Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  lepurushe Maska e bebushja
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886

  Paniku, ankthi dhe emocionet, si dallohen

  Paniku, ankthi dhe emocionet, si dallohen

  Paniku karakterizohet si njė episod alarmi, frike, paniku, i cili fillon menjėherė dhe mund tė zgjasė rreth gjysmė ore. Kur njeriu ėshtė nė kėtė fazė, mund tė shfaqė dridhje tė trupit tė pakontrollueshme, marrje fryme, rrahjet e zemrės shpejtohen, djersitet, i merren mend dhe po ashtu mund tė ketė ndjesi shtrėngese nė fyt apo nė kraharor. Kjo sėmundje ndryshon pak nga format e tjera tė krizave tė anktheve (anxiety attacks), sepse zakonisht ataket e panikut kanė fillim tė menjėhershėm, tė paprovokuar nga ndonjė stimul i jashtėm dhe e kthejnė individin krejt tė pamundur nga ana fizike. Gjithashtu, simptomat mendore/emocionale i influencojnė pozitivisht simptomat fizike dhe anasjelltas, duke krijuar njė rutinė ciklike. Zakonisht ata qė kanė pėrjetuar njė sulm paniku nė jetėn e tyre ka shumė mundėsi ta pėrjetojnė pėrsėri. Kur simptomat dhe episodet janė kronike atėherė diagnoza kthehet nė sėmundje paniku (panic disorder). Krizat e panikut janė ndarė nė tri kategori: 1- Krizė paniku spontane: Kriza vjen pa asnjė shenjė paralajmėruese, ditėn apo natėn. Nuk ka tė bėjė me aktivitetet qė njeriu ėshtė duke bėrė nė atė moment (mund tė jetė edhe duke fjetur). Nuk ka tė bėjė me ndonjė provokim tė jashtėm apo me ndonjė stimul specifik.
  2-Kriza specifike paniku: Kėto kriza provokohen nga ndonjė nxitje (stimulues) i frikshėm apo traumatik. Pėr shembull, njerėzit qė kanė frikė tė gjenden nė mes tė njė grumbulli tė madh njerėzish apo kur njeriu viziton vende traumatike apo kujton situata trauamtike tė sė kaluarės. 3-Kriza paniku tė predispozuara nga situata tė jashtme: Krizat mund tė fillojnė nė disa situata apo ambiente tė caktuara, por jo ēdo herė qė gjenden nė ato situata apo ambiente. Pėr shembull, dikush mund tė kėtė njė krizė paniku kur ėshtė duke ngarė makinėn, edhe pse nuk kanė ndonjė frikė apo ankth nga kjo situatė. Gjithashtu, jo ēdo herė qė vizitohen kėto ambiente fillojnė krizat. Shumė njerėz qė vuajnė nga krizat e panikut tregojnė njė frikė tė papėrmbajtshme sikur do vdesin ose njė ndjesi ēmendurie. Zakonisht, kur njeriu fillon tė ndiejė shenjat e para tė panikut (kur nuk ėshtė spontan), i erren sytė dhe nuk kontrollon gjymtyrėt (kėmbėt) dhe bie pėrtokė. Shumė herė vijnė nė vete kur trajtohen nė urgjence.
  Ankthi
  Rreth 2 % e popullatės kanė pėrjetuar njė lloj forme tė krizės sė panikut. Njerėzit me frikė/ankthe tė ndryshme (psh. agorafobi, frika ndaj insekteve apo mikrobeve), pėrjetojnė mė shumė kriza paniku, sidomos kur vijnė nė kontakt me stimulin (nxitjen) e frikės. Kriza tė tilla kalojnė shpejt kur stimuli i frikės hiqet apo largohet nga pacienti. Kur krizat bėhen kronike, simptomat bėhen mė tė rėnda dhe si rrjedhim dobėsojnė jashtėzakonisht shumė sistemin nervor pėr disa ditė. Krizat e panikut zakonisht shfaqen nė moshė tė re (20-at) dhe femrat janė 2 herė mė tepėr nė rrezik pėr tė shfaqur kriza paniku se sa meshkujt. Zakonisht krizat e panikut ngatėrrohen me atak zemre, gjė qė ndikon negativisht nė vetė-diagnozėn e krizės.

  Shqetėsimet

  1-Kur njė person provon prishje tė theksuar tė humorit dhe tė ekuilibrit emocional, atėherė mund tė thuhet se ai person ka ērregullime tė gjendjes shpirtėrore.
  2-Kur emocionet qėndrojnė nė njė pikė tė ulėt gjatė gjithė kohės dhe ne humbasim interesin pėr jetėn, kjo do tė thotė se po kalojmė njė gjendje depresion
  3-Depresioni madhor karakterizohet nga njė gjendje e rėnė shpirtėrore dhe trishtim qė shoqėrohet me ndjenjėn e fajit dhe tė qenit i pavlefshėm.
  4-Njerėzit kalojnė nė gjendje depresive kur ata kanė probleme nė punė, probleme bashkėshortore, ose kur ndjehen tė pazotė pėr diēka qė duan tė bėjnė.
  5-Shenjė e depresionit mund tė jetė edhe prishja e gjumit, rėnia nė peshė, kėputja, ndjenja e fajit tė kotė.

  Adrenalina, pėrgjegjėse pėr ankthin

  Njė sėmundje fizike e quajtur hypoglycemia ėshtė gjendur tė jetė shkaktare pėr kriza paniku. Ata qė vuajnė nga hypoglycemia kanė receptorė defektive pėr substancėn insulinė, gjė qė nuk lejon kalimin e suksesshėm tė sheqerit nė membranėn e qelizave. Kur niveli i sheqerit nė gjak ulet shumė, truri dėrgon sinjale alarmi nė qendrat hormonale, duke i sinjalizuar tė prodhojnė adrenalinė, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr krizat e panikut. Nė tri forma ėshtė shfaqja e panikut tek tė gjithė njerėzit. Nėse keni pėrjetuar njė formė, nuk ėshtė e thėnė tė mos pėrjetoni edhe tė tjerat, nė tė tri rastet simptomat janė tė kundėrta.

  Emocionet, shkaktarė tė sėmundjeve

  Mjekėt e vjetėr kinezė mjaft mirė e kanė ditur se emocionet luajnė role tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut. Ato janė nė gjendje tė shkaktojnė sėmundje tė llojllojshme, madje edhe te njerėzit shumė tė fortė. Mjafton qė tė godasin nė vende mė tė ndjeshme tė organizmit dhe sėmundja fillon tė marrė hov. Tė gjitha sėmundjet tė shkaktuara prej gjendjes psikike apo ērregullimit tė saj, nė mjekėsi quhen sėmundje psikosomatike. Kėto sėmundje shfaqen nė relacionin shpirt - trup. Dy herė mė tė prekura nga krizat e panikut janė femrat, krahasuar me meshkujt. Zakonisht krizat e panikut ngatėrrohen me atak zemre gjė qė ndikon negativisht nė vetė-diagnozėn e krizės. Ndėrkohė qė 5 kėshilla japin specialistėt, me anė tė sė cilave mund tė kuptosh nėse bėhet fjalė pėr panik, depresion apo emocione. Tė gjitha simptomat ndryshojnė nga njėra-tjetra.

  Syri i majtė kupton emocionet

  Syri i majtė ka mė shumė kapacitet, nė krahasim me syrin e djathtė, qė tė kuptojė emocionet e atyre qė na shikojnė. Kjo gjė e veēantė e syrit tė majtė u konstatua nga njė studim i “American Academy of Neurology”. Syri i majtė ėshtė i lidhur me “qendrėn e emocioneve” tė sistemit nervor, pra me anėn e djathtė tė trurit, dhe kjo e lejon tė dallojė tipin e emocioneve tė atyre qė kemi pėrballė, duke vėzhguar fytyrėn e tyre. Dy pėr qind e popullatės kanė pėrjetuar njė lloj forme tė krizės sė panikut. Njerėzit me frikė/ankthe tė ndryshme (psh. agorafobi, frika ndaj insekteve apo mikrobeve), pėrjetojnė mė shumė kriza paniku. Rreth 20 vjeē ėshtė mosha kur nis tė shfaqen krizat e panikut.

  Trajtimi i kėtyre “sėmundjeve”

  Trajtimet pėrfshijnė ilaēe dhe forma psikoterapie (cognitive-behavioural therapy), e cila u mėson njerėzve si tė mposhtin mendime negative apo tė pėrballojnė ankthe/frika tė ndryshme. Ilaēet pėrfshijnė antidepresantė (SSRI’s, MAOI’s), apo ilaēe anti-anxiety (benzodiazepines; Valium, Ativan, Xanax) pėrpara se tė shfaqet kriza apo nė pritmėri tė saj. Kur kriza parandalohet me ane tė ilaēeve, atėherė cikli ėshtė shumė mė i lehtė pėr t’u thyer dhe nuk shfaqet pėrsėri. Zakonisht, njė kombinim i ilaēeve dhe psikoterapisė jep shenja tė mira (duke i eliminuar fare simptomat apo shfaqjen e krizės, sidomos kur sėmundja ėshtė nė stadet e para). Rreth 70-90 e njerėzve me kriza paniku mund tė kurohen nė mėnyrė tė suksesshme.
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966
  Emocionin e perkufizojme si nje pergjigje ndaj nje ngacmuesi i cili shkakton eksitim fiziologjik, ndjenje subjektive, interpretim kognitiv dhe sjellje te dukshme.
  Ankthi mund te percaktohet si nje ndjenje e vaget e pakendshme frike, merzie dhe shqetesimi per te ardhmen.
  Pergjithsisht, personi nuk ka nje ide te qarte per shkakun real te ankthit. Ankthi eshte shpesh nje reagim i pergjithshem emocional ndaj stresit. Crregullimet e ankthit jane prishje relativisht te zgjatura te rrjedhes normale te jetes, te karakterizuara nga ankthi.
  Paniku - crregullimi i panikut identifikohet nga shfaqja e krizave te panikut qe jane periudha te caktuara te ankthit te theksuar, qe karakterizohennga marrja e frymes, marrje mendsh, keputje, dridhje, djersitje, perzierje per te vjelle, mpirje, afsh te nxehte ose te ftohta, ose nga frika e vdekjes.Krizat e panikut mund te zgjasin nga disa minuta ne disa ore.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,690
  Bebush, kete "emocionet" do te duhej hequr nga radha sepse ajo qe ke menduar te shkruash quhet "treme".
  Trema eshte ajo shkalla me e ulet e panikut (shkalla e ndermjeme quhet frike), kurse ankthi eshte tjeter kategori.

  Keto pra: trema, frika dha panika jane emocione, dhe jane normale. Dallojne vetem per nga shkalla e intensitetit qe rri ne perpjestim te zhdrejte me nivelin e perllogarise se individit. Shkalla me e larte e ketij emocioni eshte shtangja e plote, ose "gurezimi" i subjektit. Nje frike e tille eshte aq e shpejt dhe aq intenzive sa te shtang gjithe muskujt e trupit aq shume sa qe njeriut te afektuar mund ti bijne pantollonat ose t'i zbathen kepucet, ne momentin qe e ka liruar shtangimi dhe tenton t'ia mbathe.


  Ankthi i takon kategorise se ndjenjave per dallim nga grupet emocionale. Ndersa dallimi themelor mes grupeve te ndjenjave dhe grupeve te emocioneve eshte: natyra akute apo kronike e tyre. Emocionet jane akute. Pra te godasin shpejte dhe te leshojne ne kohe relativisht te shkurter. Ndersa ndjenjat kane veti kumulative, pra te zejne me ngadale dhe mund te te mbajne per nje periudhe shume te gjate ose te pacaktuar.

  Megjithese ekzistojne edhe "shqetesime" afat-mesme sic eshte zilia psh, e cila per nga shpejtesia e goditjes ngjet me emocionin por per nga leshimi gjason edhe me ndjenjen.

  Gjithesesi, ankthet mund te jene te llojeve te ndryshme. Ankth i njeriut normal, ankth i njeriut te lekundur dhe ankth i njeriut te semure. Ankthi i njeriut normal qe ka si burim nje shkaktar te percaktueshem dhe konkret, eshte nje gjendje stresi te vazhdueshem dhe intensiv, por qe me eliminimin e shkaktarit pushon dhe zhduket paralelisht me te. Ankthi i njeriut te lekundur eshte me baze depresive dhe shkaktari eshte i mjegullt dhe zakonisht subjektiv. Por mund qe te trajtohet. Per ankthin e semure nuk do te bjeme fjale sepse ai eshte organik, pra qe rrjedh nga defekte fizike te trurit te personit te cilat nuk mund te kurohen.


  (sa per kuriozitet)
  Nje pyetje e shpeshte, e budallme dhe qe vazhdimisht perseritet neper media pa asnje kompleks eshte ajo:"A keni emocione?"
  Kjo shprehje e marrur nga rruga dhe e sjellur nga njerez te rruges ne TV, gabimisht, e zevendesoi shprehjen adekuate dhe te sakte kuptimore per te, - tremen. (Kuptohet, asnjera nuk eshte shqip)

  Pra, "a keni treme" e jo "a keni emocione", sepse njeri pa emocione nuk ka!
  I tille eshte vetem nje i vdekur. Apo me sakte, nje njeri qe e ka humbur vetedijen perkohesisht, ose ai qe ka rene ne kome e qe per dallim nuk ka me as ndjenja.

  Pra emocione quhen teresia e sensacioneve psikofizike te njeriut te cilat permes ngacmimit te jashtem dhe ndermjetesimit kogitiv (pikerisht duke kaluar neper pjesen psiqike qe quhet Uni i personit) manifestojne "shenja" te dallueshme dhe zakonisht te qarta per te tjeret. Gezimi eshte emocion, hidherimi eshte emocion, keqardhja eshte emocion, dhembshuria eshte emocion, e kunderta e keqardhjes eshte emocion (por une nuk e di si i thone) , etj...
  Pra, me tutje: emocionet mund te ndahen ne ato qe subjekti manifeston ne raport me veten dhe situaten e tij dhe ne ato qe manifeston permes unit te tij ndaj te tjereve, pra duke bere krahasimin perpes nje procesi personal kogitiv. Pra permes mekanizmit te "kompasionit". P.sh.: nese personit te trete i ndodhe nje fatkeqsi ne pranine tende, ose ne rrethana ne te cilat mund te te kishte ngjare edhe ty, ti duke e vene veten ne ate pozite fillon te manifestosh keqardhje per te... Kur dikujte i behet nje e padrejte sot dhe e sheh se nje e padrejte e njejte mund te te behet edhe ty neser. Ti shpreh emocione te revoltes. Ne nje rast tjeter, mund te jete meshira emocioni qe te nget ta manifestosh si kundershti etj etj etj

  Prandaj ta pyesesh dikend "a keni emocione" eshte nje budallak njesoj i madh sikur ta pyesesh "a keni ndjenja". Sepse fundi i fundit ndjenjat dhe emocionet jane nje gje e vetme sado qe me futjen e kesaj fjale te huaj (emocionet) kemi bere nje diferencim te perafert mes disa llojeve te tyre i cili mbetet i manget dhe i pasakte gjithe kohen qe ne e perdorim nje term te huaj per te kategorizuar njerin nga keto grupe ndjenjash, kur kemi edhe aso qe me natyren e vet mund te bejne pjese ne dy grupe njekohesisht ndersa ne te tretin jo, ekmr...

  Megjithese keto jane pune qe mund te presin.
  Urime per temen
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 09-11-2007 mė 01:07
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966
  ANKTHI

  Ankthi perkufizohet si nje shtypje emotive e karakterizuar nga dyshimi, frika, ndjenja e humbjes etj. Fjala “ankth” rrjedh nga fjala latine “angustia” dhe nga fjala greke “ankho” terma qe tregojne “shtrengimin”, “shtypjen”, “mbytjen”.

  Kur provojme ankth trupi yne vepron duke prodhuar reagime fiziologjike si p.sh rrahja e forte e zemres, frymemarrje e shqetesuar, djersitje, tharje e gojes etj.

  Ankthi mund te manifestohet ne dy forma te ndryshme:
  -si sinjal i nje kercenimi fizik, pra ne kete rast ka te beje me shume me ndjenjen e frikes.
  -ankthi mund te gjenerohet edhe nga nje rrezik qe kercenon konceptin tone per veten. Ne kete rast nuk kemi te bejme me nje situate qe kercenon integritetin tone fizik, por me nje kercenim per integritetin tone psikologjik, pra ndjenjen e vlefshmerise sone dhe te unitetit tone psikologjik. Ataku i panikut eshte pikerisht rrjedhoje e kesaj forme ankthi.

  Tani le t’ju hedhim nje veshtrim te shkurter hipotezave qe jane dhene ne lidhje me shkaqet e prodhimit te ankthit.
  Per psikanalizen ankthi eshte rrjedhoje e konflikteve te pazgjidhura ne femijeri qe kryesisht kane te bejne me marredhenien prind-femije.
  Psikanaliza ka analizuar ankthet tipike qe mund te shfaqen gjate harkut jetesor:
  1. “Ankthi i asgjesimit” te cilen e provojme gjate lindjes dhe na shoqeron gjate gjithe jetes dhe qe ka te beje me friken e vdekjes.
  2. “Ankthi i braktisjes” te cilin e provojme gjate viteve te para te jetes kur shohim fytyren e nenes dhe na duket se ajo per nje cast zhduket, duke qene se ne nuk kemi akoma aq te konsoliduar konceptin e vazhdimesise se objektit.
  3. “Ankthi i proves apo i shfaqjes”, tipike per adoleshencen(“A do t’ja dal”?, “A do te jem ne gjendje te bej kete gje”?)
  4. “Ankthi i deshtimit”, qe provohet ne moshen e pjekurise dhe qe ka te beje me friken e deshtimit ne ndermarrjet e ndryshme jetesore.
  5. “Ankthi i te mundshmes”, pak a shume i ngjashem me ankthin ekzistencial qe do te shohim me poshte.

  Per shkollen bihejviorale-konjitiviste ankthi vjen si pasoje e keqperceptimit te problemeve dhe ngritjes se skemave per veten dhe te tjeret mbi bazen e ketyre perceptimeve te shtremberuara. Pra per pasuesit e kesaj shkolle me e rendesishme eshte menyra se si perceptohet problemi sesa vete problemi. Mbi bazen e ketij ndergjegjesimi ndertohen pastaj edhe sjelljet tona(ana bihejviorale).

  Psikolget dhe filozofet ekzistencialiste kane dhene nje kendveshtrim interesant mbi ankthin. Per Kiergegardin dhe Sartrin ankthi ka te beje me friken e zgjedhjes mes mundesive te pafundme. “Ankthi lind nga mundesia per te mundur”(Kiergegardi). “Njeriu eshte ajo qe ai deshiron te behet” (Sartri). Pra ne kete rast liria dhe mundesia e zgjedhjes kthehen ne nje “denim” per njeriun, i cili eshte i detyruar te mbaje i vetem peshen e rende te lirise se tij.
  Ndersa per Hajdegerin ankthi lind nga perceptimi i “asgjese”. Ndergjegjesimi se “jemi” perplaset me mundesine tjeter, me mundesine e “mosqenjes”.
  Nga keto nocione filozofike jane ndikuar edhe psikologet ekzistencialiste apo dhe ata humaniste si: Bisvanger, Frankl, Roxhers, Masllow etj. Per ta, ankthi vjen si pasoje e “inautencitetit te individit”, pra dyzimit apo pavertetesise se tij. Ne kete rast, njeriu ka nje raport te keq me lirine e tij, e cila nuk e perballon dot pergjegjesine dhe si rrjedhim kerkon ti ike asaj duke prodhuar mungese sinqeriteti me vetveten dhe paaftesi per te perballuar problemet e perditshme.
  Ne kete kendveshtrim, shkrimtari francez Zhan Grenier ben nje krahasim interesant duke e krahasuar ankthin me nje udhetar i cili do te marre nje udhetim te gjate me tren per kenaqesi te tij personale dhe per t’u c’lodhur nga puna,por duke qene se ai ka para te mjaftueshme sa per te zgjedhur cdo lloj drejtimi,nuk di cilin te zgjedhe dhe perfundimisht ngelet ne toke i deshperuar qe pushimet e tij do te harxhoheshin kot.
  Keshtu edhe ne jete: mundesite jane te shumta, por cilen te zgjedhim?

  J@mes Douglas
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Paniku, ankthi dhe emocionet, si dallohen

  Ndiheni tė stresuar? Kėto superushqime janė aleatėt tuaj kundėr ankthit

  Stresi dhe ankthi janė bėrė gjithnjė e mė tė pėrhapura, veēanėrisht tek brezi i ri. Luftimi i rritjes sė stresit dhe ankthit ėshtė thelbėsor pėr ruajtjen e shėndetit tė mirė mendor. Ndėrsa praktikat si meditimi, stėrvitja dhe teknikat e reduktimit tė stresit zakonisht rekomandohen, ėshtė e rėndėsishme tė njihen gjithashtu pėrfitimet e mundshme tė ndryshimeve dietike.

  Ēokollatė e zezė

  Pak ēokollatė nuk bėn dėm kur bėhet fjalė pėr tė qetėsuar shpirtin tuaj. Kėnaquni me ngrėnien e ēokollatės pasi antioksidantėt e pranishėm nė tė mund tė ndihmojnė nė reduktimin e hormoneve tė stresit nė trup. Ai ndryshon frekuencėn e valėve tė trurit, gjė qė rezulton nė pėrmirėsimin e kujtesės dhe shėrimin e ankthit tuaj.

  Boronicat

  Kėto kokrra tė vogla tė fuqishme janė tė mbushura me antioksidantė dhe vitaminė C, tė njohura pėr vetitė e tyre anti-inflamatore. Kėto gurė tė ēmuar me vlera ushqyese kanė treguar gjithashtu efikasitet nė menaxhimin e niveleve tė stresit. Filloni ditėn tuaj pa stres duke e pėrfshirė kėtė superushqim nė rutinėn tuaj tė mėngjesit. Shijoni ato me kos ose spėrkatini mbi tėrshėrėn tuaj pėr njė fillim tė kėndshėm dhe qetėsues tė ditės suaj.

  Portokallet

  Pėrfshirja e portokalleve nė dietėn tuaj mund tė bėjė mrekulli pasi ėshtė zbuluar se ato kanė veti reduktuese tė ankthit pėr shkak tė pranisė sė vitaminės C. Vitamina C ul nivelet e stresit dhe ankthin pasi redukton stresin oksidativ nė trup. Ju mund tė hani njė portokall si njė meze tė lehtė ose tė shtoni fetat e tij nė njė sallatė ose gjithashtu mund tė shijoni njė smoothie.

  Bananet

  Bananet janė njė burim i madh i magnezit, ku ēdo banane siguron afėrsisht 37 mg tė kėtij minerali thelbėsor. Magnezi luan njė rol jetik nė mbajtjen e njė ritmi mė tė ulėt tė zemrės dhe rregullimin e niveleve tė stresit, duke kontribuar pėrfundimisht nė njė ndjenjė qetėsie dhe kontrolli mbi ankthin dhe ndryshimet e humorit. Qetėsoni shpirtin tuaj dhe stabilizoni emocionet tuaja duke pėrfshirė bananet nė rutinėn tuaj tė pėrditshme pėr njė efekt natyral qė pėrmirėson humorin.

  Patatet e ėmbla

  Konsumimi i rregullt i patateve tė ėmbla mund tė rrisė marrjen e vitaminės B6, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr prodhimin e serotoninės dhe dopaminės. Dopamina rregullon disponimin tuaj dhe zvogėlon ankthin pėr tė mbėshtetur shėndetin tuaj mendor.


  / Revista Psikologji / Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/ndiheni-t...under-ankthit/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pėr: Paniku, ankthi dhe emocionet, si dallohen

  Tė ndiheni tė stresuar, i ankthuar apo i shqetėsuar janė emocione qė mund tė ndikojnė nė shėndetin tuaj mendor dhe fizik. Megjithatė, kėto emocione ndryshojnė nė natyrė dhe nė simptomet qė shfaqin. Ja disa dallimet midis tyre:

  - Paniku: Njė ndjesi e shpejtė e panikut mund tė shkaktohet nga situata tė rrezikshme ose tė kėrcėnuara. Simptomat e panikut pėrfshijnė ndjesinė e humbjes sė kontrollit, frymėmarrje tė vėshtirė, ndjesinė e dobėsisė, dhimbje nė gjoks dhe tė vjella.

  - Ankthi: Ankthi ėshtė njė ndjenjė e pėrgjithshme e shqetėsimit dhe stresit. Simptomat e ankthit mund tė pėrfshijnė tensionin e muskujve, ndjesinė e shqetėsimit ose frikės, tė vėshtirėsitė nė fokusim dhe gjumės.

  - Emocionet: Emocionet janė gjendje tė ndryshme emocionale qė mund tė shkaktohen nga ngjarje ose situata tė ndryshme. Ata mund tė jenė pozitive, si gėzimi, kėnaqėsia, dhe dashuria, apo negative, si zemėrimi, trishtimi dhe neveria.

  Pėr tė luftuar kėto emocione negative, ka shumė mėnyra tė ndryshme, duke pėrfshirė praktikat qė keni pėrmendur si meditimi, stėrvitja dhe teknikat e reduktimit tė stresit. Nėse ndiheni tė prekur nga ankthi dhe stresi, mund tė jetė e dobishme tė konsultoheni me njė specialist shėndetėsor pėr tė marrė kėshilla dhe ndihmė pėr tė trajtuar kėto emocione dhe pėr tė pėrmirėsuar shėndetin tuaj mendor dhe fizik.

  ... ka disa ushqime qė mund tė ndihmojnė nė zvogėlimin e ankthit dhe stresit. Kėtu janė disa prej tyre:

  1. Ushqimet e pasura me Omega-3: Omega-3 ėshtė njė acid yndyrore e cila ėshtė e rėndėsishme pėr funksionimin e trurit dhe pėr tė reduktuar inflamacionin. Disa ushqime tė pasura me Omega-3 janė peshku (si salmoni, sardi, dhe toni), farat e lini, dhe arrat.

  2. Ushqimet e pasura me magnez: Magnezi ėshtė njė mineral i rėndėsishėm pėr funksionimin e trurit dhe pėr tė reduktuar stresin. Disa ushqime tė pasura me magnez janė bajame, fara e kikirikut, avokado, kajsi, dhe spinaqi.

  3. Ushqimet e pasura me triptofan: Triptofani ėshtė njė aminoacid qė ndihmon nė prodhimin e serotoninės, njė neurotransmetues qė ndihmon nė stabilizimin e emocioneve. Disa ushqime tė pasura me triptofan janė bananet, qumėshti, vezėt, dhe mishin e pulės.

  4. Ushqimet e pasura me antioksidantė: Antioksidantėt ndihmojnė nė reduktimin e inflamacionit dhe nė mbrojtjen e trurit nga dėmtimi celular. Disa ushqime tė pasura me antioksidantė janė frutat e borės, boronicat, luleshtrydhet, dhe perimet e gjelbra.

  5. Ushqimet e pasura me karbohidrate komplekse: Karbohidratet komplekse ndihmojnė nė stabilizimin e niveleve tė sheqerit nė gjak dhe nė rritjen e niveleve tė serotoninės. Disa ushqime tė pasura me karbohidrate komplekse janė gruri integral, orizi i kuq, dhe perimet e gjelbra.

  Kjo nuk do tė thotė se ushqimet e sipėrme janė zgjidhja e vetme pėr ankthin dhe stresin, por mund tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shėndetit dhe ndihmės nė menaxhimin e stresit dhe ankthit. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė konsultoheni me mjekun tuaj nėse keni simptoma tė rėnda tė ankthit ose stresit.

Tema tė Ngjashme

 1. Paniku dhe ankthi
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-01-2023, 19:04
 2. Paniku dhe sėmundjet e zemrės. Metodė e re operimi
  Nga Fittox nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-02-2009, 07:04
 3. Ankthi i quajtur ateizėm
  Nga intel inside nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 23:49
 4. Ankthi i quajtur ateizem
  Nga realitetiweb nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2006, 01:49
 5. PANIKU dhe PASOJAT
  Nga Brari nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2005, 08:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •