Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 174
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kjo piktura tregon permbajtjen e universit ne perqindje.

  Shikoni qe biliona e biliona yje, ne biliona e biliona galaktika e supergalaktika perbejne vetem 0.5% te gjithe universit.
  Ka 8 here me shume hidrogjen dhe helium te lire sesa neper yje.

  Gjithashtu vini re se cfare pjese zene elementet e renda ne univers, ato qe perbejne planetet etj, vetem 0.03% E pallogaritshme!!!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  ca misteri! Sa i frikshem duket djelli!!
  Kur isha e vogel gjithmon doja te dija si ka mundesi nuk "derdhet" oqeani ne hapesire meqe toka eshte e rrumullakt

 3. #23
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Kur thua sa i frikshem eshte djelli, nqs e ke per kete foton e dyte ketu:  atehere thjesht sa per informacion aty dielli yne nuk duket fare. Eshte nje pike e paperfillshme ne krahasim me ate yllin tjeter qe quhet Canis Majoris. Ai po qe eshte i frikshem

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2006
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  darius vetem nje shpjegim ky ylli (vy canis majoris) se her mundet te jet ma i madh se dielli nese nuk priton tregom edhe djelli sa her ma i madh se toka

 5. #25
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime n 8 postime
  Me krahasimin e yjeve marrim nj ide se sa t vegjl jemi. Nuk e di nse dikush nga ju ka par hartat q nxjerr National Geografic (nse nuk gaboj) ku paraqiten sistemet diellore dhe me pas galaktika jon, pozicioni i galaktiks son s bashku me galaktika t tjera, grupime t galaktikave etj etj.

  sht e frikshme t mendosh vetm duke par t gjitha kto foto (ka nj pikpyetje se si i din t gjitha kto), se ku ndodhemi dhe se sa i madh sht Universi (jo i pafundm) dhe far pozicioni ekzakt ka sistemi yn diellor dhe Toka pr t patur jet.  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT
  As Above So Below-nder shume kuptime mund te jete edhe pafundesi jashte dhe pafundesi brenda

  s'jemi dhe aq te vegjel jo
  plotesisht dakord.

 7. #27
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Imazhi i meposhtem eshte pamja e mrekullueshme e nje galaksie spirale te quajtur M81, fotografuar nga teleksopi Hubble ne 9 Qershor 2007. Kjo galaksi ndodhet 11.6 milion vjet drite larg dhe eshte nje nga pamjet me te bukura te rregjistruara ndonjehere ne nje distance te tille. Fotoja origjinale eshte 700 mgb ne formatin tiff  Ndersa ketu mund te shkarkoni tiff file http://www.spacetelescope.org/images.../heic0710a.tif

 8. #28
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Citim Postuar m par nga adem_ramadani Lexo Postimin
  darius vetem nje shpjegim ky ylli (vy canis majoris) se her mundet te jet ma i madh se dielli nese nuk priton tregom edhe djelli sa her ma i madh se toka
  Me fal qe nuk te jam pergjigjur por me kishte shpetuar pa e pare si postim. Ne foton ketu poshte ke madhesine e Tokes ne raport me Diellin  ndersa tek kjo foto tjeter ketu poshte ke madhesine e diellit ne raport me Canis Majoris. Dielli eshte thjesht nje pike e paperfillshme ne krahasim me ate yllin tjeter. Mezi dallohet dhe tregohet vetem me majen e shigjetes se mouse. Eshte fare i pallogaritshem.


 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Megjith voglsin ton, n kto hapsira prmasash q trishtojn, ne, njerzit, jemi qeniet m me fat...
  Ne q jemi sall nj thrrmi e pluhurit kozmik, megjithat jemi t mdhenj...
  Me miliona vjet na mbyt vetmia, malli pr takimin me qenje tjera, q, kushedi, edhe mund t jen dikah vrdall n kto hapsira prmasash trishtuese...

  Vall, a do t arrij njeriu, njeriu i s nesrmes, t mos ndjehet i trishtuar n pafundsit kozmike?!!!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 10. #30
  i/e larguar
  Antarsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  ne trurin tim te cmendur
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eshte vertet e cuditshme se sa t evegjel jemi. thjesht vertetojeni duke e menduar ne nje menyre te tile (sepse per tu shpjeguar eshte e pamundur): toka;nje nga planetet relativisht te vegjel te sistemit diellor, ndodhet ne krahun e shigjetarit te galaktikes rruga e qumeshtit. kjo galaktike eshte e perbere nga miliarda e miliarda yje te tille si dielli. dhe galaktika jone ndodhet ne nje qoshe te murit te madh ne galaksive. mendoni pak sa e sa galaktika ka universi;ketu pafundesia materializohet, sgjej dot fjale te tjera per ta shpjeguar. Tashti a besoni ende se alienet nuk ekzistojne??????

 11. #31
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  As qe mund te imgjinohet kjo se sa te vegjeljemi ne krahasim me gjithesine...
  Nuk jemi as sa nje pike uji ne oqean.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 12. #32
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Problemi i vertete nuk qendron te fakti i te qenit te paperfillshem dhe te vegjel...
  Qendron te arroganca e egos se tejfryre te njerucit dhe kompleksit te gjithepushtetshmerise.
  Ky i fundit i kalon permasat e universit te njohur.

 13. #33
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Antarsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  35
  Postime
  2,420
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Jemi Te Vegjel Po Aman Jemi Me Te Rendesishmit
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 14. #34
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  E shikon ? Mjafton te lexosh parafolesin per te kuptuar sa te drejte kam patur te postimi me lart.

 15. #35
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime


  Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati

 16. #36
  i/e larguar
  Antarsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  ne trurin tim te cmendur
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  jo, jo.nuk jemi ne me te avancuarit. Pikerisht kete e verteton dhe fakti qe ne mendojme se jemi me te avancuarit. jemi thjesht nje asgje e madhe. kush ka bere pak matematike e kupton se kur 1 numer eshte shume i vogel (0.000001)ne e marrim te barabarte me 0. dhe % jone ne univers aq eshte, pra e paperfillsheme, dmth=0.

 17. #37
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Wow , qka kam pare sot une nuk di cte them.
  o Darius a nuk gjete menyr tjeter te na merzitesh jeten e
  Urime per fotot.

 18. #38
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin


  Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati
  Teme shume interesante Darius, bravo!

  U kapa nga ky postim dhe dua te bej komentin tim.

  Jemi arrogante se jemi te vegjel ne nje univers me kaq permasa te medha (diametri i universit perllogaritet ne rreth 14,7 miliarde vite drite) apo jemi arrogante se mendojme qe vetem Toka permban jete?

  Une do shpreh nje mendim qe mund te duket akoma me arrogant. I gjithe universi eshte i ''ndertuar'' ne menyre te tille qe te sherbeje ekzistencen e njeriut. Te gjitha elementet ne univers ekzistojne vetem e vetem per ti pare ne (njerezit). Nqs nuk do te ekzistonim, cili do ishte qellimi i tyre?

  Deterministik apo jo ky eshte mendimi im.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 19. #39
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ky video animim, paraqet te animuar, madhesin e tokes, dhe planeteve tjera te sistemit ton diellor, duke krahasuar me diellin dhe yje tjera gjigande..!!

  http://<div><object width="420" heig...</a></i></div>
  Ndryshuar pr her t fundit nga sam1r : 16-02-2008 m 15:43
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 20. #40
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Edhe nje video tjeter qe tregon madhesine e planetit tone ne raport me ato te tjerat te sistemit diellor dhe me pas vete diellin ne raport me yjet e tjera te galaksise sone.


Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
 2. gjithesia ne univers
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
 3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
  Nga LediAA n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
 4. Kur ishin t vegjl
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
 5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
  Nga INDRITI n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 03:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •