Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,240

  mimi i nafts rritet me 5 lek

  Importuesit, shkak rritja e arit t zi n bursat ndrkombtare. Ja ndryshimet gjat viteve t karburanteve


  mimi i nafts rritet me 5 lek

  Eurodiezel shkon n 130 lek/litri, nafta D2 120 lek/litri


  Fabiola ela

  mimi i karburanteve n t gjitha pikat e tregtimit ka psuar nj rritje deri n 5 lek pr litr.

  mimi i nafts eurodiezel ka arritur n 130 lek pr litr, ndrsa i nafts D2 ka arritur n 120 lek. Prej disa ditsh, t gjitha pikat e tregtimit t karburanteve n kryeqytet kan rritur mimet, duke pasqyruar rritjen e nafts n tregun botror. Sipas tregtarve, importimi i sasive t reja t karburanteve ka ardhur sipas strukturs s mimeve aktuale n tregjet ndrkombtare t nafts, pr shkak t rritjes s tyre n bursat botrore. Ndrkoh q pr vet konjukturn e tregut vendas do luhatje e mimit n tregjet ndrkombtare reflektohet n tregjet vendase.

  mimet
  mimi i karburanteve gjat ditve t fundit ka psuar nj rritje prej 5 lek pr litr. Importuesit e karburanteve pohojn se n tregun e brendshm po reflektohen mimet e tregut ndrkombtar dhe se ata po mbajn marzhe fitimi t njjta si m par. mimi i nafts D2 varion nga 115-120 lek pr litr, mimi i nafts D1 (eurodiezel) 120-130 lek pr litr. Nuk sht hera e par q mimi i karburanteve pson rritje. mimi i karburanteve sht m i lart s n tregjet e vendeve fqinj, pr shkak se tregtart shqiptar t karburanteve kan kapacitete t vogla depozituese si dhe transportuese, ka i detyron ata t blejn n tregjet e huaja t pakics s karburanteve. Efektet negative t ktij tregu t dobt pasqyrohen n rritjen m t lart t mimit t karburanteve n tregjet e vendit. Rritja e mimit t nafts do t ndikoj n ekonomin shqiptare, veanrisht n sektorin e transportit, n bujqsi dhe mbi bizneset e vogla.

  Vendimi
  Nj vit m par, qeveria mori vendimin pr t liberalizuar dhe thjeshtuar m tej procedurat pr dhnien e licencave t tregtarve t karburanteve, me qllim shtimin e ktyre operatorve t rinj n kt treg. N kt mnyr synohet q t rritet konkurrenca ndrmjet ktyre subjekteve, pr t eliminuar monopolet dhe vendosjen e ekuilibrave n mimet e karburanteve. Aktualisht n Shqipri operojn rreth 6 importues vendas, ndrsa dy importues t tjer jan grek. Por kompanit vendase zn rreth 70-80 pr qind t sasis s nafts q importohet.



  Viktor Nushi: mimet u rritn si rrjedhoj e tregut botror

  Shkak pr rritjen e mimit t nafts n vend sht ndryshimi i mimit n tregun botror. Prfaqsuesi i Shoqats s Hidrokarbureve, Viktor Nushi, ka deklaruar se rritja e mimit t karburanteve n tregun vendas ka ardhur si rrjedhoj e rritjes s mimit t nafts n tregun botror. Sipas tij, rritja e mimit t nafts n tregjet botrore ka nisur q n fillim t muajit maj, aktualisht nj fui naft kuotohet me 71 dollar. Nushi sht shprehur se e gjith sasia e karburanteve q po tregtohet n vend sht importuar me mime t larta, pasi sht i tri furnizim i ri. Deri para disa ditsh n treg ishin karburantet, t cilat ishin importuar me mime t ulta, prandaj dhe mimet u mbajtn n t njjtat nivele pr nj koh t gjat. Ndrsa tani n treg sht karburanti q sht importuar gjat ditve t fundit, sht shprehur Nushi.




  Nako: Taksa prmes nj sistemi t bazuar n deklarimin personal
  LSI: Taksa e shesht n kuadrin e reforms fiskale

  Taksa e shesht e propozuar nga qeveria ka qen dje objekt i nj tryeze t rrumbullakt q ka organizuar Lvizja Socialiste pr Integrim me grupe t ndryshme interesi dhe prfaqsues t shoqris civile. Kreu i LSI-s, Ilir Meta, krkoi q aplikimi i ksaj takse t mos jet nj reform e dshtuar. Mnyra e aplikimit t ksaj takse nuk duhet t jet nj reform e dshtuar dhe q mund t sillte nj faliment edhe t financave dhe t buxhetit t shtetit, pr arsye t mungess s vizionit apo t mungess s prgatitjes s duhur pr ta implementuar at n mnyr q ti shrbej zhvillimit ekonomik, tha Meta. Ndrkaq, duke paraqitur qndrimin e LSI pr taksn e shesht, antari i kryesis s LSI, Sokol Nako, rikujtoi se LSI-ja n kuadr t ktij debati, i rikthehet edhe njher propozimit t saj pr aplikimin e ksaj takse n platformn elektorale t zgjedhjeve t 3 korrikut. Pr aplikimin e takss s shesht dhe ndrhyrjet q qeveria parashikon t bj me ligjin Pr t ardhurat personale, do t theksoja se sht e domosdoshme q ky tatim q n mnyr pasive derdhet nga pundhnsit t kthehet n nj tatim i cili vilet mbi bazn e deklarimit personal t tatim-paguesit. Pra duke br kt ndryshim radikal hapen mundsi t shumta, sepse n nj sistem t bazuar n deklarimin personal, mund t operohej n nj mnyr shum elegante me shumat q prjashtohen ose zbriten nga e ardhura bruto e ktij tatimi dhe t cilat mund t reflektonin shum mir situatn sociale dhe familjare t ktij tatim-paguesi, tha Nako. Sipas Nakos, nj sistem i till do t ndihmonte dhe n politikat e do qeverie pr t luftuar papunsin. do qeveri ka politika t shpallura pr mbshtetjen e shtresave n nevoj t prekura nga fenomeni i papunsis. Pr m tepr mund t shfrytzohet ky rast, pra i kalimit t sistemit t deklarimit personal, dhe pr njohjen e disa prej shpenzimeve q kryejn tatim-paguesit n nj nivel personal kundrejt paraqitjes s faturs duke ushtruar nj presion indirekt mbi subjektet e biznesit, ku dim q informaliteti sht i madh n fshehjen e deklarimit t shitjeve apo xhiros, tha Nako. Sipas tij, ulja e nivelit t shkalls tatimore duhet t jet shum e kujdesshme. Ne kemi propozuar si fillim nj mas 19 pr qind q prbn vetm 1 pr qind ulje, pr t par efektet n vitin e par dhe t dyt n aplikimin e saj. N tryezn e djeshme, Gjergj Buxhuku, kryetari i Konfindustris, shprehu vlersimin pr LSI n kt angazhim q ka ndrmarr, q si nj forc politike shum e rndsishme n vend jo vetm q kundrshton atje ku mendon q duhet kundrshtuar, por njkohsisht ajo q sht shum e rndsishme jep alternativ konkrete. Kuptohet q pr shtje t tilla sht pr tu vlersuar imitimi i nj debati t till, ku personalisht do t krkoj edhe vazhdimin e ktij bashkpunimi t mtejshm.

  19 per qind
  sht propozimi i LSI-s pr taksn e shesht nga 20% q sht sot, q prbn vetm 1 pr qind ulje, pr t par efektet n vitin e par dhe t dyt n aplikimin e saj

  10 per qind
  sht propozimi i qeveris pr taksn e shesht pr t gjitha pagat e t punsuarve, t cilt do t kontribuojn n buxhetin e shtetit, taks q sht konsideruar si taks varfruese




  2003 Gazeta Panorama
  #VamosArgentina

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,240
  Viktor Nushi: Rritja e takss ndikon te xhepat e konsumatorve


  Akciza e re, grosistt: Do rrisim mimin e nafts



  Fabiola ela
  Rritja e akcizs pr karburantet me 4 lek/litri do t reflektohet n rritjen e mimit t nafts n vend. Prfaqsuesi i Shoqats s Hidrokarbureve, Viktor Nushi, sht shprehur se ky vendim i qeveris do t jap efektet e tij te vet konsumatori.

  Kjo, pasi dy jan faktort q ndikojn n rritjen e mimit t nafts n vend. I pari sht faktori ndrkombtar, pra rritja dhe kuotimi i arit t zi n bursat ndrkombtare. Ndrsa faktori i dyt ka lidhje me taksat, konkretisht me nivelin e akcizs. Me rritjen e saj grosistt do t rrisin edhe mimin e nafts n treg. E gjitha kjo bie n kurriz t konsumatorve, t cilt me hyrjen n fuqi t ktij vendimi do t duhet t shpenzojn m shum para nga xhepat e tyre pr karburant pr makinn.

  Akciza
  Dy dit m par, n mbledhjen e qeveris u miratua projektligji “Pr akcizat”. Me miratimin e ktij projektligji, qeveria ka rritur me 4 lek/litri nivelin e akcizs pr benzinn pa plumb dhe me plumb si dhe pr gazoilin. Konkretisht, pr benzinn pa plumb akciza do bhet 46 lek/litri, ndrsa pr at me plumb 50 lek/litri. Kurse pr gazoilin akciza bhet 37 lek/litri. Vetm pak dit m par u konstatua nj rritje me 5 lek/litri i mimit t karburanteve n vend. Ndrkoh q me vendimin e qeveris mimi i tyre pritet t rritet edhe m shum. Disa dit m par ishin vet importuesit, t cilt i krkuan qeveris q t rishikonte nivelin e detyrimeve tatimore me qllim uljen e tyre, por me vendimin e fundit qeveria ka vepruar n mnyr krejt t kundrt.

  Buxheti
  Drejtues t Ministris s Financave kan deklaruar se ulja e taksave dhe konkretisht ajo e tatimit mbi fitimin do t kompensohej me rritjen e disa taksave t tjera. Dhe kjo, tashm u vrtetua me rritjen e nivelit t akcizs pr karburantet, pasi si dihet, zhdoganimi i tyre z nj pesh mjaft t rndsishme n t ardhurat e Buxhetit t Shtetit. Pr kt arsye, qeveria ka rritur akcizat n mnyr q t balancoj humbjet n buxhet. Sipas justifikimit zyrtar t qeveris, “kjo rritje bhet n kuadr t politiks fiskale, konkretisht t futjes s takss s shesht”.

  Importuesit
  Pas vendimit t qeveris pr rritjen e akcizs s nafts, importuesit nuk ngurrojn q t deklarojn se kjo rritje do t reflektohet n rritjen e mimit t shitjes n treg. Por nga ana tjetr vlen t theksohet se qeveria ka ulur taksn e tatimit mbi fitimin pr biznesin, pra n 10 pr qind. Por, pavarsisht ksaj, vendimi pr rritjen e akcizs nuk do t pengoj grosistt t rrisin mimin e nafts. Aktualisht n Shqipri operojn rreth 6 importues vendas, ndrsa dy importues t tjer jan grek. Por kompanit vendase zn rreth 70-80 pr qind t sasis s nafts q importohet.



  Akciza

  Benzin pa plumb
  Ishte
  33 lek/litri
  Bhet
  46 lek/litri

  Benzin me plumb
  Ishte
  37 lek/litri
  Bhet
  50 lek/litri

  Gazoili
  Ishte
  13-33 lek/litri
  Bhet
  17-37 lek/litri



  Ndikimi. Pagat minimale fitojn vetm 15 lek n muaj
  Harrohen sigurimet, ja sa do ulet paga me taksn e shesht

  Taksa e shesht nuk prfshin kontributet e sigurimeve shoqrore. E thn ndryshe, barazimi i tatimit mbi t ardhurat n 10 pr qind dhe vazhdimi i pagess 11.2 pr qind pr sigurime shoqrore, e ka rritur ndjeshm detyrimin mbi pagn. Rritja bhet m e madhe po t kihet parasysh se qeveria ka prcaktuar vet nivelin e pagave te biznesi. Llogaria sht e qart. Pagat, t cilat do t penalizohen m shum, jan ato deri n 30 mij lek. Formula tregon se edhe prjashtimi i 10 mij lekve nga tatimi mbi t ardhurat nuk e mbron pagn mesatare n Shqipri. Nj pag 25 mij lek do t shmang tatimin mbi t ardhurat pr 10 mij lekt e par. Pra, paga do t tatohet pr 10 mij lek. Tatimi mbi t ardhurat, me taksn e shesht, bhet 10 pr qind. Pra, tatimi pr pagn do t jet 1500 lek n muaj. N rast se taksa e shesht nuk do t miratohej, paga 25 mij lek, edhe pa prjashtimin e favorizuar prej 10 mij leksh nga qeveria, do t paguante vetm 1250 lek n muaj. Pra, taksa e shesht ka shtuar 250 lek n muaj detyrimin, duke e zvogluar pagn me kt shum. Por llogaria bhet m e madhe po t’i shtohen ksaj shume edhe sigurimet shoqrore prej 11.2 pr qind. N total, shuma q do t paguaj pr shtetin do t jet 4300 lek n muaj. Ndrsa, aktualisht, paguan 4050 lek n muaj. T vetmit q prfitojn nga taksa e shesht jan pagat minimale. Qeveria ka vendosur q paga minimale t jet 19.700 lek n muaj. Prjashtimi i 10 mij lekve nga tatimi e bn pagn e tatueshme 9700 lek dhe tatimin 970 lek n muaj. Ndrsa kjo pag aktualisht paguan 5 pr qind tatim mbi pagn e plot. Pra, 985 lek n muaj. Ndryshimi sht vetm 15 lek n muaj, por t paktn kt radh ndryshim pozitiv.



  10 per qind
  Esht niveli i takss s shesht. Ulet tatimi mbi fitimin nga 20 pr qind n 10 pr qind dhe tatimi mbi t ardhurat personale nga 1 deri 20 pr qind n 10 pr qind. Taksa do t jet efektive nga 1 janari 2008

  130 leke/litri
  sht mimi i nafts eurodiezel. Pak dit m par nafta eurodiezel kushtonte 125 lek/litri. Kjo lloj nafte ka nj cilsi m t mir dhe prmbajtje squfuri nn 350 miligram pr nj litr naft. Sipas ekspertve ndrkombtar, kjo cilsi nafte ruan makinn si dhe nuk dmton ambientin dhe shndetin e njeriut

  120 leke/litri
  sht mimi i nafts D2. Edhe pr kt kategori karburanti mimi i shitjes ka psuar rritje me 5 lek/litri. Kjo cilsi nafte, ku bn pjes edhe nafta q prodhohet n vendin ton, ka prmbajtje m t lart squfuri, por ka nj mim m t lir. Vendet e BE-s nuk e prdorin kt cilsi nafte pr automjetet e vogla.



  Llogaritja e pags

  Ishte

  Paga reale
  25 mij lek

  Paga pr tatime
  25 mij lek

  Tatimi mbi t ardhurat
  5% ose 1250 lek

  Sigurime
  11.2% ose 2800 lek

  TOTALI 4050 lek/muaj

  Bhet

  Paga reale
  25 mij lek

  Paga pr tatime
  10 mij lek

  Tatimi mbi t ardhurat
  10% ose 1500 lek

  Sigurime (mbi pagn reale)
  11.2% ose 2800 lek

  TOTALI 4300 lek/muaj



  Zvoglohen shumat e sponsorizimeve pr median. Prgjysmohet pr gazetat
  Qeveria pengon bizneset t bjn reklama n media

  Kompanit detyrohen t shpenzojn vetm 1 pr qind t xhiros s tyre pr t reklamuar produktet.

  Ndryshimi shkruhet n ligjin e ri q ka miratuar qeveria pr tatimin mbi fitimin. “Shpenzimet pr reklama dhe prfaqsim, t cilat tejkalojn shumn 1 pr qind t qarkullimit vjetor dhe shpenzimet pr pritje-prcjellje, t cilat tejkalojn shumn 0.3 pr qind t qarkullimit vjetor”. M par ligji nuk parashikonte shpenzimet pr reklamat. “Shpenzimet e prfaqsimit dhe shpenzimet pr pritje-prcjellje q tejkalojn shumn 0.3 pr qind t qarkullimit vjetor”. Pra, nuk kishte prcaktim pr parat e shpenzuara pr reklama. E thn m thjesht, n rast se nj kompani kryen 100 mij USD reklama pr produktet e saj dhe ka nj xhiro vjetore prej 1 milion USD n vit, shuma prej 100 mij USD do t’i zbritej nga fitimi dhe nuk do t tatohej. Pra, do t quhej si nj shpenzim. Tani me ndryshimin e ri t qeveris, kjo shum pr kt kompani nuk duhet t jet m shum se 10 mij dollar. Kjo sigurisht q do t zvogloj shumat q do t shpenzojn kompanit pr reklamat. N t kundrt, ato do t detyrohen t paguajn m shum tatim-fitimi. Ndikimi direkt n politikat e marketingut t kompanive, do ta ndjejn vet kompanit. Ndrsa ndikimi i dyt do t vij pr gazetat dhe televizionet. Fitimi kryesor i tyre sht e ardhura nga reklamat. Zvoglimi i tyre do t tkurr t ardhurat e medias. Nga ana tjetr, reklamat q bn shteti nuk preken nga ky ligj. Ato reklama normalisht kontrollohen nga qeveria dhe mund t prdoren n media q qeveria i ka m afr. Ndryshimi tjetr n ligj sht ai pr sponsorizimet. Ktu zbritja e shumave sht m e madhe. N ligjin e ri sht prcaktuar q, “pr qllime tatimore nuk do t njihen si shpenzime t zbritshme shumat e sponsorizuara q tejkalojn masn 3 pr qind t fitimit para tatimit, dhe shuma e sponsorizuar pr botuesit e shtypit, e cila tejkalon masn 5 pr qind t fitimit para tatimit”. M par ligji parashikonte “pr qllime tatimore, nuk do t njihen si shpenzime t zbritshme shumat e sponsorizuara q tejkalojn masn 4 pr qind t fitimit para tatimit dhe shuma e sponsorizuar pr botuesit e shtypit u njihet si shpenzim i zbritshm deri n masn 10 pr qind t fitimit para tatimit”. Kjo do t thot q t gjitha sponsorizimet pr gazetat do t prgjysmohen, sepse me logjikn e ekonomike asnj nuk do t paguaj m shum para n form taksash pr t sponsorizuar median e shkruar. Pak m i vogl n prqindje, por i madh n sasi, sht ndikimi n televizione, ku sponsorizimet hiqen nga tatimi mbi fitimin n vlern 3 pr qind, nga 4 q ishte m par. Bhet fjal pr emisione ose faqe gazetash t sponsorizuara nga biznese t ndryshme. Pra, qeveria direkt ka zvogluar mundsin e sponsorizimit dhe t ardhurat e gazetave me dy ligjet e saj t fundit.



  Ndryshimi i ligjit

  Ishte
  Shpenzimet e prfaqsimit dhe shpenzimet pr pritje-prcjellje q tejkalojn shumn 0.3 pr qind t qarkullimit vjetor.
  Bhet
  Shpenzimet pr reklama dhe prfaqsim, t cilat tejkalojn shumn 1 pr qind t qarkullimit vjetor dhe shpenzimet pr pritje-prcjellje, t cilat tejkalojn shumn 0.3 pr qind t qarkullimit vjetor.
  Ishte
  Shpenzime, t cilat tejkalojn kufijt e prcaktuar me ligj apo me akte nnligjore.
  Bhet
  Shpenzime, t cilat tejkalojn kufijt e prcaktuar me ligj apo me akte t tjera nnligjore. Pr kufijt e prcaktuar n ligjin nr.7892, dat 21.12.1994, “Pr sponsorizimet”, pr qllime tatimore, nuk do t njihen si shpenzime t zbritshme shumat e sponsorizuara q tejkalojn masn 3 pr qind t fitimit para tatimit, dhe shuma e sponsorizuar pr botuesit e shtypit, e cila tejkalon masn 5 pr qind t fitimit para tatimit.





  Faturat s’do t njihen si shpenzime t zbritshme pr tatimet
  Bizneset e vogla, jo m tregti e shrbime pr firmat e ndrtimit
  Bizneset e vogla do t bjn vetm shitje direkte mes tyre, ose individve. Qeveria i ka prjashtuar ata nga tregtia me bizneset e mdha. Ose m sakt, ka detyruar bizneset e mdha t mos blejn mallra dhe shrbime nga bizneset e vogla. Ndryshimi i pakets fiskale dhe i ligjit pr tatimet, ka prjashtuar nga shpenzimet e zbritshme t gjith blerjet q sigurohen nga biznesi i vogl.
  “Shpenzimet pr shrbime t ndrtimit, montimit dhe punime t tjera t faturuara shoqrive t ndrtimit, nga tatimpagues t biznesit t vogl”. M t prekurit nga neni do t jen shoqrit e ndrtimit. Shpenzimet e zbritshme prjashtohen nga tatimi mbi fitimin. Pra, n rast se nj firm deklaron nj fitim t caktuar, ajo zbret prej saj shpenzimet. Pjesa q mbetet deklarohet fitimi para taksave dhe m pas taksohet. N rast se nj firm ndrtimi deklaronte fatura pr pun n ndryshme nga biznesi i vogl dhe e zbriste kt shum nga fitimi, tani nuk mund ta bj m nj gj t till. Ndryshimi vjen si nj mundsi pr t rritur numrin e bizneseve t mdha. Nj biznes i vogl q ofron shrbime pr firmat e ndrtimit, tani do t detyrohet t kthehet n biznes t madh, ose n t kundrt nuk do t gjej m pun n firmat e ndrtimit. Rasti tjetr penalizon direkt firmat e ndrtimit, t cilat nuk do t zbresin nga bilanci i tyre shumat e shrbimeve dhe blerjeve nga biznesi i vogl. Ndikimi i par do t jet kthimi i bizneseve n t mdha. Kjo do t shtoj direkt t ardhurat n Buxhetin e Shtetit, por do t zvogloj fitimin e ktyre bizneseve. Shtimi i taksave, duke u br biznes i madh, do t sjell rregullimin e bilancit t ktyre firmave, duke rritur mimet ose ulur kostot. Nj ulje e kostove mund t jet rishikimi i pagave pr punonjsit, ose reduktimi i numrit t tyre. Rasti tjetr sht shmangia e tatimeve. Pra, puna n t zez. Sidoqoft, kalimi i biznesit t vogl n t madh do detyroj gjetjen e rrugve t tjera pr shmangien e detyrimeve tatimore. Nga vendimi prjashtohen bankat, shoqrit e sigurimeve dhe kompanit e leasing-ut.



  Pas vendimit pr strukturn e re
  Furtun n Tatime, ikin 300 punonjs

  Furtun shkurtimesh n administratn Tatimore. Rreth 300 punonjs do t’u duhet q t largohen nga vendi i tyre i puns pas muajit qershor. Burime konfidenciale pran administrats s Prgjithshme Tatimore shprehen se kto shkurtime jan t parashikuara n strukturn e re t ksaj administrate. Hartimi i saj sht kryer q n kohn kur n krye t ksaj administrate ishte ish-drejtor Alfred Prifti, dhe drejtoresha e re Gerta Picari thjesht do t kryej zbatimin e saj. Por kjo e fundit nga ana e saj nuk e ka pranuar nj gj t till, sipas saj, kjo struktur sht ende n miratim e sipr. Burimet pran ksaj administrate shprehen se kjo struktur e re sht hartuar pas marrjes s vendimit pr kalimin e administrimit t taksave t biznesit t vogl, nga pushteti lokal. N kto kushte t gjith punonjsit q ishin n varsi t ksaj drejtorie do t largohen nga puna. Numri i tyre arrin n 90, ndrkoh q lista e shkurtimeve sht shum m e gjat. Sipas ksaj liste, do t largohen nga puna, ka do t thot se nga kjo reform do t preken jo vetm drejtorit q merreshin me administrimin e takss s biznesit t vogl, por edhe punonjsit e drejtorive t tjera. Pra pas muajit qershor numri i prgjithshm i punonjsve t ksaj administrate nga 1500 q sht aktualisht do t ulet n 1200.

  2003 Gazeta Panorama
  #VamosArgentina

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  Cka u bo keshtu vetem rritet mimi i naftes
  Sui generis

 4. #4
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Antarsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  38
  Postime
  2,406
  Kan lek shqiptaret se vrasin mendjen per rritjen e cmimit.

  Po kur ska shtet normale qe do rritet cmimi naftes
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,240
  Nafta, mimi drejt 150 lekve pr litr

  mimi i nafts n bursa arrin n 88 USD. Paralajmrohet rritje n vend


  mimi i nafts ka shnuar nj tjetr re
  kord historik n bursat ndrkombtare
  teksa sht kuotuar dje me 88
  dollar pr barel n bursat ndrkombtare.
  mimetjankatrfishuarkrahasuarme4
  vitempar dhe jan rriturme
  40 pr qind q nga fillimi i vitit. Kjo situat,
  e cila po vazhdon prej disa ditsh ka
  rikthyer ankthin n tregun vendas, i cili
  mund t prfshihet nga nj tjetr rritje
  mimesh duke br kshtu q nafta t
  shkoj drejt mimit 150 lek pr litr. Importuesitmt
  mdhenj n vend paralajmrojn
  se nse mimi i nafts n bursa
  do t qndroj n kto nivele, ather kjo
  do t reflektohet n tregun vendas brenda
  nj periudhe m t shkurtr se 2 javsh.
  Kjo do t ishte rritja e disat brenda
  ktij viti. Krahas rritjes s mimit n tregjet
  botrore,mimii naftsntregun sht
  rnduar edhemtej pasi ka reflektuar
  edhe rritjen e akcizs, me gati 5 lek pr
  litr, mas kjo e vendosur nga qeveria n
  gjashtmujorin e dyt t ktij viti.
  Shkaqet
  Analistt mendojn se goditja e fundit
  n kt treg erdhi nga tensionet mesTurqis
  dhe separatistve kurd n Irakun
  Verior. Ndonse sasia e nafts eprodhuar
  n IrakunVerior sht shum e vogl, ata
  idruhennj prshkallzimi tmundshm
  t konfliktit, q do t prfshinte edhe shtete
  t tjera si Irani, Kuvajti dhe Arabia
  Saudite. Veanrisht ekspertt jan t
  shqetsuar rreth nj sulmi tmundshm
  t separatistve kurd n nj naftsjells
  t rndsishmnTurqi, i cili transporton
  rreth700mijfuinditngaAzerbajxhani
  n Portin e Ceyhanit. Por konflikti turkokurdshtvetmnjringafaktortqpoe
  shtyn mimin e nafts drejt 90 dollarve
  prton.KmbnguljaeIranitprtfituar
  fuqi brthamore sht nj tjetr fakt q
  trembeksperttndrkombtar.Atamendojn
  se kjo do t shkaktonte nj konflikt
  botror,n t cilindot prfshiheshindhe
  ShteteteBashkuaratAmeriksdhevende
  t tjera perndimore, q nuk e shohinme
  sy t mir fuqizimin brthamor t Iranit.
  Konfliktet ushtarake n Nigeripointensifikohendhekjopadyshimqjep
  efekten
  mim.Tashmedheprpjekjet eOPEC-ut
  nukmundt garantojn dotmnj stabilitet
  t tregut. Pak jav m par, gjat nj
  takimi n Vjen, prfaqsuesit e vendeve
  tOPEC-utdeklaruan sedot rrisnin prodhimin
  e nafts me 500 mij fui n dit,
  por kjo nuk pati asnj efekt n frenimin e
  rritjes smimeventreg.



  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

Tema t Ngjashme

 1. Si u vran inxhiniert e shklqyer pas letrs anonime t nje roje
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-05-2009, 16:36
 2. Kreu i Kuvendit t Kosovs, me foton e Enverit n shtpi
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 297
  Postimi i Fundit: 08-01-2009, 17:24
 3. Cmimi i naftes ne Shqiperi.
  Nga unforgiven II n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2008, 14:44
 4. Berisha: Shqipria n BE qysh n 2010-n
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 05-06-2005, 02:17
 5. mimi i nafts arrin nj shifr rekord
  Nga ALBA n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-08-2004, 04:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •