Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 297
 1. #41
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Relativizmi i perfundimeve te nxjerra nepermjet antropologjise fizike dhe lidhja e tipareve antropologjike me perkatesine etnike jane 2 ceshtje/pyetje te ndryshme.

  Per sa i perket te pares, jane vetem pak autore qe mund te konsiderohen si te besueshem (Coon, Lundman, Gunther jane disa prej tyre); keta i perkasin kryesisht periudhes para LIIB, sepse pas luftes puna ne kete dege shkencore ra ne nivele minimale per arsye politike. Ka shume site te internet qe merren me kete pune, shume pak prej tyre kane kredibilitet!

  Per sa i perket te dytes, nuk ekziston asnje komb ne Evrope (ndoshta me perjashtim te Norvegjise) qe te identifikohet me nje fenotip te vetem subracial. Aq me teper se pothuajse te gjithe individet jane nderthurje e subracave te ndryshme, mgjs shpesh dalin ne pah tipare te vecanta te njeres prej tyre...

  Dikur me interesonte mjaft ky subjekt, dhe bera vete nje eksperiment duke vene 3 fotografi te mia (ballore, kendore dhe profil) ne nje site intereneti te njohur per "hulumtime virtuale" anthropologjike.
  Pergjigjet qe morra nga eksperte dhe "eksperte", e shperndanin fenotipin tim ne gjithe hapesiren midis Dublinit dhe Prages...

  http://forum.skadi.net/could_you_please_give_your_opinion-t87641.html?t=87641
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 08-07-2007 mė 01:25
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 2. #42
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Sa e vrisni mendjen dhe ju pash zotin.

  Greket po dalin evgjite jo shqiptaret. Keshtuqe mos u shqetesoni te mbroni apo sulmoni autenticitetin e autoreve dhe te faqeve te internetit.
  Personalisht vleresoj shume punen e Peterson, Theroux dhe Baker. Madje Baker mbahet si shtylla e antropologjise moderne. Eshte nga te paret qe ka bere grupimet ne Europe dhe klasifikimet nga baze te gjeografise. Me pas e nderthuri ate me statistikat e haplogrupeve ekzistuese. Per mua Si Coon, si Lundman dhe sidomos Angel kane qene te indoktrinuar dhe kjo i ka kufizuar shkencerisht perfundimet e tyre.

 3. #43
  Perjashtuar Maska e riu
  Anėtarėsuar
  05-12-2005
  Postime
  422
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Damian, tjeter se s'ka autore per shkak te regjimit politik, dhe tjeter metoda shkencore per te analizu dhe per te arrit ne perfundime mbi trupin e nje njeriu dhe me tej mbi grupime te tera. Mjekesia ligjore, ajo e kriminalistikes me sakte bazohet fort mbi antropologji. Antropologjia si biologji eshte shkence.

  Nuk e di sa i ofron temes ai rasti me fotot, por analiza biologjike merret me skeletin, gjakun, lekuren, pigmentet, perberjen gjenetike e keshtu me radhe. Analizat fotografike jane identifikim me sy te lire. Prandaj mendoj se ka mundesi antropologjia sot te mos jete sot "e sakte" ne literature sepse nuk lejohet te botohet, nuk lejohen botime me kete tematike, por metoda eshte shume e sakte sepse eshte biologji. Shteti i Izraelit ka arritje te papara ne kete fushe. Jo me kot i meshoj mjekut ligjor, sepse ata mund te percaktojne fare mire perkatesine racore te nje subjekti vetem nga skeleti, pa patur nevoje per te dhena te tjera. Po une nderhyra ne kete teme sepse perdoret si shabllon kjo sidomos ne Amerike, se antropologjia nuk eshte shkence e sakte etj. Kjo ndodh sepse ne Amerike nuk lejohet te jete shkence e as e sakte, prandaj e kane kufizuar ne ant. kulturore, fushe hipish.

 4. #44
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Gjysma e postimeve pas Dariusit jane komplet jashte teme. Varrmihesit e antropologet e rigjetur do benin mire te shikonin antropologjine e femijeve dhe pleqeve qe jane zhvarrosur jo te dilnin me shpate ne te tilla tema ko referencat katerciperisht tregojne nje fenomen interesant tek fqinjet jugore, qe nuk eshte dielli qe i ka nxire, por dicka tjeter.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #45
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Clauss rrolin e shejtan budallait ti di ta luash mire po ku po e luan dhe me ke spo e marr vesh? Ka nje kufij cdo lloj shakaje apo 'ironie'. Une skam pse te vendos asnje link ketu e para pasi nuk dhunova asnje te drejte autori (sepse duket qe materiali im eshte i perkthyer dhe jo i hartuar nga une) dhe e dyta kam vendosur nje faqe me referenca nga me te pasurat, te thjeshta shume per tu verifikuar dhe kontrolluar. E di pse ka nje rendesi shume te madhe kjo teme dhe sidomos burimi i perdorur per ta hartuar? Pasi referencat jane bazuar duke filluar nga antropologet progreke si Angel e deri tek Peterson dhe Cruciani, Day, Hall, Hamilton etj qe faktojne prejardhjen jo te njejte te grekeve te sotem me ata te lashtesise. Nqs ti ke ndonje problem me faktet e shtruara ketu (mos gjyko mesazherin [lexo burimin] por mesazhin) tema eshte e hapur dhe mund te biesh materiale qe e kundershtojne rezultatin e studimeve te dhjetra antropologeve. Dhe vazhdojme e diskutojme sa te duash ti per greket dhe te tjere. Qellimi nuk justifikon aspak mjetet por ka ardhur koha qe per qellimin duhet cdo lloj mjeti.

  p.s. Do e vleresoja shume nese kjo teme mbetet tek permbajtja e saj dhe jo fyerja ndaj anetareve te tjere.
  ore! bashke flasim e vesh nuk merremi. kujt i plasi nese ke cenuar te drejtat e autorit apo jo. une sthashe ate; une thashe te sillje burimin a shkrimit jo per te menjanuar/lare perkthimin por per tja bere te ditur atij qe e lexon. anyway

  faktikisht bashke nuk kemi asgje per te diskutuar pasi une nuk besoj ne "pastertine" e racave ashtu sic perdoret nga artikulli/site, as ne vazhdimesine e popujve ketej rrotull (deri diku me shprehim postimet e baratit dhe damianit), per te mos folur pastaj per menyren sesi keto nocione perdoren. keshtu qe skemi ndonje gje per te diskutuar sepse kemi mendime diametrikisht te kunderta.

  e, per kuriozitet, po ky Bollanoja ne nje teme tjeter, nuk e kishte origjinen nga Mirdita dembabadem, e mbylli gojen kur ja thane, etc. etc. bla bla ? tani doli evgjit? kapi ndonje spermogjen te keq rruges apo ato te tema tjeter ishin per konsumacion te brendshem? fryn ere sot, kujdes xhaketat.
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 6. #46
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Clauss personalisht nuk dua ta prish gojen kur shkruaj ne kete forum por dua te te kujtoj qe ketu sje tek padogana. Te plas apo ste plas ty ate lloj te foluri shko e perdore me tjeter njeri jo me mua. Per kete dua te jemi te qarte njehere e mire.

  Tani e sjell burimin e shkrimit une apo jo ate e vendos une si hapesi i temes. Kur une te them ja UJKU ndersa ti me kerkon gjurmet kjo jo vetem qe ska asnje llogjike po perkundrazi tingellon si tendencioze per te prishur temen. Kur une te jap referencat (mese te kontrollueshme) se ku eshte bazuar ky shkrim ti mua me thua qe te paraqes ketu burimin (lexo website) ku eshte marre kjo teme. Tani hajde ma gjej ti mua se si duhet reaguar nga kjo shortage of the commonsense reasoning...

  Ti mund te mos besosh ne pastertine e rracave (megjithese tema nuk po flet per pasterti por po flet per superndotje) dhe mbi te gjitha nuk ka te beje me besimin tim apo tendin po me raporte shkencore nga antropologe te njohur. Pra natyra e temes nuk para shkon me komente te tipit; une besoj, une nuk besoj apo mbi te gjitha mbi menyren e perdorimit te nocioneve. Ky nuk eshte muhabet kafeneje me goten e frapese perpara.

  Meqe tema eshte per antropologjine dhe meqe i gjithe materiali fillestar nuk eshte ndertuar apo bazuar mbi thashetheme dhe muhabete duke pertyp fara kungulli, do ishte me e drejte (madje e pretendoj dhe po e bej te qarte) qe duhet mbetet ne kuadrin e referencave dhe materialeve shkencore. Simpatite apo antipatite personale nuk kane vend ketu. Flitet me shifra, me te dhena shkencore, me referenca nga shkenctare...

  Se ca eshte bollano apo biri i bollanos ate shko e diskutoje tek tema e Himares.

 7. #47
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Personalisht vleresoj shume punen e Peterson, Theroux dhe Baker. Madje Baker mbahet si shtylla e antropologjise moderne. Eshte nga te paret qe ka bere grupimet ne Europe dhe klasifikimet nga baze te gjeografise. Me pas e nderthuri ate me statistikat e haplogrupeve ekzistuese. Per mua Si Coon, si Lundman dhe sidomos Angel kane qene te indoktrinuar dhe kjo i ka kufizuar shkencerisht perfundimet e tyre.
  Coon, Angel, Baker etj jane/ishin antropologjist. Por Theroux?! Libra udhetimi e Fiction ka shkruar.

 8. #48
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Lioness ka autore qe vleresohen per punen e tyre kur bejne mbledhje dhe grupim profesional te informacionit. Theorux eshte vetem autor librash fiction por edhe udhetimi e megjithate eshte nga ata te rralle qe ka grupuar informacion antropologjik dhe e ka renditur ate ne formen krahasuese. Mos harro rastin e David Hatcher Childress apo John Anthony West. Fale ketyre self taught arkeologjiste hyri botekuptimi i ri dhe sidomos egjyptologjia mori tjeter pamje.

  Sidoqofte aty ne reference ka emra shume. Komenti jot me kujtoi dicka ne debatin per moshen e sfinksit. Kur J.A.West beri per here te pare deklaraten per nje vjetersi me te madhe te Sfinksit, gjeja e pare qe i perplasen ne surrat ishte fakti i mungeses se diplomes ne arkeologji. Ndonese kishte 25 vjet research on the field dhe nje eskpertize dhe njohuri shume here me te madhe se profesorat e katedrave, ajo ishte pika ku u kapen direkt. Dhe me pas u detyruan ta gelltisnin me turp kur ju futi kembet ne nje kepuce R. Schoch (kete rradhe me phd ne gjeologji biri i botes) dhe e gjeti te sakte konstatimin e West... etj etj etj. Raste ka shume.

 9. #49
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Po te hyjme me shembujt e "self-taught" e me the te thashe, do gjejme me mijera, ne cdo fushe te jetes.
  Por ti vete deshe t'i permbahemi referencave dhe materialeve shkencore. Tani, Coon, Angel eksperte te fushes, jane te indoktrinuar, ndersa Theroux, qe sic dihet s'eshte as ekspert, por as edhe i fushes duhet te meret per reference?

  Prandaj pyeta. Pastaj po t'i futemi ketyre gjerave, edhe Baker eshte pak "controversial." Ceshtja e referencave nuk eshte aq e thjeshte. Sepse ne fund te fundit e njejta teme (apo tjeter) mund te trajtohet serish, dhe te arrihet ne konkluzion krejt ndryshe, nqs perdoren referenca te tjera. (Sic thashe, kjo vlen per cdo debat.)

 10. #50
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Po e perseris. Theroux nuk ben asnje koment, asnje interpretim dhe asnje deduksion. Ai thjesht ben permbledhje te fakteve, i grupon dhe nuk ka asnje drejtim te caktuar. Nuk mbeshtet asnje teori apo ide. Vetem sa ka bere pune mbledhese. Eshte pothuajse si Graham Hancock qe ndonese gazetar investigativ ka bere nje pune kolosale per civilizimet e lashta. Kur permend Theroux i reerohem materialeve te botuara nga ai dhe jo studimit te tij.

  Pastaj po t'i futemi ketyre gjerave, edhe Baker eshte pak "controversial." Ceshtja e referencave nuk eshte aq e thjeshte. Sepse ne fund te fundit e njejta teme (apo tjeter) mund te trajtohet serish, dhe te arrihet ne konkluzion krejt ndryshe, nqs perdoren referenca te tjera. (Sic thashe, kjo vlen per cdo debat.)
  Morali? Dmth cdo gje qe eshte shkruar ketu duhet pare me skepticizem dhe mos dhene rendesi pasi njera nga referencat i perket nje shkrimtari fiction dhe tregimtar? Me pak fjale referencat humbasin vleren dhe rrjedhimisht edhe tema.

  Dakort! Greket nuk eshte e vertete qe jane sic jane pershkruar ne kete teme nga antropologe. Tema ka tendenca rraciale dhe keqinformuese. Referencat prej disa dhjetra autoresh nuk jane te vlefshme pasi njeri prej tyre nuk eshte nje antropolog i mirefillte por vetem paraqites i materialeve antropologjike... etj etj etj...

  Tani ku tjeter qendron i gjithe thelbi i replikave, perpos ketij komenti qe bera une?

 11. #51
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Department of Immunology and Molecular Biology, H. 12 de Octubre, Universidad Complutense, Madrid, Spain. aarnaiz@eucmax.sim.ucm.es

  HLA alleles have been determined in individuals from the Republic of Macedonia by DNA typing and sequencing. HLA-A,-B,-DR,-DQ allele frequencies and extended haplotypes have been for the first time determined and the results compared to those of other Mediterraneans, particularly with their neighbouring Greeks. Genetic distances, neighbor-joining dendrograms and correspondence analysis have been performed. The following conclusions have been reached:

  1) Macedonians belong to the "older" Mediterranean substratum, like Iberians (including Basques), North Africans, Italians, French, Cretans, Jews, Lebanese, Turks (Anatolians), Armenians and Iranians,

  2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the "older" Mediterranenan substratum,

  3) Greeks are found to have a substantial relatedness to sub-Saharan (Ethiopian) people, which separate them from other Mediterranean groups. Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305,*0307,*0411,*0413,*0416, *0417,*0420,*1110,*1112,*1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt.

  -------------------------------------------------------
  Ky eshte nje artikull qe eshte ne vijemsi te mendimit se greket jane pak me esmere se te tjeret.
  Jane marre kampione gjaku nga maqedonas ne kete studim, por nuk thuhat a ishin shqiptare apo sllave. Si per cdo gje tjeter, arkeologji, histori etj, edhe per kete gje Shqiperia lihet ne hije...cudi, ne nuk na duket vetja si aziatike. Dhe me e cuditshme eshte se shqiptaret nuk e kuptojne fare pyetjen -Nga kane ardhur shqiptaret?...nuk e kuptojne sepse kane qene gjithmone autoktone

 12. #52
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Po e perseris. Theroux nuk ben asnje koment, asnje interpretim dhe asnje deduksion. Ai thjesht ben permbledhje te fakteve, i grupon dhe nuk ka asnje drejtim te caktuar. Nuk mbeshtet asnje teori apo ide. Vetem sa ka bere pune mbledhese. Eshte pothuajse si Graham Hancock qe ndonese gazetar investigativ ka bere nje pune kolosale per civilizimet e lashta. Kur permend Theroux i reerohem materialeve te botuara nga ai dhe jo studimit te tij.
  E pra, materiali i tij eshte "The pillars of Herculis", dhe nuk grupon fakte, por observimet e tij personale, si nje guide udhetimi ne Mesdhe. Nga ana tjeter, observimet, shume here pervec vullgaritetit, tregojne injorancen dhe ksenofobizmin e tij.
  Nga ana tjeter, edhe per Shqiperine s'kishte ndonje fjale per se mbari per te thene, por gjepura. Nejse, libri i tij eshte "travel guide" dhe kaq per kete pike. U habita qe ishte vene tek referencat. Nuk studiohet antropologjia me "musaka apo kosi nuk jane greke por turke". (Per kosin, disa studiues ia atribojne Europes Lindore, disa Lindjes se Mesme, me sakte Asirianeve.)

  Tani ku tjeter qendron i gjithe thelbi i replikave, perpos ketij komenti qe bera une?
  Thelbi ne fund te fundit eshte qe ky eshte forum dhe temat jane hapur per debat apo jo? Apo duhet lene ne "komplimente", "pergatitur shume mire" etj.
  Pertej debatit ne kete teme, keto studime nuk jane thjesht shkencore. Dihen konsekuencat historike. Rasti me i afert eshte genocidi ne Ruande, ku kolonizatoret gjermane, por me shume belge, u mbushen mendjen Tutseve se jane "race ariane", superiore ndaj Hutut.
  Ndersa konkretisht per temen, psh dihej admirimi i Hitlerit me civilizimin greko-romak. Por gjate LIIB, Hitleri jystifikoi vrasjet/pushtimin ne Greqi sepse sipas tij (apo antropologeve te tij), greket e sotem nuk jane te bardhe apo nuk jane njesoj me te vjetrit.

  Harrova te permendja dicka tjeter, ne po bisedojme ketu ne forum shqiptar per nje ceshtje, ne lidhje me antropologjine si shkence etj. I njejti debat, e njejta "shkence", referenca etj perdoren ne forume te tjera virtuale, si psh i shumepermenduri "stormfront" ku te njejtat konkluzione i sherbejne racizmit, ksenofobise, bile dhe "shqiptarofobise." (Meqe ra fjala u pataksa me temat anti-shqiptare atje, tjeter ceshtje.)

 13. #53
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Strormfront eshte siti nr 1 ne internet per sa i perket perqendrimit te propagandes antishqiptare. Mgjs forumi eshte nderkombetar, pothuajse 20% e vizitoreve te tij jane nga Serbia (shifra eshte fenomenale), e cila perjeton nje vale te papare te ekstremit te djathte dhe anti-semitizmit!
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 14. #54
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Kesaj i thone te prishesh temen per tekat e te tjereve. Ue skam nder mend te sqaroj punen e theroux me shume se kaq sa bera dhe as te bie ketu gjera te tjera qe nuk gjehen ne google. Nuk eshte kjo aspak qellimi i temes dhe aq me pak emri i tij as ngre dhe as ul peshe fare.

  Thelbi eshte qe ky eshte forum dhe temat hapen per informacion. Pra nuk pritet asnje 'kompliment' apo 'pergatitur shume mire', gje qe ne fund te fundit ka vlere vetem kur del nga goja e eskperteve. Por meqe eshte forum dhe ka shume anetare qe diskutojne atehere eshte me vend qe te lexojne temen dhe se cfare thote materiali kryesor i saj dhe jo se kush eshte njeri nga 50 referencat ne fund te faqes.
  Pertej debatit ne kete teme, studimet e paraqitura aty jane teresisht shkencore. Nese debati duhet zgjeruar me studime te tjera kjo eshte akoma dhe me mire. Askush nuk po e pengon kete gje nese nuk mungon deshira e mire per pjesmarrje konstruktive ...

 15. #55
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Me duket se diku ekziston dhe nje studim tjeter i sjellur nga Edspace rreth substratit subsaharian te Grekeve, aq i dukshem qe ne pamje te pare per gjithe shqiptaret, por po aq i padukshem per Popianet e Akademirave.

  Ai LL Sforza nuk qe ai mo qe e nxirrte nja 9000 vite para gjuhene Shqipe si me te vjetren ne bote ? Hmm po ky aspekt i studimit te tije eshte harruare gje ?

  Sipas Gjeneticisteve te tu moj Lionesse dele qe Gjermani te kete 45 % gen Pellazg, edhe pse ky emer, debatohet nga "historianet" nese ka ekzistuar apo jo ndonje populle i tille ndonjehere. Cna ka gjetur ne te shkreteve ku me ane te liberalizimit te kopjuar na duket vetja sikur kemi kapur esencen e kulturave te vendeve ku jetojme, ose kerkojme te aderojme me fe e pa atdhe !
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #56
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per mua Teorite e ADN jane nxjerre per te rrenuar mitin e races qe vazhdoi edhe pas vetevrasjes se hitlerit...qellimi i tyre,kam lexuar cavalli-sforzes, eshte nxjerrja e popujve super te perzier dhe te devijohej pastertia racore...dreqi ta haje e di i madh e i vogel qe nese une race dinarike kryqezohem me nje race mediterrane ADN ,gjaku i djalit tim do jete i perzier por kjo nuk e pengon djalin tim te jete Dinarik si race ashtu sic jam une....

  Jam plotesisht kunder teorise se Coon te mbeshtetur nga surratmajmuni antishqiptar Wilkes se brakiqefalia na vikerka nga dolikoqefalia ...brakiqefalia ne europe u fut nga dyndjet dinarike ilire ne 2200 p.l.k dhe nga kelto-italiket ne vitin 1000 p.l.k e kete se luan as topi i mato grudes.... Ne jemi race ilirike dinarike e skemi fare te bejme me dolikoqefaline nordike apo mediterrane e ato kafkat dolikoqefale te gjetura edhe ne bosnje jane kafkat e mediterraneve qe ishin skllever te dinarikeve ilire ....perzierja nordike ishte e pjesshme e ndodhur ne poloni e ceki po ata s'ishin dinarike te paster por nordike shume pak dhe norike shumica derrmuese(keta jane nenrace dinarike brakiqefale...

  Gjithcka shqipe eshte dinarike e gjithcka dinarike eshte ilire ,gjuha e raca shqiptare jane vetem eskluzivisht gjuhe e race ilirike ,binomi race ilirike-gjuhe ilirike eshte sekreti i cdo gjeje...vete pellazget ishin tribu ilirike te zbritura ne greqi rreth 1500 p.l.k e krijuan kulturen mikenase fale edhe perzierjes me kreten....

  cdo gje para 1500 ka nje lidhje vetem me racen dinarike e gjuhen ilire e me dyndjet e tyre...psh qeni molos vjen nga tibeti,mendoni pak si ka mundesi?????
  ose ushtaret maqedonas ruanin ne kujtese nje humbje te rende te pesuar ne indi 2000 perpara lekes se madh....

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  kur flasim per italianet dhe spanjollet, te pakten shumica jane mulat dhe harixhinj
  zingari jane italianet, te pakten nga jugu.
  Ose sa i perket atij modelit mesdhetar latin, keta jane negroid.
  Urime per temen Darius, si gjithmone je i madh, nuk kam fjale per te te lavderuar.

  Per sa me perket mua, une i ve shume re rracave te te gjitha llojeve, ēdo rob qe shoh do ta analizoj nga prejardha rracore, natyrisht sipas klasifikimit qe kam une ne trurin tim, dhe simbas kesaj ndertoj simpati negative ose pozitive.

  Une kshu jam i bardhe me floke geshtenje dhe mund ta fus veten tek rraca evropiane ajo e bardhe e kam fjalen, po mund te kem edhe gjene negroide apo mongoloide, apo sllave, kete nuk mund ta di njeri, por ushqej dhe kam ushqyer gjithmone respekt dhe admirim per rracen e paster ariane, dhe shpresoj te mos ma merrni per keq, nuk eshte pune rracizmi, puna eshte se rraca me e bukur dhe superiore ajo eshte, rracat veriore.
  dhe natyrisht femijet e mi do kene te pakten nenen e tyre 100% arian.

 18. #58
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles
  kur flasim per italianet dhe spanjollet, te pakten shumica jane mulat dhe harixhinj
  zingari jane italianet, te pakten nga jugu.
  Ose sa i perket atij modelit mesdhetar latin, keta jane negroid.
  Urime per temen Darius, si gjithmone je i madh, nuk kam fjale per te te lavderuar.

  Per sa me perket mua, une i ve shume re rracave te te gjitha llojeve, ēdo rob qe shoh do ta analizoj nga prejardha rracore, natyrisht sipas klasifikimit qe kam une ne trurin tim, dhe simbas kesaj ndertoj simpati negative ose pozitive.

  Une kshu jam i bardhe me floke geshtenje dhe mund ta fus veten tek rraca evropiane ajo e bardhe e kam fjalen, po mund te kem edhe gjene negroide apo mongoloide, apo sllave, kete nuk mund ta di njeri, por ushqej dhe kam ushqyer gjithmone respekt dhe admirim per rracen e paster ariane, dhe shpresoj te mos ma merrni per keq, nuk eshte pune rracizmi, puna eshte se rraca me e bukur dhe superiore ajo eshte, rracat veriore.
  dhe natyrisht femijet e mi do kene te pakten nenen e tyre 100% arian.
  hahahahahahaha si more raca veriore qenka raca superiore....po ata jane mediterran te perzier me neandetalsit bjonde me sybardhe ,pervec flokeve dhe syve te gjitha tiparet e tjera jane mediterrane ..... hahahahaha race superiore....

  100% arian do te thote te jesh shqiptar dinarik,nje race nje gjuhe....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyj-Njeriu : 23-07-2007 mė 14:05

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
  hahahahahahaha si more raca veriore qenka raca superiore....po ata jane mediterran te perzier me neandetalsit bjonde me sybardhe ,pervec flokeve dhe syve te gjitha tiparet e tjera jane mediterrane ..... hahahahaha race superiore....
  ke vene re ti ata qe perfaqesojne rracen tipike mediterrane, ata te italise jugore si si jane? Jane si harixhinj me zor i dallon nga egjyptianet dhe magjypet.
  Tani sa per rracen superiore, po opinion personal eshte , mbase per ty rraca superiore eshte ajo mulate apo negroide, shije shije kjo bote, dhe normale dhe eshte keshtu.

 20. #60
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles
  ke vene re ti ata qe perfaqesojne rracen tipike mediterrane, ata te italise jugore si si jane? Jane si harixhinj me zor i dallon nga egjyptianet dhe magjypet.
  Tani sa per rracen superiore, po opinion personal eshte , mbase per ty rraca superiore eshte ajo mulate apo negroide, shije shije kjo bote, dhe normale dhe eshte keshtu.
  ata ashtu si egjiptianet jane race mediterrane po ashtu si semitet e tjere dhe shumica persiane dhe indiane,jane me te bardhe relativisht sepse dielli eshte me pak i forte dhe sepse dinariket e alpinet ndihmuan ne zbardhje...italianet e jugut njihen ne antropologji edhe si mediterrane te dinaricizuar....

  Nese ka nje race superiore eshte raca dinarike ose ilirike dhe hitleri e dinte shume mire kete pasi fliste mire per shqiptaret dinarike ilirike biles vete hitleri nuk ishte bjond me sybojeqielli....

  Raca shqiptare e vetem ajo eshte raca e paster dhe ka gjuhen qe e krijoi vete kjo race gjuhen shqipe qe eshte me e vjeter se gjuhet nordike ,mema e gjuheve indo-ilirike ose indo-gjermane ose indoeuropiane ose ariane ,quaje si te duash....

  Merr nje shqiptare o i zi e mos na e prish racen me neandertalas .....

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Varrmihesit e Ballkanit
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-03-2008, 19:16
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Ministrat e Drejtesise se Ballkanit mblidhen ne Tirane
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:41
 4. Kreu i BE: Vendet e Ballkanit perendimor do te antaresohen
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •