Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955

  50 bandat kriminale m famkeqe n Shqipri

  Aulona KADILLARI, Etleva DELIA

  Nuk jan banda muzikore, por ngjasojn me to vetm nga emri, sepse n vend t veglave muzikore pjestart e saj vn n prdorim armt. E nse do t'i nisim t'i numrojm, do t shohim se rrugs do t dalin banda kriminale t pa njohura, por q n agjendn e tyre kan nj numr t madh krimesh. Disa nga antart e ktyre bandave jan t arrestuar dhe kan marr dnimin prkats nga gjykata, ndrkoh t tjer jan t arrestuar, por ndodhen n burgjet e huaja dhe disa jan n krkim nga policia shqiptare. Por nuk mund t harrojm se pjestar t bandave jan ekzekutuar nga kundrshtart e tyre. Gazeta "Tirana Observer" boton sot emrat e 50 bandave m famkeqe n Shqipri.

  Bandat

  Nj nga bandat kriminale m t lashta, ndoshta mund t jet "Hakmarrja pr Drejtsi", e cila mban vendin e par pr nga numri i madh i seancave gjyqsore n gjykat. "Hakmarrja..." numronte n fillimin e krijimit t saj 11 pjestar, por njri prej tyre sht vrar. Ndrsa t tjer antar t saj ndodhen jasht Shqipris. Kjo organizat ka nj numr t madh akuzash, duke filluar nga vjedhja e duke prfunduar n vrasje, rrmbime e vendosje bombe. Edhe banda e Lushnjs nuk mund t lihet mbrapa nga krimet q ka br. Disa nga antart e saj ndodhen n bankn e t akuzuarve, ndrsa nj nga pjestart kryesor t saj, Leonard Prifti sht vrar kt vit n qytetin e Lushnjs. Ndrkoh, nse do t pyessh n qytetin e Kors, pr "bandn e obanve", ata fare mir mund t identifikohen me vrasjen m t freskt, at t basketbollistit Klajdi Jaho, si dhe shokve t tij. Dy nga antart e ksaj bande jan arrestuar nga policia e qytetit t serenatave, ndrsa njri prej tyre, Damiano Toshi sht shpallur n krkim dhe ndodhet n Greqi.

  Bandat e Tirans

  Banda e Rrugs s Kavajs, dhe ajo e "Myslym Shyrit" kan br emr n fushn e krimit n kryeqytet. Pjestart e Rrugs s Kavajs numron rreth 20, ku mbi 10 jan vrar mes tyre. Madje nse do t bsh nj studim, vrasjet e ksaj bande jan edhe m t bujshme. Mjafton t prmendsh vrasjen me antitank t dy pjestarve t saj, si dhe vrasjen po t pjestarit t ksaj bande me snajper n burgun 313. T gjitha kto krime kan ndodhur pas ndarjes s grupit n dy grupe kundrshtare. Ndrsa banda e rrugs "Myslym Shyri" sht br e njohur n rrugn e krimit me pengmarrjen e Fatjon Demriliks n vitin 2004, si dhe pr vrasjen e pengut Klajdi Prenga n muajin gusht.

  TIRANA OBSERVER
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Banda e rrugs Myslym Shyri
  sht br e njohur n rrugn e krimit me pengmarrjen e Fatjon Demriliks n vitin 2004, si dhe pr vrasjen e pengut Klajdi Prenga n muajin gusht. Kjo band sht e prbr nga djem, t cilt banojn n rrugn Myslym Shyri. Ilir Kodumi, Ledio Lito, Gjergj Cukali, Eduart Skukaj si dhe Florina Metalla. Ky i fundit akuzohet nga drejtsia shqiptare pr nj vrasje t ndodhur n Angli.

  Banda e Crrikut
  sht br e njohur nga masakra e Crrikut n vitin 1997, ku antart e ksaj bande kan vrar gjasht gardist. Si kapo i ksaj bande njihet Roland Xhepaxhiu, i cili sht arrestuar teksa po kthehej nga jasht n aeroportin e Rinasit n Tiran. Ndrkoh, antart e tjer t ksaj bande jan Met Bozi, Arjan Toska e vllezrit e Arjanit, Sokol Buzani, Tomorr Buzani, Bujar Buzani, Luan Buzani, Bashkim Buzani. Madje kta t fundit akuzohen pr vrasjen e gardistve.

  Banda e Mandels
  Mbi kt band rndojn t paktn 13 krime t rnda. Kto t fundit jan kryera n zonn e Elbasanit gjat periudhs
  s trazirave t mars-qershorit '97. Nnt pjestart e ksaj bande jan arrestuar dhe gjykohen nga gjykata e Elbasanit. Kapoja i bands, Eduard Peqini, me pseudonim Mandela, bashk me katr t tjer, jan larguar jasht vendit n vjeshtn e '97-s, por edhe ata do t gjykohen n munges.

  Banda e Kakamit
  Ka n radht e saj emra t personave q tashm jan VIP-a n burgjet ku vuajn dnimin. Antart e ksaj bande, Gazment Braka, me nofkn "Gaxhai", sht dnuar me burgim t prjetshm dhe ndodhet n burg, por edhe t tjert jan Alfred Nebiu, i njohur ndryshe si "Kakami", i arrestuar; Robert Boraku, Armando Sulejmani, Sokol Sinemati, Fredi Mertiri e Gazmend Nebiu. Banda e "Kakamit" akuzohet pr vrasje.

  Banda e obanve
  Pjestart e ksaj bande jan djem m origjin nga Kora. Dy nga antart e ksaj bande jan arrestuar nga policia e qytetit t serenatave, ndrsa njri prej tyre, Damiano Toshi sht shpallur n krkim dhe ndodhet n Greqi. Kjo band akuzohet pr nj sr vrasjesh. Disa prej ktyre jan br edhe me pages, t cilat jan urdhruar nga kapoja i bands, Lul Kapurani.

  Banda e 5 dyqaneve
  Mund t quhet edhe banda rivale ajo e 5 dyqaneve me bandn e obanve. E pr ta vrtetuar kt fakt, jan prballjet q jan br midis t fortve t qytetit t Kors. Drejtuesi i ksaj bande sht Arturi, ose ndryshe sht i quajtur Tucka.

  Banda e Rrugs s Kavajs
  Pjestart e ksaj bande numrohen rreth 20, ku mbi 10 jan vrar mes tyre. Veprimtaria e ktij grupi ka qen e njohur pr trafik droge. Fillimisht grupi vepronte si nj i tr, por grindjet pr ndarjen e fitimit kishin br q "djemt e Rrugs s Kavajs" t prfundonin n vitin 1999 t ndar n dy grupe kundrshtare. Vrasjet nga ky grup jan br edhe me kundrtank.

  Banda e Lushnjs
  sht krijuar nga ish-efektivi i Repartit Special 326, Aldo Bare, n vitin 1997. Arsyeja q ka shtyr Alfred Shkurtin, i cili sht edhe emri i tij i vrtet, sht vrasja e vllait n vitin 1997 nga banda e Artur Dajs. Shtat nga 10 antart e akuzuar si antar t bands s Lushnjs u ndaluan n vitin 1999, dhe ndaj tyre nisi nj proces gjyqsor n Gjykatn e Krimeve t Rnda.

  Hakmarrja pr Drejtsi
  Leart Shyti, Altin Arapi, Pasho Novruzi, Dritan Hate, Gzim Gjoni
  Gentian Haka, Nikolin Novruzi, Roland Shyti, Orik Shyt, Kreshnik Spahiu dhe Altin Arapi jan pjestart e Hakmarrjes pr Drejtsi. Tre t fundit jan t pandehurit, t cilt ndodhen jasht Shqipris. Disa nga akuzat jan vjedhje t bankave dhe arkave t shtetit, rrmbim, vnia e autobombe, vrasje etj.

  Banda e oles
  Ka marr emrin e nj lagjeje n qytetin e Vlors. Sipas policis banda me emrin ole sht krijuar nga nj antar tjetr i nj bande, ve Zani Caushit n trazirat e vitit 1997. Sipas policis, antart e bands s oles jan shok t s njjts lagje q ka edhe emrin. Ata akuzohen pr nj sr vrasjesh mes bandash rivale.

  Banda e Kinostudios
  Jan djem t s njjts lagje n Tiran. Aktiviteti i tyre kriminal fillon me krimin n vitin 1997. Sipas t dhnave t policis shok t s njjts lagje kan krijuar nj grup t prbr nga 10 veta dhe kan marr emrin banda e Kinostudios. Sipas uniformave blu, ata akuzohen pr krime t ndryshme.

  Banda e Altin Dardhs
  Banda e Altin Dardhs ka qen e mirorganizuar, por q kryente krime nga m t ndryshmet gjat vitit 1997. Pikrisht i faturohen 70 dosje t vjetra, vetm vrasje. Drejtuesi i ksaj bande ka qen Altin Dardha, i cilsuar ndryshe si i forti i Beratit, i cili sht vrar n Selanik t Greqis.

  Banda e Lazaratit
  Ka marr emrin e vendit ku jetojn antart e ksaj bande. Banda e Lazaratit sht krijuar n trazirat e viti 1997 n kt fshat t Gjirokastrs. Sipas burimeve nga policia, msohet se antart e ksaj bande merren me kultivimin dhe trafikimin e bimve narkotike. Gjithashtu kjo band, e cila kish rreth 10 antar, akuzohej edhe pr vrasje.

  Banda e Kola
  sht nj nga bandat m fam keqe n qytetin e Burrelit e krijuar n vitin 1997. Drejtuesi kryesor i ktij grupi kriminal sht Ermir Doda dhe miku i tij Rezart Llukovi. Sipas policis, dy shokt akuzohen pr nj seri vrasjesh. Antari kryesor i ksaj bande, Ermir Doda sht arrestuar.

  Banda Dedja
  Banda e njohur me emrin Dedja n qytetin e Burrelit sht krijuar prpara vitit 1997. N krye ishin tre vllezrit Dedja. Vllai i madh i tyre, Haliti, i vetmi i mbijetuar nga seriali i gjat i vrasjeve t ndrsjella me bandn Kola, ishte koka e grupit. Kta djem njiheshin si t fortt e Burrelit dhe me shum para.

  Banda e Gjergj Gushalit
  Viti 1998 do t shnonte edhe nj numr grabitjesh, duke hedhur dyshimet se ato kryheshin nga antar t bands s Gushalit n Berat. Drejtuesi i ksaj bande ishte Gjergj Gushali, q sipas policis, ve grabitjeve grabitjeve q kryente, linte pas edhe viktima. Gushali sht gjetur pas disa vitesh i vdekur.

  Banda e Durrsit
  Nuk sht nj band, por nse mund t arrestohen do t ken t njjtn akuz, trafikim t lndve narkotike, por nuk lihet mbrapa pas ajo e kontrabands. T dyja kto vepra penale jan m t prdorura n qytetet bregdetare dhe sidomos at t Durrsit. N portin e ktij t fundit kan kaluar sende kontraband. Pr ta br sa m t vrtet, sht kontrabanda e cigareve, pr t cilat sht vn n pranga dhe biznesmeni i njohur, Leonard Koka, vllai i kryebashkikaut t Durrsit, Lefter Koka.

  Grupi pr vrasjen e biznesmenve
  Nj numr t konsiderueshm t viktimave t krimit e zn edhe biznesment. T gjitha kto dosje nuk kan mbi to asnj emr autori. E pr ta br sa m t besueshm kt fakt jan vrasjet e biznesmenve si Florin Vila, Vajdin Lame, Florina Kulla. Madje n shtyp sht br legjend dhe mbetet ende mister zhdukja e biznesmenit maqedonas, Remzi Hoxha. T gjitha kto vrasje nuk kan nj autor, por kan t njjtin motiv.

  Grupi pr vrasje me eksploziv
  Autort e ktyre vrasjeve nuk kan njohje me njri-tjetrin, por kan kryer t njjtn vepr penale, vrasje me eksploziv. Kjo e fundit sht m e praktikuar n qarkun e Tropojs, e sidomos vendosja e minave. N kt qytet zgjidhja m e mir e problemeve sht vendosja e eksplozivit. Ndrkoh, nga t gjitha vrasjet e bra me lnd plasse nuk sht vn n pranga asnj autor.

  Grupi i Emiljano Shullazit
  Emiljani Shullazi, i cili sht cilsuar si antari dhe si drejtuesi i grupit, tashm sht i arrestuar. Antar t tjer t ksaj bande, e cila sht krijuar n Tiran, jan Dritan Manaj, inspektor antidroge n Drejtorin e Policis s Tirans, Ervin Ferhati, Artan Allushi, Erges Ymeri, Artan Shabani, Ben Cami, Selfo Driza, Ermal Gogu, t gjith t arrestuar. Ky grup kriminal, sipas policis, merrej me trafikimin e lndve narkotike.

  Banda e Kateshit
  U krijua rastsisht n vitin 1997. Tan Kateshi, nj i ri i pasionuar pas makinave, u cilsua si kapoja i bands, pas disa prleshjeve me arm q realizuan disa nga shokt e tij t ngusht, ku mendohet se ka qen i pranishm edhe vet Kateshi. Banda mori form t plot pas vrasjes s dy personave n lagjen Vullnetari. Antart e saj jan Dritan Kateshi, Taulant Balliu, Ndriim Sadushi, Gjergj Dedja, Kastriot Dervishi, Spartak aushi dhe Arben Topi.

  Banda e Zani Caushit
  Myrteza Caushi, i njohur me pseudonimin "Zani i Vlors", bashk me bandn e tij, akuzohet pr nj seri krimesh. Veprimtaria e ksaj bande fillon n vitin 1997 n qytetin bregdetar t Vlors. Kreu i saj sht Zani Caushin, tashm i arrestuar dhe i dnuar me burg prjet, ndrsa antart e tjer jan n krkim nga policia.

  Grupi Salillari
  Gzim Salillari i njohur ndryshe me pseudonimin Gzimi i Kashts, sipas policis ishte drejtuesi i grupit me t njjtin emr. Ai sht arrestuar s bashku me Ilir Sukjen dhe Artur Vaqon me akuzn e trafikimit t drogs. Mos provimi i ksaj akuze ka br q pas disa muaj paraburgim, antart e ktij grupi t dalin nga burgu.

  Grupi Poter Al
  Grupi "Poter-Al" i prbr nga shtat persona, sht vn n pranga pr trafik t lndve narkotike. Sipas prokuroris, ai sht nj grup i strukturuar kriminal. Ilir Koiaj, Geront Tola Geront Dedja, Zamir Vadardha, Leonard obaj, Bledi Balliu, Aleksandr Kolii, Aleksandr Gremi dhe Ervin Tavanxhi u prangosn n qytetet Tiran, Durrs, Elbasan dhe Vlor.

  Banda e Lul Berishs
  Akuzohen pr nj seri vrasjesh, numri m i madh i antarve t bands s Lul Berish, i cili sht edhe drejtuesi i ktij grupi, jan t arrestuar s bashku me t. Rivaliteti mes bandave ka br q t vriten mes tyre. Ndrkoh grupi, i cili sht krijuar n qytetin e Durrsit numron, Dritan (Adriatik) Coli, Elvin Hoxhosmani, Alban Neli, Selman Heti, Altin Olloni, Altin Nikolla, Indrit Dokle, Kujtim Buna, Serdian Sulejmani, Julian Mee dhe Jurid Xhunga, t cilt jan t arrestuar.

  Grupi Harem 2005
  Jan cilsuar si grup i strukturuar kriminal. Ka qen nj bashkpunimi i Prokuroris s Krimeve t Rnda me at italiane n vitin 2005 q ka br t mundur kapjen e antarve t bands "Harem 2005". N kt grup bnin pjes 7 persona, q akuzohen pr veprn penale t trafikut t prostitucionit. Por gjithashtu kjo ban ka pasur edhe antar jasht kufijve t Shqipris.

  Banda Go West
  N krye t organizats kriminale ishte Nikolin Cako, pronar i agjencis turistike "Go West", nga ku ka marr edhe emrin banda. Antart e grupit jan Eduart Bejko, Voltan Turtuli, Valbona Cako, Ylli Xhameta, Demir Shaba, Eljano Cenko, Betim Sadikaj, Altin Flamuri, Prparim Kateshi, ku nj pjes e tyre sht ln n arrest shtpie.

  Grupi Kokaina
  Krijim t organizatave kriminale, trafikim t lndve narkotike, armmbajtje pa leje, jan kto jan akuzat q kan drguar n burg ish-shefin e Policis, Sokol Koin, s bashku me pes persona t tjer n vitin 2001. Frederik Durda, i dnuar me 16 vjet burg; Arben Prballa, me 15 vjet; Sokol Koiu, me 15 vjet; Mentor Hadrgjonaj, 7 vjet burg (tani sht ln i lir); Vehbi Hysi, 5,5 vjet, vdiq n maj t 2003-it, pak muaj para se t lirohej; ndrsa Alfred Nanaj, me 6 vjet burg, tashm e ka mbaruar dnimin dhe sht i lir.

  Banda e Jaupve
  Banda e Ilir Jaupit mori zonn e Urs-Vajgurore, ku edhe shtriu aktivitetin e saj kriminal, fillimisht me gjoba ndaj biznesmenve t guroreve n vitin 1998. Pjes e aktivitetit kriminal t bands s Jaupve, ishte edhe plakitja brenda nj nate e nj tregtari q sillte mall nga Bullgaria.

  Grupi Ledi V
  Ka marr emrin e nj gruaje Ledi V. sht cilsuar nga prokuroria si grup i strukturuar kriminal i prbr nga pes persona. Akuza q rndon mbi t arrestuarit Mentor Cami, Vilson Rushiti, Veli Elezi, Vojsava Meta dhe Agim Kora, sht ajo e trafikimit t lndve narkotike. Sipas policis, antart e bands kishin si treg t tyre pr drogn tregun vendas dhe t prqendruar ishin n kryeqytet.

  Grupi Kokrra e Ullirit
  Grupi, i cili sht arrestuar nga Prokuroria e Krimeve t Rnda, n bashkpunim me at t Greqis, ka marr emrin Kokrra e Ullirit pr vet trafikun q bnin. Prej gjasht personash sht e prbr kjo band, Jorgos Kosmidhis, nga Selaniku, Lefter Meaj, Alfred Pallashi, Dashnor Merdani, Bujar Cenolli dhe Leonard Shperdheja e Bledar Leo.

  Grupi Kompas
  Arjan Selimi sht cilsuar si drejtuesi i grupit Kompas. Kjo band trafikonte drog n shtete t ndryshme t Evrops. Jan arrestuar 21 persona. Antar t tjer t ksaj bande, t cilt ndodhen n qeli jan, Petraq Avrami, at e bir; Blenard Fejzullaj; Mehmet Fejzullaj, si dhe Elis Progrozhda. Aktualisht pjestart e ksaj bande ndodhen n gjykim n Gjykatn e Krimeve t Rnda.

  Banda e Otllakut
  Grupi i Ilir Jaupit, n qershor t vitit 97, pas grindjeve e sherreve me Altin Dardhn, vendosn dhe i zun prit atij te stacioni i autobusve te Gjashtkatshi, ku u vran tre te rinj. Kjo prit u pasua me rindarjen tjetr t bands se Altin Dardhs dhe me krijimin e bands s Otllakut, e cila sht e specializuar pr grabitje.

  Banda Ujvara
  Ujvara, sht banda e prbr nga tre antar, t cilt jan vn n pranga. Nikoll Kolmarku, Orgest Kordha dhe Sokol Pareshi jan arrestuar sepse transportonin drog n zona t ndryshme t Tirans. Sipas policis, kjo band, e prbr nga tre veta, ka edhe persona t tjer q jan ende t lir.

  Banda Era e Jugut
  Era e Jugut ka emrin banda, q e ka marr nga operacioni i policis dhe shprndante lnd narkotike. Nj pun e mirorganizuar e policis s kryeqytetit arreston Alban unaj, Eduard Haskn, Fatjon Minxhn, Dorian Haskn dhe Kudret Hirin, duke br edhe sekuestrimin e 97 kilogram drog.

  Banda e Nehat Kulls
  Ka funksionuar n vitet 1997-1998 n zonn e Tufins n Tiran, ku edhe ishin antart e bands me emrin e gjeneralit t Tufins. Drejtuesi i ksaj bande ka qen Nehat Kulla, i cili aktualisht ndodhet n qelit e paraburgimit i akuzuar pr vrasjen e shoferit t ish-ministrit t Brendshm, Halit Shamata.

  Grupi Piramida
  sht nj grup i prbr prej dy personash, por sipas policis pas tij fshihen edhe nj numr i madh antarsh, t cilt kan organizuar m s miri trafikimin e qenieve njerzore. Ka qen denoncimi i disa prej viktimave, i juristes n dogann e Tirans, Edlira Spahija dhe Malo Qokut, q i ka dhn shkas policis t nisin hetimin pr grupin Piramida.

  Banda Kanun
  Operacioni i policis s Durrsit arreston Arben Plakun, Arjan Kapon, Rudin allikun, Leonard Kolgjin. T arrestuarit akuzohen pr krijim organizate kriminale, vrasje, trafikim armsh, shfrytzim prostitucioni. Madje gjykata e qytetit bregdetar ka dhn dnimin pr katr t arrestuarit, ku pr secilin ka dhn dnimin me nga 25 vjet heqje lirie.

  Banda q trafikonte raketa tok-ajr
  Jan cilsuar si grup i strukturuar kriminal. Nuk jan pagzuar me asnj emr, por veprimtaria e tyre kriminale sht quajtur mjaft e rrezikshme. Kjo ka br q policia shqiptare n bashkpunim me policin e Malit t Zi t godasin trafikun e armve, dhe si rezultat sht arritur t kapen pjestart e ktij grupi kriminal, Sokol Mujaj, Ilmi Isufi, Armir Troshani dhe Mentor Cani. Sipas prokuroris, si rrjedhoj u bllokuan dhe 3 raketat tokajr.

  Banda Blow
  sht i prbr nga shtat persona, q t gjith jan nga Fush-Kruja dhe disa t tjer nga Durrsi. Banda ka marr emrin Blow, pr shkak t veprimtaris t t arrestuarve. Sipas policis, nj operacion i policis s Tirans, i koduar Blow, zbulon nj rrjet t trafikut t armve, duke bllokuar 70 pistoleta t tipit Blow.

  Banda Malsori
  sht nj band q antart e saj nuk i ka vetm n Shqipri, por edhe jasht saj. Deri tani nga banda q mban ermin Malsori jan arrestuar vetm dy antar t saj pr trafik droge. Por sipas policis, msohet se pjestart e tjer q fshihen pas ktij grupi t strukturuar kriminal, ndodhen jasht Shqipris Itali, Spanj, Gjermani.

  Grupi i prodhimit t drogs
  Deri tani jan arrestuar dy persona, por, sipas policis, pas tyre fshihen edhe nj numr i madh trafikantsh. Policia e Tirans zbulon nj laborator droge, sekuestron rreth 28 kilogram lnd narkotike, arreston n flagranc Adhurim Neln dhe Kujtim Karamun. Sipas uniformave blu, msohet se nj pun intensive ka br zbulimin e nj rrjeti t trafikut dhe shprndarjes s lndve narkotike, q kishte si piknisje Maqedonin dhe me destinacion Italin.

  Banda e trafikut t fmijve
  Ramiz dhe Xhulieta Petalli, si dhe Nexhip Kaurri jan tre t arrestuarit, antar t bands s trafikut t fmijve drejt Italis. Aktiviteti kriminal i tyre ka nisur n vitin 1998 deri n vitin 2002, kur jan zbuluar dhe kan startuar hetimet. Fmij t moshave 6 deri n 12 vje merreshin n rrethe t ndryshme t Shqipris.

  Banda e klandestinve Maloku
  Banda Maloku q i kishte fillesat e saj q n vitin 1992 funksiononte m s miri edhe me ndihmn e policis kufitare, ku kalonin klandestin drejt Greqis. Pas 15 vitesh veprimtari t paligjshme, arrestohen antart e saj Hodo orraj, Ergest Rabaj, Aleko Pui, Albert Golemi (polic), Ermal Koaj, Krenar Boi, Arben Sula (Maloku) (komandat i grupit kriminal), Ermal Fidhi dhe Florenc Mee.

  Banda e Benzave
  Ka qen data 22 shtator e vitit 2006, kur uniformat blu t Tirans, pas investigimeve disamujorshe, arritn t godasin bandn e Benzave dhe u arrestuan 6 persona. Alfred Prenga, Mark Dyzeni, Jetmir Noka, Preng Lleshaj, Mhill Ndreca dhe Pjerin Prein, tashm ndodhen n qeli.

  Banda e Lul Caks
  Banda e t fortit t Beratit, Lulzim Caka, daton n vitin 1995, kur ai ka kryer vrasjen e par. Nisur nga lidhjet e krijuara, Lul Caka n vitin 1997 u b tmerri i udhtarve n rrugt nacionale Berat-Fier dhe BeratLushnj. Arrestohet n Itali m 24 dhjetor 2001 dhe ekstradohet n vitin 2003, pr t vuajtur dnimin 25 vjet burg pr vrasje.

  Banda e Loshit t Karbunars
  Banda e Bujar Suls ishte br tmerri i banorve t Karbunars, n Lushnj e Berat, aty edhe mori emrin Loshi i Karbunars. N vitin 1997 bashkohet me bandn e Lul Caks, t cilin e kishte djal tezeje dhe bandat e tyre bashkpunonin pr nj sr ngjarjesh n Berat, Lushnj dhe Karbunar. Loshi i Karbunars vritet pas disa vitesh.

  Banda Kthesa e fundit
  Nj operacion i policis s Tirans, m 2 korrik 2006, ka arritur t arrestoj antart e bands kriminale n trafikimin e drogs. Antart e bands ishin dy shqiptar nga Maqedonia dhe nj nga Kuksi. N pranga kan prfunduar Rexhep Osmani, Besir Zilfiu, dhe Kapllan Shehu q trafikonin drog n drejtim t Kosovs.

  Banda e Haklajve
  Familja e Haklajve njihet n t gjith veriun e vendit si nj nga familjet m t mdha. Trazirat e vitit 1997 bn q djemt e ksaj familjeje, me forc dhe dhun, t bheshin zotrit e t gjith Tropojs. N kt grup bj pjes gjith antart e familjes Haklaj, ku disa prej tyre jan var.

  Banda e armve nga Kosova
  Prgjimet nxjerrin zbuluar grupin kriminal t dyshuar pr trafik t armve n linjn Kosov-Shqipri. Operacioni Bjeshkt, m 16 qershor 2007, oi n pranga tre persona, Rrahman Dema, i cilsuar nga policia si organizator i ksaj bande kriminale, Artan Alija, dhe Ahmet Ferhati.

  TIRANA OBSERVER
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Banda e Crrikut
  sht br e njohur nga masakra e Crrikut n vitin 1997, ku antart e ksaj bande kan vrar gjasht gardist. Si kapo i ksaj bande njihet Roland Xhepaxhiu, i cili sht arrestuar teksa po kthehej nga jasht n aeroportin e Rinasit n Tiran. Ndrkoh, antart e tjer t ksaj bande jan Met Bozi, Arjan Toska e vllezrit e Arjanit, Sokol Buzani, Tomorr Buzani, Bujar Buzani, Luan Buzani, Bashkim Buzani. Madje kta t fundit akuzohen pr vrasjen e gardistve.


  KRETARI LEGJITIM I KESAJ BANDE ESHTE NERITAN CEKA


  KJO BANDE KA EKZEKUTUAR NE CERRIK NE VITIN 1997 GRUPIN E GARDES SE

  REPUPLIKES !!!

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 2. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 3. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 4. Foto ami, Shtrausit: Pa na dhn dmet e lufts, nuk ka marrveshje
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-12-2006, 01:46
 5. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •