gjithmone ne te njejten kohe , per cdo muaj.

  Ne shenjat e shtatzenise bejne pjese:

  - Perioda menstruale me pak gjakrrjedhje ose vetem disa njolla ,

  - gjinjte e fryre ,

  - lodhja e madhe ,

  - perzierja e barkut ose nauzea e quajtur " vjella e mengjesit " ,

  - ndjenja e fryrjes ,

  - disponimi jo i mire ,


  Nese femra seksualisht aktive , ka vonese te periodes menstruale , dhe ka nje ose me shume nga shenjat e mesiperme , ajo mund te jete shtatzene.

  Per t'u siguruar , femra mund te kryeje testin e shtatzenise ne shtepi , ose te shkoje ne klinike , per kontroll mjekesore.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Antarsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  354
  gimi3 po pyeste si mund ta marresh vesh ne momentet e para dmth ne ditet e para, jo mbas 1 muaji .

  Nejse, brenda 72 oresh mbas aktit seksual mund te pihet paketa me kontraceptiv oral emergjence ( per ato qe sduan te mbeten me barre)... jane 2 pilula te cilat pihen me 12 ore diference, edhe jane 100% te sigurta per efektshmerine e tyre.

  Per ta marre vesh ne ke mbetur me barre apo jo, ka teste ne cdo farmaci, te cilat mbas 24oresh te kryerjes se aktit seksual, te tregojne nepermjet 1 ujit te holle (urines) ne ke mbetur apo jo me barre.

  Nese ka kaluar kjo periudhe kohore, atehere shko te gjinekologu.
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

 3. #23
  Citim Postuar m par nga Glamorous Lexo Postimin
  Nejse, brenda 72 oresh mbas aktit seksual mund te pihet paketa me kontraceptiv oral emergjence ( per ato qe sduan te mbeten me barre)... jane 2 pilula te cilat pihen me 12 ore diference, edhe jane 100% te sigurta per efektshmerine e tyre.
  Per kete nuk do thoja se eshte shum e rekomandueshme, se kam degjuar qe ne disa raste keto pilula kan shkaktuar shperthim te organeve te brendeshme (mitres), ose ka shkaktuar hemoragji te brendeshme te trupit, gje qe ka pasoja te renda nqs nuk kapet ne kohen e duhur.

  Sa per temen, keshillat jan dhen me lart dhe per me teper nga njerez qe e kan kaluar ket experience, nje keshille qe do e shtoja un ... mos e merrni veten ne qafe nqs jeni ne nje lidhje jo te sigurt, nje vajze qe nuk di te dalloje ndryshimet ne trupin e saj imagjinoje ca moshe mund te ket.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Antarsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  354

  Arrow

  Citim Postuar m par nga angel_ j Lexo Postimin
  Per kete nuk do thoja se eshte shum e rekomandueshme, se kam degjuar qe ne disa raste keto pilula kan shkaktuar shperthim te organeve te brendeshme (mitres), ose ka shkaktuar hemoragji te brendeshme te trupit, gje qe ka pasoja te renda nqs nuk kapet ne kohen e duhur.
  Ato pilula, keshillohet te pihen vetem 3 (dmth 3 paketa me nga 2 kokrra= 6) prej tyre gjate nje viti, jo me shume... nderkohe qe ketu ato kane filluar ti pijne si paracetamol. Prandaj edhe ndodhin efekte anesore, mese llogjike...

  Shqiptaret ende se kane mesuar, qe ekziston nje gjilpere, e cila ndalon aftesine e femres per te bere femije per 3 ose 6muaj varet se cilen ben. Per kete thuhet se nuk eshte e demshme. Dhe njekohesisht gjate kesaj periudhe te vijne edhe mesturacionet, pra gjilpera nuk perben problem per to, ajo thjesht parandalon fekondimin e vezes.

  Gjithashtu do shtoja, qene lidhje me punen e hemoragjise, ato pilula nuk te shkaktojne hemoragji, thjesht mund te kesh shume ne ditet e para... dhe ato pastaj qe kane hemoragji, duhet te shkojne per kontroll te gjinekologja, pasi 90% e sigurt qe kane cist, ose ndonje gje me te nderlikuar.
  Kujdes lexoni gjithmon rekomandimin dhe menyren e perdorimit para se te konsumoni ilace!
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

 5. #25
  shenjat e shtatzanise !!! pas nente muajsh duke filluar qe nga casti qe spermatozoidi fekondon nje veze lind nje femije kjo eshte shenja me e madhe e shtatzanise !!!
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 6. #26
  Citim Postuar m par nga Glamorous Lexo Postimin
  Ato pilula, keshillohet te pihen vetem 3 (dmth 3 paketa me nga 2 kokrra= 6) prej tyre gjate nje viti, jo me shume... nderkohe qe ketu ato kane filluar ti pijne si paracetamol. Prandaj edhe ndodhin efekte anesore, mese llogjike...
  Po pse te rrezikosh aq shum kur fare mire nqs kujdesesh per veten shum me heret se sa ne momentet kur nuk mendon gjate, mund te perdoresh menyra te tjera kontracepsioni qe nuk rrezikojne jeten tende, apo aftesine tende qe ne nje te ardhme (kur ke deshire te krijosh familje) ti nuk mund te kesh fare femije. Ne Shqiperi i ka marr ne qafe mentaliteti njerezit, se nuk flasin hapur me njeri tjetrin per keto gjera "se eshte turp, kush te degjon", as qe e mendojne te shkojne per nje kontroll tek mjeku qofte ai personal apo gjinekologu, vetem ateher kur gjerat arrijne ne piken e fundit ... ateher kujtohen qe ka doktor.


  Menyra te tjera dhe mjete kontraceptive q merren nga goja:

  Pilula ose tableta q prmbajn hormone t cilat e ndalojn procesin e lshimit t vezve nga vezoret do muaj.
  Prdorimi: zakonisht merren pr 21 dit, periudh q ndiqet nga nj ndrprerje prej 7 ditsh ( kjo per arsye se duhet te lejosh ciklin e rregullt, perndryshe ka akumulim gjaku, qe mund te shkaktoje deme ne trup)
  Avantazhet: t lehta pr tu prdorur, mund t paksojn dhimbjet menstruale dhe mund t parandalojn disa prej formave t kancerit t cerviksit (qafs s mitrs).
  Disavantazhet: duhen marr do dit, nuk ofrojn mbrojtje nga infeksionet q transmetohen n rrug seksuale/HIV, keto pilula jan thjesht per te evituar ovulacionin Grat q marrin pilula dhe pijn duhan jan m shum t ekspozuara ndaj rrezikut t zhvillimit t trombozs (mpiksja e gjakut n pjes t ndryshme t trupit) dhe t smundjeve t zemrs, ose paralizave te ndryshme.

  Pajisje q futet n uterus: nj cop plastike e vogl n form rrethore me nj tel bakri prreth. Futet n uterus nga nj mjek specialist.
  Avantazhet: mbrojtje afatgjat nga shtatzania.
  Disavantazhet: mund t shtoj rrezikun e smundjeve infektive, nuk siguron mbrojtje nga infeksionet q transmetohen n rrug seksuale/HIV dhe nuk rekomandohet pr grat q nuk kan lindur ende fmij.

  Diafragma: nj mbules e but prej llastiku q vendoset mbi cerviks, pjesn hyrse t mitrs, pr t penguar spermn q t hyj n mitr.
  Prdorimi: futet n organ prpara kryerjes s marrdhnieve seksuale dhe lihet atje pr disa or.
  Avantazhet: nuk ka efekte ansore pr grat q e prdorin, mund t siguroj mbrojtje nga kanceri i cerviksit dhe nga infeksionet q transmetohen n rrug seksuale; pasi vendoset ajo nuk ndikon mbi procesin e marrdhnieve seksuale.
  Disavantazhet: duhet planifikuar disa or prpara prdorimit, duhet t prdoret bashk me lnd q asgjsojn spermn, duhet mesuar se si prdoret, duhet vendosur nga nj mjek specialist, mund t dmtohet nga prdorimi, duhet kontrolluar rregullisht nse sht n vendin e duhur.


  Sterilizimi

  Kjo mnyr realizohet nprmjet vasektomis pr burrat, domethn mbylljes s kanaleve t sperms nprmjet nj nderhyrjeje kirurgjikale; dhe sterilizimit pr grat, pra ndrhyrjes mjeksore pr t ndaluar prodhimin e vezve n vezore. Kto jan opsione mjeksore q mund t ndiqen pr arsye shndetsore ose si nj mjet permanent kontracepsioni. Nse njerzit i zgjedhin kto metoda si mjete kontracepsioni, ata mund ta bjn nj gj t till n at faz t jets kur ata jan t bindur q nuk duan m t bjn fmij. Kto metoda n vetvete jan ndrhyrje kirurgjikale me pasoja t prhershme dhe ju nuk duhet t mendoni ti ndrmerrni ato pa marr kshilla t specializuara nga mjeku ose nga Shoqata e Planifikimit Familjar. Jo t gjitha kto metoda mund t jen t realizueshme n Shqipri, pasi njerezit per disa prej tyre as qe e kan idene se cfare jane, e jo me te jen te afte ti perdorin.

  Thuajse te gjitha metodat e permendura nuk te mbrojne nga STD ( semundje sexualisht te trasmetueshme), kshuqe mos u verboni para nje ndjenje qe mund tu kushtoje jeten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nyx : 18-12-2007 m 11:51

 7. #27
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Ato qe s'kane permendur mesiper jane dhe:
  -temperatura baze trupore eshte e larte gjate shume ditesh(afersisht 18 ne mos gaboj)
  -dhimbja e kokes(nga ngritja hormonale e shpejte)
  -dhimbje e lehte shpine
  -urinim me i shpeshte se normalisht
  -rrathe te erret perreth thithkave
  ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Blue_sky : 18-12-2007 m 16:54
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 8. #28
  doktor kam marre mendje dhe dua te di a muna me kan shtatzan se edhe funi i barku po kam dhimbje . po hala edhe pak dite nuk e kam kohen te tyre ..

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Mua me jane shfaqur shenjat e shtatzanise pas muajit te dyte.Pervec voneses se mestruacioneve nuk kam patur ndonje shenje tjeter,pastaj u shfaqen ato shenjat qe kane permendur te tjeret me lart.Cdo barre eshte e ndryshme .Psh une nuk kam patur te vjella gjate shtatezanise ose shume te rralla nga disa erera psh aromatizuesit qe perdoren per makinen..
  I kam patur periodat shume te rregullta dhe vetem nje dite mu vonuan vajta bera testin .Isha shtatzane me djalin qe kam sot.Ndersa ne shtatzanine e dyte ,ne te cilen e humba femijen ne muajin e gjashte, kam patur shenjat komplet ndryshe nga e para.Hemoragji te perditshme gjate gjithe kohes se shtatzanise.Ne fillim filloi pika-pika( ku une kujtova se me erdhen periodat) dhe me vone u shtuan shume.Nga qe nuk arriten te gjenin arsyen e hemoragjise doktori me thoshte qe eshte normale ne disa raste ,por ja qe nuk ishte normale.
  Nejse gjeja me e mire eshte te besh testin ,mos prit gjate ne ankth kur mund ta shuash kureshtjen brenda minutave.

 10. #30
  A me tregon testi para muajt me prevue...

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Eksperienca personale: te vjella do mengjes , dhimbje dhe fryrje gjoksi, lodhje dhe gjendje gjumi,edhe pak ndryshime humori.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Antarsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Kur grate jane me barre , burave u vjen per te vjelle dhe u dhemb mezi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga pseudo : 10-05-2008 m 15:10

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Antarsuar
  03-05-2008
  Postime
  292
  Citim Postuar m par nga bleripz Lexo Postimin
  Tung,

  kam nji pytje pr mjekt apo edhe ata q din

  cilan jan shenjat e shtatzanis si vrehen ato te nj femr q sht shtatzane pa i prdorur mjetet e ndryshme pr identifikim?
  Me sa po shof kenke ne hall... Me vjen keq nese kjo eshte e vertete.

  Shpresoj te besh zgjidhjen e duhur
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 14. #34
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Citim Postuar m par nga alproud Lexo Postimin
  Me sa po shof kenke ne hall... Me vjen keq nese kjo eshte e vertete.

  Shpresoj te besh zgjidhjen e duhur
  Hahahahaha! Solidaritet mashkullor!
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 15. #35
  Citim Postuar m par nga miki_al2001 Lexo Postimin
  nuk nderpriten menstruacionet.lol.e forte kjo.nese ndodh fekondimi ska se si te kete ovulacion.pra ska menstruacione (kjo eshte 100%),por mund te kete hemorragji por qe kuptohet nga gruaja shtatzene se sjane menstruacione por vetem hemorragji te cilat zakonisht jane te shkurtera por edhe mund te zgjasin
  Mendoj se gjeja me e rendesishme eshte te besh testin sepse jo te gjithe i kane shenjat njelloj.

  Nje kolegia ime kur ishte shtatezane me vajzen, ngaqe ishte pak mbipeshe nuk i vuri shume rendesi fryrjes se barkut. Po ashtu ajo i ka menstruacionet shume te crregullta dhe shpesh ka ndodhur qe nuk kane ardhur per te pakten 3 muaj ose edhe kur vinin shume pak. Prandaj fakti qe nuk po vinin prape nuk e alarmoi ate.

  Ajo e ka zbuluar qe ishte shtatezane kur djali i saj 3 vjec i tha nje dite te bukur: "O ma une dua moter jo vella. Po emrin si do ja veme?" Edhe kjo e hutuar e pyeti te birin per ca e kishte llafin. Ai i tha "Per bebin te barku jot". Vete merr test zonja dhe voila, kishte 5 muaj qe ishte shtatezane dhe as nuk e kishte idene edhe pse nuk ishte femija e saj i pare. Prandaj nuk i dihet kurre

 16. #36
  A funksionon testi i shtatzanis ne muajin e pare ?
  E jep pergjigjen e sakte apo jo ?
  Sepse doli negativ dhe menstruonet nuk po me vijne kam 5 dite sot qe duhet te me kishin ardhur. Me ndihmon dot njeri????

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Citim Postuar m par nga antikonformisti Lexo Postimin
  A funksionon testi i shtatzanis ne muajin e pare ?
  E jep pergjigjen e sakte apo jo ?
  Sepse doli negativ dhe menstruonet nuk po me vijne kam 5 dite sot qe duhet te me kishin ardhur. Me ndihmon dot njeri????
  Une di qe testi eshte me efikas brenda disa diteve nga dita qe pret periodat.Nuk jam shume e sigurt per kete.te them te drejten.Une i kam bere pas dy muajsh dhe kane qene te sakte.Po mbase s'je me barre moj goce.Do kesh c'rregullim cikli.E bukura ka qene kur me vonoheshin mua dhe dyshoja per shtatzanine ,diten qe e blija testin me vinin periodat.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Citim Postuar m par nga dea_07 Lexo Postimin
  Une di qe testi eshte me efikas brenda disa diteve nga dita qe pret periodat.Nuk jam shume e sigurt per kete.te them te drejten.Une i kam bere pas dy muajsh dhe kane qene te sakte.Po mbase s'je me barre moj goce.Do kesh c'rregullim cikli.E bukura ka qene kur me vonoheshin mua dhe dyshoja per shtatzanine ,diten qe e blija testin me vinin periodat.
  Dea mund te te bej nje pyetje?? Meqe shenjat i paske pas aq vone kur ke bere viziten e pare gjinekollogjike??(me intereson) Grazie.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Citim Postuar m par nga alda09 Lexo Postimin
  Dea mund te te bej nje pyetje?? Meqe shenjat i paske pas aq vone kur ke bere viziten e pare gjinekollogjike??(me intereson) Grazie.
  .

  Pasi kam bere testin dhe kam zbuluar qe jam shtatzane menjehere kam marr ne tel. doktorin tim dhe kam lene takim me te per brenda 2-3 diteve.Per mua sa me shpejt te behet vizita aq me mire ,pasi paraprin ndonje suprize te pakendshme;probleme me shtatzanine apo femijen.

 20. #40
  valaje
  Antarsuar
  04-01-2008
  Vendndodhja
  ne kosov
  Postime
  8

  valaje

  pershendetje dashta me ju vet juve nese dini,mua se 6 dit nuk ikam pas mestrscionet,dhe ikam bere 2 testa te shtatzanis,me kan dal pozitiv,dhe tash nuk po kam ene kurfar shenje qe jam shtatzane as nuk pom munon me vjedhje ne mengjes as kurgja,jam ne merak per veten se ni vit jam ka pres me met me barr por tash pom doket ndodhi kjo mrekulli dhe,

  aju ka ndodh kjo sen juve ju lutem tregonmi

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
 3. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:31
 4. A duhen respektuar shenjat e mira/kqija?
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
 5. Shenjat e Kijametit
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •