Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 285 prej 285
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  Tito ka qene nje nga udheheqesit komunist me te mire,ne qofte se nje dite do kerkohet nje "model" udheheqesi komunist ky mund te jete Tito.

  Kishte dhe Tito budalliqet e veta,qe donte te dukej ato te divit,por ne pergjithesi i dha popujve dhe racave te ndryshme njefare harmonie e mirqenie sociale.

  Nuk mund te krahasohet me Enverin se jane si nata me diten,Enveri shpesh here vriste dhe denonte kot. I dha Jugosllavise per sa ishte e mundur njefare lirie,u garantoi njefare mirqenie dhe njefare kulture.Enveri ne te treja keto aspekte deshtoi,deshtoi se ishte kundra,se te treja si lirin,mirqenien dhe kulturen i luftoi.

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Tito ka qene nje nga udheheqesit komunist me te mire,ne qofte se nje dite do kerkohet nje "model" udheheqesi komunist ky mund te jete Tito.

  Kishte dhe Tito budalliqet e veta,qe donte te dukej ato te divit,por ne pergjithesi i dha popujve dhe racave te ndryshme njefare harmonie e mirqenie sociale.

  Nuk mund te krahasohet me Enverin se jane si nata me diten,Enveri shpesh here vriste dhe denonte kot. I dha Jugosllavise per sa ishte e mundur njefare lirie,u garantoi njefare mirqenie dhe njefare kulture.Enveri ne te treja keto aspekte deshtoi,deshtoi se ishte kundra,se te treja si lirin,mirqenien dhe kulturen i luftoi.  MBRETI DHE I CMENDURI (Tregim interesant dhe domethns)
  Nj dit nj mbret tiran, i njohur pr tiranin e tij, i mblodhi disa dijetare dhe i pyeti: A jam un mbret i drejt apo zullumqar?
  Aman, aman, o mbret, gjithsesi ti je i drejt. Pasi i dgjoi kto fjal, mbreti urdhroi t'ju pritet koka menjher.
  Ditn tjetr thirri nj grup tjetr dijetarsh dhe u beri t njjtn pyetje: A jam i drejt apo zullumqar? O mbret, ti je zullumqar- i than ata.
  Edhe ktyre mbreti urdhroi t'ju pritet koka. Urdhroi prsri t sjellin dijetar t tjer pr t'ju parashtruar t njjtn pyetje.
  Gjate rrugs pr t mbreti, dijetarve u doli prpara nj i mendur, duke insistuar q ta marrin me veti dhe ta lejojn q vetm ai t'i prgjigjet mbretit. Posa arritn para mbretit, ai i pyeti: Disa njerz m than se jam i drejt e disa t tjer se jam zullumqar, far thoni ju?
  Ksaj radhe pyetjes s mbretit iu prgjigj i menduri: O mbret, ti nuk je as i drejt, as zullumqar. Ti je dnimi i Allahut pr gjendjen ton t vshtir.
  Mbretit i plqyen kto fjal t njeriut t mendur dhe urdhroi q ta shprblejn.
  M pastaj mbreti filloi t mendoj: Pra, un jam vendosur nga Allahu si shkas i gjendjes s popullit. Kur populli sht i drejt edhe un bhem i drejt, ndrsa kur populli sht zullumqar edhe un jam i till.
  Muhammedi, a.s., ka thn: "Si sht gjendja (hali) juaj, ashtu do t jen udhheqsit tuaj".

 3. #283
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  ..qe i bije se udheheqesi i isis,al bagdati qenka ne rruge te drejt kur heq koka njerezish paversisht krahut politik a fetar,sepse te gjitha popullsite muslimane te ndryshme neper bote gjakderdhjen dhe dhunen kane per rruge,atehere baza qenka ng thenja e muhamedit!!!(bazuar sipas shkrimit me lart ).Mandej permes dhunes tentojne te vejne ligjin islam neper vendet e lindjes,e synime tjera,kjo duhet te ngjaj ngase vendet islame qenkan bere per dhune(pra muhamedi:si asht gjendja juaj ashtu duhet te jene udheheqesit tuaj,hihihi... Mandej,sipas muhamedit:sikurse eshte gjendjajuaj,ashtu duhe te jete udheheqesi juaj,del e kunderta e ti-muhamedit,(qe del i rrejshem si profet)sepse perse ua mesoj dhunen si doktrine per sunduar boten e mandej del e thote ate thenjen me lart,hahah_hihihi...
  ..Mandej,sipas teje dhe atij shkrimit tend edhe Hitleri kishte te drejt,edhe enveri kishte te drejt,edhe stalini,edhe edhe te tjere neper shekujt qe shkaktuan gjak ???!!...
  ...Une nuk pajtohem me muhamedin ne asnje menyre,sepse doli aj dhe derdhet gjak akoma....Pastaj Zoti e ka mundesine qe permes formave tjera te denoj popujt,dhe jo permes njerezve te derdhet gjak,ose kush do ti fal keta"njerez"qe shkaktojne gjakderdhje???!!...Mandej e perse te pesojne njerezit e pa fajshem,gra pleq femij,keshtu duhen ndeshkuar njerezimi????!!!..Leri more thenjet e muhamedit,sepse vetem gjakun njohu aj,dhe pasardhesit e tij vetem gjak nen emrin e allahut bejne..
  Ndryshuar pr her t fundit nga dielli1 : 19-01-2015 m 07:08

 4. #284
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  ...eshte nje fjali populloreri shtrember si te duash,porse fol drejt.
  ...prandaj ne pak rreshta do prononcohem per Titonne nuk kam jetuar kohen e Titos,porse me sa kam degjuar e degjoj,edhe sot e gjithe diten,kam ardhur ne perfundimit e fjalise me posht:

  ...po te lihen te lire dhe tu ipej mundesija per nje referendum,te gjithe popujt e jugosllavise do ta benin edhe njehere nje jugosllavi te tille qfare ishte me Titon.
  Tito beri te gjithe popujt e Jugosllavise bashk.Politika e Titos me vizionin e Kardelit(veteqeverisjen_vetevendosjen)beri qe Jugosllavija te pranohej si shteti me i lire ne Europe.Jugosllavija veteqeverisese e Titos,beri qe popujt e Jugosllavise(perfshire edhe popullsine Shqiptare)te kene liri levizjeje ne gjithe Europen,punesim,ne gjithe Europen.Ekonomija veteqeverisese e Titos ne Jugosllavi,rritej e zhvillohej ne te gjitha fushat,ne vitet gjashtedhjeta,shtatedhjeta,e edhe pesevjeqari i pare i tetedhjetes,ishin hapa gjigant te ngritjes ekonomike ne ish jugosllavi(perfshi ketu edhe Kosoven qe kishte politiken e vet te shvillimit ekonomik).Nen"sundimin"e Titos Jugosllavija dominoj politikisht e edhe ekonomikisht ne te gjithe lindjen e mesme,indi,shtete afrikane e gjetiu neper bot..
  Jugosllavija me Titon dhe veteqeverisjen e tij demokratike,e beri jugosllavine shtet me rendesi boterore...
  ...Sot te gjithe ne Shqiptaret e Ish Jugosllavise vjellim vre mbi Titon,megjithate sa ishte gjalle Titoja edhe pse gjithnje nen trysnine e nacionalisteve serb beri mjaft per ne.Ne duhet ta pranojme faktin se popullsija jone n fillimin me jugosllavine(perjashto vitet nen sundimin Italijan kur ministri Shqiptar hapi dyqind shkolla ne kosove)ishim popullsi analfabete e dalur nga osmanija,dhe mbreterija jugosllave.E perderisa rrugetonim me Veteqeverisjen e Titos arritem ne majat e shkollimit,deri me akademi shkencash.Me Veteqeveisjen e Titos Shqiptare gjeten pune neper Jugosllavi,e neper Europe,saqe filluan qe ti djegnin"stanet"e kolibet qe kishin,dhe ne vend te tyre te ndertonin shtepi te bukura.Nen qeverisjen e Titos Kosova qe bere njesi Jugosllave,Ku pati rastin te kete edhe kryetarin e shtetit(ne levizje rotacion)..Nen veteqeverisjen e Titos Shqiptaret arriten ti kene fabrikat e tyre,koperativat veqeverisese te tyre,uzinat e tyre,dhe ti menagjonin vet..Dikur Titoja gjat vizitavet qe bente neper jugosllavi pritej si hero.Edhe neper Kosove pritej vullnetshem masovikisht,sepse Shqiptaret e dinin se i kishte nxjerre nga terri qe i kishte lene osmanija dhe ish jugosllavija e mbretit....Sot ka tendenca qe asgje e mire te mos thuhet per Titon nga disa"nacionalist"neper te gjithe popuj jugosllav,porse qeshte eveteta ne kohen e Titos ishin te gjitha,ndersa sot neper sundimet"demokratike te ketyre nacionalisteve"neper popujt jugosllav(perfshi edhe popullsine tone)shumica syresh vuajne per buken e gojes.Nuk kan pune,Shqiptaret nuk kane levizje te lire,nuk ka fabrika,nuk ka uzina,njerezit bredhin rrugeve kot...
  ..E fillova me nje fjali ne illim ku kuptimi ishte se sot popujt e ish Jugosllavise jane lodhur,dhe e kan kuptuar me ne fund se ishin gabim ku i kthyen shpinen Titos dhe veteqeverisjes se tij.Asnjehere keta popuj nuk do kene rastin te jetojne nje jete te qete e te lire se sa ne kohen e Titos.

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  Dielli 1
  edhe enveri kishte te drejt

  Dashuri dhe urrejtje, e njejta gj
  dashuria dhe urrejtja qendrojne shume prane njera tjetres, sikur motra me vellane
  Sot, fal nj studimi t br nga nj studio angleze dhe t publikuar n revistn “Plos One”, sht faktuar q dashuria dhe urrejtja bashkjetojn n trurin njerzor, madje jan t aktivizuar nga t njjtat zona dhe nga t njjtt mekanizma biokimik. Shkenctart, duke studiuar natyrn fizike t urrejtjes kan par se disa qeliza t trurit, prgjegjse pr ndjenjn m negative jan t njjtat me ato q aktivizojn ndjenjn romantike t dashuris. Nj rezultat befasues, q u zbulua fal nj skaneri q hetoi pjest q aktivizoheshin kur njerzve i prezantoheshin fotografi me persona, pr t cilt ata deklaroheshin hapur se i urrenin.

  Duke ballafaqur t dhnat, kur t njjtve persona(pjes e studimit) u tregoheshin fotografi t njerzve m t dashur, u zbulua se urrejtja ka shum t prbashkta me dashurin. “Rezultatet mund t shpjegojn motivin pr t cilin si dashuria, ashtu edhe urrejtja pr krkuesit kan t njjtin interes shkencor: jan irracionale dhe shoqrohet t dy me akte ‘heroike’, ose me veprime t dhunshme”-sqaron profesor Semir Zeki, nga Universiteti i Londrs, q ka udhhequr studimin. Vullnetart q u bn pjes e studimit, kan treguar se provojn urrejte t thell pr nj person. Pjesa m e madhe e tyre ka zgjedhur nj ish t dashur, ose nj rival n vendin e puns. Shkenctart zbuluan edhe pjesn e trurit q provokon urrejtjen, t quajtura ‘putamen dhe insula’. Pjesa e par lidhet ngusht me prcmimin. “Shkencrisht putamen dhe insula aktivizohen edhe nga dashuria”- thon krkuesit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bajraku : 19-01-2015 m 10:45

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. Popujt e zhdukur
  Nga Fatih n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
 2. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
 3. Pr dshmitart e Jehovait
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
 4. A sht e vrtet prplasja e qytetrimeve?
  Nga [xeni] n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 16:00
 5. Fenomeni i terrorizmit Sfida e rendit te ri boteror
  Nga Enri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •