Close
Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021
Duke shfaqur rezultatin 401 deri 402 prej 402
 1. #401
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,338

  Pėr: Ismail Kadare  Marrėdhėniet me pėrkthyesit, vepra, jeta dhe rikthimi nė Shqipėri, Kadare rrėfehet nė A2 CNN

  30 Maj, 2022

 2. #402
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,338

  Pėr: Ismail Kadare

  ISMAIL KADARE - 'Qytetar Nderi' i Tetovės

  26 Nėntor, 2022


  Komuna e Tetovės shpalli shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare “Qytetar Nderi”.

  Kadare tha se ndjehet i vlerėsuar pėr kėtė akt nga komuna e Tetovės, duke shtuar se e ka tė vėshtirė tė flas para lexuesve nė njė prej qyteteve iliro-shqiptare. Kadare tha se shkrimtar sado i njohur qė tė jetė nė botė apo dhe vendin e tij, ėndėrron pėr ēaste tė kėtilla.

  “Nuk e kam lehtė tė flas para jush, jo se nuk e di tė them fjalė, por se ēaste tė tilla janė tė rralla nė jetėn e shkrimtarėve, tė jetė pėrpara lexuesve nė njė prej qyteteve iliro-shqiptare. Kėto janė ēaste qė ēdo shkrimtar nė botė ėndėrron t’i pėrjetojė, pasi jeta njerėzore ushqehet nga ngjarje tė kėtilla. Iu falėnderoj tė gjithėve qė erdhėt nė kėtė sallė pėr tė mė takuar. Unė kur dėgjoj fjalėt tuaja pėr atė qė kam shkruar, harroj ēdo mundim qė kam pėrjetuar. Nuk ka vlerėsim mė tė madh pėr mua, kur njerėzit presin tė dėgjojnė diēka mė tepėr”, ka thėnė Kadare.

  Ndėrsa kryetari i Komunės sė Tetovės, Bilall Kasami, e konsideroi ditėn e sotme njė ditė tė veccantė pėr qytetin.

  “Ditė e veēantė pėr tetovarėt, jemi tė nderuar dhe krenarė qė sot shpallim qytetar nderi shkrimtarin e madh, Ismail Kadare. Jemi me fat qė jetojmė nė kohėn e Ismail Kadare”, u shpreh Kasami.


  Dardania Press

  https://dardaniapress.com/ismail-kad...eri-i-tetoves/

Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
 3. Leter drejtuar Ismail Qemal bej Vlores
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:14
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Historia fetare pėrmes historisė dramatike (nga Ismail Kadare)
  Nga macia_blu nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 12:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •