Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778

  Dy shqiptar, "truri" i vjedhjes s shekullit n Angli

  Dy emigrant shqiptar, "truri" i vjedhjes s shekullit n Angli

  Nis gjyqi ndaj 8 t akuzuarve pr grabitjen e 53 milion paundve

  Nga Londra
  Muhamed Veliu

  Dy emigrant shqiptar konsiderohen si "truri" i grabitjes m t madhe t shnuar n historin e Britanis s Madhe. Jetmir Hysenaj, punonjs n depon ku u grabitn 53 milion paund, ishte pikrisht personi q prcolli informacionin e sakt pr hyrje-daljet n kasafortn e parave. Policia tha gjithashtu se, disa jav para se t ndodhte supergrabitja, ai filmoi me kamera brenda depos ku ishte punsuar prej disa kohsh. Ndrsa Jetmir Bupapa, shoku i ngusht i tij, pr disa muaj me radh ishte koordinatori i veprimeve me kt t fundit dhe grupit t anglezve, q ekzekutuan m pas planin pr vjedhjen e nj shume prej 53 milion paundsh.

  Procesi

  Gjashtmbdhjet muaj pas grabitjes m t madhe n historin e Britanis s Madhe, tet persona, ndr ta edhe dy shtetas shqiptar, kan dal para Gjykats s Krimeve t Rnda "Old Baily". Jetmir Bupapa, s bashku me Ermir Hysenajn, akuzohen pr konspiracion n pengmarrje, grabitjen e 53 milion paund dhe prdorim t armve t zjarrit.

  N seancn e par, n Gjykatn e Krimeve t Rnda "Old Baily", t rrethuar nga nj numr i konsiderueshm policsh t armatosur, prokurori Sir John Nutting e prshkroi grabitjen nga t akuzuarit si "nj dshir pr tu pasuruar dhe jetuar n mnyr luksoze". M tej, ai i tregoi gjykats se si ata planifikuan me detaje grabitjen, duke marr peng fillimisht familjen e menaxherit t depos s parave.

  "Ermir Hysenaj ishte personi i brendshm, i cili u dha informacione t detajuara rreth depos personave t tjer, t prfshir n kt krim", tha prokurori Nutting. Sipas tij, 14 punonjs u mbajtn peng pr m shum se 70 minuta, ndrkoh q grabitsit ngarkuan parat n kamion. "Grabitsit krcnuan me vrasje personelin e depos, nse nuk zbatonin urdhrat e tyre", shtoi prfaqsuesi i akuzs. Pritet q procesi gjyqsor ndaj tet t akuzuarve t zgjas 4 muaj. Sot sht seanca e dyt, ku pritet parashtrimi i provave nga prokurori i shtjes.

  Policia e zons s Kentit, ku ndodhi grabitja, nj akt q trhoqi vmendjen e t gjitha mediave botrore, ka mundur t zbuloj deri tani vetm 21 milion paund. N kt shum prfshihej si duket edhe pjesa prej 1 milion e 370 mij sterlina q do t merrte Jetmir Bupapa. Sipas policis, "grabitsit i prkasin elits s kriminelve britanik, t ndihmuar prej gangsterve nga Evropa Lindore.

  Roli i dy shqiptarve

  Dy emigrantt shqiptar jan konsideruar si arkitekt t supergrabitjes n Angli. Ermir Hysenaj sht cilsuar si "njeriu i brendshm". Ai jetonte n Angli, fal nj vize martesore. Kishte akses t brendshm n depon ku numroheshin parat. Me origjin nga Tropoja, ai ishte shoku i ngusht i t akuzuarit tjetr, Jetmir Bupapa. Sipas prokuroris, ai sht treguar i gatshm pr t siguruar antart e tjer n kt grabitje, t cilve para aktit u ofroi informacion t bollshm dhe filmime sekrete, t kryera me nj kamera t vogl m 16 janar 2006, pak jav pas grabitjes.

  Ndrsa Jetmir Bupapa ishte i papun kur u prfshi n grabitje. Ish-pronar i nj lavazhi makinash, q m pas e shiti dhe parat i humbi n dyqanet e basteve. Bupapa ishte emigrant n Angli, i martuar me nj shtetase angleze dhe banonte n zonn Tonnbridge, vetm disa kilometra larg depos s parave. Ai konsiderohet nga prokuroria si "mik i ngusht i Hysenajt, q nga koha kur banonte n Tropoj". Bupapa, 26 vje, gjithnj sipas prokuroris britanike, ka pasur rol ky n grabitje, duke u kthyer n koordinator t veprimeve me Hysenajn dhe ndihmuar at t kryente filmimet brenda depos. N t njjtn koh, ai rezulton t jet i prfshir n mbledhjen e t dhnave pr zonn ku banonte menaxheri i depos dhe siguroi automjetet q u prdorn gjat grabitjes.


  SKEDA


  Ermir Hysenaj sht cilsuar si "njeriu i brendshm". Ai jetonte n Angli, fal nj vize martesore. Kishte akses t brendshm n depon ku numroheshin parat. Ai ishte shoku i ngusht i t akuzuarit tjetr, Jetmir Bupapa, dhe sht treguar i gatshm pr t siguruar antart e tjer n kt grabitje, t cilve u ofroi informacion t bollshm dhe filmime sekrete, t kryera me nj kamera t vogl m 16 janar 2006.


  SKEDA

  Jetmir Bupapa ishte i papun kur u prfshi n grabitje. Ish-pronar i nj lavazhi makinash, q m pas e shiti dhe parat i humbi n dyqanet e basteve. Bupapa ishte emigrant n Angli, i martuar me nj shtetase angleze dhe banonte n zonn Tonnbridge, vetm disa kilometra larg depos s parave. 26-vjeari rezulton t jet i prfshir n mbledhjen e t dhnave pr menaxherin e depos dhe siguroi automjetet q u prdorn gjat grabitjes.


  TE DHENA


  U grabitn 53 milion paund

  U gjetn vetm 20 prej tyre

  Policia mori 2100 telefonata nga publiku pr ngjarjen

  U kontrolluan 20 objekte dhe shtpi

  U mbajtn 300 procesverbale dhe intervista n polici

  Policia mblodhi 3500 prova dhe bllokoi 6 automjete

  U kryen 17 arrestime dhe u akuzuan 8 persona


  POLICIA:


  Si u realizua supergrabitja

  Prokuroria dhe policia pretendojn se tani gjithka sht zbardhur, q nga skenari e deri te detajet m t vogla pr grabitjen m t madhe n historin britanike. Gjithka ka ndodhur n ort e para t mngjesit t 22 shkurtit t shkuar. Fillimisht, grupi i grabitsve, t paraqitur si polic, morn peng menaxherin e depos s parave. Edhe gruaja dhe djali i tij do t kishin po t njjtin fat. Duke i marr peng familjen, ata kishin vn me "shpatulla pas murit" menaxherin, i cili nuk kishte rrugdaljeje, prve bindjes s urdhrave t tyre pr t hyr n depo. Pas ksaj, ata iu afruan depos, q ruhej nga kompania "Securitas", me nj kamion, me t cilin m pas do t transportonin parat. Q t gjith t armatosur, me kapu n kok, grabitsit kan lidhur kmb e duar 15 punonjsit q ndodheshin n depo. Kur jan siguruar se gjithka e kishin nn kontroll dhe se do gj po shkonte sipas planit, ata kan filluar transportimin e parave n kamion. Operacioni i grabitjes, nj nga m t mdhenjt n Evrop, do t finalizohej n ora 02:15. Besohet se as vet grabitsit nuk e kan ditur saktsisht shumn e vjedhur. Vetm dy dit m von, pas nj inventari t kryer, Banka e Anglis konfirmoi grabitjen e 53 milion, 116 mij dhe 760 paund.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e DJ ROLO
  Antarsuar
  02-09-2002
  Vendndodhja
  LEICESTER
  Mosha
  41
  Postime
  21
  Hallall ia beft zoti per guximin.
  Pun pun nate e dite edhe prap s'po shohim drite.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Ajo diferenca e parave ku vajti???Apo e gezojne grate angleze te ketyre bufave tropojane..
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  33
  Postime
  2,169
  leket i gezojne normale, si grate dhe familjet e tyre.

  po me vjen keq qe nuk mori gje ky shijaksi london se u lodh duke bere gjithe kete shkrim.
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 5. #5
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Citim Postuar m par nga elen
  Ajo diferenca e parave ku vajti???Apo e gezojne grate angleze te ketyre bufave tropojane..

  Elen, ne kete forum eshte nje tropojan me nickname HOMZA. ai i njeh mire te dy keta cunat. besoj se ky eshte njeriu me i pershtatshem t'ju jape nje pergjigje se ku shkuan pjesa tjeter e parave.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e lojaxhiu
  Antarsuar
  27-01-2004
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  36
  Postime
  409
  Po me vetite tuaja te dedukdimit ti zgidhe cfare policed e Scotland Yard nuk mundet te arrinin. Po ai e dine se ku jane sepse ai i njihte ata...

  Ti je personi me i duhur per te bere keshtu lloj insinuancash. Dhe na hiqesh sikur nuk merresh me thasheme...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Citim Postuar m par nga Shijaksi-London
  Elen, ne kete forum eshte nje tropojan me nickname HOMZA. ai i njeh mire te dy keta cunat. besoj se ky eshte njeriu me i pershtatshem t'ju jape nje pergjigje se ku shkuan pjesa tjeter e parave.

  Po ai c ne ??E bene buje ata se ku i fshehen leket??Po te jete ashtu ,kete Homzen duhet ta mbani afer ,ta keni kujdes dhe ti thoni se sa shoke e keni..
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

Tema t Ngjashme

 1. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 2. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 05:18
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •