Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 111 prej 111
  1. #101
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Pse eshte fshir shkrimi im asgje ska pas te keqe thjesht nje pyetje ?
    Nuk i kam lexuar se cfare keni shkruar ju por mendoj se duhet te keni kundershtuar kete tipin qe paska udhetuar ne kohe.


    Edhe pse gjendem ne nje pozicion te favorshem kohor nga postimet e mesiperme (qe jane bere ne vitin 2007) e them me plote goje qe kjo eshte vec nje genjeshter qe disa e hengren me deshire te madhe.

    Nuk eshte e nevojshme te themi qe asgje konceptuale nga ato qe shkruhen nuk eshte provuar, por ajo cka njihet deri me sot eshte se askush te pakten dhe per 50 vitet ne vazhdim (50 eshte nje numer teper i vogel por per te qene 1000000 % i sigurt le ta leme kaq) nuk ka per te ekzistuar makina e kohes.

    Duhet te jesh i krisur te pohosh te kunderten, sepse shpikja e nje makine te tille do te thote te pranosh nje nivel teknologjik teper te larte qe sot per sot dhe per shekullin ne vazhdim nuk eshte i mundur te arrihet.
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  2. #102
    Historia e ktij tipit qe ka udhetuar ne kohe, qenka nje skenar i bukur filimi.

  3. #103
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga GeNi_25 Lexo Postimin
    Nuk i kam lexuar se cfare keni shkruar ju por mendoj se duhet te keni kundershtuar kete tipin qe paska udhetuar ne kohe.


    Edhe pse gjendem ne nje pozicion te favorshem kohor nga postimet e mesiperme (qe jane bere ne vitin 2007) e them me plote goje qe kjo eshte vec nje genjeshter qe disa e hengren me deshire te madhe.

    Nuk eshte e nevojshme te themi qe asgje konceptuale nga ato qe shkruhen nuk eshte provuar, por ajo cka njihet deri me sot eshte se askush te pakten dhe per 50 vitet ne vazhdim (50 eshte nje numer teper i vogel por per te qene 1000000 % i sigurt le ta leme kaq) nuk ka per te ekzistuar makina e kohes.

    Duhet te jesh i krisur te pohosh te kunderten, sepse shpikja e nje makine te tille do te thote te pranosh nje nivel teknologjik teper te larte qe sot per sot dhe per shekullin ne vazhdim nuk eshte i mundur te arrihet.
    Une nuk i kam besu po e kom bo ni pyetje tjeter rreth asaj qe ka thene po dikujt i ka pengu edhe e paske fshi

  4. #104
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Pse eshte fshir shkrimi im asgje ska pas te keqe thjesht nje pyetje ?
    U fshine disa replika qe kishin dale shume jashte teme. Sme intereson besimi ose jo ne kete histori, mjafton qe te qendrohet brenda temes dhe mos kaloje ne chit chat. Fakti mbi mundesine ose jo te udhetimit eshte diskutuar dhe diskutohet ne nje tjeter teme ketu tek Shkenca. Do ju lutesha qe mos perzihen temat.

    Faleminderit

  5. #105
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anėtarėsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Ngjarje e cuditshme e ketyre cifteve qe rreshqiten ne kohe, kuptohet nese videot nuk jane "fake".



    • The rest is silence.


  6. #106
    Eshte shume fascinating si fenomen. I kam pare te plota keto fragmente dhe sbehet fjale per fake. Unexplained Mysteries (libri), botimi i pare, ka nje kapitull te tere mbi Time Slips dhe sidomos pershkrimi i nje gruaja qe e gjeti veten ne Versajen e shek 18 eshte i mrekullueshem. Ishte vizitore ne Versaje (viti diku 1930) dhe krejt papritur hodhi nje hap ne oborrin e pallatit per ta gjetur veten ne nje realitet qe i perkiste Maria Antoinettes apo Josephine Bonoparte. Pra ka ndodhur si fenomen dhe normalisht, quhet komplet paranormal dhe i pashpjegueshem.

  7. #107
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anėtarėsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Hmm, Josephine...duhet te kete pasur nje pervoje te bukur. Megjithate ajo gruaja qe udhetoi ne shek 18, ishte e vetedishme qe gjendej ne 'timesplit' apo e kuptoi me vone? Sepse keta qe solla une ketu se kishin idene se cfar ju ndodh, por e kuptojne me vone. Pastaj si arriten te paguajn me monedha moderne ne kohen e viteve 1900 dhe si nuk ju beri pershtypje makina? Kjo me ben te dyshoj!
    • The rest is silence.


  8. #108
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    po paradoksi i gjyshit lol?une shkoj prapa ne kohe vras gjyshin tim dhe pastaj i bie qe te mos lind une.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #109
    Citim Postuar mė parė nga Zombi Lexo Postimin
    Hmm, Josephine...duhet te kete pasur nje pervoje te bukur. Megjithate ajo gruaja qe udhetoi ne shek 18, ishte e vetedishme qe gjendej ne 'timesplit' apo e kuptoi me vone? Sepse keta qe solla une ketu se kishin idene se cfar ju ndodh, por e kuptojne me vone. Pastaj si arriten te paguajn me monedha moderne ne kohen e viteve 1900 dhe si nuk ju beri pershtypje makina? Kjo me ben te dyshoj!
    Mesa me kujtohet ajo nuk po e kuptonte dot faktin qe ishte split ne nje tjeter periudhe kohore. Mendoi se mos ishte nje inskenim per turistat dhe vetem kur vuri re ndryshimin drastik te ambjentit perreth, shtuar ketu dhe veshjet e vete njerezit atehere kuptoi qe dicka kishte ndodhur. Sa per pyetjet qe me ben nuk di ca te them.

    Citim Postuar mė parė nga KING_SNAKE Lexo Postimin
    po paradoksi i gjyshit lol?une shkoj prapa ne kohe vras gjyshin tim dhe pastaj i bie qe te mos lind une.
    Ke nje shpjegim mese te gjate tek tema e Eksperimentit te Filadelfias per Paradoksin e Gjyshit.

  10. #110
    Poashtu, duke lene menjane pyetjet e papergjigjura te Zombit, ne historine e pare thuhet se ora e dores ngeli e pandryshuar edhe pse po udhetonin ne te shkuaren per nje fare kohe! C'lidhje mund te kete ana mekanike e nje pajisjeje qe udheton ne kohe me realitetin kohor?!. Ne rast se makina, si pajisje mekanike, punon, pse nuk mund te punoje ora?! Te jete ironia e funksionit te ores, qe mat kohen, te kene ndonjefare lidhje me udhetimin kohor?!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  11. #111
    Fenomeni i ndalimit te ores eshte i njohur dhe ne raste te tjera. Sme kujtohet numri i fluturimit po nje avion i linjes British Airways qe kalonte ne Bermuda mbasi provoi efektet misterioze te asaj qe ndodh aty, rezultoi se kishte oren 15 min mbrapa ne kohe me ate te aeroportit. I njejti fenomen kishte ndodhur me oren e cdo pasagjeri ne bord. Shpjegimi i dhene eshte qe ne momentin qe ka time slips, koha leviz relativisht ne menyre te njejte per personin qe e ka eksperiencen por kjo nuk ndikon pjesen tjeter. Pra e thene ndryshe cdo gje ndodh ne nje fraksion sekonde pa afektuar kohen ne teresi.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema tė Ngjashme

  1. Rexhep Mitrovica
    Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •