Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Gatime te Veriut

  Tave peshku e Shkodres

  Merret peshku dhe pastrohet Krap (mundesisht), pastaj pritet ne feta, lyhet me miell, skuqet dhe vihet ne tave. Ne lyren e mbetur skuqet qepa e grire fare e hello, hidhet salce, uthull, hudhra, pak pistil, fare pak sheqer, kripe dhe piper, hidhet uje dhe si merr vale hidhet ne tave peshku. Tava futet ne furre per tu pjekur, por lihet me pak leng. Sipas deshires mund ti hidhet edhe gjethe dafine.

  per 4-5 persona duhen

  Peshk 2-3 feta per cdo person. mjell 3 luge gjelle per lyerjen e peshkut, lyre 2-3 filxhane kafeje, qepe 3 kokrra mesatare, salce 1 luge gjelle, uthull dy luge gjelle, hudhra 3-4 thelpinj, sheqerr 1 luge kafeje, pak pistil, kripe e piper i zi. Dhe ne fund pastaj dafina. Mund ti fusni gjethet e dafines edhe gjate pjekjes qe te clirohet aroma dhe te ndryshoje disi shija.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Cipe qengji e mbushur

  Melqite e qengjit pervelohen, priten ne kubike te vegjel dhe skuqen me qepe te grira holle, hidhet oriz, kaurdiset pak, shtohet kripe, piper, rrush i thate pa fara dhe i regjur me pare, bajame te grira, kanelle, pak uje dhe zihet deri sa te behet pilaf i shkrifet. Cipa e qengjit (riza) ngrohet ne uje te vaket, hapet, vendoset mbushja, paloset, mblidhet ne forme bocoze qe te mis i dale mbushja, vihet ne tave dhe me pas piqet.

  Per te gatuar duhen
  1 pale melqi qengji, 2 kokra qepe mesatare, oriz dy filxhane kafeje, 2 luge me rrush te thate (luge gjelle), bajame te grira 1 luge gjelle, kripe, piper dhe 1 kokerr veze.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Qofte me spinaq.


  Spinaqi pastrohet, pahet mire dhe zjehet ne uje te valuar me kripe. pastaj kullohet, shtrydhet, pritet dhe kalohet sote ne tigan me pak lyre, aty mund ti shtoni gjize ose djathe te thermuar, veze, hudhra kripe dhe piper te zi. Brumi pergatitet si me siper. Pasi hiqet nga zjarri, bashkohet me spinaqin, ndahen ne qofte te rrumbullakta te cilat lyhen me miell gruri dhe skuqen ne lyre.
  2 gota uji me miell, vaj per brumin 3 luge gjelle, pak kripe, sode buke gjysem luge kafeje, 2 kokrra veze, djathe i thermuar rreth 3-4 luge gjelle, 2-3 duar spinaq, 2-3 thelpinj hudhra, mjell gruri per lyerjen 3-4 luge gjelle, dhe lyre per skuqjen.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Me torture se te gatuash qofte me spinaq nuk ka.Nuk i jep dot forme spinaqit.Sa te ben mundimi s'te ben ajo qe ha.Njehere e kam provuar dhe se marr me mundimin.

 5. #5
  i/e larguar Maska e Gloria83
  Anėtarėsuar
  24-09-2005
  Vendndodhja
  Askund
  Mosha
  36
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nga Gatimet e Veriut , Me Pelqen Shume Fli-ja , per ta gatuar Sdi se se kam gatuar ndonjehere , por eshte e thjeshte jane pete te trashta me gjalpe te pjekura ne Sac. (Per sacin sec perdoret nje fjale tjeter, po sme kujtohet.)

 6. #6
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gloria83 Lexo Postimin
  Nga Gatimet e Veriut , Me Pelqen Shume Fli-ja , per ta gatuar Sdi se se kam gatuar ndonjehere , por eshte e thjeshte jane pete te trashta me gjalpe te pjekura ne Sac. (Per sacin sec perdoret nje fjale tjeter, po sme kujtohet.)
  Sac sac quhet, edhe Fli-ja behet shum ne zonat e Dibres.. ato e qajne
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 7. #7
  i/e larguar Maska e Gloria83
  Anėtarėsuar
  24-09-2005
  Vendndodhja
  Askund
  Mosha
  36
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une per vete kam ngrene Fli per here te pare sjelle nga zona e Tropojes , se di ne Diber, por ajo ka qene shume shume shume e mire.

 8. #8
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Edhe Kuksi bo fli, dmth e kan tradit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e maxhuni
  Anėtarėsuar
  11-08-2008
  Vendndodhja
  Atje Ku S`Ke Qėnė NDoNJėHeRe Ti :)
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gloria83 Lexo Postimin
  Une per vete kam ngrene Fli per here te pare sjelle nga zona e Tropojes , se di ne Diber, por ajo ka qene shume shume shume e mire.
  She She ...... E Kujtoke Fline e pare qe e ngrene ?? !! Po Njeriun qe ta dhene per ta ngrene me duart e vehta ... E Kujton ?? LoooooooooL
  FJŖLėt Janė G®ā .... VeP®aT Jćńė Bų®®ǻ

 10. #10
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime nė 44 postime
  Zona veriore e Shqiperise eshte nje zone periferike e pjeses se saj kryesore, qe quhet Kosove.
  Ajo qe sot quhet gabimisht Shqiperi veriore, ka qene pas vitit 1912 nje zone e harruar dhe si e tille ajo ka qene e privuar nga zhvillimi.
  Asaj i mungonin lidhjet me Kosoven dhe pjeset e tjera shqiptare ne Mal te Zi dhe Maqedoni, per shkak te imponimit te kufinjve dhe po ashtu e palidhur ne menyre harmonike me pjeset e tjera te brendshme te Shqiperise, per aresye te natyres se eger dhe te mungeses totale te infrastruktures.
  Keshtu qe nese duhet te flitet per traditat e gatimit te saj, duhet te flitet per traditat e gatimit ne Kosove.
  Tropoja ka qene periferi dhe pjese organike e Gjakoves, Kukesi ka qene me Prizrenin dhe Tetoven, Peshkopia ka qene me Dibren e Madhe, Gostivarin.
  Provoni gatimin e Gjakoves, Prizrenit, Tetoves dhe Gostivarit dhe athere flisni per traditat e mbetjeve te tyre, qe ju preferoni ti quani Shqiperi veriore.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me Fli tu kosoves nuk ka bre , kote qe mundohni me pregadite ju , prap se prap si mamat tona nuk dini ti gatuni sepse ato kane duart e arta )))))))

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Estella Lexo Postimin
  Qofte me spinaq.


  Spinaqi pastrohet, pahet mire dhe zjehet ne uje te valuar me kripe. pastaj kullohet, shtrydhet, pritet dhe kalohet sote ne tigan me pak lyre, aty mund ti shtoni gjize ose djathe te thermuar, veze, hudhra kripe dhe piper te zi. Brumi pergatitet si me siper. Pasi hiqet nga zjarri, bashkohet me spinaqin, ndahen ne qofte te rrumbullakta te cilat lyhen me miell gruri dhe skuqen ne lyre.
  2 gota uji me miell, vaj per brumin 3 luge gjelle, pak kripe, sode buke gjysem luge kafeje, 2 kokrra veze, djathe i thermuar rreth 3-4 luge gjelle, 2-3 duar spinaq, 2-3 thelpinj hudhra, mjell gruri per lyerjen 3-4 luge gjelle, dhe lyre per skuqjen.
  shume e komplikuar kjo moj ! tek ne ,me pake gjera e pregadisin kete recet

Tema tė Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Koreja e Veriut ėshtė vendi me i cuditshem nė ..
  Nga Brari nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 13:23
 3. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01
 4. Fiset e Veriut (edmondfieri)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2004, 01:49
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •