Close
Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 297
 1. #201
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kjo ėshtė njė alternativė tjetėr e emėrimit tė haplogrupeve. Unė pėrdor atė alternativėn tjetėr R1a R1b I dhe E3b

  Tek shqiptarėt kam pėrshtypjen se janė tri kryesore:

  1. Haplogrupi u pėrket malėsorėve nė Veri, nuk mund tė lidhet ky haplogrup as me sllavėt ngase i pėrkasin haplogrupit R1a, as me gjermanėt ngase nuk kemi ardhje gjermanėsh nė trojet tona.

  2. E3b ėshtė i pėrhapur mė shumė nė Kosovė, ėshtė haplogrupi dardan.

  3. J ėshtė haplogrupi i jugut, qė ėshtė i pėrhapur edhe nė Greqi.

  Pėrsėri, unė i marr me shumė rezervė kėto haplogrupe, sepse qė tė gjitha kėto janė fakte qė dalin nga njė renditje dhe numėrim i disa molekulave.

  Primare pėr mu mbetet raca, ėshtė diēka qė mund t'a vrojtojė gjithėsecili jo vetėm gjenetikėt.

 2. #202
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Primare pėr mu mbetet raca, ėshtė diēka qė mund t'a vrojtojė gjithėsecili jo vetėm gjenetikėt.
  Ēfarė ėshtė raca sipas jush atėherė? Kush e pėrcakton racėn? Pėr mua raca ėshtė pastėrti gjenetike, dmth dominimi i njė gjeni.

  Shih pėr kėtė popullin Baske sipas tabelės se bashkangjitur ne postimin tim nr 201, rrjedh qe ata kane gjak te pastėr, pasi qe tek ta dominon haplogrupi Eu18 me 88.9%!

  Kurse tek ne Shqiptaret duke u mbėshtetur ne te dhėnat e tabelės se njėjte, rrjedhe qe momentalisht (ndoshta dikur kemi qenė) nuk jemi njė popull me race te pastėr, por jemi njė pėrzierje e popujve tjerė evropian, shih shpėrndarjen e haplogrupeve eu3-eu19 apo ndikimin e popujve tjerė tek ne!

  Dikur edhe unė tallja me disa kolege Anglez duke i quajtur popull i pėrzier (duke u bazuar ne te dhėna historike) dhe mburrja me atė qe ne Shqiptaret jemi racė e pastėr, por fatkeqėsisht rezultatet e analizave gjenetike nuk e mbėshtesin ketė "mburrje", nje narcisoizem apo romantizem kombetar!

  Nėse marrim mostra te pjesėtarėve tanė neper vende te izoluara gjeografikisht ndoshta do te mund ta izolojmė gjenin e pastėr Shqiptar, mirėpo gjendja aktuale si duket mbetet ajo e dhėnė ne atė tabele(edhe pse numri i limituar i mostrave dhe analize e vjetruar e vitit 2000).

  Njė haplogrup i tillė u identifikua si ai E3b1a –M78, apo E3b1a2 qe burimin e ka tek ne Kosovaret (si pasardhės te Dardanėve- njė fis Iliro-trakas), mirėpo situata aktuale ėshtė se jemi njė pėrzierje. Nuk kam ndonjė informate tjetėr me ndonjė hapolgrup tjetėr dominant ne viset tjera te trojeve te banuara me Shqiptar?

  Mbetet te shpresohet qe numri i mostrave te marra prej vetėm 51 (pa pėrcaktim te regjioneve nga jane marre mostrat ku jetojnė Shqiptaret) ne kėtė studim nuk ėshtė i mjaftueshėm dhe mund te japė rezultate te gabueshme ne kėtė drejtim?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 06-11-2008 mė 12:40
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 3. #203
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ēfarė ėshtė raca sipas jush atėherė? Kush e pėrcakton racėn? Pėr mua raca ėshtė pastėrti gjenetike, dmth dominimi i njė gjeni.

  Nuk ka nje race sipas nesh ,sipas jush apo sipas atyre, sepse raca nuk eshte interpretim tifozi se kush luajti me mire, por nje kategori ne antropologjine fizike.

  Fjalen race hiqe nga fjalori i gjenetikes.
  Ne gjenetike njeriu dhe shimpazeja ndajne 99% te gjeneve,prandaj po te duam e interpretojme se njeriu dhe shimpazeja nuk jane racialisht kushedi sesa larg, meqe kane te perbashket 99% te gjeneve.

  Pastertine gjenetike e gjen vetem tek Zoti e tek Adami.
  Pastertia racore nenkupton tiparet fizike te percaktuara qarte te nje bashkesie kur kjo i largohet sa me shume 50% duke iu afruar 100%.

  Nese Kosova deshmon nje haplogrup qe zgjerohet do te thote qe individe nga kosova kane levizur, por se kur ,kete nuk e dime se nuk na jepet asgje mbi vjetersine e haplogrupit,nuk vendoset dot ne kohe, mund te kete ndodhur para 100 vjetesh apo edhe para 10 000 vjetesh, nuk e di njeri. Kjo puna e trakeve eshte spekullim i paster. Une nuk kam pare deri me sot ndonje prove per zhvendosje trakesh, as arkeologjike e as ndonje autor mesjetar nuk ka shkruar per ndonje levizje te tille e po ashtu as ne foklor nuk ekziston nje zhvendosje e tille.

  Nga ana tjeter nuk eshte aspak cudi qe te gjendet edhe ndonje haplogrup zezaku tek nje qe eshte bjond, haplogrup antik. Kjo mund te verehet si paralelizem ne kohet e sotme ; mund te gjejme bjonde qe kane mamane te zeze(babain sigurisht bjond) e kjo gje eshte ne linje me ligjet e Mendelit.
  Ky bjondi nga Suedia racialisht eshte nordik, por ja qe gjenetikisht eshte i perzier. Deri me sot nuk di te ekzistoje nje nderlidhje midis races e gjeneve, dmth filan race te kete filan gjenetike qe dallohet nga fistek race me fistek gjenetike.
  Kjo nderlidhje behet vetem per te spekulluar e per momentin spekullimi nuk bazohet ne ndonje prove.

  Land, ajo eshte teori e vjeter, meqe armenoidet jane raca me e afert nga tiparet . Mirepo ai i dha nje shpjegim per qejf te zotit, si ja donte xhani. Keshtu edhe une per qejfin tim, them se armenoidet jane formuar nga perzierja e dinarikeve me ato racat evgjite te lindjes se mesme,perfshire ndikimin turk .
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #204
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dikur edhe unė tallja me disa kolege Anglez duke i quajtur popull i pėrzier (duke u bazuar ne te dhėna historike) dhe mburrja me atė qe ne Shqiptaret jemi racė e pastėr, por fatkeqėsisht rezultatet e analizave gjenetike nuk e mbėshtesin ketė "mburrje", nje narcisoizem apo romantizem kombetar!

  Edhe duhet te vazhdosh ti tallesh koleget angleze. Tani per ta bere me te qarte cfare thashe me siper me nje shembull.

  Marrim 2 individe, ty dhe katragjyshin tend, ndjese paste.
  Katragjyshi yt perben piken zero, pra kemi nje gjenome te caktuar. Tani logjikisht ti thua se je nga gjaku i tij. Kjo eshte nje menyre popullore per te thene nga raca e tij.

  Tani nga pikepamja gjenetike, vete stergjyshi yt nuk eshte i njejte me katragjyshin tend, sepse katragjyshi u martua e keshtu stergjyshi yt mori edhe gjene te katragjyshes tende.
  Po ashtu gjyshi jot si pasoje e gjeneve te stergjyshes behet akoma me i ndryshem gjenetikisht sesa katragjyshi jot. Yt at' po ashtu si pasoje e gjeneve te gjyshes, ndryshon akoma me shume prej katragjyshit tend.
  Ti si pasoje e gjeneve te mamase behesh akoma me i ndryshem gjenetikisht.

  Tani ti je shume i ndryshem gjenetikisht prej katragjyshit tend, por kjo nuk do te thote se racialisht je i ndryshem nga katragjyshi.
  Nese femrat qe jane futur ne mes gjate ketyre kalimeve i perkasin te njejtes race me meshkujt, pra me katragjyshin, atehere ti mund te jesh i gjate(apo i shkurter) si katragjyshi, brun si katragjyshi, brakiqefal si katragjyshi, me shume lesh apo pak lesh si katragjyshi, kembegjate si katragjyshi, lekurebardhe si katragjyshi etj, pra ti mund te jesh fare mire i ngjashem me katragjyshin.

  Nese femrat qe jane futur ne mes nuk jane te races se katragjyshit, atehere ti mund te dalesh, i shkurter(apo i gjate), ndryshe nga katragjyshi, bjond , ndryshe nga katragjyshi, lekurekuq, ndryshe nga katragjyshi etj.

  Pra e rendesishme qe ti te ngjash me katragjyshin e te thuash se je raca e tij apo gjaku i tij, nuk eshte sesa haplogrupe ke te njejte, haplogrupin a, b,c,ē,d,dh,e,č,f,g,gj, h,i,j...........z,zh, por se ajo pjese e gjeneve qe percaktojne tiparet racore ka ngelur e padhunuar nga nderhyrja e gjeneve qe percaktojne racat e tjera.
  Pra e rendesishme eshte te ruhet martesa brenda races, qe te mos kene shume shans te ndryshojne tiparet fizike, por te riprodhohet nje djale i ngjashem me babane.
  Sigurisht qe ne kete menyre edhe gjene te tjera qe nuk jane pergjegjese per tiparet fizike krijojne homogjenitet, por kjo ka shume pak rendesi ne percaktimin racor te individit apo grupit.

  Rendesi ka qe ti fizikisht je pasardhes i katragjyshit e nuk je i perzier me raca te tjera qe do te benin fizikisht shume te ndryshem me katragjyshin.

  Anglezet perbehen nga shume raca e nenraca nordike e tashme po futen edhe te zinjte,bengalezet e indianet, pra heterogjeniteti racor i anglezeve do behet akoma me i theksuar se c'eshte.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 5. #205
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Njė haplogrup i tillė u identifikua si ai E3b1a –M78, apo E3b1a2 qe burimin e ka tek ne Kosovaret (si pasardhės te Dardanėve- njė fis Iliro-trakas), mirėpo situata aktuale ėshtė se jemi njė pėrzierje. Nuk kam ndonjė informate tjetėr me ndonjė hapolgrup tjetėr dominant ne viset tjera te trojeve te banuara me Shqiptar?
  Kėto siē e tashė mė sipėr i marrė me shumė rezervė dhe deri mė tash ka kriju plot teori hirtorike nė kėtė forum, dhe asnjėrėn nuk e kam mbėshtetė nė gjenetikė.

  Unė i marr me rezervė ndėrkohė e di se pėr ēa bahet fjalė aty, ndėrkohė ti qė je njė tifoz i flaktė i haplogrupeve nuk e di se ēka janė.

  Haplogrup dmth njė grup njerėzish qė kanė njė stėrgjysh tė largėt tė pėrbashkėt nga ana e babait.

  Babai ka akėcilėn lloj sperme qė pėrmban haplogrup E3b. Djali i tij nuk mund tė ketė haplgrup tjetėr pėrveēse E3b. Kėshtu gjithė djemt e nipat e stėrnipat e tij me radhė pėr mija vcjet rresht e mė shumė do t'a kenė atė haplogrup, pavarėsisht se me kėnd martohen.

  Babai martohet me zezake, dhe djali del melez, por haplogrupi mbetet ai qė kishte dhe babai.

  Mirėpo unė nuk i marr si studime shjkencore kėto ēa kan bo kta.

  Poplli shqipta nuk guxon me dal me shumė prejardhje. Jan gjana qi i dim si grunin e kuq, se akėcili fis ka prejardhje tė pėrbashkėt me kėt tjetrin e ky me kte, e aj me kte. Dhe nė realitet po tė bėjmė njė studim tė hollėsishėm, na del qė 90% e shqiptarėve rrjedhin nga njė stėrgjysh.

  Pse gjenetika kėtu po del kundėr?

  1. Ata mujn me rrejt, edhe ti nuk munesh me ju than po rreni, se ti nuk di me "kqyr" haplogrupin. Thjesht ti je njė injorant qė nuk merr vesh nga gjenetika, edhe tė gėnjejnė si tė duan.

  2. Ata nuk ia kanė idenė se pėr ēfarė po flasin. Ndosh qė ato haplogrupe, ato proteina qė pėrcaktojnė haplogrupet, nuk kanė tė bėjnė me trashėgimi, ose kanė krejt tjetėr funskion, edhe kėta dalin me kėso ide palidhje.

  3. Gjenetika ende ėshtė nė fazėn foshnjore. Sikur ai Mendeli qė zbuloi ligjet e trashėgimisė u desh kohė qė tė bėnin bujė, edhe pėr kėta duhet kohė, le tė presin pak, e jo sikur ti tifozllėk njė shekull mė herėt se qė duhet.

 6. #206
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Nuk ka nje race sipas nesh ,sipas jush apo sipas atyre, sepse raca nuk eshte interpretim tifozi se kush luajti me mire, por nje kategori ne antropologjine fizike

  Fjalen race hiqe nga fjalori i gjenetikes.
  Ne gjenetike njeriu dhe shimpazeja ndajne 99% te gjeneve,prandaj po te duam e interpretojme se njeriu dhe shimpazeja nuk jane racialisht kushedi sesa larg, meqe kane te perbashket 99% te gjeneve.

  Pastertine gjenetike e gjen vetem tek Zoti e tek Adami.
  Pastertia racore nenkupton tiparet fizike te percaktuara qarte te nje bashkesie kur kjo i largohet sa me shume 50% duke iu afruar 100%..
  Hyj-Njeriu,

  Ngjajshmeria ne mes njeriut dhe shimpanzes eshte diku pak me teper se 98%, per ate dhe eshte qenja me e afert e njeriut, kjo shifet edhe per nga pamja fizike dhe ngjajshmerise qe kemi me ta ne krahasim themi me krokodilin! Per shkak te mutacioneve (shkaktar besohet te jene rrezatimet kozmike) ne gjenet e shimpanzeve ka lind qenja e re sic eshte njeriu (Adami e Eva mbesin pjese e dogmave fetare). Besuar apo jo ne qenjet njerzore kemi ngjajshmeri deri ne 50% edhe me lakren, por kjo 50% ne na bene njerze e lakren laker.

  Sa i perket racave ne kuptimin me te gjere sic jane raca e bardh, raca e verdh apo raca e zeze duhet ta kesh parasysh se ngjyren e lekures e percaktojne ndryshimet gjenetike shume te vogla. Prejardhja e te gjitha qenjeve njerzore eshte nga Afrika prej nje para qenje njerzore qe shkencetaret e kane quajtur nga simpatia Lucy (ndoshta kjo eshte Eva e juaj?). Nga 3.1 miliard "shkronja" (A,T,C,G se nuk jam biolog te hyje ne detaje) ne kodin gjenetik te njeriut, ndyshimi i vetem nje "shkronje" ka shkaktuar qe zezaku te behet i bardh! Nese i perjashtojm ndryshimet tjera fizike ne mes racave dhe perqendrohemi per nje moment vetem ne ndryshimin e ngjyres se lekures, atehere rrjedh qe ndryshimi ne mes te nje nejriu te bardh dhe atij te zi eshte 0.0000001% ! Tani mund ta veresh pse 2% ndryshim me shimpanzen shkakton aq shume ndryshime. Per me teper mund te lexosh:

  http://forums.studentdoctor.net/arch.../t-247404.html

  Prandaj edhe cdo ndryshim antrpolologjik ne mes kombeve te ndryshme nuk eshte asgje tjeter vetem se ndryshim shume i vogel gjentik!Ne pamjen fizike te shumices se pjestarve te nje kombi ndikojne kombinimet e ndryshme te gjeneve e ndryshme, te atyre me dominante. Mirepo ka edhe perjashtime psh mund te veresh nje bjond ne vendet ku shumica e popullates eshte ezmer sepse tek ai individ ka ardh deri te nje kombinimi i tille i gjeneve qe nuk eshte dominat ne ate komb por ka mbetur ne ate grup shoqeror per shkak te ndonje martese (apo dhunim i pushtuesit) te nje pjestari te atij kombi me nje te races nordike ta quajme ashtu dhe kjo lidhje ka pasur mundesi te ndodh edhe para 4-5 gjenratave.


  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Nese Kosova deshmon nje haplogrup qe zgjerohet do te thote qe individe nga kosova kane levizur, por se kur ,kete nuk e dime se nuk na jepet asgje mbi vjetersine e haplogrupit,nuk vendoset dot ne kohe, mund te kete ndodhur para 100 vjetesh apo edhe para 10 000 vjetesh, nuk e di njeri. Kjo puna e trakeve eshte spekullim i paster. Une nuk kam pare deri me sot ndonje prove per zhvendosje trakesh, as arkeologjike e as ndonje autor mesjetar nuk ka shkruar per ndonje levizje te tille e po ashtu as ne foklor nuk ekziston nje zhvendosje e tille...
  Sa i perket haplogrupit kosovar te lutem e lexon postimin tim nr=199 ne kete forum se nuk kam cka te shtoj me teper. Jane gjetur te dhenat historike qe ne ushtrine romake qe ka pushtuar Britanine eMadhe kane sherbyer njesite Thrakase. Ne baze te kesaj te dhene u zgjodh enigma se si perfundoj haplogrupi E3b1a2 ne ishullin Britanise se Madhe para me se 2000 viteve.

  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Nga ana tjeter nuk eshte aspak cudi qe te gjendet edhe ndonje haplogrup zezaku tek nje qe eshte bjond...
  Se cilat tipare do ti trashigoj femiu varet prej kombinimeve te gjeneve, ka rast qe katragjyshin ta kete pasur te zi dhe femiu te perfundoj i zi edhepse qe te dy prinderit i ka te bardh gjate tri gjeneratave te fundit.

  Prandaj ate cka ju quani race nuk eshte asgje tjeter vetem se ndryshim gjentik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 09-11-2008 mė 14:02
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 7. #207
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Krahasimi me shimpazene ishte ironi mbi interpretimet e mundshme qe mund ti jepen te dhenave gjenetike.
  Nese njeriu eshte i prirur te shohe afersite gjenetike ne njefare menyre behet vlla edhe me shimpazene e jo me i bardhi me te ziun.

  Ndryshimet mes te bardhit dhe te ziut jane diku tek rreth 50 cope, duke u nisur qe nga ngjyra e lekures e deri tek forma e hundes dhe e shputes se kembes.

  Ne pamje te pare edhe qeni i stanit eshte po aq qen sa qeni me ere (german shepherd), mirepo ka disa dhjetra ndryshime fizike qe i dallojne qarte te dyja racat.
  Ti mund te thuash se meqe ndryshimet jane 0, 0000000000000.....1 % e gjenomes, atehere kot qe i themi njerit qen stani e tjetrit qen me ere, mirepo ja qe njeriut natyra i ka dhene 2 sy ne balle dhe nje logjike per te perpunuar informacionin e ky fakt nuk mund te na lere indiferent.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #208
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vazhdimisht kam nė mendje njė ide sikur kėta zezakėt, si dhe mongolėt, e tė bardhėt janė specie tė ndryshme nga njėra tjetra.

 9. #209
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  alibaba;
  Haplogrup dmth njė grup njerėzish qė kanė njė stėrgjysh tė largėt tė pėrbashkėt nga ana e babait
  .

  Alibaba,

  E ke gabim, ne gjenetik i ke haplogrupet e ADN mitokondriale(mtADN) qe pėrcillen vetėm pėrgjatė linjės matėrnale (prej mėmės tek e bija apo i biri) por i ke edhe haplogrupet e Y-kromozomet (Y-ADN), te cilave ju referohesh ti ne postimin tėnd, qe pėrcillen vetėm pėrgjatė linjės patėrnale (nga babai tek djali).

  alibaba:
  Babai ka akėcilėn lloj sperme qė pėrmban haplogrup E3b. Djali i tij nuk mund tė ketė haplgrup tjetėr pėrveēse E3b. Kėshtu gjithė djemt e nipat e stėrnipat e tij me radhė pėr mija vcjet rresht e mė shumė do t'a kenė atė haplogrup, pavarėsisht se me kėnd martohen
  .

  Fakt qe E3b i pėrket haplogrupeve te Y-ADN dhe kjo tregon prejardhjen e Stėrgjysheve tanė nga linja e babės. Kurse nėngrupi E3b1a2 i kėtij haplogrupi E3b, tregon qe burimi (apo stėrgjyshi i pare) i kėtij nėngrupi ishte Kosovar. Fakti qe ky nėngrup ėshtė prezent (sasi te vogla deri ne 1.5%) ne ishujt Britanik tregon se ishin njėsitė Thrakase qe shėrbyen ne ushtrinė Romake ato qe kontribuuan ne pėrhapjen e kėtij haplogrupi nga Kosova – nga kjo rrjedh qe stėrgjyshit tanė, posacerisht te neve Kosovareve gjenetikisht ishin Thrakaset, apo duke marre parasysh edhe haplogrupet tjera besoj qe do te dal njė kombinim Thrakaso-Ilir (Kosova edhe historikisht ka qene gjeografikisht pika e kontaktit ne mes Ilirėve dhe Thrakasve)? Por po ky nėngrup E3b1a2 ėshtė prezent edhe ne Shqipėri por shkon duke u zvogėluar ne jug te Shqipėrisė(21%-26%)?

  alibaba:
  Babai martohet me zezake, dhe djali del melez, por haplogrupi mbetet ai qė kishte dhe babai.

  Mirėpo unė nuk i marr si studime shjkencore kėto ēa kan bo kta.

  Poplli shqipta nuk guxon me dal me shumė prejardhje. Jan gjana qi i dim si grunin e kuq, se akėcili fis ka prejardhje tė pėrbashkėt me kėt tjetrin e ky me kte, e aj me kte. Dhe nė realitet po tė bėjmė njė studim tė hollėsishėm, na del qė 90% e shqiptarėve rrjedhin nga njė stėrgjysh.
  Faktet gjenetike apo shkenca eshte e pamėshirshme ndaj narcizmave kombėtar, shkenca nuk ka respekt ndaj ndjenjave te romantizmit kombėtar dhe nuk i interesojnė mendimet personale tuaja (a guxojnė apo nuk guxojnė), na pėlqeu kjo apo nuk na pėlqeu, faktet tregojnė qe ne Shqiptaret kemi stėrgjysh nga grupe te ndryshme te kombeve te ndryshme (prezenca e grupeve te ndryshme te eu1-eu21). Kjo sqarohet fare lehte, pothuaj se gjithmonė gjate historisė pas pushtimeve ka pasur dhunime nga ana e ushtareve (kjo psh e sqaron prezencėn e Eu9 tek ne, qe burimin e ka tek pushtuesit Turq). Fėmiu i lindur ėshtė rritur ne familje Shqiptare, pra e ka pėrvetėsuar kulturėn dhe gjuhen e mamasė Shqiptare por gjenetikisht ka qene pėrzierje dhe kjo eshte percjelle ne brezat e ardheshem. Sqarimi tjetėr ėshtė afėrsia gjeografike e dy kombeve shkakton martesa te pėrziera (shembull eu4 ėshtė prezent tek ne edhe tek Greket). Lėvizjet apo migrimet e popujve tjerė dhe si rezultat i dhunimeve apo martesave te pėrziera shihen ndikimet Romane (shembull ushtria Romake), apo ato Slave(Eu19), gjermane etj.

  alibaba:
  Pse gjenetika kėtu po del kundėr?

  1. Ata mujn me rrejt, edhe ti nuk munesh me ju than po rreni, se ti nuk di me "kqyr" haplogrupin. Thjesht ti je njė injorant qė nuk merr vesh nga gjenetika, edhe tė gėnjejnė si tė duan.
  Tani po tingėllon si paranoik! Para se gjithash dikush ne postimet e mėhershme e pėrmendi qe ne kemi ekspert Kosovar dhe nga Shqipėria ne gjenetik. Shembull unė kam njė shoqe qe e ka pėrfunduar gjenetiken ne Londėr etj. Mandej nėse ne atė grup te eksperteve qe i kane bere studimet ka Grek dhe Sllav qe na dojne te keqen, ne bote ka shkencėtar Anglez, Amerikan, Gjerman etj qe do ti korrektonin gabimet qėllimkėqija te tyre etj.

  alibaba:
  2. Ata nuk ia kanė idenė se pėr ēfarė po flasin. Ndosh qė ato haplogrupe, ato proteina qė pėrcaktojnė haplogrupet, nuk kanė tė bėjnė me trashėgimi, ose kanė krejt tjetėr funskion, edhe kėta dalin me kėso ide palidhje.

  3. Gjenetika ende ėshtė nė fazėn foshnjore. Sikur ai Mendeli qė zbuloi ligjet e trashėgimisė u desh kohė qė tė bėnin bujė, edhe pėr kėta duhet kohė, le tė presin pak, e jo sikur ti tifozllėk njė shekull mė herėt se qė duhet
  .

  Ndoshta ke te drejte deri diku por nuk po me dukesh njė ekspert ne fushėn e gjenetikes pėr te pohuar gjera te tilla!

  Ne mungese te fakteve historike te mirėfillta, shpresa e vetme pėr ta pėrcaktuar prejardhjen tone fizike mbetet gjenetika, kurse prejardhjen e gjuhės tone linguistika.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 10-11-2008 mė 07:12
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 10. #210
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Faktet gjenetike apo shkenca eshte e pamėshirshme ndaj narcizmave kombėtar, shkenca nuk ka respekt ndaj ndjenjave te romantizmit kombėtar dhe nuk i interesojnė mendimet personale tuaja (a guxojnė apo nuk guxojnė), na pėlqeu kjo apo nuk na pėlqeu, faktet tregojnė qe ne Shqiptaret kemi stėrgjysh nga grupe te ndryshme te kombeve te ndryshme (prezenca e grupeve te ndryshme te eu1-eu21).
  Edhe pseudo-shkenca ėshtė e pamėshirshme.

  Shoq, a di nė ēfarė gjendje jemi unė e ti??

  Sikur pėrpara mos e ēo ma larg se katragjyshat tonė, nuk kanė dit me lexu (ma merr menja), edhe e kan ēu letrėn te hoxha ose te prifti. A e merr me men qi prifti ose hoxha ka mujt mi rrejt mi kryp, jo miju kallxu tė vėrtetėn se ēka po shkrun nė letėr?

  Kshtu jemi edhe unė e ti. Nėse arrij tė studioj deri nė atė shkallė sa tė mund tė dalloj njė haplogrup nga njė tjetėr, atėherė do bėj vetė studim, dhe pėrderisa studimet i bėn dikush tjetėr unė nuk i besoj dot qoftė ky edhe vėllau im.

  Kjo sqarohet fare lehte, pothuaj se gjithmonė gjate historisė pas pushtimeve ka pasur dhunime nga ana e ushtareve (kjo psh e sqaron prezencėn e Eu9 tek ne, qe burimin e ka tek pushtuesit Turq). Fėmiu i lindur ėshtė rritur ne familje Shqiptare, pra e ka pėrvetėsuar kulturėn dhe gjuhen e mamasė Shqiptare por gjenetikisht ka qene pėrzierje dhe kjo eshte percjelle ne brezat e ardheshem.
  Nuk je duke e sqaruar fare.
  Ndryshimet gjenetike nė njė popull shkaktohen nga martesat, dhe siē e din ti ėshtė gruaja ajo qė shkon tek burri, dhe jo e anasjellta.

  Ku ka familje shqiptare qė ka rritur kopilėt e turkut?? Sipas teje paska ardh turku paska dhunu njė femėr, edhe familja e paska rritur kopilin si tė pėrkdhelurin e lagjes???

  Kjo nuk ka ndodh kurrė.

  Ne mungese te fakteve historike te mirėfillta, shpresa e vetme pėr ta pėrcaktuar prejardhjen tone fizike mbetet gjenetika,
  Shpresa e vetme mbetet antropologjia.
  Antropologjia lidhet direkt me gjene. Sepse akėcila kafkė me formė tė caktuar, ngjyra e caktuar, sytė tė caktuar, nuk ndryshojnė nė njė popull, dhe nėse kemi disa lloje ngjyrash asnjėherė nuk ndryshon pėrqindja e tyre. Gjenet trashėgohen e pėrmes gjeneve trajtat fizike.

  Kudo ku ka pas ilirė, sot ka dinarikė. Kjo shpjegohet lehtė. Raca dinarike janė ilirėt. Disa humbėn gjuhėn u pėrzien pak a shumė, tė tjerė ruajtėn gjuhėn dhe racėn.

  Pėrse ke dinarikė pikėrisht nė Karpate, ndėrsa nė viset fushore tė Rumanisė jo? Sepse dinarikėt ishin ata malėsorė dakė e ilirė, qė flisnin njė gjuhė, e qė u strehuan nė male pas vėrshimeve sllave e bizantine magjupe. Viset fushore u vėrshuan dhe sot ke lloj lloj racash.

  Sa i pėrket haplogrupeve desha tė tham edhe njė:

  4. Ata ende nuk kanė arritur tė identifikojnė sa duhet kėto haplogrupe, mė saktėsisht ende nuk kanė identifikuar degėzimet, se cili haplogrup me cilin i takojnė njė dege.

  P.S. Po tė ishte aq lehtė tė zbulohej prejardhja e tėrė njerėzimit, pėr njė kohė kaq tė shkurtėr, do shkruhej tėrė historia e njerėzimit. Studime mbi studime do tė dalin, do tė rishikohen, do tė kritikohen, do tė ndryshohen etj etj.

 11. #211
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tani po tingėllon si paranoik! Para se gjithash dikush ne postimet e mėhershme e pėrmendi qe ne kemi ekspert Kosovar dhe nga Shqipėria ne gjenetik. Shembull unė kam njė shoqe qe e ka pėrfunduar gjenetiken ne Londėr etj. Mandej nėse ne atė grup te eksperteve qe i kane bere studimet ka Grek dhe Sllav qe na dojne te keqen, ne bote ka shkencėtar Anglez, Amerikan, Gjerman etj qe do ti korrektonin gabimet qėllimkėqija te tyre etj.
  Meqė gjenetika qenka kaq korrekte, do tė duhej tė mos kishte kundėrthėnie.

  Njė studim na tregoka se ka haplogrupe turke nė mesin tonė, ndėrsa njė studim tjetėr mbi fibrozėn cistike, na thotė qė ne nuk kemi kurrėfarė lidhje mesdhetarė, dhe qė jemi tė afėrt me veriorėt?

  Ēfarė po ndodh kėtu??

  Po ndodh ajo qė tė thashė mė herėt. Studime mbi studime do tė bėhen e do tė ndryshohen e do tė rishikohen.

 12. #212
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sa per ate muhabetin e Trakise, ne Angli ka pasur vazhdimisht reparte ilire, biles kohorta dalmate ka pasur vendqendim te perhershem ne veri,gjate gjithe shekujve te dominimit romak ne Angli, keshtu qe ajo puna e trakise nuk ka ndonje gje specifike qe te themi trake e jo ilire.

  Nga ana tjeter as kjo nuk verteton ndonje gje, nese nisemi nga fakti qe kosova perbehet nga dinarike atehere meqe dinariket ne Angli kane invaduar rreth vitit 2000 p.l.k ,fare mire mund te cohet prania e ketij haplogrupi qe shume perpara kohes romake.

  Nuk eshte ajo cka neve quajme race por ajo cfare antropologet quajne race. Sigurisht qe behet fjale per gjenetike, sepse pas cdo ndryshimi fizik fshihet nje gjen i caktuar, por nuk ka te beje me kete ceshtjen e haplogrupeve nga nisesh ti.
  Fakti qe kosova e ka ne perqindje te larte nje haplogrup dhe ta zeme malesite e Mokres e Oparit e kane ne perqindje te ulet, nuk do te thote absolutisht qe keta jane te racave te ndryshme, pasi antropologjikisht te dyja zonat popullohen nga e njejta race, nga raca dinarike,ilirike,adriatike apo epirotike sic eshte quajtur nga antropologe te ndryshem kjo race.

  Pra ceshtjen e haplogrupeve mbaje per ndonje koncept tjeter, jo per te races.
  Raca nuk varet eksluzivisht prej njerit prind. psh
  Ahmet Zogu ishte tipik dinarik.
  Leka Zogu ngaqe mbreti Zog u martua me nordike, doli norik sepse i ka floket bjonde ndersa tiparet e tjera dinarike.
  Nderkaq princi Leka 2 meqe Leka Zogu u martua edhe ky me nordike, duket krejtesisht si nordik e faktikisht duhet te jete besoj borreby.

  Tani vertet ky Princi Leka 2 do kete haplogrupin a, b, c,ē, d,dh....y,z,zh te Ahmetit por nuk ka me racen e Ahmetit.
  Nese edhe ky martohet me nordike, atehere cunit te tij , ti rroje haplogrupi se dinarik me nuk eshte as edhe nje fije, pavaresisht se mbart ende gjene dinarike.

  Nese ky rast behet 1 milion e jetojne te gjithe ne kungullistani, ja ku na del se kungullistani, banohet prej nordikesh por me haplogrup nga filan fisteket te races dinarike.
  Kjo nuk do te thote se keta jane racialisht njesoj,absolutisht jo.

  Nga ana tjeter nuk mohoet se ata qe jane te nje race, kane me shume paraardhes(meshkuj+femra) te se njejtes race dhe nderhyrjet e logjikshme nuk kane lene shenja ne gjenomen racore, nderkaq brenda nje haplogrupi mund te gjesh edhe 7 raca te ndryshme.
  Pra haplogrupi eshte kategorikisht i perjashtuar nga diskutimi mbi racat meqe te con lehte ne qorrsokak.

  Persa i perket gjerave per te cilat duket sikur po uleret, mbi turqit dhe greket.

  Greqia ka qene plot me arvanite ne mesjete e po ashtu me vllehe te cilet sipas te gjitha gjasave kane qene ilire te romanizuar, pra elementi gjenetik shqiptar ka qene mjaft i pranishem. Me pak fjale kahu i levizjes nuk eshte greqi-shqiperi, por shqiperi-greqi cka do te thote qe ata kane marre nga neve e jo neve nga ata.

  Turqia nuk eshte toke e gjenetikes turke ne kuptimin e mirefillte te fjales. Dihet qe turqit kane ardhur ne shek 11-12 ne Turqi dhe i perkisnin races e normalisht gjenetikes altaiko-mongole.
  Pra origjinen gjenetike turke gjeje ne mongoli e jo ne Turqi.
  Turqia para turqve banohej nder te tjere edhe nga fise te grupit iliro-trak, si frigjet, lidet, mezet, bitinet, liket, migdonet,dardanet etj dhe dihet fare mire se turku i asimiloi e jo zhduku banoret e Azise se vogel, se po ti kishte zhdukur do i kishim turqit te races mongole.
  Pervec kesaj ne turqi banojne edhe 6 milione me origjine shqiptare.

  Pra edhe ne kete rast kahu i levizjes se popullsise nuk eshte Azi e vogel - Shqiperi , por shqiperi(e iliri ne kohet e lashta)- Azi e vogel.
  Keshtu edhe ne kete rast nuk jemi ne qe kemi marre nga ata por ata nga neve. Fakti qe atje eshte 40% pra me shume, mund te shpjegohet me levizje nga nje zone e caktuar shqiptare e cila ka perqindje me te larte se mesatarja shqiptare dhe suksesi ne popullimin e Azise se vogel ashtu sikunder Peloponezi u arrit te popullohej deri ne 2/3 me shqiptare para pushtimit turk te peloponezit.

  Keto haplogrupet nuk mund ti trajtosh sipas epokes historike qe te pelqen ty apo mua dhe ne mungese te nje vendosje te sigurte ne kohe cdo gje behet spekullim si nga ana jote ashtu edhe nga ana ime apo e tjetrit qe do te hyje ne muhabet. Psh nje tjeter mund te thote qe shqiptaret kane ardhur para 20 mije vjetesh nga Azia e Vogel.

  Nderkaq, clidhje kane Saamet me shqiptaret meqe menyra se si e interpreton ti gjenetiken na nxirrka te afert ?
  Samet , jane ne tipare si nordike dhe te shkurter 1,57 cm mesatarja e flasin gjuhe ugrofine te ngjashme me hungarishten ? Hajde tash e na nxirr prejardhjen e perbashket, jam kurioz.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #213
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Edhe pseudo-shkenca ėshtė e pamėshirshme.

  Shoq, a di nė ēfarė gjendje jemi unė e ti??

  Sikur pėrpara mos e ēo ma larg se katragjyshat tonė, nuk kanė dit me lexu (ma merr menja), edhe e kan ēu letrėn te hoxha ose te prifti. A e merr me men qi prifti ose hoxha ka mujt mi rrejt mi kryp, jo miju kallxu tė vėrtetėn se ēka po shkrun nė letėr?

  Kshtu jemi edhe unė e ti. Nėse arrij tė studioj deri nė atė shkallė sa tė mund tė dalloj njė haplogrup nga njė tjetėr, atėherė do bėj vetė studim, dhe pėrderisa studimet i bėn dikush tjetėr unė nuk i besoj dot qoftė ky edhe vėllau im..
  Shoq alibaba dhe 40 hajdute (emrin e paske zgjedh tamam, se ne Shqiptaret (lexo: "raca e bukur Ilire") si duket e kemi ne gjak hajnine - Romaket shfrytezuan piratizmin tone per te na pushtuar, tani shih nivelin e korrupcionit dhe krimit te organizuar te ne ne Kosove si dhe ne Shqiperi! )

  Askund ne bote nuk ka qe te gjithe pjesetaret e nje kombi te jene "ekspert" ne te gjitha fushat e shkences sic thua ti, por ka perfaqesuesit e vet ne lami te ndryshme, si psh Albana Rexhepi, PHD nė gjenetikė molekulare nė Universitetin e Zyrihut dhe Anila Babameto profesore e gjenetikės nė Universitetin e Tiranės.

  Prandaj po e perseris prape nese une dhe ti "nuk dime me lexu kodet gjenetike" ka te atille qe dine; qofte nga tanet (shih me larte), apo ekspert tjere te mirefillet boteror qe jane objektiv dhe nuk i intereson politika(se edhe ashtu do te turperoheshen para kolegeve dhe kjo do te ja shkaterronte karieren shkencore).

  Sikur te shkoja ne ate ekstrem e mos ti besoja asnje profesionisti ne lamine e tij bota ime do te ishte e mjerushme - as makinen, kerrin apo veturen nuk do te guxoja ta ngas pasi nuk jam ekspert ne makineri, nga frika se mos Sllavi apo Greki ma ka be nje kurth per tu perplasur diku-por kjo eshte vetem paranoj dhe asgje me teper!

  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Nuk je duke e sqaruar fare.
  Ndryshimet gjenetike nė njė popull shkaktohen nga martesat, dhe siē e din ti ėshtė gruaja ajo qė shkon tek burri, dhe jo e anasjellta.

  Ku ka familje shqiptare qė ka rritur kopilėt e turkut?? Sipas teje paska ardh turku paska dhunu njė femėr, edhe familja e paska rritur kopilin si tė pėrkdhelurin e lagjes???

  Kjo nuk ka ndodh kurrė. .
  Kjo i bie sikur ajo perralla, ujku ja kishte ngrene magarit gjysemen e trupit e ai thoshte: "ishalla jam ne enderr..."

  Sipas vleresimeve, sado e dhimbeshme qe jane ato per ne Kosovaret ,vetem ne luften e fundit ne Kosove u dhunuan deri ne 20000 motra Shqiptare, edhepse te gjitha mediat boterore ishin te drejtuara ne regjionin e Kosoves!

  Mund te paramendosh se cka ka mundur te ndodhe ne kohrat e lashta pas pushtimit. Tani po spekuloj: Familjet ose e kane martuar vajzen e dhunuar tek nje me i moshuar qe i ka vdekur gruja dhe i shkreti e ka rritur kopilin ose familja (shembull vellau apo prinderit) e ka rritur "kopilin" si te vetin se as koken nuk ja kane prere e jetimore nuk ka pasur ne ate kohe. Si mundesh ndryshe ta sqarosh prezencen e larte deri ne 23.5% te haplogrupit (stergjyshit) Turk ne gjenet tona, kur historikisht nuk ka pasur kolonizim masiv Turk (vetem disa zyrtar administrativ dhe ushtar) ne viset e banuara me Shqiptar?

  Te mos behem banal, por sipas disa shkrimeve del qe edhe Enver Hoxha ishte i biri i Bimbashit boshnjak (Sllav) qe ishte shefi i policise ne Gjirokaster! Sigurisht qe ka pasur edhe martesa te perziera me popujte fqinje pasi ne ate kohe vetem religjioni ka qene i rendesishem e jo kombi.

  Me te vertet kisha pasur deshire qe nje profesionist i gjenetikes te deshmonte me argumente bindese qe krejt ate cka kam shkruar (une si nje laik, amatore absolut ne gjenetike) deri me tani ne lidhje me prejardhjen tone eshte gabim dhe ta deshmoj se ne jemi nje race e paster, por po kam frike qe kjo mbetet vetem nje enderr e larget, nje narcizem kombetar dhe me duhet te zgjohem ne realitetin cfardo qe te jete ai!

  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Shpresa e vetme mbetet antropologjia.
  Antropologjia lidhet direkt me gjene. Sepse akėcila kafkė me formė tė caktuar, ngjyra e caktuar, sytė tė caktuar, nuk ndryshojnė nė njė popull, dhe nėse kemi disa lloje ngjyrash asnjėherė nuk ndryshon pėrqindja e tyre. Gjenet trashėgohen e pėrmes gjeneve trajtat fizike.

  Kudo ku ka pas ilirė, sot ka dinarikė. Kjo shpjegohet lehtė. Raca dinarike janė ilirėt. Disa humbėn gjuhėn u pėrzien pak a shumė, tė tjerė ruajtėn gjuhėn dhe racėn.

  Pėrse ke dinarikė pikėrisht nė Karpate, ndėrsa nė viset fushore tė Rumanisė jo? Sepse dinarikėt ishin ata malėsorė dakė e ilirė, qė flisnin njė gjuhė, e qė u strehuan nė male pas vėrshimeve sllave e bizantine magjupe. Viset fushore u vėrshuan dhe sot ke lloj lloj racash..

  Sa i pėrket haplogrupeve desha tė tham edhe njė:

  4. Ata ende nuk kanė arritur tė identifikojnė sa duhet kėto haplogrupe, mė saktėsisht ende nuk kanė identifikuar degėzimet, se cili haplogrup me cilin i takojnė njė dege.

  P.S. Po tė ishte aq lehtė tė zbulohej prejardhja e tėrė njerėzimit, pėr njė kohė kaq tė shkurtėr, do shkruhej tėrė historia e njerėzimit. Studime mbi studime do tė dalin, do tė rishikohen, do tė kritikohen, do tė ndryshohen etj etj.
  [/QUOTE]

  Antropologjia nuk mundet me qene aq ekzakte sikur se gjenetika, se tiparet fizike te banorve te nje kombi jane si rezulltat i kombinimit te disa gjeneve(mund te jene te vetem atij kombi por mund te jene edhe te kombeve tjera?). Eshte fakt qe gjenetika ende eshte shkence e re por besoj qe me kalimin i kohes do te arrij te sqaroj shume gjera ne lidhje me prejardhjen tone - mirepo kjo "foshnjeri" e gjenetikes nuk te jepe te drejte ti mohosh faktet e prezentuara deri me tani.

  Tiparet dinarike qe i permend ti sipas mendimit tim jane vetem nje deshmi e izolimit te parardheseve tane (ndoshta tek ta mund ta izolojme haplogrupin tipik Ilir si ate te Thrakasve E3b1a2 tek ne Kosovaret), neper majet e larta qe pushtuesit nuk kane pasur interes ti pushtojne, mirepo edhe ne ato vise ne perqindje me te vogel do te gjesh haplogrupe qe burimin e kane tek popujte tjere besoj? Ne anen tjeter nuk mundesh ti quash "Shqiptar" vetem malesoret , por te tille jemi te gjithe qe flasim shqip -pra edhe ne qe jetojme ne "rrafshe", pra "kjo eshte tani situata ne teren"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 10-11-2008 mė 10:55
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 14. #214
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Unė ta them qė je Dinarik ekstrem. Se dinarikėt nuk e kanė gjatėsinė e kufizume.

  Sa mė i gjatė aq mė dinarik je. Lėkura nuk ėshtė ezmere, por ėshtė vetėm njė shkallė mė e ngjyrosur se sa nordikėt, prandaj nordikėt duken tė kuq, se pėr shkak qė kanė lėkurėn shumė tė bardhė, u shihet ngjyra e gjakut, ndėrsa ne duke pas lėkurėn mė tė trashė, dukemi shumė mė tė bardhė se nordikėt.

  Edhe hunda nuk shikohet nė formėn natyrale, por sa di unė shikohet ashti i saj. Ashti mund tė jetė sqep, rrafsh, ose gropė. Ndėrsa forma e kėrcit tė hundės mund tė ndryshojė tek i njėjti njeri varėsisht nga vendbanimi: nė vise tė ftohta e tė thata, hunda sqep, nė vise tė ngrohta e tė lagėshta hunda gropė.
  Nuk ka lidhje gjatesia me percaktimin e races dinarike se shqiptaret pergjithesi nuk jane te gjate per disa arsyje, keq ushqimi, represioni prej pushtuesve etj, se shqiptaret para 2 shekuj kane qene nder me te gjatet ne Evrope por luftrat edhe kushtet e keqija te jetes na kane lene mbrapa.

  edhe vet Nordiket ne zona ndryshme kane dallim te madh sa i perket gjatesise edhe pse i takojne te njejtes fenotip, vete Holandezet para 2 shekuj kane qene populli me i shkurte ne Evrope kurse sot jane populli me i gjate ne Evrope, kjo osht nje nga rastet ekstrem.

  Edhe vet Coon epiqendren e races dinarike ne Bote e ka percaktu Mirditen dhe Dibren, e dihet mire qe Mirditoret dhe Dibranet jane me te shkurtet ne gjithe Shqiperine Veriore/Kosove/Maqedoni.

  Sa i perket hundes, shumica e shqiptrave e kane te rregullt (sipas nje studimi mbi 60% e shqiptarve te Kosoven e kane hunden e drejte, pa crregullime dmth konkave).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 10-11-2008 mė 10:44

 15. #215
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Timianonimi Lexo Postimin
  Ēfarė ėshtė raca sipas jush atėherė? Kush e pėrcakton racėn? Pėr mua raca ėshtė pastėrti gjenetike, dmth dominimi i njė gjeni.

  Shih pėr kėtė popullin Baske sipas tabelės se bashkangjitur ne postimin tim nr 201, rrjedh qe ata kane gjak te pastėr, pasi qe tek ta dominon haplogrupi Eu18 me 88.9%!

  Kurse tek ne Shqiptaret duke u mbėshtetur ne te dhėnat e tabelės se njėjte, rrjedhe qe momentalisht (ndoshta dikur kemi qenė) nuk jemi njė popull me race te pastėr, por jemi njė pėrzierje e popujve tjerė evropian, shih shpėrndarjen e haplogrupeve eu3-eu19 apo ndikimin e popujve tjerė tek ne!

  Dikur edhe unė tallja me disa kolege Anglez duke i quajtur popull i pėrzier (duke u bazuar ne te dhėna historike) dhe mburrja me atė qe ne Shqiptaret jemi racė e pastėr, por fatkeqėsisht rezultatet e analizave gjenetike nuk e mbėshtesin ketė "mburrje", nje narcisoizem apo romantizem kombetar!
  Timianonimi, se pari Gjenotipi nuk ka te bej asgje ne Fenotipin, po ti shikosh holle e holle...Basket jone nje nga popujt me te perzier ne Evrope jane te ndame 3 subraca Mesdhetare, Dinarike dhe Atlantide peraferisht jane me % te njejta.

  Shqiptaret jane shume ma homogjen se Basket sepse ne jemi raca me dinarik ne Bote qe varion dikun 80% e popullsise, ne jemi homogjen po aq sa jane Gjermanet,Skandivianet etj qe jane 80-90% homogjen vetem se i takojne fenotipit tjeter Nordike.

  ketu haplogrupet tregojne per origjinen e me shume 20.000 vjeteve edhe Gjenetika antropologjike nuk i ka as 15 vjet qe eshte kriju ende eshte shkence e re ende ne zhvillim e siper.

  Po ta shikosh holle e holle Haplogrupi E3b eshte konsiderua haplogrupi me i vjeter ne Bote dikun 100.000 vjecare kjo i bjen gjithe keto haplogrupe te tjera (si, R1a, I, J etj) jane pjelle (per shkak mutacionit) e E3B-se.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 10-11-2008 mė 10:59

 16. #216
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hyj_Njeri,

  Me te vertet po te admiroj ne fanatazine tende te bujshme qe permes narcizmit tend kombetar na bene ne Shqiptarve "Supermena" qe arritem ta pushtojme boten (e askush nuk po e dine kete porvec neve Shqiptarve) dhe do te deshiroja qe edhe une te jem i tille, por fatekeqesisht e kam tejkaluar ate faze dhe ka kohe qe jam zgjuar ne realitetin e "hidhur"!

  Po kam frike qe nese e pime edhe nga nje gote me fund do te behemi turbo-patriot dhe me fjale (se shkronjat shtypen lehete ne tastier) do ta pushtojme edhe Marsin dhe gjuha qe do te flasin marsianet si dhe tokesoret do te jete gjuha shqipe?

  Fatmiresisht, ne krahasim me popujt tjere te lashte (shembul gjuha e perandorise Romake - latinishtja mbeti vetem gjuhe e vdekur) ne arritem qe se paku ta ruajme gjuhen, sa i perket gjeneve ato na u kontaminuan pak si teper por c'ti besh, jeta vazhdon.
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 17. #217
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Daku , me fal per shprehjen po qenke i dhjere ti (perdoret popullorce ne vend te qenke interesant). Nese ti ben nje interpretim qenka shkence, ndersa nese e bej une qenka narcizizem.
  Mos je gje profesor doktor ne gjenetike, histori e antropologji ? Nese po atehere i terheq fjalet po nese nuk je, per c'arsye interpretimi yt qenka 'shkencor' ndersa i imi 'joshkencor'.
  Ke ndonje gje konkrete , ndonje pike qe te duket e diskutueshme ne shkrimin tim ? Nese po me fol per pikat e diskutueshme, se keto perrallat e romanticizmat nuk e kane vendin ne diskutim.
  Une jam gati te sjell prova per cdo gje qe kam thene.

  Tani ti nisesh nga nje parim tipik prej profani. 40% ketej 30 andej, perfundimi nuk ka race ne kete mes.

  Ta thashe 100 here, raca eshte kategori ne antropologji, qe bazohet ne dallimet fizike te individeve. Race perdoret edhe ne kuptimin etno-kulturor, si psh raca e grekut, raca e italianit, raca e shqiptarit, pra qe eshte sinonim i popullit apo kombit.

  Race ne kuptimin gjenetik une skam degjuar ndonjehere pervec se prej teje.

  Te thuash se raca shqiptare ka lidhje me racen e Sameve meqe eshte nje asisojllek ne nivele te ngjashme, do te thote te mos kesh idene se c'eshte raca.

  Ja cthote njeri:
  '''''Y-chromosomal Adam (Y-MRCA) is the patrilineal human most recent common ancestor (MRCA) from whom all Y chromosomes in living men are descended. Y-chromosomal Adam is thus the male counterpart of Mitochondrial Eve (the mt-MRCA), the matrilineal human most recent common ancestor, from whom all mitochondrial DNA in living humans is descended, although they lived at different times.

  By analyzing DNA from people in all regions of the world, geneticist Spencer Wells has concluded that all humans alive today are descended from a single man who lived in Africa around 60,000 years ago''''''''  Tani te vish e te me flasesh per haplogrupe 20-30 mije vjecar ene nje kohe kur racat s'ishin formuar, dmth raca dinarike nuk ekzistonte, raca nordike po ashtu apo raca mediterrane, do te thote te mos dish as per se largu per cfare flet.

  Qe Europa eshte populluar diku rreth 35 mije vjet me pare kjo dihet se nga kush, nuk e dime, por dime qe nuk ka pasur asnje race moderne, nga keto qe njohim sot.
  Nuk dime as se cfare ngjyre ka pasur ky babai i njerezimit para 60 mije vjetesh.

  Tani ti vjen e me flet me siguri per haplogrupe te kohes se qepes, kur shqiptaret jo vetem nuk ekzistonin po nuk ekzistonte as raca dinarike.
  Sigurisht qe ne kohen e qepes shume njerez qe sot banojne ne europe kane ardhur nga azia, ku mund te kene prejardhje te njejte, por kjo ska asnje kuptim ne diskutimin racor.

  Nuk po thote kush, qe ne shqiptaret dolem nga majmuni shqiptar, i ndryshem nga majmuni nga dolen gjithe te tjeret apo se ne shqiptaret ekzistonim qe ne kohen e dinozaureve, por thjesht se erdhi nje moment i papercaktueshem por kurrsesi me shume se 10 mije vjet me pare kur njerez te ndryshem me origjine nga ky Abdurraman Qylafi i para 60 mije vjetesh, babai i njerezimit, paten ndryshime qe mund te kene sjelle racen dinarike dhe ne kemi prejardhje nga ky grup, ne ndryshim nga mongolet qe paten nga nje grup tjeter apo nga zezaket e zimbabves dhe kongos.

  Kjo do te thote qe ka karakteristika te perbashketa mes shqiptaresh, po nese germojme ne gjenetike do dalim edhe me perafersi me mongolet dhe zezaket, meqe kemi nja Abdurraman Qylafi si stergjysh.
  Po te germojme me tej ne gjenetike do dalim nga nje majmun, me tej nga krokodili, nga dinozauri, nga zhaba , nga peshku e deri nga ndonje bakter.

  Mirepo une skam pse ti futem gjenetikes deri tek stadi i zhabes , per te pasur te drejten per te folur per nje race te perbashket te shqiptareve, por deri tek momenti gjenetik kur u krijua raca dinarike meqe asaj race i perkasim ne pjesen derrmuese e duke qene se vetem ne ate moment mund te flasim per race.

  Ti tani mund ti futesh gjenetikes deri kur ta do ty qejfi, po kjo nuk eshte shkence, ky eshte qejfi jot.
  Tani une nuk dua ti prish lodren nje femije te lumtur, prandaj vazhdo sa te duash me kete 'shkence'.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyj-Njeriu : 10-11-2008 mė 12:12
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 18. #218
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Unė ta them qė je Dinarik ekstrem. Se dinarikėt nuk e kanė gjatėsinė e kufizume.

  Sa mė i gjatė aq mė dinarik je. Lėkura nuk ėshtė ezmere, por ėshtė vetėm njė shkallė mė e ngjyrosur se sa nordikėt, prandaj nordikėt duken tė kuq, se pėr shkak qė kanė lėkurėn shumė tė bardhė, u shihet ngjyra e gjakut, ndėrsa ne duke pas lėkurėn mė tė trashė, dukemi shumė mė tė bardhė se nordikėt.

  Edhe hunda nuk shikohet nė formėn natyrale, por sa di unė shikohet ashti i saj. Ashti mund tė jetė sqep, rrafsh, ose gropė. Ndėrsa forma e kėrcit tė hundės mund tė ndryshojė tek i njėjti njeri varėsisht nga vendbanimi: nė vise tė ftohta e tė thata, hunda sqep, nė vise tė ngrohta e tė lagėshta hunda gropė.
  bie dakord me ty,por une kam dyshim te forte per njerezit me lekure esmere,qe ne shqiperine e jugut i gjen me shume se ne veri....mua nuk me duken si shume dinarike,marre parasysh dhe shtatin e shkurter....

 19. #219
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
  Timianonimi, se pari Gjenotipi nuk ka te bej asgje ne Fenotipin, po ti shikosh holle e holle...Basket jone nje nga popujt me te perzier ne Evrope jane te ndame 3 subraca Mesdhetare, Dinarike dhe Atlantide peraferisht jane me % te njejta.

  Shqiptaret jane shume ma homogjen se Basket sepse ne jemi raca me dinarik ne Bote qe varion dikun 80% e popullsise, ne jemi homogjen po aq sa jane Gjermanet,Skandivianet etj qe jane 80-90% homogjen vetem se i takojne fenotipit tjeter Nordike.

  ketu haplogrupet tregojne per origjinen e me shume 20.000 vjeteve edhe Gjenetika antropologjike nuk i ka as 15 vjet qe eshte kriju ende eshte shkence e re ende ne zhvillim e siper.

  Po ta shikosh holle e holle Haplogrupi E3b eshte konsiderua haplogrupi me i vjeter ne Bote dikun 100.000 vjecare kjo i bjen gjithe keto haplogrupe te tjera (si, R1a, I, J etj) jane pjelle (per shkak mutacionit) e E3B-se.
  GL_Branch.

  Sipas disa faqeve, tani E3b njihet si E1b1b, kurse E3b1a2 apo R-M78 njihet si E1b1b1a2 (E-V13) si nengrup I E1b1b1a. Me tepėr mund te gjeni sqarim ne kėtė faqe:

  http://www.eupedia.com/europe/origin...s_europe.shtml

  Sic po e vėreni emrat e haplogrupeve po ndryshojnė dhe po ėshtė vėshtirė pėr pėr ti pėrcjell ndryshimet! Tabelėn te cilėn e dėrgova ne postimin tim 201 ne kėtė forum, tani mund ta gjeni me te te dhena me te reja (te tanishme) dhe me te kompletuar dhe te detajuar (por tani me emra te rinje pra te ndėrruar, emra tjerė te haplogrupeve Y-ADN) ne krahasim me tabelėn e vitit 2000! Tani mund ta vėreni se ne kėtė tabele jemi ndare ne Shqiptaret e Kosoves dhe Shqiptaret e Shqipėrisė(shih tabelen e dhene ne wikepedia):

  http://en.wikipedia.org/wiki/Y-DNA_h..._ethnic_groups


  Pa hy ne detaje te biologjisė, si laik me kėto pak fakte qe i kam ne dispozicion me trego se ēka nuk qėndron ne sqarimin tim te mėposhtėm:


  1. Haplogrupet Y-ADN pėrcillen vetėm ne linjėn paternale (prej babait tek i biri).
  2. Fėmija trashėgon 50% te gjeneve te nėnės dhe 50% te gjeneve te babės.
  3. Instruksionet gjenetike janė te koduara pėrmes segmenteve te kombinimeve te ADN si A,C,T,G sipas rregullave te caktuar.
  4. Pra, p.sh. fėmija mund ti ketė sytė e babait kurse hundėn e nėnės (varėsisht se cilat gjene i ka trashėguar) ose mund ti ngjaj ndonjė paraardhėsi tjetėr te tij/saj pasi edhe nenea apo babai i kane trashigur ng 50% prej secilit prind e keshtu me radhe me gjejnrata te tera. Pra tiparet fizike, dukja e jashtme (qe ju e quani raca dinarike apo raca nordike etj pėrcaktohet nga kėto instruksione gjenetike)
  5. Nga tabela mund te vėrejmė qe ne Shqiptaret si te Kosovės ashtu edhe te Shqipėrisė pėrmbajmė haplogrupe te ndryshme (pėr ēudi nuk ishin identike!!!) te tipit Y-ADN, qe tregon qe prejardhja e jone fizike ėshtė prej stėrgjyshave (mashkuj) qe i kane takuar grupeve te ndryshme etnike.
  6. Nėse njė haplogrup i tille ėshtė me shumice vetėm tek njė grup etnik, atėherė gjasa ėshtė e madhe qe burimin e ka nga ai grup etnik (shembull E1b1b duket te jete Kosovar).
  7. Secili grup etnik i ka disa tipare te dallueshme dhe te ndryshme nga te tjerėt, shembull sytė e kaltėr janė me tepėr te pėrhapur tek Sllavet dhe Nordiket, si ashtu edhe biondet etj.
  8. Pėrgjegjės pėr ngjyrėn e lėkurės tek racat janė kodet gjenetike dhe ndryshimi eshte nje “shkronje” ne 3.2 miliard nga gjenoma e njeriut, poashtu edhe ndrshimet tjera ne dukje fizike jane kombinimet gjenetike me dominante te paraardhesve tane...

  Si rrjedhim nga ato cka u ceken me larte do te ishte e logjikshme te konkludojme se sa me pak haplogrupe te tipit paternal (Y-ADn) te pėrmbaj njė grup etnik (dmth shumica e stėrgjysheve i pėrkasin te te njėjtit grup etnik, shembull 88.1% te stėrgjyshave (haplogrupi R1b) te Baskeve i kane takuar vetėm njė grupi etnik), atėherė gjasa ėshtė me e madhe qe te kenė njė pamje me homogjene si popull, me tipare te njėjta antropologjike, dmth nuk dallojnė shume ne mes veti?

  Besoj qe vlen edhe e kundėrta, gjasa ėshtė me e madhe qe ne Shqiptaret te kemi me shume dallime ne mes veti, pasi kemi me tepėr haplogrupe (stėrgjysh nga grupe te ndryshme etnike) qe sjellin me tepėr llojllojshmėri ne mes neve, shembull prezenca e haplogrupit J (tek Arabet e Jemenit ishte deri ne 82%) duhet qe njė pjese te popullatės sonė te na jepe njė pamje me zeshkane, ezmer. Prezenca e haplogrupit R1a duhet te na japė pamje Sllave (pasi qe tek Sllavet ėshtė me e larta) si sy te kaltėr (kemi mjafte te tille), Prezenca e haplogrupit R1b na jepe njė dukje latino Kelte(Irlandezet), etj. Prandaj edhe them qe jemi nje race e pėrzier ne krahasim me Basket?

  Interesant nga tabela e dhėnė ne Wikepedia haplogrupi I ishte kryesisht i pėrhapur nder popujt kah kane jetuar Iliret, burimin e kishte ne Hercegovine (pėrzierje Iliro-Slave) me 58%, mirėpo ishte prezent me nje pėrqindje prej 40%-42% tek Suedezet dhe Norvegjezet (ish Vikinge). Cudia tjeter ishte se prezenca e kėtij haplogrupi tek ne Shqiptaret e Kosoves ishte deri ne 10 fish me e vogel se sa tek Shqiptaret e Shqiperise!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 11-11-2008 mė 17:49
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 20. #220
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Timianonimi Lexo Postimin
  .

  Kjo sqarohet fare lehte, pothuaj se gjithmonė gjate historisė pas pushtimeve ka pasur dhunime nga ana e ushtareve (kjo psh e sqaron prezencėn e Eu9 tek ne, qe burimin e ka tek pushtuesit Turq). Fėmiu i lindur ėshtė rritur ne familje Shqiptare, pra e ka pėrvetėsuar kulturėn dhe gjuhen e mamasė Shqiptare por gjenetikisht ka qene pėrzierje dhe kjo eshte percjelle ne brezat e ardheshem.
  Sa per sqarim:

  Haplogrupi Eu9 (i njohur dhe si J) i detyrohet fluksit gjenetik te Neolitit ne Evrope para 10 mije vjetesh, dhe jo "pushtuesit Turk". Kjo do te thote se keto popullsi ishin te pranishme gjate fazave te hershme te zhvillimit te qyteterimeve Evropiane: Mikene, Greqi klasike, Rome etj si dhe me vone. Perqindje te konsiderueshme te Eu9 kane edhe popuj evropiane qe nuk kane pasur kontakt me Turqit.

  Fakti qe ky haplogroup gjendet ne perqindje te larte ne Lindjen e Mesme eshte rrjedhoje e pranise se perberesit Neolitik ne gjenetiken e ketyre popullsive.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Varrmihesit e Ballkanit
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-03-2008, 20:16
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 21:53
 3. Ministrat e Drejtesise se Ballkanit mblidhen ne Tirane
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 21:41
 4. Kreu i BE: Vendet e Ballkanit perendimor do te antaresohen
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 21:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •