Close
Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 313
 1. #1
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post "Kurani", kontradiktat dhe absurditetet

  Karakteristikė e librave judaike ėshtė dhe numri i konsiderueshėm i kontradiktave dhe absurditeteve qė pėrmbajnė. Ėshtė ai ēasti kur botuesi pasi e kalon njė herė nė dorė librin qė sapo ka dalė nga shtypi, brengoset qė e botoi pa redaktor...  Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?  Nga balta?


  15.Suretu El-Hixhr
  26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

  32.Suretu Es-Sexhde
  6. Ai ėshtė njohės i tė (gjitha) fshehtės dhe tė dukshmes, i gjithėfuqishmi, Mėshirėbėrėsi.
  7. Ai qė pėrsosi krijimin e ēdo sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.

  38.Suretu Sad
  71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
  72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.

  55.Suretu Er Rrahman
  13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?
  14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.  Apo nga uji?


  24.Suretu En Nur
  45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

  25 Suretu El Furkan
  54. Dhe Ai nga uji krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.  Apo nga dheu?


  30.Suretu Er Rrum
  20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė.

  35.Suretu Fatir
  11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t’i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Lehvi mahvudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė.  Apo nga "gjaku i ngjizur"?


  96.Suretu El 'Alak
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
  2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.  ---

  Pranohen baste...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 08-06-2007 mė 11:20 Arsyeja: /

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  suretu en nisa
  15. Ato nga gratė tuaja qė bėjnė imoralitet, kėrkoni qė kundėr tyre tė dėshmojnė katėr vetė prej jush (burra); nėse vėrtetohet mė dėshmitarė mbyllni ato nė shtėpia derisa tķi marrė vdekja ose derisa All-llahu tė pėrcaktojė ndonjė rrugė pėr to.

  suretu en nur
  2. Laviren dhe lavirin tķi rrahni, secilit prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė nmėr besimtarėsh
  Laviren mbyllne nė shtėpi
  Laviren rrahni me njėqind tė rėna

  cili ėshtė dėnimi?

  Interesante ėshtė edhe fjala "burra" nė kllapa aty nė suren e parė, ku e dini ju se dėshmitarėt duhet tė jenė medoemos burra?

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kjo eshte "kontradike e vogel" ne krahasim me cka ka tjera. Problemi me i madh me quranin eshte se ka vetem nje quran mirepo ka mniliona interpretime te tipit: "se keshtu ma do qefi".

  Me quran eshte e ndaluar rakija, sipas interpretueseve por jo sipas profetit. Edhe mishi i thiut eshte i ndaluar, sipas interpretimit por jo sipas profetit, edhe bixhozi eshte i ndaluar sipas interpretimeve por jo sipas profetit, edhe mishi i coftines eshte i ndaluar sipas interpretuesve por jo sipas profetit. Ne realtitet, pa hyre fare ne kontradiktat e brendshme te quranit, besimtaret e tij rrijne plotesisht ne kunderthenie me ato qe predikon profeti.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  49
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  suretu en nisa
  15. Ato nga gratė tuaja qė bėjnė imoralitet, kėrkoni qė kundėr tyre tė dėshmojnė katėr vetė prej jush (burra); nėse vėrtetohet mė dėshmitarė mbyllni ato nė shtėpia derisa tķi marrė vdekja ose derisa All-llahu tė pėrcaktojė ndonjė rrugė pėr to.

  suretu en nur
  2. Laviren dhe lavirin tķi rrahni, secilit prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė nmėr besimtarėsh
  Laviren mbyllne nė shtėpi
  Laviren rrahni me njėqind tė rėna

  cili ėshtė dėnimi?

  Interesante ėshtė edhe fjala "burra" nė kllapa aty nė suren e parė, ku e dini ju se dėshmitarėt duhet tė jenė medoemos burra?
  Ajeti i pare i eshte shpallur per grate e martuara dhe po te ndodhte dicka e tille ne mesin e tyre muslimanet e zbatonin ate ajet ,derisa Allahu percaktoi rrugen qe eshte ne ajetin e dyte dhe te tjere.Gradualisht eshte shpallur Kur'ani duke i pergaditur dhe brumosur per urdherat qe pasonin me vone per 23 vite me rradhe.

  Ajeti i dyte eshte shpallur me vone si definitiv dhe ketu flitet per te pamartuarit.
  sepse per te martuarit eshte denimi me vdekje.

  Dihet se duhet te jene 4 burra deshmitare ose1 burre dhe 6 gra ose 2 burra dhe 4 gra ose 8 gra gje qe eshte shume e veshtire te realizohet edhe denimi i tille i pershkruar ne ajetin e dyte.Ata duhet te jene prej atyre qe nuk kane genjyer kurre ne jeten e tyre dhe mirren hetime nga organet e shtetit ndaj tyre duke marre ne pyetje se pari rrethin e ngushte te secilit prej tyre pastaj me gjere. Kete e dijme edhe nga ndarja e trashegimise vellau merr 2/3 e pasurise ndersa motra 1/3 pra dy here me shum merr mashkulli se femra.

  Pra nuk eshte medoemos burra por ti nuk e njeh mire islamin prandaj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 17-12-2006 mė 16:30
  Why do people with closed minds always open their mouths?

 5. #5
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  49
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  Kjo eshte "kontradike e vogel" ne krahasim me cka ka tjera. Problemi me i madh me quranin eshte se ka vetem nje quran mirepo ka mniliona interpretime te tipit: "se keshtu ma do qefi".

  Me quran eshte e ndaluar rakija, sipas interpretueseve por jo sipas profetit. Edhe mishi i thiut eshte i ndaluar, sipas interpretimit por jo sipas profetit, edhe bixhozi eshte i ndaluar sipas interpretimeve por jo sipas profetit, edhe mishi i coftines eshte i ndaluar sipas interpretuesve por jo sipas profetit. Ne realtitet, pa hyre fare ne kontradiktat e brendshme te quranit, besimtaret e tij rrijne plotesisht ne kunderthenie me ato qe predikon profeti.
  Pse bre po ja fut kot pashe Zotin.Ty si duket po ta merr mendja se nuk ka si ty askund ne bote .Se ti i di te gjitha.

  Pa na sill ku e lejon Profeti rakine, thiun ,coftinen, bixhozin ...hajde na sill ato kunderthenje me ato qe po predikoka Profeti!!!!!!!!!
  Nese vertete e do te verteten ,po nuk gjete asgje nga ato qe ke thene ule koken dhe na kerko falje ketu.
  Why do people with closed minds always open their mouths?

 6. #6
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ajeti i pare i eshte shpallur per grate e martuara
  Ajeti i dyte eshte shpallur me vone si definitiv dhe ketu flitet per te pamartuarit.
  Hajde bre shko mytu, ēfarė gra a ēfarė tė pamartuar.
  Askund nuk shkruan se janė pėr gra ose pėr tė pamartuar.
  Tjetėr se doni tė bėni vetes qejfin.
  Ku shkruan se ėshtė pėr gra ose pėr tė pamartuar?

  sepse per te martuarit eshte denimi me vdekje.
  Ku shkruan se pėr tė pamartuarit ėshtė dėnimi me vdekje?

  Pėrgjigju nė kėto dy pyetje qė shtrova e pastaj e vazhdojmė diskutimin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 17-12-2006 mė 16:48

 7. #7
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Lere posta, SE e paska cu zoti ne ribotim kuranin,
  se s'ia paskan pranu recenzuren arapt.

  Edhe qi't send e ndieva! Sa here ka "hip" e ka "zhdrip" kurani poshte e nalt, sa redaktime ia paska pas ba allahu? Se po get shkrimtar i dobt tek asht kane.

  Mos e ngarkoni veten me gjynahe ma t'mdhaja more trullana. A e dini ju cka ju gjen per k'to fjal si po ia mveshni kuranit allahu ju vrafte?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Postime
  313
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  suretu en nisa
  15. Ato nga gratė tuaja qė bėjnė imoralitet, kėrkoni qė kundėr tyre tė dėshmojnė katėr vetė prej jush (burra); nėse vėrtetohet mė dėshmitarė mbyllni ato nė shtėpia derisa tķi marrė vdekja ose derisa All-llahu tė pėrcaktojė ndonjė rrugė pėr to.

  suretu en nur
  2. Laviren dhe lavirin tķi rrahni, secilit prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė nmėr besimtarėsh
  Laviren mbyllne nė shtėpi
  Laviren rrahni me njėqind tė rėna

  cili ėshtė dėnimi?

  Interesante ėshtė edhe fjala "burra" nė kllapa aty nė suren e parė, ku e dini ju se dėshmitarėt duhet tė jenė medoemos burra?
  Posata,e shef gabimin tend ne interpretim jo te sakt?

  Ja,shikoje : Laviren mbyllne nė shtėpi
  Laviren rrahni me njėqind tė rėna

  Pra,lavirja nuk eshte = me "grate e juaja" !!!

  A don sqarim te metejshem,fol?
  "Kur debatoni pėr ndonjė gjė mundohuni tė fitoj e vėrteta, e jo vetvetja"

 9. #9
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk sqarove asgjė
  sepse "gratė tuaja qė bėjnė imoralitet" faktikisht janė lavire dhe laviret mund tė jenė tė martuara, tė pamartuara, vejushka, plaka, tė reja, e lloj lloj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 17-12-2006 mė 18:04

 10. #10
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja dhe nji:


  Te gjithe i perulen allahut

  30. Rum 26. E Tij ėshtė ēka nė qiej e nė tokė dhe tė gjithė vetėm Atij i pėrulėn.  Jo te gjithe i perulen allahut se Satani perton pak

  2.Suretu Al-Bekare 34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.


  Pra kur refuzon t'i perulesh allahut je pabesimtar, gje qe dmth qe as gjithe pabesimtaret e tjere s'i perulen allahut. atere Rumi 26...
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Anėtarėsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  388
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga vampiro
  Ja dhe nji:


  Te gjithe i perulen allahut

  30. Rum 26. E Tij ėshtė ēka nė qiej e nė tokė dhe tė gjithė vetėm Atij i pėrulėn.  Jo te gjithe i perulen allahut se Satani perton pak

  2.Suretu Al-Bekare 34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.


  Pra kur refuzon t'i perulesh allahut je pabesimtar, gje qe dmth qe as gjithe pabesimtaret e tjere s'i perulen allahut. atere Rumi 26...
  hahahaha sa i ceket je.Po iblisi nuk pranoi ti perulet Ademit-ty pra njeriut o tyryfyl dhe jo ALLAHUT krijese e TIJ eshte dhe iblisi.Ja te te tregoj nje histori te vogel:
  Iu afrua iblisi Musait a.s dhe i kerkoi qe te lutej per te(iblisin) tek ALLAHU qe ta fale per gabimin qe beri dhe ta ngreje serish tek engjejt.Dhe ALLAHU i thote po por duhet te permbushesh ate qe ke lene pa bere shko dhe peruliu Ademit ne varr,dhe shejtani nuk pranon so eshte destinuar te kete fundin qe meriton.Ai e di shume mire fundin e vet,por meqe e di fundin dhe qe i erdhi kjo e keqe nga njerezit ai kerkon te coje drejt zjarrit dhe njerez ,zgjohuni pra dhe mos ecni nen gjurmet e padijes dhe te shejtanit,ai vetem drejt flakeve ju drejton.Me thuaj ti vampir kujt i kekron shpetim kur te ze nje e keqe apo nje hidherim i madh???Apo rri ashtu i humbur duke pritur dhe me keq??uroj te zgjohesh para se te jete vone se mos u bej mendjemadh,ajo nuk i shkon askujt.

 12. #12
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja lexoje dhe njehere pa syze teta. I thote allahu satanit qe ky t'i perulet Ademit dhe Satani nuk e degjon allahun, nuk i perulet urdhrit te allahut, nuk i bindet urdhrit te allahut. claro seńorita? mendjen ne msim
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 13. #13
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kurani shkencor thote se dielli kur perendon, perendon ne nje fare burimi me lym te zi, neper lluce dmth


  18.Suretu El-Kehf

  85. Ai iu rrek njė aso mundėsie (dhe mori rrugėn nga perėndimi).
  86. Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjrti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: “O Dhulkarnejn, ose do t’i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t’i udhėzosh!”

  me sa duket ishte pak si e sheshte toka dhe dielli shkonte nga lindja ne perendim ne anen tjeter te tokes dhe zhytej te burimi i ketij popullit, mm
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 14. #14
  i larguar :-)) Maska e albunkers
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga vampiro
  Kurani shkencor thote se dielli kur perendon, perendon ne nje fare burimi me lym te zi, neper lluce dmth


  18.Suretu El-Kehf

  85. Ai iu rrek njė aso mundėsie (dhe mori rrugėn nga perėndimi).
  86. Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjrti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: “O Dhulkarnejn, ose do t’i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t’i udhėzosh!”

  me sa duket ishte pak si e sheshte toka dhe dielli shkonte nga lindja ne perendim ne anen tjeter te tokes dhe zhytej te burimi i ketij popullit, mm
  per ty dhe shoket e tu qe shkruani ne kete forum vetem me nje mision,,,te hidhni balte mbi te verteteten...ju shkojne pershtat keto ajete nga surja Jasin...

  7. Per Zotin tashme ka marre fund vendimi (thenia) kunder shumices se tyre, andaj edhe ata nuk besojne.
  8. Ne u kemi vare ne qafat e tyre pranga e ato u arrijne deri ne nofulla, andaj ata mbesin me kokat lart.
  9. Ne u kemi vene edhe para tyre pende e edhe prapa tyre pende dhe ua kemi mbuluar syte,prandaj ata nuk shohin.
  10. Dhe per ata eshte e njejte, a ua terhoqe verejtjen a nuk ua terhoqe, ata nuk besojne.

  p.s kur vertet te dini te lexoni dhe kuptoni ndoshta mund te gjeni dicka....(shih se mos kerkon te prekesh prangat qe ke ne qafe)
  selamu alejkum...
  .....................................

 15. #15
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  39
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  Kjo eshte "kontradike e vogel" ne krahasim me cka ka tjera. Problemi me i madh me quranin eshte se ka vetem nje quran mirepo ka mniliona interpretime te tipit: "se keshtu ma do qefi".

  Me quran eshte e ndaluar rakija, sipas interpretueseve por jo sipas profetit. Edhe mishi i thiut eshte i ndaluar, sipas interpretimit por jo sipas profetit, edhe bixhozi eshte i ndaluar sipas interpretimeve por jo sipas profetit, edhe mishi i coftines eshte i ndaluar sipas interpretuesve por jo sipas profetit. Ne realtitet, pa hyre fare ne kontradiktat e brendshme te quranit, besimtaret e tij rrijne plotesisht ne kunderthenie me ato qe predikon profeti.
  Te gjitha c'ke thene jane te gabuara, shpresoj nga injoranca jo nga keqdashja;

  Nuk ka intepretime 'keshtu ma do qefi' te Kur'anit, ka ajete ne kuptime metaforike te cilat mund te vijne ne kuptime te ndryshme po jo ne kahe krejt te kunderta. Kur'ani eshte zbritur ne Arabisht dhe jo ne binary numbers ekzakte, prandaj patjeter qe ka gjera te tilla brenda si cdo tekst sado te thjeshte te cdo gjuhe.

  Po ashtu ka ajete qe jane zbritur ne momente te ndryshme per situata te ndryshme. I riu zevendeson te vjetrin. Sic eshte dokumentuar Kur'ani shkronje per shkronje ashtu jane dokumentuar edhe situatat e tilla. Prandaj per ceshtjet e rendesishme nuk behet fjale per diskutim. Ka detaje te vogla per te cilat dijetare te ndryshem kane opinione te ndryshme, po vetem per detaje ama.

 16. #16
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  jo me urith i vogel me lesh te balli - argumentat e mia jane ke faqja 1 aty ku filluan jeshilet te merren me vampiron se kuranin s'e lexojne dot se kane frike mos i godet allahu me ndonje yll - ashtu xhin se u ngatrrova

  Ja, psh kurani thote qe allahu i ka bere yjet per te gjuajt djajt

  67.Suretu El Mulk
  5. Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.


  pervec ktyre raketave djallndjekese une po shifja qiellin tashi dhe po mendoja se kush eshte dhe ky qielli me i afert ku ka vene allahu yjet? atmosfera tokes?  kuptohet qe kur jeshilet merren me vampiron - vampiro merr kokerr pjeshke dhe merret me jeshilet se ben dhe fresk sonte. vej me bast qe tashi do vije nje jeshil tjeter ta provoje fatin duke share dhe fol kodra mbas bregu
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 28-10-2007 mė 23:44 Arsyeja: +
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 17. #17
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  39
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Vampiro,

  Ti per jeshilet e hape kete teme apo jo, mos ndoshta doje te mos kthente pergjigje njeri?
  Apo e hape sa per hir te diskutimit per te 'ofenduar'? E vura ne thonjeza se askujt ne te vertete nuk i plas se ke shan e cfare shan ti.

  Argumenteve qe dhe ti ju dha pergjigja shume sakte e prere me lart, tani c'duhet te besh ti ose te sjellesh argumente te tjera ose te pranosh qe e ke gabim. Po me te shara 'urith me lesh ne balle' nuk duhet te vazhdosh.

  Dhe te jesh i sigurte qe nuk ka as analfabete as te pashkolluar ketu, une per veten time te flas di te lexoj Kur'anin edhe ne Arabisht dhe e kam lexuar.
  Ne fakt nga stili joserioz i diskutimit ti dukesh te jesh me injoranti nga te tere ne.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk goditet nje fe ne baze te kontradiktave dogmatike te saj, sepse rrezikoni te shperdoroni premisat e asaj feje ne favor te humorit te castit, apo te absurditetit te momentit.

  Si atesit, une perjashtoj veten nga cdo tendence dogmatike dhe ironike per te goditur nje dogme antagoniste, sepse heret a vone, logjika do te bjere ne ndonje gracke. Nuk mund t'i thuash nje besimtari qe botekuptimi i fese se tij ka pohime kontradiktore, ashtu siē nuk mund t'i thuash nje femije qe "kjo eshte nje shkrepese, dhe nese e shkrep, ajo djeg". Femija mund ta shkrepe gjithesesi!

  Perkundrazi, nje besimtari i duhen paraqitur argumente te forta shkencore dhe i duhen shpjeguar nga pikepamja shkencore, dhe jo nga kendveshtrimi antagonist fetar. Nese fete kane nje kontradikte, kjo mund te gjendet tek perplasja me shkencen dhe ligjet e natyres, dhe jo tek fjalet e Jezusit apo te Muhamedit.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 19. #19
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ose kjo, i besuan magjistaret musait apo jo, ca thote kurani perfekt?


  Po

  7.Suretu El-A'raf

  119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
  120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde),
  121. Dhe thanė: “Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,

  122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!”
  123. E faraoni tha: “I besuat atij (Musait) para se t’ju lejoja unė? Kjo ėshtė njė dredhi qė ju e pėrgatitėt nė qytet (Misir) pėr t’i ėbuar prej tij banorėt e tij (kibtėt), po mė vonė do ta kuptoni (ēka do t’ju gjejė).  Jo

  10.Suretu Junus

  80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: “Hidhni ē’keni pėr tė hedhur”.
  81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: “Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!” Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrahė veprėn e tė prishurve.
  82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.
  83. Duke pasur frikė nga faraoni dhe nga rrethi i tij se do t’i turturojnė, Musait nuk i besoi kush pos njė pjese tė pasardhėsve tė popullit tė tij. Vėrtet, faraoni ishte mbizotėrues nė tokė dhe ai ishte prej shkatėrrimtarėve.
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 20. #20
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  49
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Vampiro:

  Ata magjistaret qe i besuan Zotit ishin nga populli i Musait, faraoni i mbyti dhe per kete eshte fjala qe pastaj nuk guxoi kush ta pranoi besimin nga frika prej faraonit.


  7.Suretu El-A'raf

  124. Kam pėr t'ua prerė duartė dhe kėmbėt tėrthorazi, pastaj tė gjithė juve do t'ju gozhdoj.
  125. Ata (qė besuan) thanė: "S'ka dyshim, ne jemi tė kthyer te Zoti ynė".
  126. Ti nuk hakmerresh ndaj nesh vetėm pse besuam nė argumentet e Zotit tonė, pasi qė na erdhėn ata. Zoti ynė, na dhuro durim (pėr dėnimin qė do tė na bėn faraoni) dhe na bėn tė vdesim muslimanė!"
  127. Tė parėt nga populli i faraonit thanė: "A do tė lejosh Musain dhe popullin e tij tė bėj pėrēarje nė tokė dhe tė braktisin ty dhe zotat e tu?" Ai (faraoni) tha: "Do t'ua mbysim djemtė e do t'i lėmė tė gjalla gratė e tyre pėr shėrbim, ne jemi dominues mbi ta".

  20. Ta Ha.

  70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"
  71. Ai (faraoni) tha: "Ai besuat atij para se t'u japė leje? Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili a mėsoi magjinė, unė do t'ua pres duart e kėmbėt tėrthorazi e do t'u varė nė trungujt e hurmave, e atėherė ju do a kuptoni se cili prej nesh ka dėnim mė tė ashpėr e mė tė vazhdueshėm?"
  72. Ata thanė: "Pasha Atė qė na krijoi, nuk tė japim pėrparėsi ty ndaj argumenteve qė na erdhėn, e ti bėje atė qė mendon ta bėsh, dhe mund ta zbatosh vetėm atė qė i takon jetės sė kėsaj bote!"
  73. Ne i besuam Zotit tonė qė Ai tė na falė gabimet dhe magjinė, me tė cilėn ti na detyrove. All-llahu ėshtė mė i miri (nė tė shpėrblyerit) dhe mė i pėrjetshmi (nė tė dėnuar)!

  26.Shu'ara

  45. Atėherė edhe Musai e hodhi shkopin e vet, i cili menjėherė gėltiset gjithė ēka kishin improvizuar ata.
  46. Atėherė magjistarėt ranė nė sexhde (u pėrulėn).
  47. E thanė: "Ne i besuam Zotit tė botėve,
  48. Zotit tė Musait e tė Harunit!"
  49. Ai (faraoni) tha: "I besuat atij, para se t'ju lejoja unė?!" S'ka dyshim se ai (Musai) ėshtė prijėsi juaj qė ua mėsoi juve magjinė, e keni pėr tė marrė vesh mė vonė. Unė do t'ua shkurtoj (do t'ua prejė) duart dhe kėmbėt tuaja tė anės sė kundėrt (klithi) dhe qė tė gjithėve do t'u gozhdoj".
  50. Ata (magjistarėt) thanė: "S'ka rėndėsi, ne kthehemi Zotit tonė.
  51. Meqė ne jemi besimtarėt e parė, shpresojmė se Zoti ynė do tė na i falė mėkatet tona!"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 30-10-2007 mė 06:47
  Why do people with closed minds always open their mouths?

Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •