Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 174
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Sa t vegjl jemi n Univers

  Sa te vegjel dhe te paperfillshem qe jemi ne Univers?

  Kete me mire se cfare do gje tjeter e tregojne fotot e meposhtme. Ato jane bere duke treguar Token re raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Me pas vete Diellin tone ne raport me yje te tjere dhe me pas keto yje (jashtezakonisht te medhej) ne raport me yje te tjeter edhe me superiore ne madhesi. Eshte e veshtire te imagjinohet masa e frikshme e ketyre yjeve dhe planeteve. Dhe kjo eshte vetem ajo qe dime per momentin. Tema ska shume nevoje per fjale pasi fotot e tregojne me se miri por per te gjithe te apasionuarit e astronomise, ketu shume mire mund te postohen foto interesante nga sistemi jone diellor si dhe nga sistemet e tjera qe tani realizohen nga teleskope shume te fuqishem te tipit Hubble.

  Pra foto e pare (me dy pjese) paraqet Planetin Toke ne raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Ndersa pjesa e e dyte te fotos tregon madhesine e ketyre planeteve ne raport me vete yllin tone.
  Foto qe vijon (perseri me dy pjese) tregon Diellin tone ne raport me disa yje te tjeter ku ai qe kryeson eshte nje gjigand i vertete. Dhe pjesa e dyte e fotos tregon kete gjigand ( te krahasuar me diellin tone) qe ne fakt eshte nje pike e paperfillshme ne raport me yje te tjere supergjigande.

  Vetem me foto te tilla mund te krijosh nje ide sado te vaget per madheshtine e universit dhe sa te vegjel jemi ne ne kete univers.
  Ju ftoj ta pasuroni kete teme me foto dhe komente sa me ilustruese qe te jete e mundur.

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Fotoja e meposhtme tregon nje harte te diellit tone ajo pjese e universit me sisteme te tjera diellore qe jane ne nje distance 12.5 vjet drite larg nga ne.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ndersa kjo foto  tregon numrin e yjeve ne ate pjese te universit te cilat kane nje distance prej 20 vjet drite nga ne. Numri i ketyre sisteme diellore eshte 83 te njohur prej nesh te cilat perfshijne 109 yje dhe 8 xhuxhe kaf ose sic njihen ndryshe me emrin brown dwarf.

 4. #4
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ketu kemi nje tjeter foto qe tregon nje numer yjesh te cilet jane me te ndritshem se magnituda 6.5 dhe me nje distance prej 50 vjet drite. Pra te gjithe keta yje mund te shihen me sy ne qiellin e nates. Jane 133 yje te paraqitur ne kete harte. Shumica e tyre jane te ngjashem me diellin tone dhe ka mundesi qe te permbajne planete te shumte si Toka. Ka peraferisht 1400 sisteme yjore ne kete volum te hapsires qe permban 2000 yje dhe kjo harte tregon vetem 10 % te yjeve me te shndritshem. Dielli yne i pare ne nje distance prej 50 vjet drite larg do dukej si nje yll i magnitudes 5.8 pra i zbehte dhe mezi i dallueshem me sy.


 5. #5
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kjo harte eshte nje permbledhje e 1500 nga yjet me te shndritshme qe shtrihen 250 vjet drite larg. Te gjithe keta yje jane shume me te shndritshem se dielli yne dhe shumica e tyre mund te shihen me sy. Rreth nje e treta e yjeve te dukshem me sy, gjenden brenda distances prej 250 vjet drite larg. Sidoqofte kjo eshte nje pjese fare e vogel e galaksise sone.


 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Harta e meposhtme eshte nje qoshe e galaksise sone Rruga e Qumeshtit. Dielli eshte i vendosur ne krahun e Orionit - nje krah fare i vogel i krahasuar me Krahun e Shigjetarit i cili gjendet me afer qendres se galaktikes. Harta tregon disa yje te cilet jane te dukshem me sy dhe qe ndodhen ne thellesi te krahut te Orionit. Grupi me i dallueshem i yjeve jane yjet kryesore ne konstelacionin e Orionit nga ku krahu spiral merr dhe emrin e tij. Te gjitha keto yje jane gjigande te shndritshem dhe yje supergjigande, me mijera here me te shndritshem se Dielli. Ylli me i ndritshem ne harte eshte Rho Cassiopeia (p Cas) - 4000 vjet drite larg nesh. Me sy duket si zbehte por ne fakt eshte nje supergjigand 100 mije here me i ndritshem se dielli jone.


 7. #7
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ndersa kjo harte tregon yjet me te ndritshem ne nje distance deri ne 2000 vjet drite larg. Cdo pike e kesaj harte eshte nje yll aktual i listuar ne katalogun Hipparcos sipas planit te galaktikes. Nje total prej 6481 yjesh jane vendosur ketu dhe sejcili prej tyre eshte nje qind here me i ndritshem se dielli yne. Kjo eshte nje harte deri diku e pranueshme pasi ndonese katalogu Hipparcos permban nje distance nga me te saktat te yjeve, gabimet behen me te medha kur distanca i kalon 800 vjet drite dhe disa prej ketyre yjeve mund te jene vendosur disa qindra vjet me te spostuar nga pozicioni i tyre aktual. Ketu duket qarte struktura e Krahut te Orionit.


 8. #8
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kjo harta ketu eshte ajo e grupeve me kryesore te yjeve dhe mjegullnajave qe shtrihen deri ne 10000 mije vjet drite larg. Harta eshte bere ne menyre te tille qe ne e shikojme ne menyre te tille duke patur diellin tone ne qender te saj. Pothuajse cdo yjesi dhe mjegullnaje e njohur eshte e shenuar ne kete harte. Per shkak te pluhurit dhe gazit qe ndodhet ne galaksi dhe nderhyn ne pamjen vizuale me teleskop eshte shume e veshtire te shikosh pertej kesaj distance ne planin galaktit.


 9. #9
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kjo harte tregon shtrirjen e plote te galaksise sone Rruga e Qumeshtit - nje galaksi kjo spirale me te pakten 200 miliard yje. Dielli jone eshte i vendosur thelle ne brendesi te Krahut te Orionit, rreth 26 mije vjet drite larg nga qendra. Drejt qendres se Galaksise, yjet jane te mbledhur grup, shume me afer sec jane ketu ku jemi ne. Vini re pranine e yjesive te vogla te cilat shtrihet mjaft jashte planit te Galaksise dhe dalloni po ashtu pranine e galaksive xhuxhe ne afersi - Xhuxhin Shigjetari i cili eshte duke u gelltitur me ngadale nga galaksia jone.


 10. #10
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kjo eshte nje harte e galaksise sone Rruga e Qumeshtit e pare nga siper.
  Dielli jone eshte njeri prej 200 miliard yjeve ne kete galaksi tipike spirale e cila ka nje diameter prej 90 mije vjet drite.
 11. #11
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  As Above So Below-nder shume kuptime mund te jete edhe pafundesi jashte dhe pafundesi brenda

  s'jemi dhe aq te vegjel jo

 12. #12
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT
  As Above So Below-nder shume kuptime mund te jete edhe pafundesi jashte dhe pafundesi brenda....
  Sakte !!!

  Po paraqes nje tjeter seri fotosh te karakterit krahasues. Eshte e ngjashme me fillimin e temes por gjeta disa yje te tjere qe e bejne Antares te duket si nje pike e vogel ne qiell e krahasuar me ata. Madhesia eshte kaq e paimagjinueshme sa nuk e pershkruaj dot me fjale. Gjykojeni vete nga fotot. Po i grupoj duke i vendosur gradualisht sic ishin te paraqitura ne prezantim. 13. #13

 14. #14

 15. #15

 16. #16

 17. #17

 18. Anetart m posht kan falenderuar Darius pr postimin:

  shpresa vranari (12-12-2018)

 19. #18
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime


  Dhe foto e fundit e tregon edhe njehere madhesine e frikshme te ketij ylli supergjigand. Shikojeni raportin e Diellit tone me te dhe mundohuni te imagjinoni se cfare pafundesie eshte. Canis Majoris ose Qeni i Madh eshte ylli me i madh qe njihet deri me sot. Ky yll ndodhet ne Konstelacionin Canis Majoris dhe ka nje largesi prej 2600 vjet drite nga planeti yne.

 20. #19
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Darius me lejo te fus kto foto qe kam gjetur tek kjo teme Pergezime per temen dhe inisiativen..

  Ktu eshte nje pamje e tokes ndaj diellit

  Emri: evapoplanet_hst_big.jpg

Shikime: 6131

Madhsia: 94.8 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 23-04-2007 m 19:52
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 21. #20
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ekziston nje program i quajtur Celestia, i ngjashem me Google Earth por ne te njejten kohe ben dhe perllogaritje kompjuterike dhe pervec imazheve qe gjenerohen ne kohe reale, ka dhe imazhe te realizuara ne kompjuter sipas distancave. Ne foton e pare eshte nje imazh si duket Toka nga Hena. Dalloni globin tokesor si dhe Teleksopin Hubble dhe qendren hapsinore ISS.  Ndersa dy fotot e meposhtme jane nje pamje e tokes nga siper ne pozicione te ndryshme. Per ata qe jane te apasionuar mbas astronomise ju keshilloj te merrni programin Celestia pasi eshte shume interesant dhe ju mundeson te eksploroni universin sipas deshires tuaj. Mjafton te mesoni ta perdorni dhe eshte shume i kendeshem.


Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
 2. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
 3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
  Nga LediAA n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
 4. Kur ishin t vegjl
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
 5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
  Nga INDRITI n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 03:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •