Close
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 203
  1. #1

    Përse largohen intelektualët nga Shqipëria?

    Albasoul
    President
    Posts: 960
    (10/25/01 11:38:14 pm)
    Reply
    Community Supporter
    Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Cilat jane arsyet kryesore qe largohen intelektualet shqiptare nga Shqiperia. Cfare ben shteti shqiptar ne kete drejtim? Cfare politike duhet te luaje shteti shqiptar qe te krijoje kushtet per joshjen e kesaj shtrese perseri ne shoqerine shqiptare?


    kosovar3003
    Anetar i ri
    Posts: 22
    (11/2/01 9:14:26 pm)
    Reply Re: Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Albo,

    Intelektualët largohen nga Shqipëria për shumë arsye, por një është kryesorja. Politikanëve shqipatrë i duhën më shumë injorantët. Intelktualët ua prishin gjumin e natës, sepse ata nuk mund të qëndrojnë indiferent ndaj gjërave që sot ndodhin në Shipëri.

    ddywz
    Diskutant i rregjistruar
    Posts: 2
    (12/17/01 11:00:27 am)
    Reply Re: Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Une isha nje intelektual ne Shqiperi dhe mezi prita diten qe te ikja. Uroj zotin qe sot ndodhem ne USA. Ketu u martova me nje vajze amerikane. Tani kemi dy femije dhe bejme nje jete te lumtur. Punoj ne nje nga kompanite me gjigande farmacuetike si Consultant in IT, Research and Development branch of GlaxoSmithKline, dhe jam shume i kenaqur. Une nuk jam nga ata qe e shaj Shqiperine, perkundrazi me vjen keq qe u largova. Kuptohemi se asnje nuk don te ndahet nga shoqeria, rrethi familjar dhe vendi ku ke lindur e ke aq kujtime. Aresyeja e largimit nuk ishte per ne boten e "lire" si e mendojne disa Shqiptare. E pregatita veten se do te ndeshesha me jete te eger e plot te papritura por duhet te veprosh me zgjuarsi. Duhet te kuptoni se shumica e inteligjences shqiptare nuk e ka te lehte te emigroje. Aresyet jane se per te gjetur nje pune te ngjashme me ate te Shqiperise, duhet te jesh dikush. Tek ky dikush primarja per mua eshte te flasesh, shkruash dhe kuptosh gjuhen e vendit ku po emigron. Te kesh nje zanat. Me zanat kuptojme, jo doktor, jo mesues/e gjeografie, jo shofer. Te kesh te ardhura fillestare. Ata qe mendojne te levizin njehere se keto vine me pas, bejne gabim per mua. Shprehja e Naimit: pune, pune nate e dite qe te shohim pake drite une do te thoja eshte per ameriken

    Pyetjes se Cduhet te beje shteti shqiptar qe intelektualet te mos largon, une do ti pergjigjesha se Shqiperia se pari ka nevoje per nje shtet ligjor.

    Menjehere mendja e ndonje lexuesi mezi pret te me pyesi se perse nuk kontribove apo kontribon ti qe ky shtet te ishte/jete sic thua ti?

    Une si individ nuk kisha ne dore te beja asgje. Mu mbush koka me biseda te panevojshme me gazeta te pafund e me andrallat e kohes te PPSH. Asnjeri nuk mendonte se cdo te bejme ne te ardhmen por rrine e humbin kohen duke sqaruar historite e se kaluares. Kush e kush mendonte si te vidhte e te pasuroj per vehte pa kuptuar se po vidhte vehten dhe femijet e tij/saja. Te them te drejten eshte per tu hequr kapelen amerikaneve qe jane rreth 270milion, bashkuar ne 50 shtete, flasin te njejten gjuhe, sigurisht me dialekte, qe mbajne flamurin e vendit te tyre ne makina e ne shtepi, e kane vetem dy parti. Flas per Ameriken, pasi ketu jetoj dhe punoj. Ne ndonje vend tjeter mund te jete edhe me mire, edhe me keq.

    Dikush po thote se Amerika ka 200vjet qe s'ka pare lufte me sy prandaj i ka ato te mira. Gaboheni rende ne se keni kete mendim. Matematika me e thjeshte tregon se Shqiperia ka 2milon (force aktive, pa marre parasysh femije e te moshuar)banore qe punojne ne Shqiperi. Sa kohe i duhet nje shteti te vendose ligjin per nje numer te tille banoresh? Une do te thosha jo me shume se 5 vjet nga dita e rrezimit te komunizmit ne Shqiperi. Koha tregoi se kaluan 12 vjet dhe asgje ne drite persa i perket ligjit dhe drejtesise. Une do te thoja se aresyeja duhet gjetur tek vete keta 2 milion qe qeverisin ate vend. Nuk me takon te jap mend e te them se duhet bere kjo apo ajo. Di te them se ne Shqiperi do te shkoj vetem si vizitor, pasi kam gjithe kujtimet e nje jetese prej 30vjetesh.

    Me respekt

    ddywz
    Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
    Einstein

  2. #2
    Fjalet
    Zv. Presidente
    Posts: 310
    (12/17/01 8:42:52 pm)
    Reply ...
    --------------------------------------------------------------------------------
    Vetem nje njeri qe ka arritur te perballoje jeten jashte Shqiperise me forcat e tij, e di me te vertete arsyen pse dhe si perballohet kjo largese.

    Ndersa per shprehjen pune pune nate e dite, qe te shikojme pakez drite - vlen per ne cdo shtet te botes, varet pastaj sa zbatohet.E ketu ne Amerike zbatohet me te vertete, nq se kerkon nga vetja edhe do marresh, do e shohesh driten, dhe per kete jam shume e bindur. Pse ne Shqiperi nuk e shikon ate 'driten' eshte pikerisht mungesa e shtetit.

    E kam parasysh kohen kur u "hapen depot" ne Shqiperi, kush rrembente - rrembente, pa pyetur kush vritej rruges, apo edhe ne mbeteshe vete i gjymtuar gjate ketij procesi (nuk besoj ka njeri qe me kundershton me kete, pasi e pashe vete gjithe cfare ndodhi, dhe nq se nuk e keni parasysh imagjinoni si hidhen kafshet e egra per te rrembyer prene, e pabesueshme ). Vetem se pastaj kur u mbaruan keto qe rrembyen mbeten te gjithe pa gje.

    Shqiperia eshte akoma ne gjendje te tille, nuk po rrembehet nga depot e ushqimit, po rrembehet tek burimet natyrore, rrembehet nga te arrdhurat e njerzve dhe kur te gjithe te mbeten pa gje *sic po mbeten* atehere kane per te hequr dore nga cfare po bejne, po do jete shume vone.

    Derisa ne Shqiperi te dalin njerez, qe do sakrifikojne me gjithe kuptimin veten e tyre per kete vend dhe te qendrojne ne krye te drejtojne popullin, ai vend nuk ka si te behet. Kjo eshte dhe arsyeja pse pyetja "cfare duhet te beje shteti?" me duket shume kontradiktore.

    Amerika nuk eshte shume ndryshe nga Shqiperia, e kam fjalen njerzit qe jetojne perbrenda nuk jane as me te zgjuar e as me punetore se shqiptaret, e vetmja gje qe ndryshon eshte se kjo mase 'me njerez' te ndryshem drejtohet nga ligji. Pra te vetmet kushte qe duhen krijuar jane "menyra si do drejtohet" masa, populli.

    e zgjata shume...

    Gëzuar Festat

    Enip
    Moderator
    Posts: 698
    (1/17/02 9:27:27 am)
    Reply Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Mendoj se intelektualet largohen nga shqiperia pasi se pari vendi nuk u ofron asgje lidhur me aftesite e tyre,kur mbaron studimet te duhet te sorollatesh sa andej ketej ne kerkim te nje vendi te mire te punes dhe perfundimi eshte se nuk di se ku mund te marresh nje pergjigje pozitive,keshtu te duhet te rikthehesh ne metodate vjetra,por disa here te leverdishme,e kam fjalen,tek "miku" dhe ti ben çmos qe te gjesh nje mik per te siguruar pune.

    Po ashtu mendoj se per fat te keq ne vendin tone nuk vleresohet aftesia,intelekti,por nepotizmi sic duket i rrenjosur thelle ne burokracine shqiptare,akoma dhe sot vepron fuqishem dhe nje te afti i duket vetja i pafuqishem dhe nje kokrize rëre ne dunen e madhe burokratike,e cila as nuk e dallon dot midis miliarda kokrizave te tjera.

    Ne Shqiperi flitet aq shume per mbeshtetjen qe u duhet dhene klases intelektuale,por e keqja eshte se askush nga ata qe flet nuk ben gje per te ndryshuar gjendjen.
    Kur isha ne universitet ne Tirane,shpesh here ka rene rasti te bisedoja me nje profesorin tim dhe vura re se meraku me i madh i tij ishte "emigrimi i trurit shqiptar" dhe ai me thoshte gjithmone derisa shteti nuk arrin dot te investoje per te frenuar kete rrjedhje,atehere nuk ka zhvillim,por vetem regres.Vendi nuk zhvillohet me disa plehra e me miqesira,por mbi bazen e zgjedhjes se njerezve me te zote per pune.

    Sa here lexoj ose bisedoj per kete problem kujtoj fjalet e profesorit tim dhe fatkeqesiht shikoj se ka te drejte.


    bursa33
    Diskutant i rregjistruar
    Posts: 5
    (2/11/02 3:37:35 pm)
    Reply Re: Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    mendoj se Enip i ka rene pikes/ ne largohemi pasi shteti yne s`ka se cfare te na ofroje.

    dua te shtoj nje cike ketu se kjo ndodh per arsye ekonomike/sociale me teper se sa ideogjike/parimore... per kete intelektualet e shkrete te nje vendi te mjeruar (e shume vendeve te tjera) LARGOHEN.
    migrojne,emigronje ose imigronje.
    Vulgu,injoranca,korrupsioni qeveris,ne rruge ka anarki,kriminalitet e pisllek,sistemi ligjor/arsimor/shendetsor eshte POTHUAJSE inekzistent...c`te beje intelektuali i zi.Kur e kush ka mundesi iken per nje te ardhme me te mire qe nuk e gjen/shpreson/enderron ne vendin e tij.
    naten e mire te gjitheve.

    SKENDERBEU2
    SOP #shqiperia
    Posts: 130
    (2/15/02 4:37:16 am)
    Reply Re: Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Dhe une jam i nje mendimi me Enip.

    Nuk eshte problemi vetem tek leku, qe rrogat jane te uleta etj. Por Intelektuali detyrohet te shesi banane qe te jetoje, kete nuk e haj dhe e pije, eshte per te ardhur turp. Me kujtohet nje Humor korcar kushtuar Mesuesve, qe nje njeri pa shkolle arriti qe ti thonte Mesueses ''me laj makinen''.
    Nese jam e do jem Idealist.

    Rrofte shqiperia per drejtuesit qe ka BrRrrrrr

    Gjithe te Mirat
    Redi
    Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
    Einstein

  3. #3
    armando2001
    Anetar i ri
    Posts: 44
    (3/12/02 3:36:55 pm)
    Reply Re: Perse largohen intelektualet?
    --------------------------------------------------------------------------------
    Sepse shoqeria shqipetare ka rene aq poshte sa me shume vlersohet nje "hic" qe ka vene para, sesa nje "koke" qe i ka xhepat bosh.

    Vaj vatani, mjer mileti,
    me keto njerez, ne c'na gjeti.....

    Fjalet
    Zv. Presidente
    Posts: 452
    (3/13/02 12:30:29 am)
    Reply Nuk e di...
    --------------------------------------------------------------------------------
    Pse mendoni se ne bote nuk vleresohet me shume "miku" se nje njeri qe di me shume??

    Ketu (ne USA) me aq sa kam vene re une, ne kompanite e medha dhe akoma me keq ne te voglat mund te arrish te gjesh vend sipas specializimit apo asaj qe ke studiuar (jo me pak po me shume shume shume te sorrollatura dhe jo te gjithe jane me fat) por gjithmone "servilizmi" dhe "injoranca" VLERESOHET, jam duke e jetuar dhe asgje nuk ma mbush mendjen ne te kundert.

    Te vjen ne maje te hundes ta mendosh se je akoma e kontrolluar nga "Nafijet" apo Xha Brahot e Partise. Dhe le te dine ata 100 here me pak se ty, po thuaj ti nje mendim tendin dhe e shikon si mbetesh pa pune dhe pa e ushtruar me profesionin tend se ajo reference te mbetet ne resume per tere jeten.

    E kini parasysh si ishte Shqiperia e gjitha nen Enverin dhe njerzit u gezuan kur erdhi demokracia, ketu je gjithmone nen vartesi te (General Manager - ose Owner)--ai qe ka me shume lek se ty - e nese te vete mendja te hapesh nje biznes tendin i je neneshtruar shtetit pergjithmone.

    Bota eshte e gjitha ndertuar mbi komunizem. Me aq sa kam pasur te bej une mendoj se sa me shume te futesh ne biznes aq me shume i largohesh vetvetes dhe vlerave njerzore te cilat idealizojme te gjithe, kjo eshte per cdo vend te botes.

    Jo te gjithe ata qe mbarojne shkolle gjejne dhe pune ne Amerike!

    Pse u largova une kur gjithe bota eshte njesoj?! Une isha 15 vjec, ca do beja une kur ne Shqiperi nuk kishte drita per tre muaj rresht dhe kushedi sa here fjetem ne dysheme nga plumbat qorre. Te filloj te tregoj tani ato dite nuk do i besoje njeri ketu ku jam...vetem ti dilja tankut para shtepise si ne kohen e gjermanit dhe te behesha heroine per uje...

    Cfare duhet (per mire apo per keq) eshte "shteti" qe ti mbaje te lidhur njerzit pas zinxhirit. Dhe shteti duhet te jape kushtet minimale qe individi te filloje te jetoje jeten jo perfekte...te shese dhe banane kur ka mbaruar shkollen...

    Shqiperia eshte duke kaluar kohe tranzicioni dhe ne ata qe ikem nuk ishim shume te durruar te kalonim kete tranzicion po u hodhem jashte shtetit, ne fazen e pas tranzicionit...

    Eshte teme pa fund e krye. Thjesht do thoja merreni jeten si tu vije, mos e vrisni shume mendjen pse iket, pse erdhet, po shikoni ku do shkoni, cfare do beni...

    vlora67
    Moderator
    Posts: 116
    (3/13/02 1:11:28 am)
    Reply Re: Nuk e di...
    --------------------------------------------------------------------------------

    Fjalet te pershendes dhe te kuptoj.

    Megjithate ky vend (Amerika) te jep mundesi te realizosh dicka nga ana financiare. Me mundim e pune te madhe por njeriu ka mundesi te realizoje nje jetese te mire per familjen.

    Sa per kenaqesine shpirterore une (personalisht) e kam fjetur mendjen. Nuk ndihet njeriu i lumtur pervecse atje ku u rrit.

    Shendet,

    Vlora

    peshk
    Deputet
    Posts: 129
    (3/13/02 2:58:03 pm)
    Reply intelektualet
    --------------------------------------------------------------------------------
    Fjalet, ndofta hera e pare qe flet drejt, sepse flet me zemer ne dore kur i thone. Sinqerisht Bravo !
    Disa fjale ; perse behet njeriu intelektual ? intelektual nuk eshte prirje artistike, s’do talent. Ai qe kryen nje shkolle te larte quhet intelektual, ne kuptimin e gjere te fjales. Te gjithe prinderit duan qe femijet e tyre te bejne shkolle, pikerisht te kene mundesine te bejne pjese tek kasta e intelektualeve. Per nje jete te rehatshme, pa andralla. Intelektuali ( ne pergjithesi) ka jete te lehte. Ai s’rrezikon, s’ve ne loje gje te madhe. Prandaj kurre dhe ne asnje vend intelektuali mesatar, ai i zakonshmi, nuk behet pasanik. Ky intelektual quhet rendom nepunes i shtetit. Intelektuali s’ka zanat, s’prodhon gje, rroga e tij del nga buxheti shtetit, puna e tij varet nga te tjere, prandaj ai kthehet ne sahanlepires per te mbijetuar. Mjafton te lexosh Balzakun dhe ke kuptuar kete kaste parazitesh.
    Pse ikin ata nga shqiperia, sepse jane me shumice, jashtezakonisht shume. Gangrena e komunizmit, te te gjitha shteteve komuniste te evropes lindore ishte mbipopullimi nga ky lloj mileti. Shqiperia theu rekordin e botes, ne intelektuale. Ç’do punetor duhet te mbante kater- pese te tille. Prandaj perfunduam aty ku jemi sot. Jo se nuk u punua, sidomos vitet e para. Ky lloj grami paralizoj gjithe shoqerine. Dhe sot shohim te njejtin mentalitet, nje mesues fshati do te fitoje me shume para se nje katundar qe rrit e kullot 300 dhen. Ai e quan punen e tij me fisnike dhe prioritare se ate te katundarit. Edukues i brezit te ri, i thote vetes me mburrje. Njeriu ka nevoje per mesim, bertet me te madhe kudo. Jo Monsieur ! njeriu ka me shume nevoje per buke, e ne rradhe te pare te mbushe barkun, pastaj faqet, e ne te fundit arsim. Sidomos vogelushet ne vitet e para te jetes. Shqiptari shendetshem prioritar, shqiptari arsimuar sekondar. Aq me mire qe ata po i ikin shqiperise. Diten kur pothuj te mos kete te tille, do te jete fillimi i ngjitjes se saj.


    Sokoli
    Moderator
    Posts: 262
    (4/14/02 12:59:13 am)
    Reply Re: intelektualet
    --------------------------------------------------------------------------------
    Intelektualet largohen sepse fitojne Llotarine! Eshte e thjeshte.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
    Einstein

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Agim Doçi
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, Ministria e Mbrojtjes
    Postime
    2,799
    Përse ikin intelektualët nga Shqipëria!
    Nëse vlen sadopak mendimi im për këtë temë sa sociale aq dhe kombëtare, më lejoni t'ua përcjell mesazhin tim sipas stilit elegjiak të Andon Zako "çajupit":

    KU KEMI LERË?

    Në ç'vend kemi lerë
    krenarë dhe të dhjerë!?
    Në Shqipëri!

    Ku të hedhin më shumë baltë
    dhe fajdet t'i grijnë paratë!?
    Në Shqipëri!

    Ku ka vlerë më shumë gomari
    se shkrimtari apo shkenctari!?
    Në Shqipëri!

    Ku ka bakër, krom dhe ar'
    po s'ke ujë as për t'u lar'?!
    Në Shqipëri!

    Ku jetojm' aq të "gëzuar"
    xhepat bosh - derën e blinduar!
    Në Shqipëri!

    Ku s'punojnë kombinatet
    ku hajdutët ngrenë pallatet!?
    Në Shqipëri!

    Ku i veshin në kokë çorapet
    Ku Kallashi i "lanë hesapet"?!
    Në Shqipëri

    Ku të luan tepeleku
    ku hedh valle sërbi e greku!?
    Në Shqipëri!

    Ku pa punë fitohet leku
    Ku pëllcet, kërrcet dyfeku!?
    Në Shqipëri!

    Ku na mban gjallë kontrabanda
    Ku qeveria punon me banda!'
    Në Shqipëri!

    Ku vishet populli "më trim" i botës
    Me tesha të vdekurish të Europës!?
    Në Shqipëri!

    Ku spiuni bën "transparentin"
    Ku t'a vrasin deputetin!
    Në Shqipëri!

    Ku vampiri bën Parlamentin
    Ku s'e pjerdhin Presidentin!?
    Në Shqipëri!

    Ku jeton një Komb e s'ka të dytë
    Që bën sherr me vehten, e vehtes i nxjerr sytë.....
    Në Shqipëri!

    Agim Doçi

  5. #5
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    “Ikja e trurit shqiptar”

    Dy jane arsyet qe nje intelektual mund ta lere vendin e tije:
    liria per te realizuar veten dhe kushetet e jeteses.

    Mendoj qe shkaku kryesor pse Shqiperise “po i iken mendja” eshte se puna mendore eshte veprimtaria me e nençmuar, per mos te thene e diskriminuar. Njerezit e punes mendore sot jane ne doren e nje grupimi pasanikesh te rinj, qe sduan t’ia dine per kulturen e vendit.

    Ndalimi i kesaj fatkeqesie kombetare do te kerkonte qe Kultura mos te kuptohet si luks, si salltanet, qe nuk hyn ne nevojat ekzistenciale te njeriut (domethene mund te behet edhe pa te).

    Gjithe te Mirat
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Jeta
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Diku mbi nje re te madhe te bardhe...
    Postime
    7
    Per mendimin tim, eshte ajo qe thuhet me pare, qe nuk i krijohen kushtet nje intelektuali te kete nje jete normale, pra te gjeje nje pune te mire dhe te jetojne ne menyre te ndershme ne Shqiperi. Per sa kohe jane ligjet e xhungles qe mbrohen me zjarr nga qeveritaret qe kemi ne Shqiperi, kam pershtypjen se radha e intelektualeve te ndershem do vije duke u pakesuar nga dita ne dite.
    E dua shume Shqiperine dhe pse kam shume vite qe jam larguar, dhe me dhemb ne shpirt kur degjoj dhe lexoj per korrupsionin e atjeshem, por si duket, vetem mafiozet mund te cajne atje, per te tjeret nuk ka te ardhme...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e BORGJEZKA
    Anëtarësuar
    05-06-2002
    Vendndodhja
    Ohio, USA
    Postime
    14

    Ikja nga Shqiperia

    Une jam vajze 17-vjecare, dhe i pyes prinderit gjithmone pse erdhem ne ne Amerike. Ne Shqiperi ishim nje mije here me mire se ketu. Pergjigjen qe me japin gjithmone eshte qe te me edukojne mua dhe vellain tim. Prinderit jane intelektuale te medhenj, dhe erdhen ne kete vend te huaj per femijet.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Agim Doçi
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, Ministria e Mbrojtjes
    Postime
    2,799

    mesazh miqsor

    Të dashur BASHKË FORUMAS dhe BASHKË TË IKUR!
    Ju lexova të gjithëve me shumë respekt, por ajo që më shkaktoj më shumë dhëmbje ishte BORGJEZKA!!!
    Po,po! Ajo hedh në dritë fjalinë:"Prindërit janë intelektualë të mëdhenj, kanë ardhur këtu (në USA) për të edukuar fëmijtë!"
    Ju lutem të më kuptoni drejtë e saktë, sepse ka shumë keqkuptime që ngatërrohen nëpër diskutime dhe nuk del në pah se kush është arsyeja e vërtetë se PËRSE IKIN INTELEKTUALËT!?
    Piksëpari -
    INTELEKTUAL quhet një i shkolluar që të gjitha aftësitë e tija mendore dhe fizike i vë në dobi të kombit, të paqes dhe të njerzimit!
    Le të bëj një koment të vogël, përsa i përket PËRKUFIZIMIT!
    Nëse je me shkollë të lartë dhe nuk ke realizuar kushtet që përmenden në PËRKUFIZIM -mos t'i vijë keq askujt, por kurrsesi nuk mund të quhesh apo të vetquhesh intelektual!
    Sejcili komb ka INTELEKTUALËT e vet, që nepërmjet çmimeve ndërkombëtare, europiane dhe botërore, vlersohen si të tillë! Pra si INTELEKTUAL. Po përmend disa tituj vlersues dhënë INTELEKTUALËVE SHQIPTARË:
    -. çmimi NOBEL për paqen!(Gonxhe Bojaxhiut - Nënë Tereza e Kalkutës)
    -. çmimi SAHAROV për Paqen (Adem Demaçit, Ibrahim Rugovës)
    -. çmimi NOBEL për Shkencën (Ferid Muratit për VIAGRËN)
    -. çmimi i Kalorësit të Kryqit të Artë të Austrisë (At Fishta, Luigj Gurakuqi, Abat Prend Doçi)
    -. çmimi i Nderit të Akademive Europiane (Faik Konitza, Ismail Kadarè, At Fishta, Abat Doçi, Monsinjor Prenushi, Dom Lush Gjergji)
    Pa futur këtu çmimet Kombëtare si NDERI I KOMBIT, URDHËRI GJERGJ KASTRIOTI, URDHËRI NËNË TEREZA, URDHËRI I FLAMURIT etj.etj.
    Pra nëse largohet nga Shqipëria një i shkolluar me emrin Agim Doçi, sepse socialistët nuk i japin punë për "paaftësi", apo sepse nuk bën pjesë në KLANET e tyre MAFIOZE - ky Agim nuk mund të quhet INTELEKTUAL i atyre dimesioneve që na i paska dhënë KOMBIT, PAQES dhe aq më shumë NJERZIMIT vlera të jashtazakonshme! Kështu që ikja e tij prej Atdheut, nuk është fatkeqësi kombëtare! POR FATKEQËSISHT si Agim Doçi kanë ikur plot, janë bërë shumë! Mos harroni se kjo SASI në fund të fundit është CILËSI! Aq më tepër duke qenë Person Publik dhe më pas Personalitet Publik falë aktivitetit të gjithanshëm, një njeri i tillë i mungon vendit, i mungon shoqërisë, i mungon familjes dhe të afërmve, i mungon shoqërisë!
    Përse ika unë?
    Nuk kisha prona! Nuk kisha të ardhura financiare! Më hoqën nga RTSH-ja sëbashku me Koço Devolen për paaftësi(!) Krejtësisht një heqje politike nga ana e Partisë Socialiste dhe e Kryetarit të saj rrugaç Fatos Thana Nanosi!
    Falë aktivitetit tim si Gazetar Profesionist (jam anëtar i Forumit Botëror Press International), falë dhuntisë vetiake si autor i më se 704 poezive për Kosovën dhe trimat e saj që janë bërë Hymne të Shqiptarëve Atdhetarë, falë aftësisë time për të mbijetuar kam 4 vite që punoj në Zvicër si Drejtor i Press Office në një Kompani Zvicerane, jam njëkohësisht themelues i Revistës me prestigjioze EKSKLUZIVE që botohet çdo muaj në 165 faqe (e ilustruar) në Gjermani dhe shitet në të gjitha hapsirat ku jetojnë shqiptarët!!
    Po! Më djeg malli për Shqipërinë, do vij dita të kthehem atje! sa të qërohen nga pushteti ata që e morrën me kallashnikov dhe me 3 gishta pushtetin! Apo jo!?
    Me respekt për të gjithë atdhedashësit
    Agim Doçi

  9. #9
    qesharake thjesht qesharake. futem ne forum hedh syte sa andej ketej edhe cte shoh? Zoti Agim Doci ka shkruar dicka tek kjo teme ... me mendimin se nje poet eshte nje njeri qe flet nga shpirti, impulsiv, me ideale edhe aspak viktime e shoqerise konsumiste, etj, etj., shkoj me vrap ta lexoj.

    kur cte shoh ... vjershe e cajupit ... E BASTARDUAR ne nje menyre te atille qe cajupi vete (ndjese paste) do ngrihej nga varri e do qante nga hidherimi. me te vertete te vjen keq ... te prishet dita edhe pyet veten se si njerez me njefare edukate (qe me sa duket nuk implikon njefare kulture) mund te arrijne e te ulin veten e kombin e tyre ne kete status. jemi shqiptare edhe shqiperia, gjuha shqipe balta shqipe, etj., na japin identitetin. por eshte e kote megjithate te futesh ne debate te sterperseritura rreth identitetit ...

    nje gje tjeter qe me beri pershtypje tek zoteria qe me acaroi gjendjen nervore eshte fakti se si me plot gojen lavderon veten edhe shan te tjeret. nuk eshte aspak veti mosbesimi te vetja apo veti e nje njeriu qe nuk do caje kurre ne jete fakti qe te presesh lavderimet nga te tjeret ... perkundrazi mua me duket vlere e rralle tek njerezit kjo veti.

    shqiperia ... ah e mjera shqiperi ... shqiperia "do behet" diten qe zoti doci edhe une bashke e ju te tjeret te bashkeikur do ulim prapanicen e te punojme per ate vend, per idealet tona. pavaresisht se ne pushtet mund te jete nano apo berisha. eshte thjesht e kote, naive madje budallaqe qe te presesh qe gjerat qe nuk pelqejme ne te na i ndryshojne te tjeret ... mbase eshte thjesht rrjedhoje nje jete 50-vjecare kur asgje nuk varej nga individi.

    lirine per tu "realizuar" nje njeri duhet ta marri vete, ta fitoje vete dhe liria per tu realizuar tashme ne shqiperi egziston ... kuptohet asnjehere nuk eshte e lehte te marresh apo fitosh dicka.
    persa u perket kushteve te jeteses ... atere skam cthem, jo sepse justifikoj "kokat" e shqiperise nga ky fakt po se me duket perseri veti qe nuk i perket nje shpirti te paster e qe me verte do te bej dicka per vendin e tij.

    e se fundi do ju lutesha zoti Doci qe te fshinit pjese aspak te domosdoshme edhe fyese (mbase jo per ju qe mund ta kosideroni veten te dhj.. , po per njerez si mua qe me verte kane dinjitet edhe e ngrene koken perpjete kur thone qe jane shqiptare) tek bastardimi i mesiperm perndryshe do ndihem e detyruar ta bej vete.

    edhe te gjitheve ju qe punoni jashte duke qene asgje, megjithese dikur keni qene dikush, ju uroj fatkeqesi.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
    Einstein

  10. #10
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    ështe vertet nje kenaqsi t'ju degjosh.............vertet, sepse ju e meritoni.......vertet. Sepse jeni me te vertet nje femer.........e vertete.

  11. #11
    E gjifa Maska e Henri
    Anëtarësuar
    14-04-2002
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    1,086
    Arbush, ndryshimi i tonit me duket qenka i shoqeruar me tharjen e tufes se luleve. Nuk qenke dhe aq keq pas shkuljes se "te huajit". Me kenaqe.

    Intelektualet qe ikin nga Shqiperia? Ne pamje te pare do i pergjigjesha se edhe Kanadezet i ha Amerika; ketu ku jam une, 30% e studenteve qe mbarojne shkollen nuk punojne asnje dite te vetme ne Kanada. Pra ne pamje te pare, fakti qe intelektualet i ikin nje vendi do me dukej normal, dhe jo shume shqetesues. Ne nje kendveshtrim tjeter (te drejtuar nga gjaku qe me shton rrahjet) me tmerrojne pasojat qe shkakton kjo rrjedhje. Me tremb pasiviteti yne per te kundershtuar faktoret, perulja deri ne gjunjezim ndaj "fatit" qe neve na qelloi kriminel e horr e i paskrupullt e na drejton vendin (le ta quajme politikan). Letargjia jone po zgjat shume. E ç'eshte me e frikshme, kur ua them keto fjale miqve te mi qe jane akoma atje, me shikojne (e ndiej permes telave te nderlidhjes) si te isha budallai me i fundit qe sapo u poll mbi toke, e me thone: ashtu flet ti, se vete s'je ketu! Sado te jem per zgjedhjen e lire e demokratike, ikja e trurit te kombit tone, nuk me duket aspak e mbeshtetur ne keto te fundit. Moskthimi me duket tejet vetevrases, per aq kohe sa akoma ngre peshe perkatesia dhe gjaku. Sa vlere ka egzistenca jone? Ne vendin tone, pothuaj asgje. Por egzistenca nuk dhurohet, po te ishte keshtu do te mjaftoheshim vetem duke qene vizitore te Tokes. Egzistenca vuloset fort me ulerime, me ngritje e force. Sikur secili nga ne te vinte veten ne krye te kombit tone, e pastaj t'i bente pyetje vetes: a mbijetoj dot une i paperdhosur? Sikur pergjigja te ishte JO, sa nga ne nuk do t'i hynin fare kesaj pune? a nuk do te ishim te gjithe ne nje vend sikur te mposhtej egoja personale e t'i lihej vend me te zotit e jo me te fortit e arrogantit?

    Ornament, thuaje dhe ti nje fjale, se flet fuqishem!

  12. #12
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Henri, nen urdherat e tua MISS! Une per ty, thyj ekranin e kompjuterit me koke, ose kullufis tastjeren. Per me teper une e kam dhene mendimin tim me kohe, aty me lart te forumi i vjeter. Ne ate kohe notoja, nuk vrapoja.

    Tjeter; 1) S'me takon te flas, s'jam intelektual (te gjithe njerezit e medhej perveç Kadarese (?), s'kane qene kurre te tille)
    Sidoqofte; 2) Une mendoj qe kur dikush ka si qellim te jetes, realizimin e projekteve grandioze, ikja nga shqiperia eshte me se e justifikuar, pare kushtet e saj, ketu s'flas per ato ekonomike, por ne potencial njerezor. Te shpjegohem, nje aktor ose ta zeme kengetar, ka si nevoje te pare te kete admirues, sa me shume aq me mire per te. Nuk behesh Madonna ne shqiperi, sepse mungon turma milioneshe e fansave.
    As Nene Tereze nuk behesh, mungon turma milioneshe e leckamaneve.
    Po keshtu mund te themi, per te gjitha mjeshterite. Sikur BARI te dush te behesh, me i madhi nga barinjte, duhet ta lesh shqiperine, mungojne milionat e deleve.

    Mu kujtu diçka; "Kur ti vret nje njeri quhesh kriminel, kur ti vret dhjetera te tille quhesh diktator, kur ti vret mijera njerez NGADHENJYES, ndersa kur ti vret miliona e me shume, quhesh ZOT.
    Pra, thjesht kantiteti ben diferencen

    ps, nen hijen tende lexoj.
    (dikush ka vene si nenshkrim "ne k'omet e fanarit, eshte erret" a diçka te ngjashme, qe me pelqen shume).

  13. #13
    Shpirt i Lirë
    Anëtarësuar
    15-04-2002
    Postime
    898

    opo se ka keq ky

    Pse ikin ata nga shqiperia, sepse jane me shumice, jashtezakonisht shume. Gangrena e komunizmit, te te gjitha shteteve komuniste te evropes lindore ishte mbipopullimi nga ky lloj mileti.
    Por prape,

    une mendoj se dhe ato pak me mend qe jane preferojne te ikin nga Shqiperia qe me oferten e pare qe u jepet se sa te rine ne te.

    Pra flas per ata qe jane vertete te zote ne profesionin e tyre.

    Perendimi vlereson aftesine dhe te shperblen ku e ku me mire se sa ato pak therrime qe mund te te ofrojne ne Shqiperi. E tille eshte gjendja aty - vjen üergjigja nga ana tjeter!

    Ç'duhet bere?

    Shteti duhet te kete programe te qarta mbi frenimin e largimit te intelektualeve nga vendi, ne kerkim te kushteve me te mira te punes e jeteses jashte.

    Shembull.
    Sot ne bisede siper me nje kroat, e pyes se ne cfare projekti aderon dhe kush e financon projektin e tij.
    Me thote- filan projekt dhe financohet nga shteti kroat.
    Ne Kroaci jane hapur shume vende pune ne universitete dhe institucione shkencore me thote, kohet e fundit.

    Une rri si e hutuar e akoma ne timen, po kush i financon ?
    Shteti kroat me thote.

    Ja pra!
    Shteti duhet te gjeje rruget e menyrat per te arritur nje gje te tille, te krijoje nje klime pune e mireqenie te mire per intelektualet.

    Nuk mund te mjaftohemi - he se keshtu eshte gjendja ne Shqiperi, s'kemi ç'te bejme.

    Jo!

  14. #14
    nje gje qe harrrova te thoja dje qe fenomeni i "kokave" qe largohen nga vendi i tyre nuk eshte vetem shqiptar por ndodh me te gjithat vendet e botes te pazhvilluara apo ne zhvillim e siper, dhe quhet brain-drain. nje nga vendet qe e ka te theksuar kete gje eshte edhe serbia, por ama kur flas me serbet e kane mendjen gjithmone te kthehen ne vendin e tyre, megjithese po ti krahasosh kushtet qe ka tani shqiperia me serbine ... hajt ma puthni shqiperine ne lulke te ballit. e nejse me ...

    edhe perseri vjen per ju nga goja ime ... apo nga gishtat e mi ... per te njemijten here .... (tanananana mbahuni fort) MOS PRISNI TUA SJELLIN GJERAT NE GOJE PO LUJENIIII !!! kjo eshte per ty eni qe thu shteti spo ben gje. mlidhe menjen goce ska per te bo gje te pekten per nja 10 vjet te tjera i here po, edhe ju qe do ktheheni ne shqiperi nuk do punoni per shtetin po ne rradhe te pare per veten tuaj, per familjen edhe se fundi per memen shqipni' me kryt n'hi. spo me vjen te mbaj fjalim serioz sot ...

    kur degjon zerin e lulkes ...
    qysh e len arba kopene ...
    pellet 2 a 3 here
    ene iken e merr dhene...
    ene me marsi ishalla
    Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
    Einstein

  15. #15
    ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
    Anëtarësuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    TIRANE
    Postime
    439

    Intelektualet

    Ne lufte - te vrare...
    Ne diktature - te burrgosur...
    Ne ''demokracine e sotme'' ne thonjeza - ne emigracion...

    Kush jep per vendin e tij eshte intelektual, kurse kurr vetem merr nga nje vend edhe i jep nje vendi tjeter ate se quaj intelektual.

    Intelektualet ne Shqiperi jane apo sjane 3 veta me numer ata smund te bejne shume.

    Per nje shqiperi me te mire vetem brezi i ri mund ta bej...
    C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    pa lexuar asgje nga ato qe jane shkruar ketu sepse eshte vone dhe syte me jane skuqur

    kaloja rrugeve te durresit , isha kthyer mbas shume vitesh

    "po he mer cm thu ime ? osht me mir te dish apo te kesh?"
    "une i cop karrocier kom qen, pom shif ime..plot me pare, poa at profesornat e trapit, skane as brk n ****"

    ja pse ikin intelektualet..shqiperia po i shet lire
    ..e do ti bleje shume shtrenjte..po te jene akoma ne shitje..


    "hajt shnet ime , ene mos e rruj se kto martnit i paguj vet"

  17. #17
    Zog Shqiponje Maska e Iceberg
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Larg Atdheut
    Postime
    212
    Sepse bastardet ju bejne te pamundur mbijetesen ne Shqiperi.
    Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e toni_d
    Anëtarësuar
    17-03-2003
    Vendndodhja
    gjunje me gjune me popullin
    Postime
    51
    Sepse Shqiperia eshte mbushur me kriminela qe qeverisin , dhe njerezve te thjeshte shkolla i eshte bere nje gje pa vlere sepse ligjin e bejne mafiozet dhe rrugacet injorante.kesaj i thone te jete "permbysur bota"
    ME MIRE GJALLE SE SA VDEKUR!!!

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Ne det...
    Postime
    383
    Lexova nga fillimi e deri ne fund.Ne pergjithesi jane thene te tera,te mira e te keqija.
    Me pelqeu shume Sokoli ne mos gaboj
    Une jam ne Rumani prej 10 vjetesh.Do thoni qe vend te mire kam gjetur per te emigruar por nuk eshte emigrim sepse erdha e paditur dhe ketu mund te them qe u bera "intelektuale" nese quhem e tille.Kam mbaruar fakultetin e stomatologjise dhe po mbaroj edhe nje spacializim.Pra u bene 10 vjet dhe te them te drejten mezor po pres te mbaroj dhe te kthehem.
    Kur ishim ne gjimnaz qeshnim e talleshim me vargjet" Ku eshte balta me e embel se mjalta ? Ne Shqiperi"
    Mua vertete ashtu me duket tani.
    Sido qe te jete atje,eshte vendi ku ke lindur ,ku ke kaluar periudhen me te bukur e te paperseritshme te jetes,femijerine,ku cdo gje rreth teje te flet ne gjuhen tende,ku eshte njeriu me i dashur ,i vetmi per seicilin nga ne NENA!Per mua keto te gjitha jane shume te rendesishme.
    Ok,ikin intelektualet,por ne te njejten kohe lindin te tjere.Ne plan personal seicili aspiron per nje jete me te mire.Ne plan kombetar gjerat jane te lidhura ne nje rreth vicios te cilit nuk ia gjen fillimin dhe fundin sepse perfundojne dhe fillojne ne te njejtin vend.Nuk dua ketu te rri e te analizoj.
    Thashe me lart qe seicili shikon te miren personale.Po te rrish e te mendosh ,sic thuhet ne nje liber "Thuaji zemres PO" , ne fund: ...kur te arrish ne nje kryqezim dhe nuk di nga te drejtohesh,ulu dhe rri dhe degjo zemren,cfare te thote ajo , dhe ne ate drejtim nisu..."pra po te mendosh ,cfare jane gjerat me te vertete te rendesishme per ty si njeri?Une mendoj se ate mbushje shpirterore per te cilen ka nevoje njeriu ne kete jete te shkurter mbi dhe,e gjen vetem atje ku edhe shpirti eshte i pasur.
    Ndoshta dola nga tema por desha te thoja vetem cfare ndjej une ne lidhje me largesen.Te tjerat jane thene e sterthene.Shteti,individi?Cfare mund te beje njeri pa tjeterin?
    Laguna Blu

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2003
    Vendndodhja
    Toronto.CA
    Postime
    6

    JEMI SHQIPETARE DHE S'NA VJEN HIC TURO PER KETE

    Ju pershendes shume per temen qe keni hapur.
    po me vjen shume keq qe disa nga ne e shohin Shqiperine si dicka te larget, Pa shpresa, Te humbur! Edhe une jam larguar prej 3 vitesh nga shqiperia po malli po me gerryen dhe e di se ketu nuk jemi me mire se atje, po prap nuk kthehemi prapa. PSE?
    Sepse kemi frike nga vetja jone. Mundohemi ,luftojme per tu barazuar me keta ketu por ka shume gjera qe napengojne.
    Mua me vjen keq kur shikoj qe cdo dite vijne e vijne pa mbarim nga Shqiperia emigrante te rinj, te mashtruar per gjendjen dhe kushtet qe do gjejne, per veshtiresite qe do heqin. MEgjithate ju uroj te gjitha te mirat ju emigrant kudo qe jeni ne per bote. dhe shpresoj qe nje dite te gjithe do te kthehemi ne ate vend te bekuar.
    KU ESHTE BALTA ME E EMBEL SE MJALTA ?-------------------!

    PUNONI PER TE JETUAR, MOS JETONI PER TE PUNUAR.
    GOOD LUCK For all AlbanianS around the world.I love you all and I mis UUU..:^dreret

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aleksandri i Madh, shqiptar?
    Nga ibiza në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 559
    Postimi i Fundit: 23-10-2011, 11:04
  2. Përse jetohet ose përse jeton?
    Nga GrifshA_ në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 18-06-2007, 09:00
  3. Përse largohen dy që duhen, pa thënë lamtumirë?
    Nga SaS në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 121
    Postimi i Fundit: 14-11-2006, 18:13
  4. Nano dhe Berisha si mund te largohen?
    Nga tani_26 në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:51
  5. Mjeket pa Kufij largohen nga Afganistani
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-07-2004, 11:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •