Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Kush jan barbart serb q u prfshin n vrasjen e Shqiptarve n Sllatin

  Pas prfundimit t lufts n Kosov, n garazhin e shtpis s Rrahim Imerit n fshatin Sllatin t Fush-Kosovs sht gjetur nj list me emra t pjestarve t forcave ushtarake e policore serbe q morn pjes n vrasjen e shqiptarve n Sllatin dhe n plakitjen e djegien e shtpive t shqiptarve n kt fshat. (Revista: Ekskluzive nr.4 prill 2000, fq.52)

  N kt list figurojn emrat e ktyre kriminelve:

  Zoran Vukdragoviq - toger
  Lubisha Simiq - rreshteri
  Zoran Ristovski
  Dushan Jevriq
  Zoran Joviq
  Mladen Peshiq
  Milosh Mihajloviq
  Marko Zhivoinoviq
  Slavisha Gjorgjeviq
  Miodrag Pejatoviq
  Dejan Mikiq
  Igor Gurkoviq
  Ivan Stanojeviq
  Zoran Mimiq
  Radoje Bulatoviq
  Mile Rangjeloviq
  Cvetko Boshkiq
  Radoslav Ristia
  Slobodan Gjurgjeviq
  Darko Miloviq
  Dragisha Ivanoviq
  Ivan Steviq
  Vladeta Stojanoviq
  Sasha Aksiq
  Nenad Jovanoviq
  Nenad Zhivkoviq dhe
  Dejan Slaviq.

  (Krimineli Dejan Saviq msohet se ishte pjesmarrs edhe n masakrat ndaj civilve shqiptar n Opoj)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #22
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  MASAKRA E DUBRAVS NDRMJET HESHTJES POLITIKE DHE DEGJENERIMIT MORAL NJERZOR

  Me rastin e tet vjetorit t masakrs n burgun e Dubravs

  Masakra e Dubravs, pr nga prmasat dhe veanrisht pr nga prmbajtja e dhembshme, sht pa dyshim njra ndr tragjedit m t tmerrshme q njeh historia e njerzimit. Shum njerz gabojn kur thon se numri i t vrarve n kt masakr nuk mund t jet argument i mjaftueshm q ajo t radhitet n mesin e tragjedive m t tmerrshme.

  Pikrisht ana prmbajtjesore, sht ajo q kt tragjedi e veon nga shum tragjedi t tjera, m t mdha n prmasn sasiore. Masakra e Dubravs shnon jo vetm kulmin e shfryrjes raciale shtazarake t nj grupi t njerzve ndaj nj grupi tjetr, por veanrisht n natyrn juridike sht argumenti m i fort q dshmon projektin shtetror serb pr gjenocid dhe etnocid ndaj shqiptarve si dhe teknologjin faktike t ekzekutimit t atij gjenocidi.

  Kjo masakr sht dshmia m e fort e implikimit t vet shtetit serb n ekzekutimin e gjenocidit ndaj shqiptarve, ndrkaq nga qarqet ndrkombtare, qofshin ato edhe Veriatlantike, sht mbajtur dhe po mbahet edhe m tutje n heshtje, duke prfshir ktu edhe heshtjen e pakuptueshme t institucioneve vendore t Kosovs.

  Vrtet, koha po e vrteton se institucionet ndrkombtare kan br dhe po bjn t pamundurn q zbardhja e ksaj masakre t mos marr prmasa t fushats politike e juridike, ose mediale s paku. Arsyeja qndron n vet implikimin e institucionit ushtarak Veriatlantik, NATO-s, n ekzekutimin e pjesshm t Masakrs s Dubravs. N t vrtet, objektiv i bombardimit t Burgut t Dubravs nga forcat ajrore t NATO-s duket t ken qen objektet e burgut e jo t burgosurit. Por, NATO, me gjas, kishte rn n grackn e dinakris s makineris luftarake t Serbis dhe, me ose pa dashje, kishte filluar t bj ekzekutimin e pengjeve shqiptare n at burg.

  Shteti serb ka ditur ta shfrytzoj shum mir medialisht dhe politikisht sulmin e NATO-s ndaj burgut, duke e akuzuar NATO-n pr gjoja sulme t qllimshme kundr civilve. Por, njkohsisht, me bombardimet shteti serb kreu pjesn m t madhe t vrasjeve barbare ndaj pengjeve shqiptare n Burgun e Dubravs, pikrisht duke qen i bindur se masakra do t heshtej m pas nga vet shtetet evroatlantike, pr shkak t prfshirjes s tyre paraprake n vrasjen e t burgosurve pengje t pafajshme t lufts. Shteti serb ka pasur rezultate shum pozitive n kt aspekt, sepse, pas vendosjes s trupave t NATO-s dhe t pushtetit t UNMIK-ut n Kosov, Masakra e Dubravs u hesht n pjesn m t madhe t mundshme, veanrisht n planin juridik.

  Ktu duhet t theksohet fakti se burgu i shkatrruar i Dubravs sht njri prej objekteve t para publike t Kosovs i rindrtuar prnjher pas lufts me mjete ndrkombtare. Kjo nuk sht br pr shkak t domosdoshmris s nevojave juridiko-shtetrore kosovare pr ringritjen e tij pikrisht n vendin e grmadhs, dshmi e prekshme kjo e masakrs, por u b pikrisht pr t fshehur at dshmi materiale t masakrs s projektuar dhe t kryer nga shteti serb, i cili kishte futur n grack edhe vet NATO-n.

  Ky sht fakt i pamohueshm. Mirpo, derisa kjo heshtje politike ndrkombtare pr Masakrn e Dubravs, si u tha, e projektuar dhe e ekzekutuar me sukses nga Serbia me nj si uvertur nga qarqet ndrkombtare, mund t kuptohet, ndrkaq, heshtja politike rreth ksaj masakre nga institucionet e Kosovs nuk mund t kuptohet assesi. Vrtet, asnj institucion i Kosovs, i dal nga vota e popullit, nuk ka br, deri tashti, as edhe prpjekjen m t vogl, q kjo masakr t ndriohet nprmjet ndonj projekti juridik hulumtues dhe shkencor historiografik, apo qoft edhe nprmjet ndonj fushate publike mediale. Prkundr, sht hetuar nj solidarizim i pakuptueshm i institucioneve vendore dhe t atyre ndrkombtare pr heshtjen dhe pr fshehjen sa m t madhe t mundshme t ksaj tragjedie.

  Shpesh dgjojm se institucionet shtetrore t Kosovs, si Presidenca, Kryeministria apo organizata t ndryshme, t marrin prsipr patronazhin n organizimin e shnimit t prvjetorve t masakrave t ndryshme ndaj civilve n Kosov, apo pr nder t dshmorve e t figurave t ndryshme. Por, kto institucione, madje edhe t lutura nga Shoqata e t Burgosurve Politik t Kosovs pr ndrhyrje te mekanizmat e UNMIK-ut, qoft edhe pr t siguruar lejen q t mbijetuarit e masakrs t hyn n Burgun e Dubravs pr t shnuar prvjetort e masakrs, kan refuzuar, madje ndonjher duke prdorur edhe gjuhn e cinizmit, n stilin: Mjafton q t mbijetuarit e masakrs jan gjall dhe t mos krkojn m tepr!

  Duhet t thuhet qart se pr sa koh q Masakra e Dubravs nuk do ta thyej heshtjen politike dhe pr sa koh q kjo masakr nuk do t institucionalizohet juridikisht n prmasat dhe prmbajtjen reale t saj, bota nuk do ta marr vesh kurr se far loje prbindshi ka luajtur shteti serb n Ballkan, veanrisht n tokat shqiptare n pesmbdhjet vjett e fundit t Jugosllavis.

  Masakra e Dubravs shnon nj veanti juridike nga masakrat e tjera ndaj civilve n Kosov. Burgu, gjithkund, n bot sht pron e drejtprdrejt e shtetit dhe administrohet nga ministria e drejtsis. N rastin konkret, Burgu i Dubravs ka qen pron e ministrive serbe dhe jugosllave t drejtsis, t cilat kan qen prgjegjse pr jetn e pengjeve. Nse masakra ka ndodhur nga po i njjti shtet dhe po nga e njjta ministri e tij e drejtsis, nuk sht aspak e vshtir t dihen me emr dhe mbiemr t gjith ata serb, duke filluar nga krert e shtetit e deri te gardiant e burgut dhe vet t burgosurit serb. Fajtort t sillen para drejtsis, me akuzn e qndrueshme juridikisht, pr masakr t paramenduar ndaj pjestarve civil t nj populli tjetr. Nse qllimi i fundit ka qen vrasja totale e t t gjitha pengjeve n Burgun e Dubravs, duke ditur paraprakisht emrin e shtetit q e ka administruar at burg dhe emrat e ekzekutorve t masakrs, juridikisht krijohet baz e mjaftueshme q vet shteti serb t akuzohet pr gjenocid ose tentim gjenocidi ndaj popullit shqiptar.

  Kjo masakr, e projektuar dhe e ekzekutuar nga vet institucionet legale t shtetit serb, sht dshmia m burimore se kur sht n pyetje tentimlikuidimi i fizikumit t qytetrimit shqiptar, prkatsisht gjenocidi dhe etnocidi ndaj tij, nuk kan qen regjime t caktuara serbe, por ka qen vet shteti serb me mekanizmat e tij legal, t cilt e kan ekzekutuar masakrn.

  S kndejmi, institucionet e Kosovs, n radh t par Qeveria dhe Kuvendi i Kosovs, paraprakisht duhet q nprmjet procedurave t rregullta, ligjshmrisht ta shpallin Burgun e Dubravs - Kamp i instaluar i prqendrimit t periudhs s Lufts lirimtare t UK-s. Kt krkes e arsyeton tretmani njerzor serb i ushtruar ndaj pengjeve shqiptare aty, n vitet 1998-1999. Po ashtu, duhet t shpallen pr kampe prqendrimi, t instaluara ose provizore, edhe burgjet dhe hapsirat e tjera publike n Kosov, n t cilat, n form t organizuar, jan vrar, torturuar dhe dhunuar pengjet shqiptare, nga vet shteti serb.

  Vrtet, derisa institucionet vendore dhe ato ndrkombtare do t vazhdojn ta mbshtjellin me heshtje politike kt tragjedi, bota nuk do ta kuptoj drejt mesazhin e shenjt t liris, t paqes dhe t drejtsis, kurse Masakra e Dubravs do t vazhdoj t mbetet ndrgjegje e vrar kombtare dhe ndrkombtare.

  T prfundojm: N asnj mnyr nuk guxon q heshtja politike e Masakrs serbe n Burgun e Dubravs t mbetet, edhe m tutje, kompromisi m antinjerzor i ndrtimit dogmatik t multietnicitetit n Kosov, n favor t relativizimit t krimeve shtetrore serbe ndaj shqiptarve. Ndaj, veprimet q sugjerohen n t ardhmen, drejt ndriimit t plot t prmasave, t prmbajtjes dhe t pasojave t tmerrshme t Masakrs s Dubravs dhe t masakrave t tjera ndaj civilve shqiptar, t kryera nga shteti serb gjat Lufts lirimtare t UK-s n vitet 1998-1999, do t duhej t ishin:

  a) Kuvendi i Kosovs, me nj akt t veant ligjor, Burgun e Dubravs ta shpall Kamp t Instaluar t Prqendrimit, pr periudhn e Lufts lirimtare t Kosovs, n t cilin jan torturuar, njerzuar dhe ekzekutuar kolektivisht, t burgosur politik e ordiner dhe pengje t pafajshme civile shqiptare nga mekanizmat institucionale policore-ushtarake t shtetit serb.

  b) Po ashtu, institucionet shtetrore t Kosovs duhet t shpallin kampe t prqendrimit t gjitha hapsirat e tjera publike n Kosov, n t cilat jan torturuar, prdhunuar e vrar pa gjyq, pengjet e pafajshme civile shqiptare.

  c) T mbijetuarit e Masakrs n Burgun e Dubravs t japin dshmi dhe deklarata t plota pr prjetimet gjat masakrs, duke shnuar format e torturave t prjetuara dhe emrat e t vrarve t njohur prej akcilit syresh. Njkohsisht, edhe pr t plagosurit. Dshmit duhet t prdoren pr t konfirmuar fajsin e shtetit serb n projektimin dhe ekzekutimin e masakrs, si dhe pr t br ndjekjen penale ndaj fajtorve individual.

  ) Burgu i Dubravs n nj t ardhme t shpejt, t lirohet nga funksioni i tanishm dhe t shpallet muze i nj tragjedie t rnd dhe shum mblematike.

  d) Qeveria e Kosovs dhe institucionet e tjera kompetente t Kosovs, n bashkpunim me mekanizmat relevant ndrkombtar, t formojn nj qendr institucionale pr hulumtimin e krimeve t bra nga shteti serb ndaj popullats shqiptare, me theks t veant nga fillimi i vitit 1989 e deri n prfundimin e Lufts lirimtare UK - NATO n Kosov, m 21 qershor 1999.

  e) Institucionet e Kosovs t autorizojn dhe t financojn institucionet prkatse shkencore pr hulumtime t krimit serb n Kosov, si: Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, Institutin Albanologjik, Institutin e Historis, Arkivin e Kosovs, organizatat joqeveritare pr t drejtat e njeriut etj.

  f) Institucionet e Kosovs, pas mbledhjes s fakteve t mjaftueshme pr prmasat e krimeve dhe pr natyrn e ekzekutimit t tyre, t bjn ngritjen e padive penale kundr shtetit serb pr gjenocid ndaj shqiptarve dhe t bjn ndjekjen penale t t gjith individve, pjestar t makineris ushtarake e policore, shtetrore, serbe, q kan kryer krime ndaj civilve shqiptar gjat lufts.

  Sugjerimet e lartshnuara mbshteten n faktin se gjenocidi i kryer nga Serbia n Kosov, gjat Lufts lirimtare t UK-s, aktualisht trajtohet vetm nga aspekti i pasojave statistikore e jo nga aspekti prmbajtjesor, i cili duhet ta definoj fajtorin e vrtet, qoft at kolektiv apo individual, pr t dshmuar ekzistimin e nj projekti shtetror serb pr zhdukjen fizike t qytetrimit shqiptar n Kosov, n mnyr q t mos lejohet, edhe m tutje, relativizimi i krimeve shtetrore serbe ndaj shqiptarve vetm n nivele t prgjegjsis individuale, qoft ai edhe Milosheviq.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #23
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Kush jan bandat tjera kriminale serbe q kan kryer krime n Drenic

  N tetor 1999 n fshatin Sankoc t Drenics, gjat pastrimit t terenit nga njsiti i TMK-s, t Batalionit I-r Ymer Alushani t Brigads 121 Kumanova, n njrn nga ish-bazat e shtabit komandues t bandave kriminale serbe, sht gjetur nj list me emra t formacioneve ushtarake q vepronin n Drenic. Aty jan gjetur edhe numra t telefonave dhe fotografi t ndryshme si dhe ditar q kta kriminel kan mbajtur gjat lufts n Kosov.(Shih: revistn Ekskluzive, nr.1. janar 2000, f.101)

  Lista e emrave t barbarve serb, sht si m posht:

  1.Llazareviq Dragisha, nntoger

  2.Gjorgjeviq Sinisha, rreshter
  3.Blanusha Mile, rreshter i vjetr
  4.Korag Goran, rreshter i klasit t par
  5.Millanoviq Predrag, dhjetar
  6.Radulloviq Nebojsha
  7.Simiq Goran
  8.Kostiq Sasha
  9.Daniq Sllobodan
  10.Gjorgjeviq Zoran
  11.Shabiq Zvonko
  12.Qausheviq Nenad
  13.Jovanoviq Dragi
  14.Momqilloviq Miroslav
  15.Ivanoviq Milivoje
  16.Dejanoviq Verolub
  17.Janjusheviq Zhivorad
  18.Nedelkoviq Bratisllav
  19.Petkoviq Bogolub
  20.Gjoriq Sllavolub
  21.Vaniq Rasha
  22.Dimiq Dushan
  23.Bajrami Igor
  24.Aliq Zoran
  25.Branko Janiq
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Sa shqiptar u vran m 28 mars 1999 n Izbic t Sknderajt (?!)

  Dihet mirfilli se pas fillimit t bombardimeve t NATO-s kundr caqeve serbe, forcat militare dhe paramilitare serbe ndrmorn nj ofensiv me prmasa shafrosse kundr popullats shqiptare, dhe kjo fushat zhvillohej n kuadr t operacionit t koduar Patkoi. N kto zhvillime t t jashtzakonshme, duke filluar nga data 25 mars forcat serbe me an t artileris s rnd granatuan dhe pastaj i dogjn disa fshatra t Drenics si, fshatrat: Klladernic, Qirez, Lein, Turiec, Vojnik etj. Sipas dshmitarve, gjat ktij operacioni njsit barbare serbe n fshatin Qirez i zun rob disa gra dhe fmij dhe i ngujuan n nj hambar t misrit. Me kt rast disa femra u prdhunuan seksualisht ku 8 prej tyre u vran mizorisht dhe pastaj kufomat u hodhn n tri puse t fshatit.

  N kt fushat shfarosse pr shqiptart, m 27 mars 1999 forca t mdha militare dhe paramilitare serbe granatuan edhe fshatin Izbic t Sknderajt, ku gjat 3 ditve t fundit qen stehuar rreth 5 mij banor (kryesisht gra, pleq dhe fmij) t fshatrave prreth. M 28 mars forcat kriminale serbe rrethojn vendin ku ishte prqndruar kjo popullat dhe pas nj maltretimi t rn fizik, burrat ndahen (n dy grupe) nga grat dhe fmijt. Grupi i par sht drguar n nj kodr t afrt, ndrsa grupi i dyt sht grumbulluar n shtratin e nj lugine dhe sipas planit kan hapur zjarr n drejtim tyre. Me kt rast jan vrar e masakruar mizorisht 147 veta. Po at dit (pas masakrs n Izbic) grat dhe fmijt q ishin mbledhur n nj lndin u detyruan t largoheshin dhe t ecnin kmb n drejtim t Klins, t Gjakovs, Prizrenit dhe me n fund kan prfunduar n Shqipri.

  M 28 mars 1999 n Izbic u ekzekutuan barbarisht: Jetullah ALUSHI, Asllam (Q) AMRUSHI, Asllan BAJRA, Bajram BAJRA, Bajram C. BAJRA, Bajram S. BAJRA, Brahim BAJRA, Fazli BAJRA, Ilaz BAJRA, Sami BAJRA,Bislim BAJRAKTARI, Hajdar BAJRAKTARI, Demush BEHRAMI, Muhamet BEHRAMI, Nuredin BEHRAMI, Asllan DAJAKU, Dibran A.DANI, Sali DERVISHI, Bajram DERVISHI, Ilaz DERVISHI, Musli DOQI, Hamdi DOQI, Ali DRAGA, Cen DRAGA, Hajriz DRAGA, Ismet DRAGA, Murat DRAGA, Rrahim DRAGA, Rustem DRAGA, Zade DRAGA, Avdullah DURAKU, Bel A.DURAKU, Dibran DURAKU, Rexhep DURAKU, Muhamet EMRA, Lah FETAHU, Ibrahim GASHI, Ram GASHI, Halil HAJDARI, Halit HALITI, Fejz HAXHA, Hazir HOTI, Qerim HOTI, Rifat HOTI, Rrustem HOTI, Tahir HOTI, Muhamet HOTI, Sadik HOTI, Shefqet A. HOTI, Vehbi HOTI, Zenel ISUFI, Beqir JETULLAHU, Kajtaz D. KAJTAZI, Bajram KELMENDI, Jetullah KELMENDI, Ram KOTORI, Brahim KOTORI, Hajzer KOTORI, Deli KRASNIQI, Mustaf KRASNIQI, Rrahim KRASNIQI, Azem KUQICA, Sami LOSHI, Jashar LOSHI, Selman LOSHI, Halil MORINA, Sokol H. MURSELI, Beqir MUSLIU, Ilaz MUSLIU, Shaban MUSLIU, Halit MUSLIU, Naim MUSLIU, Mehmet MUSLIU, Hasan MUSTAFA, Azem OSMANI, Fatmir OSMANI, Hetem OSMANI, Muharrem OSMANI, Pajazit D. QAKA, Sabit QALLAPEKU, Ismajl QELAJ, Rexhep QELAJ, Metush QELAJ, Hamz QUPEVA, Ramadan RACI, Halit RAMAJ, Muj REXHEPI, Mustaf SEJDIU, Azem SHABANI, Hysen A. SHALA, Idriz SHALA, Isuf SHALA, Isuf SHALA, Muj SHALA, Sali SHALA, Zymer SHALA, Halim SHALA, Hijraz SHALA, Sadik SHERIFI, Zeqir SHPATI, Riza SPAHIU, Ram SYLA, Brahim TAHIRI, Gani TEMAJ, Hamdi TEMAJ, Hami B. THAQI, Ram H. THAQI, Ajet D. THAQI, Sheremet THAQI, Uk UKA, Zenel VELIQI, Idriz XHEMAJLI, Qazim XHEMAJLI, Jahir ZEKA, Milazim ZEKA, Nj mashkull i paidentifikuar(..) M 28 mars 1999 gjat rrugtmit pr n Shqipri n rimorikio u dogjn pr s gjalli: Zyre FEJZA (61) dhe Zoje OSMANI (70). (Kjo list nuk sht e plot)

  Kush jan barbart q morn pjes n ekzektutimin e 147 shqiptarve n Izbic

  Sipas raportit t KMDLNJ-s (6 prill 2000) n ekzekutimin e 147 shqiptarve n Izbic jan prfshir edhe serbt lokal t fshtarave t Drenics dhe t Burimit (ish-Istogut).

  N kt masakr mizore kan marr pjes: 42 pjestar t familjeve Tomasheviq nga Syrigana, e kta jan:

  Mihajlo Tomasheviq
  Veselin Tomasheviq
  Sllavko Tomasheviq
  Vujadin Tomasheviq
  Nenad Tomasheviq
  Stojadin Tomasheviq
  Igor Tomasheviq
  Miloje Tomasheviq
  Vladan Tomasheviq
  Radoslav Tomasheviq
  Vasilije Tomasheviq
  Milosh Tomasheviq
  Radivoje Tomasheviq
  Preda Tomasheviq
  Srgjan Tomasheviq
  Millorad Tomasheviq
  Mileta Tomasheviq
  Radenko Tomasheviq
  Mile Tomasheviq
  Stojadin Tomasheviq
  Milenko Tomasheviq
  Milan Tomasheviq
  Dragoljub Tomasheviq
  Gjoko Tomasheviq
  Boshko Tomasheviq
  Zhivorad Tomasheviq
  Zhivojin Tomasheviq
  Najdan Tomasheviq
  Nebojsha Tomasheviq
  Nenad Tomasheviq
  Branillav Tomasheviq
  Ratko Tomasheviq
  Filip Tomasheviq
  Dejan Tomasheviq
  Gordan Tomasheviq
  Predrag Tomasheviq
  Despot Tomasheviq
  Tadisha Tomasheviq
  Sinisha Tomasheviq
  Tomisllav Tomasheviq
  Zoran Tomasheviq e
  Goran Tomasheviq,

  Pastaj

  Branisllav Kragoviq
  Ratko Kragoviq i biri po nga nga Syrigana.
  Pastaj,

  Marko Ristiq
  Marko Damjanoviq
  Dragoljub Rajkoviq
  Jovica Rajkoviq
  Rade Kovaeviq Zec
  Dika Kovaeviq
  Ognjan Kovaeviq
  Gjorgje Mojsiq
  Radosav Kovaeviq Cule
  Mile Jokiq
  Nebojsha Kovaeviq
  Sinisha Jokiq
  Svetozar Ristiq
  Zoran Kovaeviq Princ , t gjith nga Banja;
  Momir Milentijeviq
  Zoran Jovanoviq
  Milutin Arisiq,
  Milan Todoroviq
  Dejan Spasiq
  Nebojsha Nikiq
  Miodrag Komatina
  Niqifor Kovaeviq
  Dragan Dimitrieviq
  Vukmiq Lazareviq nga Runiku
  Todor Deverxhiq
  Rade Deverxhiq
  Dragisha Deverxhiq
  Milan Shteviq
  Dragomir Shteviq
  Miliq Petroviq e
  Ognjan Petroviq, nga Radisheva
  Nenad Shmigiq
  Radoje Shmigiq
  Cvetko Shmigiq
  Dragan Shmigiq e
  Gollub Shmigiq nga Leina.
  Dadosha Iliq
  Zhivoin Iliq dhe
  Momillo Radovanoviq nga Kuica.
  Zhivko Jokoviq e
  Radosllav Kandiq nga Kotorri, si dhe
  Radivoje Rasha Kalenoviq me t bijt
  Dejan Rasha dhe
  Dushan Rasha
  Zvonko Jovanoviq
  Zoran Jovanoviq
  Bllagoje olakoviq
  Nenad olakoviq
  Radosh Lajoviq
  Ilija Trajkoviq
  Rajko Rajiq
  Vllado Bakraeviq
  Lubisha Iliq
  Momo Peleviq
  Sllagjan (polic i komunikacionit)
  Sadudin Rexhepagiq (boshnjak) t gjitha nga Sknderaj.
  Goran Shapiq,
  Rade Shapiq dhe
  Dushan Shapiq, q t tre nga Belica e Burimit (ish-Istogut).
  Kt list me emra t barbarve serb e kan n duar UNMIK-ut dhe institucioneve t Kosovs, por sa dihet deri m tani asgj nuk kan br q kta barbar t dalin prpara drjetsis.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #25
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Kush jan barbart q masakruan 19 antar t familjes Imeraj n fshatin Padalisht

  N nj raport t KMDLNJ-s me seli n Prishtin, t lshuar m 6 prill 2000 thuhet: N Sknderaj jan identifikuar emrat e t gjith kriminelve q m 26/27 mars 1999 n Padalisht masakruan 19 antar t familjes Imeraj (n mesin e t cilve 11 femra dhe 5 fmij t moshs 2 16 vjeare). T masakruarit jan: Afrim IMERAJ (2), Ardiana IMERAJ(13), Arijeta IMERAJ (11), Avdyl IMERAJ (67), Bek IMERAJ (53), Feride IMERAJ (21), Fetije IMERAJ (42), Florije IMERAJ (19), Hasan IMERAJ (63), Mihane IMERAJ (72), Mona IMERAJ (72), Muhamet IMERAJ (19), Nexhmidin IMERAJ (?), Rab IMERAJ (30), Rustem IMERAJ (73), Sabahat IMERAJ (21), Shehide IMERAJ (70), Violeta IMERAJ (17), dhe Xhyfidane IMERAJ (14). Kjo list e emrave i sht dorzuar edhe prfaqsuesve t tribunalit t Hags.

  Kriminelt q kan ekzekutuar mizorisht familjen Imeraj, jan serb t ardhur nga disa fshatra t komuns s Burimit (ish-Istogut).

  Ata jan:

  -Predrag Belosheviq (Pjesmarrs i luftrave n Kroaci dhe Bosnj Hercegovin); vllezrit Grujica e Lubisha Belojeviq, Zharko Belosheviq, Zhika Belosheviq, vllezrit Malisha e eda Tijaniq, Goran Tijaniq, Dejan Tijaniq, Vedran Tijaniq, Obrad Tijaniq, Zhivan Vuiq, Mirolub Vuiq, Dushan Vuiq, vllezrit Rade e Milisav Ivanosheviq, Igor Shapiq, Gradibor Radunoviq, Ivan Gajin dhe Zoran Shlaniq t gjith nga fshati Crkolez; Dushan Shapiq e Zharko Shapiq nga Belica; Dragan Cvetkoviq nga Ua dhe Sllobodan Petkoviq nga Zhakova. Pas prfundimit lufts, Shumica prej ktyre kriminelve jan par duke shtitur t lir n Crkolez, fshat ky q ruhej nga pjestart e KFOR-it spanjoll.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #26
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Kush jan 35 kriminel serb q morn pjes n vrasjen e 750 shqiptarve dhe rrmbimin e 68

  M 7 maj 2005 Lvizja KAN tani Vetvendosje, s bashku me organizatnThirrjet e Nnavenga Gjakova, n ndrtesat afr UNMIK-ut dhe institucioneve t Kosovs, kan vendosur nj araf me dimensione 20m x 4m, n t cilin kan skalitur 35 emra t kriminelve serb q akuzohen nga familjart e viktimave si prgjegjs pr vrasjen e 750 shqiptarve dhe rrmbimin e 680 t tjerve nga komuna e Gjakovs.

  Emrat e kriminelve jan:

  1.Stanojevi Momilo
  2.amovi Sreten
  3.Stanojevi Milan
  4.oli Rade
  5.Slavkovi Milan
  6.Stanojevi Sava
  7.Kova Slobodan
  8.Stojanovi Sava
  9.Deki Milan
  10.Deki Momilo
  11.Rai Dragan
  12.Mirkovi Vuk
  13.Vujovi Vaso
  14.Vujovi Nikotin
  15.Ragi Darko
  16.Simi Bozhidar
  17.Stefi Nikola
  18.Stefi Bojan
  19.Obradovi Ljubisha
  20.Pantovi Radovan
  21.Pantovi Mili
  22.Jovanovi Aca
  23.Bozhovi edomir
  24.Jovanovi Sava
  25.Risti Predrag
  26.Jovanovi Goran
  27.Shqepanovi Millosh
  28.Krsti Srgjan
  29.Diki Milan
  30.Diki Momilo
  31.Dimi Zvezdan
  32.Jovanovi Sinisha
  33.Rajkovi Gojko
  34.Drashkovi Laza
  35.Lazarevi Doka
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #27
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Si u ekzekutuan 45 shqiptar n Reak ?

  N mngjesin e 15 janarit 1999, banort e fshati Reak u zgjuan t rrethuar nga formacionet militate dhe paramilitare serbe. Sipas dshmitarve q mbijetuan krimin forcat serbe t pozicionuara n disa vende prreth fashtit fillimisht kan granatuar Reakun me artileri t rend ndrkoh q kmbsoria ka filluar t lviz n brendi t fshatit. N kt situat dramatike shum fshatar gjat prpjekjeve pr tu larguar nga fshatit zihen rob nga njsit kriminale serbe dhe grumbullohen n oborrin e shtpis s Sadik Osmanit.

  Nga dshmitart msohet se, kriminelt serb pasi i kan legjitimuar burrat e zn, i kan shtri pr toke dhe kan filluar ti rrahin mizorisht duke prdorur kondakt e armve, shqelmat, dru, zinxhir dhe gjsende tjera t forta.

  Gjat rrahjeve t pamshirshme n oborrin e Sadikut, dgjohej large gjma dhe britma e burrave, ndrsa n bodrumin e shtpis, qanin e lemeritnin tmerrshm grat dhe fmijt e mbyllur me dry.

  Pas nj or e gjysm rrahjesh pr vdekje, njsit barbare serbe (dikur n mesdit) kta burra i rreshtojn n kolon pr nj duke i urdhruar t ecin n drejtim t malit dhe te vendi i quajtur Gropa e Bebushit ndalohen nga njsit tjera kriminale serbe. Pikrisht n kt vend barbart me rafale automatike (nga afrsia) i ekzekutojn 45 veta, n mesin e t cilve ishte edhe nj grua.

  At dit t kobshme janari u vranut ASLLANI, Banush AZEMI, Ragip BAJRAMI,Halim BEQIRI, Rizah BEQIRI, Zenel BEQIRI, Lutfi BILALLI, Ajet EMINI, Bujar HAJRIZI, Myfail HAJRIZI, Sknder HALILI, Haqif HYSENAJ, Hajriz IBRAHIMI, Hakip IMERI, Murtez IMERI, Nazmi IMERI, Meh ISMAJLI, Muhamet ISMAJI, Ahmet JAKUPI, Eshref JAKUPI, Hajriz JAKUPI, Mehmet JAKUPI, Xhelal JAKUPI, Jashar JASHARI, Raif JASHARI, Shukri JASHARI, Fatmir LIMANI, Nexhat LIMANI, Salif LIMANI, Bajram MEHMETI, Hanumshah MEHMETI, Arif METUSHI, Haki METUSHI, Ahmet MUSTAFA, Asllan MUSTAFA, Muhamet MUSTAFA, Sadik OSMANI, Jashar SALIHU, Shukri SALIHU, Bajrush SHABANI, Ahmet SMAJLAJ, Sheremet SYLA, Shyqri SYLA, Bajram XHELADINI, .Njazi ZYMERI.

  Me 16 janar 1999 shefit i misionit t OSBE-s ambasadori amerikan William Woker, gjat nj vizite n vendin e ngjarjes pa hezitim do t deklaroj se: Ky sht krim kundr njerzimit! (Lexo Librin Masakra e Reakut krim kundr njerzimit Shtime 2004)

  Kush jan barbart serb q morn pjes n Masakrn e Reakut

  Sipas dshmitarve q mbijetuan krimin, n vrasjen e bashkfshatarve t tyre (prve njsive militare dhe paramilitare serbe) morn pjes edhe serbt lokal, q punonin n post, n kuvendin komunal t Shtimes etj.

  M 10 qershor 2005 Lvizja KAN tani Lvizja Vetvendosje, s bashku me familjart e Reakut, prmes nj arafi (t vendosur prpara selis s UNMIK-ut) kan publikuar disa emra t kriminelve serb q morn pjes n masakrn e Reakut.

  N kt araf ishin skalitur emrat e ktyre kriminelve:

  1.Bizhidar Markovi
  2.edomir Aksi
  3.Zhivorad Stojetovi
  4.Bogdan Noji
  5.Jovica Stojkovi
  6.Momir Risti
  7.Zvonko Risti
  8.Ljubomir Noji
  9.Nenad Marinkovi
  10.Pavle Marinkovi
  11.Zoran Nedelkovi
  12.Sllavisha Marinkovi
  13.Vojisllav Janiijevi
  14.Milivoje anovi
  15.Jovica Jovanovi
  16.Stojan Aksi
  17.Millorad Kosti
  18.Dragisha Kosti
  19.Dragan Tasi
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #28
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Familjes Krasniqi iu dorzuan mbetjet mortore t 18 individve

  Familjes Krasniqi iu dorzuan mbetjet mortore t 18 individve
  Varrimi i individve do t bhet nesr (14 prill) n fshatin Carallug afr Malishevs
  Familjes Krasniqi nga fshati Carallug afr Malishevs iu dorzuan sot mbetjet mortore t tetmbdhjet individve t cilt ishin masakru gjat masakrave n Kosov n vitin 1999. Dorzimi u b n Departamentin e Mjeksis Ligjore n Prishtin.
  Shefi i Misionit EULEX Xavier de Marnhac, i cili ishte i pranishm, shprehu prkushtimin e misionit pr gjetjen e personave t zhdukur.
  Kjo sht nj dit me emocion pr nj familje t Kosovs t cilt do t marrin mbetjet mortore t disa antarve t cilt ishin zhdukur gjat lufts. shtja e personave t zhdukur sht nj shtje shum e ndjeshme, kurse EULEX-i e konsideron at me seriozitet dhe sht i prkushtuar q t kryej detyrn e vet. Stafi yn, i cili punon n Departamentin e Mjeksis Ligjore, sht duke punuar shum n kt drejtim. Edhe njher dua t prsris se ne jemi plotsisht t vetdijshm pr ndjeshmrin e ksaj shtjeje.

  http://www.botasot.info/reklama/MBETJET-MORTORE2.jpg

  T zhvarrosur n vitin 2004, individt ishin identifikuar nga ekspertt mjeko-ligjor t EULEX-it me an t kombinimeve t ADN-s dhe analizave mjeko-ligjore antropologjike.
  Alan Robinson, Bashk-kryesues i Departamentit t mjeksis Ligjore, thot se departamentit i nevojiten informatat pr varreza t mundshme n mnyr q personat e zhdukur t gjinden.
  Ne mund t gjejm mbetjet mortore t personave t zhdukur vetm nse kemi informata t mira dhe t besueshme q do t na mundsonin prmirsimin e krkimeve dhe do t zvoglonin parametrat e krkimit pr personat e zhdukur , tha Robinson.
  Mbetjet mortore t 18 individve jan disa prej gjithsej 250 trupave q gjenden morgun e spitalit t Prishtins e t cilt jan n proces t identifikimit .
  Varrimi i individve do t bhet nesr (14 prill) n fshatin Carallug afr Malishevs.
  Q kur ekspertt e EULEX-it filluan punn n Departamentin e Mjekesise Ligjore n dhjetor 2008, m se 200 mbetje mortore t individve u jan kthyer familjeve t personave t zhdukur. Departamenti ka kryer m se 260 operacione npr terren.
  Bota Sot
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  E tmerrshme per ate familje. I mberrifte shkiet hakmarrja jone jo me larg se nje dekade!

  Dhe, Eulexi mos t'me shurdhon shume! Mision sllavist i deshtuar, parazitar, i korruptuar. Njejti si ai UNMIKU-t qe erdhen i zbarkuan krejt funderrinat e botes ketu!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 13-04-2011 m 16:14

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov

  PROTESTA NE GJAKOVE 28 08 2018 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov


 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov


 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov

  RadioEvropaLire
  Published on Aug 29, 2018

  Vezire Batusha nga Krusha e Vogl ka 20 vjet q pret t msoj pr fatin e burrit dhe dy djemve t saj. Ata ishin n mesin e 113 civilve shqiptar t ktij fshati q ishin marr nga forcat serbe m 25 dhe 26 mars t vitit 1999.
  E publikuar m - https://www.evropaelire.org/a/dy-deka... 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov

  Dy dekada pritje. Krkohet zbardhja e fatit t 1648 personave


  arbresh.info
  Published on Aug 30, 2018
  ONIMA - http://smarturl.it/ONIMA


 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Masakrat serbe ndaj shqiptarve n Kosov  Banort e Drenics u aktivizuan q n agim q ta ndalin sot Vuiqin - 09.09.2018 - Klan Kosova

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Tahir Zemaj
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 01-01-2011, 09:45
 2. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 04:15
 3. Msimet e nxjerra nga dhuna n Kosov
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 13:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •