Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    Eri_eri DjAl KuCoVaR Maska e EnRy
    Anėtarėsuar
    07-05-2006
    Vendndodhja
    Verdalle
    Postime
    310

    Sherbimi ushtarak eshte i nevojshem per njeriun?

    Cfar rendesie ka sherbimi ushtarak tek nje i ri?

    Sic e dini shum te rinj shpipetar nuk kane deshir te kryejne sherbimin ushtarak
    kjo ndoth nga qe repartet ushtarake nuk kane kushtet e jeteses apo thjesht u duket i panevojshem ky sherbim?
    ,,,,,,,,,,,,((((""""))))
    ~<@@@(((EnRY)))@@@>~
    """"""""'''((((,,,,,))))

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Duke mesuar se si eshte tendenca e konvergimit te politikave, per mendimin tim sherbimi ushtarak nuk eshte i domosdoshem, jo vetem ne vendin tone, por edhe ne te gjithe boten. Te mos qenit i domosdoshem, nuk do te thote te mos qenit i preferuar. Nese persona te ndryshem kane deshire te listohen ne ushtri dhe te kryejne sherbimin qofte sepse duan, qofte per rekrute perspektive, atehere eshte deshire personale. Mendoj se koha duhet shpenzuar me gjera qe ia vlejne vertet.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Per kete nuk e di.Por mendoj se kushtet per nje sherbim ushtarak ne Shqiperi nuk jane edhe aq te mira.Por duhet te behet e nevojshme.Ketu ne Greqi ne fakt kur shkojne ushtar kane vrare edhe veten.Por atje ne ushtri kane mesuar drogen,cigaren etj.Por nga nje ane ka edhe te mirat nje djal duhet te mesohet te perballoji vet disa gjera nga jeta por edhe te perballoji disa gjera nga ushtria.

  4. #4
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar mė parė nga EnRy
    Cfar rendesie ka sherbimi ushtarak tek nje i ri?

    Sic e dini shum te rinj shpipetar nuk kane deshir te kryejne sherbimin ushtarak
    kjo ndoth nga qe repartet ushtarake nuk kane kushtet e jeteses apo thjesht u duket i panevojshem ky sherbim?
    Humbje kohe[/SIZE]
    Te ndalon ne moshen me aktive qe mund te besh dicka
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 03-12-2007 mė 14:45

  5. #5
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Nuk mendoje se eshte i nevojshem per njeriun,eshte thjeshte nje detyrim ligjore i cili zbatohet vetem per ata te cilet zgjedhin midis shkolles se lart apo detyrimit ushtarak.
    Feel the pump √

  6. #6
    Wćy ųf tħé Šąwņ Maska e _Elena_
    Anėtarėsuar
    06-02-2006
    Postime
    975
    Thon se kur cunat shkojn ushtare,piqen lol
    Si puna e rrushit,eshte aguridh dhe kur ka sezonin piqet dhe behet yummy
    Ti lart ke vajt ushtar? :P

  7. #7
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Kam njohur shum shum tipa cuna dhe goca qe duan te shkojne ne ushtri.. dhe madje e kane "enderr" sherbimin ndaj shtetit.. Madje njera lol.. u merzit se nuk plotesonte kushtet per te sherbyer ndaj Us troops ne luften ne Irak.. Sa qante lol.. mua me vinte pak per te qesh.. se mendoja mbaruan cunat qe ngelen gocat..

    Pse te mos ta besh dicka qe eshte ne fund te fundit dicka e mire.. Ushtria ju kalit kshu qe ia vlen per mendimin tim te shkosh.. Nuk pretendohet qe te te pelqeje.. por sa me shum sprova te kalosh ne jet aq me i forte behesh..

    Un do u pyesja.. A mendoni se gocat jane mire per ushtarake? lol..
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  8. #8
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anėtarėsuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704
    Sherbimi ushtarak eshte nje obligim moral ndaj shtetit tend (shtetit qe ti e don) ne radhe te pare,e pastaj edhe nje experience e jashtezakonshme e nevojshme per cdo njeri (mashkull sidomos).
    Keshtu qe une jam i mendimit se detyrimi ushtarak nuk duhet hequr.
    Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

  9. #9
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Citim Postuar mė parė nga _Elena_
    Thon se kur cunat shkojn ushtare,piqen lol
    Si puna e rrushit,eshte aguridh dhe kur ka sezonin piqet dhe behet yummy
    Ti lart ke vajt ushtar? :P
    Zogu une zgjodha nje rruge,universitetin,nese neser - pasneser do me duhet kryej ndonje muaj, do e bej thjeshte si qytetar i thjeshte dhe si detyrim ligjon.
    Sa per tu pjekur,vetem te digjem une,s`kam ku shkoje me


    Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
    Un do u pyesja.. A mendoni se gocat jane mire per ushtarake? lol..
    Mbaj mend femijerin time kur femrat e benin ne menyre te persosur "Zborin" por ateher ishte nje kohe tjeter,ishin vitete e diktatures qe mundesonin kete rregull ushtrie ndaj seksit femer.

    Sot per sot nuk jam dakort qe nje femer te bej kete sherbim ushtarak,shume gjera kan ndryshuar me kalimin e kohes dhe per kete pasojat do jene nga me te ndryshmet ..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dj-GabrieL : 01-05-2007 mė 20:13
    Feel the pump √

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    Citim Postuar mė parė nga Korca_Reli
    Humbje kohe
    Te ndalon ne moshen me aktive qe mund te besh dicka
    Besh dicka?

    Ku ka veper ma t'nderueme e ma t'dobishme se me vue jeten n'rrezik per kombin tand? C'ka ma t'randsishme ka kush me ba?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 03-12-2007 mė 14:46
    Defend the second amendment

  11. #11
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Edhe un them humbje kohe. Nqs eke nda menjen per tu bere ushtarak eshte pune tjeter, atehere te behet profesion. Po nqs shkon sa per te bo aty 3 muaj a sa eshte, eshte vetem humbje kohe. me shti ne arme mesojne te gjithe.

    Prandaj sot ne ushtrine shqiptare shkojne vetem ata qe sjane ne shkoll, e skane ca me bo. Te gjith romet & gabelat shkojne ne ushtri se jane pa shkolle.

    Besh dicka?

    Ku ka veper ma t'nderueme e ma t'dobishme se me vue jeten n'rrezik per kombin tand? C'ka ma t'randsishme ka kush me ba?
    Ai quhet mobilizim, po u shpall lufta i dalim zot atdheut. Po ne kohe paqeje, (ska per te pas me lufte ne Ballkan) sja vlen te shkosh ne ushtri me jevgjit.

  12. #12
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Sherbimi ushtarak ka shume te mira, midis te cilave permend:

    - te meson te njohesh sakrificen
    - te meson si te bashkejetosh me njerez te tjere te cilet ne situata normale as nuk do i flisje me goje.
    - te stervit durimin
    - te meson disiplinen ne nje menyre te tille qe nuk e meson dot ne familje

    dhe ne e fundit fare qe me duket me e rendesishme eshte qe sakrifikon interesin dhe rehatin personal per interesin e kombit qe eshte nga gjerat me madhore qe dikush mund te beje.

    Zemrushe, ti pyete per femrat ushtare, un kam pas rast me njoh dhe punu me shume te tilla, po si gjithshka, disa jane te dedikuara per pune, disa te tjera jane dembele dhe e kane mendjen me u anku :P
    ABNK, ca dege sherben ?
    NeverAgainVolunteerYourself

  13. #13
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004
    Zemrushe, ti pyete per femrat ushtare, un kam pas rast me njoh dhe punu me shume te tilla, po si gjithshka, disa jane te dedikuara per pune, disa te tjera jane dembele dhe e kane mendjen me u anku :P
    ABNK, ca dege sherben ?
    Jo re se nuk ankohen te gjitha ..

    Un kam pas fatin te njof disa ushtarake wanna be qe ishin si "kafshe" lol.. s'te linin radhe te beje gje ne ore te fiskultures se te ngrinin hopa ty e mu bashke loool.. eh, ca ishin ato.. Sot jane duke luftuar ne Irak me duket.. s'kam marr shum info..
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    Po i pergjigjem kesaj teme pasi e pashe te arsyeshme te jap mendimin tim duke qene dhe vete nje ushtarak i mirefillte i diplomuar, dhe qe kam stervitur rekrute ne sherbimin e detyrueshem ushtarak ne shqiperi.
    Tani problemi shtrohet nese eshte i nevojshem apo jo? Aspak seshte i nevojshem por qe akoma eshte detyrim ne SHqiperi deri ne moshen 27 vjeēare kete e di.
    Ne kohet e sotme ky sherbim ka menyra per tiu shmangur ketij sherbimi pasi eshe ligji e pranon, pasi ka kerkesa per ushtare karriere( me pagese ) qe kyrejne keto detyra.
    Sa per femra ushtarake ato kane ekzistuar dhe do ekzistojne edhe ne shqiperi, por jo te sherbimit te detyrueshem, ato ishin oficere ne role drejtuese e komanduese, sot ato sherbejne edhe ne policine e shtetit ne detyra te ndryshme.

  15. #15
    ThE KinG Maska e Imperator
    Anėtarėsuar
    23-04-2007
    Vendndodhja
    Albania
    Postime
    448
    Une nuk kam bere ushtri pasi nuk me kap detyrimi ligjor por sipas mendimit tim eshte i nevojshem, pasi ne ushtri meson shume gjera, meson si te perballosh jeten vete, te ben mire per trupin dhe shendetin pasi je ne aktivitete fizike e shume e shume te tjera. Pastaj te ben mire dhe nqs te jepet variant per te punuar si badiguard apo roje me pagese, pasi nqs nuk ke mbaruar ushtrine nuk mund te punosh ne keto sektore.

    Imperator
    Albanian Perandory

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004
    Sherbimi ushtarak ka shume te mira, midis te cilave permend:

    - te meson te njohesh sakrificen
    - te meson si te bashkejetosh me njerez te tjere te cilet ne situata normale as nuk do i flisje me goje.
    - te stervit durimin
    - te meson disiplinen ne nje menyre te tille qe nuk e meson dot ne familje

    dhe ne e fundit fare qe me duket me e rendesishme eshte qe sakrifikon interesin dhe rehatin personal per interesin e kombit qe eshte nga gjerat me madhore qe dikush mund te beje.

    Zemrushe, ti pyete per femrat ushtare, un kam pas rast me njoh dhe punu me shume te tilla, po si gjithshka, disa jane te dedikuara per pune, disa te tjera jane dembele dhe e kane mendjen me u anku :P
    ABNK, ca dege sherben ?
    Shume mire e the.

    Army, por ka nji vit qi kam dale prej sherbimit. Shumicen e kam shpendzue n' XVIII Airborne Corps (best time of my life). Nji deployment n'Kosove, dy n'Iraq, nji n'Kuwait, plus udhtime t'shkurta n'Kore t'Jugut, Okinawa, etj.
    Defend the second amendment

  17. #17
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    sherbimi ushtarak nuk eshte fare i nevojshem.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  18. #18
    Canna-log Maska e Artson
    Anėtarėsuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Sherbimi ushtarak eshte i detyrueshem me ligj por ky lloj ligji ne Shqiperi prek vetem qytetaret me banim ne fshat.

    Ne ato kushte ne te cilat ndodhet ai ne Shqiperi, s'quhet sherbim ushtarak por skamje, mbijetese. Zakonisht shkojne ata qe shohin si perfitim buken me caj falas.
    Kur jam rrethuar nga njerėz tė vegjėl s'ndjej madhėshti, por mjerim! M.Roēi

  19. #19
    Citim Postuar mė parė nga abnk
    Besh dicka?

    Ku ka veper ma t'nderueme e ma t'dobishme se me vue jeten n'rrezik per kombin tand? C'ka ma t'randsishme ka kush me ba?
    Me sa di une shqiperia nuk eshte ne lufte me ndonji vend.
    Edhe peer mua humbje kohe per shumicen , do ishte shum mire nese do te ishte me zgjdhje.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Ēaushi
    Anėtarėsuar
    03-05-2006
    Vendndodhja
    Nė Atdhe!
    Postime
    3,283
    Per gjithsecilin qe ka aftesi fizike dhe psiqike eshte i nevojshem dhe do thosha edhe i domosdoshem berja e sherbimit ushtarak , secili qe e ka perfundu sherbimin ka dicka brenda vetes qe do ta kujtoi perjetsisht ...eshte edhe nder e krenari bartja e shenjave kombetare ne uniformen e nje ushtaraku brenda dhe jashte shtetit te tij.

    pershendetje !
    Dhuro shumė...e prit pak!

Tema tė Ngjashme

  1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
    Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 214
    Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
  2. Kėshtu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  3. Studentet dhe Sherbimi Ushtarak ne Shqiperi
    Nga Enri nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 03-06-2010, 18:18
  4. Shėrbimi ushtarak nė Shqipėri
    Nga Eni nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 18-10-2006, 10:34
  5. Shėrbimi ushtarak i detyrueshėm
    Nga liridashes nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •