Close

Rezultati i Sondazhit: Sa mire e flisni greqishten (ju qe dini)?

Votues
42. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • shkelqyer

    12 28.57%
  • mire

    2 4.76%
  • pak

    2 4.76%
  • njohuri elementare

    3 7.14%
  • nuk di

    23 54.76%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    C'fare rastesie e cuditshme...hapja e kesaj teme perkon me nismen e procesit te rregjistrimit te popullsise...koicidence duhet te jete...nuk ka se c'fare te jete tjeter.
    Tanhauzerin e kemi shok.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-05-2007
    Postime
    290
    Gjuha greke sot per sot s'ka asnje rendesi si gjuhe nderkombetare. Ka karaktere qe shkruhen vetem ne Greqi, keshtu qe eshte nje relike qe i duhet vetem grekeve.

    Ka me shume shqiptare ne bote sesa greke dhe ritmet e shtimit te popullsise shqiptare jane shume me te shpejta, si rrjedhim, tema eshte e kote: ia vlen te mesosh mire shqipen, pasi greqishtja nuk ka te ardhme.

  3. #23
    Shqiptar 100% Maska e Kristo_fier
    Anėtarėsuar
    15-02-2007
    Vendndodhja
    Selanik
    Postime
    33
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Sa nga ju dini greqisht dhe sa mire e flisni ate?

    Per ju qe pretendoni se e dini ne menyre te shkelqyer greqishten ju shtroj nje test te vogel.

    Cila nga fjalet me poshte eshte ortografikisht e sakte?

    a. λιμός

    β. λύμος

    γ. λοιμός

    δ. λειμών
    Une jam ritur ne Greqi dhe e kam bere shkollen atje dhe besoj se po ta beje kete pyetje ne Greqi shume pak Grek do ta dinin pergjigjen.
    Me duket se α dhe γ jan te dya te sakta.
    λιμος= uria, kriza
    λοιμος= kolera, e keqja

    ps Une personalisht kete shqipe qe di (aq sa di) e kam mesuar ne shtepi se qe na klasa e pare kame vajtur ne shkolle Greke. Te gjith ju qe jeni ne Greqi dhe ne te gjitha vendet e tjera te botes mos harroni ne shtepi te flisni gjithmon Shqip dhe femijve tja mesoni Shqipen se eshte gjuha me e bukure ne bote,eshte pasuria dhe krenaria jone. Mesojani femijve dhe mos harroni ti thoni se ne jemi Shqiptar dhe jemi krenar per ate gje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kristo_fier : 16-06-2007 mė 20:35
    Ah moj e shkreta Shqipėri Etnike

  4. #24
    Shqiptar 100% Maska e Kristo_fier
    Anėtarėsuar
    15-02-2007
    Vendndodhja
    Selanik
    Postime
    33
    Citim Postuar mė parė nga land
    Tema me duket kot fare,eshte gjuhe teper e pa rendesishme
    E ke gabim se na Greqishtja e lasht e kane prejardhjen te gjitha fjalet e shkences.
    Ah moj e shkreta Shqipėri Etnike

  5. #25
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Kristo_fier
    E ke gabim se na Greqishtja e lasht e kane prejardhjen te gjitha fjalet e shkences.
    Po flasim per greqishten e lashte apo te sotmen.Ndersa fjalet e shkences jane ne shumice dermuese ne gjuhen Angleze,ti po thua qe te gjitha fjalet e shkences jane greqisht wow.Greqishtja flitet vetem nga 8-9 milione greke dhe kaq,do you understand?
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #26
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga D@mian
    ....po mqs flasim fisnikeri e dijedashuri, po te kujtoj se greket e rinj themeluan Universitetin e Athines qe prej vitit 1837 (pa permendur ketu Shkollen e Genos qe kishin ne Konstadinopoje, e cila ekzistonte qe nga koha e Bizantit), ndersa shqiptaret mezi hapen klasen e pare fillore ne Korce ne vitin 1887.
    ...
    Luaj vendit! E di mire? Na sill nje cike emrat e themeluesve, se ben vaki dhe na del familja greke e "Re". Ke i teme nga Barati aty poshte ke forumi qe moderon qe dokumenton diametralisht te kunderten, por nuk kam pare ta kesh hedhur poshte me argumente.

    Si tha ai: "Si ta hidhni ne ere mulline? Po aty kam Babane, more!"
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #27
    femmedecarriere Maska e Visage
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    LarG ... aty ke veriu i veriut
    Postime
    588
    Shkelqyer votova

    λιμός - uria

    λοιμός - semundjet epidemike qe njihen nga populli te kene patur shume vdekje. S'me kujtohet nje fjale perkatese per kete ne shqip por ne anglisht do ishte plague.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Visage : 16-06-2007 mė 22:01
    There is no reply to the ignorant like keeping silence!

  8. #28
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar mė parė nga land
    ***Greqishtja flitet vetem nga 8-9 milione greke dhe kaq,do you understand?
    ...dhe nga 1 milione shqiptare
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  9. #29
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    cpo me duhet greqishtja as per ne ..............s,do e perdorja
    urej cdo gje qe ka te bej me grekrit jan bastard,kudo ku eshte kjo rac ka vetem ligesi dhe dinakri ,pershendes ter shqiptaret qe jetojn atije ,uroj per ta nje jet te qet dhe sa me pak telashe me "te keqijt".....(kur shof keto videot....)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bebushja : 17-06-2007 mė 06:55
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  10. #30
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Ne fakt, te gjitha fjalet jane te sakta dhe c'do njera nga ato ka kuptim te vacante.

    1. λιμός (=uri, zi) E gjeten disa

    2. λύμος (=pleher, perdoret me shpesh shumesi λύματα=plehrat). Nuk e gjeti asnjeri.

    3. λοιμός (=epidemi, mortje, plague). Edhe kete e gjeten disa.

    4. λειμών (=livadh, fjale e perdorur shume ne letersi). Nuk e gjeti asnjeri.

    Greqishtja eshte nje gjuhe shume e veshtire, per te thene se e di shkelqyer. Sidoqofte, shqiptaret e mesojne mire greqishten (si c'do gjuhe tjeter). Ata qe nuk e mesojne kurre jane amerikanet. Nje shembull eshte J. Papandreou si dhe nena e tij (qe ka 40 vjet ne Greqi dhe nuk mund te formoi nje fjali).

  11. #31
    Shqiptar 100% Maska e Kristo_fier
    Anėtarėsuar
    15-02-2007
    Vendndodhja
    Selanik
    Postime
    33
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Ne fakt, te gjitha fjalet jane te sakta dhe c'do njera nga ato ka kuptim te vacante.

    1. λιμός (=uri, zi) E gjeten disa

    2. λύμος (=pleher, perdoret me shpesh shumesi λύματα=plehrat). Nuk e gjeti asnjeri.

    3. λοιμός (=epidemi, mortje, plague). Edhe kete e gjeten disa.

    4. λειμών (=livadh, fjale e perdorur shume ne letersi). Nuk e gjeti asnjeri.

    Greqishtja eshte nje gjuhe shume e veshtire, per te thene se e di shkelqyer. Sidoqofte, shqiptaret e mesojne mire greqishten (si c'do gjuhe tjeter). Ata qe nuk e mesojne kurre jane amerikanet. Nje shembull eshte J. Papandreou si dhe nena e tij (qe ka 40 vjet ne Greqi dhe nuk mund te formoi nje fjali).
    4. nuk eshte λειμων. Eshte λειμώνας
    2. une e di λύματα
    Ah moj e shkreta Shqipėri Etnike

  12. #32
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar mė parė nga Kristo fier
    4. nuk eshte λειμων. Eshte λειμώνας
    2. une e di λύματα
    4. Fjala eshte λειμών, dhe nuk ka diference me λειμώνας vetem se kjo e fundit eshte ne δημοτική. Eshte sikur te me thuash se emri nuk eshte Ξενοφών por eshte Ξενοφώντας. Me kuptove?

    2. Pra, tani mesove edhe njejesin.

  13. #33
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Ke filluar te behesh me shqiptar kohet e fundit ,kjo eshte optimiste .Do te heqim nga lista e Vorioepirioteve (kali diahgkoji).


    *( λειμών (=livadh, fjale e perdorur shume ne letersi). Nuk e gjeti asnjeri.)
    Ne gr . ky eshte kuptimi i fjales pak me i gjere:

    λειμών- αuλών. θάλασσα. ανθηρoς τόπος
    (Sic themi ne : det me lule,osa livadhi ishte si det me lule,kishte shume lule.)

    *(λύμος -(=pleher, perdoret me shpesh shumesi λύματα=plehrat). Nuk e gjeti asnjeri.)

    Z.Tanh. Kete e ke gabim.Pershtatja ne shqip e kesaj fjale(λύμος) i takon emrit : -mbetje -(dicka qe mbetet nese heqim pjesen me te madhe te se plotes,te se gjithes dhe jo pleher-a).
    Pak per horizont:
    Gjate Qyteterimit Minoik kishte nje qytet me kete emer ,[ Λύμος], Χερσόνησος,Φαιστός,etj..
    ..porse meqe eshte i pervecem nuk i perket pergjigjes.

    Shqipja eshte e bukur.
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  14. #34
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    gjeta vetem 1???? nje??? hahahah
    Tannhauser, duket qarte tani qe e kishe me dobicllek temen.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  15. #35
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Kristo_fier
    E ke gabim se na Greqishtja e lasht e kane prejardhjen te gjitha fjalet e shkences.

    Degjo se si duket ti i ngateron pulat me patat . Nga greqishtja e lashte zakonisht ne matematik dhe fizik shenohen numrat e panjohur me shkronja greke dhe kontstantet e ndryshme , si numri i rudolfit (pi) , kendi alfa , beta , gama etj etj
    Por fjalet shkencore , termat shkencor ne medicine psh jane 100% fjale latine ne fizik dhe teknologji termat jane gjerman dhe anglez . Pjeset e motorit psh , vet fjala motor eshte gjermane etj etj .

    Pra nuk jane te gjitha fjalet shkencore greqisht !!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #36
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Alienated
    ...dhe nga 1 milione shqiptare
    Dhe perseri greqishtja ngelet nje gjuhe e parendesishme
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #37
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anėtarėsuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Pyetje mjaft provokative e pavlerė!...

  18. #38
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Te them te drejten mu ma shpif vetem kur e degjoj tek e flasin te tjeret ... do doja ta dija (pse jo - nje gjuhe me teper) por vetem kur mendoj shqiptimet qe ka, me duket sikur flas shqipen por te kem gojen te mbushur me geshtenja dhe te them fjalet mbrapsht ... ja keshtu me duket greqishtja ...

    per me teper, ate alfabet qe m'ka ... pyyyy ... nese kryeni nevojen ne natyre - dhe s'keni leter per t'u fshire - keni kujdes mos merrni ndonje gazete apo liber grek se ju gervisht keq ... do gjakoseni
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  19. #39
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    4. Fjala eshte λειμών, dhe nuk ka diference me λειμώνας vetem se kjo e fundit eshte ne δημοτική. Eshte sikur te me thuash se emri nuk eshte Ξενοφών por eshte Ξενοφώντας. Me kuptove?

    2. Pra, tani mesove edhe njejesin.
    Tannhauz ku e ke mesuar ti greqishten se po e dishe pak me hiq se une. Kurse une s'e di fare. C'po te thoja se e katerta eshte popullorce krahinore kurse ti i thua "δημοτική" e qe eshte e njeta gje.

    Pastaj more shoq kur thua "λειμώνας" kundruall "λειμών" nuk ke thene as shumesin as njejesin por trajten e shquar te se njejtes fjalke. Sepse λειμών permban shumesin ne logjike te emrit keshtu qe prapashtesa shqipe "ας" e invertuar e sasiorit "ςα" zhvillimisht merr kuptimin "ēa" apo "cfare" treguese, duke e shendrruar fjalen ne te shquar shume me pare se ne shumes te saj.

    He, doktorata jote?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #40
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar mė parė nga Arben Kote
    Z.Tanh. Kete e ke gabim.Pershtatja ne shqip e kesaj fjale(λύμος) i takon emrit : -mbetje -(dicka qe mbetet nese heqim pjesen me te madhe te se plotes,te se gjithes dhe jo pleher-a).
    Z. Arben, nuk me duket se kam gabim. Pershtatja eshte krejt e sakte pasi λύμος nuk eshte mbetja. Mbetja eshte -λοιπά. Λύματα = ρύποι.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sa gjuhė flisni ?
    Nga km92 nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 175
    Postimi i Fundit: 02-12-2007, 08:26
  2. Gjuha e Perėndive!
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 27-09-2007, 16:08
  3. Flisni me Gjermanine 100 minuta, pa paguar.
    Nga Tironci_boy nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:35
  4. Spiro Peēi postera elektoralė nė greqisht
    Nga ArberXYZ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 25-06-2005, 09:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •