Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 174
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Kjo piktura tregon permbajtjen e universit ne perqindje.

    Shikoni qe biliona e biliona yje, ne biliona e biliona galaktika e supergalaktika perbejne vetem 0.5% te gjithe universit.
    Ka 8 here me shume hidrogjen dhe helium te lire sesa neper yje.

    Gjithashtu vini re se cfare pjese zene elementet e renda ne univers, ato qe perbejne planetet etj, vetem 0.03% E pallogaritshme!!!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    ca misteri! Sa i frikshem duket djelli!!
    Kur isha e vogel gjithmon doja te dija si ka mundesi nuk "derdhet" oqeani ne hapesire meqe toka eshte e rrumullakt

  3. #23
    Kur thua sa i frikshem eshte djelli, nqs e ke per kete foton e dyte ketu:



    atehere thjesht sa per informacion aty dielli yne nuk duket fare. Eshte nje pike e paperfillshme ne krahasim me ate yllin tjeter qe quhet Canis Majoris. Ai po qe eshte i frikshem

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-08-2006
    Postime
    7
    darius vetem nje shpjegim ky ylli (vy canis majoris) se her mundet te jet ma i madh se dielli nese nuk priton tregom edhe djelli sa her ma i madh se toka

  5. #25
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Me krahasimin e yjeve marrim një ide se sa të vegjël jemi. Nuk e di nëse dikush nga ju ka parë hartat që nxjerr National Geografic (nëse nuk gaboj) ku paraqiten sistemet diellore dhe me pas galaktika jonë, pozicioni i galaktikës sonë së bashku me galaktika të tjera, grupime të galaktikave etj etj.

    Është e frikshme të mendosh vetëm duke parë të gjitha këto foto (ka një pikëpyetje se si i dinë të gjitha këto), se ku ndodhemi dhe se sa i madh është Universi (jo i pafundëm) dhe çfarë pozicioni ekzakt ka sistemi ynë diellor dhe Toka për të patur jetë.



    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga BARAT
    As Above So Below-nder shume kuptime mund te jete edhe pafundesi jashte dhe pafundesi brenda

    s'jemi dhe aq te vegjel jo
    plotesisht dakord.

  7. #27
    Imazhi i meposhtem eshte pamja e mrekullueshme e nje galaksie spirale te quajtur M81, fotografuar nga teleksopi Hubble ne 9 Qershor 2007. Kjo galaksi ndodhet 11.6 milion vjet drite larg dhe eshte nje nga pamjet me te bukura te rregjistruara ndonjehere ne nje distance te tille. Fotoja origjinale eshte 700 mgb ne formatin tiff



    Ndersa ketu mund te shkarkoni tiff file http://www.spacetelescope.org/images.../heic0710a.tif

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga adem_ramadani Lexo Postimin
    darius vetem nje shpjegim ky ylli (vy canis majoris) se her mundet te jet ma i madh se dielli nese nuk priton tregom edhe djelli sa her ma i madh se toka
    Me fal qe nuk te jam pergjigjur por me kishte shpetuar pa e pare si postim. Ne foton ketu poshte ke madhesine e Tokes ne raport me Diellin



    ndersa tek kjo foto tjeter ketu poshte ke madhesine e diellit ne raport me Canis Majoris. Dielli eshte thjesht nje pike e paperfillshme ne krahasim me ate yllin tjeter. Mezi dallohet dhe tregohet vetem me majen e shigjetes se mouse. Eshte fare i pallogaritshem.


  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Megjithë vogëlsinë tonë, në këto hapësira përmasash që trishtojnë, ne, njerëzit, jemi qeniet më me fat...
    Ne që jemi sall një thërrmi e pluhurit kozmik, megjithatë jemi të mëdhenj...
    Me miliona vjet na mbyt vetmia, malli për takimin me qenje tjera, që, kushedi, edhe mund të jenë dikah vërdall në këto hapësira përmasash trishtuese...

    Vallë, a do të arrijë njeriu, njeriu i së nesërmes, të mos ndjehet i trishtuar në pafundësitë kozmike?!!!
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  10. #30
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    ne trurin tim te cmendur
    Postime
    9
    eshte vertet e cuditshme se sa t evegjel jemi. thjesht vertetojeni duke e menduar ne nje menyre te tile (sepse per tu shpjeguar eshte e pamundur): toka;nje nga planetet relativisht te vegjel te sistemit diellor, ndodhet ne krahun e shigjetarit te galaktikes rruga e qumeshtit. kjo galaktike eshte e perbere nga miliarda e miliarda yje te tille si dielli. dhe galaktika jone ndodhet ne nje qoshe te murit te madh ne galaksive. mendoni pak sa e sa galaktika ka universi;ketu pafundesia materializohet, sgjej dot fjale te tjera per ta shpjeguar. Tashti a besoni ende se alienet nuk ekzistojne??????

  11. #31
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    As qe mund te imgjinohet kjo se sa te vegjeljemi ne krahasim me gjithesine...
    Nuk jemi as sa nje pike uji ne oqean.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #32
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Problemi i vertete nuk qendron te fakti i te qenit te paperfillshem dhe te vegjel...
    Qendron te arroganca e egos se tejfryre te njerucit dhe kompleksit te gjithepushtetshmerise.
    Ky i fundit i kalon permasat e universit te njohur.

  13. #33
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Jemi Te Vegjel Po Aman Jemi Me Te Rendesishmit
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  14. #34
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    E shikon ? Mjafton te lexosh parafolesin per te kuptuar sa te drejte kam patur te postimi me lart.

  15. #35


    Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati

  16. #36
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    ne trurin tim te cmendur
    Postime
    9
    jo, jo.nuk jemi ne me te avancuarit. Pikerisht kete e verteton dhe fakti qe ne mendojme se jemi me te avancuarit. jemi thjesht nje asgje e madhe. kush ka bere pak matematike e kupton se kur 1 numer eshte shume i vogel (0.000001)ne e marrim te barabarte me 0. dhe % jone ne univers aq eshte, pra e paperfillsheme, dmth=0.

  17. #37
    Pasioni për shkencën Maska e Qendi
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    2,102
    Wow , qka kam pare sot une nuk di cte them.
    o Darius a nuk gjete menyr tjeter te na merzitesh jeten e
    Urime per fotot.

  18. #38
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin


    Eshte kjo arrogance qe sna le te shikojme me larg se hunda jone. Jemi ne dhe ska te tjere. Cfare fati, me miliarda galaksi, me triliona sisteme diellore dhe me kuadriliona planete, mesa duket vetem ne na ka rene bixha per te qene te avancuar. Cfare fati
    Teme shume interesante Darius, bravo!

    U kapa nga ky postim dhe dua te bej komentin tim.

    Jemi arrogante se jemi te vegjel ne nje univers me kaq permasa te medha (diametri i universit perllogaritet ne rreth 14,7 miliarde vite drite) apo jemi arrogante se mendojme qe vetem Toka permban jete?

    Une do shpreh nje mendim qe mund te duket akoma me arrogant. I gjithe universi eshte i ''ndertuar'' ne menyre te tille qe te sherbeje ekzistencen e njeriut. Te gjitha elementet ne univers ekzistojne vetem e vetem per ti pare ne (njerezit). Nqs nuk do te ekzistonim, cili do ishte qellimi i tyre?

    Deterministik apo jo ky eshte mendimi im.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  19. #39
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Ky video animim, paraqet te animuar, madhesin e tokes, dhe planeteve tjera te sistemit ton diellor, duke krahasuar me diellin dhe yje tjera gjigande..!!

    http://<div><object width="420" heig...</a></i></div>
    Ndryshuar për herë të fundit nga sam1r : 16-02-2008 më 16:43
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  20. #40
    Edhe nje video tjeter qe tregon madhesine e planetit tone ne raport me ato te tjerat te sistemit diellor dhe me pas vete diellin ne raport me yjet e tjera te galaksise sone.


Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
  2. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
  3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
    Nga LediAA në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
  4. Kur ishin të vegjël
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
  5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
    Nga INDRITI në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •