Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869

    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>

    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Premte 15.11.2002


    Indeksi Cmimor i Kosumatorit ne Tetor pati nje rritje 0,2% ne lidhje me muajin e kaluar informon Insituti Statitikor i Shqiperise. Qe nga fillimi i ketij viti TNK shenon nje rrijte 6,1% perball 1,8% qe ishte ne te njejten periudhe te 2001.

    Rritja me e madhe e cmimeve qe nga fillimi i vitit eshte shenuar ne kategorine e “Sherbimeve Arsimore” (13,4%) si dhe qera, uje, energji elektrike dhe lende te djegshme (7,7%) ndersa ulje cmimesh verehet te ndodhe ne kategorine “Veshje dhe Kepuce” (-4,4%) si dhe “Pajisje Shtepiake” (-1,7%).


    ______________________________
    Tregu valutor 15.11.2002
    1 EUR – 141,942 LEK

    ______________________________

    miqesisht,
    huggos

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Hygo te falenderoj perzemersisht qe ke hapur kete teme. Do te jete dicka shume informuese per te gjithe.
    Serish Flm

    Pershendetje.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Thanks Estella,

    Edhe une mendoj se do te jete interesante, pasi per mua shpesh ishte e domosdoshme...

    Do te perpiqem te jem i rregullt per cdo dite (pune).

    Eshte nje material nga Ministria e Ekonomise Greke qe na vjen ne pune.. Pra eshte teper i sakte.


    pershendetje edhe per ty,
    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Hene 18.11.2002


    Energjia elektrike dhe uji, perparesite e buxhetit te ardhshem.
    Ne takimin e fundit te Keshillit Ekonomik te parlamentit shqiptar, kryeminisrti i Shqiperise, z. Fatos Nano informoi se plani buxhetor per vitin 2003 siguron perparesite qe programi qeveritar do te kete, po ashtu dhe parashikimin dhe zbatimin e marveshjeve gjysem-perfunduara qe qeveria shqiptare kishte nenshkruar me pare me te gjithe organizmat ekonomik te Komunitetit Europian.

    ”Parashikojme brenda 2003 permirsimin e sistemeve te ujesjellesit dhe te energjise elektrike” nenvizoi karakteristikisht z. Nano, duke shtuar se vonimi i metejshem ne fushat e lartpermendura do te shkaktoje deme te pallogaritshme te karakterit ekonomik dhe shoqeror.

    Nderhyrjet qe do te mbeshteten fuqishem nga buxheti i vitit qe vjen do te zbatohen ne tre faza kryesore, rregullime, investime si dhe mbeshtetje shteterore. ”Perfundimisht plani buxhetor per vitin 2003 si dhe paketa e investimeve qe e shoqeron, do te sigurojne uljen ne mase te veprimeve jashteligjore si dhe do te garantoje zhvillimin e ketyre fushave te cilat qe nga viti 2000 e deri tani kane shenuar humbje te vazhdueshme.” - tha karakteristikisht z. Nano.


    __________________________________________________ __
    Tregu valutor | 18.11.2002 | 1 EUR – 142,842 LEK
    __________________________________________________ __

    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Marte 19.11.2002


    Punesimi, perparesi kryesore
    Zhvillimi i tregut te punes si dhe mbeshtetja e procesit te punesimit perben tanime nje rendesi kyce ne kuadrin e zhvillimit te ekonomise kombetare dhe parandalimin e varferise. Ne kete perfundim ndermjet te tjerash perfunduan dje ne Tirane zhvillimet e Keshillit Ekonomik me teme ”Stategjia e Zhvillimit Ekonomik Kombetar”. Shtimi i vendeve te punes do te dale si rezultat i pershpejtimeve te zhvillimeve ekonomike te lena pergjysem, nenvizuan folesit ne takim.

    Numri i familjeve qe merrnin asistence nga te ardhurat e buxhetit shteteror u zvogelua nga 142.000 qe ishte ne fillim te ketij viti, ne 134.000 deri ne fund te muajit Tetor, ndersa perqindja e papunesise u ul nga 13,6% ne 13,2%.

    ____________________________________________
    Tregu valutor | 19.11.2002 | 1 EUR – 142,503 LEK
    ____________________________________________


    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Merkure 20.11.2002


    Plani buxhetor drejt parlamentit
    Keshilli i Ministrave shqyrtoi dje mbasdite planin ligjor te buxhetit per vitin 2003. Sipas konferences se shtypit qe u dha dje nga kryeministri, akset ne te cilat do te mbeshtetet buxheti i ri, kane te bejne me qendrueshmerine ekonomike te vendit si dhe permbushjen e perparesive te planit qeveritar.

    Ne buxhet parashikohet rritje vjetore e Mallit te Pergjithshem Kombetar (MPK) ne nje shkalle prej 6%, si dhe inflacionit ndermjet 2 dhe 4% ne shkalle vjetore per vitin 2003.

    Sot gjithashtu perfundon ne Bukuresht edhe xhirua e dyte e punimeve ndermjet perfaqsuesve te te dyja vendeve, per firmosjen e Marveshjes se Trgut te Lire Shqiptaro-Rumun, ne kuadrin e “Inter-Regional Memorandum of Understanding for Trade Liberalization and Facilitation”.


    Tregu valutor | 20.11.2002 | 1 EUR = 141,594 LEK


    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Enjte 21.11.2002


    Pakesim ne Importin e kafese
    Sasia e kafese qe u importua ne vend gjate periudhes Janar-Tetor arriti ne 3.269 ton ose rreth 399 ton me pak (-12.2%) se e njejta periudhe e nje viti me pare, raportoi Drejtoria e Pergjithshme e Doganave (DPD) te Shqiperise. Gjate gjithe vitit 2001 shuma e inporteve te kafese ishte 4.293 ton ose 490 ton me shume se viti 2000.

    Parashikohet se pjesa me e madhe e kafese importohet nga Greqia. Rritje u shenua gjate 10 mujorit te pare te 2002 ne importin e mallrave per te cilat eshte parashikuar nje sistem taksor i vecante per te cilat pretendohet rritja e konsumit. Sipas burimeve te DPD te Shqiperise pakesimi i importeve te kafese vjen si rezultat i koeficentit te larte te taksave me te cilat duhen te perballohen, po ashtu edhe ne lejimin e importeve te paligjshme, qe ne kete periudhe shenojne nje rritje te dukshme.


    Tregu valutor | 21.11.2002 | 1 EUR = 141,810 LEK
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  8. #8
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Huggos,

    teme shume e mire kjo, flm qe i sjell te rejat ne menyre te permbledhur edhe per ne qe nuk i kemi.

    Vetem se nje gje me beri pershtypje, nje sherbim i tille vjen ga Ministria e Ekonomise greke...per te qeshur e per te qare.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Postuar mė parė nga Dita
    Vetem se nje gje me beri pershtypje, nje sherbim i tille vjen ga Ministria e Ekonomise greke...per te qeshur e per te qare.
    Thanks Dita per citimin.. sepse ne nje fare menyre apo ne nje tjeter do te doja te thosha edhe disa gjera ne lidhje me kete ceshtje.

    Eshte e vertete se informacionin e marr nga ndermarja ime ne Greqi (qe paguan EUR 568,00 per to) pasi Dhoma e Tregetise Shqiptare, nuk te dhuron as nje fije floku, "pa te nderuar me nje fature..."

    Pra, Greku ne kete rast po ben nje pune vertet per tu lavderuar. (edhe nje here qe eshte pozitiv, le te mos tja hame haken dmth..)

    Ndermarja ime ka filiale ne te gjitha vendet e ballkanit, pervec shqiperise.. (per pak kohe do te kte edhe atje ) Keshtu eshte e interesuar direkt per te gjithe zhvillimet ekonomike te ballkanit, te cilat nje subjekt i Ministrise se Ekonomise greke, i mbledh si informacione nga dhomat e tregetive te te gjitha vendeve (kundrejt pageses) edhe i sjell tek ne ne nje botim te perditshem.

    Une thjesht i perkthej (cdo mengjes) e jua sjell ketu (per te shoqeruar kafene..) per te miren e perbashket...

    (mos harroni te shfrytezoni rastin, sepse kur nuk do ta keni me, do jete vone per ta vleresuar.. )


    krejt miqesisht,
    huggos
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 21-11-2002 mė 18:18

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Flash nga Tregu Ditor Shqiptar >>>
    E Premte 22.11.2002


    No News


    Per rreth dhjete dite, do te bejme nje pauze ne informacionin ekonomik te tregut shqiptar.


    Tregu valutor | 22.11.2002 | 1 EUR = 142,313 LEK


    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  11. #11
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Pra, Greku ne kete rast po ben nje pune vertet per tu lavderuar. (edhe nje here qe eshte pozitiv, le te mos tja hame haken dmth..)

    dmth. si t'thuē i thone kesaj huggos. Po ty bravo te qofte qe i perkthen e i sjell ketu ne forum.

  12. #12
    i pavarur
    Anėtarėsuar
    03-07-2002
    Vendndodhja
    EU
    Postime
    513
    Banka Botėrore: Biznesit i duhen 165 ditė pėr liēensėn


    --------------------------------------------------------------------------------
    Ja dhe nje nga arsyet kryesore te moszhvillimit te biznesit ne Shqiperi dhe pse ndoshta kjo ska lidhje me tregun e perdithshem shqiptar
    a.s

    Procedurat administrative pengojnė ardhjen e investitorėve tė huaj nė Shqipėri. Lista e gjatė e dokumentacionit, si dhe koha pėr plotėsimin e tij, vlerėsohet prej subjekteve private vendase dhe tė huaja si njė prej barrierave qė e vėshtirėson fillimin e njė aktiviteti nė vendin tonė. Nė seminarin me temė "Studimi mbi pengesat administrative nė vend", pėrfaqėsues nga shteti dhe biznesi kanė diskutuar lidhur me vėshtirėsitė proceduriale dhe mėnyrat e lehtėsimit tė tyre. Kėshtu, njė investitori tė huaj i duhen 165 ditė qė tė kryejė procesin e gjatė tė regjistrimit dhe marrjes sė dokumenteve pėr fillimin e veprimatisė private. Dhe kjo nė rastin mė tė mirė, kur ai nuk sorrollatet nga nėpunėsit e shtetit apo kur nuk bie prehė e burokracisė. Rreth 30 ditė kėrkon vetėm regjistrimi nė gjykatė, i cili vijon me regjistrimin nė Inspektoriatin e Punės, nė Dhomėn e Tregtisė dhe Industrisė, nė organet tatimore e doganore, bashki etj. Ndėrkohė kostoja administrative pėr tė gjithė kėtė proces varion nė 117-140 mijė lekė. Nė kėto kushte, vonesat nė marrjen e dokumentacionit i hapin shteg korrupsionit. Pjesėmarrėsit nė seminar nuk e kanė hedhur poshtė kėtė alternativė, duke theksuar se nė shumė raste ajo shėrben si rruga qė tė ēon drejt qėllimit final: atij tė regjistrimit sa mė tė shpejtė.


    PROCEDURAT PER PLOTESIMIN E DOKUMENTEVE

    1. Regjistrimi nė gjykatė
    2. Regjistrimi nė Inspektoriatin e Punės
    3. Regjistrimi nė Dhomėn e Tregtisė
    4. Regjistrimi nė organet tatimore e doganore
    5. Regjistrimi nė bashki

    Afati 165 ditė
    Kostoja 117-140 mijė lekė
    Just God Can Judge Me

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-12-2002
    Vendndodhja
    Tiranė (verės)
    Postime
    19
    Tani po e shikoj kete teme. Huggos nisme e shkelqyer! Gjithnje jam ankuar per nje terr informacioni qe karakterizon ekonomine tone. Rasti me i fundit, eshte e pamundur te kuptosh gje nga politika monetare e Bankes Qendrore. Do te ishte shume me praktike sikur te kishin vene nje permbledhje konēize me pak pika!

    Edhe nje here falemnderit!

    ILIRI

  14. #14
    kerkuesi
    Anėtarėsuar
    13-09-2002
    Vendndodhja
    ne vendin tim
    Postime
    1,171
    edhe une mendoj se eshte nje kohe e gjate por ama mesa di une ne cdo vend te botes ndodh keshtu .
    sot per sot ne shqiperi eshte e nevojshme nje kontroll i tille (pamvarsisht se sa respektohet) pasi shume firma kane si qellim kryesor jo fitimin por pastrim parash dhe kjo e demton ekonomine e vendit .
    ndersa sa per leket une nuk e di se me ca lloji lekesh flete huggos po te jete se behet fjale per 170000leke te vjeter mendoj se nuk jane shume dhe jane normale. ndersa po behet fjale per 170000leke te rinj atehere kjo me te vertet eshte shume.

    mgja mendoj se nuk jane keto qe e ndalojne zhvillimin e biznezit ne shqiperi por nje ser gjerash te tjera.nje nga keto eshte edhe frika e hapjes se nje biznezi sepse te njejtin biznez mund ta hapi edhe nje i dyte me humbje per pastrim parash.
    nje pjese tjeter njerzish kane frike te bejne nje ndermarje ,te prodhojne dicka pasi kane frike nga importi qe behet nga njerez te mbuluar me pushtet dhe qe nuk te lene te ngreshe kok.

    keto jane vetem disa nga arsyet ,por ka edhe te tjera.

    shendet!
    PAUCA SED MATURA

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-12-2002
    Vendndodhja
    Tiranė (verės)
    Postime
    19
    Akoma skan mbaruar keto10 dite huggos?
    Shpresoj qe kjo nisme e bukur te mos mbaroje ketu.

    Me respekt
    ILIRI

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Pershendetje Iliro..

    Ke degjuar ndonjehere per 6 ditet e Krijimit???

    Nuk e di c'pesuan keta te ministrise e spo na e dergojne me ate revisten.. Jam interesuar pak, por me keta te shtetit nuk i gjendet filli kesaj pune..

    Po pres.. si ju..

    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Tė dhėna ekonomike tė Shqipėrisė:

    Bujqėsia – 49%
    Industria – 27%
    Sherbime – 24%

    Rritmi i zhvillimeve – 5%

    Forca e punes : 1,283 milion
    (nuk perfshihen rrefugjatet 352.000 si dhe 261.000 te papunėt)

    Exporte: - 340 milion
    Importe: - 1,5 miliard

    Tregues i papunesise: 17% (zyrtarisht dhe 31% nė tė vėrtetė)

    *Shumat e sipershėnuara janė nė EURO
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

Tema tė Ngjashme

  1. Votoni pėr Shqipėrinė
    Nga XllokumiX nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 10-04-2007, 17:00
  2. Prezentimi im - KuGjoMan ->>>
    Nga kugjoman nė forumin Prezantoni veten nė forum
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 13-02-2006, 17:16
  3. Qender Informacioni >>> BURSA DHE KAMBIZMI NE BOTE
    Nga Estella nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 22-03-2003, 22:23
  4. Lajmerim >>>
    Nga huggos nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 17-10-2002, 02:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •