Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 285 prej 285
  1. #281
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?

    Tito ka qene nje nga udheheqesit komunist me te mire,ne qofte se nje dite do kerkohet nje "model" udheheqesi komunist ky mund te jete Tito.

    Kishte dhe Tito budalliqet e veta,qe donte te dukej ato te divit,por ne pergjithesi i dha popujve dhe racave te ndryshme njefare harmonie e mirqenie sociale.

    Nuk mund te krahasohet me Enverin se jane si nata me diten,Enveri shpesh here vriste dhe denonte kot. I dha Jugosllavise per sa ishte e mundur njefare lirie,u garantoi njefare mirqenie dhe njefare kulture.Enveri ne te treja keto aspekte deshtoi,deshtoi se ishte kundra,se te treja si lirin,mirqenien dhe kulturen i luftoi.

  2. #282
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498

    Për: Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Tito ka qene nje nga udheheqesit komunist me te mire,ne qofte se nje dite do kerkohet nje "model" udheheqesi komunist ky mund te jete Tito.

    Kishte dhe Tito budalliqet e veta,qe donte te dukej ato te divit,por ne pergjithesi i dha popujve dhe racave te ndryshme njefare harmonie e mirqenie sociale.

    Nuk mund te krahasohet me Enverin se jane si nata me diten,Enveri shpesh here vriste dhe denonte kot. I dha Jugosllavise per sa ishte e mundur njefare lirie,u garantoi njefare mirqenie dhe njefare kulture.Enveri ne te treja keto aspekte deshtoi,deshtoi se ishte kundra,se te treja si lirin,mirqenien dhe kulturen i luftoi.



    MBRETI DHE I CMENDURI (Tregim interesant dhe domethënës)
    Një ditë një mbret tiran, i njohur për tiraninë e tij, i mblodhi disa dijetare dhe i pyeti: A jam unë mbret i drejtë apo zullumqar?
    Aman, aman, o mbret, gjithsesi ti je i drejtë. Pasi i dëgjoi këto fjalë, mbreti urdhëroi t'ju pritet koka menjëherë.
    Ditën tjetër thirri një grup tjetër dijetarësh dhe u beri të njëjtën pyetje: A jam i drejtë apo zullumqar? O mbret, ti je zullumqar- i thanë ata.
    Edhe këtyre mbreti urdhëroi t'ju pritet koka. Urdhëroi përsëri të sjellin dijetarë të tjerë për t'ju parashtruar të njëjtën pyetje.
    Gjate rrugës për të mbreti, dijetarëve u doli përpara një i çmendur, duke insistuar që ta marrin me veti dhe ta lejojnë që vetëm ai t'i përgjigjet mbretit. Posa arritën para mbretit, ai i pyeti: Disa njerëz më thanë se jam i drejtë e disa të tjerë se jam zullumqar, çfarë thoni ju?
    Kësaj radhe pyetjes së mbretit iu përgjigj i çmenduri: O mbret, ti nuk je as i drejtë, as zullumqar. Ti je dënimi i Allahut për gjendjen tonë të vështirë.
    Mbretit i pëlqyen këto fjalë të njeriut të çmendur dhe urdhëroi që ta shpërblejnë.
    Më pastaj mbreti filloi të mendojë: Pra, unë jam vendosur nga Allahu si shkas i gjendjes së popullit. Kur populli është i drejtë edhe unë bëhem i drejtë, ndërsa kur populli është zullumqar edhe unë jam i tillë.
    Muhammedi, a.s., ka thënë: "Si është gjendja (hali) juaj, ashtu do të jenë udhëheqësit tuaj".

  3. #283
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?

    ..qe i bije se udheheqesi i isis,al bagdati qenka ne rruge te drejt kur heq koka njerezish paversisht krahut politik a fetar,sepse te gjitha popullsite muslimane te ndryshme neper bote gjakderdhjen dhe dhunen kane per rruge,atehere baza qenka ng thenja e muhamedit!!!(bazuar sipas shkrimit me lart ).Mandej permes dhunes tentojne te vejne ligjin islam neper vendet e lindjes,e synime tjera,kjo duhet te ngjaj ngase vendet islame qenkan bere per dhune(pra muhamedi:si asht gjendja juaj ashtu duhet te jene udheheqesit tuaj,hihihi... Mandej,sipas muhamedit:sikurse eshte gjendjajuaj,ashtu duhe te jete udheheqesi juaj,del e kunderta e ti-muhamedit,(qe del i rrejshem si profet)sepse perse ua mesoj dhunen si doktrine per sunduar boten e mandej del e thote ate thenjen me lart,hahah_hihihi...
    ..Mandej,sipas teje dhe atij shkrimit tend edhe Hitleri kishte te drejt,edhe enveri kishte te drejt,edhe stalini,edhe edhe te tjere neper shekujt qe shkaktuan gjak ???!!...
    ...Une nuk pajtohem me muhamedin ne asnje menyre,sepse doli aj dhe derdhet gjak akoma....Pastaj Zoti e ka mundesine qe permes formave tjera te denoj popujt,dhe jo permes njerezve te derdhet gjak,ose kush do ti fal keta"njerez"qe shkaktojne gjakderdhje???!!...Mandej e perse te pesojne njerezit e pa fajshem,gra pleq femij,keshtu duhen ndeshkuar njerezimi????!!!..Leri more thenjet e muhamedit,sepse vetem gjakun njohu aj,dhe pasardhesit e tij vetem gjak nen emrin e allahut bejne..
    Ndryshuar për herë të fundit nga dielli1 : 19-01-2015 më 07:08

  4. #284
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?

    ...eshte nje fjali populloreri shtrember si te duash,porse fol drejt.
    ...prandaj ne pak rreshta do prononcohem per Titonne nuk kam jetuar kohen e Titos,porse me sa kam degjuar e degjoj,edhe sot e gjithe diten,kam ardhur ne perfundimit e fjalise me posht:

    ...po te lihen te lire dhe tu ipej mundesija per nje referendum,te gjithe popujt e jugosllavise do ta benin edhe njehere nje jugosllavi te tille qfare ishte me Titon.
    Tito beri te gjithe popujt e Jugosllavise bashk.Politika e Titos me vizionin e Kardelit(veteqeverisjen_vetevendosjen)beri qe Jugosllavija te pranohej si shteti me i lire ne Europe.Jugosllavija veteqeverisese e Titos,beri qe popujt e Jugosllavise(perfshire edhe popullsine Shqiptare)te kene liri levizjeje ne gjithe Europen,punesim,ne gjithe Europen.Ekonomija veteqeverisese e Titos ne Jugosllavi,rritej e zhvillohej ne te gjitha fushat,ne vitet gjashtedhjeta,shtatedhjeta,e edhe pesevjeqari i pare i tetedhjetes,ishin hapa gjigant te ngritjes ekonomike ne ish jugosllavi(perfshi ketu edhe Kosoven qe kishte politiken e vet te shvillimit ekonomik).Nen"sundimin"e Titos Jugosllavija dominoj politikisht e edhe ekonomikisht ne te gjithe lindjen e mesme,indi,shtete afrikane e gjetiu neper bot..
    Jugosllavija me Titon dhe veteqeverisjen e tij demokratike,e beri jugosllavine shtet me rendesi boterore...
    ...Sot te gjithe ne Shqiptaret e Ish Jugosllavise vjellim vre mbi Titon,megjithate sa ishte gjalle Titoja edhe pse gjithnje nen trysnine e nacionalisteve serb beri mjaft per ne.Ne duhet ta pranojme faktin se popullsija jone n fillimin me jugosllavine(perjashto vitet nen sundimin Italijan kur ministri Shqiptar hapi dyqind shkolla ne kosove)ishim popullsi analfabete e dalur nga osmanija,dhe mbreterija jugosllave.E perderisa rrugetonim me Veteqeverisjen e Titos arritem ne majat e shkollimit,deri me akademi shkencash.Me Veteqeveisjen e Titos Shqiptare gjeten pune neper Jugosllavi,e neper Europe,saqe filluan qe ti djegnin"stanet"e kolibet qe kishin,dhe ne vend te tyre te ndertonin shtepi te bukura.Nen qeverisjen e Titos Kosova qe bere njesi Jugosllave,Ku pati rastin te kete edhe kryetarin e shtetit(ne levizje rotacion)..Nen veteqeverisjen e Titos Shqiptaret arriten ti kene fabrikat e tyre,koperativat veqeverisese te tyre,uzinat e tyre,dhe ti menagjonin vet..Dikur Titoja gjat vizitavet qe bente neper jugosllavi pritej si hero.Edhe neper Kosove pritej vullnetshem masovikisht,sepse Shqiptaret e dinin se i kishte nxjerre nga terri qe i kishte lene osmanija dhe ish jugosllavija e mbretit....Sot ka tendenca qe asgje e mire te mos thuhet per Titon nga disa"nacionalist"neper te gjithe popuj jugosllav,porse qeshte eveteta ne kohen e Titos ishin te gjitha,ndersa sot neper sundimet"demokratike te ketyre nacionalisteve"neper popujt jugosllav(perfshi edhe popullsine tone)shumica syresh vuajne per buken e gojes.Nuk kan pune,Shqiptaret nuk kane levizje te lire,nuk ka fabrika,nuk ka uzina,njerezit bredhin rrugeve kot...
    ..E fillova me nje fjali ne illim ku kuptimi ishte se sot popujt e ish Jugosllavise jane lodhur,dhe e kan kuptuar me ne fund se ishin gabim ku i kthyen shpinen Titos dhe veteqeverisjes se tij.Asnjehere keta popuj nuk do kene rastin te jetojne nje jete te qete e te lire se sa ne kohen e Titos.

  5. #285
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498

    Për: Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?

    Dielli 1
    edhe enveri kishte te drejt

    Dashuri dhe urrejtje, e njejta gjë
    dashuria dhe urrejtja qendrojne shume prane njera tjetres, sikur motra me vellane
    Sot, falë një studimi të bërë nga një studio angleze dhe të publikuar në revistën “Plos One”, është faktuar që dashuria dhe urrejtja bashkëjetojnë në trurin njerëzor, madje janë të aktivizuar nga të njëjtat zona dhe nga të njëjtët mekanizma biokimikë. Shkencëtarët, duke studiuar natyrën fizike të urrejtjes kanë parë se disa qeliza të trurit, përgjegjëse për ndjenjën më negative janë të njëjtat me ato që aktivizojnë ndjenjën romantike të dashurisë. Një rezultat befasues, që u zbulua falë një skaneri që hetoi pjesët që aktivizoheshin kur njerëzve i prezantoheshin fotografi me persona, për të cilët ata deklaroheshin hapur se i urrenin.

    Duke ballafaqur të dhënat, kur të njëjtëve persona(pjesë e studimit) u tregoheshin fotografi të njerëzve më të dashur, u zbulua se urrejtja ka shumë të përbashkëta me dashurinë. “Rezultatet mund të shpjegojnë motivin për të cilin si dashuria, ashtu edhe urrejtja për kërkuesit kanë të njëjtin interes shkencor: janë irracionale dhe shoqërohet të dy me akte ‘heroike’, ose me veprime të dhunshme”-sqaron profesor Semir Zeki, nga Universiteti i Londrës, që ka udhëhequr studimin. Vullnetarët që u bënë pjesë e studimit, kanë treguar se provojnë urrejte të thellë për një person. Pjesa më e madhe e tyre ka zgjedhur një ish të dashur, ose një rival në vendin e punës. Shkencëtarët zbuluan edhe pjesën e trurit që provokon urrejtjen, të quajtura ‘putamen dhe insula’. Pjesa e parë lidhet ngushtë me përcmimin. “Shkencërisht putamen dhe insula aktivizohen edhe nga dashuria”- thonë kërkuesit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bajraku : 19-01-2015 më 10:45

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema të Ngjashme

  1. Popujt e zhdukur
    Nga Fatih në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
  2. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
  3. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
  4. A është e vërtetë përplasja e qytetërimeve?
    Nga [xeni] në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-03-2006, 16:00
  5. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
    Nga Enri në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •