Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Access - Ndihm pr raporte

  ne bazen e te dhenave Klientet te ndertohet nje raport i vetem i cili i grupon dhe i numron klientet ne vendbanime ne keto kondita

  A)Klientet qe kane page<150 "i grupon dhe i numron"
  B)Klientet qe kane paga 150<=paga<=250 "i grupon dhe i numron"
  C)Klientet qe kane paga te barabarta"i grupon dhe i numron"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  A) Kodi SQL i meposhtem nxjerr te gjithe klientet me paga < 150, por te grupuara dhe numeron per cdo grupim sa kliente kane ate page:

  Kodi:
  SELECT Paga, Sa_Kliente = Count(Paga)
  FROM Klient
  WHERE Paga<150
  GROUP BY Paga;
  B) Kodi eshte njelloj si me lart, vetem se pjesa WHERE ndryshon si me poshte:
  Kodi:
   WHERE Paga BETWEEN 150 AND 250
  C) Ketu perdorim referimin e te njejtes tabele me alias te ndryshme:
  Kodi:
  SELECT k1.Paga, Sa_Kliente = Count(k1.Paga)/2
  FROM Klient k1, Klient k2
  WHERE k1.Paga=k2.Paga AND k1.Klient_ID<>k2.Klient_ID
  GROUP BY k1.Paga;
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Nese t'kam kuptu drejte, ti deshiron te numrosh klientat dhe t'i gruposh ata ne baze te vendbanimit..
  Sintaksen e sakt te Access nuk e di, vetem besoj qe nuk ndryshon shum prej standardit..

  • A
   Kodi:
   SELECT COUNT(ID), VENDBANIM
   FROM KLIENT
   WHERE PAGA < 150
   GROUP BY VENDBANIM
  • B
   Kodi:
   SELECT COUNT(ID), VENDBANIM
   FROM KLIENT
   WHERE PAGA BETWEEN 150 AND 250
   GROUP BY VENDBANIM
  • C
   Ktu numron pagat e njejta
   Kodi:
   SELECT COUNT(DISTINCT ID) AS NUMRI_I_KLIENTEVE, PAGA, VENDBANIM
   FROM KLIENT
   GROUP BY PAGA, VENDBANIM
  Ndryshuar pr her t fundit nga gimi_sky : 02-07-2007 m 13:21

Tema t Ngjashme

 1. Varfria dhe mizerja.
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 18-01-2017, 05:25
 2. Access - Ndihme ne Krijim e nje Query
  Nga little-boy n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-03-2009, 07:30
 3. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •