Close
Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 297
 1. #21
  E kam te qarte se c'ka studiu xha Kuni, por ne Greqi ata qe kujton per greke jane pjese derrmuse shqiptaret e Greqise te ashtuquajtur greke, sepse nga Epiri deri ne Trake e neper ishuj ishte plot me shqiptare ne kohen e xha Kunit...

 2. #22
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Po t'i shikosh koherat e shume referencave qe ka sjelle Darius atehere i bie qe ai muhabeti lart per greket eshte muhabet per shqiptaret, dhe qe pastaj me rregull te treshit dalim ne me humbje lol.

  Post scriptum per temen: Se tani u kujtova, Peterson ka permendur qe aristokracia e Greqise ishte race nordike e ruajtur nga "inbreeding" dhe demosi (me zeshkan) me origjine pellazge. Prape me rregullen e treshit per besuesit e arianitetit te races shqiptare dalim me humbje lol.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  Po t'i shikosh koherat e shume referencave qe ka sjelle Darius atehere i bie qe ai muhabeti lart per greket eshte muhabet per shqiptaret, dhe qe pastaj me rregull te treshit dalim ne me humbje lol.

  Post scriptum per temen: Se tani u kujtova, Peterson ka permendur qe aristokracia e Greqise ishte race nordike e ruajtur nga "inbreeding" dhe demosi (me zeshkan) me origjine pellazge. Prape me rregullen e treshit per besuesit e arianitetit te races shqiptare dalim me humbje lol.
  lioness,

  po ta gjesh veten tek fotot qe ka postuar Darius, tek posti 6, atehere del me humbje
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #24
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku
  po ta gjesh veten tek fotot qe ka postuar Darius, tek posti 6, atehere del me humbje
  Po ta kesh fjalen per fotot e "celebriteteve" greke, hallall humbja .

  Une floket i kam kacurrela, ne behar, ne plazh dmth behem si "ajo" e tiganit lol. Si i bie, me tipare negroide qenkam? Gjithsesi, prape them hallall humbja, se s'i kam hic zili quksat qe as krem SPF 50 s'u ben derman lol.

  PS: Se tani i pashe me vemendje fotot (thanks Xhuxhit, lol) nqs ato tipare quhen jo-europiane, atehere jugu i Frances, jugu i Italise, Spanja, bile edhe shume nga ne shqiptaret i bie te jemi jo-europiane.

 5. #25
  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  Po t'i shikosh koherat e shume referencave qe ka sjelle Darius atehere i bie qe ai muhabeti lart per greket eshte muhabet per shqiptaret, dhe qe pastaj me rregull te treshit dalim ne me humbje lol.

  Post scriptum per temen: Se tani u kujtova, Peterson ka permendur qe aristokracia e Greqise ishte race nordike e ruajtur nga "inbreeding" dhe demosi (me zeshkan) me origjine pellazge. Prape me rregullen e treshit per besuesit e arianitetit te races shqiptare dalim me humbje lol.
  Dariusi ka sjelle specimenet jodinarike. Kuni flet per specimene dinarike dhe alpine. Dinariket dhe alpinet jane gege e toske te shperndare neper Greqi. Dyndja racore ka qene pas viteve 1920 ne shkembimet e popullsive dhe perzierja me e madhe eshte arritur gjate kohes kur ne ishim ne komunizem sepse deri ne ate kohe ndahej lehte me sy te lire se cilet ishin dinarike dhe cilet jo. Dinariket ne Greqi jane shqiptare, kjo nuk do te thote qe gjithe popullsia e Greqise ishte shqiptare, se me duket nuk po lexon sic duhet dhe aplikon pergjithesim ne fjalet qe thashe. Une flas per alpinet dhe dinariket, jo per tere greket. Pjesa tjeter jane ata qe ne sot quajme greke (ironia eshte qe dhe vete emri grek eshte emertim pellazg dhe ka ekzistuar ne ate kohe per te emertuar brenda per brenda fiset pellazge qe jetonin ne nje pjese te Epirit).

 6. #26
  Citim Postuar mė parė nga Clauss
  e bukur ajo e linkut, urime. anyway, kush ti shau ose ti vuri ne dyshim referencat ty njehere? kush te uli punen? besoj i kemi kapercyer pengesat akademike te tipit "pergatitur nga filani" e "jo pse se vure burimin" etc. bravo qe e perktheve se une e ti e lexojme ne aglisht po ka te tjere qe sdine. sidoqofte, une nuk them asgje me shume se ajo qe thashe kur Barati postoi ate linkun mbi varrin e alexandrit te ajo tema tjeter: burimi i informacionit ndikon informacionin.
  ndaj Darius shkruaj dhe per white-history a si e ka. se te verteten shkruan. dhe lerja atij qe do ta lexoje ta marre si te doje, sa ndikon e sa nuk ndikon. mund te duket si shume akademiko-ideale si diskutim anyway ky eshte mendimi tim, qellimi nuk justifikon mjetet.
  Clauss rrolin e shejtan budallait ti di ta luash mire po ku po e luan dhe me ke spo e marr vesh? Ka nje kufij cdo lloj shakaje apo 'ironie'. Une skam pse te vendos asnje link ketu e para pasi nuk dhunova asnje te drejte autori (sepse duket qe materiali im eshte i perkthyer dhe jo i hartuar nga une) dhe e dyta kam vendosur nje faqe me referenca nga me te pasurat, te thjeshta shume per tu verifikuar dhe kontrolluar. E di pse ka nje rendesi shume te madhe kjo teme dhe sidomos burimi i perdorur per ta hartuar? Pasi referencat jane bazuar duke filluar nga antropologet progreke si Angel e deri tek Peterson dhe Cruciani, Day, Hall, Hamilton etj qe faktojne prejardhjen jo te njejte te grekeve te sotem me ata te lashtesise. Nqs ti ke ndonje problem me faktet e shtruara ketu (mos gjyko mesazherin [lexo burimin] por mesazhin) tema eshte e hapur dhe mund te biesh materiale qe e kundershtojne rezultatin e studimeve te dhjetra antropologeve. Dhe vazhdojme e diskutojme sa te duash ti per greket dhe te tjere. Qellimi nuk justifikon aspak mjetet por ka ardhur koha qe per qellimin duhet cdo lloj mjeti.

  p.s. Do e vleresoja shume nese kjo teme mbetet tek permbajtja e saj dhe jo fyerja ndaj anetareve te tjere.

  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  The racial type to which Socrates belonged is today the most important, while the Atlanto-Mediterranean, prominent in Greece since the Bronze Age, is still a major factor, it is my personal reaction to the living Greeks that their continuity with their ancestors of the ancient world is remarkable, rather than the opposite.
  Eshte e vertete qe Sokrati i perkiste rraces alpine (shiko foton ne fund) por ajo nuk perbente rracen e aristokrateve. Ai i perkiste rraces se mesme e cila kishte shume perzjerje me shtresen e metikseve dhe sklleverve.

  Sidoqofte arsyeja pse po shkruaj perseri eshte nje koment qe kisha hasur po se di pse kisha harruar ta shtoja ne teme:

  Nicholas Hammond a historian who is sympathetic to the Greek view that the ancient Macedonians were a Greek tribe and who has had several works published in Athens, is unable to support the Greek view on this matter. He says that by the middle of the fourteenth and early fifteenth century the majority of people in the Peloponnese were Albanian speakers. The fascinating point is that the people with whom they were competing for land were overwhelmingly not the original Greek-speaking Roman citizens, but the new breed of Greek-speaking Slavs. As Hammond says, many Greek-speaking people at that point in time were probably ethnic Slavs.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #27
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Teme interesante,por te mos harrojme se nuk behet fjale per shkence ekzakte.Sa per fotografite e grekeve te sotem ato nuk provojne asgje.Te njejtat fytyra pa perjashtim i gjen edhe ne Shqiperi,pra kjo nuk mund te meret si baze absolute,ose duhet pranuar e njejta teori edhe per ballkanasit e tjere duke perfshire edhe popullin tone paqedashes.

 8. #28
  Citim Postuar mė parė nga Lioness

  PS: Se tani i pashe me vemendje fotot (thanks Xhuxhit, lol) nqs ato tipare quhen jo-europiane, atehere jugu i Frances, jugu i Italise, Spanja, bile edhe shume nga ne shqiptaret i bie te jemi jo-europiane.
  E ke thene me shaka por je shume afer te vertetes (pervec permendjes se shqiptareve aty). Te treja vendet qe ke permendur sidomos jugu i tyre ka nje admixture te llahtarshme negroide. Nese do ta faktoj mund te te jap faqe te tera me referenca

  Shqiptareve i marrin te keqen per perzjerje. Sa te gjej skemat dhe grafiket do i postoj dhe le te dali kush te doje e ti kundershtoje

  Citim Postuar mė parė nga murik
  Teme interesante,por te mos harrojme se nuk behet fjale per shkence ekzakte.
  Eshte e vertete qe antropologjia nuk eshte nje shkence teresisht ekzakte. Por mos harro qe e gjithe "keshtjella" e prejardhjes se njeriut eshte ngritur mbi nje shkence te tille. Pra jo ekzakte. Megjithate me perfshirjen e teknikave te reja shkencore dhe sidomos me analizimet e ADN dhe nengrupeve te saj, antropologjia per momentin eshte ne pozicione shume me te forta se arkeologjia apo paleoarkeologjia.

 9. #29
  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  Po t'i shikosh koherat e shume referencave qe ka sjelle Darius atehere i bie qe ai muhabeti lart per greket eshte muhabet per shqiptaret, dhe qe pastaj me rregull te treshit dalim ne me humbje lol.

  Post scriptum per temen: Se tani u kujtova, Peterson ka permendur qe aristokracia e Greqise ishte race nordike e ruajtur nga "inbreeding" dhe demosi (me zeshkan) me origjine pellazge. Prape me rregullen e treshit per besuesit e arianitetit te races shqiptare dalim me humbje lol.
  E kapa me ty une sot lol. Nuk eshte ashtu jo. Nuk dalim aspak me humbje ne. Lexoje temen me kujdes dhe lidhe me temat e tjera qe jane postuar ketu ne kete nenforum. Aristrokracia e Greqise se Lashte eshte nje rrace qe nuk gjehet me ne Greqi sic nuk gjehet as ajo e mesme. Gjehet vetem ajo e metikseve dhe perzjerjet qe vijuan. Teoria e rraces alpine dhe asaj dinarike jo vetem qe sna nxjerr ne aspak te humbur po perkundrazi. Te provohet sa me shume kjo teori se ne fund do dali mire se kush do jete i humburi i madh ose rrezik i perjashtuar per fare nga Ballkani

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,629
  Jugu i kesaje hemisfere ka qene gjithenje me i zeshket ( me i rrezitur)se sa veriu....
  Ama grkerit, per ta mos te flasim, nuk krahasohen me tiparet e malsorve te mirdites kurrsesi....
  Edhe pse te vartfura keto zona malore, nga zemra jane njerez tamam si te zbritur nga antikiteti i nje populli veertete autokton e qe ne jemi krenar...

 11. #31
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,592
  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  Coon ka studiuar dhe shqiptaret e Shqiperise, dhe arbereshet .
  Jo Coon nuk i ka studiuar Arbreshet, nuk e di ku i ke marr keto informata, aty permend vetem Shqiptaret e Shqiperise Veriore-Jugore dhe nje pjese e vogel Perendimore te Kosoves (kryesisht Malsine e Gjakoves).

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Perzierja raciale ka ndodhur gjate gjithe egzistences njerezore, por eshte shume evidente qe greket e sotem nuk jane kurrsesi bjondet sykalter te antikitetit. Nuk them se shqiptaret jane si suedezet apo norvegjezet, por edhe pse me sy apo floke te zinj ose geshtenje, forma e tipareve dhe lekura te shqiptaret nuk eshte pasqyruese e nje perzierje te mundshem me negroide apo mulate. Terheqja ne male e shqiptareve ka ruajtur per shume kohe pastertine e races. Ketu fliet ne pergjithsi, por sidoqofte greket anojne me shume nga Etipopia sesa nga Suedia.Dhe kjo eshte evidente per kedo. S ka nevoje te krahasojme greket e antikitetit mes tyre, mjafton te shohesh te sotmit per te kuptuar a jane apo jo pasardhes te qimekuqeve lekurequmesht.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  "Further, children are like their more remote ancestors from whom nothing has come, for the resemblances recur at an interval of many generations, as in the case of the woman in Elis who had intercourse with the Aethiop; her daughter was not an Aethiop but the son of the daughter was." - Aristotle, Gen. An. 1.18.722A

  and

  "But parents may pass on resemblance after several generations, as in the case of the woman in Elis, who committed adultery with a negro; in this case it was not the woman's own daughter, but the daughter's child that was a blackamoor" - Aristotle, Hist. An; 7.6.586A.


  Further references to racially mixed types stretching over generations can be found in Plutarch's De Sera Numinis Vindicta, 21.


  Also previously mentioned was the herm of Memnon, which, according to Graindor, was a Negroid pupil of Herodes Atticus. This herm is “of mongrel race but with the Negro type of North Africa, Nubia or Abyssinia, being prevalent.” (“"de race métisse mais avec prédominance du type nčgre du Nord de l'Afrique, de la Nubie ou de l'Abyssinie." - GRAINIDOR, P., 1915 Tźte de Nčgre du Musée de Berlin. Bulletin de Correspondance Hellénique, 39, p. 402.)

  --------------------------------------
  Pra qe ne antikitet ka pasur perzierje me negroide. Megjithate te gjithe e dime sesa tabu eshte martesa me njeri me ngjyre ne shoqerine shqiptare, edhe pse vitet e fundit ka filluar te thyhet disi. Sa per arbereshet, deri nga vitet '70 ata arbereshe te amerikes linin amanet qe femijet te merrnin bashkeshorte nga arbereshet e Italise. Pra shikohet qarte nje tendence per ruajtje gjaku. Po sido qe te jete, greket u qofshin fale arvanitasve dhe cobeneve...plus edhe kontigjentit prej rreth 1 milione shqiptaresh qe jane aktualisht atje, femijet e te cileve nje te neserme do te ngrene lart emrin e Greqise, te ketij shteti qe s ishte kurre komb por bashkim etnish.
  Interesant eshte edhe fakti qe etrusket ishin bjonde ose qimekuqe me tipare qumeshtore.
  Po a nuk erdhen nga Azia keta bjonde?
  Ndersa romaket me vone filluan te tregonin tipare te njejta me ato te grekeve, ku duket perzierja e tyre me negroide.

 14. #34
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Murik dhe Lioness,
  qe ka dhe tek ne disa tipa me ta shpif kjo dihet, prandaj ne jemi aty ku jemi, sepse tipat me ta shpif dhe evgjiter(Nano,Meta,Fino,Bollano,Memushi e shume specimene te tjere) jane faktikisht ne krye te nje vendi qe nuk i perkasin. Ne greqi eshte e kunderta, sepse evgjiterit e greqise punojne per rracen e tyre.

  Me humbje del ai qe nuk i di se nga i ka origjinat dhe mundohet te ruaj diek tjeter sic ben ti, qe Epirotasit ti nxjerresh grek, ose me sakte shqitparet e epirit ti nxjerresh grek.

  Na rrofshit per vere o internacionalista.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 15. #35
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Jo po na rrofshin disa qe ne nje vrime i bien fyellit, mengjes dreke e darke.

  Darius, kur thashe per "humbje" mos ma merr germe per germe. E kisha fjalen per teorite e kesaj teme. Se une fle gjume naten edhe pse i kam floket kacurrela edhe jam me "curves" , e jo si shkop nordik lool.

  Sidomos ne behar, kur me pyesin ketu nga jam, dhe u them nga kujtoni se jam, nje mori pergjigjesh marr, latine, italiane, greke etj. Sic u permend me siper subjekti ne fjale nuk eshte shkence ekzakte, mgjth s'dua te diskutoj meritat e kesaj shkence. Ndoshta ne nje te ardhme te shkurter do "absolutohet".

  Por do shtroja biseden disi me ndryshe. ADN vs ndjenjes se perkatesise etnike. Kam njohur italiane/siciliane qe s'u krihen floket lol, (te flasim per tipare negroide) dhe jane/ndihen me italiane se "italianet" bile dhe shume racista kunder negreve. Kam njohur greke qe jane me sy te kalter, dhe qe ndihen apo identifikohen njesoj edhe me ate grek qe eshte me sy/floke te zinj. Nqs une ndihem shqiptare, dhe larg qofte nje analize e tille me nxjer sllave, s'ka burre nene, apo laborator te me ndryshoje perkatesine etnike.

  Diku me lart eshte permendur qe greket e sotem deri vone nuk ishin te interesuar apo nuk njihnin historine e tyre te lashte. Por harrojme ta shikojme si dukuri me te perhapur. Ne Europe, gjate mesjetes "se erret" nen sundimin dogmatik te Kishes, u harruan civilizimet greko-romake. U "rringjallen" me Rilindjen. Por gjate ketij procesi, Ballkani u perjashtua per arsye te pushtimit Otoman. A do ishte Ballkani ndryshe nqs do kishte perjetuar te njejtin proces?! Mendoj qe absolutisht qe po. Pas ikjes se Otomaneve, kemi luftrat boterore, lufte "ideologjike" dhe arrijme ne ditet tona.

  Te njejten pyetje i bejme dhe vetes. Qe studimi i mirefillte i historise sone po fillohet te behet sot, bile referencat shumica jane te huaja.

  PS: Lexova tani ne forum qe goranet dhe gollobordasit po pajisen me pashaporta bullgare. T'u besh ADN a dalin valle sllave ?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 07-07-2007 mė 15:30

 16. #36
  Te kuptoj.

  Nga njera ane ke te drejte pasi tema mund te tingelloje paksa tendencioze por nuk diskutohet aspak ndenja qe mund te kete cdokush ndaj vendit ku ka lindur dhe etnicitetin si dhe rracen qe perfaqeson.

  Puna eshte qe kur flet per antropologjine nuk i perfshin dot keto te mesipermet dhe duhet te jesh i zhveshur nga cdo lloj ndjenje. Pra eshte diametralisht e kundert me atdhedashuri apo krenari kombetare. Dhe fakti qe nuk eshte 100 % e sakte dihet por si i thone, is the best we've got.

  Ndersa ne lidhje me studimin e kultures se lashte eshte e vertete qe edhe ne Europe interesi nuk ishte ai qe eshte sot apo ai qe mori vrull ne kohen e Rilindjes por sidoqofte ka qene si interes. Gjithe universitetet me te vjetra, gjitha shkollat apo programet e mesjetes (edhe asaj te hershme) kane patur si fillim studimin e dijes dhe kultures se lashte te asaj qe sot quhet Greqi.

  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  edhe pse i kam floket kacurrela edhe jam me "curves" , e jo si shkop nordik lool.

  Sidomos ne behar, kur me pyesin ketu nga jam, dhe u them nga kujtoni se jam, nje mori pergjigjesh marr, latine, italiane, greke
  Po une qe i kam bjonde dhe sy bojqielli ca duhet te them...

 17. #37
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Po une qe i kam bjonde dhe sy bojqielli ca duhet te them...
  Sa SPF 50 e merr kremin e plazhit ?

  Hic s'te kam zili, do rrudhosesh para meje .

 18. #38
  Nahhhh skam nevoje per krem. Jam i shkolles se vjeter, po u dogja ja terheq me kos

  Sa per te nxiren mos u qaj se edhe une ashtu behem si ajo e tiganit.

  p.s. Per rrudhat me marrsh te keqen se e kam fytyren smooth like baby's sss. Pastaj mos harro, ka dhe BOTOX

 19. #39
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  PS: S'e desh harrova te permendja. Varet se si perkufizon fjalen "universitet", ka pak debat ne ate pike. Per shume, universiteti i pare europian konsiderohet universiteti i Konstandinopolit, i hapur me duket nga shek. 9. Universitetet mesjetare ne Europe kane qene "te sponzorizuara" nga Kisha. A mund te quhet universitet nje vend ku mesohet se bota eshte e rrafshet ? Studiohej nder te tjerash filozofi, teologji etj.

  Nejse, universitetet e mirefillta post-medievale u hapen gjate Rilindjes, dhe jo vetem gjuhet "klasike" latinishtja, dhe greqishtja, por studiohej gjithashtu dhe arabishtja dhe persishtja. (Nje avantazh per europianet ne marrdheniet e metejshme LM-Europe, ne krahasim me perandorine ku nuk studioheshin gjuhet e shejtanit, lol, po tjeter teme kjo.)

  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Pastaj mos harro, ka dhe BOTOX
  Ti dhe John Kerry .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 07-07-2007 mė 16:03

 20. #40
  Perjashtuar Maska e riu
  Anėtarėsuar
  05-12-2005
  Postime
  421
  une s'e di ca quni ju qe nuk eshte 100% e sakte, po ata te kriminalistikes kane mendim krejt tjeter... meqe jeni dhe ne jues me i llaf dhe ka shumellojshmeri, pysni me nei rajon.

  eshte antropologjia kulturore ajo qe nuk eshte shkence, po kjo eshte dege bastarde e antropologjise, jo vete antropologjia. antropologjia ashtu si zoologjia eshte biologji dhe eshte aq e sakte sa mund te jete biologjia - mjafto te kete materialin perpara - ndoshta doni te thoni qe rezultatet e derisotme nuk jane te sakta meqe nuk ka pas kampione nga e gjithe popullsia per cilido popull qe behet fjale, po jo se biologjia eshte e pasakte, folni me kujdes

Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Varrmihesit e Ballkanit
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-03-2008, 19:16
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Ministrat e Drejtesise se Ballkanit mblidhen ne Tirane
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:41
 4. Kreu i BE: Vendet e Ballkanit perendimor do te antaresohen
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •