Close

Rezultati i Sondazhit: Sa mire e flisni greqishten (ju qe dini)?

Votues
42. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • shkelqyer

    12 28.57%
  • mire

    2 4.76%
  • pak

    2 4.76%
  • njohuri elementare

    3 7.14%
  • nuk di

    23 54.76%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
  1. #-19
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121

    Sa nga ju dini greqisht dhe sa mire e flisni ate?

    Sa nga ju dini greqisht dhe sa mire e flisni ate?

    Per ju qe pretendoni se e dini ne menyre te shkelqyer greqishten ju shtroj nje test te vogel.

    Cila nga fjalet me poshte eshte ortografikisht e sakte?

    a. λιμός

    β. λύμος

    γ. λοιμός

    δ. λειμών

  2. #-18
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Shume pak , dhe per at votova Pak..!
    Sui generis

  3. #-17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Hic asgje sdi pervec fjales Sagapo
    #VamosArgentina

  4. #-16
    Made_In_Gallata Maska e Angjelini
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Tu Gjujt
    Postime
    473
    Une di po dhe mos te dija sdo me prishte gje

  5. #-15
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Nuk votoj dot se ske thene asnje nga te mesipermet !

    Ka dhe njerez qe s'din hic greqisht
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  6. #-14
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Kush nuk di, nuk voton.

  7. #-13
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Gjuha greke eshte e bukur sidomos ajo qe vjen nga lashtesia (nese do te me lejonte mosha do te ishte nje investim i mire) .
    Qe te njohim mire armikun, duhet te njohim mire gjuhen qe ai flet . Meqenese ne lashtesi nuk kemi qene armiq (thone) na duhet ta njohim greqishten e re.

    Te gjitha fjalet jane saktesisht , orthografikisht te shkruara.

    Greket duhet t'i mbajme afer se, do te na duhen per cirake pas 10 vjetesh.
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  8. #-12
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar mė parė nga Arben Kote
    Te gjitha fjalet jane saktesisht , orthografikisht te shkruara.
    Atehere ti thua se kemi te bejme me kater fjale te ndryshme. Mund te na thuash kuptimin (semasiologjik) te c'do fjale?

  9. #-11
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    jo,
    na thuaj cili eshte kuptimi i fjales ndaj se ciles po kerkon ortografine e sakte, pastaj, ndoshta, per ata qe e njohin greqishten me mire, do te jete me lehte te thone se cila prej tyre eshte drejteshkruar aty.

    Sepse une nuk di greqisht; -c'kuptim ka ne greqishten e sotme fjala "limņs"?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #-10
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    e treta, λοιμός.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  11. #-9
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar mė parė nga JestersWorld
    Greqishtja eshte gjuhe kurvash dhe si e tille eshte mire te mbetet katundeve dhe trotuareve te venit te vet.


    MA shpif kjo gjuhe, por me shume ma shpifin ata qe e flasin ne Shqiperi.

    Shkolla do kete qene nje vend shume i shpifur per ty, si ke arritur te lexosh matematike, gjeometri, gjeografi, biologji, histori, zoologji, botanike, fizike, filozofi, astronomi, filologji, gjenetike, gjeologji, pedagogji, mikrobiologji, antropologji, llogjike, arkeologji, paleontologji, etj etj etj (po gjimnastike ke bere ndonjehere?), i forte ke qene...


    Per temen, meqe me pelqen te mburrem , vura "shkelqyer" (mgjs besoj se shume pak njerez, perfshire edhe vete greket, mund te thone se njohin shkelqyer gjuhen greke), te pakten greqishten e re.

    Per drejtshkrimin, me duket se varianti i pare, "limos" dhe ai i trete "loimos", jane te sakta ose te pakten qe te dy i kam pare te perdoren ne greqishten e re.....dy variantet e tjera, s'e di-nuk jam i sigurt dmth.
    Kaq.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  12. #-8
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anėtarėsuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga D@mian
    Shkolla do kete qene nje vend shume i shpifur per ty, si ke arritur te lexosh matematike, gjeometri, gjeografi, biologji, histori, zoologji, botanike, fizike, filozofi, astronomi, filologji, gjenetike, gjeologji, pedagogji, mikrobiologji, antropologji, llogjike, arkeologji, paleontologji, etj etj etj (po gjimnastike ke bere ndonjehere?), i forte ke qene...

    Po ti menyren e argumentimit ku e ke mesuar ne cerdhe apo ne Greqi???

    Te gjitha ato fjale qe ke thene me siper nuk jane shpikur nga ky komb muti qe na gjendet ne kufi tani, por nga nje komb fisnik e dijedashes qe nuk ka te beje fare me keta te sotmit. Nese thua se ka te beje atehere ik e bej dhe dy klase fillore e flasim prape

    Per sa eshte thene me siper: Po eshte e vertete gjuha e huaj eshte pasuri. Por jo ne momentin kur perdoret si arme kunder teje. Une di gjermanisht anglisht italisht po mesoj spanjisht. Nga keto popuj asnje nuk do filloje te perdore faktin qe une di gjuhen e tyre kunder meje si argument per te mohuar popullin tim dhe historine e popullit tim.

    Ndaj para se te flisni vriteni pak ate qullin qe keni brenda kafkes.


    FAKTI QE KY FORUM KA PERSONAZHE TE TILLE QE FLASIN GREQISHT NE FORUM, MUA ME NEVERIT.

    ATA MIDIS KETYRE QE E MBAJNE VETEN PER TE ZGJUAR FATMIRESISHT ME BEJNE PER TE QESHUR.
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  13. #-7
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar mė parė nga JestersWorld
    Po ti menyren e argumentimit ku e ke mesuar ne cerdhe apo ne Greqi???

    Ne cerdhe, ne cerdhe , aty na mesuan se fjalet perdoren per te bartur kuptime dhe mesazhe, dmth ti qe thua se:

    Citim Postuar mė parė nga JesterWorld
    Greqishtja eshte gjuhe kurvash ...

    MA shpif kjo gjuhe, por me shume ma shpifin ata qe e flasin ne Shqiperi.
    ta shpif gjuha greke, duhet te ta kene shpifur gjithe ato fjale qe une permenda nga ajo gjuhe!


    Citim Postuar mė parė nga JestersWorld
    Te gjitha ato fjale qe ke thene me siper nuk jane shpikur nga ky komb muti qe na gjendet ne kufi tani, por nga nje komb fisnik e dijedashes qe nuk ka te beje fare me keta te sotmit.
    Shiko tani, mua personalisht nuk me plas shume per kombe "fisnike e dijedashes", dhe s'me intereson t'i shkoj pas 2000 vjet linjes gjenealogjike te cdo greku te sotem.....po mqs flasim fisnikeri e dijedashuri, po te kujtoj se greket e rinj themeluan Universitetin e Athines qe prej vitit 1837 (pa permendur ketu Shkollen e Genos qe kishin ne Konstadinopoje, e cila ekzistonte qe nga koha e Bizantit), ndersa shqiptaret mezi hapen klasen e pare fillore ne Korce ne vitin 1887.

    Citim Postuar mė parė nga JestersWorld
    Nese thua se ka te beje atehere ik e bej dhe dy klase fillore e flasim prape
    Ehh, te isha edhe nje here ne fillore...
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  14. #-6
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    jo,
    na thuaj cili eshte kuptimi i fjales ndaj se ciles po kerkon ortografine e sakte, pastaj, ndoshta, per ata qe e njohin greqishten me mire, do te jete me lehte te thone se cila prej tyre eshte drejteshkruar aty.

    Sepse une nuk di greqisht; -c'kuptim ka ne greqishten e sotme fjala "limņs"?

    Koment i sakte persa i perket kuptimit te fjales qe duhet te jepet per tu gjetur orthografia.Megjithate une mendoj se 2 te fundit jane te sakta.
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  15. #-5
    Un per vete votova "Njohuri elementare".
    Ne fakt nuk di asgje , dhe me duket gjuhe e shpifur.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  16. #-4
    i/e regjistruar Maska e Fabio_gr
    Anėtarėsuar
    18-02-2006
    Vendndodhja
    Grecce (Thessalonikh)
    Postime
    128
    per te gjithe ata qe e "urrejne" greqine... e permendi mire njeri aty ku shkroi te gjitha lendet si matematike,filozofi etj... qe vijne nga greqishtja fakti qe ajo eshte nje gjuhe teper e lashte bashke me latinishten ka ndihmuar boten ne disa aspekte apo e kam gabim?pa ate gjuhe shume nga shkencat dhe lendet dhe c'ka permbajne lendet ne brendesi nuk do te ekzistonin ,une votova "pak" pasi kam 1.5vjet ketu dhe di vetem te komunikoj pak dhe te shkruaj vetem ato fjale qe di pasi eshte teper e veshtire te thuash edhe qe e di shkelqyeshem,as vete greket nuk e dine te gjithen,.nejse ata qe e urrejne greqine ne teresi eshte nga fakti i armiqesise qe kane krijuar ata me shtetin tone por kjo nuk do te thote qe armiqesia bejne te thuash eshte gjuhe koti,ta shpif etj etj...kjo ndodh per faktin se nuk e zoterojne ate gjuhe.edhe kinezcja,arabishtja eshte gjuhe e bukur kur i zoteron.dhe juve dy "JestersWorld vs. D@mian" me gjithe respektin qe kam nuk ja vlen me te grindeni per cfare??? te grindeshit per nje vajze te bukur do ja vlente apo jo
    gjithesesi ju uroj pushime te mbare edhe nje pajtim te shpejte ketu ne kete teme ciao
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fabio_gr : 16-06-2007 mė 13:17
    fabi..

  17. #-3
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga elen
    Koment i sakte persa i perket kuptimit te fjales qe duhet te jepet per tu gjetur orthografia.Megjithate une mendoj se 2 te fundit jane te sakta.
    Ashtu?
    Prit te shoh...

    ah, sado qe nuk e di kuptimin e fjales fare,
    mendoj se e 4-ta eshte krahinore,
    ndersa e 3-ta drejteshkrimore,

    por jam i bindur se ne te foluren e perditshme perdoret shume shpesh edhe e 1-ra edhepse mund te jete e gabueshme gjuhesisht.

    By the way c'kuptim ka fjala qe mendon se eshte drejteshkruar (nen 3 psh)?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #-2
    i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Vendndodhja
    Bangkok
    Postime
    2,614
    Ore qe te dish greqisht eshte nje gje plus sepse eshte nje gjuhe e huaj dhe nje nga gjuhet me te lashta ne bote.

    Por ama te vish ne shqiperi dhe te flasesh greqisht per tu hap bythesh apo ku e di un, ky eshte idiotllek.

    E urrej greqishten,greqine dhe te gjithe ata shqiptare qe kur vijne ne shqiperi flasin greqisht apo ata shqiptare qe nuk u mesojne femijeve te tyre SHQIP!
    If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

  19. #-1
    Une votova qe Nuk Di ndonese di disa fjala dhe ndonje fraze te shkeputur.

    Pavaresisht nga ndjenja qe ekziston per greket dhe Greqine ne pergjithesi ne rradhet e popullit shqiptar, njohja e gjuhes greke nuk eshte as mekat dhe as gabim. Te dish nje gjuhe eshte kulture dhe njohuri. Plus qe jam i mendimit qe nuk ka gjuhe te shemtuar. Nese arrin te mesosh nje gjuhe (cfare do qofte) ajo behet e bukur dhe tingelluese.

  20. #0
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Sa nga ju dini greqisht dhe sa mire e flisni ate?

    Per ju qe pretendoni se e dini ne menyre te shkelqyer greqishten ju shtroj nje test te vogel.

    Cila nga fjalet me poshte eshte ortografikisht e sakte?

    a. λιμός

    β. λύμος

    γ. λοιμός

    δ. λειμών

    Shko pyeti ata dy shqiptaret ne ate video qe torturohen nga policia greke se sa mire e dine greqishten ?!!!
    Eshte gjuh shejtani dhe i lutem zotit qe nuk di ta flas dhe ishalla kurre nuk e flas dhe kurre nuk do ta flas .
    Gjuha greke tingellon si gjuhe majmunash !!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 16-06-2007 mė 15:36
    WE WILL NOT GO DOWN!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sa gjuhė flisni ?
    Nga km92 nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 175
    Postimi i Fundit: 02-12-2007, 08:26
  2. Gjuha e Perėndive!
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 27-09-2007, 16:08
  3. Flisni me Gjermanine 100 minuta, pa paguar.
    Nga Tironci_boy nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:35
  4. Spiro Peēi postera elektoralė nė greqisht
    Nga ArberXYZ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 25-06-2005, 09:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •