Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 193
  1. #41
    ENEA Maska e troyanss
    Anëtarësuar
    14-04-2006
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    43
    te lutem , drejt pikepamja jote....
    ARKITEKT

  2. #42
    ENEA Maska e troyanss
    Anëtarësuar
    14-04-2006
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    43
    eh ... guri i rende ne dhe te vet !

    e ka thene mir , ai qe kaloi nje jete ne dhe te huaj !!!

    te drejtat e mia i gjej ne shtepine time ...

    pasqyra jone neper bote e shte shqiperia , cfare te themi kur te na pyaesin per vendin e shqipeve?
    ARKITEKT

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Jano
    Anëtarësuar
    09-09-2006
    Vendndodhja
    Bukuresht
    Postime
    44
    Citim Postuar më parë nga sydylimri
    FJALET E SHKRUARA MBI VARRIN E NJE FILOZOFI

    Dikur doja te ndryshoja boten, isha i ri plot energji ,por .....
    Pastaj thashe le te ndryshoje vendin tim ,u perpoqa por.....
    Me vone thashe pse nuk e filloje me qytetin tim te dashur, por...
    Ah ,kur u bera prind , athere thashe , na nga do filloje ndryshimet, por.......
    Kur e pashe qe fuqite e mia po shteronin , kur e pashe qe endra ime , kish mbetur nje ender , qava , qava se nje jete te tere u perpoqa per nje ender por .......sa keq , dhe aty ku qaja mendova ca kisha bere gabim........ dhe atehere , u kujtova , kisha harruar veten tim , kisha ngaterruar fillimin!
    Nese doja te ndryshoja boten , vendin, qytetin, familjen time atehere duhet te kisha filuar nga mua , Une duhet te isha fillimi dhe fundi ,se une jam qeliza e gjithckaje !
    Jam i te njejtit mendim me kete filozof. Le te fillojme nga vetja jone.
    Feja e shqiptarit eshte shqiptariA

  4. #44
    Me keqardhje them se smund te bejme me asgje per Shqiperine :-(

  5. #45
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga chi_mai
    flm troyanss per mbeshtetjen
    vetem me vjen keq me keta patriotet e mi ne forum: mario & co (ne menyre shoqerore)
    degjoni: vertet duhet te tregohemi realist qe ketu ska ndonje te ardhme te madhe, por prape duhet provuar dicka. pse te themi qe ketu sben e hajt shperngulemi te gjithe
    un per vete jam SHQIPTAR dhe nqs do me duhet te iki nga shqiperia per nje arsye apo per tjetren , kjo sdo jete per gjithmone sepse do kthehem perseri ketu per te bere dicka , sado te vogel per vendin tim
    nese te gjithe themi qe shqiperia eshte kshu e ashtu dhe se bejme nje prove per ta ndryshuar atehere kush do ta ndryshoj ???????
    apo pesim ndihmat si gjithmone nga amerika dhe nga europa

    me vjen keq po ne kete pike spuqem me ato mendime.
    nuk eshte se jam ndonje enderrimtar apo nacionalist i cmendur, por thjesht bej ate qe mundem te bej
    \\\


    ke te drejt ti plako se mbase jeton ne shqiperi edhe ske dal jasht shtetit se po te ishe mbi 5 vjet jahst shqiperis atehere do flisje ndryshe
    ti po thua me lart cfar do bejm skemi ca bejm se ne shqiperi punon mafia wtf man
    Partizoni

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e buffa
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Postime
    21
    C'fare duhet te bejme ne per Shqiperine ?Ju lutem i degjoni apo jo lajmet ne te gjitha stacionet flitet per banda shqiptaesh qe vjedhin apo qe vrasin apo qe merren me tregti droge e prostitucion (te pakten ketu ne Itali ).Ne flasim se cfare duhet te bejme ne si njerez qe futen ne kete forum dhe japin mendimet e tyre d.m.th.si teori? Cfare doni te beni kur degjohen deklaratate Berishes ne lidhje me vrasjen e Sadamit ne nje klime qe gjith Europa eshte kundra ketij denimi ,c'fare doni te beni kur akoma u desh te nderhynte BE per zgjedhjet e akoma nuk dihet se cfare do te behet .Jemi pak egoiste a nuk ju duket edhe ju keshtu, takoj plot italiane qe bejne pyetje prej injoranti (sepse nuk dine asgje per ne pervec te thenave te shqipetareve se ne Shqiperi dilet xhiro me arme ne krah apo edhe femijet ne Shqiperi dine te perdorin arme )si eshte gjendja ne vendin tend ka akoma lufte .Akoma nuk e dine se ne SHqiperi ''lufta ''e 97 ka vite qe ka mbaruar dhe jo vetem por ka edhe akoma me shume sepse mjafton te dalesh ne periferi te qytetit sheh ne reklam plot vajza shqiptare qe shesin trupin e tyre e e ju bertasin makinave e si konkluzion te gjith shqiptaret o jane prostituta o merren me pislleqe te tjera .
    Cfare duhet te bejme si fillim nje larje truri sepse per fat te keq vetem kjo na ka mbetur

  7. #47
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga anzhelique
    C'fare duhet te bejme ne per Shqiperine ?Ju lutem i degjoni apo jo lajmet ne te gjitha stacionet flitet per banda shqiptaesh qe vjedhin apo qe vrasin apo qe merren me tregti droge e prostitucion (te pakten ketu ne Itali ).Ne flasim se cfare duhet te bejme ne si njerez qe futen ne kete forum dhe japin mendimet e tyre d.m.th.si teori? Cfare doni te beni kur degjohen deklaratate Berishes ne lidhje me vrasjen e Sadamit ne nje klime qe gjith Europa eshte kundra ketij denimi ,c'fare doni te beni kur akoma u desh te nderhynte BE per zgjedhjet e akoma nuk dihet se cfare do te behet .Jemi pak egoiste a nuk ju duket edhe ju keshtu, takoj plot italiane qe bejne pyetje prej injoranti (sepse nuk dine asgje per ne pervec te thenave te shqipetareve se ne Shqiperi dilet xhiro me arme ne krah apo edhe femijet ne Shqiperi dine te perdorin arme )si eshte gjendja ne vendin tend ka akoma lufte .Akoma nuk e dine se ne SHqiperi ''lufta ''e 97 ka vite qe ka mbaruar dhe jo vetem por ka edhe akoma me shume sepse mjafton te dalesh ne periferi te qytetit sheh ne reklam plot vajza shqiptare qe shesin trupin e tyre e e ju bertasin makinave e si konkluzion te gjith shqiptaret o jane prostituta o merren me pislleqe te tjera .
    Cfare duhet te bejme si fillim nje larje truri sepse per fat te keq vetem kjo na ka mbetur
    jam plotesisht dakort me kete q ethe ma lart


    por fajn e ka populli shqiptar dmth neve qe per 17 vjet resht besojm akoma nano edhe berisha ata jan nje kart e djegur politike
    kur ne radh te par shqiperia te ket qeveri te sakt qe ajo qeveri te bej gjerat me elementare drita uj pun atehere shum emigrant do kthehen ne shqiperi
    edhe besoj qe shqiperia mund te behet dicka pse jo nje vend fantastik

    por deri tani 17 vjet shqiperia ka par dit te zeza nga e keqja tek me e keqja po shkojm cfar te thosh me shum se veprat flasin vet

    ciao
    Partizoni

  8. #48
    ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
    Anëtarësuar
    16-03-2006
    Vendndodhja
    In the land of the unkown man
    Postime
    137
    Citim Postuar më parë nga chi_mai
    flm troyanss per mbeshtetjen
    vetem me vjen keq me keta patriotet e mi ne forum: mario & co (ne menyre shoqerore)
    degjoni: vertet duhet te tregohemi realist qe ketu ska ndonje te ardhme te madhe, por prape duhet provuar dicka. pse te themi qe ketu sben e hajt shperngulemi te gjithe
    un per vete jam SHQIPTAR dhe nqs do me duhet te iki nga shqiperia per nje arsye apo per tjetren , kjo sdo jete per gjithmone sepse do kthehem perseri ketu per te bere dicka , sado te vogel per vendin tim
    nese te gjithe themi qe shqiperia eshte kshu e ashtu dhe se bejme nje prove per ta ndryshuar atehere kush do ta ndryshoj ???????
    apo pesim ndihmat si gjithmone nga amerika dhe nga europa

    me vjen keq po ne kete pike spuqem me ato mendime.
    nuk eshte se jam ndonje enderrimtar apo nacionalist i cmendur, por thjesht bej ate qe mundem te bej
    Respekt per dedikimin tend si atdhetar por sic e kane thene edhe disa nga forumistat e tjere, duhet te shikosh dy anet e nje monedhe. Shqiperia nuk eshte as i pari e as i fundit vend ne bote pa kaluar nje periudhe tranzicioni dhe akoma me shume shtete si Irlanda kane emigruar ne Amerike Italianet po ashtu ne Amerike etj, etj lista vazhdon pa fund. E pra ishin ata emigrante qe sot e kesaj dite fale punes se tyre dhe dergimin e parave te tyre qe ndihmuan vendin e tyre te perparoje. Pra edhe ne emigrante jemi duke bere punen tone qe te ndihmojme ne perpariminin e familjeve tona dhe natyralisht atdheut tone. Kur je ne shtetin tend nuk ke probleme dhe nuk fle gjume me fiksime sepse i njeh rrethinat e tua por provo te jetosh e punosh ne nje vend te huaj kur cdo mengjes vendasit te shohin me inat dhe ku te ta hapin gropen sa me thelle qe te biesh e te mos dalesh me.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    U.k . London
    Postime
    2,169
    i vetem nuk ben dot gje,,duhet te kesh perkrahje
    Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-08-2006
    Postime
    68
    Citim Postuar më parë nga chi_mai

    degjoni: vertet duhet te tregohemi realist qe ketu ska ndonje te ardhme te madhe, por prape duhet provuar dicka. pse te themi qe ketu sben e hajt shperngulemi te gjithe
    un per vete jam SHQIPTAR dhe nqs do me duhet te iki nga shqiperia per nje arsye apo per tjetren , kjo sdo jete per gjithmone sepse do kthehem perseri ketu per te bere dicka , sado te vogel per vendin tim
    nese te gjithe themi qe shqiperia eshte kshu e ashtu dhe se bejme nje prove per ta ndryshuar atehere kush do ta ndryshoj ???????
    apo pesim ndihmat si gjithmone nga amerika dhe nga europa
    Kush tha qe ata qe jane larguar nuk provuan te ndertonin te ardhmen aty ne shqiperi, kush tha qe ata qe u larguan nuk provuan te benin dicka per vendin e tyre, Kush tha????
    U larguam pasi provuam e riprovuam, u larguam njehere larg dhe morem dije dhe njohuri dhe u kthyem me endra per te bere dicka per vendin tone, por endrat te thyen, sepse ti thyejne ata qe jane ne pushtet, ata te paditurit, ata qe jane sot dhe qe kam frike qe pjella e tyre do te mbetet perseri, dhe shqiperia nuk do te ece asnjehere perpara.
    Nuk do te thosha te presim ndihma nga Amerika apo Europa, por te largonit ata qe jane te paafte dhe qe jane ne kryr te pushtetit qendror dhe lokal, ata qe jane ne krye te institucioneve, ne krye te universiteteve, ne krye te atyre pak ndermarjeve shteterore qe kane mbetur, e kudo ku mund te jene te paafte (qe fatkeqesisht jane me mijera)

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-08-2007
    Postime
    2
    Hë... Sikur ta kupoojshum qe ne dim aq sa sdim asgje besoj qe do kishum mundur te bejm spaku "diqka" ...
    Eshte leht te flitet kur ka qka te thuhet,por,eshte veshtir te thuhet kur ka qka te flitet...jam nga kosova dhe e kam fjalen qe kur esthe dashur per te folur ne kemi heshtur e tash kur ne jemi duket folur sjem duke then asgje...

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    dashuri asht njerezore ,instikti mekatar por sakrifica esht hyjnore njerez ,kush sakrifikon per te tjeret ateher ai ka filluar te kuptoje te vertetat e jetes ,te kuptoje edhe rendesin e te dashurt te vendit te tij

  13. #53
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga buffa Lexo Postimin
    C'fare duhet te bejme ne per Shqiperine ?Ju lutem i degjoni apo jo lajmet ne te gjitha stacionet flitet per banda shqiptaesh qe vjedhin apo qe vrasin apo qe merren me tregti droge e prostitucion (te pakten ketu ne Itali ).Ne flasim se cfare duhet te bejme ne si njerez qe futen ne kete forum dhe japin mendimet e tyre d.m.th.si teori?
    Po i degjojme,ça do te thush ti me kete?,perveç ketyre ka dhe kto te tipit,nje grua Italiane e futi femijen e vet ne lavatriçe,nje adoleshente,vrau te jemen dha vellain e vet dhe fajin ja u hodhi Shqiptareve per te shpetu b.y.t.h.e.n. e vet(rasti i Novi Ligure)kemi degju per gjithato vrasje kamorristash Napoletane,mafiozash Siçiliane,lypsash dhe hajdute per 5 pare rumune,per lloj lloj VU CUMPRA,marokine,tunizine,egjiptiane,arabe,prostitu ta polake,ruse,ukrainase qe te kapin per xhakete dhe ste shqiten,po nuk ja u bere......................te gjitha keto i kemi pare.......ça e keni kete ndjenje inferioriteti mer jahu!!!!!!!!!!!...........kam pare dhe 99% te Shqiptareve qe punojne nga mengjesi deri ne darke per mireqenien e familjes se tyre dhe te shtetit Italian,apo sje dakord ti e squta e forumit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 16-10-2007 më 12:12
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #54
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Lumturohemi me faktin qe jetojme ne kete jete, qe na pushton fort nen krahet e saj dhe na dhuron emocione te paimagjinuara, embelsohemi me freksine dhe aromen e puthjeve qe na dhuron dashuria e jetes sone, meditojme dhe enderrojme per dicka me shume, gjithmone me shume, sa here i afrohemi nje pragu me te larte, perseri nuk ngopemi me deshiren per te shkuar me tej, kjo eshte te jetojme si njerez, te llogjikojme si njerez, te edukohemi si njerez dhe te enderrojme dhe veprojme si te tille.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Jano
    Anëtarësuar
    09-09-2006
    Vendndodhja
    Bukuresht
    Postime
    44
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Po i degjojme,ça do te thush ti me kete?,perveç ketyre ka dhe kto te tipit,nje grua Italiane e futi femijen e vet ne lavatriçe,nje adoleshente,vrau te jemen dha vellain e vet dhe fajin ja u hodhi Shqiptareve per te shpetu b.y.t.h.e.n. e vet(rasti i Novi Ligure)kemi degju per gjithato vrasje kamorristash Napoletane,mafiozash Siçiliane,lypsash dhe hajdute per 5 pare rumune,per lloj lloj VU CUMPRA,marokine,tunizine,egjiptiane,arabe,prostitu ta polake,ruse,ukrainase qe te kapin per xhakete dhe ste shqiten,po nuk ja u bere......................te gjitha keto i kemi pare.......ça e keni kete ndjenje inferioriteti mer jahu!!!!!!!!!!!...........kam pare dhe 99% te Shqiptareve qe punojne nga mengjesi deri ne darke per mireqenien e familjes se tyre dhe te shtetit Italian,apo sje dakord ti e squta e forumit.
    Pajtohem me ty. Inferioriteti nuk ndihmon kurrkund. Jetoni kudo qe jeni me koken lart dhe respekt per veten dhe c'fare jeni. Do te vini re qe te tjeret do t'ju respektojne per kete.
    Feja e shqiptarit eshte shqiptariA

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    NJERËZIT, AQ SA BËJNË PËR ATDHEUN, KANË ATDHE

    Çdo herë dhe në çdo rrethanë njeriu mund të bëjë për atdheun, madje më shumë sesa beson edhe vetë. Por, ai kurrë nuk duhet të pyes Ç' po bën atdheu për mua, por ç' po bëj unë për të (parafrazim i një thëniejeje të R. Qosjes)

    A bëjmë mjaft për atdheun?

    Disa popuj kanë rrethana të tilla historike e sociale, që duhet të bëjnë pesë herë më shumë sesa të tjerët. Disa popujve u ka rënë hise të luftojnë dhe ta mëkëmbin atdheun e tyre. Ne jemi ata që kemi pasur këtë barrë të rëndë, megjithatë, kujtoj se as të parën dhe as të dyten nuk e kemi bërë sa duhet...

    Ta pranosh peshkun e gatshëm, gjithmonë, nga dikush do të thotë:
    Të mbetesh në të ardhmën pa peshk, madje edhe më keq, të mos dish ta zësh peshkun vetë kurrë. Do të thotë përveç se do të jesh i uritur, do të jesh edhe i parëndësishëm dhe i nëpëkëmbur.

    Kudo që të jesh, mund të bësh diçka për atdheun...
    Hebrenjtë, me miliona janë që jetojnë jashtë Izraelit, megjithatë, për atdheun bëjnë shumë.

    Dhe më në fun, njerëzit kanë atdhe, aq sa bëjnë për atdheun...
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  17. #57
    po atdheu per ne ca mund te bej ?

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Citim Postuar më parë nga PYETESORI Lexo Postimin
    po atdheu per ne ca mund te bej ?

    Të gjithë ata që kanë jetuar jashtë, madje qoftë edhe për një kohë të shkurtër, e dinë se një vend tjetër, cilido qoftë, u ka ofruar shumë çka, por jo erën atdhe.
    Nuk është kjo romantizëm, siç do të pandehte dikush.
    Atdheu im dhe i yti, mund të mos na ofrojnë asgjë.
    Megjithatë, atdheu na do pa asnjë kusht dhe pa hile.
    Atdheu, mund të jetë si babai që është i varfër dhe s' mund të të japë asgjë materiale, por është baba...
    Prandaj, njerëzit ikin nga lodhja ekonomike, nga zhgënjimi, ama muk mund të ikin nga atdheu, sepse atë e marrin me vete; thjesht për të mos i mbytur mërzia...
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  19. #59
    @hermes Maska e Avduli
    Anëtarësuar
    16-08-2006
    Vendndodhja
    shqiperi
    Postime
    132
    Nje gje mendoj une qe te bejme per Atdheun , Te mos jemi indiferent kjo eshte e rendesishme shume .

  20. #60
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    per atdheun??? ta bejme me te mire ate !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. E duam atdheun, por jo të jetojmë në të. Pse?
    Nga projekti21_dk në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 222
    Postimi i Fundit: 01-03-2013, 12:38
  2. Te njohim Atdheun
    Nga erzeni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 03-10-2009, 12:05
  3. Seria Shpirtërore II: Vajtimi për Atdheun e humbur
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-08-2006, 23:05
  4. Dashuria në dy kohë
    Nga whisper në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 329
    Postimi i Fundit: 13-04-2005, 13:31
  5. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 01-03-2004, 17:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •