Close
Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 646
 1. #1
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007

  Ketu keni vetem dicka, nga te tera ato akte te turpshme e cnjerezire, qe kane qene te detyruar te heqin ne kurriz shqiptaret fale "fatit" qe kane gjitone "te civilizuar" e djep qyteterimi. Shikon kulturen helene si rrezaton dhe shkelqen...rrezaton si dielli mbi gjakun e foshnjeve qe u keputen kokat, qe nga Cameria e deri ne Permet.
  Lexoni dhe mos harroni...lexoni dhe degjoni nderkohe videon greke, sepse ata nuk qenkan ngopur akoma...lexoni dhe mendoni se si do u veje halli shqiptareve me sharlatane te tille antishqiptare si politikanet tane...lexoni dhe mos harroni se jeni gjak nga ai gjak qe eshte derdhur kot pa pike faji...lexoni dhe imagjinoni dhimbjen e shqiptareve...mos harroni kurre varret e tyre...mos harroni as veten tuaj, sepse dhe neve qe jemi gjalle, ashtu duan te na shohin rrjepur e djegur...lexoni dhe shperndajeni ku te mundeni kete material....
  .....MOS HARRONI KURRE SE JEMI SHQIPTARE....
  MOS HARRONI GJAKUN E DERDHUR DHE TE DREJTAT QE NA KANE MOHUAR....


  Materialet e meposhtme jane historike jo propogandistike. Kane si qellim pasqyrimin e te vertetes, asgje me shume se aq. Pasi ta keni lexuar deri ne fund nuk mendoj se zhvillimet e viteve te fundit ne Shqiperi do u duken rastesore apo miqedashese nga kisha greke=shteti grek=qarqet shoviniste greke=lobi grek

  Ne fund, pasi ta keni lexuar, mund te shkruani edhe dy fjale nese e shikoni te arsyeshme

  <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><> <>
  <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><> <>

  Nga krkesat pr territor n kohn e Kongresit t Berlinit e deri tek videoja e ushtarve


  Dosja e zez e Greqis, 1912-2007

  Pergatiti:
  Dorina Topollaj
  Qamil Xhani


  Shekulli i 14-t. Ja 'shkruan Faik Konica n vitin 1940 pr "bmat" e dhespotit grek me emrin Thanas: "N gjysmn e dyt t shekullit t katrmbdhjet, Janinn e qeveriste nj princ bizantin (ose nj despot, si e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Ktij Thanasi i hipi n kok ideja e bukur pr t vrar gjith shqiptart. Si thot Dukasi, (nj historian grek) nj nga lojrat e tyre t paraplqyera ishte t'u priste hundt ose pjes t tjera shqiptarve dhe t'i linte t vdisnin n agoni"
  Shekulli i 21-t. Mars 2007. Nj video linohet n media, ku ushtart grek kndojn duke marrshuar nj kng me kto fjal: "I shikoni ata, jan shqiptar. Me zorrt e tyre do t bjm lidhse kpucsh". Pr fat t keq, edhe pse 7 shekuj m pas, incidenti m i fundit n lidhje me Greqin, duket si realizim virtual i masakrave t Thanasit. Edhe pas kaq kohe ndrgjegjjet e kombeve vazhdojn t mbajn peng marrdhniet mes dy popujve.
  Nj "peng" q e ka zanafilln q kur pronart shqiptar n kohn e Ali Pash Tepelens, punsonin argat grek pasi burrat shqiptar shkonin e luftonin n do cep t bots pr Perandorin Osmane. Vendosja e tyre n Epir, q n fakt sipas Konics, s'do t thot gj tjetr vese "Kontinent" e q nuk tregon kombsin e banorve q jetojn n t, u b flamuri i pretendimeve t fqinjve pr greqizmin e jugut t Shqipris. Nj konflikt q ka sjell shum e shum incidente mes dy vendeve. Gazeta "Tirana Observer", boton vetm 100 prej tyre, q nga viti 1912 e deri tek videoja greke q u shfaq vetm pak dit m par. Por kjo sht vetm njra an e medaljes s marrdhnieve Shqipri-Greqi. Dy popujt m t lasht n Ballkan, i kan ardhur n ndihm njri-tjetrit n momente shum t vshtira. Mes lufttarve q i solln pavarsin Greqis, renditen edhe shum emra shqiptarsh. Ndrkoh prkrahja greke u vulos edhe me "Traktatin e Mirkuptimit, Fqinjsis s Mir, Bashkpunimit e Siguris" n vitin 1996.

  Marshimi pr t pushtuar Epirin, 5 tetor 1912

  Organizatat greke deklarojn bashkimin e forcave ballkanike pr t mbrojtur territoret nga faktori shqiptar q krkonte pavarsin. Ve ushtris u organizuan dhe banda t armatosura q qarkullonin fshatrave mysliman t amris. Ishte koha kur prpjekjet e Shqipris pr t shpallur pavarsin po jepnin frytet e para. Ky mobilizim i shqiptarve u pa si krcnim pr Greqin e cila nisi hapur ofensivn pr pushtimin e Vorio Epirit. Emrimi i nj guvernatori me origjin shqiptare n Janin u interpretua nga grekt si zgjerim i nj rreziku shqiptar pr marrjen e Janins dhe krahinave prreth.

  Konferenca e Ambasadorve, Londr, 20 dhjetor 1912

  Krkesat pr pavarsi t shqiptarve u kundrshtuan jo vetm me arm, por dhe n rrug diplomatike nga ana e Greqis. Madje prfaqsuesit e shtetit grek n Konferencn e Ambasadorve n Londr krkuan q prve Vorio Epirit, Greqia t aneksonte edhe Vlorn, n portin e s cils ishte vendosur Flota Helene. sht e pamundur t lejohen shqiptart barbar t jetojn t pavarur n djepin e qytetrimit grek, ky ishte qndrimi i delegacionit grek n Londr.

  Masakra e udhheqjes s amris, 7 mars 1913

  Ushtria greke pas largimit t trupave turke pushton amrin. Gjenerali Deli Janaqis vendos t thrras n nj takim krert qyteteve dhe fshatrave t amris pr t vendosur nj marrveshje. Pr disa dit me radh, krert am nuk pranojn kushtet e komandantit grek. Ather ai vendos ti mbledh pr her t fundit dhe urdhron vrasjen e 62 kryetarve am. Dhe sikur t mos mjaftonte, dy prej tyre, Fuat Pronjo dhe Suhbi Bej Dino, me urdhr t gjeneralit rripen t gjall.

  Komisioni i Kontrollit, Shqipri, shtator 1913

  Ndrkombtart vendosin t zgjidhin shtjen e Epirit, duke drguar n terren nj komision kontrolli, i cili do t verifikonte pretendimet e grekve pr Korn, Gjirokastrn, Prmetin dhe Sarandn. Ushtria greke u prpoq q t pastronte rrugn ku do kalonte komisioni nga shqiptart, madje dhe banesat n disa fshatra u lyen me bojn e flamurit grek. Grupe grekofilsh drgonin peticione, ku thuhej se Jugu i Shqipris nuk duhet t jet i shqiptarve. Mes grekve dhe komisionit u regjistruan dhe incidente.

  Batalioni i Shenjt, Andartt, 1913

  Konferenca e Ambasadorve nuk i dha t drejt Greqis pr pretendimet n Epirin e Veriut dhe urdhroi trheqjen e shqiptarve. N kt pik nis plani i dyt i Greqis pr pushtimin e tij. Strukturat ushtarake organizojn Batalionin e Shenjt, i prbr nga kriminel lufte, dezertor dhe t burgosur nga burgu i Krets, t cilt m von do t njiheshin si Andartt. Ky batalion kreu masakrat n t gjith Jugun e Shqipris, duke vrar mijra gra dhe fmij pr t spastruar zonn nga shqiptart.

  Protokolli i Firences, 17 dhjetor 1913

  sht dokumenti q caktoi kufijt e sotm mes Greqis dhe Shqipris. Nj pjes e Jugut t Shqipris ngeli n territorin grek. Ndrkoh q Greqia nuk e njohu kt protokoll, duke pretenduar se ngelej jasht trungut helen Epiri i Veriut, me disa dhjetra mijra minoritar. Paradoksalisht n Shqipri ngeln rreth 38 mij minoritar, ndrsa n Janin dhe krahinat e tjera ngeln me Greqin rreth 500 mij shqiptar n qytetet e Filatit, Paramithķa, Marglli, Parga, Gumenica e Preveza.

  Grushti i Shtetit, dhjetor 1913

  Ndrsa Evropa pretendoi se e rregulloi prfundimisht shtjen greko-shqiptare, n Jug t Shqipris nisn revoltat. Batalioni i Shenjt ishte vn n veprim. Ushtarakt hoqn uniformat dhe nisn masakrat dhe djegiet duke argumentuar se nuk pranonin vendimin e Evrops pr lnien jasht Greqis t Kors, Gjirokastrs. Sipas kronikave t kohs, ishin rreth 40 mij ushtar q kryen masakra t pashembullta n qytetet e Gjirokastrs, Kors e Prmetit.

  Masakrat n Prmet, 25 shkurt 1914

  Masakrat greke nuk u bn vetm n zonn q sipas tyre i prket Vorio Epirit, por edhe jan saj. N Kuqar t Prmetit ushtria greke theri gjith fmijt ndrsa burrat i mbylli n kishn e Kosins ku i vrau n mnyr barbare. Po ashtu dhe n fshatin Peshtan ku nj kronik e kohs shkruan. Foshnjat ulrinin duke krkuar prindrit. Ushtart i mblodhn dhe i uan n nj shtpi ku ish nj pus e ku i merrnin me radh e u prisnin kokat dhe i hidhnin brenda. Ndrkoh grat i mblodhn n Delvin dhe pasi i prdhunuan i vran me bajoneta.

  Protokolli i Korfuzit, 17 maj 1914

  M 24 prill 1914, Fuqit e Mdha njoftuan Greqin se ishin t gatshme tu bnin lshime Vorio-Epirotve dhe se mund t pranonin rishikimin e kufirit greko-shqiptar n favor t saj. Qeveria e ndodhur nn nj presion t gjithanshm u detyra tua besonte Fuqive zgjidhjen e krizs. Protokolli parashikoi q Kora e Gjirokastra, edhe pse do ishin n shtetin shqiptar t kishin nj administrat t vetn. Pr shkak t ndihms q i dha Italia, Greqia i la ishullin e Sazanit.

  Qeveria e Epirit t Veriut, nntor 1914

  Qarqet greke u prpoqn q revoltn ta organizonin n nj lvizje pr pavarsi t Epirit t Veriut. Pr kt qllim ish-ministri i Jashtm grek, Nikollaq Zografi, s bashku me nj grup ish-ministrash t tjer, shpalli krijimin e qeveris s Vorio Epirit n Gjirokastr. Me ndihmn e Andartve, Zografi izoloi Gjirokastrn, Prmetin dhe Korn. Zyrtarisht qeveria greke nuk e njohu kt qeveri t re, por nuk hezitoi ta ndihmonte me ushqime dhe me arm.

  Incidentet fetare, 1919

  Qeverit e brishta t Shqipris kishin arritur t krijonin institucionet e para dhe t ruanin disi integritetin e vendit. Qeveria e Iliaz Vrionit kish arritur t zmbrapste disa sulme t grekve. Ndrkoh shqetsim ishte propaganda antishqiptare e kishs greke. Rasti m tipik ka qen ai i Peshkopit Jakov t Kors. Sipas raporteve ai e kish kthyer kishin n nj qendr propagande pr Vorio Epirin. Me urdhr t qeveris Jakovi u largua nga vendi gj q solli dhe reagimin e Athins.

  Konferenca e Paqes, Paris 1919

  Konferenca e Londrs dhe ndarja e territoreve shqiptare nuk e knaqn oreksin grek. N Konferencn e Paqes pas Lufts s Par Botrore, kryeministri grek Eleftherios Venizelos krkon aneksimin e pjess m t madhe t Shqipris. Sipas tij, shqiptart nuk kishin aftsi shtet-formuese dhe nuk mund t krijonin nj qeveri. Shtetasit grek n Shqipri duhet t drejtohen nga qytetrimi i lart q prfaqson shteti helen dhe jo nga shqiptart t cilt nuk kan asnj qytetrim.

  Incidenti pr t drejtn e minoriteteve, mars 1921

  Greqia me an t ndrkombtarve fitoi t drejt q minoritetet e saj t kishin trajtimin e duhur nga shtete ku ata bnin pjes. Kjo nnkuptonte t drejtn pr t folur gjuhn dhe pr t pasur shkolla greke. Por kto kushte Greqia nuk pranoi ti plotsonte pr popullsin ame q mbeti nn atin e Greqin pas ndarjes s kufijve n territorin grek. Shteti shqiptar e ngriti disa her kt shtje n lidhjen e kombeve, por greket raportonin se amt kishin t njjta t drejta me grekt e tjer.

  Prplasja e shifrave, 1921

  Ekziston nj incident i prhershm mes Greqis dhe Shqipris pr sa i prket shtjes s numrit t minoritarve q ekzistojn n Shqipri. Greqia pretendon dhe vazhdon t kmbngul se n territorin shqiptar jan mbi 400 mij grek. Ndrkoh n Departamentin e Shtetit Amerikan kjo shifr sht rreth 200 mij. Ndrsa n baz t regjistrimit t br nga shteti shqiptar, n mars t vitit 1921, ky numr ka qen 33.313. Sidoqoft ky numr, sipas statistikave, nuk ka arritur asnjher t kaloj shifrn 50 mij.

  Shkmbimi i amve me turq, mars 1923

  Prcaktimi i kufijve t Shqipris, i ndrprer me 1913 nga Lufta e I-r Botrore dhe rinisur me 1919, la jasht territorit rajone t banuara nga shqiptar, amrin dhe Kosturin. Traktati i Lozans nnshkruar me 1923, parashikonte shkmbimin e popullsive greke dhe turke, pr t zgjidhur kshtu nj problem t dy vendeve. Tragjikisht Greqia konsideroi si mysliman turq banort e amris dhe mbi 6800 am u shprnguln me forc. Nj pjes e tyre preferoi t vinte n Shqipri.

  Vrasja e Gjeneral Tellinit, 23 gusht 1923

  Gjenerali italian Tellini s bashku me Riza Kolonjn dhe prfaqsues t pals greke u caktuan nga Konferenca e ambasadorve pr t vendosur kufijt mes Shqipris dhe Greqis. Ushtaraku italian u akuzua nga qeveria greke se po mbshteste pretendimet e Shqipris. N dit kur vendoseshin piramidat kufitare n Kakavij, Tellini vritet s bashku me katr ushtar n rrugn Janin-Kakvij. Qeveria greke e dnoi vrasjen, por fajtort nuk u gjendn asnj her.

  Fan Noli pr amrin 22 gusht 1924

  Zhvillimet n amri e detyruan qeverin Shqiptare t ngrej shtjen n Lidhjen e Kombeve. Kryeministri Fan Noli n nj seanc pr Shqiprin denoncoi hapur masakrat e ushtarve grek n jug t vendit. Ai krkoi q t mos kryhej ndrrimi i popullsis dhe amt t mos silleshin n Shqipri pasi nuk kishte vend ku t sistemoheshin. E vetmja zgjidhje, thot Noli, sht q amt t vendosen n tokat e minoritetit grek n Gjirokastr dhe kta t fundi t shkojn n Greqi.

  Incidenti mbretror, prill 1939

  Greqia ishte i vetmi vend q mund ti siguronte mbretit Zog nj largim t shpejt pas pushtimit fashist. Kryeministri Metaksa e pranoi familjen mbretrore t kalonte n Greqi. Por ndrsa mbreti, mbretresha dhe princi niseshin me tren nga Follorina rreth 500 ushtar hipin n tren dhe krkuan armatimin e shoqruesve t mbretit. N kujtimet e saj, Mbretresha Geraldin shkruan se Greqia kish nj plan pr ta izoluar familjen mbretrore n nj ishull t Greqis si garanci pr marrveshjet q kish me Italin. Sipas saj vetm gjendja e rnd shndetsore e princit Leka br q grekt t mendoheshin pr pasojat q mund tu sillte vdekja e nj princi n tokn e tyre.

  Internimi i burrave am, 4 gusht 1940

  Pas shprnguljes dhe terrorit ndaj popullsis ame, grekt pr t evituar protesta ndoqn dhe rrugn e internimeve. Qeveria greke krijoi komisione q przgjidhnin popullsin ku veonin meshkujt q ishin pr luft dhe i internuan n ishujt e humbur t detit Egje. Sipas dshmive, trajtimi i tyre ishte i njjt me at q nazistt u bnin hebrenjve. Dhe si pr ironi pushtimi gjerman i Greqis n 6 prill 1941 i liroi amt e internuar, por kur u kthyen n fshatrat e tyre nuk kish mbetur askush.

  Shqipria n Luftn Italo-Greke, 1940

  Pak e uditshme, por lufta Italo-Greke ka nisur pas vrasjes s nj shqiptari. Daut Hoxha ishte nj nga kapedant am m popullor q luftonte kundr Greqis. Pr kokn e tij Athina kish vn 500 mij dhrami. Hoxha u vra nga disa patriot t paguar nga grekt, dhe Italia e cila krkonte nj shkak e cilsoi kt si nj dhunim t t drejtave ame. Pr Italin ishte nj udhheqs popullor, ndrsa pr Greqin kryetar i nj bande plakitse

  Greqia shpall Ligjin e Lufts, 10 nntor 1940

  Gjat lufts italo-greke, Parlamenti helen miratoi ligjin 2636/1940 ose si njihet ndryshe Ligji i Lufts me Shqiprin, pr shkak se vendi yn u prdor nga Italia pr nisjen sulmeve ndaj Greqis. M von ktij ligji ju shtuan dhe shum amendamente q kishin t bnin me pronat e amve, t cilat kapnin vlern e 350 milion dollarve. Ky ligj u bllokon pronn gjith personave grek me kombsi shqiptare, duke prjashtuar n kt mnyr komunitetin am. Edhe sot ky ligj mban peng shtjen e amve.

  Vrasja e Xhaferr Ypit, 17 nntor 1940

  Sulmet greke n territorin shqiptar shkaktuan jo pak viktima mes civilve shqiptar. M 17 nntor 1940, gjat nj bombardimi grek n zonn e Kolonjs, u vra afr fshatit t lindjes, ministri i Drejtsis s Shqipris, Xhaferr Ypi. Patriott shqiptar reaguan, por ushtria greke nuk mbajti prgjegjsi duke e cilsuar si nj incident ansor q ishte br pr shkak t keqllogaritjeve t sulmit.

  Protesta e shqiptarve pr pushtimin, 28 nntor 1940

  Pas trheqjes s forcave italiane, ushtria greke fillon t prparoj n Jug t Shqipris, brenda nj jave, Kora, Saranda dhe Himara ran n duart e ushtris greke. Gjeneralt i cilsuan kto zona si greke dhe filluan ndshkimin e popullats vendase. Nacionalistt shqiptar organizuan nj demonstrat n qytetin e Kors, ku krkonin q qeveria greke t njihte integritetin e Shqipris. Demonstrata u prpoq q ndalohej nga forcat greke. N do qytet forcat greke hoqn flamurin shqiptar dhe vendosn at helen.

  Shifrat e terrorit am, 1940

  M shum sesa incident mund t cilsohet si nj luft. Por nse n nj an ishin ushtart grek, n krahun tjetr ishin civil t pafajshm. Ushtria greke vrau n amri 4300 njerz, rezultojn t zhdukur 3500 njerz, u dogjn 102 fshatra, u shkatrruan plotsisht 57 fshatra si dhe 7280 shtpi. Shumica e njerzve u ekzekutuan, por pati masakra kolektive ku fmijt dhe grat u thern me thika, u dogjn, madje dhe veprime makabre si djegie dhe rrjepje t gjall t njerzve. Askush deri m sot nuk ka mbajtur prgjegjsi pr krimet. Sipas zyrtarve greke, u ekzekutuan bashkpuntort me italiant, q n kt rast paskan qen edhe gra dhe fmij.

  Masakra e Napolon Zervs, 25 qershor 1944

  Napolon Zerva ishte nj nga gjeneralt grek q bashkpunoi me pushtuesin gjerman. Kta t fundit i lan dor t lir pr masakrat ndaj popullsis ame. N fakt masakrat e tij ndaj popullsis shqiptare do ti kishin zili dhe gjermant. N 25 qershor 44, forcat e Zervs ekzekutuan n mnyr barbare 2000 am brenda nj nate n qytetin Paramithia. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fmij, t cilt u thern me thika dhe u dogjn. Kjo ishte nj nga masakrat m t egra t grekve.

  Ankesa e grekve n SHBA, dhjetor 1944

  Grekt nuk e njohn qeverin e Enver Hoxhs me pretendimin se ai ishte nj mysliman q do t persekutonte minoritetin ortodoks n jug t vendit. Madje, ata shprehn mendimin n qarqet ndrkombtare q as nuk duhet t krijohej fare. N dhjetor t 1944-s grekt iu drejtuan Departamentit Amerikan t Shtetit, me not proteste ku pretendohej se forcat qeveritare shqiptare keqtrajtonin minoritetin grek. N kt mnyr pala greke po prgatiste territorin pr nj sulm dhe aneksim t Vorio Epirit.

  Incidentet n Konispol, 1944

  N linjn e mosnjohjes s qeveris q po krijohej, grekt vazhduan me nj seri sulmesh n jug t vendit edhe pse Lufta e Dyt Botrore nuk kish prfunduar. N kt koh do t regjistroheshin 58 incidente n kufirin shqiptaro-grek. N 1 shtator, artileria greke e vendosur goditi Konispolin. Territori shqiptar u shkel n disa pika duke u shoqruar me goditje t armatosura dhe reprezalje ndaj popullsis civile.

  Ministri grek: T rrzohet Hoxha, Uashington, 9 korrik 1945

  Ministri i Jashtm i Greqis, Andreas Sofianopulos, do ta shtronte shtjen e Vorio Epirit edhe n takimin q pati me Sekretarin e Shtetit n SHBA, Grew, n vitin 1946. Ve ksaj prfaqsuesi i qeveris greke edhe kt her gjat biseds pr synimet territoriale t shtetit t tij, nuk harroi t paraqes edhe krkesn pr mosnjohjen nga SHBA-ja t regjimit t Hoxhs, pasi sipas tij udhheqsi komunist shqiptar nuk prfaqsonte shumicn e popullit.

  Greqia krkon kufijt, Paris 1946

  Prve incidenteve, Greqia n prfundim t Lufts s Dyt Botrore u prpoq ta shtronte shtjen e Vorio Epirit dhe n qarqet diplomatike. Duke shpresuar n ndihmn e SHBA-s e anglezve, diplomatt grek u prpoqn ta ngrinin dhe shtronin pr diskutim kt shtje. Ndrkoh q ndrkombtart nuk kishin koh t merreshin me ndarje te reja n Ballkan, duke u prqendruar m shum n zgjerimin q po bnin shtetet komuniste n Evrop. Ndrkoh Greqia u krkoi ndrkombtarve marrjen e masave pr ndrhyrjet, q sipas saj, po bnte Shqipria n punt e brendshme t Athins.

  Greqia kundr pranimit t
  Shqipris n OKB, 12 shkurt 1946


  Pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore, Shqipria krkoi nga Organizata e Kombeve t Bashkuara antarsimin si antare me t drejta t plota. Prve mbshtetjes q qeveria jon kishte nga shtetet komuniste dhe linjs jo t qart n diplomaci, edhe faktori grek luajti kartn kundr hyrjes s Shqipris. N 12 shkurt ministri i Jashtm grek drgon nj letr n OKB, ku argumentonte se shtja e Shqipris nuk duhet t diskutohet, pasi Greqia sht ende n gjendje lufte me t dhe Shqipria nuk ka plotsuar t drejtat e minoritetit.

  Sulmi n Radat, gusht 1946

  N 1946-n nisin dhe planet ushtarake t Greqis pr pushtimin e Vorio Epirit. Nj nga sulmet m t rnda gjat ktij viti ishte ai i 200 ushtarve, t cilt kaluan kufirin shqiptar dhe hyn n fshatin Radat. Sulmi u b me mitraloza dhe murtaja, ku ngeln t vrar shum civil. Kjo ishte seria e nj sr sulmesh q forcat greke kishin planifikuar n gjith shtrirjen e territorit greko-shqiptar. N ato koh ushtria shqiptare nuk ishte organizuar n nivelet e duhura.

  Greqia, nuk njeh luftn shqiptare, 1946

  Marrdhniet mes Shqipris dhe Greqis pas mbarimit t Lufts s Dyt Botrore kan qen mjaft t tensionuara. Shteti grek i cilsonte shqiptart si njerzit q bashkpunonin me Italin n luftn italo-greke. Ndrkoh q shqiptart u prpoqn t liroheshin vet nga Italia. Po ashtu nuk ishin dakord q Shqipria t renditej n koalicionin fitues t Lufts s Dyt Botrore dhe e krkuan kt publikisht.

  Propaganda e zyrtarve grek, 20 shkurt 1948

  Ve sulmeve sporadike qarqet greke u prpoqn q t prgatisnin edhe opinionin e lkundur pr shtjen e Vorio Epirit. Nj zyrtar grek deklaronte n 1948-n, n radion e Athins se, Tani duhet t mbarojm pun me Shqiprin. Greqia tani duhet t luftoj me t gjitha mjetet, gjer n frymn e fundit. Sinjali u dha tani n Epir, ku ushtart tan jan duke luftuar me parullat, Morava, Kora, Delvina, Saranda, Gjirokastra t Vorio-Epirit ende t paliruara. Duhet t mbarojm hesapet me Shqiprin.

  Propaganda pr pushtimin
  e Shqipris, 1949


  Lufta civile n Greqi solli jo pak probleme dhe pr Shqiprin. Qeveria greke akuzonte shtetin shqiptar se po ndihmonte partizant kundr ushtris demokratike greke. Gjat ksaj kohe jan hedhur parulla, libra e broshura t ndryshme q bnin thirrje kundr qeveris shqiptare. Robrit grek pranojn se komandantt bnin propagand anti-shqiptare, duke prmendur Vorio Epirin dhe krijonin mes radhve t ushtarve psikozn e nj sulmi t shpejt kundr territorit shqiptar. Ushtria shqiptare shtoi forcat e saj n kufirin greko-shqiptar.

  Robrit grek n Shqipri, 1949

  Nj skuadr e ushtris greke hyri n territorin shqiptar. Forcat shqiptare pas nj shkmbimi zjarri arritn t kapin rob disa ushtar dhe oficerin grek Skuros Dhimitris, i cili kishte hyr 300 metra n territorin ton. Oficeri grek dha informacionin pr planet e Greqis. Ai tregoi se kishte marr urdhra pr t goditur me arm kundr rojeve shqiptare. Ai pranoi se ushtria greke duhet t jet gati pr t hyr n tokat shqiptare pr t shfarosur komunistt dhe m pas t merrej Vorio Epiri.

  7 or luft n Vidohov-Devoll,
  2 gusht 1949


  Artileria greke qllon me armn n tokat shqiptare dhe predhat bien 300-500 metra n tokn ton. Forcat greke nisin dhe nj sulm ajror duke angazhuar 3 batalione. N postn shqiptare ishte vetm nj skuadr e armatosur me automatik dhe mitraloza. Forcat greke vran ushtart Tafil Ferhati, Memo Nexhipi, Ferid Bregasi, Shyqyri Avdia, Ibrahim Fetahu, Hasan Ramadani dhe u plagosn 6 t tjer. Vetm pasditen e 2 gushtit ushtria shqiptare arriti t zmbraps at greke, e cila kish hyr n territorin ton. Nga ana e grekve u vran 100 ushtar dhe u kapn rob 3.

  Krcnimi i gjeneralit grek, Aleksandr Papagos, 3 gusht
  1949


  Qllimet greke pr Vorio Epirin nuk ishin vetm fantazi e qarqeve t veanta, por edhe e zyrtarve t lart t cilt jepnin vazhdimisht deklarata anti-shqiptare. Ish-ministri i Mbrojtjes, Aleksandr Papagos, deklaroi n Athin se pas shkatrrimit t Andarteve, Pastaj do ti biem Shqipris. Kjo ishte dhe deklarata m e rnd e lshuar nga nj gjeneral lufte, s cils qeveria shqiptare iu prgjigj me nj not proteste.

  Incidenti i Leskovikut, 4 gusht 1949

  Pas Vidohovs, ushtria greke i shtriu sulmet n pjest e tjera t kufirit. Sulme sporadike u regjistruan n sektorin e Bozhigradit dhe n drejtim t Leskovikut, n afrsi t piramidave Nr. 11, 12, 13 dhe 14. Grekt t mbshtetur nga artileria dhe aviacioni, me forca t shumta sulmuan kuotat 1425 dhe 309. Kundrsulmet e forcave kufitare shqiptare i zmbrapsn grekt. N kt koh ushtria greke filloi prdorimin e predhave t kalibr t lart, t cilat lshoheshin nga pik larg kufirit, si dhe prdori aviont gjuajts.

  Bombardimi i Menkulasit, 5 gusht 1949

  Vetm gjat dy ditve, n gushtin e 1949-s ushtria greke ka hedhur m shum sesa 1500 predha artilerie. N komunikatn e Ministris s Mbrojtjes shqiptare thuhej se nj pjes e mir e ktij municioni ka rn n fshatin Menkulas (Devoll). I ndodhur n kto kushte, shteti shqiptar mori vendimin pr mobilizimin e ushtris n gjith kufirin jugor. Masat e marra pr kt mbrojtje n nj urdhr t lshuar nga Enver Hoxha Mbi moslejimin e kalimit t forcave monarko-fashiste n tokn Shqiptare.

  Beteja e Vidohovs, 7 gusht 1949

  Vidohova u shndrrua n nj aren t prplasjes shqiptaro-greke. N piramidn I-55 trupat ushtarake greke kishin mundur t mblidheshin n territorin shqiptar dhe zhvilluan nj betej t ashpr me ato shqiptare, t prbra nga nj tog dhe nj nnrepart i ushtris popullore. Ishte nj betej frontale ku forcat greke kishin zn pikat kye. Brenda nj dite forcat shqiptare arritn t merrnin pikat e zna n kufirin shqiptar, po nuk mundn ti mbanin dot deri n mbrmje. Vetm nj dit m von forcat shqiptare arritn t largonin togn greke.

  Rrzimi i avionit grek, gusht 1949

  Prve forcave toksore, ushtria greke prdori dhe aviacionin. Nj aeroplan ngrihej nga Korfuzi, duke deprtuar n zonn shqiptare pr t br zbulim. Me gjith mungesn e armve kundrajrore, ushtria shqiptare arriti q me an t nj trekndshi me arm t lehta t vendosura n uk, Manastir, Ksamil ta detyronte t largohej at. N njoftimin Ministris s Mbrojtjes s asaj kohe raportohet se aeroplani u rrzua n fushn e Finiqit dhe piloti u kap rob.

  Sulmi grek i 12 gushtit 1949

  Prreth gjasht or n mngjesin e 12 gushtit forcat greke dhe ato shqiptare kan zhvilluar nj luft t vrtet n zonn e Gurit-Bilisht. Nj brigad e mbshtetur nga artileria dhe katr aeroplan t tipit Spitfire sulmojn tokn shqiptare n drejtim t Bilishtit, ku arrijn t zmbrapsin rojn kufitare. Luftimet u zhvilluan n afrsi t posts kufitare, ku repartet e ushtris shqiptare i thyen forcat greke me gjith armt moderne q kishin. Ushtria greke kishte n prdorim 36 gryka zjarri t artileris, madje u prdorn dhe predha me napalm q digjnin do gj prreth.

  Vrasja e komisarit Nasi Remaka, 13 gusht 1949

  Mngjesin e 13 gushtit forcat greke prej dy brigadash, t mbshtetura nga artileria, kaluan kufirin shqiptar n piramidn I-33, sektori i Bilishtit. Qllimi ishte q t prqendroheshin n Malin e Palikut nga ku mund t sulmonin Bilishtin. N kt betej u vra komisari i batalionit t kufirit Bilisht, Nasi Remaka, s bashku me korrierin e tij, Dane Zeneli. Ndrkoh robrit grek deklaronin se n betejn e nj dite m par kishin trhequr 50 ushtar grek t vrar, ndrkoh q at dit u vran 26 ushtar grek.

  Vrasjet e civilve, 14 gusht 1949

  Mngjesin e 14 gushtit forcat greke nisin nj tjetr ofensiv. Brigada e 41-t, e mbshtetur me nj regjiment artilerie dhe nj skuadrilje aeroplansh Spitfir, vazhduan sulmet e tyre kundr Shqipris. N kt dit grekt hodhn m shum se 2.000 predha artilerie n tokn shqiptare n katundet Trestenik, Kapshtic e Cangonj-Devoll si dhe n qytetin e Bilishtit. Nga goditjet e artileris mbetn 5 civil t vrar dhe u shkaktuan dme materiale n disa shtpi t katundeve t msiprme.

  Bilanci i nj lufte t pashpallur, gusht 1949

  N baz t komunikatave t Ministris Mbrojtjes n vitet 1950, nga rreth 49 provokacionet e ushtris greke n kufirin jugor t Shqipris mbetn vrar 29 ushtar dhe oficer t ushtris ton. Por duke llogaritur dhe dmet q u shkaktuan n civil t paarmatosur, kjo shifr duhet t ket qen m e lart. Ndrkoh q n komunikat thuhet se n baz t dshmive t mbledhura nga robrit e lufts, forcat tona i kan shkaktuar ushtris greke mbi 300 t vrar dhe 500 t plagosur, ndrsa 270 t tjer u kapn robr.

  Tanket greke n kufirin shqiptar, 1949

  Arsyetimi grek ishte se n tokat shqiptare fshiheshin partizant q sulmonin qeverin greke. N incidentet n kufi u vun n prdorim t gjitha armt. N sulmin e 25 gushtit forcat greke sulmuan me avion artileri dhe 3 tanke. Sipas komunikats operative t Ministris s Mbrojtjes, ky ka qen nj nga sulmet m t mir organizuar nga ushtria greke, por q u arrit t ndalej nga pala jon dhe ushtria greke u zmbraps n tokn e saj.

  Shrbimet sekrete greke, gjyqi i Bozhigradit, 1950

  Prve incidenteve, shrbimet greke filluan dhe infiltrimin e agjentve sekret n territoret shqiptare. N fshatin Bozhigrad, sot Miras, Kor u zhvillua gjyqi kundr disa t t ashtuquajturve agjent, megjithse ky gjyq u shndrrua n nj shou popullor, ku askush nuk mund t vrtetonte implikimin e banorve. U cilsuan si agjent grek Qazim Sina, Qani Seskollari dhe Myslim Biskallari, sepse kishin hyr n tokn ton dhe zhvilluan aktivitet spiunazhi. Madje ata u akuzuan dhe pr nj plan pr t vrar kolonelin Petrit Dume.

  Krijimi i organizats antishqiptare MAVI

  N linjn e spiunazhit, gjenerali grek, Vasil Mellaj, rekruton nj sr minoritarsh shqiptar dhe krijon organizatn anti-shqiptare MAVI (Fronti pr lirimin e Vorio Epirit). Sipas ish-oficerit t Sigurimit Bekim Budo, minoritart Spiridhon Vllahoni, Pandelejmon Kotokoni, Vasil Shahini dhe Jani Diamanti ishin themeluesit e organizats. Qllimi ishte riaktivizimi i shrbimeve greke pr shtjen e Vorio Epirit n kushtet e nj Shqiprie ku sundonte regjimi komunist.

  Rrmbimi i posts n Pogon, 18 shkurt 1950

  Provokacionet dhe sulmet sporadike vazhduan edhe gjat vitit 1950. N 18 shkurt nj grup ushtarsh grek n zonn e posts s Sopikut u futn 600 metra n tokn shqiptare dhe i bn prit njsitit t shrbimit t posts q shkonte n pikn e vrojtimit. N kt incident mbeti i vrar ushtari Bendo Buzo, ndrsa nj ushtar tjetr u zu rob nga grekt. Pas ardhjes s prforcimeve nga repartet shqiptare njsiti grek u largua.

  Incidenti n malin e Gramozit, 24 maj 1950

  Provokacioni i 24 majit ishte nj nga m agresivt e atyre viteve. Nj batalion grek i prforcuar me artileri krkoi t merrte majn e ukapecit nga ku mund t kontrollonte territorin e Erseks. Reparti shqiptar dispononte vetm 50 forca me armatim t leht. Ushtart grek u futn deri n 150 metra n territorin ton. Pas nj luftimi disa orsh forcat greke u trhoqn duke ln 6 t vrar dhe 7 t plagosur, ndrkoh q pati humbje dhe n bazn materiale.

  Memorandumi i Ministris
  s Jashtme greke, 7 gusht 1952


  N arkivat e Departamentit Amerikan t Shtetit gjendet nj dokument i qeveris greke, ku parashtrohet ndarja e Shqipris. Dokumenti sht hartuar n vitin 1952 nga Ministria e Jashtme greke. Plani ishte q, Greqia t merrte ok pr t rrzuar regjimin komunist dhe m tej synohej ndarja e Shqipris. Pjesa e jugut deri n Shkumbin, sipas Megali Ides (e hedhur nga ministri grek Venizellos q n vitin 1919), i takonte Greqis, ndrsa veriu Jugosllavis. Varianti tjetr ishte nj protektorat ndrkombtar mbi Shqiprin.

  Prplasja Tiran-Athin pr Ligjin e Lufts, 1955

  Shteti shqiptar me an t kanaleve t ndryshme diplomatike krkon nga qeveria greke shfuqizimin e Ligjit t Lufts. Krkesa u b dhe publikisht n gazetn Zri i Popullit t atij vitit. Ndrkoh nga qeveria e Athins prgjigjja ishte se pr kt gj duhet t vendoste Shtabi i Prgjithshm i Ushtris Greke. Nj prgjigje q fare mir mund t merrej si nj provokim i hapur. N kt koh masat n kufirin greko-shqiptar u shtuan m shum sesa zakonisht.

  Agjenti Papastrati, 1971

  N vitet 1971, n duart e Shrbimeve Sekrete Shqiptare do t binte nj agjent grek q kishte luajtur rolin kryesor n shtjen e Vorio Epirit. Sipas dshmive t njerzve t Shrbimit Shqiptar, agjenti me emrin Papastrati, i cili ishte nj shqiptar me orgjin greke, ka zbuluar nj pjes t planeve sesi vepronte organizata greke antishqiptare pr lirimin e Vorio Epirit.

  Fondi i Ministris s Jashtme
  greke pr shqiptart, Athin 1980


  Thirrjet anti-shqiptare nuk kan qen sporadike. Shpeshher mediat greke e kan demonizuar faktorin shqiptar pr shtjen e Epirit. Sekreti i zbulohet vite m par nga kryeministri grek Kostandin Miotaqis. Sipas tij, n Ministrin Jashtme t Greqis ekziston nj fond special q u shprndahet mediave pr t ndryshuar raportimin e lajmeve mbi realitetin shqiptar. Ky fond ve parave shprndante dhe lajme pr mediat n lidhje me synimet e Shqipris s Madhe.

  Parlamenti grek l n
  fuqi Ligjin e Lufts, 1987


  Qeveria e Papandreut krkon q t nxjerr jasht prdorimit Ligjin e Lufts mes Shqipris dhe Greqis. Por kjo nism q mund t kish shkrir akujt mes dy vendeve nuk u pranua nga Parlamenti helen. Presidenti i asaj kohe deklaron se edhe nse ky ligj abrogohet nga Parlamenti, Presidenti nuk ka asnj ndikim mbi t pasi ai sht dekretuar nga mbreti dhe Presidenti i Republiks sht nj autoritet shum i ndryshm nga ai i mbretit.

  Ramiz Alia, 1991

  Nj intervist e Presidentit t asaj kohe, Ramiz Alia, u b shkak i nj serie deklaratash dhe notash protestash mes Shqipris dhe Greqis. Nj grup gazetarsh grek pyetn Presidentin shqiptar n lidhje me shtjen e pakicave kombtare, kryesisht pr ato greke n jug t vendit. Alia u kujtoi gazetarve se ka dhe pakica shqiptare n Janin dhe amri, t drejta e t cilave nuk jan zbatuar dhe nga nj shtet demokratik si Greqia. Ministria e Jashtme greke e cilsoi kt si nj provokacion.

  Incidenti me priftin grek,
  Tiran, 28 qershor 1993


  N vitet pas diktaturs ky mbahet mend dhe si fillimi i incidenteve t rnda me Greqin. Prifti grek Kristostomu Maidonis u shpall persona non grata dhe u dbua nga Shqipria. Sipas autoriteteve shqiptare, shkak ishte propaganda antikombtare q bri ky prift n Gjirokastr, duke shprndar n kishat ortodokse shqiptare harta t Vorio-Epirit, ku Jugu i Republiks s Shqipris paraqitej si Greqi. Athina reagoi ashpr duke akuzuar direkt Presidentin Berisha pr kt incident.

  Plani i Miotaqisit,
  Athin, 14 korrik 1993


  Kryeministri grek, Kostandin Miotaqis, paraqet nj plan pr jugun e Shqipris t prbr nga 6 pika. Plani ishte hartuar nga kshilltari i tij, Nikolas Gejxh. N dokument krkohej q Shqipria t prmbushte t drejtat e grekve etnik me banim n Shqipri, t pranonte rikthimin pa kushte t priftit, t hapte shkolla greke n Shqipri edhe jo vetm n zonn minoritare, t regjistronte popullsin si Epiri, t merrte t njjtin status q do t merrte Kosova.

  Projektkushtetuta, Tiran 1994

  Nj nen i Projektkushtetuts s propozuar n vitin 1994 u b shkak q marrdhniet mes Tirans dhe Athins t ftoheshin m tepr. Projektkushtetuta prjashtonte mundsin e zgjedhjes n krye t kishs shqiptare t nj peshkopi, i cili nuk kishte nnshtetsin shqiptare. Kjo gj nuk u plqye nga kisha greke q kishte emruar n Shqipri kryepeshkopin Anastas Janullatos, i cili nuk kishte nnshtetsin shqiptare. Kjo bri q Tirana t merrte shum kritika nga fqinjt.

  Masakra e Peshkpis, Gjirokastr, 10 prill 1994

  M 10 prill, n orn 02:40 nj komando greke prej 8 personash me uniforma t ushtris greke hyn n territorin shqiptar, n afrsi t fshatit Peshkpi pran nj reparti ushtarak. Komandoja vret n befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptar. Kto i keni pr Vorio Epirin, kan thirrur ndrsa gjuanin. Gazeta Elefterotipia publikon lajmin se vrasja sht marr prsipr nga grupi terrorist MAVI (Fronti pr lirimin e Epirit. Po ashtu gazeta shkruan se ky grup financohet nga Nikolas Gejxh.

  Greqia bllokon 35 milion eku, qershor 1994

  Maskara e 10 prillit solli dhe reagimin e shtetit shqiptar. Me an t nj note proteste, qeveria krkoi gjetjen e autorve. Ndrkoh u bn akuza dhe ndaj zyrtarve t shtetit grek. Por prgjigjja e Athins kt her ishte m pak diplomatike. Ajo ndrpreu dhnien e fondit prej 35 milion eku q Bashkimi Evropian i kish akorduar pr Shqiprin. Ky ishte nj rast tjetr ku incidentet pasoheshin nga kriza dhe incidente t tjer.

  Berisha dhe incidenti i Bostonit, 17 shtator 1994

  Vizita e par e Presidentit Berisha n SHBA u pasua me nj incident pr shtjen e Vorio Epirit. Rektori i Universitetit t Bostonit i ofroi Berishs nj medalje n shenj mirnjohjeje, por me kusht q t mbante nj fjalim, ku t premtonte hapjen e shkollave pr minoritetin grek. Berisha nuk pranoi dhe rektori i universitetit nuk i jep dhuratn n shenje proteste pr diskriminimin q i bhej minoritetit grek n Shqiprin e Jugut. Greqia e shfrytzoi kt gj n raportet e saj pr Shqiprin.

  Berisha-Gejxh, Boston, 19 shtator 1994

  Edhe kt her incidenti mes Presidentit Berisha dhe nj prej ideatorve t lvizjes s Vorio Epirit u zhvillua n SHBA. Berisha dhe Gejxh ndodheshin n nj pritje zyrtare, ku pas fjals s Berishs, Gejxh hodhi posht t gjitha arritjet demokratike q prmendi Presidenti. Gejxh nuk harroi t prmend dhe respektimin e t drejtave t minoritetit. Por Presidenti ngrihet srish dhe flet pr numrin e studentve minoritar dhe shkollat q jan hapur nga qeveria.

  Arrestimi i t pestve, shtator 1994

  Arrestimi i pes krerve t njohur t organizats minoritare Omonia acaroi m tepr marrdhniet greko-shqiptare. Akuza q u ngrit ndaj tyre ishte pr spiunazh n favor t Greqis. Pr kt shtje ndrhyri dhe Departamenti Amerikan i Shtetit, ku kritikoi ashpr qndrimin e Shqipris ndaj shtjes minoritare. Gjyqi q u b ndaj tyre bri q marrdhniet mes Greqis, Kishs Ortodokse dhe Shqipris t njihnin dhe periudhat m t acarta. Pas shum presionesh t ndrkombtarve, Gjykata Kushtetuese i liroi ata n vitin 1995.

  Anulimi i Trojks Evropiane, Athin, dhjetor 1994

  Departamenti Amerikan i Shtetit nuk kish arritur ta bindte qeverin shqiptare pr lirimin e pes t akuzuarave pr spiunazh. Ather Kshilli i Evrops vendosi t caktoj nj grup pune pr t shmangur prkeqsimin e situats mes Greqis dhe Shqipris. Pas takimit me paln greke n Athin, shteti helen nuk lejoi q Evropa t hynte n bisedime me paln shqiptare pr kt shtje.

  Operacionet fshesa, 1995

  Pas viteve 1990, n Greqi emigruan rreth 400 mij emigrant ku pjesa m e madhe sht pa leje qndrimi. Marrdhniet mes Tirans dhe Athins zyrtare kan br q mrit diplomatike zbrazen te kta mijra qytetar shqiptare. Operacionet fshesa jan arrestime n mas t policis greke disa her n dhjetra mijra dhe kthimi i tyre n Shqipri. N vitet 94-95 pati rreth 4 operacione t tilla ku shqiptart trajtoheshin n kushte njerzore.

  Vrasja e tre ushtarve grek, 1995

  Nj post kufitare grek ndalon n maj t vitit 95 nj grup shqiptarsh q kalonin kufirin, mes tyre dhe nj ift nga qyteti i Shkodrs. Ushtart grek prdhunojn n grup para syve t shqiptarit, gruan e tij dhe tallen me t. Tre dit m pas, i riu shkodran shkon te posta i armatosur dhe vret tre prej ushtarve. Mediat greke e pasqyruan aktin e shkodranit si terrorist, ndrkoh q dy dit m pas policia arrestoi rreth 8 mij shqiptar dhe i nisi drejt kufirit t Kakavijs.

  Deklarata Panhelenike, SHBA, qershor 1995

  Kongresi i 29-t i Organizats Panhelenike t Shteteve t Bashkuara, Kanadas dhe Australis i kushtoi nj rndsi t veant shtjes s Vorio Epirit. N deklaratn e ktij kongresi organizata shprehej se, qeveria shqiptare duhet t ndalonte diferencimin q kish filluar n dm t shtetasve grek autokton. Gjithashtu deklarata i krkonte SHBA-s t ndrhynin pr t zgjidhur situatn me Shqiprin.

  Gejxh, non grata n Shqipri, 1995

  Publicisti greko-amerikan Nicolas Gejxh, i njohur si nj mbshtets i shtjes s Vorio Epirit, krkon t hyj n Shqipri s bashku me nj deputet amerikan, Tom Lantosh. Pas krkess q i bn Ministris Jashtme, kjo e fundit kthen prgjigje se Gejxh sht person non grata n vendin ton. Ai ishte nj nga t dyshuarit pr organizimin e masakrs s Peshkpis. Ministria i bri t ditur se n rast se do t hynte n kufi, ai do t arrestohej.

  Deklarata e zyrtarit grek, gazeta
  To Paron, Athin, 27 shtator 1995


  Nj nga gazetat m t mdha greke, n nj artikull t saj citon nj zyrtar t lart grek pr shtjen e Kishs Ortodokse n Shqipri. Sipas zyrtarit, Kryepeshkopi Janullatoas duhet t qndroj n Shqipri, pasi homogjenet e Shqipris kan m shum nevoj pr t, si i vetmi mbrojts i tyre dhe i pazvendsueshm pr kishn shqiptare. Nse ai qndron me gjith sulmet q shteti shqiptar u bn minoritarve ata do t jen t sigurt.

  Ngritja e flamurit n Himar, 23 shkurt 1997

  Kur ende shteti nuk kish rn gjat 1997, n Himar edhe pse nj zon jo shum e dmtuar nga fenomeni i fajdeve persona t panjohur ngritn n qendr t qytetit flamurin grek. Sipas raporteve t policis s asaj kohe, flamuri ishte ngritur nga persona t paidentifikuar. Ndrkoh q shteti grek e shoqatat e minoritarve deklaruan se nuk kishin asnj lidhej m kt akt, por ai sht ngritur nga banort e zons.

  Zgjedhjet parlamentare 1996

  Faktori ndrkombtar nuk i cilsoi si t rregullta zgjedhjet e vitit 1996. Presidenti Berisha akuzoi publikisht pr kt shtje n forumin ndrkombtar ekonomik t Crans Montans, faktorin grek. Ai prmendi emrin e Gejxh dhe t tjer, duke i akuzuar si destabilizues t rajonit. Ministria greke protestoi duke i kujtuar srish Berishs shtjen e 5 t burgosurve minoritar.

  Trakte antishqiptare n Jug, 1997

  N ditt kur shteti nuk ekzistonte m n Jug, pr dit e dit me radh avion civil t ardhur nga Greqia hidhnin trakte mbi qytetet e Jugut me prmbajtje antishqiptare. Vorio Epiri sht grek. Grekt e Shqipris t bashkohen me Greqin. Shteti grek i asaj kohe u shpreh se nuk kishte asnj lidhje me organizata t tilla dhe shrbimet inteligjente nuk kan pasur asnj mision t till.

  Zv.ministri grek n Shqipri, 17 mars 1997

  N protokollin e do shteti, nj antar kabineti duhet t lajmroj ardhjen e tij n nj shtet tjetr zyrtarisht. Por kjo nuk ndodhi me zvendsministrin e Jashtm grek, Janis Kranidiotis. Duke thyer rregullat diplomatike, zyrtari grek kaloi kufirin dhe hyri n Shqipri, ku u takua me Komitetet e Shptimit n Gjirokastr. Qeveria greke nuk dha asnj shpjegim pr kt ngjarje, ndrkoh vet zvendsministri humbi jetn n nj incident ajror pak muaj m pas.

  Thirrjet anti-shqiptare, gazeta "Stohos", 05 mars 1997

  Sipas gazets greke, "Stohos", oficer vorioepirot drejtojn kryengritsit e Kio Mustaqit, ish-ministr i Mbrojtjes. Shpallet autonomia, n Himar e Tepelen ngrihet flamuri grek. Shtabi i andartve t Epirit bn thirrje: Tani autonomi, mos na tradhtoni prap. Treqind t rinj nisen nga Athina pr n Sarand, gati ushtria jon t ndrhyj. Oficert tan vorioepirot, dikur nn arm n ushtrin shqiptare tani po e marrin situatn n dor.

  Flamuri i Vorio Epirit, televizioni "Mega", 5 mars 1997

  Gazetart grek jepnin pamje n televizionet m t ndjekura, ku grupe t armatosura n Jug, sipas tyre, ngritn pr her t par flamurin e Vorio Epirit. Kriza aktuale n Shqipri sht prqendruar n Jug, ku popullsia sht greqishtfolse. Ata krkojn ndarjen e pjess se Jugut nga pjesa tjetr e vendit, duke filluar nga Tepelena dhe duke shpallur kshtu edhe autonomin e Jugut t Shqipris.

  Organizata greke, T mbrojm trojet tona, mars 1997

  N mars t 1997-s, nj nga organizatat greke pr lirimin e Vorio Epirit bn thirrje publike pr marshimin drejt Shqipris. Situata e vshtir n t ciln ndodhet Epiri i Veriut, iu bn thirrje t gjith epirotve t Veriut t kthehen n "vatrat" e tyre pr t mbrojtur pronat e vendin e tyre. N kt moment t vshtir vet epirott duhet t marrin prgjegjsin e fatin n duart e tyre.

  Faktori grek, Corriere della Sera
  Rom, 12 mars 1997


  Pr opinionin italian, ajo q po ndodhte n Shqipri n 1997-n kishte lidhje me shtjen e Vorio Epirit. Gazeta Corriere Della Sera shkruan se, trazirat n Shqipri jan koordinuar nga avokati i njohur grek, Aleksandros Lykourezos. Sipas gazets, prfshirja e ktij personi n Shqipri mund t shkaktonte rreziqe t paparashikuara pr vendin. Kjo pasi gazeta ishte e informuar se avokati ishte nj nga udhheqsit e Lvizjes pr lirimin e Vorio Epirit.

  Incidenti n Vidohov, 11 gusht 1997

  Edhe pas 48 vitesh n kufirin e Vidohovs jan regjistruar incidente t tjera mes ushtris shqiptare dhe asaj greke. M 11 gusht, dy ushtar grek kalojn kufirin hyjn n thellsi t toks shqiptare, ku n kt zon vran shtetasin civil Agim Xhihani. Pala shqiptare protestoi duke i uar nj not proteste ministris greke. U ngrit nj grup i prbashkt pr t nxjerr shkaqet e incidentit, por deri m sot askush nuk ka nxjerr shkaqet q uan ushtart grek n vrasjen e nj civili t pafajshm, pr m tepr n tokn shqiptare.

  Tentativ rrmbimi n kufirin grek, 25 gusht 1997

  Pas ngjarjeve t marsit 1997, n kufi forcat greke shtojn patrullat e shrbimit pr t ndaluar kalimin armve dhe trafiqeve t drogs q vinin nga Shqipria. Por pati dhe raste kur ushtart grek vran dhe sulmuan t pafajshm. Kshtu, m 25 gusht 97, tre ushtar grek hyn n territorin shqiptar dhe tentuan t rrmbenin nj vajz n pikn kufitare t Gurit n Tresenik. Vetm ndrhyrja e banorve arriti t eliminoj rrmbimin, ndrkoh q n nj prplasje me banort e armatosur ngeli i plagosur shtetasi shqiptar Rezart Medolli.

  Pengmarrja e autobusit, 28 maj 1999

  Rrmbimi i nj autobusi nga nj shqiptar u kthye n nj incident diplomatik mes dy vendeve. Flamur Plisi, 25 vje, zgjodhi rrmbimin e 8 personave n autobusin e linjs Tiran-Athin pr t protestuar ndaj indiferencs s shtetit Shqiptar dhe trajtimit t shtetit grek pr emigrantt. Plisi krkonte dnimin e nj polici grek i cili nuk i kishte dhn para pr punn q i kish br. Plisi u vra nga policia shqiptare n dalje t Elbasanit dhe aksidentalisht policia vrau dhe nj peng grek n autobus.

  Pengmarrja e Aleksandr Nanas, 15 korrik 1999

  Aleksandr Nana ishte shqiptari i dyt q kreu pengmarrje n shenj proteste ndaj shtetit grek vetm 5 jav pas tentativs s Flamur Plisit. Nana rrmbeu nj autobus n Selanik me 40 persona dhe krkoi nj shum t majme parash. Ai pretendonte se policia greke i kishte grisur dokumentet pa t drejt dhe ai nuk mund t merrte m parat n nj bank t Athins. Por ndryshe nga Pisli, ai u qllua nga nj snajper grek pak pasi i kishin dorzuar parat.

  Hakmarrje greke me pengmarrje, 16 korrik 1999

  N shenj proteste ndaj pengmarrjeve t prsritura t shqiptarve vendos t reagoj dhe nacionalizmi grek. Greku Andres Kalyvas, nga Patra, hyn i armatosur n nj autobus me shqiptar dhe merr peng 38 pasagjert. Pas disa or bisedimesh, ai vendos t lshoj pjesn m t madhe t pengjeve dhe mban aty vetm shoferin e fatorinon, si dhe nj emigrant. Disa or m von ai dorzohet dhe pohon n rajonin e policis se kishte kryer kt veprim n shenj hakmarrjeje, pas pengmarrjes s grekve.

  Policia greke qllon n territorin shqiptar, 6 korrik 2001

  Nj skaf i policis greke diktoi dhe qllon me arm nj skaf shqiptar q lvizte n ujrat territoriale shqiptare. Pas goditjeve t para prgjigjen me zjarr dhe drejtuesit e skafit shqiptar. M pas n minibetejn ujore sht bashkuar dhe roja territoriale shqiptare, ku pr 10 minuta sht zhvilluar nj betej e vrtet. Zyrtart grek deklaruan se, ishte thjesht nj strvitje nate e rojeve tona.

  Zgjedhjet n Himar, Tetor 2000

  Nj nga incidentet ku kan marr pjes ligjvnsit grek sht dhe ai i zgjedhjeve parlamentare n tetor t vitit 2000 n Himar. Deputett kan ushtruar presion propagandistik mbi votuesit, kan hyr npr qendra votimi, kan organizuar protesta prball kamerave t televizionit grek te ardhura enkas n ditn e votimit, kan premtuar viza n kmbim t votave pr kandidatin e PBDNJ-s. Shteti shqiptar reagoi duke miratuar nj rezolut pr kto shkelje kushtetuese.

  Vrasja e Gentian elnikut, Athin 2002

  I riu shqiptar Gentian elniku ka qen duke pir nj kafe n nj nga baret e Athins pas nj dit t lodhshme pune. Por kontrolli i nj skuadre t policis greke ka br q pr elnikun kjo t ishte dhe dita e fundit e jets. Oficeri i policis greke, Joanis Rizopolos, nuk ka hezituat ta qlloj me pistolet elnikun duke i shkaktuar atij vdekjen e menjhershme. udia ka qen se vet vrassi m pas ka marr pjes n kqyrjen e vendngjarjes dhe m von sht liruar nga gjykata greke.

  Racizmi me fmijt shqiptar, 25 tetor 2003

  Odise Cenaj, 18 vje nga Shkodra, u pengua me forc q ti printe parakalimit t gjimnazistve me flamurin grek n nj ceremoni zyrtare. Sipas rregullores s arsimin grek n ceremonit zyrtare flamurin helen duhet ta mbaj nxnsi i dalluar i shkolls. Dhe Odiseja ishte vrtet m i dalluari, por nuk ishte grek. Ky incident bri q n Greqi t nisin debatet mes rrymave nacionaliste dhe atyre t moderuara, por n Shqipri prve nj keqardhje nuk pati asnj reagim nga shteti shqiptar.

  Vrasja pr nj fjal, Aleksandr Lufo, Athin 2003

  Aleksandri sht viktima e radhs ndr emigrantt tan n Greqi, ku gjykatat greke kan liruar thuajse t gjith personat q kan vrar shtetas shqiptar. 20-vjeari sht qlluar disa her me thik nga nj shtetasi grek, pasi ky i fundit mendonte se emigranti i kishte vjedhur nj aparat radioje. Sipas policis greke, 49-vjeari grek, bari dhensh, e ka qlluar shqiptarin sepse ky e ka ofenduar.

  Vullnet Bytyi, vrasje n kufi, 23 shtator 2003

  sht nj nga emigrantt e shumt t vrar n kufirin greko-shqiptar. I riu Vullnet Bytyi u ndalua nga nj skuadr e ushtris greke gjat kalimit t kufirit. N rrethana t paqarta nj nga ushtart ka nxjerr pistoletn dhe e qlloi me nj plumb n kok duke i shkaktuar vdekjen e menjhershme. Qeveria shqiptare protestoi n ambasadn greke duke krkuar ndshkimin e vrassit. E vetmja mas q mori pala greke ishte largimi nga shrbimi i ushtarakut helen q bri vrasjen.

  Papandreu pr Himarn, Athin 2003

  Zgjedhjet n Shqipri kan ngritur gjithmon temperaturn e marrdhnieve greko-shqiptare. N vitin 2003, n Himar do t shnoheshin jo pak incidente mes simpatizantve t PBDNJ-s dhe partive t tjera. Kryeministri grek, Georgios Papandereu, deklaroi pr incidentet n Himar se, Himara sht nj pakic solide greke dhe duhet t konsiderohet si e till. Kjo deklarat e kreut t qeveris shkaktoi jo pak reagime n Tiran, kur ende n Himar dgjoheshin thirrjet antishqiptare.

  Gramoz Palushi, Greqi, 5 shtator 2004

  Fitorja e kombtares shqiptare ndaj asaj greke n futboll sht kthyer n nj tragjedi mbrmjen e 5 shtatorit 2004. Shqiptari Gramoz Palushi u vra me thik nga greku Panajotis Kladhis vetm pr arsyen se Palushi po festonte me flamurin. Palushi vdiq nga plaga e marr nga goditja me thik. N po t njjtn dit, n Athin pati nj seri incidentesh mes shqiptarve dhe grekve t cilt krkonin t festonin fitoren n sheshin Omonia.

  Luan Brdllima, vritet nga policia greke, 20 gusht 2004

  36-vjeari nga Gramshi, i cili jetonte familjarisht n Athin, u qllua pr vdekje nga nj polic special. N lokalin ku viktima shikonte ndeshjen hyri policia dhe duke i shar dhe ofenduar krkon tu bnte kontroll shqiptarve. 36-vjeari protestoi duke treguar dokumentet e rregullta dhe i krkoi policit grek t mos e ofendonte. Por polici grek nxori pistoletn dhe e qlloi me nj plumb n koh duke i shkaktuar vdekjen e menjhershme. Prve qndrimit t opinionit publik n Tiran, n Greqi nuk pati asnj reagim.

  Vrasje pr kng shqiptare, 16 mars 2005

  Ilir Frroku, 26 vje, u vra me thik n nj lokal t Athins nga nj grek vetm sepse po kndonte kng shqiptare. Sipas dshmitarve dhe shokve t Ilirit vrasja sht br nga badigardt e lokalit t cilt i kan qlluar shqiptart q po festonin. Ndrkoh q policia greke serviri nj tjetr motiv t vrasjes. Sipas saj shqiptart kan tentuar t vjedhin nj motorr q ishte parkuar afr lokalit dhe personi q e goditi Frrokun ka qen nj turk.

  Papulias anulon vizitn, Sarand, 1 nntor 2005

  Dy vite m par, incidentet diplomatike mes Shqipris dhe Greqis shnuan nivelin m t lart protokollar. Presidenti i Greqis, Karolos Papulias, do t takohej me homologun shqiptar Alfred Moisiu, n Sarand. Papulias krkoi q m par t shkonte n konsullatn e Gjirokastrs, por n hyrje t saj protestues t Shoqats amria kishin vendosur parulla dhe thrrisnin pr t drejtat e tyre. Papulias e interpretoi kt si nj provokim dhe anuloi takimin me Moisiun n Sarand.

  Vrasja e Edison Jahaj, Kret, 1 janar 2006

  Mbajtja e nj bluze me flamurin shqiptar e nj djaloshi nga Tepelena, n nj bar ka qen shkaku i nj sherri mes shqiptarve dhe grekve n mbrmjen e 31 dhjetorit n fshatin Rrethimo t Krets. Por sedra e grekve duket se ishte fyer keq, ndaj katr or m von 7 prej tyre hyn me forc n shtpin e njrit prej shqiptarve dhe e vrasin. Edison Jahaj, 17-vjeari nga fshati Levan i Tepelens u vra me 17 thika nga nj grup greksh. Autoritet helene e cilsuan si nj vrasje raciste, ndrkoh n Tiran, Parlamenti Rinor organizoi nj seri protestash.

  Shkolla greke n Himar, 20 shkurt 2006

  Hapja e shkolls s par greke Omiros n Himar ka sjell jo pak debate mes politikanve shqiptar dhe prfaqsuesve t PBDNJ-s. Prurimi i shkolls u b nga zvendsministri grek i Arsimit dhe ai vendas, por qeveria shqiptare nuk kishte dhn ende lejen pr ndrtimin dhe hapjen e saj. M shum se nj incident ishte nj keqkoordinim i puns s qeveris. Pasi vetm n muajin maj dha lejen pr ndrtimin e saj, ndrkoh q hapja u b n muajin shkurt. Por kjo nuk i pengoi politikant t akuzonin vendin fqinj dhe anasjelltas.

  Zhvarrimet n Kosin, Prmet, 5 qershor 2006

  Zhvarrimet n Kosin shkaktojn incident diplomatik mes vendeve.
  Prifti ortodoks Vasili Thomollari kish marr prsipr mbledhjen e eshtrave t ushtarve grek t rn gjat lufts. Por zhvarrimet ishin br dhe n varreza shqiptarsh dhe fshatra ku ushtrit greke nuk kishin kaluar kurr. Policia shqiptare ndrhyri pr t verifikuar eshtrat n kishn e fshatit Kosin t Prmetit. Ndrkoh konsulli grek nuk lejoi q policia t hyj n nj objekt kulti. Ndrkoh prifti grek refuzoi t paraqitej n prokurori.

  Kryebashkiaku falnderon greqisht, 25 shkurt 2007

  Lojtarve shqiptar n Greqi, nj fjal e thn n gjuhn amtare mund tu kushtoj karriern. Ndrsa n Shqipri askush nuk ndalohet ta fsheh identitetin, madje edhe kur sht nj zyrtar i lart shtetror dhe me ligj i duhet t komunikoj n gjuhn zyrtare. I sapo zgjedhur kryetar i Bashkis s Himars, Vasil Bollano preferoi ti falnderoj qytetart e Himars n gjuhn greke, edhe pse ata q e votuan ishin shqiptar, duke shnuar n kt mnyr nj incident.

  Viedoja greke, 4 mars 2007

  Nj marsh urrejtjeje i knduar nga ushtart grek gjat strvitjes ka acaruar marrdhniet mes Shqipris dhe Greqis. Kjo video u publikua n internet, ndrkoh q teksti i kngs sht botuar nga gazetat greke dhe shqiptare. I shikoni ata, jan shqiptar. Me zorrt e tyre do t bjm lidhse kpucsh, ky ishte teksti i kngs raciste q shkaktoi reagime n disa qytete t vendit. Ndrkoh q Ministria e Mbrojtjes i krkoi Athins t dnonte skandalin, gj q u b nga zvendsministri i Jashtm grek.

  Dhuna mbi familjen e Alban Bushit, 5 mars 2007

  Goli i futbollistit Shqiptar Alban Bushi ndaj skuadrs Iraklis u ka kushtuar shum shtrenjt familjarve t tij. N ndeshjen Iraklis-Apollon Kallamaria, pas golit t Bushit, tifozt e Iraklisit kan ushtruar dhun mbi familjart t cilt shihnin ndeshjen n stadium. Prindrit dhe bashkshortja e futbollistit shqiptar jan goditur me grushte dhe shkelma pr disa minuta. Familja e Bushit sht detyruar t largohet me autobusin e skuadrs pasi forcat e rendit nuk mund t ndalonin turmn.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Ketu jane dhe nja dy foto ilustruese
  -ushtria greke ne kufirin shqiptar 1949
  -shperngulja me dhune e popullsisie came nga trojet etnike
  -ushtari grek me ne goje ...sharjet kunder shqiptareve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 3. #3
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Eh more vlla , Zoti ta befte diten 100 vjet. Por cfar me u be disave qe folin shqip e zemren e kane greke , qe kur u thua se keta jane greket , ata te kthehen " jo more se nje pakic eshte ashtu , greket jane te mire".
  Krejt ato te zeza qe i kemi pa nga ata gjakpires dhe akoma per mjerim ka shqiptare qe i quan ata pisa te mire .
  Si duket jemi te mallkuar nga Perendija , sepse jemi i vetmi popull qe nuk mesojme nga historia .
  Dhe me tragjike eshte se e dime historine , por e lejme anash si te kaluar duke mos menduar qe ajo mund te perseritet .
  Mua me vjen keq per ata shqiptare qe punojne ne greqi , qe i ka cuar zoti , halli tek trualli i ni populli te lig .
  Andaj neve , gjenerata e shekullit 21 ia kemi borxh Shqiperise , Nenes Sone , ta nxjerim nga kjo krize .
  Nese edhe neve deshtojme ne kete ceshtje madhore , ka deshtuar Shqiperia jone e dashur .
  Duhet te mblidhemi , te krijojme nje fond me ndihma ne lek , ta regullojme ekonomine e Shqiperise , Kosoves , Maqedonise Peremendimore , ta regullojme ekonomine e popullit tone dhe nje here e pergjithemone ti jap fund bukes greke , serbe e ku ta di une se cfar .
  Buka e armikut te mbetet ne fut , kete e di vetem ai qe e ka perjetuar dhunen barbare te pisave te ballkanit .

  Me respekt per gjithe ata qe kane gjak shqipari nga Gostivari_usa

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Keta e kane 666 ne ball te lindur.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2007
  Postime
  10
  edha sa do na duhet ti durojme qelbesirat?

 6. #6
  Ehhh sa duron zemra dhe shpirti i shqiptarit...


  Kjo teme le te vleje per ata qe nuk e njohin ose e njohin pak historine e marrdhenieve midis dy vendeve. Te vleje dhe per ata qe mendojne se Greqia tashme pjese e komunitetit Europian eshte moderuar mjaftueshem qe gjerat qe i ka bere kesaj toke t'i perkasin te kaluares. Kjo e kaluar sdo jete kurre e tille po eshte nje rrezik i pareshtur si i integritetit tone ashtu dhe perparimit tone si komb. I kisha harruar dhe vete disa nga keto gjera dhe me vloi gjaku kur i lexova dhe kujtova perseri.

  Edhe sa kohe do vazhdojme te ulim koken dhe gelltisim fyerjet, dhunen dhe poshterimin qe na behet madje dhe ne vete token tone? Dhe per sa kohe do vazhdojme te durojme padrejtesine qe na ben fqinji yne i vjeter qe nuk u ngop me vjedhjen e historise dhe te kultures dhe te tokave po tani kerkon edhe toka te tjera madje edhe te na shuaje si komb?

  Kush mendon se shteti apo opinioni grek ka ndryshuar qendrimin e tij dhe eshte bere perparimtar ne lidhje me shqiptaret dhe Shqiperine, le te lexoje kete teme dhe te shikoje kronologjine e ngjarjeve qe vetem datat ndryshojne por jo menyra dhe egersia. Mallkuar qofshin te gjithe ata qe peshtyjne mbi kete toke dhe mbi emrin e tyre shqiptar. Mallkuar qofshin te gjithe ata qe harrojne se kane pire gji ne kete toke dhe fjalen e pare e kane thene ne kete gjuhen tone kaq te bukur dhe te embel. Mallkuar qofshin te gjithe ata qe mohojne identitetin e tyre dhe shkelin mbi gjakun e te masakruareve nga greku.

  Do vije dhe dita kur do ta mbajme koken lart dhe do i kerkojme historise borxhin qe na ka dhe mohimin qe na kane bere. Deri atehere i lutem atij Zoti qe eshte nje per te gjithe qe te na hapi syte si popull dhe mos na percudnoje moralisht dhe mos ja bejme vetes me keq sec na i kane bere te tjeret. Do vije dhe dita jone!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  “Qarqet pro-greke m dogjn muzeun me ikona”


  nga: Leonard Veizi

  sht nisur nga Kora me nj thesar, 50 punime ikonografike t rralla. Ka mbrritur n Tiran pr t hapur nj ekspozit me rastin e Konferencs Ndrkombtare t Lufts Kundr Trafikut t Trashgimis Kulturore. Ndrsa do t niset srish n Kore, me nj makin t zakonshme furgon, ku do t sistemoj me kujdes fondin e art t trashgimis s shqiptarve. N pamje t par duket si paradoks. As polic shtetror dhe as privat n ruajtjen e ktyre vlerave. Vetm ai, Gjergji Thimo dhe familja e tij.
  Prse ju vajti n mendje t ndrmerrni hapjen e nj Muzeu Ikonografik?
  Shtimi i fondeve t mia ikonografike bri q kto t mbroheshin ligjrisht. Pr kt shteti shqiptar m aprovoi nj lienc dhe me nj vendim gjykate m jepej e drejta t grumbulloja objekte t ndryshme t artit dhe kulturs shqiptare, sidomos n fushn e ikonografis. Kjo m bri q, prve atyre objekteve q kisha t trashguara nga familja, t shtoja dhe konsolidoja punn, idet dhe dshirat q un kisha.
  Aktualisht, vepra t kujt prmban ky Muze Ikonografik?
  Kto ikona jan vepra t ikonografve shqiptar, q quhet “Ikonografia e Shkolls s Kors”. Megjithat ka dhe objekte t tjera t kulturs mesjetare t piktorve apo ikonografve, si jan Nikolla Onufri. Kryesorja sht q shumica jan ikona t Shkolls s Kors. Quhet Shkolla e Kors, sepse nga shekulli XVII, XVIII e deri n fund t shekullit XIX Kora krijoi nj plejad t shklqyer ikonografsh, t cilt i dhan nj impuls jo vetm ikonografis n Shqipri, por n t gjith Evropn Juglindore.
  Cilt jan prfaqsuesit m t denj t Shkolls Ikonografike?
  Shkolla Ikonografike e Kors n kt koh prfaqsohej me msues Kostandinin t shekullit XVII, ikonat e tij tashm njihen pasi jan t botuara dhe n katalogt e Francs, madje jan ekspozuar edhe n Luvr para disa viteve, vazhdohet me Davit Selenicasin n shekullin XVII, pastaj vjen Kostandin Shpataraku, vllezrit Kostandin e Athanas Zografi, vazhdohet me etjert me bijt e Kostandin e Athanas Zografit, me Trpo Zografi dhe Thimi Zografi. N fundin e shekullit XIX vazhdohet me piktort, q natyrisht sht shkoll m vete, si Dardhart, ku mund t prmendim Vangjel Papajani Zengon, fmijt e tij, Androniqi dhe Sofija Zengo etj. Nj pjes e koleksionit t ktyre q prmenda m lart, kan zn vend t koleksionin tim dhe them se jan punime nga m t mira.
  T gjitha objektet jan t ertefikuara?
  Bashkpunimi m i mir me krijimin e Muzeut nga nga ligjore q n vitin 1996, sht se pjesa m e madhe e objekteve ka ertefikat. Aktualisht, jam n nj bashkpunim t sukseshm me Qendrn e Inventarizimit t Pasurive Kombtare, ku dua t falenderoj drejtorin e ksaj Qendre, Koo Gjipali. Por edhe ktu ka probleme. Sepse duhen t paktn 400 euro vetm pr kartelizimin dhe fotografit e objekteve. Megjithat un kam nj dokumentacion shum t fort. Kam dokumenta q nga Instituti i Monumenteve t Kulturs, ku vrtetohet q kto objekte nuk kan qen pjes e fondeve shtetrore apo t kishs, nga Muzeu i Artit Mesjetar Shqiptar, dhe n fund Qendrn e Inventarizimit t Pasurive, ku vrteton sipas ekspertizs s institucioneve se kto objekte nuk kan qen pjes e kishs apo e shtetit. Them se ky dokumentacion duhet ndjekur dhe nga vet shteti. Sepse mendoj q ka tendenca q dokumentacioni dhe inventarizimi i veprave t artit n shum muze t Shqipris, duke shfrytzuar dhe anomalit, jan ln me qllim pr t’u grabitur.

  TRAFIKU
  Muzeu, i zbuluar ndaj grabitsve
  Por sa i krcnuar sht Muzeu nga trafiku i trashgimis kulturore? Gjergji Thimo thot: “Muzeu im sht fare i zbuluar. Muzeu im shpesh her sht sulmuar. N vitin 1997 ka qen ndrhyrja e forcave t policis q kto vepra t mos i kalonin kufijt. M pas, qarqe t caktuara n Kor, q jan pro greke (nuk them se jan politikat greke) shtpis sime i kan vn zjarrin, n prag t eljes s par t ekspozits ikonografike n vitin 1999. Dmtime dhe vjedhje t ndryshme ka patur, megjithat fondi sht ruajtur i gjithi. Por as shteti dhe as kjo vler e pashembullt e trashgimis son nuk nderohen, nse ato ruhen n shtpin time, e cila sht vetm nj dhom e nj kuzhin. Jan t paktn 100 ikona dhe rreth 800 objekte arkeologjike. Kshtu q krkoj ndihmn e shtetit. Sepse po t ishte pr veten time un kisha sakrifikuar 2-3 objekte dhe e kisha ngritur godinn. Un dshiroj q kto vepra t mbeten dhe shteti t m ndihmoj. Mbrojtjen e puns sime e ka br Ismail Kadare gjat nj vizite q ai pati n Kor me intelektualt, ku bri apel qytetarve dhe institucioneve, q problemet e puns time t ken vmendjen e merituar. Po ktu ka nj dallim. Me eljen e ksaj ekspozite, q prkon me Konferencn e Lufts Kundr Trafikut t Trashgimis Kulturore, iu dha mundsia q ekspertve t UNESCO-s apo t Shrbimit Informativ Shtetror t shihnin nj gj krejt t kundrt, q ne shqiptart nuk jemi vetm shkatrrues, por ne dim t’i mbrojm kto vlera. Ktu vlersoj edhe ministrin e Kulturs, Bujar Leskaj, i cili m krkoi nj projekt t mirfillt pr t’ia paraqitur qeveris”.

  GODINA MUZEALE
  Pyetjes, n ka godinn e duhur pr t patur nj muze t standardeve, Gjergji Thimo i prgjigjet: “N kt pik ka disa absurditete. Nese un kam nj muze me vlera t konsiderueshme, gjithmon sipas mendimit t specialistve, edhe pse kan kaluar 10 vjet q nga marrja e liencs, nuk kam patur mundsi pr t patur nj godin. Tani, s fundi, shteti m ka aprovuar nj vend n Kor, pr t ngritur nj muze privat. Por kur kam krkuar donacione apo ndonj tolerim, kam vn re se zyrtar t shtetit m shum sponsorizojn pr ekspozita fare pa vler se sa pr nj muze q ekspozon traditn. Pr kt nuk m vjen mir. Ka patur njerz q bashkpunimin e kan filluar me krkesn: “M jep nj ikon t t japim at q kemi ne n dor”.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Me te rrezikshmit jane A ka(li i trojes)demiket tane. Seose eshte praktike e vjeter sa jeta...thjesht rrafsho e nderto nga e para..praktike qe vlen edhe per historine dhe identitetin kobmbetar. Shikoni ne shkrimin e meposhtem repliken e nje profesori te thjeshte, por te irrituar se ndihet shqiptar...ndaj trios Berxolla-Dhoga-Aksi...lexoni dhe shiojoni akademiqis skiepetaris

  Atlasi, simbol i fantashkencs, spekulimit dhe mashtrimit


  Prof. Eqerem YZElRI
  Shef i Departamentit t Gjeografis n UT  N tekstin e broshurs ''dinjitoze'' me logon e Akademis s Shkencave t zotit
  Brxholi i jepet nj theks i veant asaj popullsie q her etikohet ''grup kulturor'', her
  ''grup gjuhsor'', her ''pakic etno-kulturore '', etj. Ndrsa zoti Doka rreket t na mbush
  mendjen se n studimin n fjal, (“Atlasi. . .”) sht kaprcyer rruga tradicionale q njeh
  dhe respekton vetm minoritetet q prfaqsojn pakicat kombtare (pakicat kombtare
  greke, maqedonase, malazeze), ndrsa pakicat e tjera, si jan romt dhe arumunt
  trajtohen (gjithnj sipas ksaj rruge tradicionaliste) si grupe etno-kulturore. Dhe m tej,
  sipas tij, q t kaprcehet ky qndrim atavist, tradicional n trajtimin shkencor-modern
  (nj rasti till sht ai i “Atlasit...”) e pr t na mbushur mendjen, bn pohimin pindarik
  se ''Koncepti i sotm evropian dhe botror mbi minoritete (nnvizimi sht i imi, E.Y.)
  ka evoluar''. Pr kt na v prball ''faktin'' se nj sr institucionesh evropiane e
  ndrkombtare jan marr, sidomos dekadn e fundit, me problemin e njohjes dhe
  respektimit t minoriteteve (prsri nnvizimi sht i imi, E.Y.) si kusht i domosdoshm
  pr respektimin e t drejtave dhe liris s njeriut. Dhe m posht zoti Doka thekson se n
  vitin 1999 edhe Shqipria ka nnshkruar Konventn Kuadr t Kshillit t Evrops pr
  Mbrojtjen e Minoriteteve (gazeta “Shekulli”, 26 janar 2004). Aferim, zoti Doka, se tani nuk t
  kap asnj kritik shkencore, sepse ke pr mburoj Konventn e lartprmendur! T nderuar pjesmarrs! Disa her e nnvizova fjaln minoritet, q do t thot minoranc apo n shqip, pakic. Dhe ktu fillon edhe spekullimi i zotrinjve Brxholi, Doka e Asche, duke br nj barazimtari alogjike midis termave minoranc, minoritet, pakic kombtare me minoranc, minoritet, pakic etno-kulturore ose e thn m shqip (komb+kultur). Vetm t pashkolluarit nuk e din q ndr 4 elementet (tiparet apo karakteristikat) e nj kombi, njra sht ajo q pjestart e nj kombi ndajn midis tyre nj kultur t prbashkt. T shpiksh termin etno-kultuor do t thot q nuk ke haber nga problematika e gjer e Gjeografis Politike, n rastin konkret pr nocionin gjeografo-politik t kombit, e jo me pastaj t rrekesh me sofizma t tilla. T nderuar koleg! N se themi pakic (minoranc) kombtare, n mnyr automatike kemi nnkuptuar edhe tiparin kulturor, pjes e s cils sht edhe gjuha, t ksaj pakice kombtare, sepse pa kt do t mungonte nj nga t katr elementet apo tiparet e kombit. Ksisoj, ngjitja e fjals kulturore pas fjals etni apo pakic kombtare, vetm se zbulon inkompetencn shkencore n njohjen e problemit. Pra, nuk mund t pranohet koncepti ''pakic etno-kulturore''. Por, meqense zoti Doka, Brxholi dhe Asche na tundin prpara Konventn n Kuadr t Kshillit t Evrops pr Mbrojtjen e Minoriteteve dhe e prezantojn veten si interpretuesit m autentik t saj, morm mundimin t studiojm prmbajtjen e saj n publikimin ''Pakicat dhe mbrojtja e tyre n Shqipri'' (botim i Qendrs Shqiptare pr t Drejtat e Njeriut). N fq.14 t broshurs s msiprme thuhet se ''nj shoqri pluraliste dhe vrtet demokratike, duhet q jo vetm t respektoj identitetin etnik, kulturor, gjuhsor dhe fetar t do personi, q i prket nj minoriteti etj. Ktu sht shkruar shum qart e zeza mbi t bardh. Q t kemi minoritet, pra pakic kombtare, minoritet apo pakic kulturore, minoritet apo pakic gjuhsore dhe minoritet apo pakic fetare dhe kto tipare duhet t’i respektohen individit, pjesmarrs n njrin prej ktyre minoriteteve, pakicave apo minorancave. Nse zoti Doka, Brxholi, Asche, t gjitha epitetet: etnik, kulturor, gjuhsor, fetar i bashkojn pr t formuar konceptin etnik apo kombtar. T na falin, por bjn nj gabim shum t madh. Zoti Brxholi, Doka apo Asche, po marr guximin t'ju pyes: Besimtart e besimit Bahaj, q jan pakic fetare, por q jan t kombit shqiptar, pakicn kombtare greke apo maqedonase, ku do t'i fusni ju me logjikn e mbrasht t konceptit tuaj? Po besimtart e nderuar katolik, q gjithashtu jan n minoranc n raport me besimin mysliman e at ortodoks, por q jan pjes e kombit shqiptar dhe q kan nj bashkjetes e toleranc t admirueshme, ku do ta kishin vendin, sipas interpretimit tuaj solid t Konvents Kuadr? Duke lexuar s prapthi dokumentin e KKMMK-s, zoti Doka lshon brokulln e radhs, nisur nga dshira e mir pr t br maksimumin e mundshm. Autort e “Atlasit…”, t ngarkuar pr kto harta (sht fjala pr hartat e strukturs etnike e fetare - shnimi im - E. Y.) arritn nprmjet burimeve t
  ndryshme arkivore, t dhnave nga zyrat e gjendjes civile t rretheve, si dhe nga
  anketimet n terren (t gjitha keto jan simboli i fantashkencs s autorve) t japin
  vlersimet e tyre pr minoritetet n Shqipri, duke br t qart dallimin midis atyre t
  pakicave kombtare (grekt, maqedonasit dhe malazezt) dhe grupeve etno-kulturore
  (termi grup sht krejt fluid dhe i paprcaktuar dhe do ta shohim me posht - shnimi im -
  E.Y.) si jan arumunt, romt etj.''. Aferim pr her t dyt, zoti Doka! M n fund, zoti
  Doka ja ka arritur qllimit t tij ''fisnik'' pr t zbrthyer shklqyeshem dokumentin
  KKMMK (nnkupto pr ta br lesh arapi). Dhe ec e kundrshtoje, t kam rixha, kur
  m sipr ai t gjith oponentt i futi n kallpin e tradicionalistve konservator, ndrsa
  veten e radhiti te t rinovuarit n koncepte! Bukur! Gjithsesi, t m fal dgjuesi i ktushm dhe do lexues pr faktin se do t'i rikthehem edhe nj her botimit prmbledhs t Qendrs Shqiptare pr t Drejtat e Njeriut. N fq. 27, pika 12, theksohet se Konventa-Kuadr nuk prmban asnj prkufizim t termit ''minoritet kombtar''. U vendos kshtu, theksohet aty, (shnimi im - E. Y.) q t adaptohet nj prqasje pragmatiste, duke u nisur nga konstatimi se n stadin aktual nuk sht e mundur t arrihet nj prkufzim, i cili t mund t siguroj
  prkrahjen globale t t gjitha shteteve antare t Kshillit t Evrops.
  N fq.73, paragrafi 1, pika 1, theksohet se ''shum shtete t Evrops kan n
  territorin e tyre grupe autoktone t vendosura npr rajone (nnvizimi im - E. Y.)
  t vendit, t cilt flasin gjuh, e theksoj, gjuh q nuk sht e prbashkt me at t
  shumics s popullsis. Kjo ka ndodhur si pasoj e faktorve historik, ku formimi i
  shteteve nuk sht br n vija t qarta gjuhsore dhe kshtu komunitete m t vogla jan
  glltitur nga m t mdhat. Nga kjo del se ato jan grupe autoktone t vendosura npr
  rajone, t cilt, si e theksuam edhe m sipr, “u zun'' n grackn e definimit t kufijve t
  shteteve n periudha t caktuara historike.
  N fq. 75, pika 10, theksohet se ''qllimi mbizotrues i ksaj Karte (sht fjala pr
  Kartn Evropiane pr Gjuht Rajonale ose Minoritare - 1993 ) sht ai kulturor'' dhe m
  posht theksohet se kjo Kart ka si qllim t nxis dhe t prkrah gjuht rajonale dhe ato t minoriteteve n aspektin territorial (pakicave t fardoshme ), por jo minoritetet
  gjuhsore''. Pr kt arsye i sht vn theksi dimensionit kulturor. Karta nuk vendos
  t ndaj t drejtn individuale apo kolektive pr folsit e gjuhve rajonale dhe t
  minoriteteve.( fq.75) S fundi, theksohet aty, u vendos ''t mos merrej mundimi t
  prcaktoheshin kategorit e ndryshme t gjuhve sipas gjendjes s tyre objektive'',
  gjithnj n aspektin territorial, pra gjeografik. (fq. 77).
  N fq. 81 trajtohet edhe problemi i bazs territoriale t gjuhve, problem ky me
  mjaft interes e q i zbulon pett lakrorit demagogjik t autorve te atlasit. Karta krkon
  t prcaktoj ''territorin n t cilin prdoret si gjuh rajonale ose e minoritetit'' nj
  gjuh e caktuar. M posht theksohet se ''territorit, t cilit i referohet, sht aty ku nj gjuh rajonale ose minoritare flitet n nj shkall t konsiderueshme, qoft edhe nga
  nj minoritet (pakic) i vetm dhe q i prket bazs s tij historike pr ''nj numr
  njerzish, q e prligj marrjen e masave t ndryshme mbrojtse dhe nxitse''. Prpiluesit e
  Karts i jan shmangur problemit t vendosjes s limitit t prqindjes apo numrit t
  caktuar t folsve. (fq.81)
  Nga sa parashtruam m lart, rreth trajtesave t Karts rezulton se autort e
  veprs solide ''Atlasi…'' kan ngatrruar keqas konceptin pakic kombtare, pakic
  kulturore, pakic gjuhsore, pakic fetare etj., duke spekulluar me Konventn n Kuadr, duke e deformuar at dhe duke e aplikuar n kundrshtim prmbajtjen e saj. Dhe
  po t kemi parasysh q kategoria vllahe, e prhapur gjeografikisht n rrethe t caktuara t
  vendit, pa nj vendosje kompakte, pothuajse prdor e gjitha gjuhn shqipe dhe vetm
  nomadt kan prdorur dikur gjuhn arumune si ''lingua franca''. E po kshtu, edhe romt
  q prgjithsisht bjn jet endacake, mnyr jetese kjo q shpreh edhe karakteristikn
  kryesore kulturore t tyre. Nse zotrinjt Brxholi, Doka e Asche do t bnin nj hart
  pr giuht e folura n Shqipri apo edhe pr probleme t tjera kulturore, ku mund t
  evidentoheshin minorancat, por gjithnj sipas t dhnave t sakta, e mbi t gjitha, sipas
  konceptit autokton apo bazs territoriale, sikundr theksohet nga Konventa Kuadr, kjo
  do t prshndetej. Por q n Atlasin e Gjeografis s Popullsis s Shqipris t futen n
  nj thes pakicat kombtare me pakicat gjuhsore, fetare etj. dhe aq m keq, t spekulohet
  me termin pakica ''etno-kulturore'', kjo, t nderuar koleg, e ka emrin fantashkenc,
  spekuilim e mashtrim n drit t diellit.
  Problemi i katrt- Nj problem tjetr, q m ka trhequr vmendjen kur u njoha me veprn
  shkencore solide me interes teorik aplikativ emrtuar “Atlasi Gjeografik i Popullsis s
  Shqipris'', sht edhe ai q ka t bj me grumbullimin, informatizimin dhe parpunimin
  e t dhnave apo e thn ndryshe, me lojn e shifrave. N faqen prkatese t atlasit ku jepen udhzime pr prdorimin e tij, autort theksojn se ''shumica e hartave paraqesin giendjen e sotme demografike n baz t t dhnave t regjistrimit t fundit t prgjithshm t popullsis t vitit 2001''. Pr nj studiues, sikur edhe amator t jet ai, ky pohim evidenton, t paktn pr tri probleme t mprehta”. Autort nuk kan prdorur asnj t dhn tjetr pas regjistrimit t vitit 2001 e pr shumicn e hartave jan bazuar n t dhnat e tij.
  b. Autort duhet t pohojn qart se baza e hartografikimit t atlasit jan t
  dhnat zyrtare t kategoris s regjistrimeve, sikundr ky i fundit, i vitit 2001,
  t institucioneve t specializuara e t certifikuara pr kt problem apo
  jan prdorur edhe t dhna t nxjerra n rrug voluntariste e q nuk mundet
  kurrsesi t praqiten grafikisht n nj vepr solide shkenocore.
  c. T dhnat arkivore jan prdorur n sensin e kundrt kohor, pra pr t
  ndrtuar harta t periudhave t kaluara apo jan prdorur ato nprmjet
  prllogaritjeve t alambikuar, karakterisitik kjo e puns s autorve pr t
  zvendsuar prej tyre mungesn e t dhnave pr sot, n prpilimin e ndonj
  harte sikundr sht edhe ajo e feve.
  Gjithsesi, deri n prgjigje t autorve, pr t ciln jam i bindur se nuk do t vij kurr, po
  jap disa konsiderata pr lojn me shifrat q kan br autort n kurorzimin me lavdi t
  puns s tyr solide.
  1. N tekstin e shkolls s mesme t profilizuar, botimi shtator- tetor 2002, autort e tij, Brxholi e Doka theksojn se ''n hapsirat e trevave shqiptare, prve etnis shqiptare, q sht autoktone, jan t prqndruar edhe etni t tjera si serb, malazez, maqedonas, mysliman, turq, arumun, grek e rom. Pas ksaj fjalie shteruese, autort theksojn, po aty , se Republika e Shqipris dallohet pr pjesmarrje t vogl t etnive joshqiptare n
  popullsin e prgjithshme (rreth 2 %). T nderuar dgjues, me termin treva
  shqiptare, gjeografikisht futen territoret e banuara nga shqiptart brenda dhe
  jasht kufijve politik t shtetit shqiptar. N kto treva banojn minoritetet e
  msiprme etnike ku edhe romt dhe arumunt cilsohen si t tilla, pra,
  minoritete etnik. Kjo shte gafa e par. Gafa e dyt sht pohimi q n
  territorin e shtetit shqiptar kto minoritete, t cilat nuk prmenden nga autort,
  (harres kjo fare e vogl pr nj studiues kompetent) q prbn nj provokim
  t rnd, prbjn rreth 2 % t popullsis. I dashur dgjues apo lexues! Do apo
  nuk do ti, t vjen mir apo keq, sipas autorve Brxholi e Doka n Shqipri
  ka pakica etnike srbe, myslimane, turke etj. Vrtet nj xhevahir i rrall i
  autorve Brxholi e Doka, me t cilin ne edukojm nxnsit e shkolls s
  mesme apo prpiqemi t'i mbushim mendjen publikut t gjer.
  Nga studimi i vemendshm i ktij pasazhi dalin edhe dy arsyetime shum t
  rndsishm. S pari, nprmjet pasazhit t msiprm konfirmohet indirekt
  edhe nj fakt shum i hidhur pr autort e atlasit. Fakti q teksti sht botuar n
  shtator- tetor 2002 flet pr at q autort kan shfrytzuar t dhnat burimore t
  regjistrimit t popullsis t vitit 2001, t paktn pr Shqiprin, edhe ato t
  grumbulluara pr atlasin, pasi sikundr kan theksuar edhe vet, kjo sht nj
  pun trivjeare. S dyti, kto t dhna ndryshojn shum me t dhnat e
  depozituara pr atlasin n dhjetor 2002 te zoti Herman, koh kur zoti Brxholi
  dhe Doka ishin n Shkolln e Lart t Karlsruhes ku po prpunoheshin t dhnat
  nga studentt e po diitalizoheshin ato.
  2. N atlas jepen kto t dhna:
  a. Pakica kombtare greke 66.000
  b. Pakica kombtare maqedonase 8.000
  c. Asnj e dhn pr minoritetet etno-kulturore, term ky i prdorur nga zoti Doka
  3. N veprn e zotit Brxholi, me logon e Akademis s Shkencave, ''Atlasi
  Gjeografik i Popullsis s Shqipris, vepr shkencore solide me interes
  teorik e praktik'', si pr t vrtetuar q kto autokonsiderata apo autovlersime (mendja m shkoi te skei brilant i Pllumb Kulls dhe loja po kaq brilante e aktorit t shquar, Fuat Boi, ''Doni m pr Belulin'', q nuk i luan as topi, jepen kto shifra:
  a. Minoriteti grek 65.865
  b. Minoriteti i mirfillt maqedonas (e kemi nnvizuar kt term t zotit Brxholi, sepse, sipas tij, duhet t ket edhe minorite t gnjeshtr maqedonas, e kt zbulim, zoti Brxholi me bujari ia ofron studiuesve t bots si zbulim teorik) 5.000, f. 39. Ndrsa n fq.40 zoti Brxholi jep edhe numrin e mundshm t maqedonasve, 14. 723. Ju lutem prsri t nderuar dgjues apo lexues, nnvizimi sht imi, pr t br t qart se ndrsa n nj faqe m par shkruhej minoritet i mirfillt, tani thuhet minoritet i besueshm. Dhe thuaj
  pastaj se nuk kemi t bjm m nj studim shkencor solid!
  c. Pr etnin etno-kulturore arumune (term i prdorur nga botuesit e atlasit)
  jepet shifra 139.065
  d. Pr etnin etno-kulturore rome (term i prdorur nga autort) jepet shifra 109.036.
  Pr t par paprgjegjshmrin totale shkencore t autorve t veprs solide, atlasi do t
  vlente referim te katr variantet pr shifrat e pakics kombtare maqedonase:
  1. N tekstin e shkolls s mesme t profilizuar (botimi shtator - tetor 2002)
  nuk ka asnj shifr .
  2 . N “Atlasin Gjeografik t Popullsis s Shqiprsis” (botim i vitit 2003) jepet
  shifra 8.000
  3. N veprn shkencore nn logon e Akademis s Shkencave jepen dy shifra:
  5.000 pakica minoritare e mirfillt (fq. 39) dhe 14.723 numri i mundshm i
  pakcs kombtare maqedonase (fq.40).
  Ju t nderuar pjesmarrs mund t gjykoni vet pr soliditetin e kompetencn shkencore,
  interesin teorik e aplikativ t puns s autorve t “Atlasit Gjeografik t Popullsis s
  Shqiprsis” t zotrinjve Brxholi, Doka dhe Asche.
  Pr ta mbyllur kt aspekt t diskutimit po nnvizoj faktin se n botimin e
  Qendrs Shqiptare pr t Drejtat e Njeriut jepen prcaktime e shifra krejt t tjera n
  relacionin shpjegues (fq. 149 -150)
  Gjithsesi, me interes sht edhe numri q jepet pr minoritetin etno-kulturor t romve
  (term ky i prdorur nga autort e atlasit)
  1980 62.000 nga dokumentet franceze, bazuar n burime angleze
  1995 90.000 -100.000 nga Grupi Ndrkombtar i t Drejtave t Minoriteteve.
  1995 120.000 nga Unversiteti i Marylandit (SHBA)
  1930 20.000, sipas regjistrit zyrtar.
  E ktu mund t shtonim edhe autor t tjer t huaj, q duke iu referuar njri-tjetrit, q
  m shum ngjan me lojn e kungulleshkave, por jo burimeve t licencuara, kta autor
  me botimin e tyre solid vetm sa i shtojn pshtjellim e mjegull ktij problemi, por
  ksaj radhe, duke pasur tagrin e ''studiuesit'' shqiptar .

  Si shihet, me prjashtim t t dhnave t vitit 1930, q bazohen n nj dokument
  zyrtar, t gjitha t dhnat e tjera jan m tepr hamendsi sesa t dhna t certifikuara
  nga organe t specializuara. Dhe kur kto t dhna t hamendsuara vendosen n nj atlas,
  i cili si dihet, duhet t bj paraqitjen hartografike t t dhnave absolute pr hapsira
  gjeografike rigorozisht t prcaktuara, kuptohet leht spekulimi me shifrat.
  N prfundim dua t theksoj se ''Atlasi Gjeografik i Popullsis s Shqipris'', duke qen i vetmi (t paktn deri tani), por edhe i pari (fatkeqsisht) i realizuar deri tani, prfaqson
  modelin se si nuk duhet realizuar nj vepr e till me pretendime jo t vogla shkencore.
  Atlasi prfaqson modelin e nj pune aspak shkencore n przgjedhjen dhe
  cilsin e materialeve statistikore. Ai prfaqson nj eklektizm konceptesh,
  duke prfaqsuar risin m rudimentare t nj pune shkencore.
  N kt mnyr atlasi jo vetm nuk mund t prfaqsoj nj element dinamik
  e cilsor, por ai, n formn e vet, paraqet modelin e nj pshtjellimi idesh,
  konceptesh e praktikash q on n edukimin e nxnsve dhe n kompromentimin e politikave apo strategjive t zhvillimit politiko-shoqror t vendit, nse do t mbshtetem tek ai.
  Ksisoj, ky atlas prfaqson enciklopedin e inkom etencs shkencore t
  trajtimit t evolucionit t proceseve demografike e atyre t popullsis t vendit
  ton pr intervalet kohore q ai pretendon se analizon (1923 - 2001).
  “Atlasi Gjeografik i Popullsis s Shqipris “ sht modeli m i keq i
  bashkpunimit ndrkombtar, duke kompromentuar kshtu rnd emrin e
  Akademis s Shkencave, Qendrs s Studimeve Gjeografike, Universitetit t
  Tirans (Departamentit t Gjeografis), Universitetit t Prishtins
  (Departamentit t Gjeografis) dhe partnerve gjerman.
  S fundi, “Atlasi Gjeografik i Popullsis s Shqipris” nuk prfaqson kurrsesi nj dokument shkencor. Pr m tepr, ai deformon rnd konceptin e kohs dhe hapsirs n prmbajtjen e vet gjeografike.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Alarmi i Mithat Frashrit: Grekt nuk duan autoqefalin e kishs


  Nga Athina, n dat 7 nntor 1925 Mithat Frashri jep nj informacion t detajuar lidhur rreth bisedimeve t tij me autoritete t larta t shtetit grek, pikpamjet e tyre t gabuara pr ortodhokst shqiptar, numrin dhe karakterin etnik, shtjen e shtimit t shkollave greke pr minoritetin, kundrshtit pr autoqefalin e kishs shqiptare.

  “Z.Ministr! Si vazhdim ne telegrafi im i 4 Ct, relatif me konvensionin pr nnshtetsin dhe tendenca q faqet n Ministri Helenike pr t bashkuar kt shtje me at t shkollavet greke:
  M 3 Ct, vaj ne Drejtori Gjeneral t kuvendonj se amiral Haxhi Qiriakoja si axhami dhe provizor nuk mirret me punt e zyravet. Kisha nj tok sende pr t i thn, midis t tjerave ajo e Maxhar Dinos, e pes fmijvet shqiptar n Konic q (ve shtpivet) u kan marr dhe dritht e ars. Pr Maxharin m dha fjal se t nesrmen do ta thres vet ta pyes dhe t kuptoj punn. Edhe me t vrtet kshtu bri. Q me 4 Ct, Maxhar Dinoja u la i lir n Athin duke u detyruar q t paraqitet do dit n polici. Pr Koniciott m dha fjal se do t shkroj n Konic. Pr punn e konvensionit m tha se do jipet nj afat i ri, po shtoj, edhe Shqiprija nuk mban zotimet e saj, dhe duke thirur Z.Kolokotroni eli shtjen e shkollavet greke. I thash se po bisedonj jo zyrtarisht, me qen se nuk kam no nj autorizim, as q Qeverija ime m ka br no nj komunikim gjer m sot.
  Kuptova se:
  1. Greqija beson q n Shqipri ka dyqind e tridhjet mij ortodoks-grekr, prej t cilve vetm 300 jan shqiptar, q duan Shqipn; t tjert jan grekr dhe duan greqishten;
  2. Se kisha Shqiptare duhet t jet autonome dhe jo autokefale;
  3. Se ortodokst shqiptar duan mprojtur prej Greqis;
  4. Se Z.Ahmet Zogu ka br zotime pr kt pun kur ishte n Beligrad;
  5. Se tani duhet q edhe Shqiprija t bj nj marrveshje, nj konvension pr kta sende me Greqin.
  Me nj fjal Zoti Ministr, Greqija krkon t loz prkundrejt Shqipris at rol q ka lojtur Rusi e Carvet prkundrejt Tyrqis s Sulltanvet. Refutova pretendimet e Ministris Greke, po, me qen se ishte br von, prm vajta dhe pash Kolokotronin, n zyr t ti. Biseduam afro nj or e 15 minuta. I dhash t kuptoj se shtja e Minoritetevet, me qen se kemi 20.000 grekofon, n Shqipri nuk duhet t prdoret si vegl politike, se kshtu ka qen edhe teori e Greqis (me an t delegatit t saj Politis) n Shoqri t Kombevet, m 1924;
  Se, me ingjerencn q po bn Greqija n Shqipri, po el udhn pr ingjerencn sllave n Maqedoni;
  Se, as n Poloni s ka m shkolla ruse, as n Maqedoni shkolla bullgare, as n Rumeli Orientale shkolla greke, as n Rumani shkolla greke, as n ekosllovaki shkolla gjermane pr sllavt;
  Se, Shqiprija po mban me t hollat e saja shkolla greqishte pr grekofont, jo pr hatrin e Greqis, po pr hatrin e Shoqris s Kombevet, me qen se shtja e Minoritetevet ka t bj me S.d.N dhe jo me Greqin;

  Se, Greqija duke u przjer me punt e brendshme t Shqipris, do t bhet shkak q t ftohen t dy Shtetet dhe mbase Shqiprija t krkoj nj mik tjatr;
  Se, Shqiprija nuk do t permetoj q nj Shtet i huaj t przihet n punt e saj t brendshme;
  Se, Z.Ahmed Zogu, edhe n ka br no nj premtim si njeri privat n Beligrad, ky premtim s ka t bj me qeverin Shqiptare.
  Sa pr kishn, pr t ciln Z.Kolokotroni thoshte q sht gati t ver n shrbim tn ndrhyrjen e tij, i thash se Shqipria sht gati t oj nj komision n Patrikan, ku Patriku t vendosnj se do ta njoh autokefale, gj e cila duhet t i vij mir edhe Greqis q sht shtet ortodoks, dhe jo t jemi t varur nga patrikana e cila sot sht nn influencn tyrke me qen se Patriku vet dhe gjith parsi e Fanarit jan nnshtetas tyrq. Si mbarova kto kuvendova, si pa dashur, e suallm fjaln mbi situatn e Shqiptarvet n Greqi; mbi shtrngimet q vuajn; mbi mnyrn me t ciln qeverija greke i ndalon q t rrojn, ose i shtrngon q t ikn; mbi programin sistematik q ndiqet nga ana e qeveris qendrore greke pr kto sjellje, me gjith deklaratat e bra n Lausanne dhe n Genev; mbi t prznt e 35.000 Shqiptarvet t Kostur dhe Fllrins; qysh tani ata t mjer vijn n Shqipri. Edhe konkludova: Padyshim gjja m e mir pr Shqiprin do t jet t przr ata t 20.000 grekofon q jan n Delvin; po prap Greqija do t na ket hua edhe nja 40.000 frym t tjera, me qen se gjer m tani, jan przr me pahir, me dru dhe t rahur, m tepr se 60.000 Shqiptar.
  Argumentet e mija e impresionuan Z-in Kolokotroni. Po kto fjal dua q t ja them sot ose nesr, edhe Z-it Pangalos, edhe Z-it Kaftanxhogllu, edhe Ministrit t ri q u emrua die. Sot ose nesr do t kem nj bisedim t gjat me zheneral Kondulin, mbi t cilin do t bnj nj raport t vean. Ju lutem, passi t studiohet ky raporti im, t m rrfehet kthielltazi pikpamja e Qeveris sn. Ju lutem prap t mbahem n kurent t demarshevet, krkesavet dhe pretendimevet q bn Ministri grek, do verbalisht do me nota. Do t qe fort nevoj q t m komunikohen mua kopiet e notavet ose teksti i bisedimevet.
  Pranoni, ju lutem, Zoti Ministr, t falat e mia me nderime”.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Si u grabitn dhe dnuan t mdhenjt e amris nga shovinistt grek  Tensioni diplomatik mes Athins dhe Tirans ka vazhduar gjat gjith kohs q Mithat Frashri ishte ministr fuqiplot i Shqipris n shtetin Grek. N nj informacion t vazhdueshm mes Mit hat Frashrit dhe Ministris s Jashtme, qeveria shqiptare u vu n dijeni regullisht pr kushtet e rnda n t ciln ndodheshin t burgosurit shqiptar n Greqi. N nj telegram Mit hat Frashri shkruan se nga ana e autoriteteve greke jan t dnuar disa figura t njohura t popullsis ame. Por mendimi i ministrit Fuqiplot ishte se q t nesrmen e Lufts Ballkanike politika helnike u shfaq hapur pr t prndjekur dhe przn elementt mysliman shqiptar nga Epiri dhe Maqedonia. Po sipas tij pr ortodoksr Greqia kishte tendenc t plot q t i cilsonte ata si grekr, meqnse, sipas mentalitetit helen, nj ortodoks nuk mund t jet gj tjetr vese nj grek.Nj nga shtjet me t ciln u prball kryediplomati shqiptar i Athins, Mithat Frashri, ishte ajo e pajisjes s shqiptarve q jetonin n shtetin fqinj me certefikata kombtare, gj q padyshim deri n ato momente ishte penguar rregullisht nga qarqet greke. Por Mithat Frashri i ka relatuar me urgjenc Tirans zyrtare pr ta njohur me nj fakt t ri q bhet i ditur nga qarqet e qeveris greke, e pikrisht me termi “origjin albanaise”, ku qeveria greke krkon t njohi si shqiptar vetm ata q kan lindur n Shqipri.
  Refuzimi pr t njohur nnshtetsis shqiptare
  Mithat Frashri sht tepr i bindur kur n nj nga letrat e tij drguar Ministris s Punve t Jashtme t Shqipris thekson: “Q kur se kam ardhur si ministr i Shqipris ktu n Athin, jam bindur q qeverija greke ka dhe ndjek dy qllime: S pari, t przr nga Greqija gjith shqiptart sa jan, duke u grabitur pasurin. S dyti, passi t shptoj nga kjo barr, t siguroj helenizmn dhe aneksionin e Kors dhe t Gjirokastrs. Gjith punt, veprimet, aktet e autoritetvet greke prierin drejt ktij qllimi,uk shoh as m t paktin prjashtim. T prznt me dru t 30.000 shqiptarvet t Kostur dhe Fllorins; refuzimi i t njohurit t nnshtetsis shqiptare; sjellja sistematike kundr amvet tr kto jan fakte t kthiellta”.
  Zgjerohet aktiviteti i komitetetve t Vorioepirit
  Tendencat e atyre q pretendonin t ashtquajturin “vorioepir”, e kishin filluar aktivitetin e tyre fill pas Lufts s Par Botrore, ndrkoh q n vitet kur Mithat Frashri shrbente si Ministr Fuqiplot, aktiviteti i tyre ishte rritur ndjeshm. Pr kt qllim Mithat Frashri relaton: “Kam lajme si sillogt Vorioipiriot (ktu n Athin, n Selanik, n Janin, dhe gjetk) kan nj aktivitet t math, me kolaborim t ngusht me Qeverin Greke. Nga ana tjatr ingjerenca e Greqis n shtje t ortodhoksvet t Shqipris, dhe aktiviteti i komitetvet t quajtur Vorioipiriot, jan tepr brtitse”.
  Shtypi ndrkombtar trheq vmendjen
  Duke iu referuar shtypit t huaj perendimor, Mithat Frashri njofton Tirann zyrtare pr rrezikun q i kanoset jugut t Shqipris. “sht mjaft t kndoj njeriu shtypin grek, t hedh nj sy mbi botimet e tyre zyrtare n gjuh t huaj, t vrej aktivitetin e zhvilluar n Kongreset, n Konferencat dhe sidomos n S.d.N pr t kuptuar se qysh Greqija ndjek qllime n Jug t Shqipris”.
  Autoritetetet greke lejojn grabitjen e pasurive
  Tiran, 8 shtator 1925, ministri Fuqiplot n Athin jep nj informacion pr ministrin e Punve t Brendshme ku thuhet: “Zotit Ministrit t P. t Mbrendshme. Prap kundra dekllarats q bri Delegati Grek n Lausanne Z.Caclamanos, n janar 1922, u przun me pahir dhe me dru:
  *T tr Shqiptart e Prevezs.
  *T tr Shqiptart e Janins.
  *Nj pjes e madhe e shqiptarvet t Konices.
  *T tr shqiptart e Pargs.
  *Nj shumic shqiptarsh t vet amris”.

  Refugjatt grek n shtpit e shqiptarve
  Por grekt nuk ndalen vetm me prznien e shqiptarve nga shtpit e tyre. N kto banesa strehoen ata q Mithat Frashri i emrton si “refugjat grek”. Duke u ndalur n kt pik, Ministri Fuqiplot relaton pr zyrtart e Tirans.
  *Shqiptart mysliman n Epir ose n Maqedhoni s kan t drejt as t shesin as t japin me qera as t marrin t hollat e pasunivet t tyne.
  *As nji shtpi s ka mbetur e lire: tekdo kan kallur me pahir refugjat, duke hedhur rrugavet t zotrit e shtpivet.
  Shum shtpi rrijn t zbrazura, dhe prap refugjatt grek qeverija i instalon n shtpit t shqiptarvet.
  *Refugjatt me lejen e autoritetevet, grabisin pasunin, kopshtet, ullinjt, fiqt, vneshtt dhe dritht e Shqiptarvet.
  Drejtsia greke e mbyllur pr shqiptart
  Duke iu referuar shtatorit t vitit 1925. Mithat Frashri shkruan se: “Pasuni e grabitur gjer m sot me llogarin m t poshtme arin vleftn 2.700.000 napolona ari”. Po sipas relacionit tij “Dyert e drejtsis jan t mbyllura pr Shqiptart, dhe ta rrahurt, t grabitunt, t burgosurt, jan buka e prditshme pr ta. Kjo situat tragjike sht dftyer edhe n raportat e Z.Carl Bratli, q udhtoj n amri, nga ana e Shoqnis s Kombevet. Qllimi i ktyne sjelljeve sht q t shtrngohen Shqiptart t ikin nga Greqija, dhe t grabitet e doravisht pasuni e tyre”.
  (vijon nesr)


  REKOMANDIMET
  duhet t bnte Shqipria pr t ndaluar genocidin
  Gjat nj relacioni pr inistrin e Punve t Jashtme t Shqipris, drguar nga Athina m 17 qershor 1925, Ministri Fuqiplot mithat Frashri shkruan: “Kam rekomanduar t bjm dhe ne at q po na bn Greqija pr elementin Shqiptar-mysliman, domethn:
  1-T ndalojm grekofont prej votimit legjislatif;
  2-Ti ndalojm s bleri dhe s shituri pasunun t pa tundur;
  3-T mos lihet nj grekofon t dal jasht Shqipris;
  4-T shkruhet pasuni e tundshme e grekofonvet si bagti; kafsh, drith;
  5-T shkruhen shtpit e tyre;
  6-T rekizisionohen shtpit e tyre dhe t instalohen brnda n kto shtpi refugjat amr q kan ikur nga keqbrjet e autoritetet lokale greke”.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Historia perseritet.....mos harroni

  Hrushovi e Venizelos flasin pr Vorio-Epirin, n dm t Shqipris


  N dshmin e tij Ramiz Alia flet gjat pr marrdhniet e Shqipris me Bashkimin Sovjetik, pas prishjes s miqsis me Jugosllavin. N kto kushte, Enver Hoxha merr disa takime t njpasnjshme me Stalinin, por po n kt koh n Tiran ndodh nj incident. Shprthen nj bomb n oborin e Ambasads Sovjetike n Tiran, pr t ciln Ramiz Alia aludon se duhet t kishte dor UDB-ja jugosllave. Nj gj e till kaloi me burgosje dhe pushkatime, pikrisht kur Ministria e Brendshme udhhiqej nga Mehmet Shehu. Por interesante marrdhniet midis Shqipris dhe Bashkimit Sovjetik bhen mbas vdekjes s Josif Stalinit dhe marrjes s pushtetit nga Nikita Hrushovi. Fryma liberale, q krkonte t lanonte udhheqsi i ri i vendit m t madh t kampit socialist, u prua edhe n kryeqytetin shqiptar, madje n Konferencn e Tirans t vitit 1956 Enver Hoxha u kryqzua keq, ku midis t tjerash u prmend fort dhe kulti i individit. M pas, Ramiz Alia flet pr bazn ushtarako-detare t Pashalimanit n Vlor, edhe pse Traktati i Varshavs e shihte kt si nj pik dominuuese n Mesdhe dhe jo si nj vend mbrojtjeje. Ai shpjegon se ku nisi zanafilla e problemeve mes Enver Hoxhs dhe Hrushovit, acarimi i mtejshm i t cilave solli jo vetm prishjen e miqsis me shtetin e madh, por dhe shkputjen e marrdhnieve diplomatike pr 30 vjet me radh.

  Vitet, q i paraprijn “dimrit t madh”
  Prsa i prket miqsis me Bashkimin Sovjetik duhen patur parasysh dy momente. Momenti i par sht ai i lufts. N kohn e Lufts, Bashkimi Sovjetik zinte vend t posam pr t gjith ne partizant shqiptar, por jo vetm pr ne. Jo pr arsye ideologjike, por kryesisht t asaj q Bashkimi Sovjetik printe n luftn kundr Gjermanis Naziste. Pra, n popull kishte nj simpati t veant pr rust. Nuk mund t them un q ai fshatari n Skrapar kuptonte gj nga ideologjia komuniste. S’e dija un mir e jo m fshatari i zakonshm. T mos harrojm se pr komunizmin n at koh kan ekzistuar rrfime fantastike: thuhej se komunistt marrin motrn pr grua, se t gjith han buk n nj kazan etj… Kto rrfime ishin prezente edhe n Shqipri.
  Shprthimi i bombs n Ambasadn Sovjetike
  M duket se kjo ndodhi n shkurt t vitit 1950. Nuk i di detajet e ngjarjes. Ministr i Brendshm n at koh ishte Mehmet Shehu. sht folur se jan pushkatuar dhjet vet. Tashti von kam lexuar se pas ksaj ngjarjeje jan arrestuar 22 veta, por nuk e di se a jan pushkatuar t gjith. Duhet t keni parasysh se shprthimi i bombs ndodhi n vitet pas prishjes s jugosllavve me sovjetikt, prandaj ka mundsi q ky shprthim t jet inskenuar nga jugosllavt, me qllim q t acaroheshin marrdhniet midis Shqipris dhe Bashkimit Sovjetik. Po flas pr nj version t mundshm. Duke i marr parasysh t gjitha, nuk mund as se si t justifikohet pushkatimi i njerzve pa gjyq. Aq m tepr kur asnjri prej tyre nuk kishte t bnte me kt ngjarje. Tashti von kam lexuar se veprn e ka br nj oficer, i cili m von sht arrestuar. Pr personat e pushkatuar mund t them se kshtu rezulton sipas Gjykats s Lart. Gjykata e Lart i shpalli t pafajshm.
  Konferenca e Tirans: Dy ditt kritike t Enver Hoxhs
  Nse e shikojm n restrospektiv, Konferenca e Tirans ka pasur dy aspekte. Aspekti i par, nuk ka dyshim sht ai i brendshm. Nn ndikimin e Kongresit XX, edhe n Shqipri ishte krijuar nj disponim, q krkonte t bheshin ndryshime. Disponimi pr ndryshime domethn i shtyn disa njerz. T interesuar pr ndryshime m radikale n kt kongres ishin Pajo Islami, Nijazi Jaho jurist, q ishte sekretar Partie n Tiran, nj filozof q quhej Peo Fidhi etj. Ka qen dhe Xhaferr Vokshi, po ky nuk kishte rol kryesor. Pra, kta mendonin se duhen br disa veprime n Shqipri n frymn e Kongresit XX. Ktu synohej edhe kritika ndaj udhheqsve t athershm, e cila, sipas tyre, duhej t ishte m tolerante dhe m e hapur. Por, n kt konferenc, mplekset edhe faktori i jashtm, q ishte faktori jugosllav. T mos harrojm q te ne njerzit shpeshher, kur prmendet faktori jugosllav, mendojn se kemi t bjm me nj psikomani, me nj paranoj. sht e vrtet q, n njfar mnyre, sidomos pr Enver Hoxhn, problemi jugosllav ishte nj lloj paranoje. Por, duhet ta themi objektivisht se Jugosllavia, edhe m par, edhe m von, pr mendimin tim, edhe sot ka gisht n veprimet q zhvillohen n Shqipri. Si, sa, n ’mnyr, un nuk jam n gjendje ta them. Nse do t’i referohesha konferencs s Tirans, ishte fare evidente q Ambasada Jugosllave n Tiran, (aty ishte dhe nj kosovar, njfar Rexhep Xhiha, i cili m von u b ambasador n Turqi), ka qen tepr aktive prsa i prket ksaj konference. Madje kan br edhe takime n Ambasadn Jugosllave, ku kan qen prezent disa prej atyre q diskutuan n kt konferenc. Ta zm, ishte njfar Hulusi Spahiu etj. Tendenca jugosllave ishte q, ashtu si n vendet e tjera t ish-kampit, t rehabilitoheshin ata q ishin titist. N Shqipri duhej rehabilituar Koi Xoxe. Natyrisht q rehabilitimi i Koi Xoxes kishte domethnien e rrzimit t Enver Hoxhs. Prandaj konferenca e Tirans duhet analizuar n kto dy aspekte. sht e vrtet q konferenca nisi ndryshe e prfundoi ndryshe. N ditn e par kishte shum pyetje sugjestive, n t cilat shfaqeshin edhe mendime kritike. U krijua nj atmosfer tepr e rnd. I deleguar nga udhheqja e lart ishte Beqir Balluku. Beqiri nuk ishte n gjendje t prgjigjej n pyetjet t cilat i parashtroheshin. M pastaj u njoftua Enveri, i cili gjendej n Vlor pr pushime. Enveri erdhi n konferenc dhe i prballoi kto probleme. I mori nj nga nj pyetjet, q kishin shtruar njerzit, dhe u prgjigj duke atakuar pikpamjet, t cilat nuk prkonin me konceptet e athershme t Partis. Por, po e prsris, q aty pr aty nuk pa patur arrestime. M von ka patur, pas konferencs. M duket se nuk ka patur shum arrestime. M tepr kishte internime. Ta zm, Nijazi Jaho e Peo Fidhi u internuan. Edhe Xhaferr Vokshi u internua, m duket n Durrs.
  Baza ushtarake e Vlors: Sovjetikt kontrollojn Mesdheun
  Un nuk kam qen ndonjher n at baz, por vet fakti q n Sazan-Vlor ishin dhjet nndetse, (t mos harrojm se ather n pellgun e Mesdheut shtete shum m t mdha nuk kishin kaq nndetse), dshmon se ka qen nj baz e madhe. Ishte evidente q sovjetikt kt baz nuk e kishin pr qllime mbrojtse, ta zm, pr mbrojtjen e Shqipris, por kjo ishte nj pik pr dominim n Mesdhe. Kur erdhi Hrushovi n Shqipri n vitin 1959 dhe pa Butrintin, tha se ai mund t khthej n nj baz fantastike, me t ciln mund t kontrollohej tr Mesdheu.
  Po t lexoni me vmendje fjalimet e Enver Hoxhs n konferencne 81 prative komuniste n Mosk, vrehen dy shkaqe t prishjes: shkaku nacional dhe ai ideologjik. Mendimi im ka qen dhe sht se n t gjitha grindjet, divorcet, prishjet etj., me Jugosllavin, Bashkimin Sovjetik dhe me Kinn, ka predominuar aspekti nacional, i cili ishte i mpleksur edhe me spektin ideologjik. Ose, m sakt, aspekti ideologjik ishte prbrs i aspektit nacional. Kur ndodhi ndarja me jugosllavt, prmendm edhe m par shtjen e unionit monetar, doganor, eksplotimit ekonomik etj. E njjta gj, flas pr aspektin ekonomik, ishte prezente edhe n rastin me sovjetikt. Qndrimi arrogant i specialistve sovjetik, ndrhyrja e tyre n punt tona t brendshme, ndihmat e pakta q na jepeshin, pastaj bisedimet e Hrushovit me Titon, llogaritjet e tij me grekt… Hrushovi bisedonte me Venizelosin pr shtje t Shqipris, pr t ashtuquajturin Vorio-Epir, pa pyetur fare. Pra, kto probleme kishin t bnin me lirin dhe pavarsin e Shqipris. N kt mnyr u ngjalln problemet e para me sovjetikt, aq m tepr kur Bashkimi Sovjetik ather ishte vendi i vetm q mund t ndihmonte Shqiprin. M pastaj, doln prezent edhe aspektet ideologjike, t cilat nisn q me qndrimin me Stalinin. Shikoni, Shqipria nuk kishte ndonj hall t madh pr vet personalitetin e Stalinit, por, qndrimi i tij ishte i lidhur ngusht me figurn e Enver Hoxhs. Pra, atakimi i kultit t Stalinit kishte domethnien e atakimit t kultit t Enver Hoxhs. Aspekti ideologjik mori, si t thuash, t prpjetn, veanrisht kur filluan mosmarrveshjet kinezo-sovjetike. Pastaj, vajtja e Hrushovit me 1955 n Jugosllavi ishte nj goditje e rnd pr Shqiprin. Hrushovi u krkoi falje jugosllavve pr t gjitha ato q ndodhn pas vitit 1948. Por nuk u mor vesh nse ai krkoi falje vetm n emr t vet apo edhe n emr t t gjitha shteteve t kampit socialist. Madje Bulganini i tha Titos se sht marksist-leninist i shquar. Pra, n kt mnyr nisi konflikti me rust. Kjo u shoqrua me prkrahjen e Kins n raportet ideologjike ndaj Bashkimit Sovjetik.
  (vijon nesr)


  PAS KONGRESIT XX
  Enveri kritikoi kultin e Stalinit
  Nse nuk gabohem, Enveri te Stalini ka qen n vitin 1947. Ky ishte takimi i tyre i par. Ktu ka qen prezent edhe Koi Xoxe. Pastaj vjen takimi n vitin 1949. Kt her Enveri vajti n Mosk me ftes t Stalinit. N ato takime mendoj s sht folur pr raportet politike dhe ekonomike t dy shteteve. Po t’i referohem prap Gjilasit, m duket se hern e par kur ka shkuar Enveri n Mosk, Stalini ka krkuar edhe mendimin e jugosllavve pr at ka prfaqson n t vrtet ai. Ka qen Rakoviqi ai q ka dhn mendime se Enveri mund t pritet dhe se Koi Xoxe sht nj burr i mir etj. T’u kthehemi bisedave t Enverit me Stalinin. Pra, pikspari, sht biseduar pr ndihmn ekonomike q i nevojitej Shqipris. Me kt rast morm kombinatin e tekstileve, t sheqerit dhe at t drurit n Elbasan etj. N baz t shnimeve t Enver Hoxhs, me Stalinin sht diskutuar edhe shtja nacionale. Problemi jugosllav ishte n epiqendr, ishte, si t thuash, i t dy palve, dhe natyrisht, Enveri e ka ngritur edhe problemin e Kosovs. Stalini sht prgjigjur n mnyr t prgjithshme se Kosova duhet t’i prkas Shqipris etj. Pra, ishte nj prgjigje pa angazhim, t ciln kushdo mund ta thot. Un do thosha kshtu. Duke qen Stalini n krye t Bashkimit Sovjetik, t gjitha t mirat e mundshme i atribuoheshin atij. Por pr figurn e Stalinit mendimi im sht q tek ne krijimi i nj kulti t adhurimit jokritik sht krijuar pas vdekjes s tij. sht koha kur Stalini nisi t ankohej n vet Bashkimin Sovjetik, pas kongresit t njzet t PK t BS-s. N kt kongres ka marr pjes edhe Enveri. Kur ka ardhur n Shqipri, un e kam dgjuar n nj plenium t Komitetit Qendror t Rinis. Koincidoi q tamam n kt plenium un u largova nga rinia, pr shkak se isha emruar ministr i Arsimit. Enveri n kt plenium foli pr kultin e Stalinit, pr ngjarjet n kongres dhe prgjithsisht pr problemin e kultit. Edhe n kongresin e tret t PPSH-s sht kritikuar kulti i individit. Enveri foli m tepr n planin teorik. Prsa u prket gjrave konkrete, pak a shum perifrazoi at q ishte dgjuar n kongres, pa hyr shum n detaje.

 12. #12
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  ’bisedoi Meta me t drguarin e Papandreut

  Ahmeti n letrn drejtuar Papandreut: Shqiptart dhe grekt jan popuj miq

  ...Kryeministri Meta sapo ishte kthyer nga Franca ku kishte marr pjes n nj Akademi shkencore dhe ishte takuar me Ministrin e jashtm francez Vedrine. Ministri fracez e kishte vlersuar shum deklaratn e qeveris shqiptare lidhur me ngjarjet e ndodhura n fshatin Tanushe n Maqedoni. Mbasi nj qndrimi prej dy ditsh n Tiran, ai do t shkonte prsri n Madrid n nj takim pune me kryeministrin e athershm t Spanjs Aznar. Ishte nj turr lobingu politike q Meta e kishte ndrmarr pr integrimin e Shqipris. I kisha krkuar q n Spanj t shkoja edhe un pr ta shoqruar dhe kishte rn dakord q t isha pjes e delegacionit.
  Darka n “Rogner”
  Gjat kohs q po i raportoja lidhur me ecurin e ngjarjeve n maqedoni, i bie nj telefonat. Pas telefonats n gjuhen anglisht, m thot duke ndrprer bisedn se do jemi pr dark n Hotel Rogner. Nga q t nesrmen do niseshim n Spanj, darka m’u duk e uditshme dhe e pyeta se cili ishte qllimi i saj. Me tha se do ham dark me kshilltarin kryesore t Jorgo Papandreut, Aleks Rondos, i cili sht nisur t vij n Tiran me nj mesazh. Do jet nj dark pune dhe me kaq e mbylli bisedn. Pr Aleks Rondosin vetm kisha dgjuar se ishte nga m t besuarit e Papandreut. Isha prshendetur m at vetm dy her kalimthi. Hern e par n Budapest n prill 2000 kur kemi qen me Nanon n aktivitetin e Forumit pr Problemet Etnike dhe hern e dyt n Athin n dhjetor 2000, kur isha me Metn prsri n Forumin pr marrdhniet Etnike t Alen Kassof.
  U takuam n dark n nj nga sallat e rezervuara t Hotel Rogner. Ndodhej edhe kshilltari diplomatik i Mets. Rondos u fut menjher n tem. Ai i foli Mets pr shqetsimin e Greqis lidhur me ngjarjet n Maqedoni dhe veanrisht UK-n e Ali Ahmetit. (Pavarsisht se Ahmeti akoma nuk kishte dal hapur si prfaqsuesi politik i UK-s, Rondos e dinte kush ishte drejtuesi i saj. Ahmeti kt do ta bnte n mbremjen e 17 marsit 2001. Por kjo sht tem tjetr).
  Krkesat e Rondosit: UK t mos prek pronat e helenik Petrelium
  Nga ana e tij, Meta me shum qetsi i shpiegoi qndrimin racional t mbajtur nga qeveria shqiptare ndaj ktyre ngjarjve dhe pritjen pozitive q i ishte br ktij qndrimi nga kancelarit perndimore. Pas ktij shpiegimi, Rondos i foli m hapur. Ai krkoi q Meta t shfrytzonte gjith ndikimin e tij n radht e UK-s dhe t forcave politike n Maqedoni q vatrat e konfliktit t mos preknin pronat e Helenic Petrolium dhe t mos shtrihej konflikti n kufirin greko-maqedonas. (Kishte disa muaj q Meta e kishte kaprcyer ftohtsin n marrdhniet me Greqin t krijuar pas zgjedhjeve lokale t tetorit 2000 n Himar). Pasi u mendua disa minuta, Meta kthehet nga un dhe m thote: “Mos hajde nesr me mua n Madrid, por shko n Tetov, na duhet t’i ndihmojm”. “Por e bjm kt pun kur t kthehemi nga Madridi” i thash. “Jo, jo me tha me nxitim, nesr, bile fol q sonte me ata dhe thuaju t mos na ngatrrojn. I kemi miqt tan”. Nuk e zgjata me bisedn. Ndrkaq Rondos shikonte nga ne, por ishte shum pak i habitur. M vone mora vesh se ai i dinte lidhjet e mija me UK-n. (Gjithmon pran Mets ka pasur njerz q Athinn e kan vn n dijeni n kohen e duhur pr ngjarje t rndsishme). Akoma nuk kishin mbritur n Tiran disa nga kryetart e partive politike shqiptare t Maqedonis dhe t Kosovs. Ndrsa erdhi para tyre, Aleks Rondos.
  Udhtimi n Maqedoni dhe biseda telefonike me Ali Ahmetin
  T nesrmen, Meta u nis n Madrid i shoqruar nga keshilltari i tij diplomatik, ndrsa un n Tetov. Pr t qen m i sigurt, mora disa masa sigurimi pasi t hyja n teritorin e Maqedonis. (Kishte filluar lufta dhe udhtimi npr Maqedoni kishte filluar t bhej i pasigurt). I telefonova zvendeskryetarit t PDSH, Menduh Thai me t cilin deri ather kishim vetm njohje dhe respekt reciprok dhe i krkova q t m drgonte nj makin policie shoqrimi.(PDSH ishte n qeverin e drejtuar nga Georgievski dhe zvendsministri i brendshm ishte Refet Elmazi i PDSH, ndrsa Ministre e brendshme ishte akoma Dosta Dimovska). Menduhi me gatishmrin e tij karakteristike me garantoi pr masat e sigurimit dhe njkohsisht edhe pr takimin me Arbr Xhaferrin. Pasi kalova Qafn e Thans n pjesn e kufirit t Maqedonis, pavarsisht tensionit q vihej re pr shkak t konfliktit q kishte filluar, nuk me penguan. I shoqruar nga makina e policis q me kishte drguar Menduhi, mbrrita i qet n Tetove. Kisha tre probleme pr t zgjidhur. E para duhej t flisja me Abazin (Aliun) dhe ti thoshja q t kishte kujdes, por edhe t ruhej nga provokimet, q mund ti bnte dikush dhe pastaj t’ia faturonin UK. E dyta duhej t takohesha me drejtuesit me t lart t PDSH dhe ti bindja t vinin n Tiran n takim me kryeministrin Meta. E treta me duhej t takoja edhe udhheqjen e PPD pr t’u thn edhe atyre q t vinin n Tiran n takim me Metn. (Kishim dijeni pr mosmarreveshjet midis dy partive politike shqiptare, por gjykova se situata e krijuar do ma bnte m t leht. E fillova me t parn: Kujdes n kufirin me Greqin?
  Pas sistemimit n nj hotel q kishte pronar nj simpatizant t PDSH, dola pr nj shtetitje dhe nga celulari im mora n telefon Abazin (Aliun). I thash q t kishte kujdes lidhur me Greqin, me investimet greke n Maqedoni dhe mosshtrirjen e konfliktit n kufirin greko-maqedonas. Njkohsisht i thash q t merret masa edhe pr provokacionet q mund t bheshin nga shrbimet sekrete t disa vendeve t rajonit. Nuk i thash asgj se cili e kishte krkuar nj gj t till, por se ishin sugjerime nga ana ime. U kuptuam shum shpejt me Abazin (Aliun). Dhe ai i mori shum mir masat.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  “Si e prballuam sulmin e ushtris greke”
  Dyluftimi me artilerin e rnd dhe prballimi i msymjes monarke n vijn e kufirit


  L.Veizi
  Thot se muaji gusht i vitit 1949 i kujton nj ngjarje t hidhur n marrdhniet shqiptaro-greke. Madje, ai shprehet se n nj koh kur populli shqiptar i ishte prveshur puns pr ndrtimin e jets s re, forca t shumta monarko-fashiste greke ndrmorn nj provokacion n shkall t gjer kundr vendit ton, kryesisht n rrethin e Kors e Gjirokastrs, ku me kt akt t paskrupullt ata donin ta justifikonin n sy t opinionit botror, me pretekstin e hakmarrjes pr asgjesimin e forcave t ushtris demokratike greke, q rezistonin n malet e Gramozit e t Vicit. E sipas tij, qllimi i tyre i djallzuar ishte i dyfisht: duke dashur t prfitonin nga situata e turbullt e atyre viteve n Ballkan, shpresonin t realizonin, qoft edhe pjesrisht, ndrrn e vjetr, aneksimin e t ashtuquajturit Vorio-Epir.
  - Ishte nj provokacion apo nj sulm frontal?
  - Ngjarjet e gushtit 1949 vetm emrin kishin provokacione, sepse n t vrtet prbnin nj sulm tipik fashist me paramendime aneksioniste. Dueli midis bateris s artileris s par antitank 76 m/m ZIS (prodhim rus) kundr grupit grek 55 m/m (prodhim amerikan) u shkaktoi humbje monarkve. Nga bateria mbetn dshmor Riza Hoti, q ishte shnjues, dhe Nikolla Nai (minoritar), i cili ishte komandant toge. Kto ngjarje jan pasqyruar me realizm dhe n gazetn “L’humanite” nga gazetari frances i ndodhur n front Pier Cuortade.
  - N ’pozicion ju gjeti kjo ngjarje?
  - N vitin 1949 un isha komandant i grupit t artileris kundrtank. Ky grup, pas provokacionit grek u rrit e u b regjiment. Fillimisht grupi e kishte vendin e dislokimit n Zemlak t rrethit t Kors. Pas formimit si regjiment artileria u zhvendos pr n Librazhd dhe m pas u dislokua n Mjeks t Elbasanit
  - far force kishte grupi n fillimet e tij?
  - Kur u emrova komandant i grupit t artileris kundrtank, sapo isha kthyer nga studimet n Bashkimin Sovjetik. N t njjtn koh kishte ardhur nga Bashkimi Sovjetik dhe ishin montuar 8 topat e kalibrit 76 mm ZIS (Zavod Imenji Stalin), q prbnin grupin e Zemlakut. Ky ishte dhe nj armatim i kohs, pasi ather nj pjes e madhe e ushtris ishte me arm trofe. N t njjtn koh, po me teknologji ruse, ishte formuar edhe regjimenti i artileris 52 milimetra me qendr n Elbasan. Ndrsa makinat q trhiqnin topat ishin prodhim amerikan tip “Xhejms”, t cilat mund t ngjiteshin n t prpjeta t theksuara s bashku me ngarkesn.
  - A kishit dijeni se ushtria greke mund t sulmonte Shqiprin?
  - Dy muaj prpara se t fillonin provokacionet, edhe sinjalet kishin ardhur deri te ne, ndaj edhe vigjilenca ishte rritur n buz t kufirit. Por nga qershori grupi yn, q ishte n prbrje t Divizionit t 8-t, mori urdhr nga Shtabi i Prgjithshm q t merrte pjes n paradn ushtarake, q do t zhvillohej me rastin e 10 korikut, krijimit t Shtabit t Prgjithshm, n Labinot t Elbasanit n vitin 1943.
  - Grupi merrte urdhr nga Shtabi i Prgjithshm apo nga Divizioni?
  - Megjithse ishim n prbrje t Divizionit t 8-t, grupi i artileris kundrtank cilsohet si rezerv e Shtabit t Prgjithshm. Megjithat, detyrat luftarake merreshin nga komanda e Divizionit, komandant i t cilit ishte nnkolonel Petrit Dume.
  - Ju ishit i vetmi grup i dislokuar n zon?
  - Po me t njjtat prmasa, nj grup t till kishte dhe Gjirokastra. Atje komandonte Lame ekani dhe grupi ishte n prbrje t Divizionit t 5-t. Edhe ata ishin n gatishmri pr t njjtn gj, edhe pse ushtria greke nuk arriti dot aq thell sa t vinte n prdorim dhe njsin e Gjirokastrs.
  - Kur u nist pr n Tiran?
  - N fillim t korrikut ishim gati pr t shkuar te fusha e aviacionit n Tiran, ku po bheshin prgatitjet pr paradn ushtarake. Duke qen se rruga ishte e paasfaltuar, un dhash urdhr q “Xhejmst” t mos i trhiqnin topat, po i ngarkova n karrocerit e tyre pr transport. N ato vite rrug e asfaltuar ishte vetm segmenti i Qaf-Krrabs deri n Elbasan, ndrsa pjesa tjetr ishte vetm zhavorr. Por rrotat e armatimit t ri duhet t mos konsumoheshin. E kshtu zgjidhja u gjet.
  - Ndrkoh kufiri vazhdonte t ishte n gatishmri?
  - Natyrisht q gatishmria ishte e lart. Por edhe parada duhej zhvilluar pr t treguar se Shqipria e liruar kishte nj ushtri t mirorganizuar dhe me armatime t ndryshme. Por trheqja e grupit t artileris kundrtank patjetr q sillte dobsimin e forcs luftarake n kufi. Ndaj largimi yn pr n Tiran duhej br n fshehtsi t plot, pasi grekt nuk duhej t merrnin vesh n asnj mnyr q ky armatim po largohej nga venddislokimi.
  - Dhe si u organizuat?
  - T gjitha veprimet bheshin natn. Gjithka ishte tepr sekret. Edhe udhtimi srish u b natn. Ditn pushonim. I futnim makinat me topa t ngarkuar n vende t sigurta larg syve t njerzve. Gjithashtu makinat ishin t mbuluara me gjethe q t mos dalloheshin as nga aviacioni.
  - Kur mbrritt n fushn e aviacionit?
  - N fakt, nuk mbrritm. Kishim ndaluar n Librazhd. Fare pran vendqndrimit ton ishte nj garnizon ushtarak. Oficeri i rojs s garnizonit erdhi te ne dhe krkoi komandantin e grupit. Kur u takuam, ai m tha: “Komandanti i Prgjithshm krkon t bisedoj me ju n telefon.” Shkuam n vendkomand.
  - far ju tha Enver Hoxha?
  - Nuk u lidha dot me t, por m Shtabin e Prgjithshm. Nj nga oficert madhor m dha porosin e veant q kishte ln Komandanti i Prgjithshm. Ai m tha: “Urdhri i komandantit t Prgjithshm sht q grupi i artileris kundrtank t kthehet n venddislokim, t zr pozicionet luftarake dhe t jet n gatishmri t plot. Hollsit e tjera do t’i merrni nga komandanti i Divizionit, nnkolonel Petrit Dume.”
  - Petrit Dume ju priste n Divizion?
  - Ato dit n Shkolln e Bashkuar n Tiran po zhvillohej nj strvitje e madhe me komandantt e t gjith divizioneve. Ajo quhet “strvitje shtabi”. Ishte i pranishm gjithshtu edhe komandanti i Divizionit t 8-t, nnkolonel Petrit Dume. Por duket se edhe ai e kishte ln prgjysm strvitjen, pasi u paraqit shum shpejt n komandn e Divizionit n Kor. Kur u takuam, Petrit Dume m tha posarisht: “Kemi udhzim nga Komandanti i Prgjithshm q t mos bhemi n asnj rast sebep provokimi, pasi grekt aq duan. Kshtu dhe ’nuk thon pr ne.”
  - Ishit n gatishmri deri ditn e sulmit?
  - Gjat gjith muajit korrik ne bm strvitje. Prdornim nj poligon t improvizuar n Progr. Bnim qitje reale, ku nj makin n nj distanc t konsiderueshme trhiqte nj tank gjithashtu t improvizuar. Pr t mos ln vendin e dislokimit jasht gatishmrie, qitjen strvitore e bnim me bateri, nj her njra dhe nj her tjetra.
  - Ku mendohej se do t sulmonin trupat greke?
  - Dihej se grekt kishin afruar trupa t shumta n kufirin me Shqiprin. Ata donin q me nj gur t vrisnin dy zogj. Krkonin t rrethonin forcat partizane greke duke u marr kraht nprmjet teritorit shqiptar, si dhe donin t vrtetonin se si Shqipria ndihmonte komunistt grek. Ndrsa vendi ku mendohej m i mundshm pr kalimin e tankeve t ushtris greke, ishte midis malit t Moraves dhe atij Ivan. Prve pozicioneve t para n vijn e kufirit, ne kishim prforcuar pozicionet e dyta, q ishin n Cangonj.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  SULMI: Grekt marrin karakollin shqiptar

  Duke kujtuar sulmin e ushtris greke n kufirin shqiptar, kolonel Xhafer Raa rrfen: M 2 gusht 1949 trupat greke sulmuan n Vidohoh, duke marr nn kontroll pikn e kufirit. N luftimet e para u vran m shum se 30 nga forcat e ushtris shqiptare. N orn 02:00 t nats s dats 4 korrik, m thrret n adrn e shtabit, q ishte montuar n terren, nnkolonel Petrit Dume, q po kshillohej me Riza Kodhelin (i cili, dhe pse n pension, ishte paraqitur me uniformn e kolonelit) dhe m thot: Nesr fillojm msymjen, prandaj dua prgartitjen e artileris. M tregoi ojektivat q duheshin goditur, duke m thn se predhat tona nuk duhej ta kalonin kufirin. Karrakollin ton e kan marr grekt, ndaj duhet goditur, qoft dhe duke e shkatrruar, - vazhdoi nnkolonel Dume. Por un i shpjegova se sipas ligjeve t artileris nj gje e till nuk mund t ndodhte, pasi nj gabin me minus do t godiste forcat tona, q ishin shum afr, ndrsa duhej llogaritur kostoja plus, q do t thoshte predha n territorin grek. Tri or m von, pikrisht m 05:00 t mngjesit, dhash urdhr pr qitje me artileri. Goditja e karakollit dhe e trupave greke, ngriti moralin e ushtarve tan, q filluan t thrritnin: Rroft artileria! Dashur pa dashur, predhat tona ran n thellsi t kufirit grek, edhe pse kishim urdhr q nj gj e till t mos ndodhte, pasi ne duhej t ruanim vetm integritetin ton territorial. Luftimet vazhduan pr 10 dit rresht, derisa erdhi armpushimi. Kolonel Xhafer Raa rrfen se shum nga ushtart grek ran rob n duar t shqiptarve. Madje, nj pjes e tyre u dorzuan vet. S bashku me komisarin e grupit, i cili ishte nga Saranda dhe dinte greqisht, morm n pyetje nj student grek nga Athina. E pyetm se me far motivi ishte nisur n luft. Por ai na u prgjigj se nuk kishte asnj motiv prve faktit se, nse nuk pranonte t rekrutohej, familja e tij do t prfundonte n ishujt e vdekjes, ndrsa gjat sulmit ai tregoi se nga pas kishin njerz q u drejtonin pistoletat dhe i detyronin t hidheshin prpara.E dim q sht nj luft e padrejt, - u shpreh studenti, - por pr kundrshtimin m t vogl krcnohemi me pushkatim nga oficert tan.

 15. #15
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Masakra e Zervs terrorizon amrin Masakra e Zervs terrorizon amrin
  Krkesa e amrias pr zbatimin e Kushtetuts greke dhe dmshprblimin pr t gjitha dmet


  Historikisht, Epiri sht njohur si nj trev thjesht shqiptare, ose m sakt si Shqipria e Jugut. Kt pozicion ka pasur kjo trev edhe gjat periudhs s Ali Pash Tepelens. Si edhe amris, Epirit e keqja i erdhi fill pas krijimit t shtetit t pavarur grek (1821-1831). amria n vitin 1944-1945 psoi gjenocid tipik millosheviian, Epiri psoi nj gjenocid m t moderuar. Pr t mbshtetur kt do t mjaftonte t prmendnim prznien e 35 mij shqiptarve epirot (1923-1926) prej rrethinave t Kosturit dhe t Follorins. Kjo popullsi edhe sot e ksaj dite vazhdon t jetoj n Turqi dhe n Shqipri. Natyrisht, amria sht nj ndr trevat m luftarake t Shqipris s Jugut. N aspektin gjeografik bn pjes n bregdetin jugperndimor t Epirit t famshm. Si sht e njohur nga tregimet e dijetarve t vjetr helen (Heredoti, Tuqiditi, Straboni etj.), Epiri ishte nj trev q, sipas tyre, banohej nga fiset barbare t Thesprotve (amve t sotm), Kaonve (lebrit, himariott, gjirokastritt) si dhe Mollosve, t cilt banonin n zonn e Prmetit, Kolonjs, pas Malit t Gramozit, Konics, Janins deri n qytetin skajor t Arts s sotme. Gjithashtu, n Epir jetonin edhe disa fise t tjera m t vogla dhe t parndsishme. Si msohet prej tyre, pastaj edhe prej dijetarve t tjer romak, bizantin, venedikas, osman etj., kto fise nuk kan pasur si gjuh t tyre greqishten e vjetr, por nj gjuh tjetr, e cila nuk kuptohej prej helenve. Kjo gjuh nuk sht gj tjetr vese gjuha iliro-epirote, ose m sakt shqipja e sotme. Pr t vrtetuar kt, tipike sht thesprotishtja e vjetr (amrishtja), q edhe sot e ksaj dite flitet jo vetm nga amt mysliman, q u przun me gjenocid nga famkeqi Napolon Zerva, i cili mbshtetej dhe financohej prej Athins, por edhe prej amve t krishter (ortodoks), q sot mbizotrojn n mbi 70 pr qind mbar amrin. Megjithat, jo vetm trojet dhe shtpit, por dhe varret e t parve jan ajo ka krkon prej 60 vitesh popullsia ame. Jan shtetas grek dhe si t till krkojn at far garanton Kushtetuta e ktij vendi demokratik: t drejtat e tyre baras me pjesn tjetr t popullsis. Por sht pikrisht nj hendek i ngritur nga vet qeverit greke ai q ka privuar dhe vazhdon t privoj popullsin shqiptare t amve. Ndrsa zri i s drejts s tyre tashm sht prballur n dyert e Evrops. Pas vite prpjekjesh t pashpresa populli am vazhdon t insistoj pr t fituar t drejtat e tij prtej kufijve shqiptar; aty ku mbrohen t drejtat e njeriut, n Gjykatn e Strasburgut. Pikrisht ktu sht dorzuar nj dosje, brenda s cils ka fakte e dokumente autentike, t cilat hedhin drit pr t shkuarn e zez t amris dhe pr realitetin po aq mohues t amve t sotm. Krkesat e amve ndaj institucionit t njohur t s drejts n Kontinentin Evropian (Gjykats s Strasburgut) jan t qarta dhe n prputhje me t drejtat e garantuara nga konventat ndrkombtare. amt nuk krkojn ndryshim kufijsh, por rikthim n trojet e t parve, marrjen e shtetsis greke, dmshprblim pr t gjitha dmet q shteti grek u ka shkaktuar atyre, e q arrin shifrn e 2 miliard e 800 milion dollarve. Pr prpilimin e ksaj dosjeje sht grmuar n Arkivat e Shtetit Shqiptar (dokumente origjinale pr amt ka edhe Arkivi Grek i Gumenics dhe Arkivi Turk). sht siguruar dokumentacioni pr 25 mij familje ame. Tashm nuk prbn sekret se far prmban dosja “ame”. Ajo sht e kompletuar me t gjitha dokumentet (origjinale) e pronsis s amve, me deklarata personale pr ata q kan humbur dokumentet. N dispozicion t dosjes “ame” jan vn dhe pasaporta t vjetra q ata nuk i kan dorzuar deri dhe fatura para vitit 1945. amt pr plotsimin e ksaj dosjeje kan hapur dhe sndukt e vjetr, ku kan nxjerr letrkmbimet me t surgjynosurit e tyre n burgjet e ishujve t Egjeut. Prkrah ktyre dokumenteve, amt kan renditur krkesat e tyre. Brenda logjiks s kohs dhe ngjarjeve amt krkojn rikthim n shtpit e tyre n amri. Fitimin e nnshtetsis greke, si dhe dmshprblim pr t gjitha dmet q u ka shkaktuar shteti grek, prfshi dhe at njerzor. 4900 am jan vrar, therur e djegur barbarisht nga mercenart grek t kryesuar nga gjenerali Napolon Zerva. Koka t prera, shtpi t shkrumbuara, fmij t masakruar, vajza t prdhunuara, qindra t vdekur urie prrenjve e skrkave gjat rrugs s kthimit pr n Shqipri... Kt pamje ofroi historia e messhekullit t shkuar.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Barat,
  shume mire bere qe i solle keto materiale.Te falenderohem sidomos per ato qe shtjellojne ngjarjet rreth drames Came dhe ngjarjet e vitit 1949!
  Per cenimin e kufirit shqiptar nga greket ne ato vite,kisha degjuar por shume pak.
  Per ngjarjet tjera te viteve te fundit kam lexuar,por ndonje detaj e paskam harruar.

  Nese ndonjerin e pengon sjellja ketu e ketyre fakteve te hidhura te historise se popullit tone me fqiun grek,ai le ta di: nje njeri qe nuk e di historine e mardhenjeve te shtetit te vet me fqinjet dhe nuk e di se si ia duan fqinjet popullit te tij, nuk mund te jet tjeter veqse i verber.
  Ne popullin tone ka ende si keta te fundit .

  Edhe nje here, faleminderit Barat!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kandili 1 : 13-03-2007 m 16:45

 17. #17
  Kjo teme shume mire mund te konsultohet sebashku me nje tjeter teme qe do e gjeni ketu: Marrdheniet Greko-Shqiptare

  Temat plotesojne njera tjetren dhe informacioni eshte i bollshem. Barat te falenderoj edhe njehere per temen e hapur dhe materialin qe ke sjelle.

 18. #18
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar m par nga BARAT
  Historia perseritet.....mos harroni

  Hrushovi e Venizelos flasin pr Vorio-Epirin, n dm t Shqipris


  Qndrimi arrogant i specialistve sovjetik, ndrhyrja e tyre n punt tona t brendshme, ndihmat e pakta q na jepeshin, pastaj bisedimet e Hrushovit me Titon, llogaritjet e tij me grekt… Hrushovi bisedonte me Venizelosin pr shtje t Shqipris, pr t ashtuquajturin Vorio-Epir, pa pyetur fare.

  Ore, Venizelosi, kryeminister i Greqise gjate Lufterave ballkanike dhe gjate mesluftes, ka vdekur ne vitin 1936, ndersa Hrushovi mori frenat e BS ne vitin 1953, pas vdekjes se Stalinit. Si bisedonin keta per Vorio-Epirin, me medium?
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 19. #19
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Ore, Venizelosi, kryeminister i Greqise gjate Lufterave ballkanike dhe gjate mesluftes, ka vdekur ne vitin 1936, ndersa Hrushovi mori frenat e BS ne vitin 1953, pas vdekjes se Stalinit. Si dreqin bisedonin keta per Vorio-Epirin, me medium?
  Nuk behet fjale per kryeministrin grek Eleftherios Venizelos....sa Venizelo e Karamanlinj ka Greqia or mik....nuk mbarojne. Jane varg njeri me patriot se tjetri.
  Mos ki merak Damian se jane materiale te botuar edhe me pare nuk jane perkthime. Megjithate per ta bere te beueshem materialin po te jap nje pjesez ne anglisht dhe nje link ku mund te lexosh nje raport ne lidhje me Venizelon e gjalle jo babane e tij udherrefyes shpirteror Eleftherios Venizelos.

  The commentator attributed this course of events to the
  capitulationist policy of the Khrushchev group for closer relations with
  American "imperialism," and traced the line back to Adenauer's 1958
  visit to Moscow. The broadcast also noted that "the hopes of the
  West German revanchists were after all not entirely unfounded for
  they have a host of precedents which show the true face of Khrushchev."
  It then named the Hungarian revolution, Khrushchev's promises to
  Venizelos (in an interview given the Greek left-wing political leader
  in Moscow) "on the so-called autonomy of Southern Albania,
  " the
  withdrawal of rockets from Cuba, the moral and material support of Indian
  "aggression" against China, and the latest events in Laos and the
  Tonkin Gulf.


  U qartesove tani shoku?

  link:

  MUNICH, 14 September 1964 (Communist Area Analysis Department:
  Albania-lz)

  http://www.kampanyarchivum.hu/files/...3/2-2-110.html
  http://www.kampanyarchivum.hu/files/300/8/3/2-2-110.pdf

 20. #20
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar m par nga BARAT
  U qartesove tani shoku?
  Jo shoku, i ngaterruar ngela prape! E mendova se mund te behej fjale per te birin, Sofokliun, por ky Sofoja ka qene Minister i Jashtem dhe Kryeminister ne periudhen 1951-1954, dhe me vone Minister i Jashtem per 3 muaj nga Nentori i 1963-Shkurt 1964, cka nuk perkojne me periudhen e acarimit te marredhenieve Shqipei-Greqi.

  Nejse, mbase jam edhe gabim, varja...
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Himar, msimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Muslimant e Greqis nga forca dominante n pakice t dobt
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 15:11
 4. Perla arbrishte t Greqis, m n fund n ster
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-08-2005, 14:21
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •