Close

Rezultati i Sondazhit: Sa mire e flisni greqishten (ju qe dini)?

Votues
42. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • shkelqyer

  12 28.57%
 • mire

  2 4.76%
 • pak

  2 4.76%
 • njohuri elementare

  3 7.14%
 • nuk di

  23 54.76%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  55
  Postime
  1,068
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk mund ta fut ne Plehera λύμος do te ish nje fjale sinonim me teper se sa e specifikuar ne plehera(*lipazmata etj) nuk do te tigellonte me besueshem :
  IPO-LIMATA -Te mbeturat ?! Dhe apo-rumata -plehera?!

  Nejse po, me ben te rilexoj por, ato qe di i kam mesuar te sakta .
  C'them dhe une NUK DO LEXOJ JO !

  Konkurs testin e fitova apo jo ?!
  Mirupafshim o armik!

  *Nuk kam GR sist em Grafic nga ku po shkruaj.
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 2. #42
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Arben Kote
  IPO-LIMATA -Te mbeturat ?! Dhe apo-rumata -plehera?!
  E kisha kuptuar qe ke njohuri te gabuara.

  1. ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ = ΥΠΟ + ΛΕΙΠΟΜΑΙ pra nuk ka ta bej me λύμος.

  2. ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΑ = ΑΠΟ + ΡΙΠΤΩ pra as kjo ka te bej me λύμος.

  Konkurs testin e fitova apo jo ?!
  Mirupafshim o armik!
  Jo vetem qe nuk e fitove testin, por fitove edhe mosrespektin tim me fjalin e fundit qe shkruajte.

 3. #43
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  55
  Postime
  1,068
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per fjalen e fundit pse te humbas respektin.Armikun duhet ta respektojme a nuk je grek?Pra armik se une jam shqiptar.Megjithate kuptoje se nuk eshte dhe aq e rende se jemi ne nje llogore tani ndaj themi ndonje llaf.Jemi armiq qe nuk vritemi,ti je yni.
  Per fjalet Nuk me ke kuptuar.
  1-ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ=mbetje.
  2-ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΑ=Pleherat,te hedhshmet poshte

  Kaq doja te thosha. ka ndonje gabim ne pershtatje ,nuk me the.

  E kisha kuptuar qe ke njohuri te gabuara
  Nuk me the ku eshte gabimi.Akoma s'e pranoj te kem gabuar.
  nuk do te tigellonte me besueshem :
  IPO-LIMATA -Te mbeturat ?! Dhe apo-rumata -plehera?!
  Po te shohesh me kujdes kam folur per keto fjale qe jane te ndryshme nga (λύμος) por qe e para eshte sinonim, ndersa e dyta i pershtatet (Plehera) apo jam gabim ne perkthimin(pershtatjen) ne shqip?Mund t'i perkthesh te me mbushesh boshllekun ose ta mesoj drejt.(λύμος) =te mbetura .jo plehra.
  Testi ishte:
  Cila nga fjalet me poshte eshte ortografikisht e sakte?

  a. λιμός

  β. λύμος

  γ. λοιμός

  δ. λειμών
  Arben Kote
  Ekuiliber shpirteror


  Anėtarėsuar: 29-07-2006
  Postime: 334

  Gjuha greke eshte e bukur sidomos ajo qe vjen nga lashtesia (nese do te me lejonte mosha do te ishte nje investim i mire) .
  Qe te njohim mire armikun, duhet te njohim mire gjuhen qe ai flet . Meqenese ne lashtesi nuk kemi qene armiq (thone) na duhet ta njohim greqishten e re.

  Te gjitha fjalet jane saktesisht , orthografikisht te shkruara.

  Greket duhet t'i mbajme afer se, do te na duhen per cirake pas 10 vjetesh.
  __________________
  Historia perseritet ,tani eshte radha jone.  Vėrejtje: (0%)
  Armik nuk do te them me se eshte e rende e pranoj.... Po te them z.grek se tannh....nuk e kuptoj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARKIA : 20-06-2007 mė 19:49
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,614
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ej car beni mer?!

  Nuk po ju kerkon njeri me na mesuar greqisht po shkoni praktikojeni ne ndonje vend tjeter gjuhen greke se ska njeri nevoje.
  Tema eshte thjesht nje sondazh per te ditur kush dhe dhe kush nuk di...mos u duket gje ndonje teme me titull MESONI GRESQISHT.
  Kshu qe ...ec hapni krahun se na hapet barkun me kete greqishten!
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 5. #45
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  55
  Postime
  1,068
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  υπολείμματα. Concept definition: *. Material, often unusable, left over from any manufacturing, industrial, agricultural or other human ...Mbetje
  Υπολείμματα λουλουδιών 3.000 ετών ανακαλύφθηκαν ..... Mbetje
  Aπορρίμματα - Κάθε βδομάδα κατεβάζω 3 σακούλες για ανακύκλωση (χαρτί- αλουμίνιο - σίδερο - γυαλί) ... plehera.
  Dhe (λύμος) eshte sinonim i (Υπολείμματα) Kaq.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARKIA : 21-06-2007 mė 00:26
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Votova shkelqyer sepse jetoj vite ne Greqi.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Anėtarėsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  32
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Rendesi ka te dim Shqip... apo jo?
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 8. #48
  Super Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  30
  Postime
  1,417
  Faleminderit
  208
  143 falenderime nė 125 postime

  Pėr: Sa nga ju dini greqisht dhe sa mire e flisni ate?

  Une skam qene ne Greqi pervevce disa muajve qe mu desh te punoja po them se e di mire sepse me ka terhequr si gjuhe dhe eshte shume e bukur.
  Silence is golden.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Sa gjuhė flisni ?
  Nga km92 nė forumin Votime dhe sondazhe
  Pėrgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 08:26
 2. Gjuha e Perėndive!
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 27-09-2007, 16:08
 3. Flisni me Gjermanine 100 minuta, pa paguar.
  Nga Tironci_boy nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:35
 4. Spiro Peēi postera elektoralė nė greqisht
  Nga ArberXYZ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-06-2005, 09:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •