Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 174
  1. #121

  2. #122
    ah, po e kuptova zoti mesues, mendova se krijon corjentim dhe tek njerzit
    Revolution 1848

  3. #123

  4. #124
    Me shum info ju lutem se mu hap oreksi per kete te ren qe na serviret ..

    Faleminderit per kohen tuaj
    Revolution 1848

  5. #125
    Oxford Astrophysics Maska e NeutronStar
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Vendndodhja
    Oxford - England
    Postime
    106
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Me shum info ju lutem se mu hap oreksi per kete te ren qe na serviret ..

    Faleminderit per kohen tuaj

    Pershendetje

    Dihet shume pak per kete komet, fakti eshte sepse njesite astronomike nuk po i vendosin dot nje pik te caktuar qe te percaktojn fatin e kometes dhe orbiten e saje ne vitet e ardhshme apo dekadat. Dmth qe te behet nje studim me i thelle duhet te dihet se ku apo si eshte fati i ardshem i kometes, gje qe eshte teper e veshtire per tu percaktuar per momentin, sepse kometa do kaloj ne nje far dendie trupash te cilat mund ti ndryshojn orbiten, mund ta sjellin drejt nesh, ose ta largojn ate pergjithmon .
    Ndryshuar për herë të fundit nga NeutronStar : 23-03-2011 më 10:06

  6. #126
    200.000 mije galaksi ne foton me te fundit te teleskopit ESO Vista

    Teleskopi ESO VISTA ka krijuar pamjen me te gjere te thellesise qiellore duke perdorur drite infra te kuqe. Fotoja me e re qe ka sjelle ULTRAVISTA paraqet me shume se 200 mije galaksi dhe eshte nje pamje mahnitese. Eshte pjese e nje koleksioni gjigand fotosh plotesisht te procesuara qe i jane vene ne dispozicion astronomeve ne gjithe boten. Ky teleskop perdoret per te studiuar galaksite e largeta ne Universin e hershem si dhe per shume projekte te tjera shkencore. Gjykojeni vete mrekulline kesaj fotoje

    http://www.eso.org/public/archives/i...n/eso1213a.jpg

    Cdo galaksi qe shikohet aty ka me miliarda yje. Cdo yll mund te kete te pakten 10 planete qe e con numrin e trupave qiellore ne nje shifer astronomike. Dhe dikush ka arrogancen dhe kurajon te thote qe ne jemi te vetmet qenie inteligjente ne gjithe kete hapesie gjigande. Ne jemi ende shume infantile kur vjen puna ne te kuptuarin e universit.

    Ketu mund te shikoni dhe nje video fare te shkurter te pjeses se kozmosit ku eshte fokusuar teleskopi. Per te qene me preciz ne pershkrim, teleskopi eshte drejtuar ne nje sektor te universit i njohur si Konstelacioni i Sekstanteve dhe ne nje shkalle masive ne Univers, kjo pjese eshte thjesht nje grimce e paperfillshme. Merreni me mend vete se per cfare madhesie, numri e mundesish behet fjale.

    http://www.eso.org/public/videos/eso1213a/

  7. #127
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Fotoja eshte vetem nje seksion shume i vogel i ne nje nga zonat qe me sy te lire mund te duket bosh por fale ekspozimit me rreth 54 ore te tera ne nje vend mblidhet i gjith ky informacion.

    Eshte vertet nje foto mahnitese.

    Te pershendes per postimin Darius.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  8. #128
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    http://www.youtube.com/watch?v=XhHUNvEKUY8

    Nje video e "Rruges se qumshtit" realizuar gjithashtu nga ESO e qe te them te drejten me la pa fjale. Video eshte nje imazh 340milione mega pixel.
    Ju sugjeroj ta shikoni deri ne fund sepse do keni nje surprize.
    Ne fund te videos ka nje sekuence te shkurter video te qendres se "Rruges se qumeshtit" realizuar ne 10 vite filmim (Te pershpejtuara ne kohe) ku shikohen qarte se si rrotullohen yjet dhe objektet rreth e perqark Vrimes Supermasive, e cila "supozohet" qe gjendet ne qendren e galaktikes tone.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anëtarësuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    per ca vryme e ke fjalen ti scon

  10. #130

  11. #131
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    E ka fjalen per te supozuaren Black Hole qe mendohet se ndodhet ne qender te Rruges se Qumeshtit.
    Hehe, jo me kot e vura ne thonjeza sepse per sa kohe nuk ekziston nje metode per vezhgimin direkt ose eksperimenti laboratorik te BH've, keto objekte ngelen te "supozuara".


    Citim Postuar më parë nga davidd Lexo Postimin
    per ca vryme e ke fjalen ti scon
    Te eshte pergjigjur Darius.

    Gjithsesi, nje video qe sqaron se c;jane ato objekte dhe si levizin.

    http://www.youtube.com/watch?v=95vDt...eature=related
    Ndryshuar për herë të fundit nga Scion : 22-03-2012 më 14:37
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  12. #132
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Qofsha i gabuar po me kujtohet se nje here kam pare nje dokumentar te discoverit ku tregohej nje sekuence fotografike me disa foto nga hubble me duket

    Ishte nje yll qe ne disa sekuenca kohore zhdukej pjeserisht.... e me pas totalisht.... per tu rikthyer perseri. Shkencetaret pretendonin se nuk kishte ndonje shpjegim tjeter per rastin konkret pervecse tranzitit te nje vrime te zeze ne ate zone qe nuk lejonte te shpetonte drita e emetuar prej aty...

    Po e kapa edhe nje here do ta sjell...

  13. #133
    Ishte nje yll qe ne disa sekuenca kohore zhdukej pjeserisht.... e me pas totalisht.... per tu rikthyer perseri.

    Për ata që jetojnë në Shqipëri, mund ta shohin më qartë aty rreth orës 21:15 e më tej...Dhe vjen një çast, ku para se të 'zhduket' - që ngjan jo vërtetë si një Yll por si shkëndinjë.
    Është vërtetë bukur, për ata që kanë durim ta ndjekin gjatë atyre çasteve kohore.

  14. #134
    Meqë më pëlqen të vetëkorigjohem, më duhet të pranoj se me shumë mundësi Scion ishte në rregull në lidhje me Venusin, dhe isha unë gabim rreth postimit tim më lart
    Kam qenë unë e pavëmendshme si duket, në vështrimin ndaj Venusit dhe fazës kur ngjan sikur 'zhduket'. Zakonisht më ka qëlluar ta shoh rreth atyre çasteve kohore, por ngjan vërtetë bukur ama...

    Kjo adresa tek tema më rezultoi e dobishme edhe për info më shumë Venusit kur klikon tek search rreth tij, gjithë ai informacion...

    Kështu që e tërheq atë që thashë më lart, dhe kërkoj ndjesë.

    Po ashtu edhe ty Scion - Më fal për keqkuptimin

  15. #135
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Për ata që jetojnë në Shqipëri, mund ta shohin më qartë aty rreth orës 21:15 e më tej...Dhe vjen një çast, ku para se të 'zhduket' - që ngjan jo vërtetë si një Yll por si shkëndinjë.
    Është vërtetë bukur, për ata që kanë durim ta ndjekin gjatë atyre çasteve kohore.
    Po flasim per gjera te ndryshme... une po flisja per pamje te marra nga teleskop per punen e vrimave te zeza. Jo per planete...
    Yje qe shfaqen e shuhen gjen plot... quhen pulsar. Keto dite ka qene marsi shume i bukur dhe i ndritshem ne qiell.... kurse sa per Venusin mos e admiro aq shume se nuk besoj se sistemi diellor ka pare gje aq te frikshme ndonjehere...

  16. #136
    U sqaruam që mbrëmë me Scion, pas një gabimi që bëra unë, nisur edhe nga fakti që Venusin me atë pamje kur fillon e zhduket ngadalë, dhe ku para 2-3 netëve merrte edhe pamjen si një shkëndinjë para atij çasti, më ka qëlluar ta shoh rreth atij orari, se atëherë mund ta shoh prej nga dhoma ime. :-)

    Për çudi, Venusin isha duke parë deri tani, derisa u zhduk njëherësh bashkë me Hënën të cilën hera e parë që e shoh me atë "pamje" të tillë; s'më kishte qëlluar ndonjëherë ta shihja me atë lloj "pamje" dhe 'zhdukje'. U habita!
    Si duket qenka periudha që thua Ti.

    Sa për admirimin ndaj Venusit, s'kam ç'bëj - se këtë admirimin ndaj gjërave të frikshme unë më duket e kam si instinkt të mbartur.

    P.S: Ça ka ndodhë kaq i butë ti?! Po më ngjan si ato 'shenjat e mëdha të Qametit'; tani po filloj ta besoj vërtetë Nibirun :P

  17. #137
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Keto dite eshte nje periudhe e bukur... ne muzg duket edhe Plejadat...jupiteri po te jete me ore te mira... Nejse ju keni edhe ajrin e paster andej se ketej nuk te le smogu i Tiranes te shohesh as ne darke... duhet te marresh makinen e te dalesh ne periferi. Rinasi eshte zone e persosur...

    Kur te paskam rrahur kaq shume une ty sa tu dukerkam i bute tani? Perkundrazi me duket se te kam trajtuar me mire se c'duhet duke patur parasysh sa shume flet... nejse. Do ta kem parasysh te jem i eger ketej e tutje ....

  18. #138
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Disa mbremje me radhe e kam shikuar dhe vertete ishte interesante. Patem fat dhe nuk kishte asnje re ne qiell ne ato oret e mbremjes.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  19. #139
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Disa mbremje me radhe e kam shikuar dhe vertete ishte interesante. Patem fat dhe nuk kishte asnje re ne qiell ne ato oret e mbremjes.
    Ndërsa këto ditët e fundit ka qenë pak kohë e keqe, por për fat mbrëmë dukej sërish edhe Jupiteri, sidomos andej rreth orës 20:20 ngjante edhe më bukur për shkak edhe të "nuancës" së Qiellit sepse s'ishte akoma errësirë; kurse sa për Venusin edhe unë si e magjepsur pas Venusit që jam, më pëlqeu shumë edhe kjo e NASA në lidhje me transitin e Venus-it:

    http://solarsystem.nasa.gov/news/transitofvenus.cfm

    Po ashtu në lidhje me ndodhitë e muajit Prill, kjo faqja tjetër e NASA, besoj se është e dobishme në lidhje edhe me shpjegimet që jep
    http://solarsystem.nasa.gov/news/wha....cfm?WUID=1144
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 18-04-2012 më 05:04

  20. #140
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Une perdor nje program nga telefoni ne fakt. Jep sakte cfare dhe ne c'ore eshte i dukeshem. Plus koordinata nese do te drejtosh teleskopine etj etj... Nga Shqiperia sot keto jane ato qe mund te shihen sot:

    http://i40.tinypic.com/k06g5s.png

    StarWalk per ata qe duan ta shkarkojne.. iphone dhe android e kam te sigurte qe ekziston.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Force-Intruder : 18-04-2012 më 08:32

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
  2. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
  3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
    Nga LediAA në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
  4. Kur ishin të vegjël
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
  5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
    Nga INDRITI në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •