Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Dhimitraq Papando

  Nė vend tė hyrjes...


  .......Kam pritur tridhjet vjet

  Kam pritur tridhjet vjet fshehur nėn hije,
  Dhe fshehur kam vazhduar tė kėndoj,
  Siē zogu i mėngjesit pas hardhije,
  Siē fshihet manushaqja buzė kroi.

  E kyēa gojėn fjalėt qė tė mbaja,
  Se rridhnin fjalėt vetė, s’di se si,
  Kur s’dija as tė qeshja, as tė qaja;
  Kur s’dija ē’ishin lulet nė saksi.

  Kur lotin qė nga sythi vjen i valė,
  Me shiun ngatėrroja pa tė keq.
  Kur flokun keq tė krehur tek njė djalė.
  Pėr trimėri e mirrja, si pėr dreq.

  Kur lulen e kėpusja i rrėmbyer,
  Dhe pa i marrė erė, jo aspak,
  E flakja si njė send aspak tė vyer,
  E prishja me njė nerv krejt foshnjarak.

  Kur vashėn e komshiut e dėgjoja,
  Shpėrfillur kur mė thoshte “Mirmėngjes”.
  Dhe buzėn qė i dridhej ia vėshtroja,
  Si Don Zhuan i thekur, krejt serbes...

  ...Kam pritur tridhjet vjet tė them dy fjalė,
  Dy vargje qė kam mbledhur me kujdes
  Si mbledh vullkan’ i ri llavė tė valė,
  Si bleta mbledh nektarin nė mėngjes.  Dh Papando
  sereno

 2. #2
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!

  Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!
  Nė dritarezėn e shpirtit
  Lul’ e ftoit mė troket…

  Jam a s’jam, e ku ta di,
  Nėpėr ėndėrr, a jam zgjuar?
  Frym’ e prillit mbi ēati,
  Mė sjell gaz tė paprovuar.

  ...Kam njė brengė qė mė vret.
  Nėpėr telėzat e zemrės,
  Ndjej njė flutur qė mė nget.

  Dal nė rrug’ e jam i ndrojtur.
  Vajz e fqinjit pas dritares,
  Mė vėshtron me sy pėrlotur.

  Pse u tremb edhe pastaj
  Shkoi me vrap, u mbyll nė dhomė?!
  …Dora ime e pafaj,
  I preku gjoksin e njomė…
  sereno

 3. #3
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  ..........Varka ime ku me shpie  Qielli varur perde-rėndė si njė ballė i menduar.
  Zbret e griset nėpėr pemė mbi liqenin faqe-shtruar.

  Era fryn e ėmbėl shumė dhe mėnjanė i mbledh retė.
  Varka ime vozit thellė dhe me shpie nga do vetė.

  Duke humbur gjethe-verdhat ēvoshket hėna mbi liqen.
  Nata krejt e parfumuar qė nga Mal’ i Thatė vjen.

  Njė shelg varet i argjėntė, nėpėr ujė krahėt lan.
  Hėna mbetur lakuriqe lotėverdhė nis e qan…

  -…Pse mė merr nė ujė thellė, varka ime ku mė shpie?
  -Mė afro tek hėn’e verdhė tė shoh dritė bukurie!

  -Laskuriqur, nėpėr ujė, ku shkon hėnėza dhe fshihet?
  -Me njė krėhėr prej kallamash flokėt lag ajo dhe krihet.

  Pas kallamave, nė ujė, hėna kreh flokėt e gjatė.
  Nazemadhe rrotull saj formon rrathėza njė patė.

  Duke mbledhur gjethe-verdhat atje dua qė tė shkoj;
  Tė rrėmbej patėn e bardhė, faqen ujit t’ja trazoj…

  …Shushurin liqen-i pastėr, kallamishtja plot shkėlqim.
  Varka ime gjith’ lėkundet pa lopata, pa drejtim.
  .  Dh Papando
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dp17ego : 23-06-2007 mė 15:21
  sereno

 4. #4
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  ........... Korēa


  S’di si tė tė dua, s’di sa tė tė dua;
  Veē kur jam atje, nė rrugėt e tua;
  Kur bliri pikon eliksir mbi mua;
  Filloj dhe tė ndjej.

  Kėngė do mėsoj, kėngė qė kėndohen;
  Ēupat ti trazoj nė mėngjez kur zgjohen;
  Vellon t’u rrėmbej ditėn qė martohen.
  Do tė vij, ti gjej.

  Ndėr kangjellat e tua dimėrit me borė;
  Harpėn ėngjėllore do luaj me dorė;
  Tė dėgjoj’ muzikėn zemra ime-e gjorė;
  Edhe tė zhdėfrej.

  Pa ta ngjit Moravėn fshehur nėpėr hije;
  Hije madhėshtie, hije bukurie;
  Ah!... Do ta shkul zemrėn, ta bėj fije-fije;
  Ashtu tė tė ndjej.

  .................................................. .  Papando 2000
  sereno

 5. #5
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Shkrime interesante , respekte

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #6
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Nje tjeter poezi nga libri "Yjet do trazoj" i poetit Dh Papando

  .......................Dimėr

  Kur vjen dimri i akulluar mbetem zgjuar nėpėr netė.
  E ndjej shpirtin tė mė lerė, nėpėr erė tė mėrgohet.
  Trupi mbetur i braktisur dalngadalė nis e ftohet,
  Si njė vatėrzė qė shuhet nė shtėpin’ e lėnė shkretė.

  Qė prej xhamit tė kristaltė shoh pėrjashta i nemitur,
  Si nė natėn e ndriēuar bora bie fjolla-fjolla.
  Syri griset i harruar nėpėr perdezat e holla,
  Edhe tret lotin e nxehtė me qerpik tė pėrpėlitur.

  Dhe kur hėna e florinjtė qė prej reve rreh tė dalė,
  E vesh natėn e pikuar nė pėrndritje tė praruar;
  Zem’r e dridhur ritmin shuan duke rrahur e hutuar.
  Hesht dėbora mbi ēatitė ku ka rėnė palė-palė.

  …Kthehet shpirti i arratisur zemėr-vakur tek mendoja.
  Ishte jerm apo ekstazė s’e kuptova ku u futa.
  Sy’n e bukur mė jep hėna fshehur pas reve tė buta.
  Flok’n e verdhė ka pėrhapur nėpėr perdezat me hoja.  dp17ego
  sereno

 8. #7
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  ...poezi nga libri 'yjet do trazoj"  ............Shporta...ndolli njė kurbatkė
  S’dija ē’beja tė ndjell fatin...mikja bjonde mė pat' lėnė!
  ... Njė shportė thura, me kulpra, hipa e vara nė hėnė.
  Nga shkon dielli ktheva shtratin, xhindet thirra nė mesnatė.
  Mbolla yje anės lumit tė magjepsja ndonjė fatė.

  Nga marazi, flokėverdhės edhe tjegullat j’a theva;
  Pastaj fqinjės, njė kurbatke, njė tė puthur i rrėmbeva.
  (Njė ezmere pėrqafova, bjonden time tė harroja,
  Por mė dogji gjiri i ndezur nėn kėmishėzėn me hoja.)

  ...S’e kuptoj, si fqinj’ e sertė asnjė fjalė nuk mė kthehu,
  Dhe si llėrėn e kadiftė kular qafės ma mbėrtheu!!?

  Dikush thotė ishin xhindet qė i rrinė rrotull fatit.
  Tjetri thotė qė me kulpra ndolla vajzėn e kurbatit.
  Po ē’mė duhet tė kuptoj, mė nuk jam me kok’ mėnjanė.
  Pas njė bjonde qė mė iku, njė ezmere mė rri pranė.
  DP
  sereno

 9. #8
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  .
  .


  ...........Udhėtim

  I
  Jo, jo, akoma nuk kam arritur,
  I lodhur ndihem dhe i drobitur,
  Tek shoh si malet rrotull e rrotull,
  Pėrbrenda tyre mbyllin rrethuar,
  Fushėn e bukur tė lulėzuar,
  Qė si njė nuse e porsa zgjedhur,
  Vendos mbi flokun e saj tė derdhur,
  Kurorė degėsh dhe lulesh mbledhur.
  Mbajnė rrethuar mes bukurisė,
  Njė medaljon tė madhėshtisė,
  Ankthin dhe afshin qė tė nxit shpresa,
  Mallin e djegur keq nga largesa.

  II
  ...Dhe pas ēdo kthese, pas ēdo bregore,
  Si labirinthet me Minotaur,
  Tė tjera brigje…pėrpara dalin.
  Me mijra gracka rrugėn mė ndalin,
  Dhe horizontin aq tė kėrkuar,
  Nė thellėsinė e amėshuar.
  Nis dhe rėmoj nė vetėsirė,
  Tė gjej njė fjalė jo aq tė mirė,
  Duke u grindur porsi gėrnjar,
  Pėr konstruktorin imagjinar,
  Qė paska qenė kaq i vendosur,
  Tė stisė rrugė qė s’ka tė sosur.

  III
  Dhe syri ndjek pavetėdije,
  Si nė njė film vetėm me hije,
  Ēfarė natyra ofron bujare...
  ...Kishat rrethuar me pem’ e varre,
  Kodrat me mollė, fushat me grurė;
  Mė tej njė pyll, pastaj njė urė.
  Ca p’rrenj tė thatė me njė gisht ujė...
  ...Mė tutje pamja bėhet rrėmujė,
  Tek mė s’e ndjek lajthitjen time;
  Veē ndjej qė zhytem nė ėndėrrime.
  Dhe syri dridhet e sheh pėrbrėnda,
  Thellė kujtesės, pamje tė rėnda.

  IV
  E ndjek vetvehten mbrapa nė kohė,
  Remineshencė qė s’di tė shohė.
  Hije tė vjetra qė tė kėrkojnė,
  Dot s’u shpėton, pėr ty vrapojnė.
  Fantazma-veshur qė ulėrijnė,
  Miq dhe armiq nė radhė vijnė.
  Ti vetėm ikėn... ata tė ndjekin,
  Dhe pas makinės grushtat pėrpjekin.
  ...Dhe befas zgjohesh krejt i hutuar,
  Pėrreth vėshtron i turpėruar,
  Pa ditur fare ē’gabim ke bėrė,
  Nis buzėqesh... siē bėjn’ tė tėrė.

  V
  ...Pastaj ca fshatra krejt tė rrudhosur,
  Tek ti afrohen faqepudrosur.
  Porsi ca plaka…kur humbin sensin,
  Vrapin e kohės duan tė ndjekin.
  Tualetosen, lyen e ngjyen,
  Si pula klloēka, stisen e fryhen,
  Me shum’ seē mosha u pranon hije,
  Si ca piktura pa pikė shije...
  ...Edhe ata ashtu llastohen,
  Si duke dashur tė zbukurohen,
  Veē buzė rruge vitrinėn ngrehin,
  Pamjen e hidhur duan te zbehin.

  VI
  Sheh emra firmash, si nė pėrralla,
  Ca kombinime aqė tė rralla,
  Qė nuk i njeh onomastika.
  Shpikje tė shekullit bastard...
  ...Dritat plot ngjyra qė syrin ēpojnė,
  Me prapaskenėn keq kontrastojnė.
  Ndrisin e feksin e s’kan’ tė sosur,
  Pėrmbi fasadėn e pėrdhosur.
  Por prapa tyre syri i hutuar,
  Vėshtron njė pamje tė mjegulluar.
  Pas mykut pluhur me erė burgu,
  Pejsazh tė zbardhur si raso murgu.

  VII
  Dhe prapa gardhesh gjysėm rrėzuar,
  Pas njėri tjetrit rrinė shtėrnguar,
  Nėpėr ca poza gėrmuqe mbetur,
  Tė shkalafitur edhe tė tretur,
  Mullare kashte gjysėm tė ngrėnė,
  Si goj’ tė zeza e dhėmbėrėnė,
  Qė prej sė largu pėrqeshin hidhur.
  Njė fat i keq i mban tė lidhur.
  Ngulur nė tokė si ca qyqarė,
  Flokėt pėrpjetė dhe tė palarė.
  Me kokėn jashtė, ashtu tė ngrirė,
  Tek ulėrijnė pėr mėshirė.

  VIII
  ...Vėshtroj tė mijtė bashkudhėtarė,
  Faqeparruar, fytyrėvrarė,
  Ashtu pėrgjumur teksa qėndrojnė,
  Me sytė hapur, por qė s’vėshtrojnė,
  Asnjė ndryshim qė del pėrpara.
  Duke lėpirė buzėt e ēara,
  Krejt tė harruar koten e flenė,
  Sado tė menēur qė tė jenė.
  Njėri pas tjetrit vėnė nė vijė,
  Luajnė kokat pa vetėdijė.
  Ritmin e rrugės tek imitojnė,
  Indiferentė pėrreth pohojnė.

  IX
  ...Por dhe mohojnė gjithashtu,
  Shpesh duke qeshur kuturu,
  Mes ėndėrrimesh delirante.
  Gjestikulime krejt aberrante.
  Dhe i vėshtroj qė fare pranė,
  Me mendje humbur hequr mėnjanė.
  Krejt i ēuditur sikur tė shihja,
  Njė lloj tė ri qė nuk e njihja.
  Nė ndonjė tombė nė shkretėtirė,
  Nė mes tė rėrės tek qėndron shtrirė,
  Mumje Egjypti gjysėm tė tretur;
  Nė sarkofag tė porsagjetur.

  X
  Nuk di nė ēfarė mė tė besoj,
  Nuk di se ē’hymne mė tė kėndoj,
  Se jo, askush s’mė ka besuar,
  Se vetė Zoti mė ka harruar.
  Njė zė njeriu pra, ku ta gjej,
  Ē’mblodha nė zemėr t’i rrėfej?
  Mė thoni pra ku tė kėrkoj,
  Njė kėngė gryke ku tė dėgjoj?
  Ku ta ndjej erėn aqė tė mirė,
  Tė njė duhani tė porsa grirė?
  ...Tė shoh njė mace si vjen pėrtuar,
  Prekjen e ngrohtė pėr tė kėrkuar?

  XI
  ...Tė ndjej qė jam njeri e zot.
  Si isha dje, tė jem dhe sot.
  Tė ec i zhytur nėpėr kujtime,
  Tė takoj pleqtė e rrugės sime,
  E ta ngroh vatrėn me dru tė thatė;
  Tė numėroj yjet nėpėr natė.
  Dhe tė hap derėn e shtėpisė,
  Pa pasur frikėn e perėndisė?
  Tė ndjej nė zemėr qė kam tallaz,
  E ta pi lotin qė vjen... me gaz.
  E tė bėrtas kur dua vetė,
  Tė fle e ngrihem... zot i vėrtetė?

  XII
  ...Njė libėr mbyllur e mbaj nė duar,
  Tė njė shkrimtari tė padėgjuar.
  Nuk do tė mundja qė ta lexoja,
  Nuk do tė mundja ’dhe po tė doja.
  Mė ngjan njė histori e njohur,
  Qė asnjėherė s’mė ka ngrohur;
  Si e lexuar njė tjetėr herė,
  Si e jetuar me miq tė tjerė.
  Nė njė vend tjetėr, njė “dezha vś”, *
  Me ca kasolle bėrė me dru;
  Ku si i egėr fshehur jetoja,
  Ku ditėn vdisja dhe natėn rroja.

  *Déją vu, tė jetosh edhe njė herė njė gjėndje qė e ke jetuar me parė, nga frėngjishtja i referohet njė fenomeni paramnezik.

  XIII
  ...Qielli rėndonte si plumb i derdhur,
  Dhe hėna villte dritėn e verdhur,
  Pėmbi natyrėn e pangjyrė.
  Dhe ajri i rėndė porsi lyrė,
  Tė zinte frymėn dhe tė lodhte.
  Ku ti e dije se ēdo tė ndodhte,
  Kur dielli shterpė sillte pak dritė,
  Qė tė ndriēonte njerzit e mpitė,
  Qė mbushnin pyllin e paanė.
  Dhe udhėtarėt qė i kam pranė,
  Kėto tė vrara silueta,
  Ishin fantazma tė vėrteta...

  XIV
  ...Njė gropė e rrugės mė gjen habitur,
  Gjysėm tė fjetur, gjysėm dremitur.
  Tek hedh vėshtrimin me sy tė vagur,
  Pėrmes qerpikut nga loti lagur.
  Rrah tė shkėputem nga bot’ e vdekur,
  Ku u mundova me zė tė mekur,
  Tė flas me hije imagjinare,
  Brymė fantazmash qė gjen mbi varre.
  Nuk di pse qaj... ndoshta aty
  Jetohet vetėm me lot nė sy.
  Lotė tė ftohtė qė dhimbje sjellin,
  Tė tjerė lotė sė thelli ndjellin.

  XV
  ...Dita nxituar diku largohet,
  Ashtu si niset, kurrė s’mbarohet;
  Por rrjedh si uji prej kroit vetė,
  Qė s’ka tė sosur nė kėtė jetė.
  Ashtu si koha mbėshtjell vetvehten,
  Minutat, orėt dhe ditėt treten.
  S’janė gjė tjetėr, veēse njė grimė,
  Nė qiell tė kthiellėt njė vetėtimė.
  Njė hap i vogėl qė s’numėrohet,
  I njė agrepi qė rrotullohet,
  Mbi njė sahat tė pambaruar,
  Qė s’ka pėrsipėr asgjė tė shkruar;
  Fushėn tė bardhė, si shkretėtirė.
  Ku rrotull vimė ne si tė pirė.

  XVI
  ...Nė pjalmin blu tė erės zhytur,
  Nė eter ėndrrash plluskojm’ tė mbytur.
  Ne udhėtarėt qė s’kan’ stacione,
  Mbi hije shpresash ngrehim pasione.
  Dhe bredhim rrugė plot kthesa dredhur,
  Nė zemėr mbajmė njė lėmsh tė mbledhur,
  Tė mallit zjarr, qė nuk u shua,
  Mė shumė u ndez, mė shumė u zgjua,
  Prej reflektimit tė vetmisė;
  Njė mall i dhimbjes dhe dashurisė.
  Mjegull’ e kohės e mban mbuluar,
  Dhe ngjan sė largu njė zjarr i shuar.

  XVII
  Veē njė puhizė tė fryjė lehtė,
  Zbulon pas mjegullės sė zbehtė,
  Llavė vullkani qė rrjedh si lumė,
  Qė djeg e grin, zhurit mė shumė.
  Njė flakadan me flakė ferri,
  Qė si pėrbindėsh ngrihet nga terri.
  Ku zhytur rrimė prej vehtes fshehur,
  Me sy ēaplyer dhe veshin mprehur,
  Presim tė dridhur nga fundi honit,
  Mes angushtisė dhe pasionit;
  Njė shkėndijim qė tė shikojmė,
  Ē’po ndodh pas territ tė mėsojmė.

  XVIII
  Sa tė arrij, nuk kam durim,
  Tė mbėshtet kokėn nė pragun tim.
  Atje ku linda dhe ku jetova,
  Dhe nė mes njerzve, njerėz shikova,
  Ku rashė, u ngrita dhe prapė rashė,
  Dhe ku tė parėn fjalė e thashė.
  Tė ndjej aromėn, sa kam filluar
  Me flegrat hapur, sytė ēapluar.
  Si kafsh’ e egėr qė ndjen dėborėn
  Dhe ulėrin pa pritur orėn,
  Qė tė arrijė nė vend tė njohur,
  Tė ngrohė prapė gjakun e ftohur.


  XIX
  Tė ndezė prapė zemrėn e ngrirė,
  Me zjarr tė shpirtit dhe me dėshirė.
  Me kokėn ngritur, andej drejtuar,
  Nga ndjej njė shėnjė tė adhuruar,
  Filloj nuhas dhe unė malet,
  Nga vjen njė afsh qė s’mund tė ndalet.
  Mes melodish vjen harmonia,
  Vjen shpres’ e humbur dhe siguria.
  Vjen mes kujtimit mė sjell njė shpresė,
  Si llav’e zjarrtė qė s’do tė vdesė.
  Mė merr nga qielli ku kisha shkuar,
  Mė zbret nė tokėn e premtuar.

  XX
  Tek fryn, me sjell veriu i thatė,
  Prej hapėsirės sė pamatė,
  Spicat e akullit dhe ngricės,
  Erėn e ēajit dhe tė zhumbricės,
  Qė vjen e njelmėt porsi mallkimet,
  Mė ndjek nė rrugėt, nė shtegėtimet,
  Me ndjek nė ėndėrr, mė ndjek nė gjumė,
  Mė dhemb sa dhimbet, mė mundon shumė.
  Mė djeg, mė pret nė zemėr thellė,
  Atje ku mallin e mbaj tė mbjellė,
  Porsi njė lule tė shumė vyer,
  Me gjak tė shpirtit dhe lot ushqyer.

  XXI
  Filloj lėviz brenda makinės,
  Duke vėshtruar pėrjashta tinės.
  Tė shpėrthej dyert, tė fluturoj,
  Ndėr ato male, atje tė shkoj.
  Tė ve pėllėmbėn nė gji tė dheut,
  Tė dėgjoj zemrėn e mėmėdheut.
  Se edhe tigri, njė egėrsirė,
  Brenda kafazit nėpėr zinxhirė,
  Kur pranė ndjen erėn e vluar,
  Tė pyllit thellė, ku ka jetuar;
  Kėrkon tė shkojė atje, tė shohė,
  Ē’ka ka pėrgjuar pėr aqė kohė.

  XXII
  Ē’ėshte kjo ndjenjė qė mė djeg mallė?
  Ē’ėshtė kjo brengė, kush e di vallė,
  Qė lind nė shpirt dhe syrin ndrit,
  Mė djeg e pret, si zjarr zhurit.
  Pse brez pas brezi e mbajmė vluar,*
  Si njė thesar tepėr tė ēmuar?
  Nė ē’lloj materje e ka burimin,
  Nė ē’farė ngjizje e ka fillimin?
  Pse e ushqejmė e mbajmė gjallė,
  Kėtė mister kaqė tė rrallė?
  Kush i jep shpirt ē’ėshtė ai zot,
  Qė e kėrkoj dhe s’e gjej dot?

  XXIII
  ...Vėshtroj pėrjashta, kokėn kthej prapa,
  Frymėn qė iku dhe dot s’e kapa.
  Vėshtroj drejt qiellit nė perėndim,
  Drejt horizontit tė pambarim,
  Prej nga pėrhapet si hymn i rrallė,
  Tek retė digjen nė zjarr tė gjallė ,
  Njė zjarr hyjnor, qė s’ka tė shuar.
  Dhe vetė dielli i lumturuar,
  Teksa mes flakės, ndriēon e tretet,
  Ashtu si ylli nė qiell kur mbetet;
  Ndrit e ndez yje tė tjerė ,
  Qė vijnė rrotull nėpėr erė.

  XXIV
  Jehonėn sjellin tek heshtin vrapin,
  Frymėn e fundit ndėrsa e japin,
  Brengėn e tokės duke kėnduar,
  Qė veē njė zemėr e pėrmalluar,
  Njė zhpirt i djegur di t’a dėgjojė;
  Dhe n’unison nis tė kėndojė.
  Mban portat hapur pėr bukurinė,
  Dhe ritmet pret atje tė vinė.
  Tingujt e ėndrrave duke ndjellė,
  Nis emeton prej shpirtit thellė,
  Pasione e ndjenja qe s’kanė tė sosur,
  Qė mbytin botėn e vrerosur.

  *E mbajmė vluar ose mbluar=e vendos nė njė vend tė sigurt, ruaj diku me kujdes; ėshtė njė dialektizėm i juglindjes sė Shqiperisė.

  XXV
  Ēliron demonėt qė nga zinxhiri.
  Dhe si Feniksi qė lind nga hiri,
  Rilind sėrisht nga nat’ e mekur,
  Dhe zjarr i jep shpirtit tė vdekur.
  Njė zjarr qė ndez e ndrit mistere,
  Qė mė ringjall si atėhere,
  Kur kodrat ngjitja qė tė vėshtroja;
  Kur frymėn mbaja qė tė dėgjoja,
  Tingujt e hėnės tek largohej,
  Ngjyrat e ditės qė po afrohej.
  Kur thithja diellin nė mėngjes-herė,
  Kur pija vesėn me miq tė tjerė.

  XXVI
  Natyr’ e bukur mė trazon fshehur,
  Tallet me syrin qė sheh i dehur,
  Ēdo grimcė pluhuri e pavlerė.
  Ēdo cicėrimė qė vjen nė erė,
  Zgjon ėndėrrimet, brengat qė shkuan,
  Dėshirash djegur qė s’u harruan.
  Qė rrisin mallin nė zemėr thellė,
  Si stalaktitet qė rrit njė shpellė,
  Me dashuri pikė-pas-pike.
  I mbreh pas dhimbjes majat magjike,
  Qė ēpojnė e ēpojnė, nė gjoks sėmbojnė,
  Sa t’i mendosh, mė shumė ēpojnė....

  XXVII
  Dhe lind njė ėndje prej qėnjes thellė,
  Paqen qiellore kėrkon tė sjellė.
  Njė harmoni me gaz dhe lotė,
  Qė zbukuron jetėn e kotė.
  Qė na gėzon... pėr ēfarė s’kemi.
  Na ndjek e dashur kudo qė jemi.
  Materje fine nė shpirt e tretur.
  Hije sublime nė thelb e mbetur.
  .............................................
  Burim ushqimi pėr zjarr tė vjetėr,
  Tė tjera malle, njė kohė tjetėr.


  Dh Papando 2005 NY
  sereno

 10. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Shume e bukur e gjitha, po XXVI me mbeti ne mendje !

  Natyr’ e bukur mė trazon fshehur,
  Tallet me syrin qė sheh i dehur,
  Ēdo grimcė pluhuri e pavlerė.
  Ēdo cicėrimė qė vjen nė erė,
  Zgjon ėndėrrimet, brengat qė shkuan,
  Dėshirash djegur qė s’u harruan.
  Qė rrisin mallin nė zemėr thellė,
  Si stalaktitet qė rrit njė shpellė,
  Me dashuri pikė-pas-pike.
  I mbreh pas dhimbjes majat magjike,
  Qė ēpojnė e ēpojnė, nė gjoks sėmbojnė,
  Sa t’i mendosh, mė shumė ēpojnė....


  Thank you !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #10
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Poezi nga Dhimitraq Papando "Yjet do trazoj"  ........Kam njė bosh...

  Kam njė bosh nė zemrėn time, kam njė hon,
  Qė mė bėn copė e thėrrime, mė mundon.
  Mė thėrret me zė tė thellė nėn dhe.
  Mė kėrkon qė t’i shkoj pranė, ja atje.

  Si tė lashė toka ime, si mė le.
  Nuk e di, jo, se si ika qė atje.

  Ndjej njė zė qė s’di ku niset, nėpėr bosh.
  Qė mė flet nga fundi dheut, qė pėrposh.
  Jo, jo, kurrė s’e kam ditur, as tani
  Qė kam parė, sa kam parė, nuk e di.

  Ē’ėsht njė zė qė mė thėrret “eja”, qė mė flet;
  Mė tėrheq porsi sirenat nėpėr det?

  Kam njė zjarr nė zemrėn time, njė zjarr kam.
  Dhe kur fle, dhe kur jam zgjuar, dhe kur s’jam.
  Edhe kur kundroj natyrėn plot stoli.
  Dhe kur prehem zemėr fikur nė shtėpi.

  Kam njė shpresėzė nė zemėr, kam njė gaz.
  Do tė ndjek thirrjen e tokės, t’i shkoj pas.

  Do tė vete ku njė brengė mė thėrret,
  Dit’ e nat’ me zė tė ngrohtė veē mė flet  DP
  sereno

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dp17ego pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #11
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  I nderuar dp17ego,Falemnderit per keto vargje shpirti :

  "Kam pritur tridhjete vjet"..per vargjet e tua....

  Vargje shume te mira...shpirti ah shpirti vete eshte ne keto vargje..une u kenaqa duke i lexuar te gjitha vargjet ketu. C'te them per poemen"Udhetim"...nuk di c'strofe te ndaje XVI, XXI,XXII, XXIV...me mire te them te gjitha por keta qe permenda edhe nese i lexoj cdo dite do te kenaqem njesoj sikur i lexoj per here te pare..dhe dua ta blej librin...ku mundem ta gjej?..
  "Kam nje bosh''....ma dridhti shpirtin dhe me shtoi boshin tim....

  "Kam nje shpreseze ne zemer,kam nje gaz,
  Do te ndjek thirrjen e tokes,ti shkoj pas.
  Do te vete ku nje brenge me therret,
  Dit'e nate me ze te ngrohte vec me flet"


  Ketu vertetohet ajo thenja e Getes;"Cdo gje qe une e dij,te gjithe mund ta mesojne.Por, zemra ime eshte nje dhe vetem e imja"

  Autori Dhimitraq Papando , vertete ka NJE zemer.. NJESHE ...

  Me nderime per vargjet e NJE zemre, dhe shpirtit unik te Dhimitraq Papando,

  bili99
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 03-07-2007 mė 15:06

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar bili99 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bukur ka shkruar taqka i papandos..
  nje sevdalli i vertete i gjuhes se bukur poetike.. me arome lasgushi e mitrushi.. nje klasik i vertete.. qe te kenaq me te gjitha poezite e tije..


  ne kte strofe.. nuku me pelqeu qe perdor fjalen aq boze ne poezite e viteve 70 ne letersine shqiptaro socialisto gazetareske..
  pra fjalen "dreq".. qe perdorej dendur.. ne epoken ateiste te letersise.. pa nevoje pa lidhje e mbi te gjitha aspak poetike..  ---
  Kur lotin qė nga sythi vjen i valė,
  Me shiun ngatėrroja pa tė keq.
  Kur flokun keq tė krehur tek njė djalė.
  Pėr trimėri e mirrja, si pėr dreq.
  ---

  dhe kadarja i ka perdorur kte dikur dhe nje usta me tha nje dizaj.. qe nuk le shije te mire perdorimi i termit qe po e quaj "Dreq"..

  dhe kish te drejte ai ustai..

  keshtu thuaj Taqkes or diego armandi.. a si e ke ate nick si kod chipi.. germa e shifra bashk.. si mall magazine qe shefi te thot.. ja gjeje kete x bulon a llambushke.. .. rreshti d dollapi g rafti 17 etj..

  Bukur Taqka dhe Suksese!

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Brari pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #13
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Brari...ke bere komentin me origjinal dhe ndoshta me te kendshem ( me sa di une) per keto poezi.
  "Si per dreq", ndoshta ke te drejte me ate fjale...nuk eshte aspak poetike mire e thua
  .
  Me poshte ke nje poezi ku permendet "Zoti"....jam kurioz te di mendimin qe ke ti per te...

  Plot respekt
  dp17ego

  ...edhe nickun mos ma zberthe si hieroglif...lol

  ...Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė

  Njė mėngjes tė ngohtė nėpėr pyll kaloja,
  Kokėn varur gjoksit, rrugės tek vėshtroja
  Lulėzat e kaltra nė barin e gjelbėr.
  Pa qėllim shėtisja, si njė dre i verbėr.

  Kisha lėnė shtratin shpejt nė mėngjes-herė,
  Doja larg tė isha prej njerzve tė tjerė.
  Vetėm tė shėtisja, larg nga bot’ e gjallė,
  Diēka qė tė gjeja, tė mė treste mallė.

  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė,
  Prekja hala bredhi ngjitur nė rrėshirė.
  Pėrqeshja njė lule, puthja njė zog fushe,
  Mė shihte njė flutur porsi ėngjėllushe.

  Era pėrkėdhelte gjethezat e reja,
  Njė gugash i vogėl qante tek foleja.
  Dhe ja si papritur nėpėr degė e gjethe,
  ...Dielli mė dha syrin, mė futi nė ethe.

  Mė ndezi vėshtrimin, mė pushtoj tė tėrė,
  Ndriti pem’ e lule...”Zot! Ti, ē’paske bėrė?”
  Filloj flas me veten ashtu i ēuditur,
  “S’paskam parė diellin...ėshtė ar i situr.”

  Si lindi mes pyllit kjo stoli e rrallė?
  Vėrtet jam mbi dhé, apo nė qiell vallė?
  Apo ajri vetė kur shkėlqen i dehur,
  Enkas na zbulon botėn qė mban fshehur...

  ...Na gėnjen me ledha me ēfaqje deliresh
  Qė ashtu pa dashur tė dhėnė pas hiresh,
  Tė harrojmė brengėn dhe mallin e vluar,
  Tė harrojmė dheun nga jemi larguar?


  .......
  sereno

 18. #14
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Anėtarėsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  I mrekullueshem gjer ne detaje.Kenaqesi te lexoj lirikat e tij ketu.


  Urime poetit Dh Papando.

  ps.si shpjegohet qe poetet Korcare qe ia thone lirikes kaq bukur?

 19. #15
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  .

  ......Ndjej njė ėndje shumė tė lashtė
  SHPIRTI

  Fasha drite mė rrethuan,...si fantazma vrik u zgjuan.
  Endje vluar i pėrgjoja si krejt qėnjen m’a pushtuan;
  Si mė mpinė, mė pėrpinė nė njė shtjellė tė pa fund,
  Nė njė hon tė zi kujtimesh, qė mė shtyp, mė humb, mė mund.

  Hije drite mė rrethojnė, mė pėrqeshin, mė mundojnė.
  Bot’n e vjetėr tek mė sjellin, para syve ma tregojnė.
  Hyj mes qerthujve tė tyre, qėmtoj brengat dhe i marr.
  Prek njė puthje fluturake,...shtyp njė dhimbje,...ndez njė zjarr.

  Dhe hap portėn e harresės prej nga rrjedhin ngjarjet lumė,
  Njė nėnqeshje e kėrkuar, a njė zė i ėmbėl shumė;
  Qė mė ējerr nė thelb tė zemrės, mė hap plagė, mė pėrfund,
  Ma derdh gjakun tė pėrtuar, pikė rėndė porsi plumb.

  U pėrfalem kryeulur, krahėt hapur e pa shpresė,
  Porsi mėkatari i djegur, Zotin lut dhe kėrkon ndjesė.
  Gjunjėzuar u blatohem, si njė qingj zėnė nė faj,
  Dhuroj zemrėn e munduar, pėrpėlit sytė dhe qaj.

  ...Shpėtimtar mė vjen pėrvjedhur njė i trishtė frymėzim,
  Mė flladit mes ngashėrimesh, sjell tė njelmėt ngushėllim?
  Vjen e hyn nė gjoksin tim, tingėllon nė mijra zile,
  Mė trazon shtrojet e zemrės me njė flakėzė jeshile.

  Mė prek ndjenjat mėkatare, m’i kėndon fletė mė fletė;
  Mė ndez gjakun e tejftohur nėpėr afshe tė vėrtetė.
  Mė zgjon trille lodėrtare, plot pasione e tundime.
  Mbjell fidanė tė panjohur nė taban tė zemrės sime.

  Prej sė errti duke ardhur, si vjen drita nė mėngjes,
  Drithėron e pėrpėlitet si njė fluturzė qė vdes.
  Si njė fluturzė e ngratė qė njė natė pat jetuar,
  Fluturoj dritė mė dritė me njė mall tė pėrvėluar…

  …Porsi zėmra e trumcakut trokėllin nė gjoks tė valė,
  E dėgjoj nėpėr vegime, tek pėrēart nė mijra fjalė.
  E dėgjoj si rreh i dridhur, ritmin prishur me mundim,
  Vjen rrėmben ēdo hov tė gjakut, e burgos nė trupin tim.

  Dhe mė mbush gjoksin e ndrydhur plot me erėzė tė ndritur,
  Mė lėvrin gjakun e nxehur, ndėr damarė tė paditur.
  Nėpėr rrugė tė papara, kurrė qė s’i kam kėrkuar,
  Ndėr mistere ėndėrrore ku fle shpirti i virgjėruar.

  “Shpirt, o shpirt, ti zjarr qiellor, gjunjėzuar tė betohem,
  Sa tė ndritė dhe njė dritė rrotull saj do tė harrohem.
  Do vėrtitem dit’ e natė, sa tė digjem edhe vetė,
  Tė arrij i lumturuar dritėzimin e vėrtetė.”

  XXX

  Porsi lulja mbledh nektarin, me mundim e pak nga pak;
  Ashtu shpirti-i turbulluar kėrkon lotin nėpėr gjak.
  Nė ēdo skutė, nė ēdo shtjellė, ku shkumbon pasionet terri,
  Ndėr burime angushtie, ku pikon jeshilin vreri.

  Dhe qėmton e mbledh ēdo grimė gjer tė fundit hidhėrim,
  Ndėr reflekse dritėhijesh e gjurmon nė pambarim.
  Si e ndrit mes ledhash fine dhe e sheh qė vetėtin,
  E pėrthith nė thelb tė tij, ku i jep bekim divin.

  Dhe pastaj si llav’e zjarrit qė ēan dheun dhe shpėrthen,
  Loti i djegur prej sė thelli kėrkon syrin dhe e gjen.
  Duke shkuar ndėr tė fshehta monopate tė harruar,
  Gjen dritarezėn e shpirtit nė kristal tė mjegulluar.

  Bulėzon shkėndi hyjnore nė njė qoshe fare pak,
  Por djeg dheun porsi dielli edhe qiellin e pėrflak.
  Njom qerpikun qė fsheh syrin dhe misteret brenda mbyll,
  Pas njė mjegulle mortore shkėndijon e ndrit si yll.

  ...Hej, njė zjarr qė rri i fshehur nėn ndriēimin e pahitur,
  Nėn tallazin e stolisur me qerpik tė farfuritur;
  Ku pėrvjedhur pres e ruaj mė tė voglin reflektim,
  Prej pasqyrėzės sė shpirtit ta pranoj nė thelbin tim.

  Ta thėrres me zė tė mirė prej sė thelli gjer t’a shoh,
  Se si ndrit nga funde detesh nėpėr ngjyra si ato.
  Ndėr etere ėngjėllore do t’a gjej t’a marr nė gji
  Dhe nė buzė tė pėrvėluar t’a rrėmbej lotin t’a pi.

  Dhe tė shtyp dhimbjen e hidhur tė njė vuajtje pa shpresė,
  Ku mundohet ethe-e shpirtit duke dashur tė mos vdesė.
  Si me lotin e zhuritur pėrcjell vrerin gjer nė varr...
  ...Vrikthi kokėn ngre pėrpjetė, retė shoh tek marrin zjarr.

  Lart, atje ku qielli ndritet nė njė fill prej vetėtime,
  Prej nga zbret fryma divine dhe pėrndrit gjith’ qėnjen time,
  Me njė shtjellė kaltėrsie krejt tė virgjėr e pa njollė;
  Vjen dhe mė mbėshtjell tė gjithin nė njė cergė tej tė hollė.

  Duke sjellė prej lartėsive grimca pluhuri kozmik,
  Mė mbulon mė nxeh tė tėrin me njė frymėzim magjik.
  Grimca pluhuri tė ndezur nėpėr zjarre herezie,
  Qė qėmton dhe sjell sė larti plot tundime dritėhije...

  ...Vrap rrėmbej njė laps tė thatė dhe e ngjyej drejt nė flakė,
  Gėrma zjarri vė nė radhė tė njė ėndje shumė plakė.
  Tė njė ėndje tej tė vjetėr, qė zhurit e djeg si prush,
  Qė mė ngop me fllad dėshirash, mė trazon, mė deh, mė mbush.

  XXX

  I mbledh mjeshtrit e harruar qė nga koha shumė e lashtė.
  Nxjerr fantazmat qė nga varret dhe i ftoj tė dalin jashtė.
  Flokėgjata, hijen ējerrė si afrohen pėrreth meje,
  Mė pėrshkojnė... si njė thirrje qė sublime hyn ndėr deje.

  Pastaj... gjurin vė nė tokė, pulit sytė qė lotojnė,
  Nėntė muzat thėrres pranė pėrreth meje tė vallzojnė.
  I ngreh duart, shėnoj lartė, drejt atje ku lindin retė,
  Drejt atje ku ngjizet fryma, drejt nė thelbin e vėrtetė.

  Kėngė ngre porsi kan’ bėrė qėkur bota ėshtė zėnė,
  Mes shtėrzimit, i munduar, vargėzoj fjalėn e thėnė.
  Vargėsoj fijet e hirit qė qimton i zbukuruar,
  Prej eteresh tė papara mė sjell kėngėn e kėnduar...

  ...Porsi pluhuri pa jetė qė veē sillet nėpėr erė,
  Nė mes pyllit nė bunacė, pa dėgjuar dhe pa ndjerė.
  Fluturon ashtu i vdekur, pa e ditur, pa kuptuar,
  Pa menduar asnjėherė qė ka forcė tė paēmuar.

  Nga tė fryjė frym’ e dheut, pa qėllim atė e ndjek.
  E ngre lartė gjer nė qiell, pastaj poshtė e pėrpjek.
  I padukur, i pandjerė, i duruar rri platitur,
  Eshtė atje, por nuk e shohim, rri i fshehur, i paditur.

  Por kur dielli, me njė rreze qė ēan degėt, mbi ‘tė bie,
  E pėrndez, i jep pėrflakje tė ēuditshme prej magjie;
  Mes tė bukurės tė pyllit nėpėr grimca melodish,
  Fton sirenat prej pėrrallash... perėndit’ atje i grish.

  Ashtu dridhet, drithėrohet dhe e djeg vehten me gaz...
  ...Eshte frym’ e dashuruar, qė tani i vete pas.
  Dhe i ndezur nėpėr flakė s’ėshtė mė pluhur pa jetė,
  Eshtė brenga, gazi, loti, shpirti im qė digjet vetė.

  Gjarpėron e pėrpėlitet, do tė shkojė.-Po ku vallė?
  Rreze diellit i jep dritėn, e pėrndez e mban tė gjallė.
  Dhe si vjen, veson i vjedhur si rrebeshi nė pranverė,
  Mė mbulon me tis qiellor, tek afrohet nėpėr erė.

  Hyn tinzar nė qėnjen time, kordat zemrės m’i trazon,
  M’i tendos dhe me ‘to luan, gjer nė fund tė shpirtit shkon.
  Dhe atje njė dor’ hyjnore e bekon me hir magjie,
  Dhe kėshtu nė gaz e vaje nis njė kėngė fshehtėsie.

  Ndėr damarėt ku rrjedh jeta ndjej si shket si zjarr i gjallė,
  Melodinė qė nis shpirti e pėrcjell me mall tė rrallė.
  Ajo rritet e zmadhohet, si furtuna mė pėrfshin,
  Mė thith thelbin, mė merr shpirtin, tėrė qėnjen m’a pėrpin...

  XXX

  ...Por kur dielli qė jep jetė shkon e fshihet prapa resė,
  Grimc’ e ndezur pėrpėlitet duke dashur tė mos vdesė.
  E vėshtoj se si cfilitet brenda meje, ja atje,
  Qė nga mesi kraharorit diellin ndjek si hyn nė re.

  Tok me afshin qė ndjek diellin, digjet pluhuri dhe vdes,
  Pėrvėlon dhe zemrėn time... ja kėput kordat nė mes.
  Mė shtėrngon lugun e fytit, ma ngushton, frymėn mė mban,
  Me njė dorė keq tė rėndė mė pėrndrydh zemrėn qė qan.

  Mes pasqyrėzės kristale mjegulluar ndėr pasione,
  Kėrkon qiellin prej sė errti ku rri strukur nėpėr hone.
  Pas qerpikut perderėndė vėshtron blunė e pagojė,
  Atje lart si yll i bardhė dėshiron tė fluturojė.

  Pa shkėlqimin e bekuar, s’do tė mundte qė tė rronte,
  Do tė ishte varkė e thyer nė njė det pa horizonte,
  Do venitej dhe do vdiste duke shuar mengadalė,
  Si qiriri qė lut flakėn dhe djeg vehten i pafjalė.

  Fluturo grimcė divine nėpėr ajrin e ndriēuar!!
  Mos u fshih nė hone hijesh nė humnera e harruar!
  Mes mėndafshit tė lėndinės lastaruar nė pekule,
  Vėshtro barin e jeshiltė, sesi puthet me njė lule!

  Ah! Por jo! Pluhur’ i fjetur rri, pret diellin qė t’a zgjojė,
  Pret ndriēimin magjipjotė t’i jap’ jetė, t’a bekojė.
  Vjen vėrdallė i ēuditur pa e ditur ku tė vejė,
  Herė nė terr e herė nė dritė, ndjenjė tjetėr qė tė gjejė.

  Fle tulatur nėpėr brenga, fshehur ndjenjave vallzore,
  Shpuzė ėndrrash mban mbuluar mes kujdesjesh ėngjėllore;
  Por si ndritet frymėzimesh, zgjohet, dridhet dhe shkėlqen,
  Lodron rrezeve tė dritės qė mes shtjellash e rrėmben.

  Fluturon tej horizontesh, qiellit ngrihet nė zenith,
  Rėmben thirrjen e kėrkuar, thėrret frymėn dhe e ngrith.
  Hedh njė valle midis vajesh, midis kėngėsh vajet ndjell,
  Mbjell gėzimin midis hijesh, nė mes ferrit prehjen sjell.

  ...Herė trup qė nuk ka dritė, herė trup qė nuk ka hije,
  Herė yll mbetur eteresh, qė gjėkundi dot nuk bie.
  Herė perlė dritė fikur nė guackė mbyllur mbetur,
  Herė ėndėrrzė e bardhė nė fėmijėn e pėrfjetur.

  Lule e egėr plot aromė qė nė vazo ėshtė mbjellė,
  Ja demon i zi i ferrit nė mes tė parajsės sjellė.
  Frym’ e natės, klithm’e zogut yjtė njė nga njė qė shuan,
  Ja rėnkim’ i zemrės sime qė gjith’ vuan, vuan, vuan...

  Dh Papando NY 2000-2005
  sereno

 20. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  [I][COLOR="DarkRed"]
  ...Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė

  Njė mėngjes tė ngohtė nėpėr pyll kaloja,
  Kokėn varur gjoksit, rrugės tek vėshtroja
  Lulėzat e kaltra nė barin e gjelbėr.
  Pa qėllim shėtisja, si njė dre i verbėr.

  Kisha lėnė shtratin shpejt nė mėngjes-herė,
  Doja larg tė isha prej njerzve tė tjerė.
  Vetėm tė shėtisja, larg nga bot’ e gjallė,
  Diēka qė tė gjeja, tė mė treste mallė.

  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė,
  Prekja hala bredhi ngjitur nė rrėshirė.
  Pėrqeshja njė lule, puthja njė zog fushe,
  Mė shihte njė flutur porsi ėngjėllushe.

  Era pėrkėdhelte gjethezat e reja,
  Njė gugash i vogėl qante tek foleja.
  Dhe ja si papritur nėpėr degė e gjethe,
  ...Dielli mė dha syrin, mė futi nė ethe.

  Mė ndezi vėshtrimin, mė pushtoj tė tėrė,
  Ndriti pem’ e lule...”Zot! Ti, ē’paske bėrė?”
  Filloj flas me veten ashtu i ēuditur,
  “S’paskam parė diellin...ėshtė ar i situr.”

  Si lindi mes pyllit kjo stoli e rrallė?
  Vėrtet jam mbi dhé, apo nė qiell vallė?
  Apo ajri vetė kur shkėlqen i dehur,
  Enkas na zbulon botėn qė mban fshehur...

  ...Na gėnjen me ledha me ēfaqje deliresh
  Qė ashtu pa dashur tė dhėnė pas hiresh,
  Tė harrojmė brengėn dhe mallin e vluar,
  Tė harrojmė dheun nga jemi larguar?


  .......

  shume e bukur .

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar PINK pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Porsi lulja mbledh nektarin, me mundim e pak nga pak;
  Ashtu shpirti-i turbulluar kėrkon lotin nėpėr gjak.
  Nė ēdo skutė, nė ēdo shtjellė, ku shkumbon pasionet terri,
  Ndėr burime angushtie, ku pikon jeshilin vreri.
  Megjithese s'ka mundesi te jesh gabim, perseri do e marr inisiativen te te pyes .
  Eshte lulja apo bleta ?

  Vargje shume te bukura, Dimitri !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 23. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Kur lulen e kėpusja i rrėmbyer,
  Dhe pa i marrė erė, jo aspak,
  E flakja si njė send aspak tė vyer,
  E prishja me njė nerv krejt foshnjarak.
  Shum e bukur kjo
  #VamosArgentina

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar no name pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #19
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  Megjithese s'ka mundesi te jesh gabim, perseri do e marr inisiativen te te pyes .
  Eshte lulja apo bleta ?

  Vargje shume te bukura, Dimitri !

  Ok. Folja mbledh, eshte perdorur ne kuptimin, grumbullon.
  Psh. Vajzat mblidhnin lule ne...
  ose
  ...duke pare...m'u mblodh nje nyje ne gryke...


  Ashtu edhe lulja, pra, grumbullon brenda vetes nektarin

  Respekt
  DP
  sereno

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dp17ego pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #20
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  .................

  .....................
  .................
  Shi dhe flakė  Shi i madh mė zuri rrugėn, isha nisur pėr nė krua;
  Zbritėn retė qė nga qielli e kulluan pėrmbi mua.
  Me vrap hyra nėn njė strehė dhe kujtova se shpėtova,
  Por nga vrulli...(a me dashje), njė fshatarkė pėrqafova.

  Flok’ i saj aroma lulesh, krela-krela gjer nė gushė,
  M’u vesh syri, m’u prish mendja dhe m’u bėnė malet fushė.
  Dhe rrėmbyer bukuroshes i putha sytė jeshile,
  M’u drodh zemra dhe mes gjoksit me buēitėn mijra zile.

  Mė zhuriti zjarr’ i vjedhur nė njė buzė si qershi,
  Hodha setrėn nė njė qoshe dhe me vrap dola nė shi...

  ...Dal nė shi dhe dot nuk lagem, nuk mė shuan dot njė det,
  Kjo fshatarka lozonjare mė shkel syrin, mė thėrret.
  Bjerė shi vapės sė gushtit, shi dhe flakė tė shijoj,
  Tė mė ftohet zemr’ e dredhur qe me zor tė madh e shtroj


  2006
  sereno

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dp17ego pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •