Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8

Tema: Dashuria

 1. #1

  Dashuria

  RReBeLii
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 77
  (1/9/01 10:33:05 am)
  Reply cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  kam parasysh per dashurine per nje person te gjinise tjeter .

  all the flowers
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 9
  (1/23/01 2:18:26 pm)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  dashuria si cdo marredhenie eshte dicka e bazuar mbi interesin. nje person nuk dashuron pa nje arsye. dhe nqs ka dashuruar pa arsye dhe kur nuk eshte "kembyer" atehere i mbush mendjen vetes dhe arrin te mos dashuroje me. nqs kjo gje nuk ndodh, personi ne fjale eshte budalla.
  nuk e di a u shpjegova mire.

  Shkomikavajes
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 4
  (1/27/01 12:31:29 am)
  Reply Une mendoj...
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une them
  Sakte
  Megjithese nuk tingellon mire


  eriola
  Moderatore
  Posts: 223
  (1/28/01 1:04:57 am)
  Reply aaa
  --------------------------------------------------------------------------------
  na mbyten pesimistet

  kollaj te llogjikosh kur nuk je ne dashuri, jo dhe aq kollaj kur je ne dashuri.

  dashuria bazohet mbi nevojen po aq sa bazohet mbi ndjenjat... shpresh here eshte nje fiksim momental, deshira per te bere per vete dike tjeter, nje joshje disa javore, nje epsh seksual. dashuria ka aq ngjyra dhe intensitete sa nje jete e tere nuk mjafton ti provosh... dhe gjithmone kur bie ne dashuri duket si hera e pare.

  personally I think love is the only thing worth living for... to love and be loved is what makes living pleasurable and endurable... everything else is trivial and unimportant.

  Mylinda
  Deputet
  Posts: 134
  (1/28/01 2:11:01 am)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eriola, dakort jam une me ty, po vetem se do te thija qe LOVE HURTS!!!! Dhe kur arrin ne kete pike, dashuria eshte e fundit gje qe do doja te provoja prape!!!! Nuk e di sa u shpjegova...

  Shqiptar
  Nder i kombit
  Posts: 1180
  (1/28/01 3:02:28 am)
  Reply LOLOLOLOLOL
  --------------------------------------------------------------------------------
  All the flowers, eshte ora 2:55 am dhe une po qesh me lot pasi lexova versionin tend per dashurine. Ti dhe perkufizimin e dashurise apo te ekonomise se tregut??!!!

  Nuk ka fjale te pershkruajne dashurine dhe une do te thosha qe lum ata qe e kane provuar, dhe mjere ata qe kane perfunduar me zemer te thyer.

  Administatori mund te flase me gjate per kete te fundit pasi eshte viktima me e fundit e dashurise.

  all the flowers
  Anetar i ri
  Posts: 41
  (1/28/01 6:10:02 am)
  Reply re: shqipos
  --------------------------------------------------------------------------------
  o shqipetar
  me bere te qesh me ate qe kam thene e pranoj qe eshte pak si ... perkufizim ekonomie por...
  po mire si eshte kjo historia e administratorit me zemer te thyer???????????? nejse. nje rast nga jeta eshte i dashur adminstrator, do gjesh tjeter. keto vuajtje te vogla te bejne me te forte.

  eajaj
  Anetar i ri
  Posts: 44
  (1/28/01 5:09:55 pm)
  Reply st
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ai qe bie per here te dyte duhet te vizitoje nje psikoanalist.

  siartisti
  Anetar i ri
  Posts: 15
  (1/29/01 2:37:42 pm)
  Reply POUR L'AMOUR
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eh te flasesh per Dashurine...,eshte pak e rrezikshme
  sepse gjithēka mbi sistemin njerezor eshte e mbeshtetur
  mbi dashurine;si principi kryesor per te jetuar dhe per
  t'u ndjere i dobishem ne shoqeri.
  1.I rrezikshem eshte ēdo tip qe e mbeshtet dashurine tek
  nje pervoje dhe ...ne nje fare sensi privohet pak nga
  instiktet e ēdonjerit nga qeniet.
  2...Sepse duke dashuruar humb dhe privohersh nga nje
  histeri mentale(duhet te ndihesh shume racional).
  3.Vajzat jane ne vetvete te rrezikshme.
  4.Te dashurosh do te thote qe t'i futesh nje rreziku te madh...

  RIDE WIT ME
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 5
  (1/29/01 5:40:10 pm)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  Jam dakort me disa nga mendimet qe lexova per dashurine,por desha te thoja dicka per ato dashurite qe na lendojne ose si i thone qe na thyejne zemren.Une mendoj qe sa me shume lendohemi,sa me shume vritemi shpirterisht aq me te pasigurt jemi te kerkojme nje dashuri te vertete.Eshte si puna e atij qenit rrugac qe sa shikon nje njeri qe ulet te marri nje gur ne toke fillon e ben "Ham-Ham" pa e qelluar(kuptohet qe ky shembull eshte marre nga realiteti shqiptar)Me pak fak fjale dashuria eshte instikt i trasheguar por edhe i kufizuar njekohesisht.Pra praktikisht e kufizojme lirshmerine per te rene perseri ne dashuri, dhe ne te njejten kohe e idealizojme ate me shume ne mendjen tone,ose thene pak me ashper ne endrrat me sy hapur qe shohim(pasi vetem ato nuk na vrasin).Mendoj qe ajo qe thote Eriola per terheqe fizike seksuale apo aventurore, dua te them ato ndjenja qe i perjetojme te gjithe kur pelqejme dike por nuk jemi te lidhur nuk eshte dashuri.Dashuria lind me pas kur kjo terheqe fillestare fillon te shtohet e forcohet sa me shume kohe kalojme me ate njeri.Eshte si puna asaj macaes apo qenit(pets) qe mbajme ne shtepi,ne fillim kur se kemi na pelqen ta kemi nje ne shtepi,pastaj sa me shume jetojme me te aq me shume e duam,dhe pastaj kur se kemi me na duket sikur kemi humbur gjysmen e shpirtit.Imagjononi tani se sa e madhe eshte kjo humbje kur behet fjale per nje njeri.Dua te them qe nuk kemi pse ta nderlikojme dashurine dhe te mundohemi ta shpjegojme duke dhene perkufizime filozofike(ose ekonomike,si dikush me siper)Nganjehere gjerat e thjeshta jane po aq te bukura dhe terheqese sa ato te nderlikuarat(sic e quajne disa dashurine)
  P.S Kerkoje ndjese per nese dikush mund te jete prekur nga krahasimet e mia midis njerzve dhe kafsheve por personalisht mendoj se po aq sa kane(qeniet njerezore) ndryshime me kafshet, po aq kane edhe te berbashketa,dhe kjo qendron ne perpjestim te drejte.Te pakten keshtu kane vertetuar shkenca biologjike por edhe logjika e thjeshte aty te con.

  zanafilla
  Deputet
  Posts: 198
  (2/1/01 2:41:43 pm)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  ...dashurojme se duam te na dashurojne...

  vlonjati nga vlora
  Anetar i respektuar
  Posts: 79
  (3/16/01 6:52:34 am)
  Reply <><><><><<
  --------------------------------------------------------------------------------
  bukur fort

  Lulka
  Anetar i ri
  Posts: 18
  (3/16/01 12:49:10 pm)
  Reply Ride
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me gjithe mend me pelqeve dhe me kurseve ca kohe qe do perdorja per t'iu pergjigjur ATF se

  Puna eshte qe kur nisa te shkruaja kisha gjithe ato gjera ne mendje, madje shkruajta dhe ca rreshta, po i fshiva prape, se ne mendjen time nuk tingellonin dhe aq keq, po kur i shkruajta, nuk benin sens, dukeshin te ēuditeshme. Per mua ndoshta keshtu eshte dhe dashuria: Mendoj se e di ēfare eshte, por vjen nje cast dhe me surprizon, per te mire apo per te keq.

  Shume nga ne kane dale nga nje dashuri zemerthyer, ca edhe i kane detyruar te dalin jashte. Eshte e vertete qe sa here qe kjo ndodh, ne betohemi se do jemi shume te kujdesshem here tjeter, nuk do leme kete e ate te na ndodhe e blah blah blah

  Ah! Vetem kur biem prape ne dashuri pastaj! Nuk do ta lininm te na shkiste nga duart me asgje ne bote. Ne momentin qe biem prape ne dashuri, cdo dhimbje e shkuar fshihet, ose eshte aty vetem per te na bere te vleresojme me shume ēfare kemi ne te tashmen!

  Pa e materializuar (e bastarduar) dashurine, do te thosha qe eshte ndjenja me selfish qe provojme. Ne e duam dike se na ben te ... lere me mire se nuk i dalka fundi kesaj pune

  all the flowers
  Arome lulesh
  Posts: 389
  (3/16/01 3:06:40 pm)
  Reply eh sa keq me vjen per ju qe nuk arrini te kapni
  --------------------------------------------------------------------------------
  disa gjera kaq evidente. po nje gje me thoni ca eshte per ju dashuria se une besoj se duhet te jete nje gje qe zgjat gjithmone, perjetesisht dhe jo kur gjen nje tjeter. e kuptoni qe e keni gabim , qe nuk ka dashuri ne kuptimin e mirefillte te fjales? jane vetem pelqime qe me kalimin e kohes mund te shnderrohen ne dicka me teper por jo dashuri. ju rre menja se dashuroni por nqs ai/ajo ju le, iken ju nuk do filloni ta harroni sado marrezisht mund ta keni dashuruar??? e di pergjigjen eshte po. ja marrim albasoul qe ne kete rast na ka thene shqipoja qe e ka lene ajo. tani nuk e ka harruar? ne mos fare, pjesen me te madhe po. ja psh fytyra nuk i kujtohet mire ka veshtiresi te kujtoje edhe ca lloj furce dhembesh perdorte ajo kur ngrihej ne mengjes etj etj. gje me se normale sepse njeriu nuk arrin te dashuroje ne kuptimin e vertete te fjales.
  ajo qe thote ride qe te mungon mbas nje periudhe eshte thjesht affection (nuk po me vjen ne shqip me falni). edhe kur me hodhi mami para ca kohesh nje pale tuta te kuqe me erdhi shume inat se me pelqenin megjithese ishin te vjetra se ishin bere si batanija e linus per mua. keshtu qe te dashur forumista keq me vjen por dashuria nuk egziston.
  gjithe te mirat
  all the flowers

  ps. o shqiptar po e gjeti albasoul nje tjeter me? hajt ishalla!

  Orioni nga Durresi
  Anetar i ri
  Posts: 28
  (3/16/01 5:42:18 pm)
  Reply Per dashurine............
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shume njerez e kerkojne
  dashurine, ate te verteten.

  Kot e kane, harrojne se vdiq
  me Romeon dhe Zhulieten.

  PallatetAgimi
  Intelektual i nderuar
  Posts: 32
  (3/16/01 6:48:51 pm)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  Orioni nga Durrsi, ta kam thon, je i modh fare, Konciz pa lajka, sterhollime etj. Me 4 vargje i dhe fund ktij diskutimi,

  GERTI ALBANIAN
  Anetar i respektuar
  Posts: 57
  (3/18/01 1:00:23 pm)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  o orion, pse o vlla se vdiq, dashuria e zhuljetes dhe e romeos, dhe dmth se nuk egsiton me dashuria? e ka ngjalle gerti pas vdekjes se zhuljetes dhe e romeos, mijra here dashurine...hajt shnet

  Le fille
  Anetar i ri
  Posts: 17
  (4/29/01 3:40:58 pm)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  Qe te dashurosh duhet te japesh dicka te madhe nga vetja.
  Dashuria e vertete nuk njeh moshe.Por kjo ndodh vetem atehere kur ti nuk je ne gjendje te dallosh ke do me shume ;veten apo tjetrin...
  Dashuria eshte sa e bukur aq dhe e dhimbshme.Sa te ben te lumtur aq dhe te lendon.Por eshte nje ndjenje shume e mrekullueshme ta provosh qe dhe nese te lendon perseri thua te pakten e kam provuar dhe ishte dicka e papreshkruar.Por jeta eshte mizore shume here dhe loz me ty dhe duhet ta pranojme kete fakt dhe ben qe dashuria shume here te mos jetoje gjate.Mais n'oublie pas que quelque fois "sans le pain et le vin l'amour ne vaut rien"

  albasex
  Anetar i respektuar
  Posts: 66
  (4/30/01 9:14:30 am)
  Reply Re: cfare mendoni per dashurine
  --------------------------------------------------------------------------------
  hey djema; Rastesisht e pashe kete teme, te them te drejten nga titulli mu duk nje gje krejt e painteres, sepse jane thene shume gjera per dashurine dhe ka edhe me shume qe s'jane thene. Por meqe kete teme e kishte hapur Rrebe, atehere thashe pale t'a shoh pak, se ai i ka te forta.
  Per fat te keq persa i perket kesaj teme une duhet te pajtohem me ATF.
  Dmth dashuria bazohet ne Interes, Nevoje dhe Ndjenja.
  Nga keto tri aspekte nxjerrim perfundimin se ne kemi nevoje per te dashur dhe per te na dashur, per kete gje mundohemi te gjendemi ne rrethana te tilla dhe ketu del ne pah Interesi.

  hajt shnet
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Tė dashuruarėve!

  Tė gjithė tė dashuruarve ua kushtoj kėto vargje!
  Agim

  .. ĒMENDURI NJERZORE

  Sa tė ēmendur janė njerzit?!...
  Dashurohen gjithmonė pas tė pamundurės.
  Dhe pastaj?!
  Pastaj ankohen se janė fatkeqė.(!)
  Ndoshta do ishte mė mirė tė bėnin zap ēmendurinė e tyre.
  Ndoshta...po paskėtaj
  Ēfarė mund tė mbesė!? 3. #3
  EDUKATOR SHPIRTĖRASH Maska e che guevara
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  tetove
  Mosha
  45
  Postime
  101
  pajtohem me ju z.Agim sepse edhe une e pashe se bera te pamunduren "tuaj" po pastaj e vertetova se kam bere gabim sepse te gjithe me thonin se nuk eshte mire te jesh i dashuruar po perseri ata ishin te dashuruar e une ngela "vejan" e tani nuk po me do askush
  hehehehehehehehehe
  pershendetje z. Agim se jeni poet i mrekullueshem
  te do vellai nga shqiperia lindore
  . Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
  _____________________________
  Ta edukosh njeriun eshte ta be

 4. #4
  shumė romantike...... Maska e fjollita
  Anėtarėsuar
  12-09-2006
  Vendndodhja
  diku nė zemren tėnde.....(pejė)
  Postime
  91
  dashuria eshte ndjenja me fisnike dhe me e paster qe mund te ket nje njeri....dashuroni dashuroni dhe vetem dashuroni

 5. #5
  your &quot;wrost&quot; nightmare Maska e Militik
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Perse qenka fisnike????
  E paster?
  Nuk ka ndjenja te pastra e te pista o njerez.

 6. #6
  e embel
  Anėtarėsuar
  12-10-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  173
  Citim Postuar mė parė nga Militik
  Perse qenka fisnike????
  E paster?
  Nuk ka ndjenja te pastra e te pista o njerez.

  ka militik ka si spaska...
  po urrejtja ca eshte? ndjenje e paster?
  dashuria mbetet ndjenja me e paster qe mund te kete njeriu.
  pavaresisht per cilen dashuri flasim per ate prinderoren,per te afermit,per te dashurin pak rendesi ka.
  dashuria eshte rrjedhim i shume ndjenjave pozitive qe mnbart njeriu (pasterti,sinqeritet,miresi,besim,deshire per te qene dhe per te bere dike te lumtur etj)

 7. #7
  your &quot;wrost&quot; nightmare Maska e Militik
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Shif,ndjenjat jane ndjenja.Ta siguroj qe nuk jane te teperta.Edhe urrejtja eshte ndjenje dhe eshte njerezore.Vetem gjerat e vdekura nuk urrejne.Po dashurove duhet edhe te urresh,ashtu sic nese jeton edhe do te vdesesh.Jane te lidhura me njera tjetren.Askush nuk urren pa arsye.
  Pse qenka "e piset"???
  Keshtu e ka kjo jete.Po nuk te pelqeu vdis.
  Por ajo qe the ishte shume qesharake.
  Mund te thuash "mos urre kot" por jo se "urrejtja eshte ndjenje e piset"Jane dy gjera krejt te ndryshme. Ndije diferencen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Militik : 06-03-2007 mė 12:07

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2007
  Vendndodhja
  prishtin
  Postime
  3
  pse duhet te kemi penges familjare ne dashuri

Tema tė Ngjashme

 1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria ėshtė virtyti mė i madh
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
 2. Koncepti i Dashurisė Kristiane
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
 3. Dashuria rilind ēdo ditė
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
 4. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
 5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
  Nga Klevis2000 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •