Gjeniu m i vogl quhet Xhorxhia dhe sht nj voglushe bukuroshe britanike. Me syt e shndritshm bojqelli, flokt e verdha dhe buzqeshjen e mbl duket nj fmij krejtsisht normal, si ata q shohim do dit teksa luajn n park mes lodrave shumngjyrshe. Por, n t vrtet, Xhorxhia nuk sht si t tjert. Vajza britanike ka nj koeficient inteligjence t barabart me 152, q e "fut" automatikisht n kategorin e t shklqyerve, ku bjn pjes shum pak njerz, mes tyre edhe fizikani i madh, Stephen Hawking. Nj rast q t l vrtet pa fjal, aq sa MENSA, organizata q "mbledh" njerzit me koeficientin m t lart t inteligjencs, e ka pranuar menjher n radht e saj.

sht vetm dy vjee, ka nj shikim domethns, nj buzqeshje t pafajshme dhe nuk ka asnj shenj t veant q e dallon nga fmijt e moshs s saj. Por, pavarsisht ksaj, ifti Brown (prindrit e Xhorxhias), gjithmon ka menduar se voglushja e tyre ishte nj fmij me aftsi t veanta. "Arrin t numroj deri n dhjet, flet frngjisht dhe njeh t gjitha ngjyrat", ka treguar me krenari mamaja e saj. Zhvillimi i prditshm i saj, q zakonisht u atribuohen t afrmeve t ngusht dhe miqve m t dashur, i ka br prindrit t jen dyshues pr nj fmij t moshs s saj. Pr kt arsye, Martin dhe Lucy Brown nga Aldershot, Hampshire, kan vendosur ti drejtohen nj eksperti pr t "matur" shkencrisht gjenialitetin e fmijs s tyre. Dhe n t vrtet nuk kishin gabuar aspak. Voglushja dyvjeare kishte arritur ti linte t gjith pa mend. Pasi kishte br testin pr t vlersuar koeficientin e inteligjencs, u pa se ajo u vlersua maksimalisht. Kshtu, treguesi 152 q ajo prfitoi, i prket vetm 0.2 pr qind t t gjith popullsis, gj q tregon se njerzit q e disponojn at jan shum t rrall. Aq e zgjuar sht ajo, saq menjher pas ksaj MENSA e ka ftuar sa hap e mbyll syt q t bhej pjes e saj. Pikrisht Xhorxhia Brown me pellusht dhe filmat vizatimor, sht br absolutisht antari m i ri i saj. Por si mund t dallohet nj gjeni qysh n fillim? "Ecte kmbadoras qysh pes muajsh, nnt muajsh ecte shum mir, katrmbdhjet muajsh filloi t vishej vet, ndrsa 18 muajsh fliste me fraza t plota dhe bnte biseda t vshtira e debate q nuk i bjn as t rriturit e jo m fmijt", tregon e ma pr t prditshmen britanike "Daily Mail". Por jo vetm kaq: arrin t dalloj ngjyrat dhe t bj lehtsisht dallimin mes rozs dhe lejlas, po ashtu arrin t vizatoj nj rreth n mnyr t shklqyer". Ajo sht n gjendje t thot n mnyr perfekte n frngjisht: "Prshndetje, un jam Xhorxhia. Jam vetm n shtpi. Por dhe shum fjal t tjera". Po sipas asaj q tregojn prindrit, Xhorxhia q nj vje i ka veshur kpuct pa i ngatrruar asnjher, madje arrinte q ti onte n vendin e duhur, ndrsa rrobat ti fuste n lavatrie dhe pastaj ta ndizte at. Por, ka qen pikrisht komenti i saj mbi karakterin e Gastonit n filmin pr fmij "E bukura dhe bisha" q i la prindrit e saj pa mend dhe i shtyu ata menjher q ti drejtohen ndonj psikologu apo eksperti pr ti krkuar kshilla se si duhet t silleshin apo se si t edukonin nj fmij kaq t veant. Kur Xhorxhia kishte shkuar pr t par filmin me prindrit e saj, n fund t tij kishte thn: "Nuk m plqen fare karakteri i Gastonit. Ai sht i keq dhe agresiv". Nga kryerja e disa testimeve paraprake, q rezultuan trsisht t padobishme n prputhje me kapacitetin intelektiv t voglushes bionde, profesoresha Joana Friman, psikologe e specializuar n edukimin e fmijve me aftsi t veanta, konfirmoi se voglushja me sy bojqielli ishte vrtet jasht do parashikimi. Nga "analizat" q iu bn ajo arriti t prmblidhte vetm disa, pr shembull: 1. Xhorxhia bnte pyetje t vshtira dhe t uditshme, pr t cilat ishte e domosdoshme t mbaje shnime. 2. I bra asaj pyetje t tilla si m sill pes blloqe t kuqe, pastaj m sill dhjet lejla dhe ajo arrinte ta menaxhonte situatn m s mir, aq sa edhe nj pesvjear nuk do t arrinte dot. 3. I krkova t vizatonte nj rreth dhe ajo e bri at n mnyr aq perfekte, sa shum t rritur, madje edhe un vet, nuk arrij ta bj dot. U udita se si ishte n gjendje ta dallonte aq mir konceptin e nj rrethi. Po ashtu, kur i thash se sa bluz t bukur roz q paske veshur sot, mu prgjigj: "Nuk sht roz, por lejla", ndryshime q fmijt arrijn ti bjn vetm n vitin e par t shkolls.

Pr nnn e saj, e cila sht drejtuese e nj organizate jofitimprurse (OJQ) dhe t atin e saj, nj marangoz i thjesht, sekreti qndron n faktin se Xhorxhia sht fmija m i vogl nga pes t till dhe ka msuar nga m t rriturit, n mnyr t vazhdueshme, duke pasur njkohsisht edhe stimuj. Ditt e saj? Jan fare t zakonshme, shtojn prindrit e saj. Shkon do dit n kopsht, dgjon prralla, merr leksione baleti, kndon dhe sheh shum televizor. "Por, pavarsisht ktyre ka shum teka, tamam si do fmij n moshn e saj", vazhdon m tej e ma. Megjithat, pr disa, duke gjykuar nga komentet e publikuara n faqen e internetit t s prditshmes s njohur britanike, fakti se kjo voglushe sht gjeniale nuk sht pritur edhe aq mir: "Edhe mbesa ime kur ishte dy vjee arrinte t dallonte ngjyrn vjollc nga e kuqja dhe fliste shklqyeshm", shkruante mes t tjerash nj gjyshe e indinjuar, Xheni Beker. "I vetmi ndryshim sht se ngeli nj fmij i mrekullueshm, pa psuar asnj presion". Ajo shton m tej se nuk sht ndonj mrekulli t jesh pjes e MENSA-s. Ndoshta kan t drejt? Nuk i dihet, por ajo q sht e vrtet ka t bj me faktin se n Londr apo ndoshta n t gjith botn ka "lindur" gjeniu m i vogl me emrin Xhorxhia.

Gazeta SHQIP