Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 174
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Edhe nje video tjeter qe tregon madhesine e planetit tone ne raport me ato te tjerat te sistemit diellor dhe me pas vete diellin ne raport me yjet e tjera te galaksise sone.

  http://www.youtube.com/watch?v=Tfs1t...eature=related

  Demoralizuese shume
  K`putesh, te priten fuqite kur shikon kte video .

 2. #42
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kur te mbarosh ate video kerko ne google Planet Earth nga BBC dhe te ndryshon pershtypja menjehere. Sidomos ne Blu-Ray ja vlen se eshte nje mrekulli.

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Nje pamje e mrekullueshme e planetit nga misioni i fundit Endeavour.


 4. #44
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kjo e fundit eshte e uraganit Dean sic shikohej nga hapesira


 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Antarsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Dy fjale per qiellin

  Nje hyrje sintetike per te kuptuar qiellin
  Syri gjat nates eshte krejt ndryshe me shikimin e dites.Ai don nje pershtatje ndaj erresires qe me ane te disa reaksioneve kimike zgjat rreth 20min,per te arritur ne maksimumin e prestacioneve.
  Keshtu qe duhet te konsideroni kete kohe dhe duhet te keni kujdes,duke mos ndezur asnje lloj drite qofte edhe e dobet,sepse
  Perdja e purpurt do te shkatarrohet duke rrezikuar te presim akoma nga e para.
  Nje zgjidhje e mire do te ishte te kishim nje elektrik dore me drite te kuqe ose dicka per te mbuluar driten e bardhe,psh leter te kuqe ose sic bera une,lyjeni me nja dy dur maniqyr
  Keshtu qe me dike qe njeh qiellin ose edhe me nje atlant ne dore,mund te kaloni momente shume te kendshme.Natyrisht qe duhet te zgjidhni netet pa hene dhe vende larg qytetit,ku Ndotja e ndricimit
  eshte teper e theksuar dhe mund te bezdise jo pak oservacionin.
  Yjet dhe planetet


  Figura1. Gif i animuar qe tregon shkallen e madhesise se nje ylli e planeti

  Ne cdo moment qe ne ngrejme syt nga qielli kemi rreth 2000 yje mbi koke,duke llogaritur edhe hemisferen e jugut arrime te shohim 5000 yje gjithsej.,,vetem me sy te lire e kam fjalen.
  Por pervec yjeve here pas here shihen edhe planetet e sistemit tone diellor.


  Diferenca midis yjeve dhe planeteve
  Yjet jane sfera gazi te perbera ne te shumten e rasteve nga hidrogjeni.Ne berthamen e tyre zhvillohen reaksione nukleare njelloj si bombat tona atomike.Dhe dielli,ylli yne me i afert,ne e shfaq kete energji ne forme drite dhe ngrohjeje.E thene keshtu duket normale,po mendoni se ne cdo moment e sekond te jetes sone miliarde megaton energji shperthejne pa mbarim.........superbe per mendimin tim.
  Te gjithe e dime se toka eshte planet orbitant i diellit.Planet pra eshte sateliti i nje ylli,nga i cili merr energji.Dielli yne ka 8 planete satelit ose 9 ne qofte se ka ndonje nostalgjik te Plutonit.
  Duke filluar me rradhe siu afersi ndaj diellit kemi:
  Merkurin,Aferditen,Token,Marsin,Jupiterin,Saturnin ,Urani dhe Neptunin


  Planetet si Merkuri ,Aferdita Marsi,Jupiteri dhe Saturni nuk jane te shenuar ne hartat e qiellit.Motivi eshte se per shkak se levizjes se tyre rreth diellit ne i shohim gjithmone ne levizje ne krahasim me yjet. Keshtu qe sa here te shihni nje yll te ndritshem,qe s'eshte i shenuar neper harta,ai eshte sigurisht nje planet........ Edhe neser te gjithe me ble hartat e ...hihihi
  Kostelacionet
  Arusha e madhe dhe e vogel,shihen ne cdo stine.
  Fig.2 si mund te gjeni yllin polar dhe me te veriun(distanca dubhe polaris eshte pese here Merak-Dubhe.)


  Nuk dihet se sa kohe me pare njerezit filluan ti vinin emrat grupeve me yje,apo ti lidhnin njera me tjetren,kerkova ne web por arrita ne konkluzionin se kjo gje ndodhi qe ne kohet primordiale.
  Pasi orientimi ne baze te yjeve,besoj e dini,per marinaret e dikurshem ishte fondamental.Rast i jashtezakonshem eshte Ylli polar qe tregon me ekzaktesisht veriun pasi ndodhet shume pak sekonda harku (1/120 e 1gradit) nga poli yne verior.
  Te gjithe njerezit e meparshem cdo fenomen te qiellit e lidhnin me ndonje eveniment,apo rastesise se tij.P.sh Marsi ishte me i cuditshmi per ta,pasi kur ai arrin ne opozicion(kur nje planet del ne krahe te kundert tediellit,dhe toka ndodhet midis tyre) me diellin fillon te levize mbrapsht,keshtu qe ata nuk kuptonin si ka mundesi....
  Dhe duke shqyrtuar qiellin ata ne menyre virtuale krijuan disa nder kostelacionet(sot 88) me te rendesishem si ,Arusha e madhe/vogel,Orioni Andromeda,Mjelma(ita/ Cigno ,eng/Swan) etj.....
  Kostelacioni i orionit(gjahtari) eshte shume i famshem dhe duket vetem ne dimer. Pika e kuqe poshte tre yjeve rrjesht,eshte nebuloza e orionitM42,e shikueshme edhe me sy.Quhet ndryshe shpata e orionit,pasi ndodhet menjehere poshte tre yjeve qe perfaqsojne brezin e gjahtarit.


  Por ne te vertete qielli qe ne shohim nuk eshte ashtu si e imagjinojm,pasi per te pasur nje vizion komplet te qiellit do duhet ta shihnim ne tre dimensione,keshtu qe Arusha e madhe e shoke, ne nje pike tjeter te universit do te ishin te shperbere,duke i lene vendin nje figure tjeter.jo vetem nga ana gjeometrike por edhe sepse distancat e yjeve do ndryshonin deri ne shuajtjen e ndonjerit dhe ndezjen e ndonje tjetri yll duke i dhene qiellit nje fytyre tjeter.


  Fig.Mjellma ose Cygnys.Eshte nje Kostelacion veror dhe shume i bukur pasi si sfond ka qendren e galaksise sone"Rruga e qumeshtit".....mund ta shihni rreth ores 22 lart ne mes se qiellit ne kete sezon

  Si te masim qiellin
  Me thane te drejten,te marresh masat apo mizurat si i thone,nuk eshte e lehte per nje amator,bile une vete kam veshtiresi,jom **** si i thone
  Por ka nje menyre te thjeshte per ne,Duart tona.Po te mbajme mbyllur nje grusht te ngritur ne qiell dhe me pamjen kendore,dmth me nji sy te e shikojm ne ndojne drejtim,ne ne ate cast po masim gati 8.Ose, hena e plote mat, e Gradit dhe po ta masim me gisht(me nje sy mbyllur) derisa te arrime ta mbulojme,atehere ajo largesi e gishtit nga syri,e vene ne qiell do masi gjithmone -.Kjo eshte dicka qe mund te na sherbej per te matur kostelacionet dhe shtrirjen e tyre ose nje objekt nga tjetrin.Mendoni ndonje nate me te dashuren tuaj poshte nje qielli me yje, papritur filloni te masni me gishta kostelacionet e ti thoni distancen e tyre , si i thone tak-fak....keni shume mundesi qe ate nate ta habisni duke i hapur zemren,ose rrezikoni qe tju marre per budalla e tju lej ne kembe  ***********************************************


  Pershendetje gjithe forumistave


  D.S
  __________________

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Antarsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  foto amatoriale : Jupiteri

  Po vazhdoj me sagen e fotove amatoriale.
  Kete fotografi e kam bere ne maj te keti viti,me nje Refraktor me lente me diameter 15 cm. Kam perdorur tekniken me Web-cam,e cila sic e pata thene ne foton e henes,konsiston ne perdorimin e saj per filmime mbi subjektin e zgjedhur
  Dy fjale per kete teknike
  Cdo fotogram i filmit perben nje fotografi,dhe ne qofte se vendosim te bejme nje filmim prej 60 sec, me 15fr/sek (d.m.th 15 foto per sekond )kemi 60x15=900.
  Pra duke pasur 900 foto,kemi mundesine te arrime ne nje maksimum te senjalit,pasi atmosfera dhe seeing (ate nate shume i qelbur )nuk do na lejonin kurre te benim fotografi te zmadhuara dhe te qarta,vetem me nje shkrepje aparati.
  Keto 900 fotograme,i perpunojme me softwarin free registax.
  Elaborimi nuk eshte shume i veshtire ,edhe se nga eksperienca e fiteve te fundit mund te them,se ne fotografine astronomike elaborimi eshte pjesa me e rendesishme per rezultatin final,dhe me e veshtira njekohesiht......,per te mos folur per gjithe ato kg qe duhet me majt kur shkon me ndojne vend ne mal etj ,po pasioni dhe dashuria per misteret e qiellit me bejne ti harroj shpejte

  Per pyetje dhe sqarime gjithmone i gatshem.
  Pshn
  Deep sky

  Ate nate ne ballkon
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Bravo Deep sky ..
  Ta kam shum zili ate gjon qe ke vendosur ne ballokon

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Antarsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga OO7 Lexo Postimin
  Bravo Deep sky ..
  Ta kam shum zili ate gjon qe ke vendosur ne ballokon
  ...edhe une kam zili ku shof teleskope akoma me te fuqishem kendej verdalle.Do kisha deshire nje dite ti merrja me vete instrumentet per te fotografuar ne shqiperi.Kemi shume zona te erreta ne shqiperi. Nga Tirana jemi,po deshe te therras

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Deep sky Lexo Postimin
  ...edhe une kam zili ku shof teleskope akoma me te fuqishem kendej verdalle.Do kisha deshire nje dite ti merrja me vete instrumentet per te fotografuar ne shqiperi.Kemi shume zona te erreta ne shqiperi. Nga Tirana jemi,po deshe te therras
  Rrofsh per ftesen ..

  Sa here qe shkoj me pushime anej nga fshati (palase) nuk ngopem duke pa qiellin naten, sidomos kur nuk ka hene, ka aq shume yje sa zor se gjej boshllek erresire. Nje gje me ben pershtypje, shoh psh. nje drite qe leviz ndoshta me shpejt se evioni por qe nuk eshte avion sepse dallohet avioni nga sinjalet qe ka plus qe kto drita jan shum me lart. Mendoj se jan satelite, por perseri them cne kaq shume sepse me te vertet qe jan shume , levizin ne drejtime te ndryshme dhe me sy sic i shof une nuk ndryshojn nga pamja e jashtme nga yjet, vetem se levizin shpejt, nqs jan satelite atehere menoj se per 1 ose 2 ore afersisht e bejn rotullimin e plote reth tokes me ate shpejtesi qe levizin.
  Ju qe keni teleskope a i keni ven re kto, cfar mund te jene ekzaktesisht ?!

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Antarsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga OO7 Lexo Postimin
  Rrofsh per ftesen ..

  Sa here qe shkoj me pushime anej nga fshati (palase) nuk ngopem duke pa qiellin naten, sidomos kur nuk ka hene, ka aq shume yje sa zor se gjej boshllek erresire. Nje gje me ben pershtypje, shoh psh. nje drite qe leviz ndoshta me shpejt se evioni por qe nuk eshte avion sepse dallohet avioni nga sinjalet qe ka plus qe kto drita jan shum me lart. Mendoj se jan satelite, por perseri them cne kaq shume sepse me te vertet qe jan shume , levizin ne drejtime te ndryshme dhe me sy sic i shof une nuk ndryshojn nga pamja e jashtme nga yjet, vetem se levizin shpejt, nqs jan satelite atehere menoj se per 1 ose 2 ore afersisht e bejn rotullimin e plote reth tokes me ate shpejtesi qe levizin.
  Ju qe keni teleskope a i keni ven re kto, cfar mund te jene ekzaktesisht ?!

  Ke te drejte,ato qe ti i pershkruajte me mire se nje profesionist,jane satelite qe orbitojne rreth tokes-Jane me te vertete shume.dhe te shpejte,por ne mos gaboje ju duhen nja 12 ore,por sjam shume i sigurt ne kete rast.Une per fat,njehere arrita te fotografoj nje satellit telekomunikacioni http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=97739 aty ke dhe ca te dhena.Por po deshe te dish cfare po shikon ne qiell dhe emrat e tyre ekziston ky sit http://www.heavens-above.com/ ku ti mund ti identifikosh dhe biles te shohesh edhe iss(stacionin spazial internacional)Me google earth,shko me harten mbi zonen ku jeton,pastaj sheno koordinatat,(i ke te fundi i faqes) dhe duke u rregjistruar tek ai siti nqe te thashe me siper,(gratis) fut edhe koordinatat dhe sa here ti hyn te kalkolohen te gjitha kalimet te shikueshme nga shtepia ose vendi qe ke zgjedh me koordinatat-
  Ah,me telescop as qe behet fjale ti shikosh,jane te shpejte dhe kur i zmadhon zhduken ne nje fraksion sekondi
  Bravo vazhdo keshtu dhe mos e ul kur veshtrimin kur ke mundesine te kuptosh qiellin
  Ndryshuar pr her t fundit nga Deep sky : 02-09-2008 m 19:08

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  The Privileged Planet

  Per te gjithe ata qe e ndien veten te vegjel dhe te parendesishem ne Univerz pas te gjitha krahasimve te tokes me yjet tjere dhe kozmosin dhe trupave tjere qiellor, duke perfshi edhe materjen e erret ( njejte jam ndier edhe kur isha ende femije kur e paten shfaq "Kosmosin" e Carl Seganit) do te ju rekomandoja si nje "terapi" filmin dokumentar "The Privileged Planet" i bazuar ne te njejtin liber sipas astronomve Gonzalez and Richards.

  Kete video e ka "forsirat" mjafte shume Discovery institute si argument per "Teorine e Dizajnit intelegjen"(Intelligent Design Theory ) e cila ne menyre mjafte bindese argumenton se ka nje perfshirje intelegjente ne krijimin e univerzit dhe gjallesave ne toke (edhe Bushi u perzi ne kete pune por ne gjykimin e vitit 2005 gjykatesi e ndaloj qe kjo teorije te mesohet ne shkollen e Doverit perkrah Darwinit duke u thirrur ne se kjo teorije e cenon ndarejn kushtetuse te shtetit nga religjioni! )-

  Une e kam lexuar kete teorije dhe kjo nuk e promoton asnje religjion te caktuar vetem se me argumente shkencore (teorija e gjasave, thirret edhe en argumente te njejeta te programit SETI per kerkimin e qenjeve intelegjente ne kosmos) deshmon se ka shume koincidenca ne krijimin e univerzit dhe gjallesave qe ato te jene produkt i rastesise por si duket shkencetaret ju friguan se permes kesaj teorije ne deren e prapme do te futeshin kreatonistet dhe fanatiket tjere religjioz?

  Filmin ne fjale e kam pare para nje viti (pas nje kerkimi te mundimshem ne internet) pa pagese, nje link e gjeta por nuk mund ta hapi se jam ne vend pune e ketu i kane ndaluar shikimin e videove (cka eshte normale) por ju mund ta provoni(nuk jam i sigurt a eshte filmi ne fjale):

  video.google.com/videoplay?docid=5488284265590289530

  Ose nese deshironi ta bleni mundeni ne faqen zyrtare te ketij filmi dokumentar:
  http://www.privilegedplanet.com/

  Filmi mundohet ta argumentoj se toka eshte e "vendosur" ne vend ideal ne kosmos (pozite te priveligjuar) jo vetem per tu zhvilluar jeta ne te por edhe per te pasur mundesi te vrojtimit astronomik dhe per ta mundesuar zbulimet astronomike! Une nuk do te hyja ne nje kritike te ketij libri (ka mjafte ne internet nese doni te lexoni) por sic e ceka po ja dergoj si ne "terapi" per egon e atyre qe e kane ndier veten te parendesishem ne kosmosin e pafund!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 19-09-2008 m 06:00

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e darla1
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  Athens, Greece
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  jemi vertete te vegjel ne lidhje me hapsiren e galatikes ose me mire te galaktikave...po ..jemi dhe ne nje pike referimi..ndoshta per te tjeret...planete..se une besoije se nuk jemi i vetmi planete i polulluare me njerze...thjeshte nuk kemi dijen dhe shkencen per ta vertetuare dhe arriture ta zbuloijme...keto..gjera..por besoije qe ne shekujte qe do vijne do zbulohen gjera te rendesishme..gjithmone ne qofte se bejme dicka dhe ne per planetin tone ne lidhje me atmosferen..dhe ndotjen e ambjentit..brezate qe vijne do kene shume per te mesuare...ne lidhje me hapsiren...se mos harroijme se shekujte..per hapsiren jane momente..kohe...

 13. #53
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime
  jemi aq te vegjel sa eshte 1 pike uji ne det
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 14. #54
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  e forta eshte se mendojme qe jemi te vetmit krijesa ne univers ...

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Action
  Antarsuar
  20-11-2008
  Postime
  77
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  "Shume e vertet ne krahasim me Universin ne jemi shume te vegjell mirepo egziston diqka brenda nesh qe shtyn ta pyesim veten kush jemi nga vijme dhe ku po shkojm"

  Eshte nje thenie shume e njohur.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  e forta eshte se mendojme qe jemi te vetmit krijesa ne univers ...
  Kjo e forte eshte por ka edhe me te forta, ka nga ata qe thon se yjet ndricohen nga dielli dhe se rrotullohen reth Tokes

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Antarsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

 18. #58
  Gjakova F.A IX/3 Maska e Shmagna_Forca
  Antarsuar
  21-06-2009
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prej teleskopit hapsinor " Hubble"


  dhe sa per pyetjen "Sa te vegjel dhe te paperfillshem qe jemi ne Univers?" jemi si nje milingona ne Token (BOTEN) tone

 19. #59
  Pasioni pr shkencn Maska e Jonila S
  Antarsuar
  29-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume teme interesante. Te ben te mendosh sa pak qe dime...

 20. #60
  Я ι $ Maska e Homer
  Antarsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  17
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Problemi i vertete nuk qendron te fakti i te qenit te paperfillshem dhe te vegjel...
  Qendron te arroganca e egos se tejfryre te njerucit dhe kompleksit te gjithepushtetshmerise.
  Ky i fundit i kalon permasat e universit te njohur.
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin


  Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati
  E vertet kjo qe thoni. Kur mendoj se njeriu akoma ska zbulu/eksploru gjith Token/Boten ku jeto ... dhe mendo se eshte "gjeja" me e muar e hapesires ...
  D'Oh!

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
 2. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
 3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
  Nga LediAA n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
 4. Kur ishin t vegjl
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
 5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
  Nga INDRITI n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 03:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •