Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956

  Enver Petrovci, nj artist i shumanshm

  Petrovci, nj artist i shumanshm

  I angazhuar n 54 teatro me kontrat, si aktor, Petrovci thot se ka luajtur n karriern e tij rreth 100 role n teatr. Sa pr filmin, thot se nuk e ka vlersuar kurr t qenit aktor filmi, ndrsa si regjisor, skenarist apo drejtor fotografie po. Roli i tij i par ka qen n dramn Mblesria t ehovit, ku kishte rolin kryesor. Thot se ambicia e tij sht e madhe, prandaj sht i vetmi artist shqiptar q ka arritur t luaj n nj sken serbe. Vlerson artin e kinemas dhe teatrit q sht br n vitet e komunizmit, kur gjithka ishte e pastr dhe arti ishte i mirfillt. Uroj shum q t mos emroni drejtor teatrosh t antarsuar n parti, pasi politika i prish shum pun artit. Kjo ka ndodhur n Kosov, uroj shum t mos ndodh edhe ktu- shprehet Petrovci. Pas nj kohe t gjat shkputjeje nga skena si aktor, ai thot se preferon m shum regjisorin e filmave dhe teatrit, pasi nuk ka m energjit e duhura pr angazhimin n teatr. Enver Petrovci lindi m 28 shkurt 1954 n Prishtin. Ai studioi n Shkolln e Lart Pedagogjike ne Prishtine n degn e aktrimit, si dhe n Fakultetin e Arteve Dramatike n Beograd. Tani punon n Fakultetin e Arteve n Prishtin, si dekan dhe profesor i lnds s aktrimit. sht nj ndr themeluesit e Akademis s Arteve n Prishtin dhe prej disa vitesh i teatrit privat Dodona, po n kryeqytetin e Kosovs. N teatr ka luajtur n role t rndsishme dhe regjisor i shum shfaqjeve dhe filmave shqiptar.

  Teatr
  Idioti i Dostojevskit regjisor dhe n rolin kryesor
  Dshmitari kryesor - regjisor
  Kush m ka faj q jam shqiptar - regjisor

  Filmografia
  Kur pranvera vonohet 1980, serial
  Lazari - 1984
  Rojet e mjegulls - 1988
  Forbidden sun - 1989
  Migjeni - 1990
  Nekrologji - 1994
  Lule t kuqe, lule t zeza - 2003
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  Enver Petrovci shfaq dramn Dshir pr vrasje

  Sapo ka mbrritur n Tiran dhe entuziazmi i tij nga pritja q i sht rezervuar dallohet lehtsisht n syt e tij. Aktori i madh, regjisori dhe skenaristi, drejtori i kamers dhe fotografis n filmat shqiptar dhe shfaqjet e shumta n teatr, mbart mbi vete legjendn e nj artisti t madh. Kshtu e njohin n Kosov, Serbi dhe Shqipri, por edhe kudo n bot, ku ai ka prezantuar artin e tij n festivale t ndryshme t kinemas dhe teatrit. Petrovci diskuton me tone t hareshme para medias, por ajo q t bie n sy n temperamentin e tij tipik prej artisti sht dshira e madhe pr t br art t mirfillt.Kur e pyesin pse erdhi n Tiran pr t dhn kt shfaqje premier, prgjigjet thjesht: Dua t ndjehem artist i vrtet. N Kosov nuk ndjehem i till. Aty arti nuk kuptohet si ktu. M jan br oferta shum t mira n Kosov, por ato nuk vlejn pr mua. Jan joprofesionale dhe un nuk punoj dot n at mnyr. Edhe pse i vetm n konferencn pr shtyp, pasi artistt e tjer t trups s shfaqjes ende nuk kan mbrritur, ai i mban t gjith t gozhduar aty pr rreth 1 or. Koha nuk ndihet. Ai flet dhe rrfen eksperiencn me teatrin Serb, ku ishte i vetmi artist shqiptar q ka luajtur si aktor i tij dhe me nj sukses t jashtzakonshm. Por n Tiran ka preferuar t vij me nj rol n nj vepr t huaj. Drama e autorit suedez Lars Loren e ka ngacmuar fillimisht, duke i dhn m pas dshirn pr ta par n sken. Kshtu, me regji dhe prkthim nga artistja kosovare Arta Kallaba, Petrovci do t jet n trupn e aktorve t shfaqjes. Nn titullin intrigues Dshir pr vrasje, drama ka pr protagonist treshen Petrovci, Arta Muaj dhe Luan Jaha. Drama nuk do t vihet n skenn e Teatrit Kombtar dhe t bn udi fakti, pasi ardhja e nj aktori kaq t madh meritonte nj hapsir n kt teatr. Shfaqja sht zgjedhur t jepet n salln e madhe t Akademis s Arteve, ku edhe do t shiten biletat. Ajo do t vihet n sken tre dit radhazi, nga 20 Prilli deri n 21 dhe 22.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3

  Pr: Enver Petrovci, nj artist i shumanshm

  Petrovci: Kam shitur shtpit pr t ngritur teatrin

  Aktori e regjisori ndodhet n Tiran pr nj tragjikomedi.
  Q nga kujtimet e fmijris, te suksesi dhe projekti ku humbi t gjitha kursimet.
  Q nga fmijria deri m sot, marrdhnia me prindrit, studimet pr aktrim, gjetja e nj qllimi n jet, ngritja e dy teatrove, humbja e kursimeve t s gjith jets Regjisori e aktori Enver Petrovci rrfen jetn e tij, n prag t premiers s tragjikomedis Hajdutja e bukur, shkruar nga Ruzhdi Pulaha, n skenn e Teatrit t Metropolit.
  Le ta nisim nga fmijria juaj, si ka qen ajo? ǒkujtime ruani me dashuri edhe sot?
  Ka qen nj fmijri e bukur. Kam shum kujtime. I pari prkon me moshn dyvjeare. Babai im hyri me biiklet n oborr, isha me motrn, pash se mbrapa biiklets kishte nj kuti kpucsh. U gzova dhe thash: babai na ka bler kpuc. Hym brenda n shtpi. E pash baban shum t zymt, bashk me xhaxhain dhe kuptova se nuk ishte puna pr kpuct Dola n oborr dhe, pas nj kohe t shkurtr, babai me xhaxhain doln me nj arkivol t vogl nga shtpia. Motra ime kishte vdekur pas katr ditsh q kishte lindur.
  Kujtes kjo e nj dyvjeari?!
  Po, po. E mbaj mend, sepse motra lindi dy vjet pas meje. Madje nga ajo koh kujtoj dhe nj tjetr episod. Nj dit shoh nj vez mbi parvazin e dritares s shtpis, doja ta merrja duke menduar se ajo ishte e zier. Mora nj shkop dhe e hoqa vezn nga parvazi i dritares, ajo ra posht dhe u thye. Aty kuptova se ajo nuk ishte e zier. Kjo ka qen tendenca ime e par pr vjedhje.
  Realisht keni vjedhur ndonjher?
  Kam qen n shkolln fillore, diku nga klasa e dyt kur kam vjedhur pr her t par. Shkova n vetshrbim (kshtu quheshin dyqanet, si sot supermarketet) pr t bler dy kg buk. Rrugs takova Habiben, shoqen e klass, e cila m plqente. Pr her t par u solla si mashkull i vrtet. I them: A po vjen me mua t m bsh shoqri. Ajo mu prgjigj: Po. Kur hyra n dyqan, mora buk dhe para se t dilja pash qeset e bonboneve. Nj prej tyre ishte e hapur dhe bonbonet binin prej qeses. Meq nuk kisha lek, i vodha dy bonbone dhe i futa n xhepin e majt, q ishte i shqyer dhe ato ran n fundin e astarit t xhakets. Pagova bukn dhe, kur do dilja pr t ikur n shtpi, m erdhi nj zotri, ndoshta roja i dyqanit dhe m pyet: Ke gj pr t paguar? I thash: Jo, dhe nisa t skuqem. Habibeja m pa q u skuqa. Zotria m futi dorn n xhep, por nuk gjeti gj, m pa dhe nga xhepi tjetr dhe prsri asgj. M ftoi n zyr, ku m kontrolloi m tepr dhe mi gjeti bonbonet. Pse i vodhe?, m tha. Sepse po m pret Habibeja dhe desha ta qeras, iu prgjigja.
  Si ishte familja juaj? Fmija i sat ishit n shtpi?
  Zyrtarisht un jam fmija i dyt n familje. Jemi tre fmij dhe nj nga mamaja. Babai ka qen radiologu i par n Kosov dhe, n krahasim me t tjert, kemi jetuar mir. Ka qen ballist gjat kohs s Lufts, ndrsa pas Lufts u detyrua t jet komunist. Kt ma ka treguar kur u bra 25 vje. Maman e kam pasur infermiere, por kur lindi vllai i vogl, shtatmuajsh dhe me probleme shndetsore, nna u detyrua ta lr punn dhe ti kushtohet vllait. At vlla e dua shum. Prej asaj kohe, ajo nuk hyri m n pun. Q t jem i sinqert, nuk kishte nevoj se me rrogn e babait jetonim shum mir.
  Shpesh bhen ngjasime pr fmijt. Zakonisht thon: i ngjan nns, i ngjan babait Po ju kujt i keni ngjar?
  Tani n kt mosh po i ngjaj babait, edhe n ecje, n buzqeshje. Kur shoh veten n pasqyr, shoh tim at. I ri m duket se i kam ngjar dajs. Mamaja ime ka qen shum e bukur, por edhe daja. Ne fmijt, n krahasim me t, kemi qen majmun dhe dyshoja pr maman time ather (qesh) duke hyr n gjynah, se tani vrtet po i ngjaj babait.
  Si kan qen marrdhniet tuaja me ta?
  Me babait si fmij kam punuar shum. Ai ndrtoi dy shtpi pa kredi, me rrogn e vet. Atkoh Titoja i jepte kredi secilit intelektual. Babait tim nuk i dhan, prandaj m vjen shum keq kur kta profesort e moshuar e shajn Titon. Pr ta shar duhet ta shaj un, pr babain tim. Ka prfituar secili nga ai nga nj shtpi minimumi, ku ksti i kthimit ka qen si nj paket cigare n muaj. E pra, kam punuar me babain, m ka hyr puna n gjak, ndoshta pr shkak t tij, ndrsa sipas mamas kam qen fmija i saj m i dashur. M kujtohet kur u pranova n Beograd, n Akademin e Arteve, im at u gzua shum, ndrsa mamaja nisi t qaj. E pyeta: Mama nuk po gzohesh? (ishte shum vshtir t pranoheshe n Akademin e Beogradit), ajo m tha: E humba prgjithmon djalin. Dhe vrtet ashtu ndodhi, sepse jetoja n Beograd, ajo jetonte me mall pr mua. Kur vija n Prishtin qante nga gzimi, kur nisesha pr t ikur, qante nga pikllimi. Nj dit i thash mama prcaktohu: o qaj kur vij, ose kur iki.
  Kush jua ka vn emrin?
  Im at, Bajrami. Dua t them se do mhall ka pasur ezmn e vet. Dhe merrnim secili nga nj gjym dhe prisnim n radh pr uj. M kujtohet n pritje e sipr, t moshuarit m pyesnin; si quhesh? Un thosha: Enver. Aty kishte dhe shum serb. O Enver Hoxha?!-, m thoshin. Un nuk e dija kush ishte. Por kur filluan t gjith t m thrrisnin Enver Hoxha, e pyeta babain: Pse t gjith m bjn hoxh, askush nuk m bn prift. Babai m tha: Kur t rritesh, e kupton.
  Si vendost t bheshit aktor? A ishte dikush n familje, n fisin tuaj artist? ǒnxitje patt pr kt profesion?
  Nuk kam pasur asnj q t merrej me art, as n familje e as n fis. N moshn 6-vjeare im at bleu nj televizor t prdorur, e bleu n Shkup. E gjith mhalla gzoi se nj shtpi u b me televizor. Ne e quanim kinoshtpiake. Ka pasur program nga ora 6-8. M kujtohet spikerja, kur doln lajmet e Radio Televizionit t Beogradit. Mendoja se si sht e mundur q ky njeri t zvoglohet kaq shum e t hyj n kuti. Ndoshta sht bota e prparuar q e zvoglon njeriun, e fut brenda. Por kur nj dit pash orkestrn me 100 veta brenda t zvogluar shum, thash: kjo sht e pamundur, si kan hyr t gjith ata n kuti?! Mora nj kaavid t hapja kutin. M pa im at dhe m tha: ǒpo bn? Dua t shoh si kan hyr njerzit brenda, i thash. Ai ma shpjegoi me aq sa mundi. M kujtohet fjalia ime e par artistike: Baba kur t rritem, dua t jem si ata brenda. M von e kuptova se ata brenda quheshin aktor. Kjo dshir nuk m sht zbehur kurr.
  Kur ka qen koha kur nist aktrimin?
  Kam qen n shkoll, ndoshta kam qen n klasn e shtat t fillores dhe kam luajtur rolin e nj plaku dhe pr kostum i mora gjyshit tirqet, kapeln e bardh dhe jelekun, brezin, q m rrinin pak t mdha. M kujtohet pas shfaqjes disa msues m than: sht gjynah t mos bhesh aktor. Un ua kthej: Normal q do t bhem. M ka ndihmuar Zoti q skam punuar me teatrot amator, sepse do m kishin prishur si aktor. Kt e kam kuptuar tani q jam pedagog i Aktrimit, kur pranoj amator t talentuar, ka shum pun me ta pr t larguar at mendimin e gabuar q kan pr aktrimin. Kt hall se kam pasur pr fatin tim t mir. Pas gjimnazit shkova n shkolln e lart pedagogjike n Prishtin, dega e Aktrimit, e cila ishte hapur dy vjet m par, e profesor ishte Faruk Begolli. Ai m pranoi dhe pas nj viti m tha: sht gjynah t jesh n Prishtin. Pse nuk tenton t shkosh n Beograd? Beogradi ishte ndrr ather. Para meje kishte qen vetm Faruk Begolli dhe Bekim Femiu. E dgjova dhe shkova, por su pranova, pr fajin tim.
  Pse?
  Sepse gnjeva. Kur m pyetn far ke br kt vit pas gjimnazit, un u thash: Kam studiuar mjeksi. Gnjeva sepse kisha droj, pasi kisha dgjuar se nuk pranojn student q ishin marr me aktrim prpara. U ktheva i zhgnjyer, por nj sekretar, i cili kishte emrin Koo, m tha: Eja vitin tjetr, por eja i sinqert. U ktheva n Prishtin, kreva shkolln e lart dhe shkova srish n Beograd. Kur me pyetn srish se far kisha br kto dy vite pas gjimnazit, u thash: Kam studiuar aktrim. Eh, tani je pjekur, m than dhe m pranuan n Akademi. Ishte viti 1974. Skisha kujt tia thosha gzimin tim, shkova n nj park afr Akademis q quhej Kalemekdan edhe brtisja si i mendur Jam pranuar n Akademi! dhe bja kollotumba.
  Keni pasur ndonj idhull n rrugn tuaj artistike?
  Kam pasur idhull Bekim Fehmiun, t cilin pata rast ta njoh personalisht n fund t vitit t tret t Akademis s Arteve, n Beograd. Mbetm prgjithmon shok. M von, kemi luajtur shah shpesh, kur kishim koh. Tentuam t luajm dy her bashk n teatr, por nuk luajtm asnjher. N rastin e par m morn ushtar dhe e lash projektin, ndrsa hern e dyt ika nga projekti, pasi nuk m plqente ideja e regjisores. Bekimi m inspironte dhe ishte nj shtys pr mua q t ecja prpara. Thosha m vete: si mund t shkoj nj shqiptar n Beograd, t bj karrier si aktor, kur mundet ai, pse jo un?
  Megjithat m pas ju u bt nj yll i skens. Cili ka qen elsi i suksesit tuaj?
  Ia kam hapur rrugn vetes, me pun. Duke e organizuar dhe menaxhuar vendin ku eventualisht me kolegt e mi student mund t punoja. Isha student i veant, kshtu regjisort e rinj nisn t m dallonin, edhe n provime isha shum mir. Nj nga shfaqjet m serioze n kohn q isha student, ishte n Teatrin e Hapur n qytetin e studentve. Aty organizova nj shfaqje, pas insistimit tim t madh te zv/drejtori, t cilit i krkova nj hapsir pr prova, pr t br shfaqje. Pas insistimit tim gjashtmujor, na dha nj korridor pak m t gjer pr t br prova. Ftova kolegt e mi dhe nj regjisor t gjenerats sime, Egon Savin dhe bm shfaqjen Mblesria e ehovit, me t ciln m pas shkuam n disa festivale vendse dhe europiane. Pas ksaj mu hapn rrugt dhe ishte gjithmon m e leht. Nisa t xhiroja n televizion. Pas diplomimit, m ftoi drejtoresha e famshme botrore e Teatrit Atele 212, e cila m dha nj rol episodik. Pas atij roli, pata ftes pr n Amerik, por nuk dija gjuhn angleze. Producenti m tha t msoj gjuhn dhe pr gjasht muaj t shkoja n Amerik, n Los Angelos. Shkova n Londr, n nj kurs anglishteje, pas asaj shkova te vllai im n Suedi ta ushtroj pak n praktik gjuhn. Kur isha aty, m telefonoi Mira Trajilovi dhe m ftoi t kthehem n Beograd, q t luaja rolin kryesor n shfaqjen Kurora e Kosancicit nr 7. Un iu prgjigja se u nisa pr n Amerik. Ajo m tha: Prej Ameriks nuk ka fat, atje do t jesh gjithmon i huaj, kurbeti.
  Ishte nder i madh t t ftonte nj drejtoresh e till, sidomos mua q isha ende shum i ri, vetm 27 vje. Nuk guxova ti thosha jo. U ktheva n Beograd, bra shfaqjen dhe pr fatin tim m shpalln yll i ri i skens s Teatrit t Beogradit. M pas filluan rolet nj pas nj dhe e harrova Amerikn. Prej ather nuk kam pasur kriz pune. Kshtu ka nisur karriera.
  Nuk shkuat m n Amerik?
  Kam qen privatisht, shum m von pr nj mim q mora nga Arts Link n New York si Aktori m i mir i Europs Juglindore n vitin 96, pr filmin Migjeni. Dhe ather shkova t merrja mimin pas pes vjetsh, pasi kisha shum pun. Atje mu dha rasti t punoja n teatrin La mamma theatre, por srish u ktheva.
  dokush n vendin tuaj nuk do ta linte ti shptonte ky rast. Ju pse u kthyet?
  E kuptova se me punn q bja un nuk ishte me rndsi nse luaja n New York, Paris apo Prishtin. do njeri q e shijonte teatrin tim, pr mua ishte publik. E sidomos m joshte, se gjuhn q flisja un, ma merrnin vesh shum m leht populli im. Mos harroni edhe edukatn q kam pasur dhe q kam. Pastaj nj artist nuk ka pr detyr t bj vetm fam, por edhe nj qllim. Un ndrkoh e gjeta qllimin: q me artin tim t vetdijsoj popullin tim aq sa mundem. Ta kultivoj at, ta msoj pr t bukurn, sa ka nevoj, pavarsisht kurtheve q m kan br dhe vazhdojn t bjn politikant provincial. Deri n fund, kjo sht arsyeja pse e bj.
  A ju plotsonte vetm kjo?
  Kurr n jetn time skam pasur koh t mendoj a po m mungon dika. Edhe kur kam qen pa shtpi, apo kur bridhja rrugve pa shtrat pr t fjetur Kam qen njeri shum pozitiv, at e merrja si dika normale, si pjes e karriers sime. E rndsishme ishte se kisha nj qllim dhe nuk i lejoja vetes t mendoja pr gjendjen time materiale t momentit. E kam ditur se me para do t bhem nj dit. Mendoj se gjja m e leht n bot sht t bsh para. Para mund t bsh edhe po t jesh budalla. Qllimi pr t br para sht aq i zbrazt! Kam takuar njerz q kan br para, por asnj nuk ka qen i lumtur. Por kam takuar njerz q e kan pasur qllim n jet dhe kan arritur t jen t lumtur.
  A ju ka ndjekur sadopak familja n karriern tuaj?
  Motra m ka ndihmuar materialisht n fillim, vitin e par t studimeve n Beograd. M pas, prindrit nuk kishin dhe aq mundsi t m ndiqnin. Por as un nuk i kam lodhur me famn time. Rrija me komshinjt si rri dhe sot. Merrja karrocn me mbeturina e hidhja jasht, pastroja shtpin nga bora, ndihmoja baban si prher. Me fjal t tjera, nuk shisja pordh. Se e kam kuptuar se kur nj aktor nis t shes pordh, karriera e tij ka marr fund. Ai nuk zhvillohet m. Thjesht ai bhet pordhac. Kam pasur dhe un nj koh t till krize, por shpejt arrita t kuptoj se si aktor nuk po mundja t zhvillohesha. N rrug isha artist i madh, n sken jo. Dhe shpejt iu ktheva jets s rndomt, q kisha pasur m hert. Ashtu jetoj sot e ksaj dite. Edhe pse familjen time e pengon kjo jeta ime e rndomt. M thon: duhet t sillesh m me autoritet, sepse ashtu do t t mojn m tepr. Shqiptart kan qejf ashtu. Ndoshta e kan mir, por nga ana tjetr e di q do t bhem pordhac dhe do t mbetem vetm autoriteti i s kaluars
  Cilin nga rolet tuaja doni m shum?
  N gjuhn shqipe ka qen Idioti i Dostojevskit, me t cilin u ktheva n Prishtin si mysafir. Po me at shfaqje kam ardhur n Tiran, t ciln e shfaqja n t gjith Shqiprin. Ather nuk njihja asnj n Shqipri, ishte viti 92, por Shqipria m njohu dhe un e njoha. Edhe prej ather kam pasur kontakte t shklqyeshme me Shqiprin. Kam dhe nj dshir n lidhje me Shqiprin, do doja t jepja msim n Akademin e Arteve, tju fal dika nga eksperienca ime.
  Po me regjin, pse dhe kur vendost t merreni?
  Pas shfaqjes Daja Vanja, me regji t Slobodan Unkovsit, mora forc q t merrem me regji. Edhe prej ather merrem me regji. Pr mua sht shum m leht t merrem me regji sesa t aktroj. Dhe deri tani nuk kam br asnj shfaqje jo t suksesshme. Jam shum i krkuar nga aktort pr t br regjin, kjo tregon se puna q bj si regjisor ka kuptim.
  Ndrkaq, ju hapt n Prishtin edhe dy teatro. Cila sht gjendja e tyre sot?
  Teatri Dodona u hap n vitin 1993 dhe, m pas, pas vdekjes s babait tim, e adaptova shtpin e tij n teatr dhe e quajta Teatrin e Babs.
  Ia dedikuat babait?

  Kam pasur nj shok, Blerim Islamin, i cili m nxiti q t gjitha parat q kisha fituar gjat jets ti fusja n nj projekt t prbashkt. N t njjtn ndrtes, ai do bnte hotelin, ndrsa un Akademin e Arteve. Ai m mashtroi, duke mohuar q i kam dhn parat dhe pr to jemi ende npr gjyqe. Un mbeta pa para. Kur vendosa t bj teatrin, nj prej ndrtuesve m pyeti, A je ti djali i Bajram Petrovcit? Po i thash. Nse je ti djali i tij, ather un po ta ndrtoj teatrin me kste, pasi babai yt ka qen burri i fjals dhe un t besoj, m tha. Pa asnj lek n xhep e ndrtova teatrin, pasi babai im, edhe pse i vdekur, ka ln nam te njerzit. Ndaj dhe e quajta Teatri i Babs, sepse ai e ndrtoi at teatr. Pastaj e pagova me kste, natyrisht duke shitur nj banes q kisha n Beograd e nj n Prishtin dhe duke hyr n kredi. Tani ky teatr nuk funksionon pasi ministrit nuk e adhurojn, por teatri Dodona tani sht teatri i qytetit.


  Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/03/2...#ixzz2ODW16dxf
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Enver Petrovci, nj artist i shumanshm

  PERSONAZH/ Flet aktori dhe pedagogu Enver Petrovci

  “Daja” nj film ku gjuha ishte pjesa m e vshtir pr mua

  - N fillim nuk e pranova me knaqsi kt rol, pasi kishte t bnte me dialektin

  -Nj film kur pr gjuhn punova m shum se pr rolin

  -t gjith kolegt m ndihmuan pr dialektin tironc

  -Regjisori Harxhi, kishte br nj organizim perfekt

  - Tirana m ka falur shuam dashuri, do di si t’ja shprblej

  - Tirana ka njerz t mrekullueshm, ndryshe nga Prishtina

  -Jeta artistike n Tiran duhet t mbshtete nga politika

  -Gjuhn shqipe do ta msoj perfekt, q n Teatrin Kombtar t dal i realizuar


  Albert Z. ZHOLI

  Filmi i fundit artistik “Daja” i regjisorit Ilir Harxhi ka ngjallur shum diskutime. Nj film tejet interesant, emocional, me nj subjekt q i prshtate kohs q jetojm dhe q nuk ka asnj ekzagjerim. Skenaristi ka ruajtur subjektin nga zmadhimi apo mbivlersimi i situatave duke prcjell nj ngjarje reale, q ka ndodhur jo pak her n Shqiprin postkomuniste. Daja nga Tirana (rol q e luan me mjeshtri Enver Petrovci), sht nj burr babaxhan, tipik tiranas i vjetr. I shndetshm, i qet, i afruar me njerzit, mirbrs, dorlshuar por edhe puntor i madh. Ai ka disa vjet q ka ngelur i ve dhe pa fmij dhe vazhdon at pasion t qoftexhiut tipik tiranas, profesion q se zvendson me asgj. Punon me orar t zgjatur, se tek puna ai shmang brengat e jets. sht nj burr tradicional. N vitet e para t demokracis ai ndihmon nipin, djalin e mors t emigroj n Greqi. Pr vite t tra nipi hesht. Por papritur ai drgon tek Daja nj zarf me foto, ku brenda kishte dhe nj zarf pr abshkpuntorin e tij. Hapen zarfet dhe daja me bashkpuntorin shkmbejn fotot. Nipi mes femrash, mes gzimit, jets s qefit, q fton dajn n Greqi. Daja tundohet. Shkon bashk me bashkpuntorin n Greqi. Tundohet nga femrat e bukura. I dshiruar pas femrave dhe qejfit t rastit ai pin disa viagra Bie n kllapi. Nipi mendon se vdiq dhe problemi sht si ta kalojn n Shqipri pasi kalimi me morg ka shpenzime. Ktu nis nj odise tjetr ajo e korrupsionit n Shqipri...

  Ju koht e fundit ishit n rolin kryesor t nj filmi artistik, ku kishit rolin e Dajes nga Tirana, far prbn pr ju ky rol?

  Un n fillim nuk e pranova me knaqsi kt rol, pasi kishte t bnte me dialektin. Ka shum aktor t tjer q jan rritur ktu dhe nuk e kan shum problem dialektin. Eksperienca ime m ka treguar kshtu, se sht m e leht ta thuash nj tekst, n gjuh t huaj, q se ke fol kurr, ose e flet pak, se sa n nj dialekt t veant brenda nj gjuhe. Ne jemi msuar me dialektin ton dhe sht shum e vshtir t ndrrosh dy apo tri germa brenda nj fjale n dialekt se sa t msosh nj gjuh t re. Por n fakt ishte kmbngulja e regjisorit Ilir Harxhi, duke m th se mundesh, mundesh ta realizosh Dajn e Tirans. Dhe n fakt t gjith kolegt e tjer ishin tiranas, flisnin at gjuh q ma lehtsuan deri diku kt msimin e saj me veori n theks. Me ndihmn e tyre besoj se ja dola mban. Kta djem q punova m than se n film, ja dola po aq mbar sa tironcit e vrtet. Kjo m gzon.

  Ju dhe n veshje dhe n gjuh prcollt tek spektatori tironcin e vrtet, tipik. N momente t caktuara nuk gabove q t dilje tek vetja ose si daja si kosovar?

  Un nuk kam luajtur Dajan, apo tironcin si karakter, por kam luajtur tironcin (si i thon ktu) si dialekt. Pra dialektin e tyre. Mirpo karakterin e kam gjetur n mardhniet me t tjert. Ka si Daja shum njerz, n mesin e shqiptarve. Kta njerz, kur mbesin pa grua, pa fmij, sakrifikohen pr nipr, mbesa apo kushrinj. Punojn, bjn mir dhe harrojn veten. N kt rast Daja sht tipik, bamirs, i dashur, njerzor, korrekt q i prkushtohet t afrmve dhe investon pr nipin q t ik jasht shtetit, vet Daja sht i ve, pa fmij. Ai i lidhur me punn ka harruar jetn e tij private. Pra kt kam nxjerr un n rol.

  Ku ishte vshtirsia n kt rol?

  E theksova tek gjuha, tek teksti. Ishte shum i vshtir teksti pr mua me kt dialekt. Un kam nj t keqe dhe nj t mir. Kur marr nj rrol, futem me iden mendimin dhe dshirn se un kt rrol e bj m mir se kushdo n bot. Kt e formoj bindje n vete. Madje kam kt bindje se roli im do t jet m i miri n bot. Pa u futur me kt bindje nuk mund ta realizoj rolin, apo nuk e nis rolin. Eci me bindjen se mua m shkon teksti, mua m shkon dialogu. Derisa Harxhi nuk m bindi n fillim, por me kohn ai m bindi.

  Dhe ku punuar m shum n kt rol?

  Un n kt rol kam punuar m shum n tekst, pra n dialekt, t msoja dialektin tironc t Dajs. Pra nuk punova n rol aq sa n dialekt. Dialekti ishte pjes e rolit, madje pjesa m e rndsishme. Un i jap shum kujdes gjuhs. Ajo ka nj ndjeshmri t veant tek spektatori. Un po kshtu i kam dhn nj rndsi t veant gjuhs serbo-kroatishte, dhe dialektet e tyre po ashtu dhe dialektet kroato-boshnjake. Pra kto gjuh duke pasur role, i kam msuar shum bukur, pasi u dhash shum rndsi gjuhs. Tashm me kt rndsi po eci drejt msimit t gjuhs shqipe, gjuhs standrate.

  Pra sht nj ndrr?

  Po e them me bindje se nj ndrr e jets sime sht q kur t ngjitem n skenn e Teatrit Kombtar t Tirans me nj rol, gjuha ime t tinglloj m bukur se e do aktori tjetr shqiptar q luan n kt sken gjigande. Kjo sht ambicia ime, q gjuha ime shqipe t jet m e bukura, e t gjitha kohrave. Kjo sht ambicia. Ti thua mbase se arrij? Besoj se po. E kam detyr brenda vetes.

  Kjo ambicie sht pjes e asaj q keni disa vjet q si ndaheni Tirans?

  Mua Tirana m plqen madje shum. Tirana ka edhe probleme pro probleme ka gjithkund. E ndjej veten t respektuar pasi njerzit n Tiran din si ta shprehin dashurin. Kjo mua m mungon n Kosov, por nuk m ka munguar dikur kur kam jetuar n Beograd. Por n Prishtin kjo dashuri e pastr njerzore m mungon. Ktu kam gjetur dashurin tjetr, respektin e munguar, pasi t gjitha kto i ndjej t bhen me dshir edhe ndaj familjes time.

  Jeta artistike n Tiran a sht e niveleve t metropoleve evropiane?

  Prsa i prket njerzve po, ndrsa porsa i prket qeveris jo. N nj vend nuk mjafton vetm te kesh artist t mir, pro duhet patjetr t kesh dhe nj qeveri t mir, q ta doj dhe ta stimuloj artin. Ktu ka shum artist t talentuar, n muzik, balet, teatr, por pa mbshtetjen e ligjeve t do qeverie n funksion t artit, kta do ngelen n hije. Por jo vetm qeveria por edhe do investim n drejtim t artit duhet t ket lehtsime q jeta artistike t gjalloj. Kshtu sht n do vend Evropian. Pra kur qeveria nuk e mbshtet dot n mnyr t plot artin, athere ai do gjej nj mnyr tjetr q do investim tjetr q bn dikush pr artin duhet tu lehtsohen taksat, pasi financojn artin. Ose duhen t tjera ligje q e lehtsojn biznesin q ndihmon. Psh jasht kur bhen filma koordinohen shteti me privatin n mnyr ligjore pr t br kt investim kolosal. Nuk duhet t ket konflikte mes artit kulturs dhe financimit. Ka shum njerz q duan ta financojn artin, por nuk jan ligjet e prshtatshme q ta lehtsojn kt investim. M kta artist, me kto institucione, jeta artistike n Tiran duhet te ket dhe m shum gjallri, m shum hapsir. Tirana ka shum avantazhe, ka shum objekte q t impresionojn. N Tiran ndihesh gjithmon mir dhe me nj politik t mir arti do t marr vendin q i takon.


  Ju n kt film keni luajtur dhe n tokn greke, kishte ndonj emocion t veant ky vend?

  Un kam luajtur n kt vend dhe m par, m hert madje n greqisht. Por nuk kam pasur ndjesin e t qenit vet, Un n kt film kam qen me njerzit e mi. Kam qen i relaksuar, aq m tepr q regjisori Ilir Harxhi, sht marr me t gjitha detajet e realizimit t filmit dhe ne nuk na ka munguar asgj. Ne si ekip ishim t qart dhe ne jemi ndjer si n Shqipri. Aty takuam shum shqiptar, kalonim mbrmjet mes shqiptarve, na shoqronin shqiptar dhe kshtu ne ishim kudo n ambiente t mirpritura. Kudo ku lvizm, asnjher nuk na ngacmuan , apo t na pengonin. do gj eci sipas planit. N Greqi jemi ndjer si n vendin ton.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pr: Enver Petrovci, nj artist i shumanshm  N'Konak - Enver Petrovci, aktor, regjisor dhe dramaturg

  Korrik 2020

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pr: Enver Petrovci, nj artist i shumanshm

  ENVER PETROVCI nderohet me mimin pr Vepr Jetsore

  MAJ 2021

  N kabinetin e Ministrit t Kulturs, Rinis dhe Sportit, Hajrulla eku, u mbajt ceremonia e ndarjes s mimeve vjetore pr teatr, shkruan KultPlus.

  Ministri eku, n fjaln e tij u shpreh se kt her mimet pr teatr po ndahen me pak vones me qllimin q gjithka t jet profesionale dhe t realizohet n mnyrn m t mir.

  “Nuk kemi dashur q kt pun ta kryejm sa pr sy e faqe, por ta realizojm n mnyrn m t mir t mundshme. Nuk ka qen nj proces i leht sepse ka pasur mjaft nominime cilsore por kto jan mime tradicionale vjetore. Ky komunitet ka qen nj zhvillim kulturor sepse teatri sht reflektimi m i sakt i gjendjes shpirtrore t nj shoqrie”, tha eku duke potencuar q juria ka vendosur q t’i shprblej me kto mime pr nj pun t mir n nj koh t vshtir.

  Juria profesionale e prbr nga: regjisori Ilir Bokshi, aktori Astrit Kabashi, aktorja Shengyl Ismaili, regjisori Ben Apolloni dhe regjisori Kushtrim Koliqi, kishte vendosur q n mnyr unanime mimet vjetore pr teatr t ndahen n kt form:

  mimi pr vepr jetsore t’i ndahet aktorit Enver Petrovci.

  Ky mim sht ndar pr kontributin e tij t madh n zhvillimin e artit dramatik n Kosov, kontribut i dhn si Aktor, Profesor, Dramaturg, Regjisor dhe Themelues i Institucioneve Teatrore n vend.


  https://www.kultplus.com/teatri/enve...eper-jetesore/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 01-06-2021 m 11:08

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pr: Enver Petrovci, nj artist i shumanshm  Universiteti i Prishtins i ndan titullin "Profesor Emeritus", profesorit Enver Petrovci


  Enver Petrovcit i ndahet titulli “Profesor Emeritus”

  Senati i Universitetit t Prishtins ka marr vendim pr ndarjen e titullit “Profesor Emeritus” pr Enver Petrovcin, msimdhns i rregullt n Fakultetin e Arteve t UP-s.

  Organi m i lart akademik i UP-s ka aprovuar krkesn e Kshillit t Fakultetit t Arteve, t mbshtetur nga Kshilli i Fakultetit Filozofik dhe i atij Ekonomik, me ’rast i ka caktuar titullin n fjal profesorit Petrovci, transmeton Klan Kosova.

  Dorzimin e titullit “Profesor Emeritus” profesorit Petrovci ia dorzoi rektori Qerimi, n nj ceremoni simbolike t organizuar n dekanatin e Fakultetit t Arteve.

  “sht hera e par q nga ky pozicion po e dhuroj nj titull kaq t veant honorifik, sikurse sht profesori emeritus. Njhersh, sht hera e par q nj titull i till i caktohet nj msimdhnsi n Fakultetin e Arteve. Ka shum gjera q n jet dhe n profesion zvendsohen, por themeluesi sht i pazvendsueshm”, tha rektori, teksa i prezantoi titullin profesorit Petrovci, i cili ishte ndr aktort e par q iu bashkua nisms s udhhequr nga profesor Faruk Begolli, pr hapjen e Katedrs s Aktrimit n Fakultetin e Arteve, para tri dekadash.

  I nderuar me pranimin e ktij titulli u shpreh profesori Petrovci. Duke i falnderuar kolegt pr iniciativn dhe rektorin pr ndarjen e titullit, ai tha se kt titull e pranon n emr t tij, por edhe t profesorit Begolli.

  Titulli “Profesor Emeritus” iu dorzua me motivacionin: “Pr kontributin dhe prkushtimin shumvjear dhn n Fakultetin e Arteve t Universitetit t Prishtins, pr avancimin e vlerave akademike dhe krijimin e kuadrove t reja n artet skenike”.

  Fakulteti i Arteve, duke e nderuar profesorin Petrovci, e vlerson t kaluarn e muar t tij n kt institucion.


  Gazeta Kultplus

  https://www.kultplus.com/lajme/enver...esor-emeritus/

Tema t Ngjashme

 1. Arti duhet t jetoj!
  Nga Fiori n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 216
  Postimi i Fundit: 30-05-2007, 19:08
 2. Desire - Various Artist
  Nga StterollA n forumin Krijime n gjuh t huaja
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-07-2003, 21:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •