Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Ninullat q i kndohen foshnjs n djep

  Duke marr shkas nga interesi i madh q lindi n lidhje me prrallat e gojdhnat pr voglusht shqiptar n kt temn ktu, nj prind i ri shqiptar nga Kosova ka kontaktuar stafin e forumit me email me nj krkes tjetr:

  Ai dshiron q t msoj disa ninulla shqiptare pr foshnjn e tij q sapo ka ardhur n jet?

  Prandaj ju ftojm t gjith t sillni ninullat t cilat i kini msuar apo dgjuar nga goja e prindrve tuaj apo nga t afrm. Kjo do t ket vler jo vetm pr prindrit e rinj shqiptar n mrgim, por edhe pr folklorin shqiptar.

  Nani nani fli...

 2. #2
  Ju vet e paskeni ven ne gjum me nje Nani nani fli, s'ia paskeni zgjatur shume.

  Forumi eshte shume i pasuruar me cdo gje, po te besh thjesht nje kerkim te vogel nuk do lodheni dhe ju te hapni tema te reja.


  http://www.forumishqiptar.com/showth...hlight=ninulla

  http://www.forumishqiptar.com/showth...hlight=ninulla

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=49960

  http://www.forumishqiptar.com/showth...hlight=ninulla

  Pershendetje.

 3. #3
  Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  Belgjik
  Postime
  475
  Pershendetje nuk pata koh me i lexuar te gjitha shkrimet e ketyre ninullave vetem desha me ba nje kritik pse lejohen aq shum tema te njejta Ninulla e kam nej ninull
  e cila quhet ninulla e HIDAJETIT me deshir do ta kisha postue por vetem ather kur te mirreni seriozisht me keto keto shkrime dhe tema te teperta.
  Kosova sht Zemra e Shqipris !

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2007
  Postime
  3
  Paro moj buz kutia
  shkele poshte nga xhamija
  t kerkojne djemuria
  'kini djem qe me kerkoni
  ja pellcisni ja duroni
  Paron- mos ma ngacmoni
  shte e mir e nnes
  fli te rritesh moj e mir
  fli moj vajz gjeraqine
  sa te rritet barri njom
  o baba kur me marton
  sa te rritet barri lart
  barri u rrit e u tha
  kur do me martosh baba.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2007
  Postime
  3
  Zogu dhe djali.

  Nj zog t vogl zuri nj djal
  ai po dridhej e i thosh ca fjal
  nuk t vjen keq q jam i mitur
  si ti i vogl dhe un jam rritur
  jam sh.i vogl e nn m pret
  e kam ln brenda n folet...

 6. #6
  tung kalofshi nje dit te mir te gjith nina nana oj melaqe ti mu rritsh si si lulja ne bahqe

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-07-2007
  Postime
  128
  Une po sjell ketu nje ninulle nga halla ime,qe kjo e kishte degjuar te kendohej nga nje plake per nipin e saj:


  Nina nana Bejtullah
  Shtagen n`dore,martinen n`krah
  M`i leshon dhite me bismilah
  Kur i sjell mashallah,o mashallah.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  6
  Nina Nana More Bire,flij Se Gjumi Ty T'e Ban Mire,nina Nana Djalin Oooooooo,flej O Shpirt I Nanes Ooo.hajd Zot Tash Mema Marre E Ma Rrit Me Faqe Te Bardhe Hajde Ti Se Dume Ta Fal Zemren Time Njekyt Djal,pota Fali Vec Per Pak Maje Zot Nja Dy Sahat E Manej Ktheja Nanes Prap,nina Nana More Bir Flej Se Gjumi Ty T;ban Mire Nina Nana Nina Nooooooooo Biri Nanes Flij Tash Oooo Ta Rujt Zoti E Mejet Te Gjate Bye

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e xhebervoki
  Antarsuar
  11-12-2007
  Vendndodhja
  Ne Milano
  Mosha
  41
  Postime
  2
  Nina nana nina no questo bimbo a chi lo do je lo do al uomo nero che lo tiene un giorno interno ie lo do ala befana che lo tiene na setimana ( kot se un sdi shqip po ju the kete )

 10. #10
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina-nana sheqer ne leter,
  m`u befsh burr` dhe plak me mjeker!
  Nina-nana, t` shkofte i bardhe moti,
  m`u befsh trim si Kastrioti!
  djepi tundet, nna punon
  djali fle dhe me s`degjon.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #11
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina-nina unin-o
  pr gjum` pellumin-o
  perkun nate e perkun dit,
  qe t`me rritesh ik nga i cike


  T rrit nana ty asgan,
  qe ti ngjash stergjyshve tan,
  te rrit nana trim me flete,
  qe t`me japsh gezim ne jet
  nina nana unin-o
  merre gjume pellumbin-o
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 14-12-2007 m 10:47
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #12
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina-nana mori bi

  shum sevdane e kam pas pr n`ty,
  Nina nana cika e re,
  dy maqina kam me ti ble,
  nja me kepe, nja me pre
  nja me kepe nn nji hije,
  t`pik bojlija permi krye.

  Nina nana shpejt mu rritsh
  ftyren nanes ti ja zdritsh,
  ftyren ma zdritsh, zemren ma gezofsh,
  jet te lumtun, bij-o shkofsh!

  Nina nana sokolice
  ju bafsh nanes doktorrice,
  nina nana n` kemishe te holle,
  shpejt mu rritsh me t`cue n shkoll,
  me t` cue n`shkolle oj sokoleshe,

  lumja nana, ty q* t` rrit,
  dit pr dit po vine me t`lype,
  shpijanike e gazdallare,
  zgjidhe vete ma t`mirin djal!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina nine, te perkund nana
  T perkundi ne djep t'arit
  Se kshu i ngjitet emni djalit
  Nina nina t'qes ke dera
  Po kam frige se po t'vret era
  Nina nina t'qes ke mani
  Po kam frige se t'merr murrani
  Lule lule, t'qes ke molla
  Un po tutem se t'ze vdora
  Lule lule t'qes ke pjeshka
  Un e lumja te ze vjeshta
  Nina nina o more djal
  Ti m'u bash pr Shqipnin mbar
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #14
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina-nin te zante gjumi

  Nina-nin, te zante gjumi,
  nina-nin, te zante ne djep
  te ka nana zog me flete.
  Sillet gjumi rreth e qark,
  t vij, djal, permbi kasnak;
  te t'rris' nana te t'oj n shkoll,
  kam me t'dhan librat ne dor.
  Djepi jot sht mbush' me bar,
  ka mbrend' serm, ka mbrend' ar.
  Nina-nin, te marrte gjumi,
  te ligat ti mart lumi
  t'i mart' lumi, t'i mart deti,
  te ka nana zog xheneti!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #15
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nina- nina vajzes

  Nina nina, vajz e nanes
  Mori cuce pr bukuri
  U bafsh si lule pr hijeshi
  Fle si gjingj e cohu si rrunxe
  Qingja e nanes nina ni
  Vajze u rritsh e u fejofsh!
  U martosh e u lulzosh
  Dalsh ti bij me hijeshi
  E u permendsh-o pr urti
  Ju rritsh nanes e nalt me shtat
  T'u baft shtati si bajrak
  E t'u mushet fytyra me gjak
  Nina nina po t perkundi
  Gjumi vjen kadale kadale
  Ec "emri i vajzes" me ma mare
  Po vjen gjumi tuj pvet (duke pyetur)
  E kam vu vajzen ne djep
  Hajde gjum kadal kadal
  A p'e merr ti shum a pak
  Nuk ta la por nji sahat
  Flej moj cuce, e mshili syt!
  Kur t'mi ilsh, i ilsh si hyjt
  I ilsh si hyjt e ilsh si hane
  Ani te rrisin bab'e nane
  Po m'u rritsh me rob te tan
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-09-2007
  Postime
  12
  nane e re perkun thmi e me i knu sa mir po din.
  Ty tka nana djal e qik ruju shpirt mos u korit.....
  nina nana djal pot perkuni mu bashfsh shpirt plak i katundit..

 17. #17

  kenge per gayreket

  kjo kenge duhet ti kendohet gjitheve femijeve shqipetar


  Kenge Vellazerore per gayreket.


  Cjane ata ne ate breg
  O-bo-bo cqenkan grek,
  Kujdes njerez, mos ju kapin
  Se pastaj te ruajne "******!

  Ra nje shi e vendin lau
  Cpati greku qe na shau?!.
  Kerkon te na uli pjacen
  Grek,o grek te dhjefsha racen!

  Mu te kryqi kur u lute
  Pandehe se na i fute
  O haleja i halese
  I paturpe i pabese!

  Ca ushtare kur po kendonin
  Ne orgazem po kalonin
  Kur shanin turq e shqiptare
  Sdi pse ndiheshin krenare!

  Dhe i donin zorret tona
  Per oshkurre e per mballoma
  Pse keshtu, o, cipeplasur
  Shume urrejtje paske pasur?!

  Me ngadale e me avash
  Sa te behet keci dash
  Je i lutur te na hash
  Cfare prodhon zorra e trash!

  O surrati me mballoma
  Nuk i nxjerr dot zorret tona
  Ndaj rri urte ne ate prak
  Se ka bere cecua bicak
  Po neve jemi ketu
  Me te vjeter dhe nga ju
  Dhe se cajme ****** hic
  Kur na shan nje palo p..!

  Grek o grek,o Kryehorr
  E ndjen veten superior
  Ke harruar historine
  Vangjel Zhapen dhe Aline!

  Kishte Zhapa ne oborr
  Njemije greker sherbetor
  Kish Aliu ne Janine
  Fronin dhe Vasiliqine.

  Kapedanet shqipetare
  Me flori dyfeket lare
  Vec me kenget e dyfekut
  Pavarsine i sollen grekut!

  Li, or lih duke kenduar
  Po historia eshte shkruar
  Vule e bardhe mbi te zeze
  Qe nga Vjosa ne Preveze

  Se neve jemi ketu
  Me te vjeter dhe nga ju
  Ndaj mos lihni,hingellini
  Se a borxhe na i keni.

  Historia e vertete
  Seshte vetem dhjete vjete
  Qe erdhem aty,tek ju
  Se ca halle kish ketu!

  Po hallet tona do treten
  Vec kujtime do te mbeten
  Po dhe ne,o grek,dikur
  Te dhame buke e te dhame grure...
  Ndryshe flet, e ndryshe ben
  Kali i Trojes u be Qen
  Qen-zagar, perjashta dhembet
  Te ha e te nduk nga kembet!...

  Vete na ngave, nuk te ngame
  Pisllekun te gjithe e pame
  Te pergjigjem ,o Andart
  Me monedhe te barabarte...

  Provoje, more hale,
  Dac me turkun, dac me ne
  Provoje , o bir putane,
  Te lesh breket kesaj ane!...

  Para se te nisim grushtin
  Mos e harroni 2 Gushtin
  Hengret hu, e prape s'u ngopet
  Perpara u vume si lopet!...

  Ne vertete jemi te gurte
  Po nuk jemi aq te urte
  Dime te shajme, o mavie
  Edhe me liber shtepie...

  Morali yt s'mund te ngjallet
  Kur me kenge Andarti tallet
  Me turkun e Shqiperine
  Qe te mundin me peshtyme!...

  Se ne jemi te sprovuar
  Historia na ka shkruar
  Kur s'kishim buke ,more "***,
  Hanim zjarr edhe barut!..

  Na ngave, ndaj dhe te ngame
  Keshtu ditem, keshtu thame:
  " Grek - ushtar kokegorice
  Ec na puth ne prapanice!..."

  Grek - ushtari kokethumbi
  Fjala vret me keq se plumbi
  Serish reston do ta marresh
  Po kjo s'eshte nje pune ushtaresh!...

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e vaioletm
  Antarsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Boten e udirave
  Postime
  19
  Citim Postuar m par nga biligoa Lexo Postimin
  Nina-nana sheqer ne leter,
  m`u befsh burr` dhe plak me mjeker!
  Nina-nana, t` shkofte i bardhe moti,
  m`u befsh trim si Kastrioti!
  djepi tundet, nna punon
  djali fle dhe me s`degjon.
  e bukur kjo...
  Aude et maiora pervenies..[FONT="Georgia"][COLOR="Red"][LIST=1]

 19. #19
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Nina-nina, more pllum

  Nina-nina, more pllum
  Flej se nana te don shum
  T'i m'u rritsh-o nafaklum
  Nafak lum-o djal i ri
  Dielli ty gjithmon me t'pri
  Kur te rritesh mor zamak
  Tash gzon nanen ne konak
  Kur te rritesh djal im
  Ti moj zemr do m'dalsh trim
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 20. #20
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Bir-i nanes

  Nina-nana o mor bir,
  flij se gjumi te ban mir
  te ban mir te rahaton
  trupin bir ta pushon
  trupin tend ta pushon
  tperkund nana ne djep te drunit
  ti mu rritsh mu bafsh plak i katunit
  te perkund nana ne djep tarit
  ti mu rritsh mu bafsh djal i tygjarit
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A sht etike zgjedhja e gjinis s foshnjes?
  Nga Davius n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-12-2005, 10:41
 2. Ka t drejt ifti t vendos pr gjinin e foshnjes s tyre?
  Nga AgainstAllOdds n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 01-04-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •