Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102

  Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov

  Barbart e fundshekullit XX!

  KUSH JAN BARBART Q NUK I NDJEK ASKUSH !?!


  Shkruan: Sheradin BERISHA

  M 28.04.2007

  ----------------------------------------

  P r m b a j t j a :

  -Si u ekzekutuan 45 shqiptar n Reak ?

  -Kush jan barbart serb q morn pjes n Masakrn e Reakut

  -Kush jan 35 kriminel serb q morn pjes n vrasjen e 750 shqiptarve dhe rrmbimin e 680 t tjerve nga Gjakova

  -Organizata, 26 marsi 1999: N vrasjen dhe masakrimin e 113 mashkujve t Krushs s Vogl, morn pjes 56 kriminel serb lokal!

  -Kush jan barbart q masakruan 19 antar t familjes Imeraj n fshatin Padalisht

  -Sa Shqiptar u vran m 28 mars 1999 n Izbic t Sknderajt (?!)

  -Kush jan barbart q morn pjes n ekzektutimin e 147 shqiptarve n Izbic

  -Kush jan bandat tjera kriminale serbe q kan kryer krime n Drenic

  -Kush jan barbart serb q u prfshin n vrasjen e Shqiptarve n Sllatin t Fush- Kosovs (?!)

  -Cilat njsi barbare serbe vran e masakruan 42 shqiptar n fshatin Qyshk dhe 35 t tjer n fshatrat fqinje Pavlan dhe Zahaq t Pejs

  -N far rrethanash u masakrua prof.Ruzhdi Berisha

  -Si i dogj Kompleksi Memorial i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit

  -Kush jan barbart serb q kryen krime n fshtatin Kishnic dhe n disa vende tjera t Kosovs

  -Kush jan 22 barbart q jan prfshir n vrasjen e shqiptarve n Klin

  -Kush jan barbart serb q me emrinToga e tmerrit vran e masakruan civil shqiptar n Viti

  -Kush jan barbart serb q kryen krime dhe spastrim etnik n Fush-Kosov

  -ka u gjet n qendrn e torturimit n Prishtin

  -Fotogaleria e Barbarve


  ***

  Vlersohet, se gjat lufts n Kosov (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kan vrar, ekzekutuar apo masakruar n forma m mizore, rreth 15 mij shqiptar, ku 90% prej tyre qen civil t pa armatosu.. N kt periudh kohore jan prdhunuar afr 20 mij femra shqiptare. Gjithashtu, msohet pr rrmbimin e mbi 3 mij shqiptarve, ku pas lufts nj pjes e tyre u gjetn npr varrezat masive n Serbi, ndrsa akoma nuk dihet pr fatin e 2087 t tjerve. Sipas nj prllogaritje, gjat periudhs kohore mars 1998 - qershor 1999, njsit kriminale dhe artileria e rend serbe kan shkatrruar dhe djegur pjesrisht ose trsisht rreth 1.100 vendbanime Shqiptar, kan plakitur, djegur e shkatrruar mbi 200.000 shtpi, banesa, lokale afariste, puntori zejtare, fabrika, shkolla, biblioteka, monumente kulturore-historike, objekte kulturore, shkencore, fetare etj.

  ***

  Pas prfundimit t lufts n Kosov, n nj shkrim hulumtues pr masakrn e Qyshkut (14.05.1999), t publikuar nga Michael Montgomery dhe Stephen Smith, hetuesi i OKB-s pr krime t lufts, Dennis Milner - ka theksuar se (po citoi): Puna e ekipit t tij do t vazhdoj t fokusohet thuaja trsisht n rangun e lart t regjimit t t kryeakuzuarit pr krime lufte, kryetarit jugosllav Sllobodan Millosheviq. Mund t thuhet se Tribunali (i Hags- vrejtja ime) as q sht themeluar ndonjher ose kurr nuk ka pasur pr qllim t vihet pas gjykimit t akterve t krimeve n nivelet e ulta Ne do t insistojm, thot z. Milner - n at se ata n krye jan personat prgjegjs.dhe se ata, duke qen t implikuar, kan trhequr kmbzn.. E dhe M. Cherif Bassiouni, nj tjetr hetues i OKB-s pr krime lufte n Kosov, mbshtet fokusimin e Tribunalit t Hags vetm mbi Sllobodan Millosheviqin dhe bashkpuntort e tij t lart. Z. Bassiouni, pr udi deklaron (Po citoi): shtja themelore, nuk sht n dnimin e krimeve t kaluara, por n parandalimin e krimeve t ardhshme!!!

  Nse bazohemi n deklarimet e ktyre faktmbledhsve t OKB-s pr krimet e kryera n Kosov, me lehtsi mund t nxjerrim prfundimin, se: qindra kriminel t formacioneve militare dhe paramilitare serbe duke prfshir ktu edhe serbt lokal, t cilt u prfshin drejtprdrejt n vrasjen e shqiptarve, plakitjen, djegjen dhe shkatrrimin e pasurive t tyre si dhe n shprnguljen me dhun nga trojet strgjyshore, nuk do t arrestohen kurr pr t dalur para drejtsis ndrkombtare apo asaj vendore.

  Edhe pas tet vjetve nga prfundimi i lufts, duket se Gjykata Ndrkombtare e Hags por dhe vet gjykatat vendore n Kosov jan marr shum pak (mos t theme aspak) me arrestimin e kriminelve, t cilt lirshm shetisin n Serbi, Mal t Zi, npr Kosov dhe gjithandej npr bot.

  Ndonse n shkrimet e mija kam prekur n mnyr fragmentare kt tem mjaft serioze, n vijim do t shprfaqi disa argumente tjera q kan t bjn pikrisht me krimet dhe kriminelt, emrat e t cilve tashm dihen botrisht, por uditrisht nuk merret askush me ta.

  ***

  Si u ekzekutuan 45 shqiptar n Reak ?

  N mngjesin e 15 janarit 1999, banort e fshati Reak u zgjuan t rrethuar nga formacionet militate dhe paramilitare serbe. Sipas dshmitarve q mbijetuan krimin forcat serbe t pozicionuara n disa vende prreth fashtit fillimisht kan granatuar Reakun me artileri t rend ndrkoh q kmbsoria ka filluar t lviz n brendi t fshatit. N kt situat dramatike shum fshatar gjat prpjekjeve pr tu larguar nga fshatit zihen rob nga njsit kriminale serbe dhe grumbullohen n oborrin e shtpis s Sadik Osmanit. Nga dshmitart msohet se, kriminelt serb pasi i kan legjitimuar burrat e zn, i kan shtri pr toke dhe kan filluar ti rrahin mizorisht duke prdorur kondakt e armve, shqelmat, dru, zinxhir dhe gjsende tjera t forta.

  Gjat rrahjeve t pamshirshme n oborrin e Sadikut, dgjohej large gjma dhe britma e burrave, ndrsa n bodrumin e shtpis, qanin e lemeritnin tmerrshm grat dhe fmijt e mbyllur me dry.

  Pas nj or e gjysm rrahjesh pr vdekje, njsit barbare serbe (dikur n mesdit) kta burra i rreshtojn n kolon pr nj duke i urdhruar t ecin n drejtim t malit dhe te vendi i quajtur Gropa e Bebushit ndalohen nga njsit tjera kriminale serbe. Pikrisht n kt vend barbart me rafale automatike (nga afrsia) i ekzekutojn 45 veta, n mesin e t cilve ishte edhe nj grua.

  At dit t kobshme janari u vranut ASLLANI, Banush AZEMI, Ragip BAJRAMI,Halim BEQIRI, Rizah BEQIRI, Zenel BEQIRI, Lutfi BILALLI, Ajet EMINI, Bujar HAJRIZI, Myfail HAJRIZI, Sknder HALILI, Haqif HYSENAJ, Hajriz IBRAHIMI, Hakip IMERI, Murtez IMERI, Nazmi IMERI, Meh ISMAJLI, Muhamet ISMAJI, Ahmet JAKUPI, Eshref JAKUPI, Hajriz JAKUPI, Mehmet JAKUPI, Xhelal JAKUPI, Jashar JASHARI, Raif JASHARI, Shukri JASHARI, Fatmir LIMANI, Nexhat LIMANI, Salif LIMANI, Bajram MEHMETI, Hanumshah MEHMETI, Arif METUSHI, Haki METUSHI, Ahmet MUSTAFA, Asllan MUSTAFA, Muhamet MUSTAFA, Sadik OSMANI, Jashar SALIHU, Shukri SALIHU, Bajrush SHABANI, Ahmet SMAJLAJ, Sheremet SYLA, Shyqri SYLA, Bajram XHELADINI, .Njazi ZYMERI.

  Me 16 janar 1999 shefit i misionit t OSBE-s ambasadori amerikan William Woker, gjat nj vizite n vendin e ngjarjes pa hezitim do t deklaroj se: Ky sht krim kundr njerzimit! (Lexo Librin Masakra e Reakut krim kundr njerzimit Shtime 2004)

  Kush jan barbart serb q morn pjes n Masakrn e Reakut

  Sipas dshmitarve q mbijetuan krimin, n vrasjen e bashkfshatarve t tyre (prve njsive militare dhe paramilitare serbe) morn pjes edhe serbt lokal, q punonin n post, n kuvendin komunal t Shtimes etj.

  M 10 qershor 2005 Lvizja KAN tani Lvizja Vetvendosje, s bashku me familjart e Reakut, prmes nj arafi (t vendosur prpara selis s UNMIK-ut) kan publikuar disa emra t kriminelve serb q morn pjes n masakrn e Reakut.

  N kt araf ishin skalitur emrat e ktyre kriminelve:

  1.Bizhidar Markovi
  2.edomir Aksi
  3.Zhivorad Stojetovi
  4.Bogdan Noji
  5.Jovica Stojkovi
  6.Momir Risti
  7.Zvonko Risti
  8.Ljubomir Noji
  9.Nenad Marinkovi
  10.Pavle Marinkovi
  11.Zoran Nedelkovi
  12.Sllavisha Marinkovi
  13.Vojisllav Janiijevi
  14.Milivoje anovi
  15.Jovica Jovanovi
  16.Stojan Aksi
  17.Millorad Kosti
  18.Dragisha Kosti
  19.Dragan Tasi

  ***

  Kush jan 35 kriminel serb q morn pjes n vrasjen e 750 shqiptarve

  dhe rrmbimin e 680 t tjerve nga Gjakova

  M 7 maj 2005 Lvizja KAN tani Vetvendosje, s bashku me organizatnThirrjet e Nnavenga Gjakova, n ndrtesat afr UNMIK-ut dhe institucioneve t Kosovs, kan vendosur nj araf me dimensione 20m x 4m, n t cilin kan skalitur 35 emra t kriminelve serb q akuzohen nga familjart e viktimave si prgjegjs pr vrasjen e 750 shqiptarve dhe rrmbimin e 680 t tjerve nga komuna e Gjakovs.

  Emrat e kriminelve jan:

  1.Stanojevi Momilo

  2.amovi Sreten

  3.Stanojevi Milan

  oli Rade
  Slavkovi Milan
  Stanojevi Sava
  Kova Slobodan
  Stojanovi Sava
  Deki Milan
  Deki Momilo
  Rai Dragan
  Mirkovi Vuk
  Vujovi Vaso
  Vujovi Nikotin
  Ragi Darko
  Simi Bozhidar
  Stefi Nikola
  Stefi Bojan
  Obradovi Ljubisha
  Pantovi Radovan
  Pantovi Mili
  Jovanovi Aca
  Bozhovi edomir
  Jovanovi Sava
  Risti Predrag
  Jovanovi Goran
  Shqepanovi Millosh
  Krsti Srgjan
  Diki Milan
  Diki Momilo
  Dimi Zvezdan
  Jovanovi Sinisha
  Rajkovi Gojko
  Drashkovi Laza
  Lazarevi Doka
  ***

  Organizata, 26 marsi 1999: N vrasjen dhe masakrimin e 113 mashkujve t

  Krushs s Vogl, morn pjes 56 kriminel serb lokal!

  M 26 mars 2005, Organizata, 26 marsi 1999, nga Krusha e Vogl n bashkpunim me Lvizjen KAN tani Lvizja Vetvendosje, n nj tjetr araf t vendosur prball Selis s UNMIK-ut dhe Qeveris s Kosovs kan skalitur emrat e 56 kriminelve serb lokal (vendas) q akuzohen nga familjart e viktimave pr vrasjen, masakrimin dhe djegjen e 113 burrave dhe djemve t fshatit Krush e Vogl. Organizata 26 marsi 1999, nga Krusha e Vogl ka prgatitur edhe nj material prej disa faqeve (me fotografi etj) ku ka sqaruar masakrn e ndodhur m 26 mars 1999 n kt fshat, dhe kt material ia kan dorzuar:

  -Prokuroris Publike Prizren,

  -Prokuroris Publike Prishtin,

  -Departamentit t Drejtsis s UNMIK-t Prishtin,

  -Njsis s Policis s UNMIK-t pr Krime Lufte Prishtin dhe

  Njsis s Tribunalit t Hags Prishtin.

  Por, pr udi asnj organ i ktyre instancave t drejtsis, nuk ka marr mundin t nisin hetimet pr kt masakr mizore, n mnyr q barbart t arrestohen dhe t marrin denimin e merituar. Duket sikur kta mekanizma t drejtsis, kan lidhur nj pakt mirkuptimi me barbart, duke zhvilluar nj diskriminim pozitiv ndaj tyre.

  ***

  Kush jan barbart q masakruan 19 antar t familjes Imeraj n fshatin Padalisht

  N nj raport t KMDLNJ-s me seli n Prishtin, t lshuar m 6 prill 2000 thuhet: N Sknderaj jan identifikuar emrat e t gjith kriminelve q m 26/27 mars 1999 n Padalisht masakruan 19 antar t familjes Imeraj (n mesin e t cilve 11 femra dhe 5 fmij t moshs 2 16 vjeare). T masakruarit jan: Afrim IMERAJ (2), Ardiana IMERAJ(13), Arijeta IMERAJ (11), Avdyl IMERAJ (67), Bek IMERAJ (53), Feride IMERAJ (21), Fetije IMERAJ (42), Florije IMERAJ (19), Hasan IMERAJ (63), Mihane IMERAJ (72), Mona IMERAJ (72), Muhamet IMERAJ (19), Nexhmidin IMERAJ (?), Rab IMERAJ (30), Rustem IMERAJ (73), Sabahat IMERAJ (21), Shehide IMERAJ (70), Violeta IMERAJ (17), dhe Xhyfidane IMERAJ (14). Kjo list e emrave i sht dorzuar edhe prfaqsuesve t tribunalit t Hags.

  Kriminelt q kan ekzekutuar mizorisht familjen Imeraj, jan serb t ardhur nga disa fshatra t komuns s Burimit (ish-Istogut).

  Ata jan:

  -Predrag Belosheviq (Pjesmarrs i luftrave n Kroaci dhe Bosnj Hercegovin); vllezrit Grujica e Lubisha Belojeviq, Zharko Belosheviq, Zhika Belosheviq, vllezrit Malisha e eda Tijaniq, Goran Tijaniq, Dejan Tijaniq, Vedran Tijaniq, Obrad Tijaniq, Zhivan Vuiq, Mirolub Vuiq, Dushan Vuiq, vllezrit Rade e Milisav Ivanosheviq, Igor Shapiq, Gradibor Radunoviq, Ivan Gajin dhe Zoran Shlaniq t gjith nga fshati Crkolez; Dushan Shapiq e Zharko Shapiq nga Belica; Dragan Cvetkoviq nga Ua dhe Sllobodan Petkoviq nga Zhakova. Pas prfundimit lufts, Shumica prej ktyre kriminelve jan par duke shtitur t lir n Crkolez, fshat ky q ruhej nga pjestart e KFOR-it spanjoll.

  Sa shqiptar u vran m 28 mars 1999 n Izbic t Sknderajt (?!)

  Dihet mirfilli se pas fillimit t bombardimeve t NATO-s kundr caqeve serbe, forcat militare dhe paramilitare serbe ndrmorn nj ofensiv me prmasa shafrosse kundr popullats shqiptare, dhe kjo fushat zhvillohej n kuadr t operacionit t koduar Patkoi. N kto zhvillime t t jashtzakonshme, duke filluar nga data 25 mars forcat serbe me an t artileris s rnd granatuan dhe pastaj i dogjn disa fshatra t Drenics si, fshatrat: Klladernic, Qirez, Lein, Turiec, Vojnik etj. Sipas dshmitarve, gjat ktij operacioni njsit barbare serbe n fshatin Qirez i zun rob disa gra dhe fmij dhe i ngujuan n nj hambar t misrit. Me kt rast disa femra u prdhunuan seksualisht ku 8 prej tyre u vran mizorisht dhe pastaj kufomat u hodhn n tri puse t fshatit.

  N kt fushat shfarosse pr shqiptart, m 27 mars 1999 forca t mdha militare dhe paramilitare serbe granatuan edhe fshatin Izbic t Sknderajt, ku gjat 3 ditve t fundit qen stehuar rreth 5 mij banor (kryesisht gra, pleq dhe fmij) t fshatrave prreth. M 28 mars forcat kriminale serbe rrethojn vendin ku ishte prqndruar kjo popullat dhe pas nj maltretimi t rn fizik, burrat ndahen (n dy grupe) nga grat dhe fmijt. Grupi i par sht drguar n nj kodr t afrt, ndrsa grupi i dyt sht grumbulluar n shtratin e nj lugine dhe sipas planit kan hapur zjarr n drejtim tyre. Me kt rast jan vrar e masakruar mizorisht 147 veta. Po at dit (pas masakrs n Izbic) grat dhe fmijt q ishin mbledhur n nj lndin u detyruan t largoheshin dhe t ecnin kmb n drejtim t Klins, t Gjakovs, Prizrenit dhe me n fund kan prfunduar n Shqipri.

  M 28 mars 1999 n Izbic u ekzekutuan barbarisht: Jetullah ALUSHI, Asllam (Q) AMRUSHI, Asllan BAJRA, Bajram BAJRA, Bajram C. BAJRA, Bajram S. BAJRA, Brahim BAJRA, Fazli BAJRA, Ilaz BAJRA, Sami BAJRA,Bislim BAJRAKTARI, Hajdar BAJRAKTARI, Demush BEHRAMI, Muhamet BEHRAMI, Nuredin BEHRAMI, Asllan DAJAKU, Dibran A.DANI, Sali DERVISHI, Bajram DERVISHI, Ilaz DERVISHI, Musli DOQI, Hamdi DOQI, Ali DRAGA, Cen DRAGA, Hajriz DRAGA, Ismet DRAGA, Murat DRAGA, Rrahim DRAGA, Rustem DRAGA, Zade DRAGA, Avdullah DURAKU, Bel A.DURAKU, Dibran DURAKU, Rexhep DURAKU, Muhamet EMRA, Lah FETAHU, Ibrahim GASHI, Ram GASHI, Halil HAJDARI, Halit HALITI, Fejz HAXHA, Hazir HOTI, Qerim HOTI, Rifat HOTI, Rrustem HOTI, Tahir HOTI, Muhamet HOTI, Sadik HOTI, Shefqet A. HOTI, Vehbi HOTI, Zenel ISUFI, Beqir JETULLAHU, Kajtaz D. KAJTAZI, Bajram KELMENDI, Jetullah KELMENDI, Ram KOTORI, Brahim KOTORI, Hajzer KOTORI, Deli KRASNIQI, Mustaf KRASNIQI, Rrahim KRASNIQI, Azem KUQICA, Sami LOSHI, Jashar LOSHI, Selman LOSHI, Halil MORINA, Sokol H. MURSELI, Beqir MUSLIU, Ilaz MUSLIU, Shaban MUSLIU, Halit MUSLIU, Naim MUSLIU, Mehmet MUSLIU, Hasan MUSTAFA, Azem OSMANI, Fatmir OSMANI, Hetem OSMANI, Muharrem OSMANI, Pajazit D. QAKA, Sabit QALLAPEKU, Ismajl QELAJ, Rexhep QELAJ, Metush QELAJ, Hamz QUPEVA, Ramadan RACI, Halit RAMAJ, Muj REXHEPI, Mustaf SEJDIU, Azem SHABANI, Hysen A. SHALA, Idriz SHALA, Isuf SHALA, Isuf SHALA, Muj SHALA, Sali SHALA, Zymer SHALA, Halim SHALA, Hijraz SHALA, Sadik SHERIFI, Zeqir SHPATI, Riza SPAHIU, Ram SYLA, Brahim TAHIRI, Gani TEMAJ, Hamdi TEMAJ, Hami B. THAQI, Ram H. THAQI, Ajet D. THAQI, Sheremet THAQI, Uk UKA, Zenel VELIQI, Idriz XHEMAJLI, Qazim XHEMAJLI, Jahir ZEKA, Milazim ZEKA, Nj mashkull i paidentifikuar(..) M 28 mars 1999 gjat rrugtmit pr n Shqipri n rimorikio u dogjn pr s gjalli: Zyre FEJZA (61) dhe Zoje OSMANI (70). (Kjo list nuk sht e plot))

  Kush jan barbart q morn pjes n ekzektutimin e 147 shqiptarve n Izbic

  Sipas raportit t KMDLNJ-s (6 prill 2000) n ekzekutimin e 147 shqiptarve n Izbic jan prfshir edhe serbt lokal t fshtarave t Drenics dhe t Burimit (ish-Istogut).

  N kt masakr mizore kan marr pjes: 42 pjestar t familjeve Tomasheviq nga Syrigana, e kta jan:

  Mihajlo Tomasheviq
  Veselin Tomasheviq
  Sllavko Tomasheviq
  Vujadin Tomasheviq
  Nenad Tomasheviq
  Stojadin Tomasheviq
  Igor Tomasheviq
  Miloje Tomasheviq
  Vladan Tomasheviq
  Radoslav Tomasheviq
  Vasilije Tomasheviq
  Milosh Tomasheviq
  Radivoje Tomasheviq
  Preda Tomasheviq
  Srgjan Tomasheviq
  Millorad Tomasheviq
  Mileta Tomasheviq
  Radenko Tomasheviq
  Mile Tomasheviq
  Stojadin Tomasheviq
  Milenko Tomasheviq
  Milan Tomasheviq
  Dragoljub Tomasheviq
  Gjoko Tomasheviq
  Boshko Tomasheviq
  Zhivorad Tomasheviq
  Zhivojin Tomasheviq
  Najdan Tomasheviq
  Nebojsha Tomasheviq
  Nenad Tomasheviq
  Branillav Tomasheviq
  Ratko Tomasheviq
  Filip Tomasheviq
  Dejan Tomasheviq
  Gordan Tomasheviq
  Predrag Tomasheviq
  Despot Tomasheviq
  Tadisha Tomasheviq
  Sinisha Tomasheviq
  Tomisllav Tomasheviq
  Zoran Tomasheviq e
  Goran Tomasheviq , Pastaj
  Branisllav Kragoviq
  Ratko Kragoviq i biri po nga nga Syrigana.
  Pastaj,

  Marko Ristiq
  Marko Damjanoviq
  Dragoljub Rajkoviq
  Jovica Rajkoviq
  Rade Kovaeviq Zec
  Dika Kovaeviq
  Ognjan Kovaeviq
  Gjorgje Mojsiq
  Radosav Kovaeviq Cule
  Mile Jokiq
  Nebojsha Kovaeviq
  Sinisha Jokiq
  Svetozar Ristiq
  Zoran Kovaeviq Princ , t gjith nga Banja;
  Momir Milentijeviq
  Zoran Jovanoviq
  Milutin Arisiq,
  Milan Todoroviq
  Dejan Spasiq
  Nebojsha Nikiq
  Miodrag Komatina
  Niqifor Kovaeviq
  Dragan Dimitrieviq
  Vukmiq Lazareviq nga Runiku
  Todor Deverxhiq
  Rade Deverxhiq
  Dragisha Deverxhiq
  Milan Shteviq
  Dragomir Shteviq
  Miliq Petroviq e
  Ognjan Petroviq, nga Radisheva
  Nenad Shmigiq
  Radoje Shmigiq
  Cvetko Shmigiq
  Dragan Shmigiq e
  Gollub Shmigiq nga Leina.
  Dadosha Iliq
  Zhivoin Iliq dhe
  Momillo Radovanoviq nga Kuica.
  Zhivko Jokoviq e
  Radosllav Kandiq nga Kotorri, si dhe
  Radivoje Rasha Kalenoviq me t bijt
  Dejan Rasha dhe
  Dushan Rasha
  Zvonko Jovanoviq
  Zoran Jovanoviq
  Bllagoje olakoviq
  Nenad olakoviq
  Radosh Lajoviq
  Ilija Trajkoviq
  Rajko Rajiq
  Vllado Bakraeviq
  Lubisha Iliq
  Momo Peleviq
  Sllagjan (polic i komunikacionit)
  100.Sadudin Rexhepagiq (boshnjak) t gjitha nga Sknderaj.
  Goran Shapiq,
  Rade Shapiq dhe
  Dushan Shapiq, q t tre nga Belica e Burimit (ish-Istogut).
  Kt list me emra t barbarve serb e kan n duar UNMIK-ut dhe institucioneve t Kosovs, por sa dihet deri m tani asgj nuk kan br q kta barbar t dalin prpara drjetsis.

  Kush jan bandat tjera kriminale serbe q kan kryer krime n Drenic

  N tetor 1999 n fshatin Sankoc t Drenics, gjat pastrimit t terenit nga njsiti i TMK-s, t Batalionit I-r Ymer Alushani t Brigads 121 Kumanova, n njrn nga ish-bazat e shtabit komandues t bandave kriminale serbe, sht gjetur nj list me emra t formacioneve ushtarake q vepronin n Drenic. Aty jan gjetur edhe numra t telefonave dhe fotografi t ndryshme si dhe ditar q kta kriminel kan mbajtur gjat lufts n Kosov.(Shih: revistn Ekskluzive, nr.1. janar 2000, f.101)

  Lista e emrave t barbarve serb, sht si m posht:

  1.Llazareviq Dragisha, nntoger

  2.Gjorgjeviq Sinisha, rreshter

  3.Blanusha Mile, rreshter i vjetr

  4.Korag Goran, rreshter i klasit t par

  5.Millanoviq Predrag, dhjetar

  6.Radulloviq Nebojsha

  7.Simiq Goran

  8.Kostiq Sasha

  9.Daniq Sllobodan

  10.Gjorgjeviq Zoran

  11.Shabiq Zvonko

  12.Qausheviq Nenad

  13.Jovanoviq Dragi

  14.Momqilloviq Miroslav

  15.Ivanoviq Milivoje

  16.Dejanoviq Verolub

  17.Janjusheviq Zhivorad

  18.Nedelkoviq Bratisllav

  19.Petkoviq Bogolub

  20.Gjoriq Sllavolub

  21.Vaniq Rasha

  22.Dimiq Dushan

  23.Bajrami Igor

  24.Aliq Zoran

  25.Branko Janiq

  ***

  Kush jan barbart serb q u prfshin n vrasjen e Shqiptarve n

  Sllatin t Fush- Kosovs (?!)

  Pas prfundimit t lufts n Kosov, n garazhin e shtpis s Rrahim Imerit n fshatin Sllatin t Fush-Kosovs sht gjetur nj list me emra t pjestarve t forcave ushtarake e policore serbe q morn pjes n vrasjen e shqiptarve n Sllatin dhe n plakitjen e djegien e shtpive t shqiptarve n kt fshat. (Revista: Ekskluzive nr.4 prill 2000, fq.52)

  N kt list figurojn emrat e ktyre kriminelve:

  Zoran Vukdragoviq - toger
  Lubisha Simiq - rreshteri
  Zoran Ristovski
  Dushan Jevriq
  Zoran Joviq
  Mladen Peshiq
  Milosh Mihajloviq
  Marko Zhivoinoviq
  Slavisha Gjorgjeviq
  Miodrag Pejatoviq
  Dejan Mikiq
  Igor Gurkoviq
  Ivan Stanojeviq
  Zoran Mimiq
  Radoje Bulatoviq
  Mile Rangjeloviq
  Cvetko Boshkiq
  Radoslav Ristia
  Slobodan Gjurgjeviq
  Darko Miloviq
  Dragisha Ivanoviq
  Ivan Steviq
  Vladeta Stojanoviq
  Sasha Aksiq
  Nenad Jovanoviq
  Nenad Zhivkoviq dhe
  Dejan Slaviq.
  (Krimineli Dejan Saviq msohet se ishte pjesmarrs edhe n masakrat ndaj civilve shqiptar n Opoj)

  ***

  Cilat njsi barbare serbe vran e masakruan 42 shqiptar n fshatin Qyshk

  dhe 35 t tjer n fshatrat fqinje Pavlan dhe Zahaq t Pejs

  M 14 maj 1999 n fshatin Qyshk (2-3 km afr Pejs) u vran e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjat nj sulmi t furishm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

  N kt dit t kobshme pr Qyshkun , u vran e nj pjes e tyre edhe u dogjn: Ram Dervish Gashi (65), Xhafer Ram Gashi (40), Rrahim Dervish Gashi (55), Rasim Hysen Ramaj (45), Met Shala (55), Selim Maxhun Gashi (50), Haki N. Gashi (45), Jashar Azem Gashi (58), Muharrem Azem Gashi (50), Avni Drevish Gashi (50), Sknder Dervish Gashi (35), Mus Shaban Gashi(63), Ibish Kadri Gashi (55), Rrahim Shaban Gashi (55), Ahmet Rrustem Gashi (35), Emin Bek Gashi (60), Emrush Krasniqi, mysafir nga Vranoci, Ismet Bajraktari, mysafir nga Raushii, Hasan Met Hatamaj - mysafir nga Batusha, Gani Avdyl Hasanaj, mysafir nga Batusha, Hasan Ahmet eku (70), Bedri Ahmet eku (65), Isuf Shala, mysafir nga Grabofci, aush Rrustem Lushi, Ardian aushi (30), Ardian aush Lushi (20), Osman Haxhi Lushi (48), Sefedin Haxhi Lushi (44), Avdullah Lush Lushi (45), Uk Lush Lushi (43), Ramiz Lush Lushi (40), Xhafer Lush Lushi (35), Sknder Lush Lushi (30), Nifa Din Kelmendi (55), Sknder Din Kelmendi (50), Besim Din Kelmendi (38), Ardian Sknder Dina (20), Rrahim Syl Kelmendi (40), Xhem Isuf Kelmendi (40), Mentor Shaban Kelmendi (22), Avdi Shaban Berisha (58) dhe Zeir Aliaj - mysafir nga Zllopeku.

  N mngjesin e s njjts dit, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra t tjer fqinje, Pavlanin dhe Zahaqin, dhe pasi kishin dbuar nga shtpit e tyre grat, fmijt dhe pleqt, kishin vrar mizorisht edhe 35 shqiptar t pafajshm.

  -N fshatin Pavlan u ekzekutuan:
  1. Zymer Sadik Gashi (70), 2. Agush Selman Gashi, 3. Liman Hajzer Gashi, 4. Haxhi Rexh Dreshaj (41), 5. Shaban Tahir Kelmendi(52), 6. Zenun Shala, mysafir nga Fusha e Pejs, 7. Mus Isuf Lulaj (75), 8. Rrahim Salih Niki (55), 9. Xheirane Brahim Niki(25), 10. Hatixhe Kamer Niki (50), 11.Ajshe Avdyli dhe 12. Gashi-Kelmendi (40).
  -Ndrsa n Zaha jan ekzekutuar kta persona:
  1. Zenel Bek Berisha, 2. Shaban Kasem Neziraj, 3. Sadri Ymer Ramaj, 4. Faton Sadri Ramaj, 5. Valdet Nezir Ramaj, 6. Shpend Rexh Hyseni, 7. Naim Hajrullah Hyseni, 8. Ismet Hajrullah Hyseni,
  9. Haki Hajrullah Hyseni, 10. Sabit Hajrullah Hyseni, 11. Bajrush Avdyl Hyseni, 12. Fehmi Rashit Gjokaj, 13. Hysen Rashit Gjokaj, 14. Ruzhdi Halil Dobraj, 15. Muhamet Halil Dobraj, 16. Halil Halil Dobraj, 17. Bekim Ahmet Delijaj- rom, 18. Shaban Sokol Ramaj, 19. Zymer Osmanaj, 20. Shaban Osmanaj, 21. Fak Rexhep Murati - mysafir, 22. Dem Ahmet Hatashi, nga Leshani.


  N masakrimin ecivilve shqiptar kan marr pjes:

  -Formacioni Frenki, nj njsit komando i emruar sipas udhheqsit t tij Franko Simatoviq - Frenki, e cila ka qen pjes e forcave speciale t sigurimit shtetror t Serbis, t njohur edhe si Crvene beretke (Beretat e kuqe).

  -Operativna Grupa ose OPG (grupi operativ), nj njsit elit i policis serbe, pjestart e t cilit me krenari kan quajtur veten Magla (mjegulla), sepse pas aksioneve t ndrmarra ata nuk kan ln ndonj gjurm. OPG-ja msohet t ket marr urdhrat nga gjeneral t lart n Ministrin e Punve t Brendshme t Serbis. Bazuar n dshmit e disa burimeve serbe, pjestart e OPG-s kan marr pjes edhe n disa masakra tjera famkeqe n Kosov, n Abri t Ult, n Reak, n Pavlan, n Zaha etj.

  -Njsiti snajperist i Armats s Tret Jugosllave, grup q theksohet t ket qen nn komandn e drejtprdrejt t kryegjeneralit t Armats s Tret serbe. Pastaj, grupet paramilitare t ashtuquajtur Munja (vettima). Munja, n nj raport t organizats Human Rights Watch-it (HRW), prshkruhen se ka qen nj mishrim i uditshm i policve, kriminelve dhe t vetquajturve patriot, (plotsisht nn kontrollin e armats dhe policis), t cilt nga serbt ishin konsideruar si legjendar, pr prleshjet e tyre q kishin zhvilluar me Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe pr sulmet e pamshirshme mbi civilt shqiptar.

  (Shih m posht Fotogalerin e barbarve)

  ***

  N far rrethanash u masakrua prof.Ruzhdi Berisha

  Pro.Ruzhdi Berisha ka lindur m 1952 n fshatin Bue t komuns s Sharrit. Me fillimin e lufts lirimtare n Kosov, Ruzhdiu (edhepse ishte antar i Kryesis s LDK-s n Sharr (ish-Dragash) aktivisht mori pjes n shtrirjen dhe organizimin e UK-s n kto an. Pr kt qllim Prof.Ruzhdi Berisha ( pa e ditur shokte tij n LDK) disa her do t udhtoj pr n Shqipri pr t vn kontakte bashkpunimi me disa nga drejtuesit UK-s.  Prof.Ruzhdi Berisha

  Pr t msuar m gjersisht lidhur me aktivitetin e Ruzhdiut dhe lojrat qllimkiqja t luajtura n adres t Ruzhdi Berishs, nga dy zyrtar t LDK-s n Sharr, Halim Shemsidini Kryetar i LDK-s (aktualisht edhe kryetar i komuns s Sharrit) dhe Shaban Halimi sekretar i LDK-s (aktualisht deputet i ksaj partie n Parlamentin e Kosovs) - dhe pr t ditur pr odisejadn deri te vrasja e tij, lexoni shkrimet e gazetarit Bedri Halimi: RUZHDI BERISHA: NJ JET PR DIJE DHE LIRI + VRTET, KUSH E LA VETM RUZHDI BERISHN N OPOJ ?!

  Ndrkaq pr t msuar, se kush kan qen Shaban Halimi, Halimi Shemsidini... n kohn e regjimit t Millosheviqit..., lexoni shkrimin Vazhdimsia e pushtetit serb n komunn e Sharrit! ISH-PUSHTETART E REGJIMIT SERB UDHHEQIN SOT KOMUNN E SHARRIT

  KLIKONI MBI FOTOT E TYRE  Halim Shemsidini Shaban Halimi

  -------------------------------------------------

  Dihet mirfilli se pas fillimit t bombardimeve t NATO-s ndaj forcave serbe n Kosov (24 mars 1999), Serbia intensifikoi fushatn e shprnguljes s shqiptarve nga trojet e veta dhe n kto zhvillime edhe popullata shqiptare n Opoj do t detyrohet t largohet nga vatrat e tyre. Kjo ngjarje ndodhi m 31 mars 1999 kur policia serbe jep urdhr q brenda dy orsh popullata shqiptare e Opojs ti braktisin shtpit e tyre dhe t shprngulen pr n Shqipri. Vetm dy dit m hert (m 29 mars) Kryesia e degs s LDK-s pr Sharr (ish-Dragash), n nj mbledhje t mbajtur n shtpi t Shaban Halimit n Buzez, merr vendimin, q nse vjen deri te shprngulja e popullats nga Opoja ne si kryesi e LDK-s asesi nuk duhet t shprngulemi por duhet t qndrojm ktu.

  Prof.Ruzhdi Berisha meq kt vendim e mori shum seriozisht, nuk do t shprngulet pr n Shqipri, ndrsa antart e tjer t kryesis s LDK-s, prfshir ktu edhe kryetarin e LDK-s pr Sharr, z.Halim Shemsidini (aktualisht edhe kryetar i komuns) dhe sekretarin e saj, Shaban Halimi (aktualisht deputet i LDK-s n Kuvendin e Kosovs) nuk e respektojn kt vendim dhe para t gjithve kalojn n Shqipri. Pra me kt rast duket se Ruzhdiu tradhtohet nga shokte LDK-s dhe kjo tradhti do ti kushtoj me jet. Gjat qndrimit t Ruzhdiut n Buqe (n fshatin e tij t lindjes), forcat kriminale serbe (prmes informatorve shqipfols) i bien n gjurm, dhe pasi maltretohet tmerrshm fizikisht vritet e masakrohet n format m mizore.

  N qershor t vitit 1999, kur njsit e UK-s futen n Opoj, puna e par pr ta ishte vendndodhja dhe fati i Prof. Ruzhdi Berishs dhe t disa personave t tjer q konsideroheshin zhdukur.

  PU e UK-s, informatn e par pr vrasjen e Prof.Ruzhdi Berishs e merr n fshatin Krushev t Gors nga personi Sadik Idriz aktualisht Ministr i Shndetsis n Qeverin e Agim ekut.  Sadik Idriz - Ministr i Shndetsis n qevein eku!

  Sadik Idriz i lindur me 28.02.1954 n fshatin Krushev, deklaron se n fund t muajit prill 1999 n nj lokal - mbltore n Dragash, e cila ishte pron e nj fshatari nga Zlipotoku i Gors, ka biseduar me nj epror serb me emrin Mitojevi Dragutin, i cili n besim i ka treguar se Ruzhdi Berishn e kan vrar n karakollin Stojanovi (n kufi me Shqiprin).

  Krimineli Dragutin, Sadik Idriz(it) i tregon se: Ruzhdi Berisha pasi q sht vrar sht mbuluar me dhe, dhe me dega (dru) dhe kur t nesrmen kemi kaluar aty pari kemi par se kafsht e egra e kishin shpluar kufomn e tij dhe se ja kishin hngr njrn pulp t kmbs. Barbari Dragutin n fund t biseds, Sadik Idriz(it) i ka thn, se:pas lufts do t shkoi n Slloveni sepse rrjedh nga nj familje Serbo-Sllovene dhe me kt rast ia ka dhn adresn dhe numrin e telefonit t vet.

  Adresa e tij sht: Mitojevi Dragutin Rusianov TRG-3. Nr.tel. 99386-61-263-632.

  Pas ktij informacioni t hidhur Policia Ushtarake e UK-s nis krkimin pr gjetjen e kufoms s Ruzhdiut dhe t gjrave prsonale t tij.

  Fillimisht u msua se letrnjoftimi i prof.Ruzhdiut sht n depon ndrtimore t pronarit Taip Sadikut nga fshati Bellobrad, ( Taip Sadiku ishte bashkpuntor i UDB-s dhe njri nga bashkpuntort kryesor t eprorit t policis serbe Gradimir Zekavica). Letrnjoftimi s bashku me nj deklerat me shkrim n stacionin e PU-s sht dorzuar nga Kujtim Neziri vlla i inspektorit federativ t sigurimit shtetror serb, Lulzim Nezirit nga fshati Kuk. Gjat hulumtimeve n teren, n shtpin e kriminelit Miroslav Gapi n Prizren jan gjetur: nj flamur, patent shoferi dhe libreza ushtarake t prof.Ruzhdi Berishs si dhe nj thik e gjakosur, me t ciln dyshohet t jet masakruar Prof. Berisha.  Krimineli Mirosllav Gapi

  Ndrkoh n Lipjan sht gjetur edhe vetura e tij. Pas shum prpjekjesh, m 19 shtator 1999, disa ushtar t UK-s nn udhheqjen e Zahadin Krasniqit, afr kufirit Shqiptaro-Shqiptar e gjejn edhe kufomn e masakruar t Ruzhdi Berishs.  Leja e arkullimit dhe vetura (makina) e Ruzhdi Berishs!

  ----------------------------------------

  Pas disa ditsh i gjith dokumentacioni i gjetur i sht dorzuar hetuesve t gjykats s Hags, me qllim t arrestimit dhe daljes para drejtsis t t gjith atyre q kan marr pjes n vrasjen dhe masakrimin e Ruzhdi Berishs, por pr fat t keq do gj ka prfunduar me dorzimin e ktij dokumentacioni, sepse deri m tani askush nuk sht arrestuar edhe pse dihen mirfilli emrat dhe mbiemrat e atyre q u prfshin n vrasjen e intelektualit Ruzhdi Berisha.

  ***

  Pas prfundimit t lufts, po n kt rajon bariu i fshatit Brezne Hasan Kadri Krasniqi, te vendi i quajtur Fusha e Hutit n drejtim t Lugut t Gjerains ka gjetur gjasht kufoma t gjinis femrore. Ka informuar komandn e UK-s n Opoj t cilt menjher kan angazhuar nj njsi ushtarake pr kt qllim. Pr kt krim sht informuar UNMIK-u, KFOR-i dhe mediat lokale dhe t gjith kan dalur n vendin e ngjarjes (n Brezne) ku kan marr t gjitha t dhnat si dhe kan br inizimin e kufomave. Kto femra t masakruara ishin prej dy fshatrave t komuns s Therands (ish-Suhareks).1.Rafije Krasniqi nga Studenani (49 vje), 2.Behare Krasniqi nga Studenani (22 vje),3.Bahrije Gashi nga Terjna (1938),4.Rahime Voci nga Terjna (1947),5.Ajmone Gashi nga Ternja (1966),6.Besarta Gashi nga Terjna (1985).

  Si i dogj Kompleksi Memorial i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit

  Tri dit pas fillimit t bombardimeve t NATOS-s kundr forcave Serbe n Kosov, pikrisht n ort e mbrmjes t dats 27 mars 1999 kriminelt serb u futn n ambientet e Kompleksit Memorial t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit, dhe me kt rast e dogjn Shtpin muze t lidhjes me rreth 11 mij eksponate historike. Gjithashtu edhe lapidaret e dy personaliteteve t mdha t kombit ton: Abdyl Frashrit dhe Haxhi Ymer Prizrenit u hoqn nga basamenti i prbashkt dhe pasi u dmtuan u gjuajtn jasht Kompleksit Memorial. Pr kt akt barbar ekziston nj material i faktuar me dshmi t shumta( fotografi dhe dokumente tjera) si dhe emrat e 11 kriminelve serb q u prfshin n djegjen dhe shkatrrimin e KM t LSHP. Ky material sht dorzuar edhe Tribunalin Ndrkombtar n Hag, por,(bazuar n praktikat q ndjek ky tribunal) ashtu sikurse shum dshmi t tjera edhe ky material ka prfunduar n sirtart e prokuroris dhe prandaj nuk do t merret kurr n shqyrtim.

  ***

  Kush jan barbart serb q kryen krime n fshtatin Kishnic dhe n

  disa vende tjera t Kosovs

  N nntor 1999, n fshatin Kishnic (afr Prishtins), n shtpin e Sabit Krasniqit, u gjet nj list me 20 emra barbarsh serb. Ata kishin vendosur shtabin operativ paramilitar dhe nga shum burime dshmohet se nga kjo baz shkonin e bnin krime ndaj popullats civile shqiptare npr shum pjes t Kosovs. Bazuar n listn me emra e mbiemra dhe n adresat e tyre, rezulton se kta barbar jan nga Kosova me prjashtim t njrit q ishte nga Kurshumlija. Nj pjes prej tyre, krime kan kryer edhe n fshatin Kishnic. Pr kto krime kan dshmuar Musa Gashi dhe Bajram Gashi, q kan shptuar nga thikat e ktyre kriminelve.(Ekskluzive nr.1 janar 2000, fq.101)

  N listn e gjetur jan skalitur kta emra:

  Berisha Ruzhdi Bekim, rom
  Iliq Stalin Velko
  Paniq Pavli Sinisha, Prelloc i Prishtins
  Cvejiq Lubisha Lan, Hallaq i Madh Lipjan
  Vukadinoviq Jovan Njegosh, Kurshumli
  Andriq Mirko Drashko, Prishtin
  Dikiq Branko Nebojsha, Prilluzh
  Krastiq Rade Svetisllav, Skullan i Lipjanit
  Selishnik Jelica Tomisllav, Kishnic
  Sinisha Jovanoviq, Kishnic
  Jovan Karaxhiq, Kishnic
  Goran Trajkoviq, Kishnic
  Boban Trajkoviq, Kishnic
  Dejan Trajkoviq, Kishnic
  Predrag Gjorgjeviq, Kishnic
  Petar Saveliq, Kishnic
  Mile Bulajiq, KIshnic
  Gjorgje Bulajiq, KIshnic
  Zhivorad Mitiq Zhiko, Kishnic
  Dragan Mitiq Burdo, KIshnic
  Dragan Miliq, Kishnic
  Zoran Trajkoviq, Kishnic
  Mike Iliq, Graanic
  Dushan Iliq, Graanic
  Kush jan 22 barbart q jan prfshir n vrasjen e shqiptarve n Klin

  M 12 Nntor 1999, sht gjetur edhe nj list me emra t kriminelve serb, q kan vrar, ekzekutuar e masakruar mizorisht qindra civil Shqiptar n komun t Klins. N mesin e barbarve figuron edhe nj barbar shqipfols. Dihet mirfilli se n komunn e Klins jan prfshir m s shumti serb lokal n vrasjen e Shqiptarve.

  Lista prmban kta emra:

  Dan Balaj
  Zoran Dobriq
  Zharko Stepiq
  Vitomir Saviq
  Millorad Stepiq
  Gollub Stashiq
  Dragomir Stashiq
  Bado Bogiqeviq
  Zaiq Vojo
  Dobishleviq Sreta
  Daniq Vojo
  Popi Zoran
  Pavlloviq Dragan
  Zhivkoviq Radosllav
  Zhivkoviq Llazar
  Vushtiq Radoje
  Zariq Sreqko
  Kiziq Gollub
  Kiziq Gjoko
  Dashiq Nevica
  Krstiq Millan
  Dobriq Dushan
  Kush jan barbart serb q me emrinToga e tmerrit vran e

  masakruan civil shqiptar n Viti

  M 2 dhjetor 1999, jan gjetur disa dokumente n Samakov, Viti, Goshic, Kabash, Bin, Kllokot, Zhiti etj., n t cilat dshmohet se paramilitart serb, n kt rajon kan vepruar me emrinTOGA E TMERRIT. Kjo tog sht formuar m 19 maj 1999 dhe pr nj koh t shkurtr ka vrar e masakruar 22 civil pleq, plaka, fmij, gra dhe burra q i zun npr shtpit e tyre.

  Emrat e kriminelve jan:

  Miodrag Stanishiq
  Sasha Jeriniq
  Stanisllav Vukiq
  Sasha Vujiq
  Mirosllav Mihajlloviq Mikica
  Millovan Ivkoviq
  Vidosllav Kojiq
  Moma Vasoviq
  Nenad Perzhiq
  Branko Arizonoviq
  Nebojsha Stanojoviq
  Zoran Cvetkoviq
  Sllavisha Maksimoviq
  Dragisha Dinqiq
  Novica Jakovleviq
  Lubisha Arsiq
  Sinisha Jovanoviq
  Aleksander Jovanoviq
  Srgjan Ristiq
  Goran Arsiq
  Nebojsha Stanishiq
  Dragan Nojkiq
  Canko Spasiq
  Bogoso Krqmareviq
  Millosh Mitroviq (komandant i togs)
  Kush jan barbart serb q kryen krime dhe spastrim etnik n Fush-Kosov

  1.Sllavisha Andrijeviq- (njri ndr organizatort kryesor pr dbimin me dhun t

  shqiptarve nga Fush-Kosova)

  Dragomir Popoviq
  Boban Mitroviq
  Dragan Dabizhleviq
  Lazar Deniq
  Radomir Dishiq
  Radovan Petroviq
  Dragan Mitroviq
  Radojica Mitiq
  Dragan Iliq
  Aca Stankoviq
  Zhika Begnellaviq
  Mlladen Laziq
  Sllavisha Grujiq
  Sasha Mihajlloviq
  Sava Drashkoviq
  Miodrag Bangjur
  Millan Milkoviq
  Boban Grujiq
  Sasha Maksimoviq
  Nebojsha Stefanoviq
  Vllastimir Jovanoviq
  Dushan Zharkoviq
  Dragan Zhekiq
  Dobri Artinoviq
  Stanko Milankoviq
  Sllobodan Mitroviq
  Dobrivoje Gjorgjeviq
  Darko Milosheviq
  Dragolub Lakaqeviq
  Lubisha Veliqkoviq
  Zharko Vasiq
  ***

  ka u gjet n qendrn e torturimit n Prishtin

  Gjurm t krimit dhe t kriminelve jan gjetur pothuajse n do vendbanim t Kosovs.Me kt rast v n spikam zbulimin e t ashtuquajturit qendr e torturimit n Prishtin.N qershor 1999 gjat futjes s trupave t NATO-s n Kosov, njsit britanike (ato parashutiste) gjat kontrollimit t objekteve publike n Prishtin, n nj ndrtes pes katshe, kishte zbuluar nj dhom e cila nga njsit kriminale serbe ishte prdorur, si qendr e torturs dhe e vasjeve mizore t shqiptarve. N kto ambiente u gjetn arm t ftohta si: thika me gjak, shkopinj gome, shkopinj bejzbolli t grvishtura nga goditjet e fuqishme, arka t mbushura me drog, q kriminelt kishin prdor gjat kryerjes s krimeve etj. Nga kto gjetje rezulton, se n kt qendr krimi, t jen torturuar e mbytur mizorisht shum shqiptar, duke ju prer pjes t trupit: vesht, hunda, ekstremitetet (kmb e duar), organet gjenitale etj. Arm t ftohta: si thika, Kamo, Sopata, litar t prgjakur pr ngulfatje, drog dhe siringa pr marre t drogas jan gjetur edhe n rajonin e Gollakut, n fshatin Dresnik t Pejs, n Rrthin t Rahovecit si n Celin dhe Krush t Madhe etj.

  ()()()

  Duke prfunduar (por ktu nuk sht fundi) pa hezitim them se:

  Kta jan barbart q nuk i ndjek, as UNMIK-u, as KFORI, as institucionet e brishta t Kosovs, askush!!!

  -------------------------

  F O T O G A L E R I A E B A R B A R V E
  Ky shkrim eshte i argumentuar edhe me shume fotografi dhe deshmi per krimet e kryera ne Kosove.

  Huazuar nga :
  www.pashtriku.org

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102
  Hallkat e zinxhirit komandues t strukturave kriminale serbe gjat lufts n Kosov (1998-1999)


  CILAT ISHIN HALLKAT E ZINXHIRIT KOMANDUES T STRUKTURAVE MILITARE DHE

  PARAMILITARE SERBE (LEXO: T VARRMIHSVE T KOSOVS)

  GJAT LUFTS N KOSOV ?!

  ***

  KUSH E PROJEKTOI PLANIN E OPERACIONIT “PATKOI” DHE SA FORCA MILITARE DHE PARAMILITARE SERBE MORN PJES N REALIZIMIN E KTIJ OPERACIONIN SHFAROSS PR SHQIPTART ?!


  Shkruan: Sheradin BERISHA

  M 22.04.2007

  ---------------------------------------------

  P r m b a j t j a:

  -Cila ishte struktura ushtarake serbe gjat lufts n Kosov?!

  - Cila ishte struktura e Ministris s Punve t Brendshme t Serbis (MUP-it) gjat lufts n Kosov?!

  - Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare serbe morn pjes n realizimin e ktij operacioni shfaross pr shqiptart ?!

  - Shprblimi dhe gradimi i kriminelve nga kryekrimineli Milloshevi !

  - Hetimet e gjykats s Hags pr krimet e kryera n Kosov

  - Fotogaleria e strukturave militarve dhe paramilitare serbe...!

  ***

  Dihet mirfilli se gjat lufts n Kosov (1998-1999), Serbia angazhoi nj superstrukur t gjer forcash ushtarake-policore…, kundr popullit Shqiptar dhe Ushtris lirimtare t Kosovs. Kto forca prbnin nj kombinim kompleks t strukturave policore speciale t Ministris s Punve t Brendshme t Serbis, njsive ushtarake speciale t Ushtris serbe, njsive t shumta paramilitare si dhe t nj spektri forcash t tjera vullnetare q vinin nga vendet ish-sovjetike si nga: Rusia, Bjellorusia, Ukraina, pastaj Rumania etj etj Dhe, tr kjo superstruktur kriminale kishte vetm nj kok komanduese t prbashkt, e ai ishte kryekrimineli (lexo:kryevarrmihsi i Kosovs) Sllobodan Millosheviq.

  Pr t argumentuar prfshirjen e ksaj superstrukture n veprimtarit kriminale dhe si t tilla me prmasa gjenocidale, n vijim po referohem nj raporti t organizats ” Human Rights Watch”.

  N raportin e tetorit 2001, kjo organizat hulumtuese(faktmbledhse) pr krimet n Kosov, shkruan:„Ushtria Jugosllave kishte komandn e prgjithshme gjat periudhs s bombardimeve t NATO-s. Sipas ligjit, ajo kishte nn varsin e saj policin dhe forcat paraushtarake, megjithse zyrtart e lart n Ministrin e Punve t Brendshme serbe ushtruan dukshm nj influenc t rndsishm gjat fushats. Ushtria kontrollonte rrugt kryesore dhe kufijt duke koordinuar dhe lehtsuar kshtu “spastrimin etnik” (n Kosov). Policia dhe forcat paraushtarake u prfshin n mnyr m t drejtprdrejt n dbimin e civilve dhe shkatrrimin e fshatrave, pr t ciln kishin mbshtetjen e artileris s ushtris (serbe-vrejtja ime). Gjat ktyre operacioneve burrat veoheshin nga grat dhe fmijt pr t’u marr n pyetje pr Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe egzekutoheshin n vend.”

  Sipas ktij raporti Ushtria serbe ishte nn kontrollin e plot t Kshillit t Lart t Mbrojtjes, i prbr nga presidentt e Serbis, Malit t Zi dhe “Jugosllavis” dhe q kryesohej nga kryetari jugosllav Millosheviq. Shefi i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris serbe gjat lufts n Kosov ishte Gjenerali Dragoljub Ojdani. Ojdani pas prfundimit t lufts, do t emrohet si Ministr i Mbrojtjes s UJ-s, dhe n kt post qndroi deri n tetor t vitit 2000.

  Cila ishte struktura ushtarake serbe gjat lufts n Kosov?!

  Ushtria serbe (n trsin e saj) prbhej prej tri t ashtuquajturave armata, dhe prej tyre armata e tret ishte bartse e prgjegjsive pr luftn (1998-1999) n Kosov. Pr udi edhe gjat ripushtimit t Kosovs (Vilajetit t Kosovs) n tetor t vitit 1912, qeveria serbe n krye me radikalin Nikolla Pashiq dhe mbretin Peter Karagjorgjeviq, angazhoi armatn e tret serbe n krye m gjeneralin famkeq Bozhidar Jankoviq (udhheqs i organizats etnike serbe "Narodna Odbrana").

  Skema nr.1

  ------------------------------------------

  Ndrsa n vitin 1912-1913 komandant i armats s tret serbe ishte gjen.B.Jankoviq, n vitin 1998-1999 komandant i po armats s tret ishte Gjen.Kol. Nebojsha Pavkovic. Ndrkaq komandant i Korpusit t Prishtins q prbnte superstrukturn ushtarake t armats s tret serbe n Kosov, ishte Gjeneral major Vlladimir Llazarevi.

  Korpusin ushtarak t Prishtins (sipas raportit “Human Rights Watch”) e prbnin: pes brigada, nj njsi policore ushtarake dhe nj regjiment aviacioni.

  Cila ishte struktura e Ministris s Punve t Brendshme t Serbis (MUP-it)

  gjat lufts n Kosov?!

  Gjat lufts n Kosov, Struktura e Ministris s Punve t Brendshme t Serbis (Ministarstvo Unutrashnjih Poslova, apo si thirrej shkurt MUP), drejtohej nga Ministri Vlajko Stojiljkovi.

  N kuadr t Ministris s Punve t Brendshme t Serbis bnin pjes policia e rregullt e Kosovs, e komanduar nga Streten Luki; Forcat policore speciale (Posebne Jedinice Policije, apo PJP) e q komandoheshin nga Gjen. Lt. Obrad Stevanovi dhe Forcat Antiterroriste (Specijalna Antiteroristika Jedinica, apo SAJ), t cilat komandoheshin nga Kol. Zhivko Trajkovi. Ndrkaq kreu i sektorit t sigurimit publik n Ministrin e Punve t Brendshme ishte Gjeneral Vlastimir Gjorgjevi...

  -Ministria e Punve t Brendshme t Serbis kishte gjithashtu edhe shrbimin e sigurimit (policin sekrete), UDB-n, e cila padyshim ishte syri dhe veshi i regjimit pushtues serb n Kosov.


  Skema nr.2

  --------------------------------------

  Deri n janar t vitit 2001, n krye t sigurimit t shtetit t Serbis ishte Gjen. Kol. Radomir Markovic, ndrsa kreu i sigurimit t shtetit serb (UDB-s) n Kosov gjat lufts ishte z. David Gaji.

  Shrbimi sekret i Serbis UDB-a, pr t zbuluar aktivitetin e UK-s, n radht e veta ka rekrutuar edhe shqiptar. Ky shrbim famkeq n Kosov dislokoi gjithashtu edhe t ashtuquajturn njsi operative speciale, JSO-n (Jedinica za Specijalne Operacije) , e cila i ndihmoi n forma t ndryshme njsit kriminale paramilitare, t njohura si “Beretat e Kuqe” apo “Djemt e Frenkit” (emertim ky q u mor sipas Frenki Simatovic, nj personalitet ky n Ministrin e Punve t Brendshme, dhe njihej si themeluesi i ktij grupi).

  -Gjat lufts kjo njsi speciale JSO-ja komandohej nga Milorad Lukovi, i njohur me nofkn “Legija”.


  Skema nr.3

  -----------------------------------------------

  Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare

  serbe morn pjes n realizimin e ktij operacioni shfaross pr shqiptart ?!

  Operacionin e koduar PATKOI e ka projektuar Shtabi i ushtris ugosllave (serbe) dhe m pastaj sht miratuar nga kreu politik n krye me Sllobodan Millosheviqin. Ky projekt sht bazuar pothuajse plotsisht n platformat antishqiptare t projektuara qysh n vitin 1844 nga Ilia Garashanini Naertanija e deri te Memorandumi” i Akademis s Shkencave t Serbis kreator i secils ishte akademiku serb Dobrica Qosi.

  Operacioni Patkoi sht planifikuar t zbatohet n tri faza:

  -Faza e par ishte parapar q t kryhej gjat muajit janar 1999, e q kishte pr qllim spastimin etnik nga popullsia shqiptare pjesn veriore t Kosovs.

  -Faza e dyt ishte planifikuar gjat muajit shkurt pr ta prfshir pjesn qendrore t Kosovs, prkatsisht Drenicn dhe rajonet prreth, ku prve vrasjeve dhe dbimit t popullsis shqiptare, kishte pr qllim edhe shkatrrimin e njsiteve t UK-s.

  -Faza e tret gjat marsit dhe prillit 1999, kishte pr qllim pr t realizuar spastrimin etnik t Kosovs. Pr kt qllim, hapi dy vendkalime kufitare, at me Shqiprin n Qaf t Morins dhe me Maqedonin n Bllac.

  N operacionin „Patkoi“ prpos korpusit t Prishtins, morn pjes edhe forcat e mdha nga Serbia dhe Mali i Zi, si: Korpusi 21 i Nishit i prbr nga Brigada e Blinduar 211(Nish) n prbrje prej 1258 trupa, 75 tanke, 13 topa dhe 4 RBV, Brigada 150 e Vranjs e prbr prej 1300 trupa, 72 topa dhe 12 RBV, Brigada e motorizuar 78 e Vranjs e prbr nga 1316 trupa dhe 31 tanka, Brigada e 2-t e Nishit e prbr nga 1600 trupa dhe 10 tanke, Brigada 175 e Leskovcit e prbr nga 1600 trupa dhe 18 tanke, Brigada e motorizuar e 4-t e Pirotit e prbr nga 1600 trupa, 31 tanke dhe 18 topa, Njsiti i inxhinieris 352 i Prokuples nga 1000 trupa dhe Njsiti i Logjistiks 85 i Nishit i prbr prej 1000 trupash. Korpusi 37 i Uzhics me Brigadn e 37-t t motorizuar t Rashks q kishte n dispozicion 1695 trupa, 31 tanke dhe 18 topa dhe Brigada 19 e Pozhegs e prbr nga 1600 trupa dhe 18 topa. N Kosov kishte ardhur edhe Korpusi 24 i Kragujevcit, i cili prbhej nga Brigada 80 e Kragujevcit me 1600 trupa dhe 18 topa. si dhe Korpusi 12 i Novi – Sadit q n prbrje kishte: Brigadn e 18 t Novi - Sadit q n prbrje kishte Brigadn e 18 t Novi – Sadit me 1600 trupa dhe 18 topa.(shih gazetn“Zri”, 25 maj 2005, f.21 – 22 dhe “Koha ditore”, 31 dhjetor 1999, f.11)

  N Kosov ishte stacionuar edhe Armata e par e Beogradit, e cila n prbrje t vet kishte: Brigadn 252 t blinduar t Kralevs, me 1121 trupa, 82 tanke, 12 topa dhe 4 RBV. Ktu ishte edhe Korpusi special i Beogradit me Brigadn e par t Blinduar, Brigada speciale 72 dhe Brigada 63 e parashutistve. E para kishte 1184 trupa, 112 tanke, 12 topa dhe 4 RBV, e dyta kishte 1189 trupa, ndrsa ajo e parashutistve 460 trupa. Pr t shkuar n Kosov, ishte angazhuar edhe Korpusi 2 i Podgorics, ku bnin pjes : Brigada e 5-t e motorizuar me 1478 trupa dhe 31 tanke. Brigada 1 B/4 alpiniste e Kollashinit me 350 trupa dhe Brigada 4 e Policis ushtarake e Podgorics me 359 trupa.(po aty)


  Plani 1 + Plani 2 i Operacionit "PATKOI"

  -------------------------------------

  Prve forcave ushtarake t lartprmendura, n operacionet n Kosov, shtylln m t rndsishme dhe mbshtetse t regjimit t varrmihsit Sllobodan Millosheviqit e kishin udhhequr forcat speciale t policis, t cilat forca prej fillimit t lufts, kishin kryer operacionet e spastrimit etnik n Kosov. Komandanti i forcave speciale t policis n Kosov(si kemi theksuar m lart) ishte gjeneralmajori Sreten Llukiq.

  Gjat ktij operacioni famkeq ishin t angazhuar gjithashtu edhe forca t ndryshme paramilitare serbe, me detyr q t vrasin, t djegin e t plakisin dhe t dbojn shqiptart nga vatrat e tyre strgjyshore.

  Ndr njsit paramilitare serbe ishin : "Shkorpiont", “Tigrat e Arkanit”, “Beli Orlovi” (Shqiponjat e Bardha) t Voisllav Sheshelit, “vullnetart e ardhur nga Republika serbe e Bosnjes dhe shum vullnetar dhe mercenar t ardhur nga ish-vendet sovjetike. Ndrkaq n njsit paramilitare serbe jan rekrutuar vullnetarisht edhe t gjith serbt dhe malazezt lokal - vends (kishte edhe njsi t veanta kriminale vendse - lokale), t cilt n bashkveprim me forcat e tjera militare - policore serbe kan kryer masakrat m barbare (mizore) n historin e njerzimit mbi popullsin e pambrojtur shqiptare. (Pr kt gj m gjersisht mund t msoni nse lexoni m posht shkrimin: VARRMIHSIT E KOSOVS, KRIM PA NDSHKIM ).

  Ashtu si vura n spikam edhe m lart, t gjitha njsit paramilitare qen nn kontroll t plot t kreut shetror serb. Pr kt fakt flasin shum argumente. Pas prfundimit t lufts, shum paramilitar serb(por edhe t huaj) kan dhn intervista pr gazeta t ndryshme, dhe pa hezitim kan deklaruar, se gjat lufts n Kosov, shpeshher zyrtar t lart t ushtris dhe t policis serbe iu jepnin lista me emra t shqiptarve, t cilt duheshin ekzekutuar prej tyre !!!

  Shprblimi dhe gradimi i kriminelve nga kryekrimineli Milloshevi !

  N prag t prfundimit t lufts n Kosov, kreu shtetror serb shenoi qindra ngritje n detyr dhe shprblime pr personelin e policis dhe t ushtris serbe, duke prfshir ktu dhe udhheqsit m t lart(bashkpuntort m t afrt t Millosheviit)) si : Dragoljub Ojdanic, Nebojsha Pavkovic, Vladimir Lazarevic, Obrad Stevanovic, Sreten Lukic, Vlastimir Gjorgjevi, Zhivko Trajkovi, si dhe shum komandant brigade n Korpusin e Prishtins etj.
  M 7 qershor 1999, (vetm 2 dit para nnshkrimit t marrveshjes tekniko-ushtarake n Kumanov, ndrmejt NATO-s dhe Serbis) kryekrimineli serb Sllobodan Milloshevi, dekoroi e u shprehu mirnjohje e mbshtetje 911 pjestarve t MUP-it pr si thot “shtypjen e terrorizmit n Kosov e pr mbrojtjen e vendit nga agresioni“ !!!


  Midis atyre q u dekoruan, ishin:

  1.Tre gjeneral,

  2.Shtatmbdhejt kolonel,

  3.Shtatmbdhjet lejtnant kolonel,

  4.Njzet major,

  5.Tridhjet kapitena,

  6.Dyzet e pes lejtnant,

  7.Tridhjet e shtat nnlejtnant,

  8.Pesdhjet rreshter major,

  9.Gjashtqind e pesdhejt e dy nnoficer, dhe

  10.Dyzet pjestar t strukturave tjera t MUP-it serb.

  -Pr manifestimin e trimris dhe t guximit n “vrasjen dhe masakrimin e mijra shqiptarve n Kosov”, kryekrimineli(lexo kryevarrmihsi i Kosovs) Milloshevi u dha „urdhrin e trimris“ pjestarve t armats s tret, si vijon:

  1.Gjeneral bigadier Milan D.Djakovi

  2.Kolonel Zoran M.Jabllanovi,

  3.Kolonel Milivoje P.Brani,

  4.Kolonel Miloje Mileti,

  5.Kolonel Dragan Petrovi,

  6.Kolonel Radojko Stevanovi,

  7.Kolonel Veroljub Zhivkovi,

  8.Lejtnant kolonel Simo Ivosevi

  9.Lejtnant kolonel Stojan Konjikavac

  10.Lejtnnant kolonel Pera Petrovi

  11.Major Zoran Bojkovi

  12.Major Urosh Nikoli

  13.Major Radivoje Paravinja

  14.Major Ljubisav Stojanovi

  15.Kapiten i urdhrit t par Ljubisha Vuqeti

  16.Kapiten i urdhrit t par Zoran Raseta

  17.Kapiten i urdhrit t par Boban Rajkovi

  18.Kapiten Dragan Luki

  19.Kapiten Jovica Milak

  20.Kapiten Perica Nastasijevi

  21.Kapiten Milosh Ralevi

  22.Kapiten Cedo Trpkovski

  23.Lejtnant Boban Kuzmanovi

  24.Nnlejtnant Nenad Popovi

  25.Rreshteri veteran Radisha Ili

  26.Rreshteri veteran Zheljko Alar

  27.Rreshteri veteran Branko Vukovi

  28.Rreshteri Aleksandr Rakovi

  29. Rreshteri i ri Ivan Niqiforovi

  30.Kaporal Branisllav M.Fungerhut

  31. Ushtar Dragan Belosevi

  32.Ushtar Milan Bogdanovi

  33.Ushtar Veroljub Mijatovi

  34.Ushtar Sasha Peji

  35.Ushtar Milinko Pendi

  36.Ushtar Nikolla Popovi.

  -Gjithashtu u dekoruan edhe kta oficer t UDB-s n Kosov:

  1.Kolonel Dragutin ADAMOVI-Gjakov

  2.Kolonel Dushan B.GAVRANI-Gjilan

  3.Kolonel Gradimir R.ZEKAVICA-Prizren

  4.Nnkolonel Millan S.GJURII-(Prizren,kreu i departamentit t policis)

  5.Major Milenko M.BOZOVI-Komandant i policis n Sknderaj.

  -Kryekrimineli Millosheviq, me “Urdhrin e liris, Urdhrin e heroit Kombtar, Urdhrin e Flamurit Jugosllav dhe Urdhrin e Flamurit t Lufts t Shkalls s par” – i dekoroi kta komandant t lart q luftuan n Kosov:

  -Urdhri i Liris iu dha:

  1.Gjeneralit Dragolub Ojadani

  2.Kolonel Gjeneralit Nebojsha Pavkovi (Komandant i Armats s Tret)

  -Urdhri i Heroit Kombtar iu dha:

  1.Kolonel Dragan Zhivanovi-Komandant i Brigads 125 t motorizuar;

  2.Kolonel Bozhidar Deli-Komandant i Brigads 549 t motorizuar;

  3.Kolonel Ljubisha Dikovi- Komandant i Brigads 37 t motorizuar;

  4.Nnkolonel Ilija Todorov-Komandant i Brigads 63 t parashutistve;

  5.Kolonel Zharko Brankovi-Komandant i Brigads 124 t ndrhyrjes policore;

  -Urdhri i Flamurit Jugosllav iu dha:

  1.Zoran Angjelkoviit-“President i Kshillit Ekzekutiv t Prkohshm pr Kosov e Metohi”;

  2.Nikolla Shahinoviit-Zvends kryeministr i qeveris jugosllave;

  3.Vllastimir Gjorgjeviit-kolonel gjeneral i policis;

  4.Obrad Stevanoviit-major gjeneral i policis;

  5.Sreten Lukiqit-major gjeneral i policis.

  &

  Hetimet e gjykats s Hags pr krimet e kryera n Kosov


  Pas nj fillimi t ngadalt n vitin 1998, Gjykata Ndrkombetare Penale pr ish-Jugosllavin n Hag, filloi hetimet pr krimet e kryera gjat lufts n Kosov. Me 27 maj 1999 gjykata e Hags bri publike padin penale kundr: Slobodan Milosevicit, dhe katr zyrtarve tjer t lart serb, t cilt akuzoheshin pr “vrasje, persekutime dhe dbime… n Kosov” pr periudhn kohore 1 janar 1999 deri n fund t majit t po kij viti.(Ktu nuk prfshihen krimet e kryera gjat vitit 1998)


  Prve kryekriminelit Sllobodan t paditurit e tjer ishin:

  -Milan Milutinovi, president i Serbis dhe antar i Kshillit t Lart t Mbrojtjes,

  -Dragoljub Ojdani, Shef i Shtabit t Prgjithshm i Ushtris Jugosllave,

  -Nikola Shainovic, zvendskryeministr i Republiks Federale t Jugosllavise dhe

  -Vlajko Stojiljkovi, Ministr i Punve t Brendshme t Serbis.

  Pas prfundimit t lufts n Kosov, gjegjsisht m 1 prill 2001 krimineli Milloshevi(pasi ra nga pushteti) u arrestua, ndrsa rreth tre muaj m von, m 28 qershor u transferua n burgun e Hags.

  Derisa ndaj krerve t lartprmendur serb (prve Milloshit i cili n shkurt t vitit 2006 iku n botn tjetr pa u denuar) po mbahet gjykimi n Hag,shpeshher ia bj vehtes pyetjen : A thua kur do t arrestohen edhe qindra zyrtar t tjer t lart shtetror serb, t ushtris dhe t policis serbe (q jan graduar dhe kane marr mirenjohje nga varrmihsi i Kosovs Millloshevi),per krimet me monstruoze t kryera gjat lufts 1998-1999) n Kosove?!

  * * *

  Fotogaleria e strukturave militarve dhe paramilitare serbe...!


  Gjeneral Dragoljub Ojdani, Sllobodan Milloshevi dhe gjen. Nebojsha Pavkovi


  Gjen.Kol.Obrad Stevanovi, Radomir Markovi dhe Blastimir Gjorgjevi


  Zhelko Razhnjatovi – Arkan dhe Frenki Simatovi


  Gjen. Nebojsha Pavkovi dhe Zh.R. Arkan me bashkpuntort e tij


  Artemije + patriarku Pavle dhe bekimi i njsive kriminale(n Kish) para se t nisen n frontet e lufts!


  Gjen.D.Ojdani,S.Milloshevi dhe gjen.N.Pavkovi / Parakalimi i gjen.V.Llazarevi dhe N.Pavkovi


  Voisllav Sheshel dhe kapetan Dragani me bashkpuntort e tyre / Parakalimi i Arkanit


  Milorad Lukovi – Legija / Parakalimi i kriminelit Legija

  &

  Tanksat = artileria e rnd e armats s tret t ushtris kriminale serbe


  &

  Simbolet e formacioneve militare dhe paramilitare serbe !


  Kthehu ne fillim

  Botuar ne www.pashtriku.org

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102
  Skema e fshatit Qyshk: Tri shtpit ku u ekzekutuan dhe u dogjn

  kufomat e banorve t ktij fshati!

  __________________________________________________ ____________

  Me rastin e tet vjetorit t Masakrs s Qyshkut (14 Maj 1999)

  SI NDODHI MASAKRA E QYSHKUT?!


  Shkruan: Sheradin BERISHA

  M 14.05.2007

  ------------------------------

  * Meq ekzistojn t gjitha dshmit q provojn inkriminimin e kriminelve serb n vrasjen e shqiptarve n Qyshk, Reak, Prekaz, Lybeniq, Izbic, Abri, Krush e Madhe – Krush e Vogl, Therand, Tusus, Rogov, …, ather sht imperativ i kohs ngritja e kallzimeve penale kundr qindra kriminelve t till, ve e ve, n grupe si dhe ngritja e nj kallzimi penal kundr vet shtetit serb. Nse nuk ndrmerret nj hap i till, jam i bindur se historia dhe gjeneratat e ardhshme do t gjykojn rnd kt klas t paprgjegjshme politike dhe institucionale!

  ***

  M 14 maj 1999 ishte dit e premte, kur n fshatin Qyshk (2-3 km afr Pejs) u vran e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjat nj sulmi t furishm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe. N mngjesin e s njjts dit, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra t tjer fqinje, Pavlanin dhe Zahaqin, dhe pasi kishin dbuar nga shtpit e tyre grat, fmijt dhe pleqt, kishin vrar mizorisht dhjetra shqiptar t pafajshm.

  Sipas nj raporti t publikuar nga “American Radio Works” dhe organizata joqeveritare amerikane “Human Rights Watch”, ky sulm ushtarak ishte planifikuar tri dit m hert, m 11 maj, n nj takim t komandantve t ushtris dhe policis serbe n Pej.

  T mbijetuarit e masakrs s Qyshkut, pr “Human Rights Watch”, kan deklaruar se “ushtart kishin t veshura uniforma t prziera - disa kishin uniforma policie dhe t tjerat ishin t ushtris jugosllave. Ata kishin fytyrat t ngjyrosura, kurse disa mbanin edhe shami pr t'u maskuar”. Kur jan futur forcat serbe n fshat, disa meshkuj kishin br prpjekje pr tu fshehur n nj mal me drunj t dendur n afrsi t fshatit, mirpo ishin vrar derisa orvateshin t arratiseshin. Ndrsa shumica e familjeve ishin kapur npr shtpit e tyre. Me kt rast t gjith banort e zn jan drguar pran varrezave t fshatit, ndrkoh q forcat e shumta serbe kan filluar ti djegin shtpit e fshatit. N kt situat t rnd, grat dhe fmijt jan veuar nga meshkujt, dhe pasi ata jan ndar n tri grupe i kan ngujuar n tri shtpi dhe jan pushkatuar mizorisht. Pas ekzekutimit t burrave, shtpive u sht vn zjarri, me qllim t humbjes s gjurmve t krimit, mirpo pr udi n seciln shtpi i kan shptuar vdekjes nga nj person, dhe ata tashm kan rrfyer gjith ngjarjen e tmerrshme t dits s 14 majit.

  ***

  M 14 maj, n Qyshk jan vrar e masakruar kta persona (civil) t paarmatosur: Ram Dervish Gashi (65), Xhafer Ram Gashi (40), Rrahim Dervish Gashi (55), Rasim Hysen Ramaj (45), Met Shala (55), Selim Maxhun Gashi (50), Haki N. Gashi (45), Jashar Azem Gashi (58), Muharrem Azem Gashi (50), Avni Drevish Gashi (50), Sknder Dervish Gashi (35), Mus Shaban Gashi(63), Ibish Kadri Gashi (55), Rrahim Shaban Gashi (55), Ahmet Rrustem Gashi (35), Emin Bek Gashi (60), Emrush Krasniqi, mysafir nga Vranoci, Ismet Bajraktari, mysafir nga Raushii, Hasan Met Hatamaj - mysafir nga Batusha, Gani Avdyl Hasanaj, mysafir nga Batusha, Hasan Ahmet eku (70), Bedri Ahmet eku (65), Isuf Shala, mysafir nga Grabofci, aush Rrustem Lushi, Ardian aushi (30), Ardian aush Lushi (20), Osman Haxhi Lushi (48), Sefedin Haxhi Lushi (44), Avdullah Lush Lushi (45), Uk Lush Lushi (43), Ramiz Lush Lushi (40), Xhafer Lush Lushi (35), Sknder Lush Lushi (30), Nifa Din Kelmendi (55), Sknder Din Kelmendi (50), Besim Din Kelmendi (38), Ardian Sknder Dina (20), Rrahim Syl Kelmendi (40), Xhem Isuf Kelmendi (40), Mentor Shaban Kelmendi (22), Avdi Shaban Berisha (58) dhe Zeir Aliaj - mysafir nga Zllopeku.

  ***

  N mngjesin e s njjts dit, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra t tjer fqinje, Pavlanin dhe Zahaqin, dhe pasi kishin dbuar nga shtpit e tyre grat, fmijt dhe pleqt, kishin vrar mizorisht edhe 35 shqiptar t pafajshm.

  -N fshatin Pavlan u ekzekutuan: Zymer Sadik Gashi (70), Agush Selman Gashi, Liman Hajzer Gashi, Haxhi Rexh Dreshaj (41), Shaban Tahir Kelmendi (52), Zenun Shala, mysafir nga Fusha e Pejs, Mus Isuf Lulaj (75), Rrahim Salih Niki (55), Xheirane Brahim Niki(25), Hatixhe Kamer Niki (50), Ajshe Avdyli dhe ? Kelmendi (40).
  -Ndrsa n Zaha jan ekzekutuar kta persona: Zenel Bek Berisha, Shaban Kasem Neziraj, Sadri Ymer Ramaj, Faton Sadri Ramaj, Valdet Nezir Ramaj, Shpend Rexh Hyseni, Naim Hajrullah Hyseni, Ismet Hajrullah Hyseni, Haki Hajrullah Hyseni, Sabit Hajrullah Hyseni, Bajrush Avdyl Hyseni, Fehmi Rashit Gjokaj, Hysen Rashit Gjokaj, Ruzhdi Halil Dobraj, Muhamet Halil Dobraj, Halil Halil Dobraj, Bekim Ahmet Delijaj- rom, Shaban Sokol Ramaj, Zymer Osmanaj, Shaban Osmanaj, Fak Rexhep Murati - mysafir, Dem Ahmet Hatashi - nga Leshani.

  ***

  M 1 qershor 1999, njsit kriminale serbe n Qyshk ekzekutojn edhe 10 civil shqiptar, kta jan:

  Ajeshe Nezir Kastrati, Mirjeta Nezir Kastrati, Haxhi Halil Dobraj, Xhevrije Halil Dobraj, Qerim Halil Kelmendi (95), nga Lutogllava dhe e shoqja e tij, Selime Klemendi (75), djali i Qerim Halilit, Gani Kelmendi (52), djali i Ramadanit, 1.5 vjet. (T gjith ata me mbiemrin Kelmendi i prkisnin t njejts familje)

  -N fshatin Nabrgjan jan vrare e masakruar mizorisht:
  Jusuf Rexhep Dreshaj (49), Haxhi Dervishi (65), Beq Nimani(70), mysafir nga Nakulli, Selman Brahim Ibrdemaj (55), Uk Ademi (65) prej Malajve t Rugovs dhe gruaja e Ram Berishs (50), nga Nabrgjani, Vesel Ram Dreshaj (50), Rexhep Kui (45), Shptim Rexhep Kui (23), Shkurte Brbati (60), gruaja e Bajram Hajdin Brbatit (65), Bute Bajrtaktari (34), Ram Rexha (70), Vulake Sadri Mujaj (75), Ibish Sadri Mujaj (50), Sulltane Ram Laji (50). Kto viktima jan gjetur rreth shkolls s Nabrgjanit dhe t gjith jan t identifikuar.
  -N fshatin Shaptej jan zhdukur kta persona: Hasan Lushi nga Raushiqi dhe Mahmut Idriz Mahmutaj nga Trubuhovci.  -Personat nga fshati Trubuhovc,pr t cilt mendohej se ishin t zhdukur jan: Nexhat Ram Mahmutaj, Ahmet Binak Mahmutaj, Fahredin Syl Mahmutaj, Bedri Binak Mahmutaj, Bedrije Niman Mahmutaj, Halil Niman Mahmutaj, Ervin Niman Mahmutaj, Merita Hamit Asllanaj, Bjet Hamit Asllanaj, Ardita Hamit Asllanaj, Brahim Lushi.

  ***

  N ekzekutimin e ktyre shqiptarve kan marr pjes, njsit militare e paramilitare serbe, pikrisht ato njsi q kishin masakruar edhe 42 shqiptare n fshatin Qyshk.

  Ndr njsitet serbe q kan marr pjes n masakrn e Qyshkut, jan:

  -Formacioni “Frenki”, nj njsit komando i emruar sipas udhheqsit t tij Franko Simatoviq - “Frenki”, ka qen pjes e forcave speciale t sigurimit shtetror t Serbis, t njohur edhe si “Crvene beretke” (Beretat e kuqe).

  -“Operativna Grupa” ose “OPG” (grupi operativ), nj njsit elit i policis serbe, pjestart e t cilit me krenari kan quajtur veten “Magla” (mjegulla), sipas gjass se pas aksioneve t ndrmarra nuk kan ln ndonj gjurm. “OPG-ja” msohet t ket marr urdhrat nga gjeneral t lart n Ministrin e Punve t Brendshme t Serbis. Bazuar n dshmit e disa burimeve serbe, pjestart e OPG-s kan marr pjes edhe n disa masakra tjera famkeqe n Kosov, ndr t cilat sht ajo e Abris s Ult, Reakut, Pavlanit, Zahait etj.

  -Njsiti snajperist i Armats s Tret “Jugosllave”, grup q theksohet t ket qen nn komandn e drejtprdrejt t kryegjeneralit t Armats s Tret serbe. Pastaj, grupet paramilitare t ashtuquajtur “Munja” (vettima). “Munja”, n raportin e “Human Rights Watch-it” prshkruhen se “ka qen nj mishrim i uditshm i policve, kriminelve dhe t vetquajturve patriot, (plotsisht nn kontrollin e armats dhe policis), t cilt nga serbt ishin konsideruar si legjendar, pr prleshjet e tyre q kishin zhvilluar me Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe pr sulmet e pamshirshme mbi civilt shqiptar”.

  Udhheqs i grupit paramilitar “Munja” ishte krimineli famkeq Vladimir Shalipuri – Munja, (ky kriminel sht vrar nga UK-ja), ndrsa n kt grup bnin pjes: Nebojsha Miniq – Mrtvi, Milan Kaljeviq i njohur me nofkn “Rambo” dhe ”Purrani”, Sreko Popoviq, Sllavisha Kastratoviq, Zvonimir Cvetkoviq, Mijo Paviqeviq, Sasha Jaksomoviq, Vlladan Krstoviq – Xhuxha, Boro Bubanja e shum t tjer.(shihni fotografit e ktyre kriminelve m posht)

  ***

  Pas prfundimit t lufts, kur popullata kthehet n Qyshk, kan gjetur dokumente ushtarake e madje edhe fotografi, n t cilat shihen militart e paramilitart serb( t lartprmendur) n aksione, duke buzqeshur mistershm me arm n dor prpara shtpive q i kishte kapluar zjarri.

  Edhe pse emrat e kriminelve q kryen masakrn n Qyshk, jan identifikuar nga njerzit q mbijetuan krimin, deri m sot askush nga prgjegjsit e siguris n Kosov, (policia e UNMIK-ut, gjykatat dhe SHPK-ja…) dhe as institucionet tjera ndrkombtare t UNMIK-ut dhe ato vendore, nuk kan treguar aspak interesim, pr ti arrestuar dhe sjell ata prpara drejtsis.

  Kjo neglizhenc e uditshme, shum e uditshme (edhe pas tet vjetve) duket se po mbretron edhe te i gjith spektri i lidershipit politik – institucional (pozit e opozit)dhe te organizmat tjer jo-qeveritare...

  ***

  Ndonse shqiptart jan dshmitar okular pr krimet mizore serbe t kryera n Kosov, prve rangut m t lart shtetror t Serbis n krye me kryekriminelin Sllobodan Millosheviq, pr kto krime, padyshim se jan prgjegjs edhe strukturat tjera m t ulta politike e shtetrore t saj, institucionet akademike serbe, si jan Akademia e Shkencave e Serbis dhe prgjithsisht inteligjencia serbe.

  Pr m tepr, n kt kuadr prgjegjs historik sht edhe kisha serbe n krye me patriarkun Pavle,, e cila n vazhdimsi ishte mbshtetse dhe promotore shpirtrore e jetsimit t projekteve antishqiptare, pra pr gjenocidin dhe etnocidin e kryer n Kosov...

  Meq ekzistojn t gjitha dshmit q provojn inkriminimin e kriminelve serb n vrasjen e shqiptarve n Qyshk, Reak, Prekaz, Lybeniq, Izbic, Abri, Krush e Madhe – Krush e Vogl, Therand, Tusus, Rogov, …, ather sht imperativ i kohs ngritja e kallzimeve penale kundr qindra kriminelve t till, ve e ve, n grupe si dhe ngritja e nj kallzimi penal kundr vet shtetit serb. Nse nuk ndrmerret nj hap i till, jam i bindur se historia dhe gjeneratat e ardhshme do t gjykojn rnd kt klas t paprgjegjshme politike dhe institucionale!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Gjykata e Hags: Serbt, 590 vjet krime n Ballkan

  GENCI OBANI

  13 Maj Lufta e Kosovs duket se ishte edhe lufta e fundit n Ballkan. Ndrkoh q shprbrja totale e Jugosllavis, si me hapin e parafundit t saj, shkputja prfundimtare e Malit t Zi, ashtu edhe nprmjet hapit t fundit, Pavarsia e pritshme e Kosovs, shihet qart se nuk mund t jen tjetr vese akti i formalizimit diplomatik t nj drame t prgjakshme, statistikat e s cils jan br tashm publike. Pavarsisht nga pretendimet dhe agresiviteti shpreshumbur i Beogradit pr t penguar sa m shum q t jet e mundur, si n form ashtu edhe n prmbajtje nj finalizim logjik t zyrtarizimit t aspirats shqiptare pr t mos qen pjes e nj federate apo e nj bashkimi eklektik me nj grup popujsh, me t cilt, prve respektit fqinjsor dhe dshirs pr t qen prjetsisht n paqe dhe mirkuptim historik, duket se nuk i lidh asgj tjetr, jo vetm deklarimet historike dhe referencat e vlefshme ndaj ngjarjeve dhe gabimeve t nj shekulli m par, botrisht t pranuara si t tilla, tashm edhe nga ata q i ndrmorn dhe, madje, edhe ekzekutuan kto gabime (intensiteti i t cilave dhe pasojat q solln u dhan me t drejt damkn e nj faji t madh), por edhe vet seleksionimet e postlufts, deri n tempullin q po e gjykon dhe po e dnon at, vrtetojn at q tashm dihet dhe pranohet nga e gjith bota: shqiptart (pra, edhe kosovart, si pjes historike dhe e pandashme e ktij nocioni) nuk kan asgj t prbashkt me shtetin e ndrruar prej serbve n Ballkan. Statistikat zyrtare q dalin nga dosjet e Gjykats s Hags pr krimet e lufts n ish-Jugosllavi flasin qart pr at q pr disa vazhdon t jet ende "dilem" dhe, me sa duket do t mbetet si e till: Kush jan pra kriminelt e vrtet t luftrave q shprthyen n 10-vjetshin e fundit n ish-Jugosllavi dhe mbi k bie zyrtarisht prgjegjsia pr nj nga kasaphanat m t prgjakshme n territorin e Evrops n shekullin e 20-t? Sa pr konvencion n kt pik do t na duhej t thoshim se, ndrsa prdorim termat e prkatsive etnike t kriminelve t lufts, t shpallur zyrtarisht si t till nga gjykata n fjal ("serbt", "maqedonasit", "kroatt" etj.) me kt rast nuk duam t themi aspak se kemi ndrmend t fajsojm kolektivisht popujt n fjal. Pr respekt t demokracis dhe t kontinentit evropian q e mishron at dhe vlerat e saj, duke iu shmangur sa m shum t jet e mundur ndjenjave t natyrshme kombtare dhe historis n t cilat jan skalitur ato, ia vlen q pr t dizenjuar sa m sakt akuzn "kriminel lufte" nuk mund t referosh argument m t mir se sa vendimet e nj gjykate me prestigj ndrkombtar, madje, edhe e krijuar si e till, kur m 25 maj t vitit 1993, vendimi pr institucionalizimin e saj nuk doli nga kund tjetr, vese nga zyrat e OKB-s. E pra, sipas shifrave zyrtare t saj, msohet se n 14 vjett e ekzistencs s vet, Gjykata e Hags ka dhn n total 800 vjet dnime me burg; nga t cilat 590 u takojn t gjykuarve nga Serbia, 166 vjet atyre q jan ekstraduar nga Kroacia, 42.5 pr boshnjakt dhe vetm 13 vjet pr t vetmin kosovar q sht gjykuar deri m sot. Pavarsisht egrsis s ftoht me t cilat paraqiten kto shifra dhe pretendimeve interpretuese q mund t ket pr to, n fund t fundit duhet pranuar se faktet jan kokfort, si t gjitha faktet q rrjedhin nga shifrat, sidomos kur shifrat dalin nga nj organ i till fuqiplot, si sht Gjykata dhe sistemi i Drejtsis n prgjithsi. N fund t fundit, mjaftojn vetm kto, pa hyr shum n analizn e historis dhe t fakteve t mbledhura e t skalitura prej saj, pr t kuptuar, jo vetm emocionalisht dhe politikisht, por edhe juridikisht se cilt jan kasapt dhe cilat viktimat reale n Ballkan.

  T burgosurit "ringjallin" Jugosllavin

  Kriminelt e lufts pajtohen pas hekurave t Sheveningenit

  Nga Boris Gjeorgjevski "Utrinski Vesnik", Shkup

  Duket se pasi kan masakruar popullsit e vendeve t njeri-tjetrit, n kuadrin e shembjes s prgjakshme t ish-Jugosllavis, t akuzuarit pr krime lufte n Federatn e shprbr tashm, kan rigjetur shijen dhe dshirn pr t jetuar s bashku (si dikur, nn pushtetin e Titos), tamam si ata gjahtart q nisin t argtohen n bujtin pas kthimit t nj dite me gjah t bollshm. Vetm se n kt rast, vendin e bujtins e ka zn Burgu i Sheveningenit dhe Federata Jugosllave nuk sht gj tjetr, vese nj ndrr sa ngushlluese aq edhe donkishoteske, pas hekurave t qelis...

  U bn dika m pak se 6 vjet q ish-Presidenti i Jugosllavis, Sllobodan Milloshevi u gjend n rezidencn e tij t re, n Burgun e Sheveningenit, pran Hags n Holand. N t njjtn koh, gazeta londineze "The Times" i kushtonte burgut n fjal nj reportazh t gjat, ku prve t tjerash e quante at si vendi "i prqendrimit m t madh t Kriminelve t Lufts, q nga koha e Gjyqit t Nyrenbergut dhe t Tokios, menjher pas Lufts s Dyt Botrore". Tani, Milloshevii nuk sht m (ai ka vdekur n qelin e tij m 11 mars t vitit 2006), por burgu i Sheveningenit vazhdon gjithmon t strehoj, jo pak, por 46 t akuzuar, n proces gjykimi ose t dnuar tashm nga Gjykata Ndrkombtare pr ish-Jugosllavin, e njohur ndryshe edhe me emrin Gjykata e Hags, pr shkak t vendndodhjes s saj. Aty mund t gjendet gjenerali kroat Ante Gotovina, ish-kryetari i Parlamentit boshnjak dhe shefi i serbve t Bosnjs, Momcilo Krajisnik (i cili, n fakt pret transferimin e tij n nj tjetr vend, pasi pr t Gjykata e ka thn tashm fjaln e vet, duke i dhn dnimin me 27 vjet burg), ish-presidenti serb Milan Milutinovi, radikali serb Vojislav Sheshel dhe q prej pak kohsh edhe dy maqedonasit Ljube Boshkovski dhe Johan Tarculovski. N fakt, t gjith ata q mendojn se gjith kta ish-armiq t t gjitha kombsive t ish-Jugosllavis jan gati t shqyejn njri-tjetrin, gabohen rnd; t burgosurit e Sheveningenit jetojn n at grad paqeje dhe mirkuptimi me njri-tjetrin, sa q n nj far mase t kujtojn sloganin e famshm t ish-Jugosllavis titiste: "Vllazri dhe Unitet", sikur t mos kishte ekzistuar kurr ai 10-vjear i prgjakshm i fundit t shekullit t kaluar midis popujve t saj. Ata han bashk, ndrkoh q edhe ndeshjet e futbollit, lojrat me letra, partit e prbashkta t shahut etj., jan tashm dika krejt e zakonshme pr "bashkvuajtsit" e Sheveningenit, pavarsisht nga origjina etnike q ata kan dhe e kaluara q i implikon n krime kundr popullsive t njri-tjetrit.

  Pas vdekjes s Millosheviit (nga i cili, nj pjes e mir e tyre kishte marr edhe msime anglishteje), shumica e t burgosurve jan kthyer n personazhe t gazetave serbe, duke dhn opinionet dhe versionet e tyre personale pr t, ndrkoh q ish-presidenti i Serbis nuk ka qen i vetmi q i ka mbyllur ditt e fundit t jets s tij n qelit e ktij burgu. Kshtu, Slavko Dokmanovi u vetvra n vitin 1998, ndrkoh q Milan Kovaevi vdiq n mnyr natyrale vetm nj muaj m pas. T njjtin fat pati edhe ish-shefi i serbve t Kroacis, Milan Babi, i cili vdiq n vitin 2006.

  N rast dnimi, t arrestuarit largohen pr t kryer dnimin e dhn n nj nga 10 vendet q kan nnshkruar akordin e tyre me Gjykatn e Hags (Mbretria e Bashkuar, Danimarka, Gjermania, Spanja, Franca, Suedia, Austria, Norvegjia, Finlanda dhe Italia). Aktualisht, midis 8 ushtarakve q presin transferimin pas marrjes s dnimeve prkatse, gjendet edhe i dnuari i par me burgim t prjetshm, gjenerali serbo-boshnjak, Stanislav Gali, ndrkoh q midis 26 t tjerve q jan dnuar deri tani jan prsri dy serb nga Bosnja q kan marr dnimet m t rnda, Goran Jelisi dhe Milomir Staki, me nga 40 vjet burg. Sa i prket gjeneralit t shpallur prgjegjs pr masakrn e Srebenics, Radislav Krsti, dnimi i dhn pr t ishte 35 vjet burgim.

  Gjashtmbdhjet t dnuar jan liruar tashm duke qen se i kan kryer burgimet prkatse, ndrkoh q si vrehet edhe nga statistikat zyrtare, rezulton se masat e dnimeve t dhna koht e fundit jan n shumicn e rasteve shum m t reduktuara se m par. Kshtu, pr shembull, serbi i Bosnjs, Dragan Kolunxija, i cili e pranoi prgjegjsin e tij pr krimet e lufts t kryera ndaj kroatve dhe popullsis myslimane t Bosnjs, u dnua vetm me 3 vjet burg, pr t'u liruar n fakt vetm nj muaj m pas n dhjetor t vitit 2001.

  Q nga mbrritja e t akuzuarit t par, n prill t vitit 1995, burgu i Sheveningenit i ka hapur dyert e tij pr m shum se 130 t akuzuar ish-jugosllav. Sakaq, vet prgjegjsit e burgut preferojn q ta krahasojn at m shum me nj hotel se sa me nj burg t vrtet. Qelit duket se i kalojn normat ndrkombtare, si prsa i prket siprfaqes, ashtu edhe ndriimit natyral dhe pajisjeve elektrike. T ndaluarit kan, madje, edhe mundsin e shfrytzimit t nj dyqani, ku ata mund t furnizohen me fruta dhe perime, t cilat vijn gjithashtu nga nj tjetr vend ballkanik, Turqia. Klienti m besnik i dyqanit n fjal sht ish-ministri maqedonas Ljube Boshkovski, t cilit i plqen t prgatis vazhdimisht specialitete ballkanike pr t akuzuarit e tjer, por edhe pr vizitort.

  gazeta metropol-13 maj 2007

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102

  Si Ndodhi Masakra N Lagjen Tusus T Prizrenit?!

  Me rastin e tet vjetorit t masakrs s Tususit(26 Maj 1999)

  SI NDODHI MASAKRA N LAGJEN TUSUS T PRIZRENIT?!

  Shkruan: Sheradin BERISHA

  (www.pashtriku.org 25.05.2007)

  * Shum dshmitar q mbijetuan kt masakr, thon se, n kt operacion t prgjakshm, jan prfshir forcat speciale t policis, n koordinim me formacione t prziera militare e paramilitare serbe, t cilat kishin t veshur uniforma kamuflazhi (t gjelbra), nj pjes e tyre mbanin maska n fytyr, ndrsa t tjert kishin t lidhur shamia prreth koks.

  ***

  Amaneti yn:
  Punoni, duani dhe ndihmoni njri tjetrin,
  mojeni kt liri q ua solli gjaku yn dhe

  i mijra t tjerve, nse nuk doni q tu

  prsritet historia

  Kosov e lar me gjak ndr shekuj e mote,
  gjaku yn hallall t qoft,
  lamtumir Prizren historik,
  gjaku yn tu bft drit녔,


  -kshtu thuhet n mbishkrimin e prmendores s ngritur n lagjen Tusus (tani lagjja e trimave) n Prizren, ku jan t skalitur emrat e 27 shqiptarve t vrar e t masakruar mizorisht, m 26 maj 1999, nga forcat kriminale serbe.

  Tususi baz e fuqishme e UK-s

  Lagjja e trimave (ish-Tusus) graviton n pjesn jugore t Prizrenit dhe gjeografikisht shtrihet rrz maleve t Cvilenit. Gjat lufts, kjo lagje luajti nj rol t rndsishm n masovizimin e radhve t UK-s pr zonn e Vrrinit dhe si e till ishte br hal n sy pr regjimin pushtues serb. N muajt mars - maj 1999, n kohn kur regjimi serb me dhun e shprngulte popullatn shqiptare pr n Shqipri, Tususi ishte shndrruar n nj erdhe t fuqishme pr UK-n, dhe prandaj shumica e banorve t saj nuk i lshuan shtpit e tyre, madje nj koh aty gjetn strehim edhe dhjetra familje t Vrrinit dhe t Opojs.  Lapidari dhe varrezat e 27 t martirizuarve m 26 maj 1999 n Lagjen Tusus (tani lagjja e Trimave)


  Forcat ushtarake serbe,gjat ksaj periudhe disa her kan tentuar t prqndrohen n Tusus, mirpo gjithnj kan hasur n rezistnec t fuqishme nga njsitet e UCK-s. Pr t sfiduar kt qndres, komanda ushtarake serbe n Prizren, m 24 prill 1999 mobilizon forca t mdha ushtarake e policore dhe rrethon lagjen Tusus. Me kt rast arrestohen 50 mashkuj dhe drgohen n qendrn sportiveSezair Surroi, e cila ishte shndrruar n nj llogor t madh prqndrimi pr qindra shqiptar t zn rob, nga an t ndryshme t Kosovs. Msohet se gjat muajit prill-maj, ushtria serbe kta robr i ka detyruar t hapin istikame n disa zona ushtarake, pr tu mbrojtur nga bombardimet e NATO-s.
  Gjat muajit maj 1999, njsitet e UK-s meq ishin vn n mbrojtje t popullats shqiptare, disa her jan prballur me forcat pushtuese serbe n lagjen Tusus dhe n pjest tjera - prgjat maleve t Cvilenit dhe t Vrrinit. Ksaj here forcat serbe, n pamundsi t shkatrrimit t njsiteve guerile t UK-s, ndrmorrn nj ofensiv me karakter hakmarrs mbi popullatn e pafajshme civile.

  Si ndodhi Masakra e Tususit dhe cilat forca serbe morn pjes n kt masakr?!


  M 26 maj, ishte dit e mrkur, kur rreth ors 7.30 t mngjesit, forcat serbe kishin vu n rrethim t hekurt Tususin. Njsit militare e paramilitare serbe me brutalitet u futn shtpi m shtpi, dhe me kt rast plakitn,dogjn e shkrumuan 245 shtpi t ksaj lagje.N kt situat ata, i ndanin burrat nga gratdhe i ekzekuton pamshirshm, dhe ky operacion shfaross ka vazhduar deri n mbrmje t asaj dite t kobshme.
  Shum dshmitar q mbijetuan kt masakr, thon se, n kt operacion t prgjakshm, jan prfshir forcat speciale t policis, n koordinim me formacione t prziera militare e paramilitare serbe, t cilat kishin t veshur uniforma kamuflazhi (t gjelbra), nj pjes e tyre mbanin maska n fytyr, ndrsa t tjert kishin t lidhur shamia prreth koks. N nj raport t organizats Human Rights Watch, thuhet se: Gjat kohs s lufts, n regjionin e Prizrenit,(ku prfshihen Prizreni, Theranda (ish-Suhareka), Rahoveci dhe Sharri (ish-Dragashi), kto formacione policore-ushtarake, i kan udhhequr: kolonel Gradimir Zekavica, nnkolonel Millan Gjurii, kolonel Millosh Voinovi, kolonel Bozhidar Deli, etj.  Martirt e vrar e t masakruar m 26 Maj 199

  N prfundim t rrugs kryesore t Tususit, ndodhej shtpia e Rafet Abdylmexhitit, ku m 26 maj forcat serbe vran e masakruan gjasht mashkuj t ksaj familjeje. Gruaja e Rafetit F. Abdylmexhiti dhe vajza e saj J.Abdylmexhiti, at dit t tmerrshme e prshkruajn si m posht: Aty nga mesdita, n shtpin ton erdhn gjasht serb t veshur me uniforma kamuflazhi dhe na urdhruan q t gjith t dilnim nga shtpia. N kt moment ata na krkuan ti jepnim parat dhe burrit tim Rafetit ia vun grykn e pushks n kok dhe e krcnonin me vrasje. Un u dhash 2 000 Dm, ndrsa burrat u dhan 1.500 Dm. Ata, na urdhruan t largohemi nga shtpia, ndrsa burrat i ndaluan. Tek po largoheshim, pam se si zun ti rrihnin burrat. I shkelmonin n stomak e n shpin dhe i godisnin me kondakt e pushkve. Ndrkaq vajza, J.Abdylmexhiti n vijim shpjegon: Burrat pasi i rrahn e prgjakn, i rreshtuan pas murit me duart lart. Dhe kur dolm n rrug, dgjuam breshrit e automatikve.

  F.Abdylmexhiti kur sht kthyer nj dit pas ksaj ngjarjeje, shtpin e ka gjetur t djegur e t shkrumbosur dhe ka par pllanga gjaku prreth rrnojave t shtpis, por nuk i ka gjetur trupat e t vrarve. Pas dy ditsh ajo burrin e vet Rafetin me t vllaun Samiun, djemt e Samiut: Shefikin dhe Beharin, kushriun Hyrmetin dhe djalin e dajs Mirsat Osmanin, i gjen t masakruar n morgun e spitalit t Prizrenit.


  Nga dshmit e mbledhura n kt lagje, msohet se m 26 maj, npr shtpi dhe n rrugt e Tususit jan vrar e masakruar 25 veta, kta jan: Rafet Abdylmexhiti 1947, Sami Abdylmexhiti 1951, Shefik Abdylmexhiti 1978, Behar Abdylmexhiti 1982, Mirsat Osmani 1975, Hyrmet Sylejmani 1964, Hesat Xhemshiti 1937, Bejan Xhemshiti 1975, Bislim Qengaj 1921, Selvinaze Qengaj 1923, Salih Elshani 1936, Ymer Thaqi 1945, Avdi Berisha 1921, Refki Berisha 1961, Hajrim Arifi 1977, Sani Bajrami 1968, Neki Gashi 1935, Selim Berisha 1932, Feim Berisha 1927, Xhemajli Poniku 1933, Halil Poniku 1937, Fazile Maqkaj 1968, Rexhep Maqkaj 1923, Nijazi Muja 1959, Fadil Ramadani.


  Banort e lagjes q kishin prjetuar kt sulm t tmershm, thon s forcat serbe nga Tususi jan larguar n ort e pasdites, akoma pa rn muzgu. Dhe, derisa po largoheshin trupat serbe, n Tusus ka arritur nj kamion pr t mbledhur kufomat e mashkujve t ekzekutuar. Dsmitart thon, se: grupi i njerzve t kamionit, prbhej nga shoferi, dhe tet punonjs civil, n mesin e t cilve ishin katr rom dhe ata shkonin shtpi m shtpi i merrnin kufomat dhe i hidhnin n kamion sikur t ishin thas Nj grua lidhur me kt ngjarje, i kujtohet se ka par nj numr t madh kufomash, n pjesn e mbrapme t kamionit, dhe njri nga punonjsit civil mbante n dor nj kamer dhe me t xhironte t vrart.


  N nj lagje tjetr t Prizrenit, n lagjen Bilbidere, disa dit m par (m 16 maj) nga forcat paramilitare serbe ishin vrar n banjo t shtpis : Enes dhe Fatmir Muharremi.


  Pas lufts Enesi dhe Fatmiri s bashku me 25 martirt tjer, prehen t qet n varrezat e prbashkta, n fund t lagjes s trimave (ish-Tusus)

  I prjetshm qoft kujtimi pr ta.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102

  MASAKRA E DUBRAVES 19 - 24 Maj 1999

  Makiavelizmi i pushtuesit serb rreth Masakrs s Dubravs!

  PROJEKTIMI, QLLIMI DHE REALIZIMI I MASAKRS - N BURGUN E DUBRAVS

  (19 - 24 Maj 1999)  Shkruan: Bajrush XHEMAILI

  (www.pashtriku.org 31.05.2007)

  ----------------


  * Deri n prag t filleve t Masakrs serbe numri i t burgosurve n Burgun e Dubravs, sipas nj prllogaritjeje nga t burgosurit, arriti numrin rreth 950 veta, t vendosur n katr pavijone: C1, C2, B2 dhe n Pavijonin Pranues, n kushte jetsore t paimagjinueshme t rnda.

  * M 19 maj 1999, e mrkur, diku nga gjysma e dits, flota ajrore e NATO-s bombardoi objektet e burgut dy pavijone brenda mureve dhe disa jasht tyre, si dhe drejtorin e burgut etj. Pavijoni C1, q ishte prplot me t burgosur, goditet me 4 projektil. Pas pak astesh qllohet edhe pavijoni B3, por ktu nuk kishte t burgosur, ngase tashti ai prdorej si depo.

  * T nesrmen, m 20 maj 1999, e enjte, mbizotroi heshtja, shqetsimi dhe ankthi para t panjohurs. Personeli i burgut i krkoi dokumentet e identifikimit dhe fletarrestimet nga pengjet e sjell nga Gjakova dhe nga nj pjes e t burgosurve t tjer, kinse pr ti evidentuar si banor t burgut. Kjo kishte prapavij - humbjen e gjurmve t pengjeve pas masakrs q po prgatitej.

  * T nesrmen, dit e premte, m 21 maj, rreth ors 9.30, prap, projektil t fuqishm fillimisht do t godasin ndrtesat jasht mureve t burgut. N vazhdim, pr udi, cak i sulmeve do t bhen edhe objektet vitale brenda mureve t burgut. S pari do t qllohet mensa. Pr fat n kt mngjes ishte shtyr ngrnia e kafjallit pr t burgosurit dhe n mens ishin kryesisht kuzhiniert. Midis t parve q ran ishin tre kuzhinier shqiptar. Bombardimi vazhdoi mbi objektet e tjera, me ndrprerje t herpashershme, deri n mbrmje...

  * Natn e 21/22 majit 1999, do ta kaloj nn qiell t hapur. T nesrmen, m 22 maj 1999, e shtun, diku rreth ors 5.45 t mngjesit, nj i uniformuar nga karakolli veriperndimor nr. 5, afr fushs s sportit, urdhron t burgosurit t rreshtoheshin pr dy... (...) Ende pa u rreshtuar mir, Svetlan Martinoviq, i pari shtiu me Zola nga karakolli n mesin e kolons. Kjo ishte shenj pr fillimin e plojs me breshri gjuajtjesh me automatik, snajper, minahedhs, bomba dore dhe mitraloza. Ploja zgjati pak minuta t llahtarshm q u prjetuan sa nj shekull i jets. N kt ploj ran martir mbi 60-80 veta dhe rreth 200 t tjer u plagosn rnd e leht. (...) At dit, m 22 maj 1999, para s t errsohej, nga dera e hyrjes s burgut deprtoi brenda n oborr t objekteve nj grup mbi 10 veta t maskuar, t uniformuar dhe t armatosur me automatik, bomba dore dhe minahedhs. Ata shtin gjithandej frontalisht me armt q kishin,(...)

  * Me t zbardhur dita e 23 majit 1999, njerzit me maska hyn prap brenda mureve, madje ksaj radhe ishin edhe m t organizuar. (...) Bilanci i ktij krimi ishte rreth 30 t ekzekutuar nga afrsia.

  * M 24 maj 1999, ndodhi befasia: t gjith t burgosurit do t transferohen ne Burgun e Lypjanit. Pas 17 ditsh, pikrisht n ditn q u nnshkrua Marrveshja Tekniko-Ushtarake n Kumanov, midis Komands s NATO-s dhe Komands Supreme t Ushtris Jugosllave (Serbis), ndodhi transferimi i t burgosurve shqiptar - pengje t lufts n burgjet e Serbis...

  ***

  T burgosurit shqiptar n kazamatet serbe jan shembull tipik i nj trajtimi t egr prtejmesjetar n prag t mijvjearit t tret. Atyre u ndodhi edhe ajo m e keqja - prjetuan ploja dhe ekzekutime kolektive, pra, u ndodhi Gjakderdhja e Dubravs, e pashembullt n kthesn vendimtare t rendit t ri demokratik perndimor.

  Pr t kuptuar makiavelizmin e pushtuesit serb rreth Masakrs s Dubravs t 19-24 majit t vitit 1999, ndaj t burgosurve shqiptar, krkohet tu kthehemi rrethanave m shum se nj vit m par, pikrisht nga koha e luftimeve ballore t UK-s me makinerin luftarake t okupatorit serb. Koha kur t burgosurit shqiptar bnin nj jet rutinore burgu realisht u prfundua me Ndeshjen e Likashanit, m 28 shkurt, dhe Epopen e Prekazit, m 5-7 mars 1989. Tashti lajmet n TV dgjoheshin me nj frym, dhe komentet pr ato q thuheshin n vizitat q kishin t burgosurit me familjart u bn ushqim shpirtror, veanrisht pr t burgosurit politik.  Burgu i Dubravs - Maj 1999

  Armata serbe sa vinte dhe arsenalin ushtarak po e trhiqte nga Serbia dhe po e sistemonte n Kosov, n gatishmri pr luftn prfundimtare kundr shqiptarsis shekullore t saj. N mnyr q sa m pak ti binte n sy faktorit ndrkombtar t vendosjes, duheshin vende t prshtatshme pr t vendosur teknikn dhe ushtart. Pr ato krkesa, pa dyshim, vend m t prshtatshm sesa Burgu i Dubravs nuk kishte.

  Kshtu, n Kopshtin e burgut tashti filluan t zbrisnin helikoptert ushtarak dhe shihej qart se burgu po kthehej n nj baz t fort ushtarake, ku nuk mund t kishte m vend pr t burgosur. Era e lufts tashti po frynte edhe n burg dhe pritej vetm dita e transferimit t t burgosurve n ndonj burg gjetk. Ajo ndodhi m 29 dhe 30 prill 1989, kur do t transferohet grupi i par nga Dubrava n burgjet e Serbis. T gjith kta t transferuar ishin t burgosur politik. N vijimsi u transferuan edhe t burgosurit ordiner.

  N pavijonet e Burgut t Dubravs fillimisht i sistemuan forcat e armatosura paramilitare serbe, pr ti fshehur nga opinioni ndrkombtar, ndrsa jasht mureve t burgut u llogoruan ushtart serb, me teknikn m moderne. Kshtu, Dubrava tashti po bhej baza m e fuqishme e makineris ushtarake serbe n Dukagjin.

  T burgosurit shqiptar n burgje t Serbis do t mbahen plot nj vit, n kushte t ndera jetsore, nn regjimin e dhuns fizike e psikike t papar. Ndonse i kishin larguar me me motivimin: Largohen pr shkaqe t siguris nga rajoni i prfshir n luft!, tashtido ti kthejn n Burgun e Dubravs, shumicn e tyre, dit m dit pas nj viti, m 29 dhe 30 prill 1999, n kohn e intensifikimit m t madh t bombardimeve ajrore t NATO-s mbi arsenalin ushtarak t Serbis n Kosov dhe t lufts vendimtare t UK-s pr lirimin e Kosovs. Koha dhe mynxyrat e vrtetuan faktin se kthimi i t burgosurve dhe i pengjeve t lufts ishte br sipas nj skenari paraprak pr ekzekutimin e tyre me pjesmarrje t NATO-s si aleate e UK-s.

  Deri n prag t filleve t Masakrs serbe numri i t burgosurve n Burgun e Dubravs, sipas nj prllogaritjeje nga t burgosurit, arriti numrin rreth 950 veta, t vendosur n katr pavijone: C1, C2, B2 dhe n Pavijonin Pranues, n kushte jetsore t paimagjinueshme t rnda.

  Vrtet, qllimi i kthimit t t burgosurve nga burgjet serbe n Kosov dhe nga burgjet e Serbis n Burgun e Dubravs do t bhet e kuptueshme shum shpejt pr akcilin t burgosur. Por, prmasa e tragjedis nuk mund t merrej me mend. Kjo e panjohur i mundonte t gjith t burgosurit dhe pengjet shqiptare dhe sigurisht q askush nuk ka mundur t rrinte indiferent ndaj saj. Prkundrazi, t gjith ishin t shqetsuar nga pesha e s panjohurs.

  Pushteti serb i kishte br me prpikri llogarit, duke qen i sigurt se ka ardhur koha q NATO-ja ti bombardoj edhe objektet e burgut, meq kishte informata paraprake se ai ishte kthyer n baz ushtarake. Ndrkoh ishin trhequr paramilitart dhe n vend t tyre ishin kthyer t burgosurit shqiptar. Logjistika e NATO-s, si duket, nuk u besoi informatave nga logjistika e UK-s - pr kthimin e t burgosurve shqiptar n ambientet e Burgut t Dubravs. Dhe, krimi i llahtarshm ndodhi.

  M 19 maj 1999, e mrkur, diku nga gjysma e dits, flota ajrore e NATO-s bombardoi objektet e burgut dy pavijone brenda mureve dhe disa jasht tyre, si dhe drejtorin e burgut etj. Pavijoni C1, q ishte prplot me t burgosur, goditet me 4 projektil. Pas pak astesh qllohet edhe pavijoni B3, por ktu nuk kishte t burgosur, ngase tashti ai prdorej si depo.

  Gardiant kishin ikur sapo kishte filluar bombardimi, kurse t burgosurit n pavijonet C1 dhe B2 ishin t mbyllur. Vetm t burgosurit n pavijonin C2 kishin nj tretman m t veant, ishin kryesisht t burgosur ordiner. Ky pavijon gati tr ditn i kishte dyert e hapura. T burgosurit q prjetuan krimin n pavijonin C1 do t prpiqen ti thyejn grilat, por pa sukses. Ballafaqimi me mundsin e vdekjes solli nj panik, i cili vshtir prballohej. Brenda n grmadh kishte t plagosur t ngujuar, t cilve askush nuk mund tu ndihmonte.

  N kto momente t rnda, kur sdihej se po ndodhte, t burgosurit ordiner nga C2-shi u organizuan ti hapnin dyert e dhomave me forc, me kazma e me mjete t tjera, duke nxjerr, kshtu, nga grmadhat t plagosurit dhe t vdekurit, fillimisht n pavijonin C1 e pastaj n B2. Pasi t gjith doln n oborrin e burgut, u konstatua se n pavijonin C1 kishin mbetur t vrar 3 t burgosur dhe 19 ishin plagosur, prej t cilve 4 shum rnd. Njri prej tyre do t vdes n Spitalin e Pejs.

  Vrtet, pas dy orsh nga bombardimet e NATO-s, nga dera e hyrjes s burgut hyn disa gardian t armatosur. Me ta ishte edhe nj i burgosur ordiner serb nga burgu i Nishit me rroba t burgut dhe me arm n duar. Gardiant fillimisht i ndan dhe i veuan t burgosurit serb e malazez, pr ti prdorur m von si mash n masakrn ndaj t burgosurve shqiptar. Tani personeli i burgut urdhroi pengjet shqiptare t bheshin rresht dhe t hynin brenda n pavijone dhe ambiente t tjera. Nuk shtien me arm. Nga sjellja e tyre dhe zhvillimet e reja u pa se udhheqja e burgut mezi kishte pritur aktin e bombardimeve t pritura, pr t trumbetuar para opinionit ndrkombtar, se: ja krime bn NATO-ja, duke bombarduar edhe burgjet dhe t burgosurit e mbrojtur me ligjet ndrkombtare t Lufts!?!

  Q pompoziteti i propagands serbe milosheviiane antinato, njkohsisht dheantiuk, t jet sa m i besueshm, pa vonuar, bashk me gjith stafin e burgut, hyn edhe mantelbardh (me gjas oficer ushtarak) dhe gazetar t mediave t shkruara dhe elektronike. Vrtet, Serbia nuk pati rast m t mir t trheqet si humane para bots!?! Askush nga blic vizitort nuk u mor me fatin e t plagosurve. Bn incizime dhe fotografime t pamjeve t kurdisura dhe shkuan. Logjistika e UK-s pa vonuar reagoi dhe ia trhoqi vrejtjen komands s fluturimeve t flots ajrore t NATO-s, se makineria ushtarake serbe e kishte hedhur n kurth. Mirpo, do t ndodh dika q duhej t prgjigjej dikush nga radht logjistike t NATO-s.

  Vrtet, t nesrmen, m 20 maj 1999, e enjte, mbizotroi heshtja, shqetsimi dhe ankthi para t panjohurs. Personeli i burgut i krkoi dokumentet e identifikimit dhe fletarrestimet nga pengjet e sjell nga Gjakova dhe nga nj pjes e t burgosurve t tjer, kinse pr ti evidentuar si banor t burgut. Kjo kishte prapavij - humbjen e gjurmve t pengjeve pas masakrs q po prgatitej.

  T nesrmen, dit e premte, m 21 maj, rreth ors 9.30, prap, projektil t fuqishm fillimisht do t godasin ndrtesat jasht mureve t burgut. N vazhdim, pr udi, cak i sulmeve do t bhen edhe objektet vitale brenda mureve t burgut. S pari do t qllohet mensa. Pr fat n kt mngjes ishte shtyr ngrnia e kafjallit pr t burgosurit dhe n mens ishin kryesisht kuzhiniert. Midis t parve q ran ishin tre kuzhinier shqiptar. Bombardimi vazhdoi mbi objektet e tjera, me ndrprerje t herpashershme, deri n mbrmje. T burgosurit, pa shtegdalje tjetr, do t tubohen n nj hapsir t ngusht katrkndshe, mes ktyre objekteve: menss, ambulancs, pavijonit t pranimit, shkolls, salls s sporteve, shtpis s kulturs, pavijonit B3 dhe B2. Gjat ksaj kohe, nj projektil bie afr shtpis s kulturs, nga e cila goditje prap e gjejn vdekjen dhe u plagosn shum t burgosur.

  Duke par rrezikun brenda hapsirs s ktij katrkndshi, t burgosurit do t largohen nga ndrtesat. Vendi m i prshtatshm dukej fusha e sportit nn qiell t hapur. Disa t burgosur do t futen n puseta, apo edhe diku tjetr, ku mendonin se do t ishin m t sigurt. N kt dit tragjike t 21 majit 1999, ku goditet, pothuaj, do objekt i burgut, vdiqn 19 t burgosur dhe u plagosn 32 t tjer.

  Pjesa m e madhe e t burgosurve, natn e 21/22 majit 1999, do ta kaloj nn qiell t hapur. T nesrmen, m 22 maj 1999, e shtun, diku rreth ors 5.45 t mngjesit, nj i uniformuar nga karakolli veriperndimor nr. 5, afr fushs s sportit, urdhron t burgosurit t rreshtoheshin pr dy. Kriminelt e tjer i kishin zn pusit n pjes t tjera t murit. Ishte ky pikrisht krimineli varrakas Svetlan Martinovi, i cili thrret se pavijonet jan t dmtuara, andaj t burgosurit duhet transferuar n Burgun e Nishit. Sipas urdhrit t tij, duhej br rresht 30 metra afr murit, n ann veriperndimore. Kur u arrit rreshtimi pr dy, ai urdhroi t burgosurit t formonin rreshtin pr katr. Ishte llogaritur se me rreshtimin pr katr efekti i ekzekutimit do t jet m i madh. Kjo edhe ndodhi.

  Ende pa u rreshtuar mir, Svetlan Martinoviq, i pari shtiu me Zola nga karakolli n mesin e kolons. Kjo ishte shenj pr fillimin e plojs me breshri gjuajtjesh me automatik, snajper, minahedhs, bomba dore dhe mitraloza. Ploja zgjati pak minuta t llahtarshm q u prjetuan sa nj shekull i jets. N kt ploj ran martir mbi 60-80 veta dhe rreth 200 t tjer u plagosn rnd e leht. Ata q mundn, ikn n ann e kundrt t sulmuesve, shkuan n drejtim t pavijonit B2. Por, kundr tyre nuk u ndrpre shtnia nga snajpert prej nj karakolli n pjesn tjetr t burgut. N kt rast vriten disa t i burgosur dhe disa plagosen.

  Meq t burgosurit, pengje shqiptare pr kusuritjen me NATO-n dhe me UK-n, nuk kishin kah tia mbanin, u grumbulluan brenda dhe jasht ndrtess s menss dhe t ambulancs, ku mendonim se ishin m pak t ekspozuar. N ambulanc e solln edhe ndonj t plagosur, por ky numr ishte i vogl, pasi pjesa drrmuese e t plagosurve rnd mbetn t shtrir n fushn e sportit, midis t t vdekurve.

  Pasi pushojn t shtnat, nj grup nga t burgosurit politik planifikuan t kalonin n pavijonin C1, n mnyr q prej aty, nse do tu jepej mundsia, t bartnin t plagosurit nga vendi i plojs. Ky pavijon ishte m afr pr ti bartur, por dukej edhe m i sigurt nga bombardimi i NATO-s, pasi tashm ishte bombarduar e br shosh m shum se do pavijon tjetr. Bartja ishte tejet e rrezikshme, duhej lvizur rrshqanas, pasi q nga karakollt shtnin, her pas here, me snajper dhe arm t tjera.

  N kto rrethana t jashtzakonshme doln mjaft sakrifikues dhe i trhoqn t gjith ata t cilt nuk mund t largoheshin vet. T plagosurit u vendosn n katin prdhes t ans s djatht t pavijonit C1, n dyshek, prgjat tr korridorit. Pastaj u mbushn edhe t gjitha krevatet e atij krahu dhe salla e TV-s.

  At dit, m 22 maj 1999, para s t errsohej, nga dera e hyrjes s burgut deprtoi brenda n oborr t objekteve nj grup mbi 10 veta t maskuar, t uniformuar dhe t armatosur me automatik, bomba dore dhe minahedhs. Ata shtin gjithandej frontalisht me armt q kishin, kurse n puseta, ku kishte edhe t burgosur t fshehur, hedhn nga dy bomba dore dhe ekzekutuan disa t plagosur rnd. Me predha minahedhsi shtin n drejtim t pavijoneve e sidomos t menss. Dhe, pasi vran e plagosn edhe disa t burgosur, do t largohen prap jasht mureve t burgut.

  Duke parapar rrezikun se ata prap mund t ktheheshin dhe t masakronin edhe t plagosurit, u vendos nga t burgosurit t organizohet vetmbrojtje n pavijonin C1, q s paku tu jepej guxim t plagosurve. U b nj plan dhe nj organizim i fuqishm n rrethana t krijuara. Pr fat nata kaloi vetm me telashet pr t plagosurit dhe pr ushqim. Me t zbardhur dita e 23 majit 1999, njerzit me maska hyn prap brenda mureve, madje ksaj radhe ishin edhe m t organizuar. Grupit q kishte hyr nj nat m par iu kishte bashkngjitur edhe nj grup tjetr, pak m i vogl, q t futej nga dera n ann veriore. Sulmuesit ishin me maska dhe me uniforma t ndryshme: t ushtris, t policis, t paramilitarve dhe t t burgosurve. Duket se kishin njohuri pr fortifikimin n pavijonin C1, ndaj aty nuk msyn. Bilanci i ktij krimi ishte rreth 30 t ekzekutuar nga afrsia.

  Pas pak minutash, ekzekutort e maskuar urdhruan t burgosurit ti linin pavijonet dhe t hynin t gjith n Salln e sportit, me arsyetimin se do t transferohen n nj burg tjetr. Askush m nuk u besonte. N pritje t vdekjes dgjonin gumzhimin e aeroplanve t NATO-s mbi Dubrav. Meq NATO-ja nuk po godiste, t maskuarit pas nj konsultimi t gjat q bn jasht salls, solln sihariqin: kemi menduar tju drgojm n burgje t tjera, por autobust q duhej t vinin pr tju marr kan hasur n nj ur t prishur nga bombardimi i sotm, ndaj deri t nesrmen do t jeni ktu!.

  Nuk u besohej, por duhej pritur, pasi edhe ashtu skishte rrug tjetr. Ata shkuan, kurse t burgosurit i tubuan t plagosurit e asaj dite, i bn bashk me t tjert, n Salln e sporteve dhe vazhduan kujdesin pr ta.

  T nesrmen, m 24 maj 1999, ndodhi befasia: t gjith t burgosurit do t transferohen ne Burgun e Lypjanit. Pas 17 ditsh, pikrisht n ditn q u nnshkrua Marrveshja Tekniko-Ushtarake n Kumanov, midis Komands s NATO-s dhe Komands Supreme t Ushtris Jugosllave (Serbis), ndodhi transferimi i t burgosurve shqiptar - pengje t lufts n burgjet e Serbis.

  Nj pjes t kufomave, t t masakruarve, makineria ushtarake vrastare e Serbis i varrosi, m 25 maj 1999, n nj varrez masive n Rakosh, kurse nj pjes i zhduku, me qllim t zvoglonte prmasn e krimit dhe t fshihte mnyrn e ekzekutimit, n rast t ekzaminimit kriminalistik pr nj gjyq ndrkombtar.

  T prmbyllim: Sipas t dhnave t sistematizuara nga prjetuesit e masakrs, t cilt ushtruan ndihmn e par pr t plagosurit, gjat gjasht ditve sa zgjati krimi alternativ NATO - Serbi ndaj t burgosurve shqiptar n Burgun e Dubravs, m 19-24 maj 1999, nga bombardimet e NATO-s humbn jetn 23 veta, kurse n plojat serbe jan vrar 150-165 t burgosur, kurse jan plagosur mbi 200 vet, prej t cilve mbi 120 rnd. Ky sht numr aproksimativ sipas prllogaritjeve t t prjetuarve t masakrs. Numrin e sakt t t vrarve dhe t t plagosurve n kt krim, n nj institucion t mbrojtur me ligje ndrkombtare, ka mundsi ta vrtetoj nj gjyq ndrkombtar i domosdoshm, i cili do ta zbardhte krimin monstruoz ende tabu e t mbrojtur ndrkombtarisht me heshtje institucionale vendore dhe ndrkombtare.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Serbi, hapet sot varri masiv me eshtrat e rreth 500 kosovareve

  05/06/2007 - 10:27-gsh
  • Sipas nje zyrtari te larte autoritetet serbe besojne se trupat jane sjelle ne ate vend me 3 qershor te vitit 1999 dhe se aty mund te gjenden 300 deri 500 trupa

  Autoritetet serbe do te hapin sot nje varreze masive ne te cilen besohet se jane te varrosur rreth 500 shqiptare, viktima te luftes ne Kosove. Lajmin e ka bere publik agjencia Reuters. Zhvarrosja do te behet ne zonen e kufirit mes Serbise dhe Kosoves, 2 kilometra nga linja kufitare. “Autoritetet serbe besojne se trupat jane sjelle ne ate vend me 3 qershor te vitit 1999 dhe se aty mund te gjenden 300 deri 500 trupa" ka thene nje zyrtar i larte serb i cili ka dashur te mbetet anonim. Kete informacion e kane dhene disa deshmitare te cilet kane pohuar se ne fillim te qershorit te vitit 1999 me kater kamione jane transportuar rreth 350 kufoma nga Kosova. Gjate hapjes se varrezes do te jene te pranishem edhe perfaqesuesit e Komisionit per personat e zhdukur ne Serbi; perfaqesues te Kryqit te Kuq Nderkombetar; te Gjykates se Hages; misionit te OSBE-se; te UNMIK-ut dhe perfaqesuesve te institucioneve te Kosoves. Kjo do te jete varreza me e madhe e zbuluar ne Serbi qysh prej vitit 2001, kur trupat e mese 800 kosovareve jane gjetur ne gropa te thella, ne nje vend ku sterviteshin foracat policore ne te dale te Beogradit dhe ne Serbine lindore.

 8. #8
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Duke prfunduar (por ktu nuk sht fundi) pa hezitim them se:

  Kta jan barbart q nuk i ndjek, as UNMIK-u, as KFORI, as institucionet e brishta t Kosovs, askush!!!
  ............
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 04-12-2007 m 15:29
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #9
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  ......................
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 04-12-2007 m 15:29
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #10
  O SA MIR ME QEN SHQIPTAR! Maska e Besnik.S
  Antarsuar
  05-04-2007
  Postime
  82
  ajo cka ka bo serbia nkosov mos ja dhasht Zoti askujt , se asi lloj barbarizmi nuk mund ti "urohet" as armikut...
  vertet kosovaret kane kaluar neper nje periudhe jashtezakonisht te veshtire por ja po i vjen fundi kesaj historie te frikshme... Besoj dhe shpresoj se Kosova se shpejti do te behet e pavarur me cka festa e shqitareve anembane botes do tja filloje...
  pershendetje... proud 2 b albanian!!!

 11. #11
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Nj varreze e re masive, ku besohet t jen trupat e rreth 500 shqiptarve

  Serbia nesr do t filloj ekshumimin n nj varrez masive n t ciln besohet se gjenden 500 viktima shqiptare t lufts n Kosov, raporton agjencia e lajmeve Reuters. Ekshumimi do t bhet n zonn neutrale mes Kosovs dhe Serbis ndrsa autoritetet besojn se trupat fillimisht ishin varrosur diku tjetr, m pas jan zhvarrosur dhe m von jan hedhur n grop, m 3 qershor 1999, ka thn nj zyrtar i lart i Serbis pr agjencin Reuters.
  Ne besojm se mes 300 dhe 500 trupa mund t gjenden aty ka thn ky zyrtar. Agjencia Reuters raporton se kjo varrez masive do t ishte varreza m e madhe e zbuluar n Serbi q prej vitit 2001.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #12
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Dosja e dhunimit: Vajzat e reja, pas aktit barbar i onin n Serbi
  T

  miturat, si mbetn viktima t dhuns seksuale

  Strategji mizore pr poshtrimin moral dhe shpirtror t shqiptarve

  Pas dhunimit, vajzat e reja i transferonin n Serbi. Ushtarakt serb kishin ngritur nj infrastruktur t tr pr t siguruar gjahun e seksit pr taborrt e Harkanit.

  Kjo e vrtet tronditse q vjen nga rrfimet e viktimave t barbaris s shfrenuar serbe n Kosov sht nj tragjedi m vete. Nuk mjaftoi pr kto fatkeqe mizoria shtazarake e bishave mosturioze n vendlindje, por brishtsia dhe sensualiteti i tyre do t bhej mall tregu pr kabaret dhe lokalet e seksit n Beograd e gjetk n Serbin e Milosheviit. N t gjitha dshmit e viktimave t dhuns seksuale n Kosov, veohet fakti q asnj prej vajzave t uara forcrisht n Serbi gjat ditve t lufts n Kosovs, nuk sht rikthyer pran familjes. Ka t dhna se bashk me prfundimin e operacioneve t NATO-s, q gjunjzoi prfundimisht ushtrin fashiste t Milosheviit, pjesa m e madhe e tyre u zhdukn e u vran n kushte misterioze. Gjithsesi, deri m sot, asnj organizm ndrkombtar nuk sht interesuar pr t nisur hulumtimin rreth fatit t ktyre vajzave q kan humbur pa adres. Jan vetm familjart e tyre q rendin e rendin pa shpres pr t msuar dika pr at q ka ndodhur me to.

  Po ku je o zot!

  H.G., nga Prishtina duke fshir lott, me trupin q i dridhej si purtek, duke shtrnguar duart dhe duke shikuar her kah vajza e her kah dritarja filloi rrfimin e vet t dhembshm: Prishtina gjat bombardimeve pr her t par po e prjetonte luftn. Kur filloi ushtria, policia dhe paramilitart ti nxirrnin njerzit nga shtpit e tyre vetm ather ua besova vatrave t lufts q ishte ndezur gjithandej Kosovs. Un vet, nuk ia kisha hapur askujt dern, dhe kur na nxorn jasht skisha forc t trokas askund. Dhe, nuk thuhet kot n popull se nuk ia beson kurr i ngopuri t uriturit. Mbahesha si intelektuale dhe isha lidhur ngusht me ata q ishin kundr lufts sepse ishim msuar q t tjert t vriten n demonstrata, t tjert t dalin n protesta, t tjert t vuajn e shpresonim se do t mund t fitonim n kurriz t t tjerve! Kur na nxorn dhe dbuan nga shtpia, t parin morn tim shoq. Ndrkoh vajza filloi t qante me z. Nga shtpit, kishin filluar t przinin edhe fqinjt tan. Pasi merrnin meshkujt, ne, femrat na drguan n shkolln fillore Naim Frashri. Bheshim rreth 20 femra, kryesisht t reja. Dy q ishin mbi t 50 i vran menjher! Natn e par nuk erdhi askush, kurse t nesrmen n mngjes erdhn dhe na zhveshn lakuriq t gjithave. Dy vajza t reja i morn dhe ne nuk dinim asgj ka po ndodhte. Ato nuk u kthyen kurr m. Than se i uan n Serbi, ku i priste banditi Hakan. T nesrmen erdhn disa ushtar dhe morn shtat nga ato q u plqyen. Nuk e kuptoj se si nuk m plasi zemra kur m morn vajzn. E solln pas pes orsh t prgjakur fund e krye. E kishin dhunuar, ia kishin prer trupin vende-vende. Mu afrua duke u dridhur dhe m tha me gjysm zri: Nn t lutem merr dika dhe m bjer n kok q t vdes, q mos t ndjehem e poshtruar, t lutem.... Klitha e qava por askush nuk mund t m ndihmonte. Dy dit m von i morn edhe disa t tjera dhe nuk i kthyen m. Dhe ato pasi i prdhunuan barbarisht ja uan dhurat Hakanit n Serbi. T nesrmen m morn bashk me vajzn. Njri m nderonte mua e tjetri time bij. O Zot! far bishash pa shpirt! Nuk m kujtohet ka ndodhte me mua kisha hallin e vajzs, kur provova ti mshoj njrit, m la, nuk m nderonte m, por m lidhi dhe filloi t mi hiqte thonjt me pincn e rryms. Vajzn time e kthyen n dhomn ku na kishin ln, kurse mua m detyronin ti shikoja t gjitha femrat q po i dhunonin me radh. E di se ishin m shum se njzet. Kaluan disa dit e un qndroja e lidhur dhe pa futur gj n goj, madje as uj. Disa dit m von m hodhn n nj bodrum bashk me gjasht gra t tjera t moshs sime, kurse vajzat e reja i nderonin do dit. Ve zoti e di sa kam qar e brtitur pr at q shikoja me sy! Detyrohesha ti shikoja prplitjet e trupave t njom, vajet, klithjet dhe britmat e tyre plot dhembje, por nuk mund t bja gj! Kush thot se njeriu mendet nga tmerri? Kush thot se njeriu vdes nga dhembja? Tmerr dhe dhimbje m t madhe nuk m kishte shkuar n mndje se do t provoja ndonjher, por ja q mbeta gjall.

  Plaga e Arbetins dhe s motrs Arbenita nuk kishte arritur ta shihte kurr m trupin e s motrs, q kur i ndan serbt nga kolona q ecte e detyruar pr n stacionin e trenit. Asaj as q i shkonte n mndje se motra 16-vjeare kishte vdekur pas torturave nga kriminelt serb. Arbenita rrinte e ulur do dit me or t tra te dera e shtpis dhe priste... Gjat kishin pritur hetuesit e Tribunalit t Hags q Arbenita ta fillonte rrfimin e saj pr at q i kishte ndodhur asaj dhe s motrs m t re. Kur na ndan polict e ushtart serb, me ne, kishte edhe dhjetra femra t tjera dhe as q m shkoi mendja se ata do t mund t na dhunonin t gjithave. Me vete kisha pak para, me t cilat shpresoja ti shptoja vdekjes. Kur na futn n nj shtpi t bukur n lagjen e Arbris, mendova se vetm do na plakitnin dhe do na lirojn. Kur po binte nata, n dhomn ku ishim ne, pes femra, erdhn papritmas dhjet polic. Na urdhruan q t zhvishemi. Motra ime provoi t krcej nga dritarja. Por, polict e kapn dhe filluan ta rrahin. I mshonin aq shum sa mundnin gjoksit, barkut dhe organeve gjenitale. Kur ajo mbeti e shtrir n tok, njri me thik ia hoqi t gjitha rrobat. Kur humbi vetdijen, un arrita ti iki nga duart policit q m mbante n dhom bashk me t tjerat. Ajo nuk jepte shenja jete dhe kur i hodha pak uj, u prpoq t thoshte dika. Un po qaja dhe polici q m mbante mu afrua dhe m detyroi me maj t thiks t shtrihem. Kur e pash se edhe mua do t m nderojn, shpejt e mora nj vazo, q ishte pran meje dhe i rash n kok. Ai u ngrit shpejt, m lidhi pr tavoline dhe e bri at q deshi... Nuk ka gj m t rnd q mund t t ndodh n jet! Dika m t turpshme dhe m fatale. Isha dhe mbeta e vdekur, edhe pse vazhdoj t jetoj! Sapo desha t iki, pash q t njjtn gj po ia bnin edhe njrs n dhom, ata filluan t mi heqin thonjt me pincn e rryms. I sheh duart e mia? Ndoshta m beson! Po shpirti im nuk mund t shihet dhe askush n bot kurr nuk mund t besoj se si ndihet ai O Zot, sa dhembje mbart ky shpirti im i molisur!., prfundoi rrfimin e saj Arbenita. Nga ajo dit kurr m nuk e pash motrn time. Shum dit m mbajtn aty dhe as vet nuk di t tregoj se sa her me dhunuan e sa vajza pash te vdisnin n duart e banditve, ushtar e polic. Nuk m kujtohet se kush na nxori nga aty. E di se pas lufts frikohesha t kthehesha n shtpi. Ende nuk mund t besoj se lufta ka mbaruar...

  Tragjedia mbi dbor

  Kishte disa muaj q kishte filluar lufta dhe un, e vetmja nga familja jon, kisha mbetur n fshat. Isha e detyruar sepse kishim bagti, dhe ato, pas burgosjes s vllezrve, ishin burimi i vetm i jetess ton. Viti 99 m bllokoi dhe nuk kisha gjasa m t dilja nga rrethi i hekurt i ushtris, policis dhe paramilitarve, q kishin rrethuar Drenicn dhe Dukagjinin. Prve meje, n fshatin ton kishin mbetur edhe katr vajzat e xhaxhallarve. Gatuanim pr m shum se 30 veta. Ishim t gjitha gra. Kur afroheshin milict, shkonim n malin m t afrt. Pas disa ditsh filluam t smuremi nga t ftohtit. T ftohtit dhe acari jetn n mal e bnin t padurueshme. N t gjitha lvizjet ishim n vzhgimin e forcave serbe, t cilt na hetonin kur ndiznim zjarrin. Nj dit shkurti, kur pes nga fmijt m t vegjl na u smurn u kthyem n shtpit tona. Forcat serbe lviznin vazhdimisht! Nj grua nga rrethi i Klins mori fmijt e saj t smur, dy vajzat e rritura dhe gruan tjetr me tre fmij dhe iku. Ndodhi nj dit kur papritmas e pa trokitur fare na u thye dera dhe n dhom na u futn ushtar e polic serb. Pa pyetur asgj dhe pa pritur se cili do jet reagimi yn, njri nga ata filloi tia ledhatonte flokt vajzs s axhs, Ners, e cila ishte vetm 14-vjeare. Ajo ia shtyu dorn, dhe ai u nevrikos nga reagimi i saj. Un jam zot pr shqiptart, dhe nuk duroj fyerjet, tha ai, dhe i ra me dor aq sa pati fuqi Ners s vogl. Ajo vetm u krrus, por nuk rnkoi. Ai tentoi ta prekte prap, por ajo iku jasht. Ai urdhroi ta lidhin! Dy nga polict ia lidhn duart. Ai u sul mbi t, dhe ia shqeu rrobat derisa ata t dy po e mbanin. E shtriu n born e ftoht, dhe po e nderonte. Ajo qante dhe thrriste, por ne nuk guxonim ti afroheshim. Vetm po shikonim t tmerruara. Nj automatik q e kishim t fshehur nn mbuloja nuk mund ta nxirrnim sepse ata ishin aty. Kur shum nga ata kishin drejtuar syt te ai q po e dhunonte motrn ton, motra e saj q ishte m e pjekura nga ne e nxori shpejt automatikun dhe shkrepi drejt barbarve, q ishin n dhom. T pest ran t vdekur, ndrsa un u plagosa n kmb. Ata q ishin jasht nuk reaguan, sepse menduan se shtin ata mbi ne, por kur kaluan afro dy minuta, tre nga polict e tjer hyn n dhom, duke thn se edhe ata jan t interesuar pr loj. Kur motra e Ners q e kishte automatikun n dor deshi t shkrep n nj polic, nga jasht njri nga polict e tjer e qlloi dhe ajo ra n tok e prgjakur. Nj nga ata e mori n dor, dhe pasi na urdhroi q t dalim jasht e hodhi trupin e saj n bunarin e axhs. Edhe Neri nuk po lvizte! Ajo kishte vdekur. Njri nga katilt po e nderonte edhe ashtu t vdekur. Kur pa se si ne po e shikonim dhe kur vrejti se si po qeshnin shokt e tij me t ashtu t zhveshur, trupin e saj e hodhi n bunar. Pastaj mua m kapi pr dore dhe kur fillova ti rezistoj, me thik m theri n kraharor dhe gjaku im pikonte n tok. Un fillova t klith dhe ashtu si n ndrr pash se nj nga polict po e dhunonte edhe G-n, e cila ishte vetm 13 vjee. Pas disa minutash q ai po e dhunonte n born e ftoht, G., prpiqej t rezistonte por ai me kok i mshonte sa mundte. Ajo ishte e prgjakur e tra dhe nuk mund ti duronte m dhimbjet. Nuk e kisha t qart a vdiq menjher, por derisa un po qaja me sy t prlotur dhe me dhembje, pash se si i njjti serb q po e dhunonte G.,-n, e hodhi at n bunarin e tmerrit. Pas pak e hodhn edhe Sh.,-n, q un nuk e kisha vrejtur se e kishin dhunuar apo jo, por e di se n at bunar e hodhn t gjall dhe t zhveshur. Kur polici q po m dhunonte mua u ngrit ngase po dgjoheshin t shtnat n malin e afrt, ashtu gjysm e zhveshur u fsheha pas disa luleve t vjeshts dhe murit t gjall, shum shpejt sa asnjri nuk m vrejti. Dy nga ata shtin mbi vajzat q kishin mbetur, dhe t gjitha mbetn t vrara, ndrsa dy nga ato ashtu t vrara srish i hodhn n bunar. Ata ikn posht fshatit, e un mbeta prgjithmon e lnduar. Edhe sot, ani pse gjall sa her shoh bardhsi para syve m dalin skenat e tmerrshme q ma nxin jetn prgjithmon.

  M shptoi shiu q binte rrmbyeshm

  Shtatmbdhjetvjearja R.S., nga rrethi i Obiliqit, ndonse nuk e ngrinte kokn, plagt q i kishin mbetur n fytyr nga t prerat e thikave nuk mund ti fshehte dot. Ato prerje n fytyr, jo vetm at, por do gj rreth saj, sikur e bnin m t mjer e t mrzitshme. Gjithsesi ajo gjeti forca pr ta treguar feririn q kishte prjetuar: Rrethina e Obiliqit e ndjeu luftn menjher pas masakrs s Prekazit. Meq nuk kishim mundsi t shkonim n ndonj vend m t sigurt qndruam n shtpi. Kishte dit q vetm prisnim radhn, kur do t na futej policia n shtpi. do dit kalonin tanke dhe mjete t tjera luftarake. Ata, kur psonin humbje rrugs bnin gjithka; vrisnin, keqtrajtonin, dhunonin dhe krejt ka u tekej. T gjith banort e viseve buz magjistrales Prishtin-Mitrovic ishin shum t friksuar, sikundr edhe ne. Nga granatimet q bheshin prreth, shpesh nuk mund ta bnim asnj sy gjum, e as t fusnim buk n goj. Disa dit para se t fillonin bombardimet shkuam n nj fshat m tej, andej kah zona e Llapit. Atje kishte pasur m tepr se dhjet mij banor. Edhe aty nuk dihej far po ndodhte. Nga t gjitha ant ishim t rrethuar. Shtpit e fshatit Barilev ishin shum t vogla pr ti pranuar t gjith ata njerz, ndaj dit e nat qndronim vetm ulur, nuk kemi pasur mundsi q asnj nat t shtrihemi dhe t flinim. T gjith prisnim t pashpres, t gjith shikonim kah fmijt dhe ndonse askush nuk thoshte asgj me goj, t gjith e shqiptonin vetm nj fjal me vete: Sikur t na shptonin fmijt. Dhe erdhi dita t cils iu druanim aq shum. Bishat serbe arritn n fshat. S pari na i morn t gjithve stolit e arit dhe parat e pastaj filluan ti ndajn burrat nga grat. Para syve ma vran vllan, sepse nuk kishte asgj t vlefshme tju jepte policve t trbuar. Un vrapova drejt vllait, i cili m shikoi sikur deshi t m thoshte dika, dhe ai, i mbylli syt prgjithmon. Kraharorin ia kishin marr disa plumba, kmisha iu skuq shpejt nga gjaku, kurse un shtrngoja grushtet dhe mallkoja npr dhmb e pafuqishme. Nuk di si nuk m plciti zemra n ato momente. Nj nga polict m trhoqi pr flokve dhe m largoi nga kraharori i vllait. Nga aty na drejtuan pr n Prishtin dhe sikur u kndella pak, por ajo kndellje m ndihmoi shum pak. N hyrje t Prishtins kishte dal grupi tjetr i policve. Ata, kt her, nga kolona ndanin vetm femrat. Aty m ndan edhe mua. Gruaja q m mbante pr krahu kur po m ndanin m kshilloi: Bhu gjakftoht, mos iu trego se ta vran vllan. Dhe kur kolona po ikte nj nga polict m lidhi dhe m drgoi n nj nga shtpit e afrta buz rrugs. Kur m solli aty, e luta t mi zgjidhte duart, por ai vetm m shikoi dhe m prplasi pr tok. N mbrmje nj tjetr m mori me vetur dhe m drgoi n pjesn tjetr t Prishtins. Aty kishin qen edhe tre polic t tjer. Njri nga ata, sa arritm aty filloi t m zhvishte. I kisha duart e lidhura. Vaji dhe lutja ime nuk iu bnte as prshtypje. M nderuan dy dhe i treti u afrua dhe filloi t ma pres fytyrn, si t isha djath e jo njeri. Gjaku i nxeht rridhte vrullshm n flokt e mi, dhe un i lutesha zotit q ai mos t ndalej por t rridhte sa m shum, q t vdisja sa m par. Por, ather kur un mendova se atyre nuk iu duhesha m, njri nga ata u sul mbi mua dhe prve se m nderonte, lpinte gjakun tim, dhe u thoshte shokve:
  Ja un po pi gjak shqiptari. Vetm Zoti mund t dinte sa koh ata do t loznin ashtu me mua, sikur mos t fillonte nj shi i rrmbyeshm. Ikn ata dhe un mbeta gjall. Sot, edhe po t prpiqem ti kthehem jets, e di q donjri q m njeh e di t vrtetn. E un sa her e prek fytyrn time, kujtimet e hidhura m rishfaqen dhe jeta ime bhet e pavler.

  Rrfimi i voglushes nga Dukagjini: Pes dit e dhunuar nga ushtart
  I pari m dhunoi gjeneral Vujii, pastaj thirri ushtart q mu suln me trbim

  I pari m dhunoi gjenerali Vuji n sy t milicve. Vajzat e tjera i dhunuan oficert e tjer, t cilt pasi mbaronin pun me to, ua jepnin ushtarve. Kshtu e nisi rrfimin e saj pr mjeken n Tiran vajza nga Dukagjini, e cila ishte dhunuar dhjet dit me radh nga ushtart n nj kazerm ushtarake. M n fund arriti t bindej dhe filloi t rrfej me lot n sy tr at sken makabre.
  E far duhet tu tregoj? ka do t mund t rregulloni n plagn e madhe q shkaktuan serbt? Pse po m mundoni? A nuk ju mjafton ajo q n t njjtn tavolin ku u dhunova un, vdiqn edhe tri vajza t tjera q u dhunuan si un? Un e kam humbur shpresn se ndoshta ka diku shkndija jete pr mua! E vetmja shkndi sht t bj dika pr ato q vdiqn nga dora e flliqur e shkaut. Kur e tha fjaln shka, ajo u tjetrsua n pamje dhe nofullat iu shtangn, shtrngoi grushtet e vegjl e t dobt Lott q i rridhnin si shi, sikur e bnin edhe m t mjer voglushen nga Dukagjini, si e quanin t gjith vajzn e bukur dukagjinase. Dua t m thuash, se si ndodhi q rat n duart e kriminelve, kur ndodhi saktsisht dhe sa veta ishin me ty atje, e ngacmonte mjekja, e cila m par kishte aktivizuar aparatin pr incizim.

  Voglushja prap hodhi vshtrimin mbi horizont, sikur atje t shihte at q ndodhi, dhe shtoi ngashryeshm: Shikoni, po flas, por m premtoni se do t m ktheni shpejt atje, dhe vazhdoi. Kur na e dogjn fshatin, ato dit t ftohta janari e tr popullata filloi t ikte. Ne femrat vendosm t niseshim pr n Shqipri. N afrsi t Smolics na ndaln ushtar e paramilitar serb dhe pasi na plakitn, ne nnt femrave, na ndan nga kolona. Tri ishin m t reja se un, kurse tri ishin m t vjetra, n mesin e atyre edhe nj nuse shtatzn. Kur na morn me vete, na than se do t na pyesin pr UK-n. Disa minuta m von, pasi na futn n bodrumin e errt, morn njrn prej nuseve dhe pas disa asteve nga dhoma ku e futn filluan t dgjohen klithjet e saj. Pas disa asteve, kur reshtn klithmat u dgjua nj breshri automatiku. Aty kishte prfunduar jeta e saj. Kt do ta kuptoja vetm pas tri ditsh, kur do t m vinte radha edhe mua pr t hyr n bodrumin ku ishin dhunuar shoqet e mija. Pasi m futn aty, mi shqyen rrobat, m shtrin dhe m lidhn n at tavolin t mallkuar dhe ashtu, me duar e kmb t lidhura, m nderoi njfar gjeneral Vuji, sa munda t lexoj n uniformn e tij. Ditn e pest arrita ti zgjidh duart dhe u prpoqa t hakmerresha, duke e goditur me far mu gjend at far gjenerali t flliqur, q luftonte me gra. Si dnim, m drguan t lidhur jasht dhe m lan n shi, derisa erdhn nj dyzin ushtarsh, t cilt m dhunuan barbarisht dhe pa mshir. Ditn e par m dhunuan mbi tavolinn e buks, ndrkoh q prball meje nderonin edhe tri vajza t tjera. Madje, atyre ua pren edhe organet gjenitale, duke i ln t vdekura n vend. Assesi nuk m kujtohet kur m lan, por e di se e kam shum t vshtir t jetoj. Ndoshta, m leht e kam t vdes dhe t zhdukem nga faqja e dheut. M thuaj, si ta ngushlloj veten, si ti dal prpara familjes, miqve. Ata e din ka ka ndodhur me mua. Un e di se do ta kem prkrahjen e tyre, por tani trupi im sht i ndotur, i flliqur. Dhe, jeta ime n kt mnyr m duket m e vshtir se do vdekje, prmbylli vajza nga Dukagjinit me lot n sy.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  SI NDODHI MASAKRA N LAGJEN TUSUS T PRIZRENIT?!

  Me rastin e tet vjetorit t masakrs s Tususit(26 Maj 1999)

  * Shum dshmitar q mbijetuan kt masakr, thon se, n kt operacion t prgjakshm, jan prfshir forcat speciale t policis, n koordinim me formacione t prziera militare e paramilitare serbe, t cilat kishin t veshur uniforma kamuflazhi (t gjelbra), nj pjes e tyre mbanin maska n fytyr, ndrsa t tjert kishin t lidhur shamia prreth koks.
  Amaneti yn:
  Punoni, duani dhe ndihmoni njri tjetrin,
  mojeni kt liri q ua solli gjaku yn dhe

  i mijra t tjerve, nse nuk doni q tu
  prsritet historia

  Kosov e lar me gjak ndr shekuj e mote,
  gjaku yn hallall t qoft,
  lamtumir Prizren historik,
  gjaku yn tu bft drit녔,


  -kshtu thuhet n mbishkrimin e prmendores s ngritur n lagjen Tusus (tani lagjja e trimave) n Prizren, ku jan t skalitur emrat e 27 shqiptarve t vrar e t masakruar mizorisht, m 26 maj 1999, nga forcat kriminale serbe.

  Tususi baz e fuqishme e UK-s

  Lagjja e trimave (ish-Tusus) graviton n pjesn jugore t Prizrenit dhe gjeografikisht shtrihet rrz maleve t Cvilenit. Gjat lufts, kjo lagje luajti nj rol t rndsishm n masovizimin e radhve t UK-s pr zonn e Vrrinit dhe si e till ishte br hal n sy pr regjimin pushtues serb. N muajt mars - maj 1999, n kohn kur regjimi serb me dhun e shprngulte popullatn shqiptare pr n Shqipri, Tususi ishte shndrruar n nj erdhe t fuqishme pr UK-n, dhe prandaj shumica e banorve t saj nuk i lshuan shtpit e tyre, madje nj koh aty gjetn strehim edhe dhjetra familje t Vrrinit dhe t Opojs.

  Forcat ushtarake serbe,gjat ksaj periudhe disa her kan tentuar t prqndrohen n Tusus, mirpo gjithnj kan hasur n rezistnec t fuqishme nga njsitet e UCK-s. Pr t sfiduar kt qndres, komanda ushtarake serbe n Prizren, m 24 prill 1999 mobilizon forca t mdha ushtarake e policore dhe rrethon lagjen Tusus. Me kt rast arrestohen 50 mashkuj dhe drgohen n qendrn sportiveSezair Surroi, e cila ishte shndrruar n nj llogor t madh prqndrimi pr qindra shqiptar t zn rob, nga an t ndryshme t Kosovs. Msohet se gjat muajit prill-maj, ushtria serbe kta robr i ka detyruar t hapin istikame n disa zona ushtarake, pr tu mbrojtur nga bombardimet e NATO-s. Gjat muajit maj 1999, njsitet e UK-s meq ishin vn n mbrojtje t popullats shqiptare, disa her jan prballur me forcat pushtuese serbe n lagjen Tusus dhe n pjest tjera - prgjat maleve t Cvilenit dhe t Vrrinit. Ksaj here forcat serbe, n pamundsi t shkatrrimit t njsiteve guerile t UK-s, ndrmorrn nj ofensiv me karakter hakmarrs mbi popullatn e pafajshme civile.

  Si ndodhi Masakra e Tususit dhe cilat forca serbe morn pjes n kt masakr?!

  M 26 maj, ishte dit e mrkur, kur rreth ors 7.30 t mngjesit, forcat serbe kishin vu n rrethim t hekurt Tususin. Njsit militare e paramilitare serbe me brutalitet u futn shtpi m shtpi, dhe me kt rast plakitn,dogjn e shkrumuan 245 shtpi t ksaj lagje.N kt situat ata, i ndanin burrat nga gratdhe i ekzekuton pamshirshm, dhe ky operacion shfaross ka vazhduar deri n mbrmje t asaj dite t kobshme. Shum dshmitar q mbijetuan kt masakr, thon se, n kt operacion t prgjakshm, jan prfshir forcat speciale t policis, n koordinim me formacione t prziera militare e paramilitare serbe, t cilat kishin t veshur uniforma kamuflazhi (t gjelbra), nj pjes e tyre mbanin maska n fytyr, ndrsa t tjert kishin t lidhur shamia prreth koks. N nj raport t organizats Human Rights Watch, thuhet se: Gjat kohs s lufts, n regjionin e Prizrenit,(ku prfshihen Prizreni, Theranda (ish-Suhareka), Rahoveci dhe Sharri (ish-Dragashi), kto formacione policore-ushtarake, i kan udhhequr: kolonel Gradimir Zekavica, nnkolonel Millan Gjurii, kolonel Millosh Voinovi, kolonel Bozhidar Deli, etj.

  N prfundim t rrugs kryesore t Tususit, ndodhej shtpia e Rafet Abdylmexhitit, ku m 26 maj forcat serbe vran e masakruan gjasht mashkuj t ksaj familjeje. Gruaja e Rafetit F. Abdylmexhiti dhe vajza e saj J.Abdylmexhiti, at dit t tmerrshme e prshkruajn si m posht: Aty nga mesdita, n shtpin ton erdhn gjasht serb t veshur me uniforma kamuflazhi dhe na urdhruan q t gjith t dilnim nga shtpia. N kt moment ata na krkuan ti jepnim parat dhe burrit tim Rafetit ia vun grykn e pushks n kok dhe e krcnonin me vrasje. Un u dhash 2 000 Dm, ndrsa burrat u dhan 1.500 Dm. Ata, na urdhruan t largohemi nga shtpia, ndrsa burrat i ndaluan. Tek po largoheshim, pam se si zun ti rrihnin burrat. I shkelmonin n stomak e n shpin dhe i godisnin me kondakt e pushkve. Ndrkaq vajza, J.Abdylmexhiti n vijim shpjegon: Burrat pasi i rrahn e prgjakn, i rreshtuan pas murit me duart lart. Dhe kur dolm n rrug, dgjuam breshrit e automatikve.

  F.Abdylmexhiti kur sht kthyer nj dit pas ksaj ngjarjeje, shtpin e ka gjetur t djegur e t shkrumbosur dhe ka par pllanga gjaku prreth rrnojave t shtpis, por nuk i ka gjetur trupat e t vrarve. Pas dy ditsh ajo burrin e vet Rafetin me t vllaun Samiun, djemt e Samiut: Shefikin dhe Beharin, kushriun Hyrmetin dhe djalin e dajs Mirsat Osmanin, i gjen t masakruar n morgun e spitalit t Prizrenit.

  Nga dshmit e mbledhura n kt lagje, msohet se m 26 maj, npr shtpi dhe n rrugt e Tususit jan vrar e masakruar 25 veta, kta jan: Rafet Abdylmexhiti 1947, Sami Abdylmexhiti 1951, Shefik Abdylmexhiti 1978, Behar Abdylmexhiti 1982, Mirsat Osmani 1975, Hyrmet Sylejmani 1964, Hesat Xhemshiti 1937, Bejan Xhemshiti 1975, Bislim Qengaj 1921, Selvinaze Qengaj 1923, Salih Elshani 1936, Ymer Thaqi 1945, Avdi Berisha 1921, Refki Berisha 1961, Hajrim Arifi 1977, Sani Bajrami 1968, Neki Gashi 1935, Selim Berisha 1932, Feim Berisha 1927, Xhemajli Poniku 1933, Halil Poniku 1937, Fazile Maqkaj 1968, Rexhep Maqkaj 1923, Nijazi Muja 1959, Fadil Ramadani.

  Banort e lagjes q kishin prjetuar kt sulm t tmershm, thon s forcat serbe nga Tususi jan larguar n ort e pasdites, akoma pa rn muzgu. Dhe, derisa po largoheshin trupat serbe, n Tusus ka arritur nj kamion pr t mbledhur kufomat e mashkujve t ekzekutuar. Dsmitart thon, se: grupi i njerzve t kamionit, prbhej nga shoferi, dhe tet punonjs civil, n mesin e t cilve ishin katr rom dhe ata shkonin shtpi m shtpi i merrnin kufomat dhe i hidhnin n kamion sikur t ishin thas Nj grua lidhur me kt ngjarje, i kujtohet se ka par nj numr t madh kufomash, n pjesn e mbrapme t kamionit, dhe njri nga punonjsit civil mbante n dor nj kamer dhe me t xhironte t vrart.

  N nj lagje tjetr t Prizrenit, n lagjen Bilbidere, disa dit m par (m 16 maj) nga forcat paramilitare serbe ishin vrar n banjo t shtpis : Enes dhe Fatmir Muharremi.

  Pas lufts Enesi dhe Fatmiri s bashku me 25 martirt tjer, prehen t qet n varrezat e prbashkta, n fund t lagjes s trimave (ish-Tusus)

  I prjetshm qoft kujtimi pr ta.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #14
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  M 5 qershor pritet t hetohet varreza masive n Rashk

  Sipas nj raporti t Reutersit, m 5 qershor pritet t fillojn hetimet pr varrezn masive n Rashk t Serbis, ku konsiderohet se jan varrosur shqiptart, t vrar n kohn e lufts, 1998-1999. Sipas raportit, zyra e prokuroris pr krime luft n Serbi tashm ka konfirmuar vendimin pr ndrmarrjen e hetimeve n terren.

  Varreza gjendet n fshatin Rudnic, n kufi midis Kosovs dhe Serbis. Zyrtari serb Bruno Vekariq ka konfirmuar indikacionet pr varrezn masive dhe mdyshjet se bhet fjal pr viktima shqiptare.
  Qeveria e Kosovs konfirmoi se ka filluar t bj prgatitjet pr t nisur n qershor hulumtimet n fshatin Rudnic, kufiri verior mes Kosovs dhe Serbis, ku dyshohet se ekziston nj varrez masive. Arif Muqolli kryetar i Komisionit qeveritar pr t pagjeturit tha se deri m tani nuk ka informacione konkrete, por vetm dyshime se mund t ket dika t till. "Institucionet jan t obliguara t bjn nj hulumtim pr hir t familjeve t personave t pagjetur", tha ai.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #15
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Afr kufirit me Kosovn sht zbuluar nj varrez masive me trupat e shqiptarve t Kosovs

  Sipas njohurive t Radios Evropa e Lir afr kufirit me Kosovn n vendin e quajtur Majdan, sht zbuluar nj varrez masive me trupat e shqiptarve t Kosovs, ndonse ende nuk ka konfirmime zyrtare. Por ekziston nj dshmitari i cili pohon se nj kamion gjat lufts n Kosov n at vend ka shkarkuar mbetjet e trupave t personave t vrar n Kosov dhe se m von vendi sht mbuluar me dhe.

  N baz t ktyre pohimeve dhe dshmive t tjera, Prokuroria pr Krime t Lufts n Beograd m 5 qershor duhet t filloj grmimet preliminare n hapsirn e Majdanit, pr t verifkuar nse n at vend ndodhet ndonj varrez. Po sipas ksaj radioje, n tetorin e vitit t kaluar n at lokacion kan qndruar organet e hetuessis s Gjykats s Qarkut n Beograd, prfaqsuesit e Komisionit pr personat e zhdukur t qeveris s Serbis dhe zyrtart e Zyrs pr personat e zhdukur dhe mjeksis ligjore. Por me at rast nuk jan zhvilluar hetime, meqense Zyra e UNMIK-ut nuk i kishte mundsuar nj nga dshimitarve ardhjen pr t treguar vendin n t cilin sht ndaluar kamioni. Edhe shefi i Komitetit t Kryqit t Kuq Ndrkombtar n Kosov Herardo Patrandolfi ka deklaruar para disa ditsh se n Serbi sht gjetur nj varrez masive, n t ciln ndodhen mbetjet mortore t viktimave t lufts n Kosov, por ia ka refuzuar t zbuloj m shum detaje se ku ndodhet varreza masive.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #16
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kush jan barbart serb q kryen krime dhe spastrim etnik n Fush-Kosov

  Sllavisha Andrijeviq- (njri ndr organizatort kryesor pr dbimin me dhun t shqiptarve nga Fush-Kosova)
  Dragomir Popoviq
  Boban Mitroviq
  Dragan Dabizhleviq
  Lazar Deniq

  Radomir Dishiq
  Radovan Petroviq
  Dragan Mitroviq
  Radojica Mitiq
  Dragan Iliq
  Aca Stankoviq
  Zhika Begnellaviq
  Mlladen Laziq
  Sllavisha Grujiq
  Sasha Mihajlloviq
  Sava Drashkoviq
  Miodrag Bangjur
  Millan Milkoviq
  Boban Grujiq
  Sasha Maksimoviq
  Nebojsha Stefanoviq
  Vllastimir Jovanoviq
  Dushan Zharkoviq
  Dragan Zhekiq
  Dobri Artinoviq
  Stanko Milankoviq
  Sllobodan Mitroviq
  Dobrivoje Gjorgjeviq
  Darko Milosheviq
  Dragolub Lakaqeviq
  Lubisha Veliqkoviq
  Zharko Vasiq
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kush jan barbart serb q me emrinToga e tmerrit vran e masakruan civil shqiptar n

  M 2 dhjetor 1999, jan gjetur disa dokumente n Samakov, Viti, Goshic, Kabash, Bin, Kllokot, Zhiti etj., n t cilat dshmohet se paramilitart serb, n kt rajon kan vepruar me emrinTOGA E TMERRIT. Kjo tog sht formuar m 19 maj 1999 dhe pr nj koh t shkurtr ka vrar e masakruar 22 civil pleq, plaka, fmij, gra dhe burra q i zun npr shtpit e tyre.

  Emrat e kriminelve jan:

  Miodrag Stanishiq
  Sasha Jeriniq
  Stanisllav Vukiq
  Sasha Vujiq
  Mirosllav Mihajlloviq Mikica
  Millovan Ivkoviq
  Vidosllav Kojiq
  Moma Vasoviq
  Nenad Perzhiq
  Branko Arizonoviq
  Nebojsha Stanojoviq
  Zoran Cvetkoviq
  Sllavisha Maksimoviq
  Dragisha Dinqiq
  Novica Jakovleviq
  Lubisha Arsiq
  Sinisha Jovanoviq
  Aleksander Jovanoviq
  Srgjan Ristiq
  Goran Arsiq
  Nebojsha Stanishiq
  Dragan Nojkiq
  Canko Spasiq
  Bogoso Krqmareviq
  Millosh Mitroviq (komandant i togs)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kush jan 22 barbart q jan prfshir n vrasjen e shqiptarve n Klin

  M 12 Nntor 1999, sht gjetur edhe nj list me emra t kriminelve serb, q kan vrar, ekzekutuar e masakruar mizorisht qindra civil Shqiptar n komun t Klins. N mesin e barbarve figuron edhe nj barbar shqipfols. Dihet mirfilli se n komunn e Klins jan prfshir m s shumti serb lokal n vrasjen e Shqiptarve.

  Lista prmban kta emra:

  Dan Balaj
  Zoran Dobriq
  Zharko Stepiq Vitomir Saviq
  Millorad Stepiq
  Gollub Stashiq
  Dragomir Stashiq
  Bado Bogiqeviq
  Zaiq Vojo
  Dobishleviq Sreta
  Daniq Vojo
  Popi Zoran
  Pavlloviq Dragan
  Zhivkoviq Radosllav
  Zhivkoviq Llazar
  Vushtiq Radoje
  Zariq Sreqko
  Kiziq Gollub
  Kiziq Gjoko
  Dashiq Nevica
  Krstiq Millan
  Dobriq Dushan
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kush jan barbart serb q kryen krime n fshtatin Kishnic dhe n disa vende tjera

  N nntor 1999, n fshatin Kishnic (afr Prishtins), n shtpin e Sabit Krasniqit, u gjet nj list me 20 emra barbarsh serb. Ata kishin vendosur shtabin operativ paramilitar dhe nga shum burime dshmohet se nga kjo baz shkonin e bnin krime ndaj popullats civile shqiptare npr shum pjes t Kosovs. Bazuar n listn me emra e mbiemra dhe n adresat e tyre, rezulton se kta barbar jan nga Kosova me prjashtim t njrit q ishte nga Kurshumlija. Nj pjes prej tyre, krime kan kryer edhe n fshatin Kishnic. Pr kto krime kan dshmuar Musa Gashi dhe Bajram Gashi, q kan shptuar nga thikat e ktyre kriminelve.(Ekskluzive nr.1 janar 2000, fq.101)

  N listn e gjetur jan skalitur kta emra:

  Berisha Ruzhdi Bekim, rom
  Iliq Stalin Velko
  Paniq Pavli Sinisha, Prelloc i Prishtins
  Cvejiq Lubisha Lan, Hallaq i Madh Lipjan
  Vukadinoviq Jovan Njegosh, Kurshumli
  Andriq Mirko Drashko, Prishtin
  Dikiq Branko Nebojsha, Prilluzh
  Krastiq Rade Svetisllav, Skullan i Lipjanit
  Selishnik Jelica Tomisllav, Kishnic
  Sinisha Jovanoviq, Kishnic
  Jovan Karaxhiq, Kishnic
  Goran Trajkoviq, Kishnic
  Boban Trajkoviq, Kishnic
  Dejan Trajkoviq, Kishnic
  Predrag Gjorgjeviq, Kishnic
  Petar Saveliq, Kishnic
  Mile Bulajiq, KIshnic
  Gjorgje Bulajiq, KIshnic
  Zhivorad Mitiq Zhiko, Kishnic
  Dragan Mitiq Burdo, KIshnic
  Dragan Miliq, Kishnic
  Zoran Trajkoviq, Kishnic
  Mike Iliq, Graanic
  Dushan Iliq, Graanic
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Cilat njsi barbare serbe vran e masakruan 42 shqiptar n fshatin Qyshk

  Dhe 35 t tjer n fshatrat fqinje Pavlan dhe Zahaq t Pejs

  M 14 maj 1999 n fshatin Qyshk (2-3 km afr Pejs) u vran e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjat nj sulmi t furishm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

  N kt dit t kobshme pr Qyshkun , u vran e nj pjes e tyre edhe u dogjn: Ram Dervish Gashi (65), Xhafer Ram Gashi (40), Rrahim Dervish Gashi (55), Rasim Hysen Ramaj (45), Met Shala (55), Selim Maxhun Gashi (50), Haki N. Gashi (45), Jashar Azem Gashi (58), Muharrem Azem Gashi (50), Avni Drevish Gashi (50), Sknder Dervish Gashi (35), Mus Shaban Gashi(63), Ibish Kadri Gashi (55), Rrahim Shaban Gashi (55), Ahmet Rrustem Gashi (35), Emin Bek Gashi (60), Emrush Krasniqi, mysafir nga Vranoci, Ismet Bajraktari, mysafir nga Raushii, Hasan Met Hatamaj - mysafir nga Batusha, Gani Avdyl Hasanaj, mysafir nga Batusha, Hasan Ahmet eku (70), Bedri Ahmet eku (65), Isuf Shala, mysafir nga Grabofci, aush Rrustem Lushi, Ardian aushi (30), Ardian aush Lushi (20), Osman Haxhi Lushi (48), Sefedin Haxhi Lushi (44), Avdullah Lush Lushi (45), Uk Lush Lushi (43), Ramiz Lush Lushi (40), Xhafer Lush Lushi (35), Sknder Lush Lushi (30), Nifa Din Kelmendi (55), Sknder Din Kelmendi (50), Besim Din Kelmendi (38), Ardian Sknder Dina (20), Rrahim Syl Kelmendi (40), Xhem Isuf Kelmendi (40), Mentor Shaban Kelmendi (22), Avdi Shaban Berisha (58) dhe Zeir Aliaj - mysafir nga Zllopeku.

  N mngjesin e s njjts dit, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra t tjer fqinje, Pavlanin dhe Zahaqin, dhe pasi kishin dbuar nga shtpit e tyre grat, fmijt dhe pleqt, kishin vrar mizorisht edhe 35 shqiptar t pafajshm.

  -N fshatin Pavlan u ekzekutuan:
  1. Zymer Sadik Gashi (70), 2. Agush Selman Gashi, 3. Liman Hajzer Gashi, 4. Haxhi Rexh Dreshaj (41), 5. Shaban Tahir Kelmendi(52), 6. Zenun Shala, mysafir nga Fusha e Pejs, 7. Mus Isuf Lulaj (75), 8. Rrahim Salih Niki (55), 9. Xheirane Brahim Niki(25), 10. Hatixhe Kamer Niki (50), 11.Ajshe Avdyli dhe 12. Gashi-Kelmendi (40).

  -Ndrsa n Zaha jan ekzekutuar kta persona:
  1. Zenel Bek Berisha, 2. Shaban Kasem Neziraj, 3. Sadri Ymer Ramaj, 4. Faton Sadri Ramaj, 5. Valdet Nezir Ramaj, 6. Shpend Rexh Hyseni, 7. Naim Hajrullah Hyseni, 8. Ismet Hajrullah Hyseni, 9. Haki Hajrullah Hyseni, 10. Sabit Hajrullah Hyseni, 11. Bajrush Avdyl Hyseni, 12. Fehmi Rashit Gjokaj, 13. Hysen Rashit Gjokaj, 14. Ruzhdi Halil Dobraj, 15. Muhamet Halil Dobraj, 16. Halil Halil Dobraj, 17. Bekim Ahmet Delijaj- rom, 18. Shaban Sokol Ramaj, 19. Zymer Osmanaj, 20. Shaban Osmanaj, 21. Fak Rexhep Murati - mysafir, 22. Dem Ahmet Hatashi, nga Leshani.

  N masakrimin ecivilve shqiptar kan marr pjes:

  -Formacioni Frenki, nj njsit komando i emruar sipas udhheqsit t tij Franko Simatoviq - Frenki, e cila ka qen pjes e forcave speciale t sigurimit shtetror t Serbis, t njohur edhe si Crvene beretke (Beretat e kuqe).

  -Operativna Grupa ose OPG (grupi operativ), nj njsit elit i policis serbe, pjestart e t cilit me krenari kan quajtur veten Magla (mjegulla), sepse pas aksioneve t ndrmarra ata nuk kan ln ndonj gjurm. OPG-ja msohet t ket marr urdhrat nga gjeneral t lart n Ministrin e Punve t Brendshme t Serbis. Bazuar n dshmit e disa burimeve serbe, pjestart e OPG-s kan marr pjes edhe n disa masakra tjera famkeqe n Kosov, n Abri t Ult, n Reak, n Pavlan, n Zaha etj.

  -Njsiti snajperist i Armats s Tret Jugosllave, grup q theksohet t ket qen nn komandn e drejtprdrejt t kryegjeneralit t Armats s Tret serbe. Pastaj, grupet paramilitare t ashtuquajtur Munja (vettima). Munja, n nj raport t organizats Human Rights Watch-it (HRW), prshkruhen se ka qen nj mishrim i uditshm i policve, kriminelve dhe t vetquajturve patriot, (plotsisht nn kontrollin e armats dhe policis), t cilt nga serbt ishin konsideruar si legjendar, pr prleshjet e tyre q kishin zhvilluar me Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe pr sulmet e pamshirshme mbi civilt shqiptar.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Tahir Zemaj
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 01-01-2011, 10:45
 2. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 05:15
 3. Msimet e nxjerra nga dhuna n Kosov
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 13:20

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •