Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 174
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Edhe nje video tjeter qe tregon madhesine e planetit tone ne raport me ato te tjerat te sistemit diellor dhe me pas vete diellin ne raport me yjet e tjera te galaksise sone.

    http://www.youtube.com/watch?v=Tfs1t...eature=related

    Demoralizuese shume
    K`putesh, te priten fuqite kur shikon kte video .

  2. #42
    Kur te mbarosh ate video kerko ne google Planet Earth nga BBC dhe te ndryshon pershtypja menjehere. Sidomos ne Blu-Ray ja vlen se eshte nje mrekulli.

  3. #43

  4. #44

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anëtarësuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134

    Dy fjale per qiellin

    Nje hyrje sintetike per te kuptuar qiellin




    Syri gjat nates eshte krejt ndryshe me shikimin e dites.Ai don nje pershtatje ndaj erresires qe me ane te disa reaksioneve kimike zgjat rreth 20min,per te arritur ne maksimumin e prestacioneve.
    Keshtu qe duhet te konsideroni kete kohe dhe duhet te keni kujdes,duke mos ndezur asnje lloj drite qofte edhe e dobet,sepse
    Perdja e purpurt do te shkatarrohet duke rrezikuar te presim akoma nga e para.
    Nje zgjidhje e mire do te ishte te kishim nje elektrik dore me drite te kuqe ose dicka per te mbuluar driten e bardhe,psh leter te kuqe ose sic bera une,lyjeni me nja dy dur maniqyr
    Keshtu qe me dike qe njeh qiellin ose edhe me nje atlant ne dore,mund te kaloni momente shume te kendshme.Natyrisht qe duhet te zgjidhni netet pa hene dhe vende larg qytetit,ku Ndotja e ndricimit
    eshte teper e theksuar dhe mund te bezdise jo pak oservacionin.
    Yjet dhe planetet






    Figura1. Gif i animuar qe tregon shkallen e madhesise se nje ylli e planeti

    Ne cdo moment qe ne ngrejme syt nga qielli kemi rreth 2000 yje mbi koke,duke llogaritur edhe hemisferen e jugut arrime te shohim 5000 yje gjithsej.,,vetem me sy te lire e kam fjalen.
    Por pervec yjeve here pas here shihen edhe planetet e sistemit tone diellor.


    Diferenca midis yjeve dhe planeteve




    Yjet jane sfera gazi te perbera ne te shumten e rasteve nga hidrogjeni.Ne berthamen e tyre zhvillohen reaksione nukleare njelloj si bombat tona atomike.Dhe dielli,ylli yne me i afert,ne e shfaq kete energji ne forme drite dhe ngrohjeje.E thene keshtu duket normale,po mendoni se ne cdo moment e sekond te jetes sone miliarde megaton energji shperthejne pa mbarim.........superbe per mendimin tim.
    Te gjithe e dime se toka eshte planet orbitant i diellit.Planet pra eshte sateliti i nje ylli,nga i cili merr energji.Dielli yne ka 8 planete satelit ose 9 ne qofte se ka ndonje nostalgjik te Plutonit.
    Duke filluar me rradhe siu afersi ndaj diellit kemi:
    Merkurin,Aferditen,Token,Marsin,Jupiterin,Saturnin ,Urani dhe Neptunin






    Planetet si Merkuri ,Aferdita Marsi,Jupiteri dhe Saturni nuk jane te shenuar ne hartat e qiellit.Motivi eshte se per shkak se levizjes se tyre rreth diellit ne i shohim gjithmone ne levizje ne krahasim me yjet. Keshtu qe sa here te shihni nje “yll “ te ndritshem,qe s'eshte i shenuar neper harta,ai eshte sigurisht nje planet........ Edhe neser te gjithe me ble hartat e ...hihihi




    Kostelacionet




    Arusha e madhe dhe e vogel,shihen ne cdo stine.
    Fig.2 si mund te gjeni yllin polar dhe me te veriun(distanca dubhe polaris eshte pese here Merak-Dubhe.)


    Nuk dihet se sa kohe me pare njerezit filluan ti vinin emrat grupeve me yje,apo ti “lidhnin” njera me tjetren,kerkova ne web por arrita ne konkluzionin se kjo gje ndodhi qe ne kohet primordiale.
    Pasi orientimi ne baze te yjeve,besoj e dini,per marinaret e dikurshem ishte fondamental.Rast i jashtezakonshem eshte Ylli polar qe tregon me ekzaktesisht veriun pasi ndodhet shume pak sekonda harku (1/120 e 1°gradit) nga poli yne verior.
    Te gjithe njerezit e meparshem cdo fenomen te qiellit e lidhnin me ndonje eveniment,apo rastesise se tij.P.sh Marsi ishte me i cuditshmi per ta,pasi kur ai arrin ne opozicion(kur nje planet del ne krahe te kundert tediellit,dhe toka ndodhet midis tyre) me diellin fillon te levize mbrapsht,keshtu qe ata nuk kuptonin si ka mundesi....
    Dhe duke shqyrtuar qiellin ata ne menyre virtuale krijuan disa nder kostelacionet(sot 88) me te rendesishem si ,Arusha e madhe/vogel,Orioni Andromeda,Mjelma(ita/ Cigno ,eng/Swan) etj.....
    Kostelacioni i orionit(gjahtari) eshte shume i famshem dhe duket vetem ne dimer. Pika e kuqe poshte tre yjeve rrjesht,eshte nebuloza e orionitM42,e shikueshme edhe me sy.Quhet ndryshe shpata e orionit,pasi ndodhet menjehere poshte tre yjeve qe perfaqsojne brezin e gjahtarit.


    Por ne te vertete qielli qe ne shohim nuk eshte ashtu si e imagjinojm,pasi per te pasur nje vizion komplet te qiellit do duhet ta shihnim ne tre dimensione,keshtu qe Arusha e madhe e shoke, ne nje pike tjeter te universit do te ishin te shperbere,duke i lene vendin nje figure tjeter.jo vetem nga ana gjeometrike por edhe sepse distancat e yjeve do ndryshonin deri ne “shuajtjen e ndonjerit” dhe “ndezjen e ndonje tjetri yll” duke i dhene qiellit nje fytyre tjeter.


    Fig.Mjellma ose Cygnys.Eshte nje Kostelacion veror dhe shume i bukur pasi si sfond ka qendren e galaksise sone"Rruga e qumeshtit".....mund ta shihni rreth ores 22 lart ne mes se qiellit ne kete sezon





    Si te masim qiellin




    Me thane te drejten,te marresh masat apo mizurat si i thone,nuk eshte e lehte per nje amator,bile une vete kam veshtiresi,jom **** si i thone
    Por ka nje menyre te thjeshte per ne,Duart tona.Po te mbajme mbyllur nje grusht te ngritur ne qiell dhe me pamjen kendore,dmth me nji sy te e shikojm ne ndojne drejtim,ne ne ate cast po masim gati 8°.Ose, hena e plote mat, ½ e Gradit° dhe po ta masim me gisht(me nje sy mbyllur) derisa te arrime ta mbulojme,atehere ajo largesi e gishtit nga syri,e vene ne qiell do masi gjithmone ½ -°.Kjo eshte dicka qe mund te na sherbej per te matur kostelacionet dhe shtrirjen e tyre ose nje objekt nga tjetrin.Mendoni ndonje nate me te dashuren tuaj poshte nje qielli me yje, papritur filloni te masni me gishta kostelacionet e ti thoni distancen e tyre , si i thone tak-fak....keni shume mundesi qe ate nate ta habisni duke i hapur zemren,ose rrezikoni qe tju marre per budalla e tju lej ne kembe



    ***********************************************


    Pershendetje gjithe forumistave


    D.S
    __________________

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anëtarësuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134

    foto amatoriale : Jupiteri

    Po vazhdoj me sagen e fotove amatoriale.
    Kete fotografi e kam bere ne maj te keti viti,me nje Refraktor me lente me diameter 15 cm. Kam perdorur tekniken me Web-cam,e cila sic e pata thene ne foton e henes,konsiston ne perdorimin e saj per filmime mbi subjektin e zgjedhur
    Dy fjale per kete teknike
    Cdo fotogram i filmit perben nje fotografi,dhe ne qofte se vendosim te bejme nje filmim prej 60 sec, me 15fr/sek (d.m.th 15 foto per sekond )kemi 60x15=900.
    Pra duke pasur 900 foto,kemi mundesine te arrime ne nje maksimum te senjalit,pasi atmosfera dhe seeing (ate nate shume i qelbur )nuk do na lejonin kurre te benim fotografi te zmadhuara dhe te qarta,vetem me nje shkrepje aparati.
    Keto 900 fotograme,i perpunojme me softwarin free registax.
    Elaborimi nuk eshte shume i veshtire ,edhe se nga eksperienca e fiteve te fundit mund te them,se ne fotografine astronomike elaborimi eshte pjesa me e rendesishme per rezultatin final,dhe me e veshtira njekohesiht......,per te mos folur per gjithe ato kg qe duhet me majt kur shkon me ndojne vend ne mal etj ,po pasioni dhe dashuria per misteret e qiellit me bejne ti harroj shpejte

    Per pyetje dhe sqarime gjithmone i gatshem.
    Pshn
    Deep sky

    Ate nate ne ballkon
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Bravo Deep sky ..
    Ta kam shum zili ate gjon qe ke vendosur ne ballokon

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anëtarësuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134
    Citim Postuar më parë nga OO7 Lexo Postimin
    Bravo Deep sky ..
    Ta kam shum zili ate gjon qe ke vendosur ne ballokon
    ...edhe une kam zili ku shof teleskope akoma me te fuqishem kendej verdalle.Do kisha deshire nje dite ti merrja me vete instrumentet per te fotografuar ne shqiperi.Kemi shume zona te erreta ne shqiperi. Nga Tirana jemi,po deshe te therras

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Citim Postuar më parë nga Deep sky Lexo Postimin
    ...edhe une kam zili ku shof teleskope akoma me te fuqishem kendej verdalle.Do kisha deshire nje dite ti merrja me vete instrumentet per te fotografuar ne shqiperi.Kemi shume zona te erreta ne shqiperi. Nga Tirana jemi,po deshe te therras
    Rrofsh per ftesen ..

    Sa here qe shkoj me pushime anej nga fshati (palase) nuk ngopem duke pa qiellin naten, sidomos kur nuk ka hene, ka aq shume yje sa zor se gjej boshllek erresire. Nje gje me ben pershtypje, shoh psh. nje drite qe leviz ndoshta me shpejt se evioni por qe nuk eshte avion sepse dallohet avioni nga sinjalet qe ka plus qe kto drita jan shum me lart. Mendoj se jan satelite, por perseri them cne kaq shume sepse me te vertet qe jan shume , levizin ne drejtime te ndryshme dhe me sy sic i shof une nuk ndryshojn nga pamja e jashtme nga yjet, vetem se levizin shpejt, nqs jan satelite atehere menoj se per 1 ose 2 ore afersisht e bejn rotullimin e plote reth tokes me ate shpejtesi qe levizin.
    Ju qe keni teleskope a i keni ven re kto, cfar mund te jene ekzaktesisht ?!

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anëtarësuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134
    Citim Postuar më parë nga OO7 Lexo Postimin
    Rrofsh per ftesen ..

    Sa here qe shkoj me pushime anej nga fshati (palase) nuk ngopem duke pa qiellin naten, sidomos kur nuk ka hene, ka aq shume yje sa zor se gjej boshllek erresire. Nje gje me ben pershtypje, shoh psh. nje drite qe leviz ndoshta me shpejt se evioni por qe nuk eshte avion sepse dallohet avioni nga sinjalet qe ka plus qe kto drita jan shum me lart. Mendoj se jan satelite, por perseri them cne kaq shume sepse me te vertet qe jan shume , levizin ne drejtime te ndryshme dhe me sy sic i shof une nuk ndryshojn nga pamja e jashtme nga yjet, vetem se levizin shpejt, nqs jan satelite atehere menoj se per 1 ose 2 ore afersisht e bejn rotullimin e plote reth tokes me ate shpejtesi qe levizin.
    Ju qe keni teleskope a i keni ven re kto, cfar mund te jene ekzaktesisht ?!

    Ke te drejte,ato qe ti i pershkruajte me mire se nje profesionist,jane satelite qe orbitojne rreth tokes-Jane me te vertete shume.dhe te shpejte,por ne mos gaboje ju duhen nja 12 ore,por sjam shume i sigurt ne kete rast.Une per fat,njehere arrita te fotografoj nje satellit telekomunikacioni http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=97739 aty ke dhe ca te dhena.Por po deshe te dish cfare po shikon ne qiell dhe emrat e tyre ekziston ky sit http://www.heavens-above.com/ ku ti mund ti identifikosh dhe biles te shohesh edhe iss(stacionin spazial internacional)Me google earth,shko me harten mbi zonen ku jeton,pastaj sheno koordinatat,(i ke te fundi i faqes) dhe duke u rregjistruar tek ai siti nqe te thashe me siper,(gratis) fut edhe koordinatat dhe sa here ti hyn te kalkolohen te gjitha kalimet te shikueshme nga shtepia ose vendi qe ke zgjedh me koordinatat-
    Ah,me telescop as qe behet fjale ti shikosh,jane te shpejte dhe kur i zmadhon zhduken ne nje fraksion sekondi
    Bravo vazhdo keshtu dhe mos e ul kur veshtrimin kur ke mundesine te kuptosh qiellin
    Ndryshuar për herë të fundit nga Deep sky : 02-09-2008 më 19:08

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Timianonimi
    Anëtarësuar
    29-07-2008
    Vendndodhja
    Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
    Postime
    146

    The Privileged Planet

    Per te gjithe ata qe e ndien veten te vegjel dhe te parendesishem ne Univerz pas te gjitha krahasimve te tokes me yjet tjere dhe kozmosin dhe trupave tjere qiellor, duke perfshi edhe materjen e erret ( njejte jam ndier edhe kur isha ende femije kur e paten shfaq "Kosmosin" e Carl Seganit) do te ju rekomandoja si nje "terapi" filmin dokumentar "The Privileged Planet" i bazuar ne te njejtin liber sipas astronomve Gonzalez and Richards.

    Kete video e ka "forsirat" mjafte shume Discovery institute si argument per "Teorine e Dizajnit intelegjen"(Intelligent Design Theory ) e cila ne menyre mjafte bindese argumenton se ka nje perfshirje intelegjente ne krijimin e univerzit dhe gjallesave ne toke (edhe Bushi u perzi ne kete pune por ne gjykimin e vitit 2005 gjykatesi e ndaloj qe kjo teorije te mesohet ne shkollen e Doverit perkrah Darwinit duke u thirrur ne se kjo teorije e cenon ndarejn kushtetuse te shtetit nga religjioni! )-

    Une e kam lexuar kete teorije dhe kjo nuk e promoton asnje religjion te caktuar vetem se me argumente shkencore (teorija e gjasave, thirret edhe en argumente te njejeta te programit SETI per kerkimin e qenjeve intelegjente ne kosmos) deshmon se ka shume koincidenca ne krijimin e univerzit dhe gjallesave qe ato te jene produkt i rastesise por si duket shkencetaret ju friguan se permes kesaj teorije ne deren e prapme do te futeshin kreatonistet dhe fanatiket tjere religjioz?

    Filmin ne fjale e kam pare para nje viti (pas nje kerkimi te mundimshem ne internet) pa pagese, nje link e gjeta por nuk mund ta hapi se jam ne vend pune e ketu i kane ndaluar shikimin e videove (cka eshte normale) por ju mund ta provoni(nuk jam i sigurt a eshte filmi ne fjale):

    video.google.com/videoplay?docid=5488284265590289530

    Ose nese deshironi ta bleni mundeni ne faqen zyrtare te ketij filmi dokumentar:
    http://www.privilegedplanet.com/

    Filmi mundohet ta argumentoj se toka eshte e "vendosur" ne vend ideal ne kosmos (pozite te priveligjuar) jo vetem per tu zhvilluar jeta ne te por edhe per te pasur mundesi te vrojtimit astronomik dhe per ta mundesuar zbulimet astronomike! Une nuk do te hyja ne nje kritike te ketij libri (ka mjafte ne internet nese doni te lexoni) por sic e ceka po ja dergoj si ne "terapi" per egon e atyre qe e kane ndier veten te parendesishem ne kosmosin e pafund!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Timianonimi : 19-09-2008 më 06:00

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e darla1
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    Athens, Greece
    Postime
    57
    jemi vertete te vegjel ne lidhje me hapsiren e galatikes ose me mire te galaktikave...po ..jemi dhe ne nje pike referimi..ndoshta per te tjeret...planete..se une besoije se nuk jemi i vetmi planete i polulluare me njerze...thjeshte nuk kemi dijen dhe shkencen per ta vertetuare dhe arriture ta zbuloijme...keto..gjera..por besoije qe ne shekujte qe do vijne do zbulohen gjera te rendesishme..gjithmone ne qofte se bejme dicka dhe ne per planetin tone ne lidhje me atmosferen..dhe ndotjen e ambjentit..brezate qe vijne do kene shume per te mesuare...ne lidhje me hapsiren...se mos harroijme se shekujte..per hapsiren jane momente..kohe...

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540
    jemi aq te vegjel sa eshte 1 pike uji ne det
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  14. #54
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    e forta eshte se mendojme qe jemi te vetmit krijesa ne univers ...

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Action
    Anëtarësuar
    20-11-2008
    Postime
    77
    "Shume e vertet ne krahasim me Universin ne jemi shume te vegjell mirepo egziston diqka brenda nesh qe shtyn ta pyesim veten kush jemi nga vijme dhe ku po shkojmë"

    Eshte nje thenie shume e njohur.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    e forta eshte se mendojme qe jemi te vetmit krijesa ne univers ...
    Kjo e forte eshte por ka edhe me te forta, ka nga ata qe thon se yjet ndricohen nga dielli dhe se rrotullohen reth Tokes

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e agonny
    Anëtarësuar
    02-08-2008
    Postime
    251

  18. #58
    Prej teleskopit hapsinor " Hubble"


    dhe sa per pyetjen "Sa te vegjel dhe te paperfillshem qe jemi ne Univers?" jemi si nje milingona ne Token (BOTEN) tone

  19. #59
    Pasioni për shkencën Maska e Jonila S
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    7
    Shume teme interesante. Te ben te mendosh sa pak qe dime...

  20. #60
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Problemi i vertete nuk qendron te fakti i te qenit te paperfillshem dhe te vegjel...
    Qendron te arroganca e egos se tejfryre te njerucit dhe kompleksit te gjithepushtetshmerise.
    Ky i fundit i kalon permasat e universit te njohur.
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin


    Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati
    E vertet kjo qe thoni. Kur mendoj se njeriu akoma ska zbulu/eksploru gjith Token/Boten ku jeto ... dhe mendo se eshte "gjeja" me e çmuar e hapesires ...
    D'Oh!

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
  2. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
  3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
    Nga LediAA në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
  4. Kur ishin të vegjël
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
  5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
    Nga INDRITI në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •