Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 43 prej 43

Tema: Nacionalizmi

  1. #41
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    eshte interesante nje fakt se gjithmon nacionalizmi i tepruar ka qen kunder interesave te atij populli ne fund..

    ka shum raste te ndryshme neper botė:

    rast i S.Millosheviqit deshiroj ta ngris popullin serb dhe ta bej Yugosllavin te tyren dhe keshtu e humbi dhe nuk e realizoj at qellim...

    Hitleri deshiroj ta pushtoj e gjith boten ne menyre qe ta ngriste populin gjerman dhe racen e pastert te bardh gjermane...mirpo e humbi qellimin e tij dhe e shkattroi autoritetin e popullit gjerman dhe e shkatrroi vet vendin e tij ...

    Nacionalizmi eshte i Frytshem nese mbulohet dhe mebeshtetet me politikė
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Auroraa
    Anėtarėsuar
    02-07-2007
    Vendndodhja
    KOSOVA dhe USA
    Postime
    399
    une jam nacionaliste edhe se qes asnje vend tjeter para KOSOVES as nuk ia japi doren ndonjerit te nacionalitetit tjeter edhe nuk e japi vendin tim me asnje cmim jame keshtu une ..... ka nacionalizem ne Kosove.... Ne shqiperi ska nacionalizem valla.
    Always do right - this will gratify some and astonish the rest.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-03-2006
    Postime
    74

    Exclamation

    Citim Postuar mė parė nga Davius
    Me kujtohet nje thenie e nje shqiptari te Shqiperise qe thoshte: "Une nuk dua flamur, une dua pune, jam ngopur me flamur 50 vite, une dua pune dhe para". Ndersa ne te kunderten nje kosovar thoshte: "Une dua shtet, une dua flamur, ndersa para kam plot". Gjithkush kerkon ate qe i mungon, rrjedhimisht nga kjo del se nevojat apo deshirat e shqiptareve jane te ndryshme. Shqiptaret e Shqiperise jane te ngopur me shtet, ato nuk kane pasur asnjehere mungese te shtetit qe flet shqip, dhe prandaj nuk jane nacionaliste te thekur. Gjerat qe i ke nuk i vlereson, kur s'i ke ato, apo edhe kur i humb j'ua di vleren. Kosovaret, por edhe shqiptaret e Maqedonise gjithmone ju ka munguar shteti dhe ato jane nacionaliste me te theksuar.
    kam mbi 15 vite qe jetoj ne gjermani dhe kam pothuajse vetem me kosovare kontakte dhe shoqeri.
    Une jam nga Shqiperia dhe mund te them nje gje qe ketu ngaterrohet islamizmi me nacionalizmin shqiptar.
    kosovaret ne pergjithsi urrejtjn e tyre ndaj grekut apo serbit e kane te bazuar ne islamizem dhe kjo nuk eshte gje tjeter vecse antishqiptarizem.ortodoksizmi sllavo-grek ka pasur gjithmone aleance me islamizmin kunder shqiptarizmit.
    Prandaj kto lloj deklaratash me plot gojen qe kosovaret jane me nacionaliste se shqiptaret e shqiperise duhet te relativohet dhe te shihet mire dallimi midis "nacionalisteve" si abdi baleta qe e ka shpallur hapur qe do nje qeveri ne shqipri si ne iran dhe nacionlisteve te vertete qe kane per baze shqiptarizmin e vertete, qe e luftojne cdo lloj kulture te huaj qofte ai islamizmi apo kristianizmi lindor.

    Pra nuk mund te quhet nacionalist shqiptar dikush qe e deklaron sa here ne dite ne gjuhen arabe se nuk njeh zot tjeter pervec allahut, ne nje kohe kur dihet historia jone shqiptare me origjine nga pellazgo-iliret,kesaj i thone nacionalizem arab ta marresh holle holle.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •