Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 240
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga riu
    degjo e vetmja qe mund te bej une eshte te shkruaj, pastaj per te lexuar duhet te lexosh vete se nuk te ndihmoj dot:



    nqs ke probleme perqendrimi, provo ndonje stimulant. psh ritalin ose pemolin, varet nga rasti

    Ja se qfar thot Zoti ne Kur'an:
    Ai (njeri) ka pėrcjellės njė pas njė, para tij dhe prapa tij, qė me urdhėrin e All-llahut e ruajnė atė. All-llahu nuk e prish gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat) pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre. Po, kur All-llahu vendos ta ndėshkojė njė popull, atė nuk ka kush qė ta zbrapsė. Ata. (njerėzit) nuk kanė mbrojtės tjetėr pos Tij

    a do te me pergjigjesh ne pytjen time apo jo:

    Si mund ta besosh ti satanin kur nuk e sheh, ma thuaj ...

  2. #22
    Perjashtuar Maska e riu
    Anėtarėsuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    e ca lidhje ka besimi apo mosbesimi im ke Satani me temen? po celin lulkuqet ne fusha e? Ti vazhdon te me tregosh fragmente nga libri Satanit qe s'argumentojne asgje. Une mund te jem kriminel dhe te them gjithe diten qe jam njeri i ndershem dhe nderkohe vras nga 3 njerez ne dite... ca dmth se them une qe jam njeri i ndershem ca idioteve qe e besojne dhe nuk shohin se jam kriminel... si te duket krahasimi? u ndez ndonje poē kesaj radhe, apo akoma hiē?

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga riu
    e ca lidhje ka besimi apo mosbesimi im ke Satani me temen? po celin lulkuqet ne fusha e? Ti vazhdon te me tregosh fragmente nga libri Satanit qe s'argumentojne asgje. Une mund te jem kriminel dhe te them gjithe diten qe jam njeri i ndershem dhe nderkohe vras nga 3 njerez ne dite... ca dmth se them une qe jam njeri i ndershem ca idioteve qe e besojne dhe nuk shohin se jam kriminel... si te duket krahasimi? u ndez ndonje poē kesaj radhe, apo akoma hiē?

    hahaha, po ju ne te njejten koh thoni qe ne besojm vetem at qe shohim, kurse ne anen tjeter thoni satani ka shkruajtur kuranin, kur ju as qe e keni parė ndonjeher kete satanin.
    hajde me thuaj pra: e ke parė ndonjeher satanin ti hahahahah

  4. #24
    ti qeke top tenisi fare - po si ja bejne dedektivet e kriminalistikes kur nuk e dine kush e ka bo krimin, duhet "te besojne" te krimineli, apo hedhin hipoteza duke marre ca gjera si te mireqena? hajde rryl hajde, ke bo shkolle fillore dako?

  5. #25
    Perjashtuar Maska e riu
    Anėtarėsuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    akoma s'kane marr vesh ca thote vampiro te shkrimi i pare! qyqe mi none

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e javac
    Anėtarėsuar
    30-10-2005
    Vendndodhja
    GJILAN
    Postime
    35
    Citim Postuar mė parė nga celyy
    Zoti kur zbriti Kuranin, nuk e zbriti vetem per hijeshi por e zbriti qe ne te punojm me te. Dhe derisa punuan me at qe thuhej ne Kuran, pra sipas kushtetutes se Zotit ateher ne bot mbizotroi paqja dhe perhapej fjales se Tij. Dhe kur filluan ti lene urdherat e Zotit ateher shkatrrohet perandoria e madhe, dhe mos me keq edhe fillon perēarja mbrenda shteteve dhe nuk kan per te arritur ne ujdi perderisa ti kthehen urdherave Kuranore.
    Perndryshe si eshte e mundur qe satani te urdheroj per paqe kur vet njihet si qenie qe shkakton vuajtje dhe degjenerim te shoqeris.
    Ty te duken ato ligjet Islame ligje primitive, mirpo un po te siguroj ty qe po te zbatohen ato ligje ne bot, bota sdo e njihte semundjen SIDA, sdo njihte degjenerim te shoqeris, do te kishte marr malli te ndegjosh qe dikush vrau nje njeri (mbase tani po vrasin dhe ne fund dalin te paster sepse e korruptojn gjyqtarin gjithashtu edhe avokatet qe shquhen per genjeshtrat e tyre, ndersa sheriatin Islam nuk mund ta korruptosh) sepse zoteri ne Islam vrasja denohet me vrasje dhe jo me burgim nga 14 vjet, rrespilleku po ashtu, qe kur te shohin krejt popullata se qysh po denohet ky qe ka bo rrespillek, atij tjetrit bile nuk i shkon mendja ta bej te njejten gje. Dhe mos harro qe Perandoria Islame, dhe ajo Osmane punuan me keto ligje "primitive" qe i quan ti.
    Pastaj si munden te qendrojn keto fe qe sipas jush jan genjeshtra, si munden te qendrojn aq gjat dhe ende po qendrojn, a nuk thot nje fjal e urt : genjeshtra i ka kembet e shkurtra.
    Pastaj a nuk u rrezua ai sistemi juaj i famshem qe e lavderonit aq shum (komunizmi) nuk qendroi as edhe per 50 vjet e lere me shum. Ketu vertetohet qe genjeshtra njemend i paska kembet e shkurtra.


    fundit i fundit a nuk logjikoni pak: si mundet satani te urdheroj per te mir, te urdheroj per paqe ,te ndaloj substancat e demshme te konsumohen, si mundet satani te urdheroj qe njeriu duhet te studioj, kur njihet si qenie e lig , qenie qe personifikon vetem te keqen ???
    Po si dhe po te zbatoheshin ligjet islame, sot une do ti kisha ne prone robe...te cilat nuk kam drejte ti martoj, sepse robet eshte e ndaluar ti martoj : D(sipas kuranit)
    A ka kuptim fjala rob n'ditet e sotme?
    Sa i perket rrespillekut, gjithkush eshte i lire te jetoj si te doje, n'desh me rrespillek, ndesh pa rrespillek, perderisa nuk t'pengon ty kurgjo n'jeten tonde personale, nuk ta cenon t'drejten per me jetu, absolutisht gjethkush osht i lire me jetu qysh don ai/ajo. Na jemi t'lire me bo jeten qysh dojme vet, normal po thom perderisa nuk nderhyjme n'jeten e dikujt tjeter me ja prish!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga celyy
    Zoti kur zbriti Kuranin, nuk e zbriti vetem per hijeshi por e zbriti qe ne te punojm me te. Dhe derisa punuan me at qe thuhej ne Kuran, pra sipas kushtetutes se Zotit ateher ne bot mbizotroi paqja dhe perhapej fjales se Tij. Dhe kur filluan ti lene urdherat e Zotit ateher shkatrrohet perandoria e madhe, dhe mos me keq edhe fillon perēarja mbrenda shteteve dhe nuk kan per te arritur ne ujdi perderisa ti kthehen urdherave Kuranore.
    kur paska qene ne paqe bota?
    a ka ndonje periudhe historike pas shpalljes se kuranit kur bota ka qene ne paqe, vlen edhe per biblen e per cdo fe tjeter.

    Perndryshe si eshte e mundur qe satani te urdheroj per paqe kur vet njihet si qenie qe shkakton vuajtje dhe degjenerim te shoqeris.
    Shume flitet per satain si i keq.
    Po nuk shoh se si shkakton satani vuajtjet e shoqerise, kur jane njerezit me vullnetin e tyre te lire qe vrasin,luftojne dhe degjenerojne shoqerine.
    E keqja ekziston, por buron nga vete veprat e njerezve.

    Ty te duken ato ligjet Islame ligje primitive, mirpo un po te siguroj ty qe po te zbatohen ato ligje ne bot, bota sdo e njihte semundjen SIDA, sdo njihte degjenerim te shoqeris, do te kishte marr malli te ndegjosh qe dikush vrau nje njeri (mbase tani po vrasin dhe ne fund dalin te paster sepse e korruptojn gjyqtarin gjithashtu edhe avokatet qe shquhen per genjeshtrat e tyre, ndersa sheriatin Islam nuk mund ta korruptosh) sepse zoteri ne Islam vrasja denohet me vrasje dhe jo me burgim nga 14 vjet, rrespilleku po ashtu, qe kur te shohin krejt popullata se qysh po denohet ky qe ka bo rrespillek, atij tjetrit bile nuk i shkon mendja ta bej te njejten gje. Dhe mos harro qe Perandoria Islame, dhe ajo Osmane punuan me keto ligje "primitive" qe i quan ti.
    Pastaj si munden te qendrojn keto fe qe sipas jush jan genjeshtra, si munden te qendrojn aq gjat dhe ende po qendrojn, a nuk thot nje fjal e urt : genjeshtra i ka kembet e shkurtra.
    Pastaj a nuk u rrezua ai sistemi juaj i famshem qe e lavderonit aq shum (komunizmi) nuk qendroi as edhe per 50 vjet e lere me shum. Ketu vertetohet qe genjeshtra njemend i paska kembet e shkurtra.
    komunizmin nuk e lavderon njeri, dhe nese dikush e ka lavderuar me pare, e bente nga frika.
    feja eshte genjeshter, por qendron aq gjate sepse kerkohet te besohet pa prova, me besim te verber. Dhe natyrisht ka kush hyn ne fe e ka kush del nga feja. Besimi eshte personal dhe teper subjektiv, jo objektiv.


    fundit i fundit a nuk logjikoni pak: si mundet satani te urdheroj per te mir, te urdheroj per paqe ,te ndaloj substancat e demshme te konsumohen, si mundet satani te urdheroj qe njeriu duhet te studioj, kur njihet si qenie e lig , qenie qe personifikon vetem te keqen ???
    Urdheron per te mire?
    e mira ndryshon nga njeriu ne njeri.
    Ai qe eshte aq injorant sa te marri substanca te demshme, meriton edhe pasojat e substancave te demshme. Qe alkoli e droga demton , kete e di ēdo njeri, por fundja fundit sejcili eshte i lire te beje ē'te doje me trupin e vet.
    Nuk me duket se ne kuran apo bibel kerkohet nga njeriu qe te studioj, perderisa i kerkohet besimi ne po ate liber, pa argumente dhe pa pyetje. Kuptohet qe e kam fjalen per argumente te verteta, jo "zoti tha, zoti urdheron".

    Dhe shoh qe perseri thua se satani eshte qenie e lig, qe personifikon vetem te keqen.
    A mund ta di se ē'fare ka bere te keqe ky shejtan?
    Sepse me sa di une, gjakderdhja,degjenerimi,injoranca, vijne nga njeriu e jo nga satani.

    P.S.Doja te shtoja edhe nje koment mbi "rrespillekun".
    Nje njeri i rritur ka te drejte te shkoje me ke te doje, natyrisht edhe ai personi tjeter duhet te jete dakord. Pa dallim seksi, rrace etj etj. rrespilleku ekziston vetem ne ate moralin hipokrit te besimtareve.
    Ne natyre, ēdo gjallese eshte e lire te zgjedhe partnerin per tu ēiftezuar, dhe nese ky partner nuk i pelqen, eshte e lire te zgjedhi nje tjeter. Kafshet e dine kete, vetem se kafshet inteligjente por fatkeqesisht injorante te quajtur njerez, besimtare fundamentalist(nuk dua ti fus te gjithe besimtaret ne nje thes) akoma pretendojne te jene te moralshem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 04-07-2007 mė 11:32

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga javac
    Po si dhe po te zbatoheshin ligjet islame, sot une do ti kisha ne prone robe...te cilat nuk kam drejte ti martoj, sepse robet eshte e ndaluar ti martoj : D(sipas kuranit)
    A ka kuptim fjala rob n'ditet e sotme?
    Sa i perket rrespillekut, gjithkush eshte i lire te jetoj si te doje, n'desh me rrespillek, ndesh pa rrespillek, perderisa nuk t'pengon ty kurgjo n'jeten tonde personale, nuk ta cenon t'drejten per me jetu, absolutisht gjethkush osht i lire me jetu qysh don ai/ajo. Na jemi t'lire me bo jeten qysh dojme vet, normal po thom perderisa nuk nderhyjme n'jeten e dikujt tjeter me ja prish!
    I lire?, i lir sigurisht qe po, mirpo jo sikur qent neper ara. Sepse njeriu eshte njeri dhe smund te jetoj njejt sikur qent endacak neper ara.
    Mbrenda Islamit ka ligje, dhe nese e perqafon kete sistem te jetes (Islamin) ateher duhet te pajtohesh me ligjet e saj.
    Ēdo mardhenie jasht martesore, quhet kurveri, deshiron te krijosh familje ?? ateher martohu dhe krijo familje.

    Dhe kush te tha ty qe eshte e ndaluar martesa me roberesha??, megjithse tani nuk ka roberesha mirpo ateher ka pas.
    Mos u martoni me idhujtare deri qė ato tė besojnė (Zotin). Njė robėresh besimtare ėshtė mė e vlefshme se njė idhujtare, edhe nėse ajo (idhujtarja) ju mahnitė. Mos u martoni as me idhujtarė deri qė ata tė besojnė (Zotin). Njė rob besimtar ėshtė mė i vlefshėm se idhujtari edhe nėse ai ju mahnit. Ata ju ftojnė pėr nė zjarr, e All-llahu me mėshirėn e vet ju fton pėr nė Xhennet, pėr nė shpėtim dhe u sqaron njerėzve argumentet e veta, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė

  9. #29
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Nqs satani ka shkruar Biblen ose Kuranin duke u hequr se eshte Zoti, atehere ai do mundohej ta nxirrte Satanin si personazh pozitiv dhe Zotin si personazh negativ.
    por faktikisht kjo nuk ndodh ne keto libra.

    Psh supozojme se une kam nje armik dhe ky armiku im shkruan nje liber duke u hequr se jam une, nuk besoj se ky do me lavderonte ne kete liber, por do mundohej te nxirrte anen time negative dhe per ta bere te besueshme kete, do pretendonte se isha une.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    kur paska qene ne paqe bota?
    a ka ndonje periudhe historike pas shpalljes se kuranit kur bota ka qene ne paqe, vlen edhe per biblen e per cdo fe tjeter.
    Po more si jo, ka qen paqe kur Perandoria Islame i shtriu pushtetin e saj deri ne Spanj, gjithashtu Perandoria Osmane qe sundoi 500 vjet, mbrenda kufive te saj ka mbizotruar paqja dhe toleranca. Kete e kan deshmuar edhe vet historianet krishter, bile kan bere dokumentar ne lidhje me perandorin Osmane ku ceket se te gjith njerzit kan pas lirin e besimit ne fe. Hiq me larg se ne Explorer Channel e kam par nje te till dokumentar.

    Citim Postuar mė parė nga xfiles
    Shume flitet per satain si i keq.
    Po nuk shoh se si shkakton satani vuajtjet e shoqerise, kur jane njerezit me vullnetin e tyre te lire qe vrasin,luftojne dhe degjenerojne shoqerine.
    E keqja ekziston, por buron nga vete veprat e njerezve.
    Okay problemi te ti qenka se nuk e beson se ekziston satani, ky eshte nje tjeter diskutim, mirpo un jam fokusuar te keta qe pretendojn se kinse satani shkruajti librat hyjnor, ku ne nje an thon se nuk besojn at qe nuk e shohin, kurse ne anen tjeter thon satani ashtu e keshtu e bla bla, kurse as qe e kan pare ndonjeher satanin.

    komunizmin nuk e lavderon njeri, dhe nese dikush e ka lavderuar me pare, e bente nga frika.
    feja eshte genjeshter, por qendron aq gjate sepse kerkohet te besohet pa prova, me besim te verber. Dhe natyrisht ka kush hyn ne fe e ka kush del nga feja. Besimi eshte personal dhe teper subjektiv, jo objektiv.
    ateher sipas jush qfar sistemi duhet te vihet ne krye te shteti ne menyre qe shteti te jet sa me funksional dhe te kete sa me pak te keqija ??.

    Citim Postuar mė parė nga xfiles
    Urdheron per te mire?
    e mira ndryshon nga njeriu ne njeri.
    Ai qe eshte aq injorant sa te marri substanca te demshme, meriton edhe pasojat e substancave te demshme. Qe alkoli e droga demton , kete e di ēdo njeri, por fundja fundit sejcili eshte i lire te beje ē'te doje me trupin e vet.
    Nuk me duket se ne kuran apo bibel kerkohet nga njeriu qe te studioj, perderisa i kerkohet besimi ne po ate liber, pa argumente dhe pa pyetje. Kuptohet qe e kam fjalen per argumente te verteta, jo "zoti tha, zoti urdheron".

    Dhe shoh qe perseri thua se satani eshte qenie e lig, qe personifikon vetem te keqen.
    A mund ta di se ē'fare ka bere te keqe ky shejtan?
    Sepse me sa di une, gjakderdhja,degjenerimi,injoranca, vijne nga njeriu e jo nga satani.

    P.S.Doja te shtoja edhe nje koment mbi "rrespillekun".
    Nje njeri i rritur ka te drejte te shkoje me ke te doje, natyrisht edhe ai personi tjeter duhet te jete dakord. Pa dallim seksi, rrace etj etj. rrespilleku ekziston vetem ne ate moralin hipokrit te besimtareve.
    Ne natyre, ēdo gjallese eshte e lire te zgjedhe partnerin per tu ēiftezuar, dhe nese ky partner nuk i pelqen, eshte e lire te zgjedhi nje tjeter. Kafshet e dine kete, vetem se kafshet inteligjente por fatkeqesisht injorante te quajtur njerez, besimtare fundamentalist(nuk dua ti fus te gjithe besimtaret ne nje thes) akoma pretendojne te jene te moralshem.
    te bej ēte doj me trupin e tij??, jo ore, se mos e krijoi ai vet trupin e vet qe te bej ēte doje ??. Pastaj nuk eshte puna, vetem te trupi i tij, ai me konsumim te alkoolit dhe te droges i ben dem edhe shoqeris. Ja disa deme po ti permendi kalimthi keshtu:
    Ai qe konsumon alkoolin, si pik e par e shkatrron trupin e tij, si pik e dyt e humb vetdijen e plot, humb kontrollin mbi mendjen e tij, dhe mos me keq mund te ndodh qe te futet ne bela me njerz te thot fjal te ndyra qe mund te shkojn deri te vrasja, pastaj njeriu i dehur kam ndegjuar shum raste un, i dehur vjen ne shtepi rrah gruan e tij dhe femijet pa pasur piken e fajit. Pastaj konsumuesi i droges, ai jo vetem qe vet eshte ngul, por kshyr me bo shok rreth vetit dhe mi ngul edhe personat tjer, pastaj kur ti vie ai sikleti i madh ai eshte ne gjendje te bej qkas mos, te genjej, te tradhtoj, te vjedh, te rrah, dhe mos me keq edhe te vras njeri dhe per qka ???, per disa gram drog!
    Dhe qe te ndalohen keto zoteri, duhet te ket ligj qe i ndalon keto, sepse po e le njeriun te lir ashtu si po thua ti te bej qfar te doj me trupin e tij, kumedit se qfar do ishte bere deri me tani.

    Citim Postuar mė parė nga xfiles
    Nuk me duket se ne kuran apo bibel kerkohet nga njeriu qe te studioj, perderisa i kerkohet besimi ne po ate liber, pa argumente dhe pa pyetje. Kuptohet qe e kam fjalen per argumente te verteta, jo "zoti tha, zoti urdheron".
    Tani ēka te duket e ēka ste duket ty, kjo eshte tjeter pun, por ajo qe eshte me rendesi Zoti ne Kuran urdheron te studiojm, te kerkojm dije, sa qe fjalen e pare qe ia zbriti Pejgamberit a.s ishte fjala : Lexo!

    Dhe shoh qe perseri thua se satani eshte qenie e lig, qe personifikon vetem te keqen.
    A mund ta di se ē'fare ka bere te keqe ky shejtan?
    Sepse me sa di une, gjakderdhja,degjenerimi,injoranca, vijne nga njeriu e jo nga satani.
    ketu nuk kam ēte them pasi ti nuk beson se ekziston satani.

    P.S.Doja te shtoja edhe nje koment mbi "rrespillekun".
    Nje njeri i rritur ka te drejte te shkoje me ke te doje, natyrisht edhe ai personi tjeter duhet te jete dakord. Pa dallim seksi, rrace etj etj. rrespilleku ekziston vetem ne ate moralin hipokrit te besimtareve.
    Ne natyre, ēdo gjallese eshte e lire te zgjedhe partnerin per tu ēiftezuar, dhe nese ky partner nuk i pelqen, eshte e lire te zgjedhi nje tjeter. Kafshet e dine kete, vetem se kafshet inteligjente por fatkeqesisht injorante te quajtur njerez, besimtare fundamentalist(nuk dua ti fus te gjithe besimtaret ne nje thes) akoma pretendojne te jene te moralshem
    po more si jo, te gjith kan te drejt te krijojn familje, bile Pejgamberi a.s na ka porositur qe te shtohemi sa me shum. Por puna qendron si te shtohemi.
    A te shtohemi ashtu si i ka hije krijeses Njeri, apo te shtohemi sikur qent qe shtohen neper ara, ku 20 qen i vihen pas nje kudre, sa i hyp njeri i hyp edhe tjetri dhe pastaj perzihet leshi sdihet kush i kuna eshte ???
    Tani un besoj qe ka njerz te ndergjegjshem, qe njemend kur zgjedhin femren e zgjedhin taman per gjith jeten, por sot shumica qellimin e kan ti shfryejn epshet e tyre dhe te jetojn te vetem, dhe jo te krijojn familje?.
    Ne franc aq shum ishte perhap rrespilleku, sa qe rrezikohej rasa e bardh prej zezakeve, dhe shteti jepte mjete materiale ne menyre qe te stimuloj njerzit te martohen dhe te shumohen.
    Perndryshe ti dhe shum te tjer e keni keqkuptuar, Islami nuk eshte kunder bashkimit mashkull femer, bile i jep njer rendesi te madhe edhe kesaj qeshtje, mirpo menyra se si behet ky bashkim. Krijimi i familjes te behet permes marteses, e jo permes rrespillekut, ku fatkeqsisht shum femij mbesin jetim (kopil) sdihet kush eshte baba i tij, shum vajza bejn abortin dhe vrasin femijen e tyre ne bark, qe eshte krimi i klasit te pare, e shum te keqija te tjera qe sdua ti permend tani

  11. #31
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    Nqs satani ka shkruar Biblen ose Kuranin duke u hequr se eshte Zoti, atehere ai do mundohej ta nxirrte Satanin si personazh pozitiv dhe Zotin si personazh negativ.
    por faktikisht kjo nuk ndodh ne keto libra.
    po pra ke lexu gje dy faqe ti apo jo? Satani ne bibel sben asgje, kurse zoti vret dhe foshnjet, pervec qe e rrafshon token nja dy here, mashtron njerezit, thote rrena, ben permbytje, etj etj. satani ne bibel dy here del nje here i thote te verteten adamit qe nuk do vdesi kur te haje mollen, dhe nje here ve bast me zotin dhe zoti i vret femijet njerit qe kishte besim ke zoti. kshu qe biblen e ka shkrujt satani se Satani eshte i nderuar ne Bibel, ne te kundert te zotit qe sle asnje krim pa mos e bere. prandaj njerezit qe lexojn biblen dhe kuranin behen ateiste se zoti del manjak sadist kriminel dhe incestofil

    kshu qe Satani thote nja dy gjera se sa i shpifur eshte e sa i mallkuar eshte e budalliqe, po nji rob me sy ne balle e shef qe ne fakt ky tipi eshte ne rregull fare dhe i keqi ne liber eshte zoti... kshu qe mjaft iu bindet fjaleve te Satanit se do e keni keq punen
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga vampiro : 04-07-2007 mė 13:37
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  12. #32
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    dmth do te thuash qe Zoti realisht nuk ka vrare, por jane genjeshtrat e satanit qe e pershkruajne si vrases?
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  13. #33
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    ka munci, po puna eshte akoma me e thelle, ty vete ideja zotit dhe satanit te vjen nga bibla - dhe ti megjithese ke besim, prape nuk e di se te kujt jane fjalet te Satanit apo te zotit, dhe nqs fjalet jane te Satanit ti je duke iu bind bibles dhe e ke bo zotin nevrik,
    imagjino do shkosh ne ferr amigo dhe do percellohesh ne jete te jeteve
    plus pastaj qe jezusi dhe zoti mund te mos ekzistojne fare amigo dhe te ekzistoje vetem Satani dhe ta kete shkrujte komedine e te jete duke e pare live dhe eshte duke u thy nga brinjet kur shef fetaret qe besojne cadolloj budalliku ka shkrujt ai neper libra, psh si puna jote. dhe perpiqen t'i ndjekin pike per pike - eshte apo jo gallate, si mendon?
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga vampiro
    ka munci, po puna eshte akoma me e thelle, ty vete ideja zotit dhe satanit te vjen nga bibla - dhe ti megjithese ke besim, prape nuk e di se te kujt jane fjalet te Satanit apo te zotit, dhe nqs fjalet jane te Satanit ti je duke iu bind bibles dhe e ke bo zotin nevrik,
    imagjino do shkosh ne ferr amigo dhe do percellohesh ne jete te jeteve
    plus pastaj qe jezusi dhe zoti mund te mos ekzistojne fare amigo dhe te ekzistoje vetem Satani dhe ta kete shkrujte komedine e te jete duke e pare live dhe eshte duke u thy nga brinjet kur shef fetaret qe besojne cadolloj budalliku ka shkrujt ai neper libra, psh si puna jote. dhe perpiqen t'i ndjekin pike per pike - eshte apo jo gallate, si mendon?
    Po si mendon ti se ekziston satani kur nuk e ke pare, hajde me thuaj ??
    Me trego, a e ke pare ndonjeher satanin ti ?

  15. #35
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    prape pa kapele ti?

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    ore ti a kupton shqip apo jo??
    Si mendon se ekziston satani kur nuk e ke pare kurr ?
    Pergjigju, qfar halli ke qe spergjigjesh ?

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e javac
    Anėtarėsuar
    30-10-2005
    Vendndodhja
    GJILAN
    Postime
    35
    Citim Postuar mė parė nga celyy
    I lire?, i lir sigurisht qe po, mirpo jo sikur qent neper ara. Sepse njeriu eshte njeri dhe smund te jetoj njejt sikur qent endacak neper ara.
    Mbrenda Islamit ka ligje, dhe nese e perqafon kete sistem te jetes (Islamin) ateher duhet te pajtohesh me ligjet e saj.
    Ēdo mardhenie jasht martesore, quhet kurveri, deshiron te krijosh familje ?? ateher martohu dhe krijo familje.

    Dhe kush te tha ty qe eshte e ndaluar martesa me roberesha??, megjithse tani nuk ka roberesha mirpo ateher ka pas.
    Ok, po m'kujtohet qe e kom lexu dikun n'kuran qato qe e thash, po sun e gjeta edhe spo kom kohe me lyp hollsisht.
    Po qysh e komenton ti qeto, qe se tu e lyp qato gjeta dishka interesant:

    SURETU ALI IMRAN, Kaptina 3, ajeti 85, faqe 92!

    85. E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit.

    cka do t'bojne krishteret, hindut e te tjeret te cilet nuk jane musliman? Te mjeret ata haha

  18. #38
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Zoti nuk tha: "Mbillni ndasi nder njerezit!"
    [nenkupto ndarje ne fe, sekte, zoter te fese dhe rober te tyre]!

    Kete e tha: "qoftelargu" me urdherin e te cilit u pergjak historia njerezore per te paren here ne permasa globale.

    Nese me "fjalen" e "tjetrit" u mashtrua qysh ne fillim, krijesa me e paster dhe me e perkryer, i pari i njerezimit dhe e kafshoi "mollen", atehere nuk eshte e besueshme qe kete "molle sherri" nuk e kan shijuar edhe 'profetent' tjere me radhe me cka sjell ne "pyetje" te gjithe librat e "shenjte" pa dallim.

    Ketu nuk kam as cka te shtoj as cka te vecoj, sepse ne te gjithe librat e "shenjte" u pervodh fjala dhe urdheri i "tjetrit". Ndersa mundi njerezor ne historine e tij te gjate per ta ruajtur "pastertine" shpirterore ishte mashtrim dhe mund i kote.

    Dysho ne sprovime, -ato i ben i Pandershmi!
    I Ndershmi kete nuk e ben, -atij i dhimbsen krijesat e veta te gjitha dhe baras.

    Dysho ne cdo gje qe eshte shkruar sepse aty do te vecosh urtesine e te ndricuarit. Sepse mesimet e gabuara jane me te erreta se mosdija!

    Shpirti i pandricuar, edhe nje njeqind mekate te bjere, ai serish del i kthjellet, por shpirti i ndricuar ne te parin qe bie felliqet.

    Cdo grup i percar dhe i vecuar nga njerezimi qe shpotite njerezit e lire per ti futur ne sherbim te percarjes se madhe dhe per t'i bere rober eshte sherbetor i "te pandershmit".
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #39
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anėtarėsuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar mė parė nga celyy

    ateher sipas jush qfar sistemi duhet te vihet ne krye te shteti ne menyre qe shteti te jet sa me funksional dhe te kete sa me pak te keqija ??.


    me siguri nje sistem ku kush nderron mendje dhe papritur nuk do te besoje me ne fe : denohet me vdekje, ku njerzit vriten duke u gjuajtur me gure deri sa te vdesin, ku femrat duhet ti mbulojme koke e kembe te mos marin pike rezeje dielli deri sa semuren me rakitik nga mungesa e vitamines D , ku toleranca nuk eksiston dhe cdo besimtar i feje tjeter quhet i pafe....si i tille eshte armik normalisht dhe duhet luftuar, nje sistem qe te thote si te vishesh, si te bindesh, ca te hash e ca te pish etj etj etj....
    Ky po qe eshte sistem shoku! hallall plako
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  20. #40
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga vampiro
    Ne i degjojme fetaret te derdellasin andej kendej per librat e tyre te shenjta, cardo qe dmth i shenjte, po nejse.

    Ok fetaret thone se kto libra jane fjala e zotit bla bla. Puna eshte se nga e dine fetaret qe kto jane fjala e Zotit? Kto mund te jene fare mire fjala Satanit qe hiqet sikur eshte zoti
    hajde perhajr ....
    por pse or taj nuk e hap ndonje simpozium per ketė zbulim...

    sepse si duket ti je i vetmi qe e jep kete ide ...

    nese e pohon kete ateher na sjell fakte ...nese nuk sjell fakte ateher kete temė i lutem moderatoreve te ta tranferojn tek forumet humoristike...
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ēfarė ju mėsoi shpirti i shenjtė?
    Nga buja_20 nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 16:43
  2. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
    Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  3. Cili eshte qendrimi i muslimaneve ndaj apostasise (blasfemis)!
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 09-02-2009, 08:38
  4. Qellimi i perjetshem i Zotit per njeriun
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 07:17
  5. Vargjet e hequra nga Kurani
    Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 04-02-2004, 11:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •