Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Keze (Kozeta) Zylo

  Njė gonxhe e zjarrtė noton mbi vale

  Eueurrisin dallendyshet ne eatine e perrallave,
  Te gezuara se ndertojne folete e tyre,
  Ne sqepin e arte qielli i vajzerise sime,
  See fshihet papritmas, pas ngjyres se ylbereve.
  Ja ashtu si akuarel i levizshem,
  Pasqyrohen buzet mbi pikellimin e shkuar,
  Afshi i puthjes risjell zgjimin,
  Ate magji sa vite shkuar!
  Si gjethe mbi uje dritheron zemra,
  E rrathe, rrathe formon ngadale,
  Papritur ndez llambushkat e shpirtit,
  Nje gonxhe e zjarrte noton mbi vale.

  Manhattan, 2007  Dallgėt e kaltra tė vajzėrisė

  Si zilka kujtimesh tingellojne,
  Netet e arta studentore,
  Braktisur nga vitet qe vijne,
  Varur ne shelgje shkembore.
  Neper afshe avujsh dashurie,
  Vizatoj yllezimin e neteve,
  Qe kercejne valsin e lumturise,
  Me petalet e puthjeve,
  Brenda kopsave te mendafshta,
  Lehte, lehte, feshferrijne,
  Larg, ne dallget e kaltra te vajzerise!

  Washington, 2006  Tė gugitem si bebe

  Te gugitem si bebe,
  Kur gishtrinjte e mi krehin floket e tua,
  E ne vetmine e syve blu,
  Shoh ylber dashurish,
  Qe ravijezojne trupin tim,
  Ne shtratin bashkeshortor!
  Nga mushti i puthjes,
  Mbeti dashuria,
  Si nje substance sherimi,
  E ne mornica buzesh,
  Shpirtezohesh ti,
  Aty ku bashke te dy neper vale,
  Vallezojme valsin e dashurise,
  Pergjithmone ne te dy!

  Miami, 2005  Nė hojėza mjalti!

  S’e di ku fshihen Romeot sot,
  Dhe ne c’puthje eshte nje Zhuliete,
  Ne libra vee i kam lexuar,
  E’me emenden muzen kete mengjes?
  Ne udhe shoh ca te shkalafitur,
  Ca djelmosha si skiftere,
  Askund nuk ndjej ne blin te malit,
  Parfum Romeo dhe Zhuljete!
  E duke ardhur prane endrres sime,
  Si simfoni dhimbjesh ne dashuri,
  Ne prelud tingujsh rrokulliset loti,
  Ne hojeza mjalti, nuk je me ti!

  Tiranė, 1992  Pimė nektar

  Ku me erdhe pa kuptuar,
  Zhveshur sot ne endrren time,
  Vale puthjesh aty i hodhe,
  Neper buze si strehe kujtimesh.
  Si Marmide rreshqas ne lot,
  Derdhur sot nga syte e tu,
  Ne preludin e nje endrre,
  Pime nektar ne te dy!

  Las Vegas, 2000  p.s. krijimet e kėsaj teme u dėrguan nė adresė tė Forumit Shqiptar nga Kozeta Zylo.

 2. #2
  Mesazh publik per keze zylon! Besoj se si presorke letersie puniste me eksperience te gjate pune, dhe si e konvertuar dhe rehabilituar ne nje imperialiste revizioniste tejet e perkushtuar, do te arrish ta marresh mesazhin.
  RRuaji eshtrat e tua vargje dhe ta atyre pseudo-poeteve te asaj pseudo-akademise letrare kini krijuar, ne "shejtnin" tuaj.


  Tė Bijtė e Shekullit tė Ri

  MIGJENI

  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
  e ēuem grushtin pėr me luftue
  ndėr lufta tė reja
  dhe me fitue...
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  filizat e njė toke sė rimun me lot,
  ku djersė e ballit u dikonte kot
  se dheu ynė qe kafshatė e huej
  dhe nė marrzi duhej shum shtrejtė t'u paguhej.
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
  kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
  edhe fatlumė
  ditėm me thanė :
  S'duem me humbė
  nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
  jo! jo! s'i duem humbjet prore
  duem ngadhnim!
  ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi tė lirė!
  S'duem, pėr hir
  tė kalbsinave tė vjetra, qė kėrkojnė "shejtnim",
  tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
  qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
  kangėn monotone, pa shpirt, tė sklavnis
  tė jem' njė thumb i ngulun ndėr trutė e njerzis.
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  me hovin ton e tė ndezun peshė,
  ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
  dhe pėr fitore kem' me ra fli.
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

Tema tė Ngjashme

 1. Pikpamje per poetin Izet S. Culli
  Nga Jorgo Telo nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-04-2009, 09:53
 2. Kozeta Bakiu
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2009, 02:34
 3. Dosja e korrupsionit shteteror
  Nga Anton nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 03:30
 4. Humor nga glaukus_001
  Nga glaukus 001 nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-08-2002, 12:34
 5. Kozeta
  Nga Fiori nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 13:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •