Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Mbi presupozimet e Shpetimit tone personal, At. Kleopas i Rumanisee

    [**Shenim Klod: At Kleopas ka qene nje nga shembujt e shenjterise ne kohe te komunizmit ne Rumani edhe eshte shume i degjuar per jeten e tij. Shkrimi i tij eshte ne forme bisede edhe i thjeshte. Une ekam edhe jeten e tij, por nje here tjeter do ta sjell]


    Pyetesi: At, me pare ju folet mbi "shpetimin personal". A mund te flasesh me teper mbi kete ceshtje?

    Jerond Kleopas : Disa grupime religjioze mesojne se shpetimi personal do te thote veprimi i Hirit Hyjnor vetem, sipas Kalvinit, ose te Hirit te beses, pra besimit ne Perendine, sipas Luterit, ku meritat e virtutit te Zotit tone Jisu Krisht i vishen njeriut. Prandaj duke e pergjithesuar themi se ka te krishtere protestante te cilet besojne se shpetimi buron vetem prej besimit edhe se nga ane e vete njeriut nuk eshte vene ndonje kusht apo kerkese per shpetimin e tij.

    Kisha jone, sidoqofte, meson se shpetimi yne personal nuk eshte thjesht nje dhurate, e as thjesht nje veper, por me teper nje proces edhe nje ndermarrje qe merr pjekuri edhe zhvillohet gradualisht, edhe realizohet ne bashkeveprimin (sinergjine) e dy personave: Perendise edhe njeriut. Nga ane e Zotit, Hiri Hyjnor (Energjia e tij e pakrijuar hyjnore) na ofrohet, ndersa nga ane e njeriut, besa edhe veprimet e drejta jane te domosdoshme. Si pasoje, parakerkesat per shpetimin tone personal jane keto: Hiri hyjnor apo Energjia Hyjnore e Perendise edhe besimi e veprimet e denja te njeriut.

    Shpetimi yne objektiv realizohet vetem ne Sakrificen e Jesu Krishtit, ndersa ashpetimi yne personal apo subjektiv, i cili ne gjuhen e Testamentit te Ri quhet "drejtesi", "shenjteri", apo "shpetim", realizohet si nje vazhdimesi e shpetimit objektiv, me pjesemarrjen e energjise sone personale apo veprimit qe bashkepunon me Energjine hyjnore apo Hirin.

    Nga ana e Zotit, Hiri hyjnor eshte absolutisht i domosdoshem, pasi te gjithe ne kemi fejyer edhe kemi rene prej lavdise se Perendise, edhe drejtesohemi prej Hirit te Tij, te cliruar prej Jesu Krishtit (Rom: 3:23-24; Filip2:13)

    Prej ketyre vargjeve shihet se Hiri i Zotit eshte i domosdoshem per shpetimin tone personal. Kjo e vertete eshte e dukshme edhe ne fjalet e Zotit: "Une Jam Vreshti, ju jeni deget. Kush rri ne Mua, edhe Une ne te, ky do te jape shume frut, pasi pa Mua ju nuk mund te beni gje. Nqs dikush nuk rri ne Mua, ai do pritet si dege edhe do vyshket. Edhe njerez do ti grumbullojne edhe do ti hedhen ne Zjarr, edhe do te digjene. (Joani15:5-7)

    Pra, hiri i Zotit per ne eshte lengu qe vjen prej Hardhise ne deget. Nga ane e njeriut, shpetimi edhe bese aktuale eshte e domosdoshme, pra "besa qe punon prej dashurise" (Gal5:6). Pa kete kontribut te njeriut, shpetimi nuk i permbahet askujt. Bese me mendje ndaj Perendise, pa vepra te mira, kane edhe demonet, pasi edhe ata "besojne edhe dridhen" (Jak2:19). Vete Shkrimi i Shenjte e ben te qarte se veprat e mira jane te nevojshme per shpetimin. Shkrimi i Shenjte eshte i mbushur me pasazhe qe i referohen veprave te mira si parakushte te domosdoshme per shpetimin tone (Math 25:34; Joan5:29; Rom2:6-13; 2Kor5:10; Jak2:14-26; Zbul20:12 etj)


    [**Shenim Klod: shih sa interesante!!! Sa perbashkohen mendimet e ortodokseve midis njeri-tjetrit. Krahaso shkrimin tim tek tema e Deshmuesit mbi shpetimin, edhe kete shkrim. Ndersa shumica e ungjilloreve jo!]


    vijon...

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Klod,

    Sinqerisht te falenderoj per kontributin tend ne kete forum. Vetem perfytyroj se sa kohe harxhon duke pergatitur materialet, apo duke ju pergjigjur cdo pyetjeje qe te drejtohet, dhe marr me mend seriozitetin dhe perkushtimin tend ketu. Pergezime.

    Me aq sa mund te kuptoj nga Bibla (ne lidhje me temen e mesiperme) mund te them se ne pergjithsi bie jam dakort me ato qe sapo u thane, (megjithese nuk i perkas as grupit ortodoks e as atij katolik).

    A ka mundesi te kem nje shpjegim te thjeshte edhe per vargjet nga Ungjillin sipas Gjonit 1:11-13
    “9 Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė. 10 Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu. 11 Ai erdhi nė shtėpinė e vet dhe tė vetėt nuk e pranuan, 12 por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij, 13 tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia”.


    krejt miqesisht,
    huggos
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 15-11-2002 mė 12:00
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Postuar mė parė nga huggos
    Klod,


    A ka mundesi te kem nje shpjegim te thjeshte edhe per vargjet nga Ungjillin sipas Gjonit 1:11-13
    “9 Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė. 10 Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu. 11 Ai erdhi nė shtėpinė e vet dhe tė vetėt nuk e pranuan, 12 por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij, 13 tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia”.



    huggos




    Po c'kemi Huggos? Si ia kalon?

    Per citimin e mesiperm, he per he, po te jap mendimin tim. Por po deshe mund te te citoj edhe Eter te Kishes ne lidhje me te.

    Dihet qe Ungjilli i Shen. Joanit eshte nje kryeveper teologjike, prandaj edhe ne Kishe, shen Joan Ungjillori eshte i pari edhe nje nga te vetmit qe ka titullin Theollogu, pra Shen. Joan Theollogu.

    Kapitulli i pare, eshte me te vertete nje KRYEVEPER. E paimagjinueshme se si mund te ngrihen heretike si Arianet e Deshmitaret e Jehovait edhe te mos shohin deshmin e qarte te Joanit mbi Hyjnine e Krishtit.
    Kush mund te jete Drita e botes, pervecse vete Zoti? Kush do te ish ai qe ndricon cdo njeri qe vjen ne jete, dmth u jep jete, pervecse vete Zotit? Te kujt do te ishin Israelitet si komb, ne mos te vete Zotit Jahve ('edhe erdhi nder te Tijet, edhe te tijet nuk e pranuan Ate')

    A nuk i drejtohej keshtu ne DHV, Jahve Israilit, kur thosh, se ata ishin populli i tij?

    Tashti persa i perket temes ne fjale, pasazhi ben fjale ne nje forme katekizmi, mbi Shpetimin qe erdh prej Krishtit, Cilirimin prej biresise se Botes ne mundesine e berjes Bij te Perendise, nepermjet Krishtit, edhe vete fakti qe Ai ben bij ata qe e pranuan Ate, tregon nje SINERGJI (bashkeveprim) midis Hirit e Ndricimit hyjnor edhe pranimit nga ana e njeriut.

    Ky pranim, nga ane e njeriut, ka nje fillim, por kjo nuk do te thote se nuk eshte nje proces, ku cdo dite ne rikonfirmojme pranimin e pare, duke qendruar ne te me vullnet te lire e deri ne fund. Nqs nuk bejme keshtu, pranimi i pare, behet i pavlere, e do behet gjykimi yne e jo shpetimi yne

    ..'edhe qeni iu kthye serish te vjellave te tij' (apo jo?)

    ..'edhe te dytat behen edhe me te keqia se te parat.'

    Shen. Pavli thote se ai e godiste trupin e tij qe te mund ti bindej Krishtit! Jeta shpirterore nuk eshte nje rehati e garantuar.

    Mesazhi i kryqezimit te Krishtit, vdekjes se Tij, Rringjalljes se Tij, nuk eshte qe ne te mos kryqezohemi, vdesim edhe te mos rringjallemi, por perkundrazi Ai i beri te gjitha ato qe ne te mund te kryqezohemi bashke me Te, te vdesim bashke me Te, edhe te Rringjallemi bashke me Te. Pa kete pjesemarrje edhe njohje te Kryqezimit te Krishtit ne vetet tona, vdekjes me te, ne nuk do te jemi te denje as te Ringjallemi me Te.

    Per kete flet gjeresiht shen Pavli kur thote se vdes bashke me Krishtin qe te Ringjallet bashke me te, ne nje proces te perditshem. Keto jane veprat qe predikon Kisha, e jo ate qe keqkuptojne protestantet se Kisha predikon vepra qe te shpetohemi pasi ata (Kisha) meson se ne nuk jemi te shpetuar ne kete jete. Veprat jane fryma qe i jep jete besimit e pohimit tend se ti je i Krishtit, dmth ato e vertetojne se sa jo hipokrit eshte pohimi yt. Se Shen Joani thote, se nese do te ishim me te veretete te Krishtit, do te ish e pamundur te fejenim me, apo jo?

    Ateher pse njeriu vazhdon te fejeje, edhe me vetedije madje?

    Kush fejen eshte prej djallit, thote serish Joani!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Thanks Klodo per pergjigjen..
    (me gjithe qejf do ta pija nje kafe me ty..)

    Shume interesante pergjigjia e besoj se ne pergjithsi jam i te njejtit mendim edhe une. Atehere nje pyetje tjeter..

    Deri ku vazhdon njeriu.. e ku fillon Perendia ?? Ne lidhje me shpetimin e nje shpirti, deri ne diten e vdekjes (trupore).

    Ceshte e verteta, mendoj se eshte e vertete se disa klerike, apo predikues mund te prishin imazhin e kishave me sjelljen dhe reagimet e tyre. Por ky nuk duhet te mbetet shkak percarjeje i asnjeres pale... Zoti nuk e do percarjen apo jo.... Mendoj se protestantet i bejne pergjegjes katoliket dhe ortodokset se nuk i percojne popullit ne menyre te qarte Fjalen e Zotit, por duke "i lidhur" me kombetarizmin dhe fanatizmin kerkojne ta perdorin ate per qellimet e tyre (te erreta). Mos harro, Luteri eshte i mesjetes... Por ne pergjithsi doktrina nuk ka ndryshime rrenjesore.

    Do te te tregoj nje shembull. Une jetoj ne Greqi (Ortodokse.. mos e harro asnjehere kete !! ). E mu dha rasti si i ftuar nga nje kolegia ime e punes te shkoj ne pagezimin e cunnit te saj. E merr me mend shume njerez.. secili bente muhabet per qejfin e tij.. ceremonia 1 1/2 ore.. bezdisje. Nejse duke u afruar fundi, prifti terhoqi vemendjen dhe foli per pozicionin qe secili njeri duhet te kete perball ceshtjes se shpetimit personal.

    E imagjinon besoj se si ngela.. E kam degjuar per 1/2 ore rresht me goje hapur e i mrekulluar nga mesazhi teper i qarte e i paster qe ai njeri dha... Por fatkeqsisht njoha edhe (disa) prifterinj te tjere, qe pervec pulave e *** skishin mendje per asgje tjeter...

    E veshtire si jane ngateruar gjerat apo jo... E c'na mbetet? Te shikoje secili vetveten dhe mardhenien e tij personale me Krijuesin.. se persa i perket te tjerave, vetem lufte do mbjellim.

    Meqe ra rasti dua te shpreh edhe simpatine time personale per Kryepeshkopin e Shqiperise Anastasin... Me ka bere pershtypje dhe e kam degjuar njehere per 3 ore rresht tek NET-i. Njeri mbi te gjitha Frymor. (Greket jane xheloz qe e kemi ne )


    Edhe nje here te falenderoj klodo.... e mos harro kafene


    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ke tre pika (po behem edhe une si romaket e hershem me pika e ligje)

    1) pyetja e bere se ku eshte kufiri njeri-perendi ne bashkeveprim.

    2) persona (te mire apo te keqij ne Kishe)

    3) Respekti per Hiresine e tij, Imzot Janullatosin.

    edhe nje nenpike, kafja. Them nenpike, pasi jemi larg, vetem po ta pime para kompituterit, ti anej e une knej e duke lexu forumin ne te njejten kohe.

    ==================================

    1) Ti ke bere nje pyetje kyc Huggos! Kjo lloj pyetje ka preokupuar per nje kohe te gjate perendimin heretik katoliko-protestant. Eshte logjika e segmentizimit edhe detajimit te asaj qe eshte nje, ne unitet, edhe e bashkuar.

    Sic e kam permendur ne nje shkrim te meparshem te Eterve ortodokse mbi shpetimin, thuhet krejt qarte se per Ortodoksine qellimi i jetes se krishtere eshte ajo qe quhet hyjnizimi i personit, ose me fjale te tjera, bashkimi me nenshtrim i vullnetit te njeriut ndaj atij te Perendise ne Nje, ashtu sikunder Sfungjeri thith ujin.

    Kete proces ne nuk e shohim te ndare me etapa e kufij apo me detaje, por ne perbashkesi te veprimit te Hirit te Zotit me bashkeveprimin e njeriut.

    Nje mesues i imi thosh se shume pyesin se si ta dine ata se Perendia i ka thirrur per dicka te caktuar, edhe ai pergjigjej se po ti therrase me te vertete Perendia ata do ta dine patjeter (dmth aty nuk hyn me logjika siperfaqesore).


    2) Pika e dyte...njerezit! Patjeter qe mrekullia e se vertetes se krishtere nuk qendron nder denjesite njerezore, por ne ate qe Zoti premtoi se edhe dyert e Ferrit nuk e mundin dot Kishen. Pra gjithnje do gjendet ndihma e Zotit edhe atehere kur duket se te gjithe kane devijuar. Ne Greqi mund te kete prifterij qe bejne jo vullnetin e Zotit, megjithate une njoh shume prej tyre qe jane shembuj te shenjterise ne kete brez te paudhesise.

    Ke degjuar ndonjehere per At. Paision, At. Porfirin, Iakovos Caliqis, Josifin, Shen. Nektarin e Egjines, jerondisa Gavriela...etj

    jane te ketij shekkuli te sapo kaluar. Madje At. Paisio njihet edhe nga shqiptare. Une njoh nje mrekulli qe ka bere ndaj nje vajze durresake qe ishte semure nga veshkat edhe kish vajtur ne Greqi qe ti hiqej perfundimisht edhe atje sherohet me nderhyrjen e At. Paisios i cili vetem sa i tha te atit te saj (prift i Durresit): ik se yt bije nuk ka gje.

    Edhe i ati i saj vecse kur morri vesh per cudi, se ne po ate ore e bija doli prej spitali e sheruar ne menyre te mrekullueshme.
    Ky at ka shume histori te tjera...


    3) Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, Imzot Anastas Janullatos, eshte nje figure nderi ne te gjithe boten Ortodokse.

    E KEMI SI SHPIRT E KEMI! SHEMBELL...

    Tashti do kete ndonje palaco shqiptar (me mendjesi te pergjymtuar nga Ateizmi komunist, apo ndonje inat tjeter ideologjik) qe kerkon ta persekutoje e pergojoje, por gjithsesi kjo eshte pjese e Kurores Qiellore te luftes se nje Shenjtori.


    flm shume edhe ty qe shpreh respektin per kete Klerik qe po ben nje pune apostolike ne krishterimin ortodoks shqiptar...

Tema tė Ngjashme

  1. Numri juaj personal!
    Nga BruNe EmBeL nė forumin Lojra dhe rebuse
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 07-11-2023, 13:11
  2. Siguria e shpetimit (prot.) vs Shpetimi si nje proces (Ort.)
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 11-12-2014, 09:01
  3. Pėrgjigje: 188
    Postimi i Fundit: 02-09-2013, 21:37
  4. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
    Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
  5. Humbja e shpetimit.
    Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 10-03-2005, 01:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •