Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 172
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Fatos Lubonja kunder kriminalitetit

  Tosi shkruan ne Shekulli:
  ------------------------
  Industria e krimit - ērrėnjosje apo krasitje
  Nga Fatos Lubonja

  Gjatė tė ashtuquajturit aksion "Puna" kundėr trafikut klandestin, ndėrkohė qė policia merrej me bllokimin e skafeve nė det, shoferėt apo padronėt e tyre kryen njė akt spektakolar nė tokė: grabitjen e bankės sė Vlorės. Shtypi e trajtoi kėtė si njė hakmarrje tė skafistėve dhe nuk u thellua mė tej. Politikanėt u treguan edhe mė indiferentė ndaj tij. Nė fakt, ky akt "hakmarrjeje", duhej tė ishte fokusuar shumė mė mirė nė vėmendjen si tė shtypit edhe tė politikės, pasi ai ka njė domethėnie qė flet shumė mė tepėr nga ē'flet ndonjė krim tjetėr, ndoshta mė i rėndė pėrsa i pėrket dėmit material.

  Industria e krimit dhe kompliciteti nė ngritjen e saj

  Tė gjithė e dimė se me hapjen e vendit ndaj tregut tė lirė, shqiptarėt, meqėnėse nuk kishin me se tė bėnin kompeticion nė kėtė treg, pasi komunizmi u la njė ekonomi mė shumė se tė rrėnuar nga pikėpamja e aftėsisė kompetitive dhe po aq tė dobėt nga pikėpamja e kulturės sė kompeticionit, pėr mbijetesė, i ofruan kėtij tregu tė lirė "mallrat" e vetme me tė cilėt mund tė bėnin kompeticion, qė ishin tė disa asortimenteve shumė tė thjeshta: krahu i punės, nė formėn e emigracionit masiv dhe pastaj, trafiqet e zeza, ato tė klandestinėve, tė drogės, tė prostitucionit, tė fėmijėve, tė pastrimit tė parave. (Pėr tė theksuar shqetėsimin nuk do tė merrem nė kėtė shkrim me atė pjesė tė ekonomisė qė ėshtė bazuar mbi punėn e ndershme qė pa dyshim nuk ka munguar)
  Nuk ka dyshim se ka njė fajėsi kolektive nė pranimin e kėsaj lloj mbijetese nė sajė tė krimit, qė, nė njė farė mėnyre, mund tė karakterizojė sistemin politiko ekonomiko -social qė kemi ngritur gjatė kėtyre dhjetė vjetėve. Pėr tė pėrmendur vetėm njė nga pikat kulmore tė kėtij kompliciteti le tė rikujtojmė piramidat: nė fakt shqiptarėt nuk ishin aq budallenj, sa ē'i kujtoi bota, qė tė pandehnin se leku mund tė pillte lek ashtu kot. Njė nga besimet mė tė pėrhapura asokohe lidhur me burimet financiare tė piramidave ishte ai sipas tė cilit kėto, nė komplicitet me politikanėt, merreshin me pastrim parash (qė pjesėrish besoj se ka qenė e vėrtetė) dhe se politikanėt tanė po e shfrytėzonin mrekullisht kėtė veprimtari kriminale pėr tė mirėn e pushtetit, tė pėrfitimit personal, por edhe tė tė gjithėve.
  Tė gjithė e dimė se shumėēka nga ato gjėra qė po ia ndėrrojnė faqen me shpejtėsi kėtij vendit tonė, shpesh duke shkatėrruar natyrėn, bregdetin apo vlerat historike, janė rezultat i kėtyre pareve tė ardhura nga ky "kompeticion". Ka shumė sot qė e bekojnė drogėn dhe trafiqet kur shohin "zhvillimin" e madh tė Shqipėrisė, me tė cilin na u habitkan edhe tė huajt. Ndėrkaq, pikėrisht pėr shkak tė komplicitetit tė pėrmendur mė lart, pėrveē njė dėnimi abstrakt e fals tė nxitur nga qėllime politike apo zilia e atyre qė nuk mund tė pasurohen kėsisoj, reagimi mė i thellė ndaj kėsaj "industrie tė krimit" ka qenė indiferenca, nė mos aprovimi. Sikur shoqėria tė ishte vėrtet e ndjeshme ndaj trafiqeve, do tė mjaftonte krimi i tmerrshėm i trafikimit tė vajzave shqiptare pėr prostitucion nė Itali pėr t'i ngritur intelektualė e politikanė e njerėz tė thjeshtė mė kėmbė pėr tė bėrė njė demonstrim nė breg tė Vlorės ku, tė kapur dorė pėr dore, tė krijonin njė gardh nė tė cilin tė shkruhej: "nuk duam qė vajzat shqiptare tė nisen prej kėtej pėr t'u bėrė prostituta nė Itali" e tė qėndrohej ashtu, nė mėnyrė demonstrative, njė natė e njė ditė. Nė fakt ne shkojmė e hamė e pimė rehat nė restorantet e ngritura me kėto trafiqe duke shkėmbyer me pronarin e mirėsjellshėm pėrshėndetje, pa e kaluar as nėpėrmend se detyra mė minimale qytetare ėshtė t'i bojkotojmė ato. Ėshtė tronditėse kur sheh se i vetmi rast kur rinia shqiptare del pėr tė demonstruar ėshtė pse nuk i jepen viza pėr tė ikur nga Shqipėria.
  Megjithė kėtė bashkėfajėsi, qė i ka rrėnjėt edhe tek pandjeshmėria tradicionale e shqiptarit ndaj tė keqes jashtė klanit tė tij -"ai gjarpėr qė nuk mė kafshon mua rroftė 110 vjet" - nuk ka dyshim se janė politikanėt shqiptarė si nė kohėn e PD-sė edhe nė kohėn e PS-sė, ata mbi tė cilėt bie pėrgjegjėsia historike pėr krijimin e kėtij sistemi qė, nė mėnyrė sintetike, mund tė pėrkufizohet si sistemi i bashkėpunimit tė politikės me krimin, nė tė cilin nuk dallohet se ku mbaron krimineli dhe fillon biznesmeni dhe ku mbaron biznesmeni dhe fillon politikani e qė kanė ndėrtuar strukturat e gjithpėrhapura tė atij qė ndryshe e kam quajtur "shteti informal".


  Dėmet e industrisė sė krimit dhe njė rrezik i ri

  Pikėrisht kompliciteti i sipėrpėrmendur shtet informal - shoqėri civile -industri e krimit ka bėrė qė kjo e fundit tė trajtohet shumė pak si rrezik i tė sotmes dhe tė ardhmes sė Shqipėrisė; mė shumė ėshtė preferuar tė mbyllen sytė e veshėt pėrpara saj. Gjėra kaq tė dukshme: si moszhvillimi i kulturės sė punės; numri i madh i krimeve qė prodhon kjo botė, pasi krimi pjell krimin, helmimi i klimės shoqėrore pėr shkak tė njė pėrmbysje kokėposhtė tė vlerave (njerėz qė kanė trafikuar femra dhe ēuar klandestinėt drej vdekjes sot pėrbėjnė shtresėn e pasur, kurse tė ndershmit jetojnė nė pragun e varfėrisė) etj., etj. nuk janė trajtuar thuasje fare si probleme tė mėdha morale, ekonomike, politike e sociale qė pjell krimi. Madje janė tė shumtė njerėzit qė tė thonė: edhe Amerika kėshtu u bė nė hapet e para. (Nė fakt, sa pėr kujtesė historike, ajo qė konsiderohet sot pjesa mė e pėrparuar e botės, ku hyn edhe Amerika, ėshtė "bėrė" nė sajė tė frymės sė kulturės protestante qė predikonte kultin e punės dhe tė jetės sė pėrkorė.)
  Por ka edhe njė rrezik tjetėr qė po duket nė horizont. Tani ka ardhur njė moment kur ajo qė quhet "bota", duke qenė se jemi nė oborrin e saj tė pastėm, duke qenė se me kėto trafiqe po vazhdojmė tė eksportojmė krimin nė vendet e tyre, ka filluar ta shtrėngojė gjithnjė e mė shumė "lakun". Nuk ka dyshim se edhe sė brendshmi, megjithė bashkėfajėsinė kolektive, ca nga kėrkesat e botės e ca nga presione tė brendshme (ēuditėrisht politika bėhet nė emėr tė parimeve tė pastra morale edhe kur ata qė e ushtrojnė i mbajnė gjithė ditėn duart nė pisllėk) po vjen duke u rritur presioni qė tė marrin fund kėto trafiqe.
  Pra, me hir dhe me pahir, Shqipėria nė kėtė moment tė tranzicionit tė saj duhet tė ndėrrojė sistem: Kėrkohet me ngulm qė tė ndahet politika nga krimi. Aksioni kundėr skafeve dhe ai kundėr makinave tė vjedhura, ndonėse njė veprim fasadė pėr t'u hedhur hi syve tė huajve, ėshtė, megjithatė, shprehje e presionit pėr tė hyrė nė kėtė proces.
  Nė tė mirė tė kėtij procesi, dua tė jap njė argument se pse, sipas meje, djegia skafeve dhe kapja e makinave tė vjedhura, ndėrkohė qė sė jashtmi mund tė mashtrojė tė huajt, sė brendshmi mund tė shndėrrohet thjesht nė njė krasitje tė pemės sė industrisė sė krimit qė mund ta bėjė atė tė lėshojė degė edhe mė tė fuqishme nė pjesė tė tjera tė trungut shoqėror sa kohė qė rrėnjėt e saj janė tė implementuara thellė nė jetėn tonė politike dhe shoqėrore. Pra, tek e fundit, se lufta kundėr trafiqeve, e industrisė sė krimit nė pėrgjithėsi, duhet tė zhvillohet ndryshe.

  Vjedhja e bankės
  Vjedhjen e bankės sė Vlorės, si reagim i skafistėve, e shoh metaforikisht si pėrgjigje qė i jep krimi projektit tė imponuar nga Perėndimi pėr pastrimin e industrisė sė krimit. Sinjali qė dha me vetėdije apo pa vetėdije ky akt, nė kontekstin qė shtjellova mė lart ishte: nė (dega trafik e industrisė sė krimit) deri tani nuk ju kemi rėnė nė qafė sepse jemi marrė me punėn tonė, kemi bėrė trafiqe pėr nė Perėndim, ju kemi sjellė makina tė mira qė i keni blerė lirė, ju kemi siguruar lekė me tė cilat punojnė shumė biznese qė nga restorantet e deri tek ndėrtimet e me tė cilat paguhen ryshfetet e administratės; por po na mbyllėt kėto rrugė, atėhere ne do t'i futemi rrugėve tė tjera. Pėr tė perifrazuar thėnien e njė ekonomisti qė kohėt e fundit tha se paraja ėshtė si uji qė ku gjen vrimė futet edhe krimi ėshtė si uji, ku gjen pengesė ndalet e kthehet pėr atje ku mund tė rrjedhė lirisht. Pra kultura e fitimit tė lehtė nėpėrmjet krimit ka mundėsi tė kthehet nga Perėndimi pėr sė brendshmi. Ata qė trafikonin deri dje prostituta e klandestinė e drogė, po e panė tė mbyllur kėtė rrugė, mė shumė sesa t'i kthehen punėve tė ndershme, ka gjasė t'i kthehen pengmarrjeve, raketingut, grabitjeve tė pasurive etj., etj.
  Nė kėtė kontekst duhet vėnė nė dukje edhe njė rrezik tjetėr. Shtrėngimi i lakut ndaj krimit, qė nėnkupton edhe funksionimin e drejtėsisė, do tė bėjė qė tė fillojnė edhe krimet mafioze tė tipit vrasje. Shumė njerėz janė ēuditur se si nė Shqipėri mafia nuk vret - kam fjalėn se si nuk vriten gazetarėt investigativė apo denoncuesit apo dėshmitarėt. Kjo nuk ndodh jo pse mafiozėt shqiptarė (kėtu pėrfshij edhe shumė nga politikanėt) janė burra mė tė mirė se ajo mafia qė vret, por pėr njė arsye tjetėr: atje ku ata vrasin funksionon drejtėsia kėshtu qė njė gazetar apo njė hetues apo njė dėshmitar ėshtė vėrtet i rrezikshėm, sepse ai tė fut nė burg. Kurse kėtu tek ne sistemi politiko -ekonomik i bashkėpunimit tė shtetit informal me krimin e trafiqeve, ka bėrė qė tė mbretėrojė mosdėnimi. Shteti informal ka njė nga karakteristikat e tij mosfunksionimin e drejtėsisė, pasi duke qenė se krimi ėshtė i lidhur zinxhir hallkė pas hallke qė ēojnė deri lart, nuk ka kush tė dėnojė. Prandaj dhe mafia s'ka pasur pse tė ndyej duart e tė vrasė - gjer tani shumė shumė njė gazetar mund tė quhet llapaqen nė njė gazetė tjetėr apo nė njė televizion tė blerė, ose t'i mbyllet goja me ndonjė llokmė, njė hetues apo dėshmitar paguhet me para, njė dėshmitar i bėhet shantazh pėr gjėrat qė ka bėrė ai vetė. Kurse tani punėt mund tė ndryshojnė.
  Nė kėtė situatė mė duket se bėhet e qartė se sa virulent mund tė bėhet krimi nėse nė vend se tė punohet pėr tharjen e rrėnjėve tė tij do tė krasiten ato degė qė e ēojnė atė nė Perėndim. Me kėtė, largqoftė, nuk dua tė nėnkuptoj se ėshtė mė mirė t'i lemė skafistėt dhe trafikantėt tė bėjnė punėn e tyre nė Perėndim. Duke theksuar kėto rreziqe dua tė them se industrisė sė krimit i duhen tharė rrėnjėt jo krasitur degėt. Dua tė them se procesi i pastrimit tė krimit ėshtė shumė mė kompleks dhe se pėr fillimin e kėtij procesi para sė gjithash duhet punuar pėr ndarjen e politikės dhe politikanėve nga krimi, pėr eliminimin e shtetit informal. Ndėrsa kur mė njė anė ndėrmerren veprime pėr pastrim tė degės sė trafiqeve tė industrisė sė krimit dhe, nga ana tjetėr, rehabilitohen politikanėt e lartė tė akuzuar pėr lidhje direkte me trungun e saj, kėtu kemi tė bėjmė me krasitje tė rrezikshme sepse, shteti informal, duke vazhduar tė kėrkojė tė ushqejė strukturat e veta me para, qė, siē e thashė mė lart, shpesh e kanė origjinėn tek trafiqet, do tė bėhet edhe mė i rrezikshėm kur tė kėrkojė burime tė tjera tė brendshme.
  Sikur tė mos ishte industria e krimit, ata qė i gėzohen restoranteve luksoze dhe makinave qė i japin Shqipėrisė njė pamje evropiane do tė ishin shumė mė pak entuziast pasi nuk do tė ekzistonte as ēereku i tyre, rrugėt e Tiranės ndoshta do tė ishin ende me biēikleta dhe shumė nga ata pallatet e larta qė po ngrihen nuk do tė ofronin apartamente luksoze pėr elitėn e politikės dhe tė krimit. Por, nė fakt, zhvillimi i njė shoqėrie nuk pasqyrohet me numrin e pafundėm tė lokaleve luksoze, as tė vilave dhe hoteleve dhe moteleve dhe pallateve me xham. Nėse mund tė flitet pėr njė progres drejt qytetėrimit, ky mbi tė gjitha matet me pėrparimin e njeriut drejt dijes dhe lirisė, dhe rrugėt dijes e lirisė dhe rrugėt e krimit janė rrugė qė shkojnė nė drejtime krejtėsisht tė kundėrta.  -----------------
  Eh mer Fatos djali.. ja keta kriminelet solle ti ne pushtet me Koha jone-n e 97-ten tende...

  Nejse... mir ka folur Lubonja ketu.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500

  "Kriminelet mund te ulen neser ne parlament"-alarm nga Kryeprokurori

  Mafia, Lufta sapo ka nisur

  28 grupet kriminale shqiptare. Policia zbulon hartėn e krimit tė organizuar, por edhe rrezikun pėr lindjen e mafias sė ardhshme. Alarmi i kryeprokurorit Sollaku: Kriminelėt mund tė ulen nesėr nė parlament.

  nga Erjon Tase  Prostituta shqiptare ne rruget e Milanos

  Jorgji Kule, deri njė muaj mė parė ishte njė biznesmen i respektuar i qytetit tė Fierit. Menaxhonte hotelin e tij shtatėkatėsh dhe me kėto fitime mund t'i lejonte vetes njė makinė luksoze dhe njė jetė pak mė tė shfrenuar se banorėt e tjerė tė qytetit. Gjithēka deri njė muaj mė parė. Kur policia bllokoi njė ngarkesė heroine nė makinėn e tij, por edhe dokumentat e falsifikuara tė disa prostitutave tė huaja nė dhomat e hotelit luksoz. Nė ato momente, imazhi i biznesmenit u zėvendėsua shumė shpejt me atė tė trafikantit Kule.

  Nė tė vėrtetė, Jorgji Kule ėshtė vetėm njėri nga 124 personat e hetuar nė kėto dy vitet e fundit pėr akuzėn e trafikimit. Apo e thėnė ndryshe, ushtarėt e krimit tė organizuar shqiptar. Tė huajt preferojnė ta cilėsojnė si njė mafie tė re, ndėrsa nė raportet e Ministrisė sė Rendit, edhe pse jo pėr klane tė tilla, flitet pėr organizata tė vėrteta kriminale. Vetė shifrat e kėsaj ministrie flasin pėr 28 grupe kriminale, tė identifikuara nė kėto dy vitet e fundit nė tė gjithė vendin, tė specializuara nė tė gjitha trafiqet e mundshme ndėrkombėtare. Qė nga ai i makinave tė vjedhura, drogės e armėve, e deri tek rekrutimi dhe shfrytėzimi i tetė mijė prostitutave shqiptare nė Evropė. Fitime miliardėshe, qė investohen mė pas nė ndėrtime turistike dhe pallate shumėkatėshe, si ai i Kules, pėr tė siguruar statusin e duhur tė bisnemenit tė respektuar. Ndoshta njė ditė, edhe mbėshtetjen e duhur politike pėr tė zėnė njė vend tė qetė nė majat e pushtetit. Alarmi i lėshuar javėn e fundit nga Kryeprokurori Theodhori Sollaku vėrtetoi edhe njėherė kėtė rrezikshmėri transformimi tė kriminalitetit shqiptar: "Krimi i organizuar duhet luftuar tani. Nesėr, drejtuesit e kėtyre organizatave do tė zėnė vend kėtu, nė sallėn e Parlamentit".


  Zonat e nxehta

  Njė raport i fundit i Ministrisė sė Rendit, ka identifikuar 28 grupe kriminale me rreth 400 anėtarė, qė veprojnė nė territorin shqiptar. Njė organizim mbi bazėn e njohjeve apo lidhjeve farefisnore, qė ka pėr qėllim trafikimin e drogave, rekrutimin e vajzave pėr shfrytėzim prostitucioni apo riciklimin e makinave tė vjedhura. "Kėto grupe bėjnė pak nga tė gjitha. Ai qė merret me transportin e drogės, mund tė jetė edhe njė rekrutues femrash apo njė tutor", saktėson shefi i sektorit tė antitrafikut nė Ministrinė e Rendit, Avni Jasharllari. Bandat janė ndėrtuar mbi bazėn e njohjeve shoqėrore, si ato nė Berat, Fier, Shkodėr, por edhe mbi bazėn e lidhjeve farefisnore, si grupi i Laēit dhe Fushė Kuqes. Sipas kėtij studimi, aktiviteti i kėtyre grupeve brenda Shqipėrisė ėshtė i kufizuar nė rekrutimin e vajzave, qė mė pas do tė kthehen nė lėndėn e parė pėr trafikun e prostitucionit nė trotuaret Evropiane. Ēdo grup ka nė krye njė drejtues, i cili ėshtė edhe personi qė siguron fitimet mė tė mėdha nga trafiqet dhe, sigurisht, atij i binden ushtarė tė caktuar. Femrat qė do tė trafikohen, pėrzgjidhen me kujdes nė fshatra apo zona tė thella, ku ėshtė edhe mė e lehtė qė tė mashtrohen me njė martesė apo premtimin pėr njė jetė tė lumtur. Pasi rekrutuesit sigurojnė prenė e duhur, nė lojė hyjnė hallka tė tjera tė organizatės, tė cilat vėnė nė dispozicion ambientet e strehimit, pajisjen e tyre me dokumentat, vizat e huaja dhe transportin. Pjesėtarė tė tjerė tė grupit, tė cilėt qėndrojnė jashtė vendit, "kujdesen" mė pas pėr vajzat dhe dorėzojnė pjesėn e duhur tė fitimit tek drejtuesit e grupit nė Shqipėri. Tė dhėnat zyrtare tė Ministrisė sė Rendit, tregojnė se rreth 8 mijė prostituta shqiptare ndodhen aktualisht nė vendet fqinje, dhe mbi 80 pėr qind e tyre janė mashtruar apo detyruar nėpėrmjet forcės qė tė marrin kėtė profesion. Nėpėrmjet dėshmive tė vajzave qė kanė gjetur guximin tė dalin nga rruga, ėshtė arritur qė gjatė kėtyre nėntė muajve tė fundit tė dėnohen 17 persona tė implikuar nė kėtė trafik tė mishit tė bardhė.

  Tė njėjtat hallka tė rėndėsishme nė tė dyja anėt e Adriatikut tė kėtyre grupeve, bėjnė tė mundur edhe trafikun dhe shpėrndarjen e drogave qė kalojnė tranzit nė Shqipėri, canabis-in "Made in Albania", por edhe riciklimin e makinave luksoze tė vjedhura. Pjesa mė e madhe e fitimit grumbullohet nė duart e drejtuesve tė grupeve, tė cilėt i investojnė mė pas nė pasuri tė paluajtshme, dhe vetėm njė pjesė e vogėl shpėrndahet pėr pjesėtarėt e bandės.

  Mafia shqiptare?

  "Pėr fat tė mirė, ėshtė ende herėt pėr tė folur pėr njė strukturė mafioze", sqaron njeriu i antitrafikut. Sipas Jasharllarit, krimi i organizuar shqiptar ėshtė ende nė fillesat e tij dhe nuk mund tė flitet pėr struktura tė mirėfillta klanesh mafioze. Njė vlerėsim i tillė mbėshtetet nė vetė natyrėn e organizimit tė kėtyre grupeve. Sipas kėsaj analize, bandat kriminale vendase nuk janė tė qėndrueshme, pra veprojnė mbi lidhje tė momentit dhe jo afatgjata. Nuk ekzistojnė elementė lidhjesh gjaku apo farefisnorė nė drejtimin dhe pėrbėrjen e tyre. Ndarja e fitimit u lihet nė dorė drejtuesve dhe, si rrjedhojė, anėtarėt e thjeshtė mbajnė gjithnjė njė pjesė tė vogėl tė ardhurash. "Mbi tė gjitha, kėto grupe nuk kanė arritur ende tė sigurojnė edhe njė strukturė mbėshtetėse nė drejtėsi apo polici pėr tė siguruar aktivitetin e tyre. Rastet e korruptimit tė administratės shtetėrore mbeten spontane", thotė kreu i antitrafikut. Si rrjedhojė, edhe goditja e policisė e kėtij trafiku ka qėnė mė efikase. Gjatė dy viteve tė fundit, pėr akuzėn e trafikut dhe pjesėmarrjes nė organizata kriminale, janė hapur 87 ēėshtje penale dhe proceduar 124 persona. Por krimi i organizuar shqiptar nuk pėrfundon kėtu.

  Vetė Kryeprokurori Sollaku paralajmėron rrezikun e fuqizimit tė tij tė shpejtė, nėse nuk merren masa tė mėtejshme. "Lidhjet me krimin rajonal dhe ndėrkombėtar po i fuqizojnė ēdo ditė grupet shqiptare. Organizatat e huaja po i furnizojnė me infrastrukturėn e duhur pėr tė kryer aksionet e trafikimit", u shpreh Kryeprokurori Shqiptar pak ditė mė parė. Pėr shkak tė trafiqeve ndėrkombėtare, organizatat kriminale shqiptare sigurojnė gjithnjė njė bashkėpunim tė ngushtė me kolegėt e tyre tė vendeve fqinje. Raportet e prokurorisė antimafia italiane flasin gjithnjė e mė tė shqetėsuar pėr fuqizimin e grupeve shqiptare nė vendin e Apenineve. Nga vasalizmi, kėto grupe kanė kaluar tashmė nė bashkėpunim nė pozita tė barabarta me vendasit, duke "hequr qafe" konkurrencėn e mafias sė frikshme ruse apo kineze.

  Tė njėjtin rrezik, tė mafias sė ardhshme shqiptare, paralajmėron edhe Jasharllari. "Nė tė njėjtin stad tė krimit tė organizuar kanė kaluar mė parė edhe ato qė sot cilėsohen si grupe tė vėrteta mafioze. Nėse nuk do tė goditen dhe shkatėrrohen pasuritė e kėtyre bandave, brenda pak viteve ky transformim mund tė ndodhė", thotė ai. Pjesa mė e madhe e drejtuesve tė grupeve kriminale shqiptare qė veprojnė jashtė vendit, zgjedhin Shqipėrinė si rezidencė tė tyre. Si rrjedhojė, kapitalet e fituara nėpėrmjet shfrytėzimit tė prostiucionit dhe trafikut tė drogės, rikthehen nė vend pėr t'u investuar nė pasuri tė paluajtshme dhe biznese tė ndryshme. Pikėrisht, nė kėtė hallkė tė rėndėsishme tė pastrimit tė parave tė pista, goditja e drejtėsisė ėshtė edhe mė e dobėt. Kryeprokurori Sollaku ka kėrkuar pėrmirėsimin e legjislacionit dhe ndihmėn e institucioneve shtetėrore pėr tė hartuar njė strategji mė efikase ndaj pastrimit tė parave tė pista. Si njėra prej zgjidhjeve mė efikase, e propozuar prej Sollakut, ėshtė edhe ajo e sekuestrimit tė pasurive tė paluajtshmve dhe depozitave bankare, qė vijnė nga pastrimi i parave tė pista dhe vendosja e tyre nė dispozicion tė prokurorisė dhe organeve tė tjera shtetėrore. Nė kėtė mėnyrė mund tė sigurohet infrastruktura e duhur, pėr tė zbuluar dhe goditur kėtė krim tė organizuar. Sigurisht, pėrpara se ai tė korruptojė policėt dhe prokurorėt, apo tė zėrė edhe njė vend tė respektuar nė sallėn e parlamentit.
  -----------------------------------------------------
  ------------------------------------------------------
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Beqari, pergezime per shkrimet interesante qe sjell ne forum.

  Korrupsioni e kriminaliteti nuk luftohen po nuk levizen njerzit e tu behet "bira minit 100 grosh" hajdutvete

  Me pelqeu kjo nisme e studenteve.

  Gaz Shqip  Aktiviteti te Juridiku

  Studentėt, debat pėr korrupsionin


  -----------------------------------------------------------------------

  a.s

  Tė rinjtė debatojnė mbi korrupsionin dhe japin leksione debati pėr tė rriturit. Organizata Kombėtare e Debatit, nė kuadėr tė aktiviteteve kundėr korrupsionit, do tė zhvillojė sot nė Fakultetin e Drejtėsisė njė seancė debati me studentėt, lidhur me kėtė fenomen.
  Debati do tė organizohet sipas skemės sė Karl Poperit (filozof), ku do tė krijohen dy blloqe me tre veta secili, opozitė dhe qeveri, ndėrkohė qė katėr studentė tė tjerė do tė jenė juria.
  Qėllimi i kėtij aktiviteti, i cili do tė zhvillohet mė pas edhe nė universitetet e tjera tė vendit, ėshtė zhvillimi i kulturės sė debatit dhe disktimi lidhur me korrupsionin.
  "Studentėt nuk pėrfaqėsojnė palė tė vėrteta, por luajnė role. Megjithatė kėto aktivitete shėrbejnė pėr tė futur etikėn e njė debati frytdhėnės", shprehen pėrfaqėsuesit e Organizatės Kombėtare tė Debatit.
  Sipas tyre, studentėt nuk mbajnė qėndrime pėr ato qė thonė, por thjesht diskutojnė argumentet qė hidhen.

  Kjo faqe mundėsohet nga Koalicioni Shqiptar kundėr Korrupsionit
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-12-2002
  Vendndodhja
  Tiranė (verės)
  Mosha
  39
  Postime
  19
  Tema eshte shume e bukur. Pa dyshim kanceri me serioz i Shqiperise, ne te gjitha aspektet, eshte krimi i organizuar. Per fat te keq organizimi duket sikur deri tani eshte shembullor dhe deri diku ka krijuar rrenje e nje bazament te palekundshem. Keto fjale i them sa per hyrje sepse te gjithe jemi aq te mesuar me keto tema sa kemi filluar te mos ti veme re.

  Ajo te cilen e kemi me te veshtire per te mos vene re eshte gjendja e veshtire ne te cilen ndodhet Shqiperia. Te thuash se krimi tek ne eshte sporadik e i paorganizuar eshte tu hedhesh hi syve njerezve. Nuk ka nevoje te jesh ekspert kriminalistike sepse pasojat duken sheshit. Krimi ekziston dhe nuk leviz nqs nuk bejme diēka, dhe nqs nuk e bejme shpejt.

  Lufta kunder krimit ka famen e keqe e te qenit e gjate, e shtrenjte dhe jo fort e efektshme. Te zbulosh dhe arrestosh keto persona duket si e kote sepse nuk degjojme aq shpesh per persona qe vuajne denimin e merituar aq sa degjojme ēdo dite per operacione policie "heroike". Faktikisht lidjet e ēdo lloji te krimit jane te shumta dhe duket sikur arrijne kudo. Me nje sistem mbrojte reciproke te gjithe ato qe jane perfshire te japin pershtyjen e nje sistemi te pasulmueshem (larg nga imazhi i krimit sporadik qe mundohet ti jepet per hir te opinionit). Biznesmeni i respektuar Kule mund te shnderrohej shume thjesht ne Deputetin Kule, dyfish me te rrespektuar, figure kjo qe nuk do te zevendesohej kurre ne ate qe eshte sot, dhe qe do te vazhdonte ti shkaktonte deme te shumefishta shoqerise.

  Menyra se si do ta zgjidhja une kete nyje eshte e thjeshte ne koncept, por e ndersjellte ne perfundime. Kosto dhe efektiviteti jane dy pikat me te dobta te te gjitha perpjekjeve te deritanishme. Shteti shqipetar nuk eshte i pasur aq sa te perballoje koston e vertete te nje lufte te tejzgjatur. Shpenzimet e shtetit duhet te jene te matura mire dhe te perqendruara ne pak pika. Nuk kemi kohe, as mund ti lejojme vehtes luksin per te ndertuar nje shtet social per momentin. Shpenzimet shteterore duhet te ulen ne ēdo fushe perveē arsimit, shendetesise dhe, aty ku merr forme formula ime, drejtesise. Nyja e koklavitur qe jemi mesuar tashme vetem ta shikojme me keqardhje per mendimin tim ka nje themer Akili, jo te lehte per tu goditur menjehere, por te pakten konkrete dhe te arritshme.

  Perpara se te ndaloj me djate tek permiresimi thelbesor i sistemit gjyqesor dhe i menyres se si populli e koncepton ate, do desha te them dy fjale per uljen e ketyre shpenzimeve, qe te vrasin syrin kur i shikon dhe qe jane po aq te paafta per te permiresuar situaten. Eshte fakt qe sistemi fiskal ne Shqiperi eshte tejet i ngarkuar per nje shtet si i yni (ne fakt mendoj se do te konsiderohej i tejngarkuar edhe per ēdo shtet tjeter, por le ti permbahemi Atdheut, qe ka me shume probleme dhe na dhemb me shume ne zemer). Ulja e shpenzimeve te pergjithsme do de bente te mundur nje ulje (drastike) te taksave pa sforcuar defiēitin buxhetor(nje kancer me vete). Nuk dua te zgjatem me shifrat por mendoj se perqindja e te ardhurave e tatuar s'duhet t'i kaloje 20en. Nje ekonomi e lehte dhe e manovrueshme si kjo do te jepte vend per frymemarrje biznesit, i cili do t'a ndjente me pak nevojen e menyrave te jashteligjshme. Une fajsoj kete sitem teper te rende fiskal sepse i shtyn personat (biznesmenet e mundhem e te ndershem) drejt rrugeve me pak te deshirueshme. Njerezit me diēka duhet te merren per te jetuar dhe mjedisi qe shteti "social" deri me sot ka krijuar eshte i papershtatshem.

  Shpenzimet e shtetit duhet te kufizohen me arsimin, shendetesine, administraten (e detyrueshme, por qe duhet lehtesuar) dhe me DREJTESINE. Nje sistem i mire dhe i forte drejtesie do te ishte antidoti me i mire ne rastin tone. Nuk mund ti lejojme vehtes nje kure te komplikuar, te perbere nga lufte ne shume fronte. Drejtesia duhet te jete e pavarur, e afte, dhe e vetekenaqur. Shpenzime te konsiderueshme ne kete drejtim do ti realizonin te gjithe efektet (kombinuar me ndryshimet e duhura ne legjislature, qe per fat kushtojne pak fonde por shume vullnet).

  Si perfundim kjo do te shkaktonte me pak mbrojtje per krimin dhe me shume lufte, me nje prapavije te patundur siē eshte drejtesia. Nuk mendoj se zgjidhja eshte e utopike, apo se rritja e shpenzimeve do te bente nje sistem drejtesie te perkryer. Jam megjithate i sigurt se ndryshimet do te ishin te dukshme! Te tjerat me kohe, eshte nje diskutim qe del jashte kufijve te kesaj teme.

  Falemnderit per mundesine qe me dhate te shpreh ato qe mendoj. Ēdo koment apo kritike do me nderonte.

  Per Shqiperine!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  Tirana-Albania
  Postime
  74
  Krimi i organizuar

  Nje percaktim i rende dhe te mendosh progresin e gjitha per 12 vjet.
  Kam takuar rastesisht nje tregtar ne traget dhe per kuriozitet e pyeta si eshte bere bsnesmen.Me tha kam nisur me vjedhjen e xhepave ne autobuz,me pas me bixhoz me grupin e Gjinushit,pastaj mora ca kurva dhe punoja me to,me miel te bardhe tani nuk merrem me sepse ndertoj pallate.Kemi me vete deputete i japim shtepi.Te pastrehet e parlamentit moren 50 milion leke nga parlamenti per strehim dhe ne i thame ato mbaji qe kur te pyesin i ke blere me ato leke.Ky ishte si fillim.I thashe pse nuk behesh deputet,vota ne shqiperi po i blejne duke i dhene nje celular dhe nje karte,i vejne nje melodi me cifteli apo ku di une dhe te bejne deputet,te pakten nuk ke per te paguar njeri.Ke te drejte me tha ai bisnezmeni,tani ashtu u be ,nuk merret vesh deputetet se cbejne te pakten ne do ta bejme Shqiperine me mire se ato.Une e "pergezova" per "kurajon" e madhe qe ai mund te behet deputet,sepse ai do veje te tjeret ne pune dhe keshtu shqiperia do bej progres.
  Ndoshta ndonje shok i tij behet prokuror,gjykates,etj eshte edhe me mire sepse do ja fusin grupet njeri tjetrit dhe ne kemi se cfare te themi qe dhe shqiperia po e lufton krimin e organizuar,dhe mund te ngjisim disa shkalle nga klasifikimi qe na ka bere Amerika.Nuk ishte progres qe u ndaluan gomonet,ne ne Itali jemi me te qete sepse dhe Italianet nuk flasin me ,biles erdhe dhe Berluskoni.Edhe Prodi u lodh ne fillim,nxorri viktimat e Otrantos dhe te gjithe ne qame,hodhem dhe lule ne dete.
  Po hecim drejt progresit,pse vetem ne Itali te vrasin deputet apo kryeminister.Ne Shqiperi nuk te falin,Azemi u krujt shume,beri dhe arkivolin e Nanos dhe doli i armatos para kryeministrit.Prandaj e vrau Klosi,tani rame ne qetesi,jemi me te qete.Marreveshja sotme eshte shume e mire,nuk kemi me probleme.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet nė Bllog
  4
  Komisioneri i Bashkimit Europian nė SHBA: Pėr kėtė mjafton tė pyesni FBI-nė

  Paten: Krimi i organizuar nė Shqipėri ėshtė shqetėsim


  --------------------------------------------------------------------------------

  al.kre.

  UASHINGTON

  Pyesni FBI-nė dhe ēdo organizatė tjetėr policore nė botė pėr kriminalitetin shqiptar", ky ėshtė deklarimi tronditės i komisionerit tė BE-sė Kris Paten nė njė takim nė Uashington, SHBA. Paten tha se nė Ballkan krimi dhe korrupsioni ėshtė shumė i lartė, por Shqipėria qėndron nė krye.

  "Dua tė them se situata nė drejtim tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit ėshtė e rėndė nė tė gjithė Ballkanin dhe veēanėrisht nė Shqipėri", tha dje komisioneri pėr marrėdhėniet me jashtė i Bashkimit Europian. Ai mė pas iu drejtua tė pranishmėve nė takim me fjalėt: "Nėse doni tė dini se sa serioze ėshtė ēėshtja e krimit tė organizuar nė Shqipėri, pyesni FBI-nė ose ēdo organizatė tjetėr policore nė tė gjithė botėn", njofton Zėri i Amerikės nė gjuhėn shqipe. Pas kėtij cilėsimi tepėr tė rėndė pėr krimin e organizuar dhe korrupsionin nė Shqipėri, Paten tha se BE-ja ka nevojė pėr bashkėpunimin serioz tė autoriteteve shqiptare pėr tė pėrballuar situatėn. Duke folur pėr vizitėn e tij nė Tiranė pak javė mė parė ai tha se kryeministri, ministri i Jashtėm dhe ministri i Shtetit pėr Integrimin e kishin siguruar se autoritetet shqiptare do tė bashkėpunojnė me organizmat europiane pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin si dhe pėr tė rritur aftėsinė institucionale tė administratės. "Kjo do tė jetė e nevojshme qė Shqipėrisė ti pranohet kėrkesa pėr tė vazhduar procesin e asociim-stabilizimit, pėrsa i takon kėtij procesi", tha Paten. Ai shtoi se Shqipėria nuk ėshtė nė fund tė procesit, por nė prag dhe se Shqipėrisė po i jepet njė mundėsi. "Ne po i fillojmė negociatat me sinqeritet, po i japim njė shans Shqipėrisė qė tė tregojė se ishte me tė vėrtetė koha e duhur pėr fillimin e tyre", tha komisioneri i BE-sė. Sipas tij rritmi i negocitave dhe kohėzgjatja e tyre ėshtė tėrėsisht nė duart e shqiptarėve.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #7
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Jo per te dale kundra rrymes, megjithese e kam dhe zakon kundershtimin(lol) po krimi i organizuar e ka nje te mire.
  Eshte me i civilizuar se sa ai ordineri.
  Pra, cfare po perpiqem te them eshte se, krimi i organizuar, ka nje prirje per tu legjitimizuar, po ta shohesh kudo ne bote ka ndodhur kjo gje.
  Se shpejti ata trafikantet do fillojne te merren me biznese te ligjeshme, se paraja nuk mbahet kot, pra do fillojne te marrin ne pune llogaritare, ekonomiste, te hapin fabrika, nderrmarrje etj.
  Ky eshte mendimi im, se sapo te perforcohet dhe sistemi bankar(letu do propozoja nje amnisti per paret, pra te mos pyetet se nga erdhen per nja 6 muaj) leku nuk do mbahet me neper thesa, dhe rendi do filloje te rivendoset.
  E di qe tingellon pak naive, po shpresoj qe fjalet e mia te jen profetike.

 8. #8
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Italia ka me shekuj qe behet ose me parate e grabitura nga romaket apo nga kolonite qe kane patur me vone e kete shekull nga mafia italiane e spo e ēan njeri koken po e kane futur ne komunitetin evropian dhe qeveriset nga nje kryemafioz si Berluskoni. Zvicra po ashtu u krijua dhe u fuqizua deri sa u be nga shtetet me te pasura ne bote me gjithe parane e piset te droges kolumbiane, parane e korupsionit, te trafikanteve te armeve, te mafies ruse, te partive politike evropiane, dhe me vone te prostitucionit dhe me thene te drejten perveē disa artikujve neper gazeta dhe disa debateve ne parlament se ka ēare njeri koken per me teper... Kur vjen puna per Shqiperine ndryshon gjithēka! Kris Patten preokupohet jashte mase per mafjen shqiptare eshte shume problematike. Pyetja eshte e thjeshte para viteve 90 si ja benin trafikantet e droges, prostitucionit, te femijeve, kur shqiptaret nuk kishin mundesi te dilnin jashte Shqiperise?!
  Shqiperia ka organizata keqberese te karakterit mafioz jo me shume se Italia, Franca, Spanja, Anglia apo Gjermania, problemi eshte se keto vende kane krijuar nje imazh te paster ne syte e botes dhe per to flitet vetem kur bie fjala per ekonomine, shpikjet teknollogjike apo problemet boterore e jo kur flitet per mafijen dhe krimin e organizuar pasi kete ja kane lene si etikete Shqiperise dhe vendeve te ballkanit.
  Just God Can Judge Me

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Krimi dhe Ndeshkimi

  Nga Shekulli .........  Krimi dhe Ndėshkimi

  Nga Ilir Hashorva

  Njė program televiziv amerikan mbi veprimet e policisė nė vende tė ndryshme tė botės, nė pėrpjekje pėr tė luftuar krimin, u hap me eksperiencėn kineze, nė Shangai.
  U tha se gjatė vitit 1993, megjithėse njė qytet me 13 milionė banorė, pati vetėm 11 krime vrasjeje.
  Mė njė ndjenjė qortimi, por edhe habie e zilie, komentatori amerikan shpjegonte se nė Kinė nuk i bėhet asnjė lėshim krimit, se kriminelėt kapen, gjykohen dhe, kur gjenden fajtorė, dėnohen dhe ekzekutohen edhe brenda 10 ditėve.
  Komentatori tha se Kina, megjithėse ka njė popullsi sa gjashtė herė atė tė SHBA-sė, ka gjashtė herė mė pak krime.
  Ėshtė e kuptueshme se ndėshkimi maksimal i krimit, shkakton njė gjendje qetėsie dhe sigurie pėr qytetarin e rregullt.
  Qė krimi nė Shqipėri bėn kėrdinė, kėtė e pranon gjithkush. Shkaqet janė tė ndryshme.
  Shumė persona kanė shkruar pėr zbulimin dhe vlerėsimin e shkaqeve tė krimit. Secili i sheh ato nga njė kėnd vėshtrimi i caktuar dhe secili zotėron, brenda arsyetimit qė bėn dhe fakteve qė jep, njė pjesė tė sė vėrtetės.
  Nė kėtė shkrim, pėr vendin tonė, pėrmes disa statistikave, do tė vėmė nė dukje pėrmasat dhe ndikimin e njė shkaku qė, edhe pse anashkalohet e nuk i kushtohet vėmendja e nevojshme, mund tė jetė ndėr kryesoret e uljes sė kriminalitetit dhe vendosjes sė qetėsisė.
  Ėshtė fjala pėr ndėshkimin e krimit qė reflektohet nė numrin e tė burgosurve qė mbahen nė burgjet shqiptare. Nuk mund tė them se faji pėr kriminalitetin shqiptar ėshtė vetėm i prokurorėve, i gjykatėsve, i policisė etj.
  Faji ėshtė shumė kompleks, por kryesorin e mban, padyshim, politika shqiptare e cila ka pėr detyrė tė harmonizojė dhe tė vendosė nė punė tė gjitha mundėsitė dhe organet e specializuara tė shtetit pėr luftimin e krimit dhe, sidomos, tė heqė vetė dorė nga krimi.
  Gjatė kohės sė komunizmit, krimi ishte shtetėror dhe zbatohej nė pėrputhje me aksiomėn e njohur, qė e kanė zbatuar tė gjitha diktaturat: "njė ditė terror, njė vit qetėsi".
  Sipas statistikave jo shumė tė plota, gjatė periudhės komuniste, nga shteti u dėnuan me vrasje pėr shkaqe politike dhe u ekzekutuan rreth 5500 persona si dhe njė numėr personash tė tjerė, shumė mė pak, tė papėrcaktuar ende, pėr shkaqe ordinere. Njė masakėr e vėrtetė e kryer nga njė shtet kriminel.
  Megjithėse kėto dėnime ishin kryesisht tė karakterit politik, efektet e tyre ndiheshin edhe nė ēkurajimin e krimit ordiner. Krimet e rėnda ordinere nė atė kohė ishin mjaft tė ulėta.
  Pas vitit 1991 shteti hoqi dorė nga ushtrimi drejtpėrsėdrejti i krimit, por hoqi dorė edhe nga ndėshkimi i tij.
  Gjatė periudhės nga viti 1992 deri nė vitin 2001 shteti me indiferencėn dhe papėrgjegjshmėrinė e tij, la tė vriteshin mes njėri -tjetrit 4183 persona.
  Nė shifra relative, po tė marrim parasysh kohėzgjatjen, vrasjet nė demokraci e nė liri dalin rreth 4 herė mė tė larta se vrasjet gjatė diktaturės komuniste. Vetėm kjo shifėr mjafton pėr ta zhvlerėsuar krejt demokracinė dhe lirinė e sotme shqiptare.
  Kulmin nė vrasje e mban viti 1999, me 1007 raste.
  Vetėm po tė kishim parasysh vrasjet dhe jo tentativat pėr vrasje ose plagosjet, nė burgjet shqiptare do tė duhej tė kishim sot disa mijėra persona tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm.
  Por, pėr habi tė tė gjithėve, sipas statistikave tė sotme zyrtare, nė burgjet shqiptare vuajnė dėnimin vetėm rreth 1500 persona me dėnime pėr krime gjithfarėsh, ndėrmjet tė cilėve 70 persona me burgim tė pėrjetshėm.
  Shqipėria, me njė popullsi prej rreth 3 milionė banorė e me 1500 tė burgosur, ka nė burg rreth 0.05% tė popullsisė sė saj ose, e thėnė ndryshe, ka 1 person pėr 2000 banorė .
  Po tu hynim krahasimeve qofte edhe me shtetet fqinje, kjo eshte shifėr tepėr e ulėt. Kjo nuk do tė thotė aspak se nė Shqipėri kemi mungesė krimi. Pėrkundrazi.
  Ėshtė pėr tė ardhur keq qė pėrmes kėtij shkrimi nėnkuptohet nevoja pėr shtimin e ndėshkimit, pėr shtimin e numrit tė tė burgosurve.
  Por, shoqėritė njerėzore mund tė disiplinohen e tė ecin pėrpara vetėm nėpėrmjet ndėshkimit tė krimit nė atė masė, sa kriminelėt dhe keqbėrėsit, qė ekzistojnė gjithnjė realisht e potencialisht, tė bėhen tė paaftė pėr tė dėmtuar shtetin dhe atė pjesė tė shoqėrisė qė nuk kryen krim.
  Pjesa e ndershme e shoqėrisė, pjesa mė e madhe e saj , nuk ka pse shqetėsohet fare nga forcimi dhe zbatimi i ligjeve tė cilėt kanė objektiv ndėshkimin e krimit.
  Numri i nevojshėm i tė burgosurve pėr njė vend, pėrveē tė tjerave, ėshtė tregues i luftės qė i bėn ai vend krimit, i luftės qė ai bėn pėr ta mbajtur krimin nė nivele standarde me dėm tė pranueshėm.
  Ai ėshtė njė taksė qė i duhet paguar lirisė nga keqbėrėsit.
  Lirinė duhet ta gėzojnė vetėm ata qė nuk abuzojnė me tė.

  ......nga Shekulli....

  ......

 10. #10
  i/e larguar Maska e Honezmi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  288
  Deklarata e Krye Prokurorit Sollakut eshte nje deklarat sa per te justifikuar punen e tije ,dhe se s'pasqirone realitetin.
  #Krimi nuk rrezikon te ulet ne te arthmen ne Parlamentin Shqiptar,por eshte ulur (bere pal) prej kohesh ne Parlamentin aktual Shqiptar.
  #"Lufta" qe po bene Sollaku eshte -nje verre ne uje-.Ai nuk meriton qe te jete ne krye te prokurorise ,eshte i pa afte te sulmoi krimin.Lufta e tije qe ka bere deri tani jane; deklaratat,dhe nxjerja si te pa fajshem te (femijve te Arta Dedes qe plagosen ne mes te Tiranes me arme)dhe nxjerja nga pergjegjsia te (femijve te Brahos qe kan shkelur ligjin disa here).
  Sollaku po tregohet indiferent karshi akuzave qe po bene opozita, karshi qeverise dhe pushtetarve te korruptuar.
  Sollaku di vetem nje pune te bej miree keshilloi presidentet.

 11. #11
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  52
  Postime
  212
  Krimi i organizuar ne Shqiperi fillon ne Kryeminstri, ministrite, bie me poshte tek kreret e disa partive politike, vazhdon ne prokurori, bashkite etj etj ..eshte nje hierarki e tere mafioze qe perfundon tek polici ne rruge.
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 12. #12
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  40
  Postime
  180
  Me ne fund dhe nje teme qe ja ka nevoje per diskutim. Eshte fatkeqesi qe, sic e tha dhe Brari, krimi ne Shqiperi eshte i larte, por mbi te gjitha ndeshkimi i tij eshte i paperfillshem. Une jam dakort qe faji me i madh mund te bjere mbi institucionet perkatese apo politiken, qe mund te neglizhojne punen e tyre. Do kisha deshire qe te jepeshin mendime, sepse krimi eshte teme me te vertet shqetesuese.
  Nje faktor i rendesishem per mendimin tim jane kushtet e punes ne policine shqiptare. Me erdhi per te qare kur mesova se per nje krim te caktuar (te cilin nuk dua ta permend), policise i duhej per te shqyrtuar mbi 4000 shenja gishtash. Dhe mbi te gjitha ekspertit i duhej qe te shqyente syte mbi to, sepse asgje nuk eshte e kompjuterizuar ne shqiperi. Dmth mjetet dhe kushtet e punes ne policine shqiptare jane per te vene duart ne koke. Nje faktor tjeter shume i rendesishem eshte lidhja midis policise e shoqerise civile. Mardheniet midis dy paleve jane shume te dobeta. Polici shihet akoma si armik, dhe mbase ka ardhur koha qe ky mentalitet te ndryshoj. Pune duhet bere nga te dy palet, e jo vetem nga policia. Nuk dua te beje krahasime ordinere, por vete fakti qe asnje njeri tjeter (pervec Brarit) nuk ka kthyer pergjigje apo te hapte diskutime rreth kesaj teme ne kete forum, tregon sesa te shqetesuar apo gati per te ndihmuar jemi ne ndaj krimit. Pyetja ime do te ishte: Si mund te ndihmojme ne nė venien e rendit ne vendin ku jetojme? Dhe si mund te ndihmojme ne sensitivizimin e shoqerise?
  Une e di qe lufta ndaj krimit eshte proces i veshtire dhe qe s'ka mbarim, megjithate forume te tilla mund te ndihmojne te pakten ne diskutimin dhe dhenien e ideve. Nqs ne rrime nė vend krimi gjen toke per te hedhur rrenjet dhe per tu shtuar.
  :-)

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ZP shkruan:

  -----------------------

  Interpoli: Ja skema qė zbuloi rrjetin mė tė rrezikshėm tė trafikut

  Rrėnjėt e zbulimit tė kėtij trafiku, kanė nisur qė nė datėn 28 gusht tė vitit 2002. Interpol Tirana nė bashkėpunim me Interpol Roma, kanė bėrė tė mundur zbulimin e njė rrjeti tepėr tė rrezikshėm tė trafikut tė fėmijėve. Nė Peskara tė Italisė, policia arreston Xhulieta Peskara e cila dyshohej pėr ushtrim tė trafikut tė paligjshėm tė fėmijėve. Pas kėtij arrestimi, policia bėn tė mundur njė tjetėr arrestim. Bashkėshorti i Xhulietės, shqiptares nė Durrėsi, vihet nė pranga nėn tė njėjtėn akuzė. Pas marrjes nė pyetje tė kėtyre trafikantėve tė konsideruar si tepėr tė rrezikshėm, tė dy organet homologe, nė bashkėpunim edhe me policitė e vendeve respektive, organizojnė njė tjetėr aksion spektakolar. Nė fillim tė muajit shtator tė vitit 2002, arrestohet nė Itali, po nė qytetin e Peskarės, kunati i Xhulietės, Nexhip Kacurri. Por, valla e arrestimeve nuk pėrfundon kėtu. Personat e prangosur, zbulojnė njėri-tjetrin para policisė. Njė shtetas italian vihet nė pranga. Nė nėntor tė vitit 2002, arrestohet avokati i Xhulietės, nėn akuzėn e favorizimit tė trafikut tė paligjshėm tė fėmijėve nėpėrmjet lehtėsimit tė dokumentave. Por, goditjet kundėr organizatės mė tė madhe tė trafikut tė fėmijėve tė zbuluar kohėt e fundit, vazhdojnė tė kryhen njėkohėsisht nė tė dy shtetet e prekura. Policia shqiptare arreston nė 11 dhjetor tė vitit 2002 nė qytetin e Durrėsit, Sofie Kacurrin, motrėn e Xhulietės dhe gruan e Nexhipit. Tė gjithė kėta persona tė arrestuar nėn akuzėn mė tė rėndė tė trafikimit tė fėmijėve, zbuluan mė pas tė gjithė masėn e organizatės sė rrezikshme dhe tė mirėorganizuar tė trafikut tė fėmijėve qė vepronte nė mėnyrė perfekte nga Shqipėria nė Itali. Burime zyrtare tė Interpol Tiranės, deklarojnė se kjo organizatė, tashmė e shpartalluar nga njė goditje perfekte e policive dhe Interpoleve shqiptare dhe italiane, ka trafikuar plot 60 fėmijė. Ky numėr ėshtė identifikuar zyrtarisht nga hetimet e zhvilluara deri tani nė tė dy vendet pėr kėtė organizatė. Nga marrja nė pyetje e shqiptares sė arrestuar, Xhulieta Petalli, policia ka mėsuar se pėr kalim tė njė fėmije nga Shqipėria nė Itali, shuma e fituar ishte 2500 USD. Ndėrkohė qė tė arrestuarit, nė deponimet e tyre janė pėrpjekur tė deklarohen se nuk kemi tė bėjmė me njė trafik tė drejtpėrdrejtė fėmijėsh por me bashkim familjesh. Tė arrestuarit, kanė deklaruar se nga kėrkesat e vetė familjeve, ata organizonion nėpėrmjet ndėrrimit tė fotografive, kalimin e fėmijėve tė moshave tė vogla.

  Prokuroria: Organizata po hetohet pėr trafik organesh tė fėmijėve

  tirane- Nė operacionin e pėrbashkėt Shqipėri-Itali pėr shkatėrrimin e rrjetit mė tė fuqishėm tė trafikut tė fėmijėve, mėsohet se kanė qenė prezent vetė drejtuesit e Interpoleve. Sipas burimeve zyrtare, mėsohet se nė kėtė operacion janė pėrfshirė edhe oficerė tė Skuadra Mobile tė Italisė tė cilėt edhe para ditėve tė kėtij operacioni, janė marrė me shoqėrimin e dokumentacionit dhe me ndjekjen e tij nė zbatim nė Shqipėri. Po kėshtu, nė operacionin e pėrfunduar me sukses, janė pėrfshirė edhe oficerė tė INTERFORCE tė instaluar nė Itali. Gjithashtu, pėrfaqėsues nė operacion kanė qenė edhe oficerė tė policisė gjyqėsore tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme, grupe tė policisė sė Tiranės, Interpol Tirana, Zyra e Trafiqeve pranė Ministrisė sė Rendit Publik, grupe tė policisė sė Kavajės dhe grupe tė policisė sė Durrėsit. Nga ky operacion spektakolar, policia ka zbuluar dhe ka sekuestruar gjatė kontrollit tė banesave dokumentacione dhe fotografi tė fėmijėve qė trafikonin jashtė Shqipėrisė, pasaporta, certifikata kompromentuese, etj. Nga burimet zyrtare tė policisė, mėsohet se tė gjithė personat e arrestuar dhe pjestarė tė kėsaj organizate, bėnin pjesė nė rrjetin e trafikut tė fėmijėve nga Shqipėria nė Itali. Duke iu referuar burimeve policore, mėsohet se hetimet e pėrbashkėta janė pėrqėndruar nė dy pista kryesore. Njėra pistė ėshtė ajo e trafikut tė fėmijėve pėr bashkim familjar ndėrsa pista tjetėr ėshtė ajo e trafikimit tė fėmimijėve pėr transsplatim organesh. Nė fakt, hetimet janė pėrqėndruar mė tepėr nė pistėn e dytė pasi tė gjitha tė dhėnat e deritanishme tė cojnė nė kėtė dyshim. Nga hetimet paraprake, ka rezultuar se njė grua ka kryer kėtė trafik. Ajo kishte organizuar edhe njė infrastrukturė lidhėse me policitė dhe SHISH tė cilėt i kishin krijuar trafikantėve procedura lehtėsuese nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės dhe nė Rinas. Punonjėsit e policisė dhe SHISH u kanė krijuar lehtėsira trafikantėve nė dokumentacione nė shumicėn e rasteve duke ndryshuar fotiografitė e fėmijėve nė pasaporta. Gjithashtu, ata janė pėrpjekur qė tė gjejnė edhe klientėt pėrkatės. Burimet e policisė sqarojnė se nė kėtė rast, kemi tė bėjmė me njė rrjet tė mirėorganizuar. Burime tė Interpolit shqiptar, bėjnė tė ditur se, "Pėr kėta persona, kemi pasur sinjalizime qė pas arrestimit tė Petallit nė Itali nė muajin gusht. I gjithė rrjeti, pėrgjohej dhe mbahej nėn vėzhgim gjatė gjithė aktivitetit duke u survejuar nė tė gjitha lėvizjet e tij. Goditja ishte e pėrqėndruar dhe e suksesshme nė tė dy shtetet.

  G.D

  Pranga pėr trafikantin fierak tė femrave

  Fier- Vazhdon aksioni pėr goditjen e krimit tė organizuar dhe trafikut tė qėnieve njerėzore nė qarkun e Fierit. Burime tė policisė sė Drejtorisė sė kėtij qarku bėjnė tė ditur se dje ka rėnė nė pranga njė tjetėr i kėrkuar nga policia, i njohur si njeriu i trafikimit tė femrave pėr qėllime prostitucioni. 33 vjeēari Flirian Zenuni banor nė qytetin e Patosit Fier, i martuar (i divorcuar), ėshtė arrestuar mbrėmė rreth orės 21 nga forcat e policisė sė komiusariatit Fier. Ndalimi ėshtė bėrė pasi nė ngarkim tė tij prokuroria e rrethit Fier, ka l;ėshuar njė urdher ndalimi pėr asrsye se ėshtė autor i veprės penale tė trafdikimit tė njė femre 16 vjeēare nė Itali.

  Nė vitin 1994, Florian Zenuni, kur ishte jo mė shumė se 24 vjeē ka mashtruar njė minorene 16 vjeēare nga fshatrat e Lushnjes. Ai ka shkuar nė shtėpinė e minorenes ku ka kėrkuar dorėn e 16 vjeēares pėr martesė. Falė kushteve tė kėqija ekonomike, i atii vajzės e ka dhėnė, madje pa bėrė dhe ceremoninė martesore. Me tė arrirė nė shtetin fqinj ai e ka nxjerrė direkt nė rrugėt e Barit fillimisht, dhe mė vonė nė ato tė Milanos dhe tė Bolonjės, por njėkohėsisht ka pranuar tė bashkėjetoje me tė. /Adriana Hyso

  Arrestohet 35 vjecari qė shkaktoi rrėmujė nė lokal

  tirane- Policia arreston nė flagrancė njė 35 vjecar pasi ka kryer veprime terroriste. Burime zyrtare tė ministrisė sė Rendit Publik, deklarojnė se nė datėn 3, rreth orės 24.00, ėshtė arrestuar nė flagrancė shtetasi Gjon Ndrec Biba, 35 vjec, lindur nė Fan tė Mirditės nė Lezhė me arsim tetė vjkecar. Ndalimi i tij ėshtė kryer pasi rreth orės 16.00, sė bashku me shtetasin Z.L, person i shpallur nė kėrkim nė fshatin Gjegjan, pasi kanė pirė nė lokalin e njė shtetasi, kanė dėmtuar tavolina dhe karrike si dhe kanė plagosur lehtė me mjete tė forta kamarierin 35 vjec.

  Qėllon me armė zjarri njė 27 vjecar, shpallet nė kėrkim

  tirane- Njė 26 vjecar ka plagosur me armė zjarri pistoelė njė 27 vjecar. Burime zyrtare tė ministrisė sė rendit Publik, deklarojnė senė datėn 3, rreth orės 14.00, tek hotel Turizmi, shtetasi Altin Remzi Sina, 26 vjec, banues nė fshatin Rreth-Kala, ka plagosur me armė zjarri pistoletė njė shtetas 27 vjec, banues nė fshatin Ushtelenzė, i cili ndodhet nė spital jashtė rrezikut pėr jetėn. Policia po punon pėr sqarimin e plotė tė rrethanave tė ngjarjes dhe kapjen e autorit.

  Arrestohen dy autoėrt e vensosjes sė eksplozivit tek Kisha Ungjillore

  tirane- Policia arreston dy persona tė cilėt dyshohen tė jenė autorėt e vendosjes sė ekspolzivit tek Kisha Engjullore e Pėrmetit. Burime zyrtare tė ministrisė sė rendit Publik, deklarojnė se nė datėn 3, rreth orės 16.00, ėshtė ndaluar shtetasi Bledar Spiro Gjoka, 24 vjec dhe Artur Sotir Cela, 29 vjec, banuesa nė Pėrmet, me arsim tė mesėm. Arrestimi i tyre ėshtė kryer pasi nė datėn 3, rreth orės 20.30 minuta dyshohen pėr vendosjen e lėndės eksplozive tek Kisha Ungjillore.

  Pranga bashkėshortit qė qėlloi mbi gruan me granadė

  tirane- Arrestohet autori qė goditi bashkėshorten me granadė. Burime zyrtare tė ministrisė sė rendit Publik, deklarojnė se nė datėn 3, rreth orės 11.00, ėshtė arrestuar shtetasi Shkėlqim Kadri Banushi, 30 vjec, banues nė lagjen Kodėr-Sukth, me arsim tetė vjecar, i dėnuar njė herė pėr armėmbajtje pa leje. Arrestimi i tij ėshtė kryer pasi nė datėn 31, pėr motive tė dobėta ka kanosur pėr vrasje me granadė bashkėshorten. nė banesė iu gjetėn e iu bllokuan 3 granada dhe 9 copė kapsolladetonatore. /G.D

  Fier- Gjykata e rrethit gjyqėsor Fier ka vendosur si masė sigurimi "arrest nė burg pa afat" pėr shtetasit Hodo Mersini, banues nė qytetin e Fierit, i cili akuzohet pėr veprėn penale tė mbajtjes sė bimeve narkotike; dhe shtetasit Ismail Kalemi nga fshati Gorishove i komunės sė Cakranit rrethi Fier, i akuzuar jo vetėm pėr mbajtje tė bimeve narkotike por dhe pėr vepren penale tė armembajtjes pa leje. Tė dy kėta shtetas u arrestuan dy ditė mė parė nga policia fierake. Sipas pėrfaqėsuesit tė Prokurorisė, prokurorit Sokol Malaj, tė arrestuarit Hodo Mersini, gjatė kontrollit tė banesės sė ushtruar nga policia i janė gjetur fshehur nė lavatriēen e shtėpisė 11 pako tė mbėshtjella me qese plastike, tė cilat peshonin 50 gr lende narkotike e tipit canabis sativa. /Adriana Hyso

  Arrestohen tre persona pėr veprėn penale tė vjedhjes, njė i shpallur nė kėrkim

  tirane- Tre persona janė arrestuar nė flagrancė nė Tiranė pasditen e sė Enjtes, duke vjedhur njė sasi parash nė dyqanin e njė shtetasi, si dhe njė person tjetėr i shpallur nė kėrkim. Burime tė Ministrisė sė Rendit Publik bėnė tė ditur se, 15 vjecari me inicialet F.M., banues nė Tiranė, me arsim tetėvjecar, ėshtė arrestuar nė flagrancė nga forcat e policisė. Arrestimi i tij u bė, sepse 15 vjecari u kap duke vjedhur nė dyqanin e njė shtetasi njė sasi lekėsh tė cilat u bllokuan nė cilėsinė e provės materiale.  Mbyllet shqytrimi gjyqėsor pėr bandėn e Yzberishtit

  Mbyllet shqyrtimi gjyqėsor i bandės sė Yzberishtit. Gjykata e Faktit tė Tiranės do tė njihet javėn tjetėr me pretencėn e prokurorisė pėr tė shtatė anetarėt e kėsaj bande tė rrezikshme. Deri tani, janė zhvilluar gjithsej 47 seanca gjyqėsore ndėrkohė qė njėri prej anėtrarėve tė kėsaj bande ėshtė dėnuar me 25 vjet burg. Gjykimi i bandės ka nisur qė 8 nėntor tė vitit 2001. Akuzat qė rėndojnė mbi kėtė bandė, janė ato tė vjedhjes dhe grabitjes. Banda ka njė aktivitet prej 6 vjetėsh.  Dosja Koseni rikthehet nė Elbasan

  tirane- Dosja Koseni transferohet nga Tirana nė Elbasan. Gjithcka ėshtė kryer dje pasi sipas burimeve mėsohet se kjo dosje ėshtė nisur drejt Elbasanit pasi Koseni akuzohet pėr ushtrim dhune pikėrisht nė kėtė qytet nė kohėn qė ai ka qenė funksionar nė policinė e Elbasanit. Transferimi i dosjes sė Kosenit, bėhet pėr tė dytėn herė, pas kthimit tė saj nga Elbasani nė Tiranė  Gjykata jep vendimin pėr hajdutėt e 41 milionė lekėve

  tirane- Gjykata e Faktit tė Tiranės jep vendimin gjyqėsor pėr banditėt qė grabitėn 41 milion lekė nė Kamėz nė banesėn e njė cifti tė sapokthyer nga jashtė shtetit. Fation Hasa, ėshtė dėnuar dje me 7 vjet burg, Ilir Shahini me 1 vit burg, SHkėlzen Haklaj me 1 vit burg, Idriz Mema, pėr moskallėzim krimi me 1 vit burg, Elidon Tota ėshtė konsideruar i pafajshėm. Tė gjithė personat kanė qenė pjesmarrės nė grabitjen e 41 milion lekėvė dhe akuzohen pėr vjedhje me dhunė.

  G’D

  -----------------

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  pershendetje

  Ne qekemi shume mire me kaq pak te burgosur,duke u bazuar ne varferin e vendit tone,duke krahasuar Ameriken demokrate dhe Superfuqi e cila mban rekord.
  NEW YORK NY : Enti federal i statistikave nė SHBA-s, Census - 2002, nė bashkėpunim zyrtar me sekretariatin kombėtar tė Burgjeve, sipas regjistrimeve tė marra prej burgjeve, federale, shtetrore dhe ato lokale rezulton: se nė tė gjithė territorin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku sipėrfaqja ėshtė 9,372,610 km katrore, popullsia 284,814,032 banorė, brėnda dyerve tė hekurta nė qelitė e brugjeve qėndrojnė rreth 1,962,220 tė burgosur, bėhet fjalė kėtu pėr nė burgjet federale , shtetrore dhe ato lokale . Ēka do tė thotė sipas kėtyre statistikave gjatė vititeve tė fundit ka pasur njė rritje prej 1.3% nga ai i rezultateve tė nxjerra nė vitin 2000, dhe 3.6% mė pak se nė vitin 1995.

  Rezultatet e statistikave tė publikuara nga Census - 2002, tregojnė gjithashtu se ndėr 100,000 amerikanė, 470 prej tyre janė nė burg, nga 292 prej tyre qė ishin nė vitin 1990. Numėri i femrave tė burgosura nė burgjet federale, shtetrore e lokale, kanė pranuar autoritetet e burgjeve ka ardhur duke u rritur - nė 0.2% nga dhjetori 2000 deri tek dhjetori 2001, Konkretishtė, janė futur nė burg pėr shkelje tė ndryshme tė ligjeve, edhe 93,031 gra mė shumė se gjatė dy vitteve tė fundit. Ndėrsa tek gjinia mashkullore patjetėr qė shifrat janė mė tė larta dhe shqetėsuese pėr SHBA-s. Numėri i burrave tė cilėt qėndrojnė tani pas kangjellave tė burgjeve, ka njė ritje e cila shkon deri nė 1.2%, d.m.th rreth 1,313,000 mė shumė se dy vitetet e fundit. Nga kėta ndėr 100,000 amerikan tė zinjė 3,535 prej tyre janė nė burg. Ata qė nė amerikė njihen si spanjolėt pėr shkak tė origjinės sė tyre, nė 100,000 spanjol amerikan 1,177 prej tyre janė nė burg. Tek tė bardhėt bie ndjeshėm numėri i tė burgosurve, nė 100,000 amerikan tė racės sė bardhė ndėr tė cilėt bėjnė pjesė edhe shqiptarėt, vetėm 462 veta janė nė burg.

  Popullsia e burgjeve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, prej 1,962,220 tė burgosurve, ėshtė pothuajse e barabart me popullsinė e pėrgjithshme tė Kosovės. Nė burgjet amerikane, federale, shtetrore dhe ato lokale, qėndrojnė tė gjithė ata qytetarė tė cilėt kanė thyer ligjet, midis tyre janė 46% deri nė 49 % tė burgosur, tė dėnuar pėr ēfardo lloj dhune, 20% deri nė 25% tė burgosur pėr moralitet, 21% deri 22% pėrdorimi dhe mbajtaje pa leje tė armėve- droga dhe dėnime tė tjera tė kėsaj natyre. Ndėrsa 7% deri nė 10% e tė burgosurve u pėrkasin shkeljeve tė ligjeve qė mbrojnė tė drejtat publike , aksidentet, taksat, gabime zyrtare, dhe tė tjera shkelje qė mbrojnė kondin qytetarė.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet nė Bllog
  4
  Kreu i opozitės paraqet paketėn e masave antikrim. Propozime tė ashpra dhe dėnime tė parevokueshme

  Berisha: Ju tregoj si zhduket krimi dhe korrupsioni

  «Komision pėr nepotizmin nė administratė, tė ngrihet xhandarmėria dhe tė zhduken skafet pėr tre vjet »

  TIRANE- Lideri i opozitės Sali Berisha bėri publike dje njė paketė propozimesh me qėllim luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Kryetari i demokratėve sqaroi se njė pjesė e mirė e kėtyre propozimeve do tė pėrfshihen edhe nė programin e Partisė Demokratike. “Lidhur me luftėn kundėr korrupsionit, unė propozoj para jush qė korrupsioni tė shpallet vepėr e rėndė penale. Tė bėhet abolicion imunitetit pėr tė gjithė personat me imunitet pėr njė periudhė sė paku 5-vjeēare. Tė krijohet njė komision pėr studimin e nepotizmit nė tė gjitha nivelet e administratės, nga kushėrinjtė e Fatos Nanos deri tek benjaminėt, tė afėrmit dhe farefisi i deputetėve apo i zyrtarėve tė tjerė, qė janė nė poste tė cilat kanė tė mundur procesin e korrupsionit, dhe brenda tre muajve ky komision t’u japė zgjidhje problemve tė nepotizmit. Nepotizmi ėshtė njė fenomen qė favorizon shumė korrupsionin » , -tha Berisha. Lideri i opozitės pėrsėriti kėrkesėn qė kontrolli i pasurive tė zyrtarėve dhe Kontrolli i Lartė i Shtetit t’i kalojė opozitės. Berisha cilėsoi tė nevojshme tė ndalohet me ligj
  prokurimi i drejtpėrdrejtė, apo me tender tė kufizuar, pėr vlerat mbi 1 milion lekė.
  «Tė hiqen ēmimet e referencės dhe tė vendosen nėn autoritetin e doganės tė gjitha ato magazina doganore nė mėnyrė qė zyrtarėt e lartė tė mos kenė tė drejtė tė kenė magazina doganore. Tė liberalizohen plotėsisht licensat, patentat etj. Brenda tre muajve tė paraqitet nė Parlament ligji pėr konfliktin e interesave.Tė ngrihet gjykata e llogarive, me tė drejtė vendimesh tė parevokueshme » , -tha Berisha. Lideri i opozitės gjykoi se propozimet nė fjalė do t’i japin pėrgjigje pėrpjekjeve qė duhen bėrė pėr tė luftuar korrupsionin nė Shqipėri. Duke u bazuar nė shqetėsimet e fundit qė ngriti raporti i Komisionit Europian, veēanėrisht pėr korrupsionin nė piramidėn e policisė sė shtetit, Berisha tha se opozita kėrkon krijimin e njė force tė re policore me qėllim eliminimin e krimit tė organizuar nė vend. « Konkretisht kėrkojmė ngritjen e xhandarmėrisė sė shtetit si njė institucion me destinacion shtypjen e krimit tė organizuar. Pėr kėtė qėllim propozoj njė riorganizim tė plotė tė Ministrisė sė Rendit, tė Shėrbimit Informativ Shtetėror dhe Prokurorisė sė Shtetit pėr largimin nga kėto institucione tė tė gjitha segmenteve tė implikuara direkt nė trafiqe », -tha Berisha. Duke cituar sėrish raportin e Bashkimit Europian, Berisha tha se ndėrkombėtarėt nė kėtė raport flasin pėr njė shtet koleon dhe jo pėr shtet ligjor. Pėr kėtė arsye, kryetari i demokratėve cilėsoi tė nevojshme : « Moratorium 3-vjeēar pėr skafet nė bregdetin shqiptar. Asnjė skaf pėr tre vjet, pėrveē peshkarexhave tė peshkatarėve, tė mos lundrojė nė bregdetin shqiptar. Jam pėr vendosjen imediate tė paketės ligjore antikrim me dėnime fikse».

  A.Lidhur me korrupsionin:
  1-Korrupsioni tė shpallet vepėr e rėndė penale.
  2-Tė bėhet abolicion imunitetit pėr tė gjithė personat me imunitet pėr njė periudhė sė paku 5-vjeēare.
  3-Tė krijohet njė komision pėr studimin e nepotizmit nė tė gjitha nivelet e administratės
  4-Kontrolli i pasurive tė zyrtarėve dhe Kontrolli i Shtetit t’i kalojė opozitės.
  5-Tė ndalohet me ligj prokurimi i drejtpėrdrejtė, apo me tender tė kufizuar, pėr vlerat mbi 1 milion lekė.
  6-Tė hiqen ēmimet e referencės dhe tė vendosen nėn autoritetin e doganės tė gjitha magazinat doganore.
  7.Tė liberalizohen plotėsisht licensat, patentat, brenda tre muajve, tė paraqitet nė Parlament ligji pėr konfliktin e interesave.
  8.Tė ngrihet gjykata e llogarive, me tė drejtė vendimesh tė parevokueshme

  B-Pėr policinė :
  1.Ngritjen e xhandarmėrisė sė shtetit.
  2.Njė riorganizim i plotė i Ministrisė sė Rendit, Shėrbimit Informativ Shtetėror dhe Prokurorisė sė shtetit.
  3-Moratorium 3-vjeēar pėr skafet nė bregdetin shqiptar.
  4-Vendosja imediate e paketės ligjore antikrim me dėnime fikse.
  5-Ngritja e Gjykatės sė Krimeve Penale
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Kjo e Sales qenka e bukur, por ce do se del nga goja e atij nen pushtetin e se cilit krimi dhe korrupsioni lindi, u konsolidua dhe u kthye ne kulture apo tradite. Ai njeri e kishte pushtetin, le ta bente. Nuk shof se cfare mund te beje ai njeri me shume sot se c'beri kur kishte pushtetin.

  Megjithate per mua ka nje zgjidhje. DENIMI ME VDEKJE.

  5 vjet marrveshje. Ne pranojme te mos pretendojme futjen ne BE, dhe aplikojme denimin me vdekje per 5 vjet, (kjo te ngelet marrveshje e fshehte). Nje grusht gjygjtaresh te paguar dhe te mbrojtur mire, si dhe te dedikuar ndaj detyres se tyre tu jipet e drejta te denojne me vdekje. Krijimi pra i nje grupi i ngjashem me ate "Untouchables" ne kohen e Al Kapones ne Amerike. Ekzekutoi per rreth nje muaj mbas vendimit te gjyqit, qe ti tregosh kriminelit se sa i pashprese eshte te dale qe andej i gjalle.
  Terror mbi terrorin (krimin) per 5 vjet. Nocioni europian i drejtesise??!!....OVERRATED.
  Ky eshte nocioni i drejtesise qe i sherben shoqerise shqiptare. Cdo tjeter eshte vetvrases per ne. Le ti sherbjme pra interesit tone dhe jo idealeve tona.

 17. #17
  Miss. Congeniality
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Where else babe?
  Mosha
  40
  Postime
  182
  Ore albo xhani!
  Sala MIRE e ka por me cfare resorcash do arrihet ajo pune!
  ore ai vend do dhe nje here enverin, ose nje si puna e tij, qe ta bej vendin ne rregull. te gjithe t
  qe jane ne pushtet mor lal, jane kryemashturues, duke filluar nga fatosi e sala e deri tek doganieri. Ato tradhtare e kriminele duan litarin tek she shi i pazarit dhe pastaj me thuaj ti mua, shif nja dy tre te ketilla dhe ben njeri ashtu apo jo. ky akt nuk eshte jasht shkeljve te ete drjtave te njeriut sepse dhe qe te shpqetoje ai vend, cfare njerez jane ne pushtet duhet te hiqen te gjitha kokat dhe te vihen te reja!
  prane detit i pa lare
  prane drites i pa pare
  prane sofres i pa ngrene
  prane dijes i pa nxene

 18. #18
  Miss. Congeniality
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Where else babe?
  Mosha
  40
  Postime
  182
  E ke shume mire leshator!
  Une jam dakort pasi e kam komentuar dhe me lart, por denimi kapital te behet publik qe te marri vesh ai milet!
  prane detit i pa lare
  prane drites i pa pare
  prane sofres i pa ngrene
  prane dijes i pa nxene

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  PD: “Malaj-Ahmetaj” ka falimentuar tė gjitha kompanitė e tjera

  Berisha denoncon korrupsionin qeveritar tek amerikanėt. Monopolet qeveritare dhe emėrimet nepotike po mbysin tregun e lirė nė Shqipėri. Takim i zgjeruar me pėrfaqėsues tė fondit dhe Bankės shqiptaro-amerikane nė selinė qendrore tė PD-sė

  Opozita ka denoncuar tek pėrfaqėsuesit e fondit dhe Bankės shqiptaro-amerikane problemet serioze tė krijuara nga monopolet qeveritare dhe emėrimet nepotike tė kryeministrit Nano. Kryetari i PD-sė Sali Berisha nė njė takim tė zgjeruar nė selinė qendrore tė PD-sė me pėrfaqėsuesit amerikanė, theksoi se monopolet private tė qeveritarėve po shkatėrrojnė tregun e lirė nė Shqipėri, ashtu si dhe nepotizmi i kryeministrit me emėrimet e tij qė ka pėr qėllim goditjen ndaj liberalizimit ekonomik dhe parimeve tė tregut. Si shembull nė takim ėshtė sjellė praktika e fundit e emėrimeve nė krye tė Telekomit shqiptar nga Nano, e cila ka sjellė falimentimin e mė shumė se tridhjetė kompanive tė licensuara pėr veprimtari nė fushėn e punimeve telefonike. Kjo pėr shkak se ėshtė kompania 'Malaj-Ahmetaj' e cila ėshtė gjithmonė e suksesshme dhe e vetėm pa konkurrentė pasi 'i shpon kabllat optike sa herė tė dojė'. Por ky ka qenė vetėm njė shembull "i suksesit tė madh" tė deklaruar nė takim nga kryetari demokrat. Gjithashtu nė takim ėshtė diskutuar edhe mbi mundėsinė e shtrirjes sė aktivitetit tė Fondit dhe Bankės Shqiptaro-amerikane, si dhe pėr problemet e tregut nė Shqipėri. Pas takimit tė kryer pa praninė e mediave Berisha shprehu kėnaqėsinė e tij pėr vizitėn 'e miqve tė shquar tė Shqipėrisė, tė Bankės dhe tė Fondit Shqiptaro-amerikan', institucioine kėto tė "njė historie e suksesi tė vėrtetė."

  Duke komentuar arritjet e Bankės dhe tė Fondit Shqiptaro-amerikan, Berisha u shpreh se "suksesi i tyre u detyrohet energjive dhe pėrkushtimit tė zotit Granov, mikut tim Skalione si dhe bordit drejtues, tė cilėt kanė punuar me njė pėrkushtim tė madh pėr vendin tonė duke ngritur kėto dy institucione tė rėndėsishme." Berisha veēoi si shumė tė rėndėsishme "mundėsinė e zgjerimit tė kreditimit tė fermerėve shqiptarė si njė ndihmė e jashtėzakonshme pėr ta."


  --------------------------------------------------------------------------------

  Berisha mbėshtet Moisiun nė pėrplasjen me Nanon pėr Selanikun

  Nė krye tė delegacionit, kreu i shtetit jo i ekzekutivit

  Kryetari i PD-sė Sali Berisha ka qendruar nė krah tė Presidentit tė vendit Moisiu nė zhvillimet mė tė fundit pėr sa i pėrket temės sė pėrplasjes mes Nanos dhe Moisiut pėr kryesimin e delegcionit qė do paraqitet nė samitin e Selanikut. Berisha sqaroi se delegacioni duhet tė kryesohej nga kreu i shtetit dhe se 'ky realitet, ėshtė dėshmi e mungesės totale mė elementare tė ekipit tė Nanos dhe tė vetė kryeministrit, sepse ėshtė e sanksionuar nė kushtetutėn e ēdo vendi qė pėrfaqėsuesi i parė i kombit ėshtė Presidenti'. Kryetari demokrat e ka cilėsuar zhvillimin e fundit si intrigė e njerėzve tė paskrupullt, tė cilėt nuk kanė as konceptin mė tė vogėl pėr shtetin. Berisha shprehu keqardhjen e tij pėr kėtė qendrim tė kabinetit Nano duke deklaruar se nuk bėn qė kryeministri tė shtyjė karrigen e Presidentit tė vendit, siē pati ndohur me rastin Meidani-Majko nė Samitin e Sarajevės. 'Vetėm ata tė cilėt janė demonė tė pushtetit, tė cilėt nuk i njohin askujt pushtet, pėrveē vetes sė tyre, hyjnė nė diskutime tė tilla', pohoi Berisha. Ai sqaroi se ėshtė krejt normale tė marrin pjesė tė dy nėpėr takime, por nuk mund tė diskutohet se kush e pėrfaqėson delegacionin, sepse nė tė gjitha rastet atė e bėn kreu i shtetit.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Samiti. Shqipėria e pashpresė me qeverisjen aktuale

  Shqipėria nuk mund tė ketė shans pėr tė dalė me rezultate konkrete dhe pozitive nga Samiti i Selanikut pėr sa kohė do tė vazhdojė tė ketė tė njėjtėn qeverisje si ajo aktuale. Kėshtu ėshtė shprehur kryetari i PD-sė duke vlerėsuar se Shqipėrisė i janė bėrė tė qarta kushtet nga BE dhe komuniteti euroatlantik, i cili pret prej qeverisė respektimin e kushteve nė mėnyrė qė vendi ynė tė ecė pėrpara. 'Por Shqipėria ėshtė e pashpresaė me kėtė qeveri', deklaroi Berisha. Si fakt pėr kėtė Berisha pėrmendi debatin e mbrėmshėm parlamentar dhe mashtrimet e qeverisė nė lidhje me situatėn e rėndė tė biznesit nė vend. "Ju e dėgjuat dje Ministrin e Rendit se si theu rekordin e mashtrimit duke deklaruar se nė vitin 1995 ka patur 75 rrėmbime. Unė ju njoftoj ju se ai do tė pėrgjigjet shumė rėndė pėr kėtė mashtrim, apo kryeministri shqiptar qė deklaroi se janė investuar nė ekonominė shqiptare vitin e kaluar 1 miliardė dollarė, ndėrkohė qė ai e kishte fjalėn pėr 1 miliardė lekė. Pra ata janė njė ekip shakaxhinjsh, joseriozė dhe tė papėrgjegjshėm, tė cilėt do tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr vonesat historike qė po i krijojnė vendit" ka qenė parashikimi i kryetarit demokrat.


  --------------------------------------------------------------------------------
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 20. #20
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Nė ėndėrrim pėr njė botė ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604
  Byroja federale e hetimeve ka bėrė publik raportin mė tė fundit pėr trafikun e klandestinėve nė tė gjithė botėn

  FBI: Mafia shqiptare nė trafikun e njerėzve

  Nė vendet e para renditen Triadat Kineze, Jakuza Japoneze, rrjetet kriminale ruse si dhe mafia shqiptare

  Ened Janina
  TIRANĖ- Mafia shqiptare ėshtė bėrė shumė e fortė dhe kėrcėnuese nė “fushėn” e trafikut tė klandestinėve. Ajo renditet tek pesė mė tė mėdhatė nė botė dhe sa vjen e po fuqizohet. Ky ėshtė njė nga konkluzionet e raportit vjetor tė Byrosė Federale tė Hetimeve (FBI). Charles Demore, Ndihmės Drejtor i Pėrkohshėm i Departamentit tė Hetimeve tė Sigurisė sė Brendshme ka bėrė publik studimin mė tė fundit tė FBI-sė nė lidhje me trafikun e klandestinėve nė tė gjithė botėn. Nė vendet e para ai rendit Triadat Kineze, Jakuzat Japoneze, rrjetet kriminale ruse si dhe mafien shqiptare. Nė raportimin e tij pėrpara Komitetit tė Senatit pėr Gjyqėsorin nė SHBA mė 25 korrik Charles Demore ka bėrė njė rezyme tė plotė tė trafikut si dhe ka paraqitur rreziqet qė mund tė vijnė prej tij. Sipas raportit tė Charles Demore, ēdo vit nė tė gjithė botėn trafikohen deri nė 2.000.000 njerėz. “Rėnia e komunizmit, sė bashku me pėrkeqėsimin e ekonomive tė botės sė tretė, kanė furnizuar rritjen dramatike tė kėsaj forme kėrcėnuese tregtie. Gjithashtu, grupe ndėrkombėtare tė krimit tė organizuar tė tilla si Triadat Kineze, Jakuzat Japoneze, rrjetet kriminale ruse, shqiptare, ukrainase, polake, nigeriane dhe tailandeze gjithashtu kanė shfrytėzuar ekonomitė e dobėta, korrupsionin dhe infrastrukturėn e pėrmirėsuar tė transportit ndėrkombėtar me qėllim qė tė lehtėsojnė kontrabandėn dhe trafikimin e rreth 700.000 deri 2.000.000 njerėz ēdo vit nė shkallė globale”,- thuhet nė raportin e bėrė publik dje nga Byroja Federale e Hetimeve. Sipas saj, mafia shfytėzon pikat e dobėta tė shtetit dhe godet gjithnjė e mė shumė. Ata shfrytėzojnė edhe lehtėsirat qė janė krijuar pas hapjes sė kufijve ndėrmjet shteteve tė ndryshme tė botės. Nė Europė, klandestinėt mjafton tė hyjnė nė njė vend tė Komunitetit Europian dhe mund tė lėvizin lirshėm nė 14 tė tjerėt. Aleancat e reja qė janė krijuar ndėrmjet trafikantėve tė qėnieve njerėzore janė bėrė njė rrezik serioz. “Disa prej kėtyre organizatave kanė braktisur aleancat e tyre historike etnike pėr t’u bashkuar nė sipėrmarrje kriminale dhe pėr tė penguar pėrpjekjet e zbatimit tė ligjit”,- tha Charles Demore gjatė raportit tė tij. Sipas tij, trafikantėt kanė harruar problemet dhe inatet etnike qė kanė patur ndėrmjet tyre dhe janė bashkuar nėn moton “pėr tė fituar sa mė shumė para”. Ata janė gati tė bėjnė gjithēka vetėm pėr tė fituar para. Ndėrkohė pėrsa i pėrket Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ėshtė rritur sė tepėrmi infiltrimi i terroristėve me anė tė trafikut tė njerėzve. Prej disa kohėsh Byroja Federale e Hetimeve ka vėnė nė shėnjestėr organizatat e trafikimit tė klandestinėve tė lidhura me terroristėt. “Terroristėt dhe miqtė e tyre kanė gjasa tė lidhen me rrjete specifike tė trafikimit tė klandestinėve pėr tė siguruar hyrje nė Shtetet e Bashkuara pa u pikasur”,- tha Charles H. Demore, ndihmės-drejtor i pėrkohshėm i hetimeve nė BICE, nė raportimin e tij pėrpara Komitetit tė Senatit pėr Gjyqėsorin, numrin nė rritje dhe sofistikimin e organizatave kriminale, aftėsinė e tyre pėr tė shfrytėzuar korrupsionin terroristėt dhe trafikantėt e njerėzve po kombinojnė pėrpjekjet e tyre pėr tri arsye, tha Demore: numrin nė rritje dhe sofistikimin e organizatave kriminale, aftėsinė e tyre pėr tė shfrytėzuar korrupsionin publik dhe kontrollet e dobėta tė imigrimit nė shumė vende burimi dhe tranziti. “Trafikimi njerėzor, specifikisht ajo ēka ligji i Sh.B.A. pėrkufizon si “forma tė rėnda tė trafikimit tė personave” ka tė bėjė (pėrveē kur viktimat janė minorenė tė trafikuar pėr shfrytėzim seksual) me forcėn, mashtrimin apo shtrėngimin dhe ndodh me qėllim punėn e detyruar apo shfrytėzimin seksual komercial. Trafikimi i klandestinėve ėshtė njė sipėrmarrje qė prodhon pėrfitime afatshkurtra qė rrjedhin nga detyrime tė vetme qė paguhen ose prej migrantėve tė kontrabanduar ose nė emėr tė tyre. Sipėrmarrjet e trafikimit mbėshteten mbi punėn e detyruar dhe shfrytėzimin seksual komercial tė viktimave pėr tė prodhuar pėrfitime afatgjata dhe afatshkurtra. Tė kontrabanduarit kanė vullnetin tė rrezikojnė edhe me vdekje potenciale nė kėrkim tė ėndrrės sė tyre dhe normalisht janė tė lirė ta kėrkojnė atė nė momentin qė kanė arritur destinacionin e tyre pėrfundimtar. Nga ana tjetėr, ne e dimė qė viktimat e trafikimit e gjejnė veten nė njė ujdi ku shėrbehet dhe e cila nuk merr fund kur ata kanė arritur destinacionin e tyre dhe pėr mė tej, mund ta gjejnė veten tė zhvendosur nga njė destinacion nė njė tjetėr nė kundėrshtim me vullnetin e tyre”,- thuhet nė raport.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 09-03-2007, 06:12
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2005, 10:33
 3. E verteta per MAFIA-n ne Shqiperi !!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 21:44
 4. Krimi i organizuar, karakteristikat e tij.
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:19
 5. Lufta ndaj krimit te organizuar
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-06-2002, 21:23

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •