Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241

  Gjinushi: Zgjidhja e vetme e krizes politike jane zgjedhjet e parakohshme

  Kryetari i Partisė Socialdemokrate, Skėnder Gjinushi, u shpreh gjatė njė konference pėr shtyp, se zgjidhja e vetme e situatės politike nė vend janė zgjedhjet e parakohshme.
  Gjinushi deklaroi, se opozita reale duhet t’i pėrgjigjet votės sė 18 shkurtit dhe e vetmja zgjidhje pėr nxjerrjen e vendit nga kriza janė zgjedhjet e parakohshme.
  Paktet pėr gjoja reforma janė njė shaka e hidhur nė dėm tė Shqipėrisė e tė sė majtės, nė dėm tė integrimit tė vendit, tha ai duke shtuar, se kriza e deritanishme ėshtė shkaktuar nė emėr tė reformave dhe se po goditet biznesi, media, institucionet, dhe ēdo pakt me tė, do tė thotė vazhdim e thellim i kėsaj krize.
  Sipas tij, kushdo nga opozita e majtė qė nuk pozicionohet pėr zgjedhje tė parakohshme nė emėr gjoja tė stabilitetit, nė fakt i shėrben tė djathtės dhe se e majta duhet tė pastrohet nga segmentet dhe individėt qė pėr interesa personale, klanore a partiake, janė gati tė bėjnė pazar me Kryeministrin Berisha.
  Proēesin e kandidimeve pėr postin e Presidentit, zoti Gjinushi e cilėsoi, si njė tender rrugėsh ku konkurojnė firmat mė tė pėrfolura, e nė fund fiton ai qė vlen mė pak e paguan mė shumė.

  Gazeta Lajme
  #VamosArgentina

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  eshte e natyrshme qe komisari i vampireve ..gjinush caushi te kerkoje rrezimin e qeverise se dale me votat e shqiptareve patriote.

  dhe ka per tja arritur qellimit..

  nje vampir me kallash vuri nje qytet ne 97-ten ne arrest shtepiak.. duke i mbyllur mijra burra e gra vlonjate neper shtepia 2 vjet rresht..
  tani komisari vampireve ka me shum vampire ne dispozicion.. jane vampir miljarderet qe i shtoj si far hislli 8 vjetshi socialist.. nga radhet e vampireve te 97-tes..
  vec asaj vampiri gjinush ka dhe kryetarin e kanibaleve edvin ramen mik per kok me te cilin kuptohen pa folur fare..
  dhe krykanibali edvin ka nje arme te madhe.. te tmerrshme.. ka fituar bashkine e tiranes dhe nuk e ka fituar per te pastruar ajrin e plehrat.. por per ta perdhunuar voten e 3 korrikut te cilen vote PD kurre nuk e vleresoj po e la ti shkoje dėm..
  e tani kanibali edvin vec nje sinjal pret..nga rise.. e rruges elbasanit.. e sapo ta marre.. brenda gjysem ore e ben tiranen.. si enveri e beri me dyzet e 5-sen.. rrup sup dhe ne litar berishet me joza qe fjeten gjume.. kurse bamirit do ti japi nji cels kashte si selim myrtja per mirnjohje per aleanc te heshtur me edvinin.. ne misionin sekret special qe bamka ta mbaje pd-ne dhe votuesin demokrat ne gjume ..derisa edvini krokodili ta kullufise mire..

  keshtu jan punet..

  3 korriku ka mbetur ne dor te ndok lesit.. e ndok lesi ne dor te edvin gjinushit ..

  prandaj bilbilos gjinushi vetull ngrysur se i ka bere planet me kohe..

  gjynaf votuesit e 3 korrikut. po i shkon dem vota.. sa te fshije menderen me te erion muhamet velite e andrea stefanet e turli kanibalo vampiro enveristesh.. nen komande te edver rames..

 3. #3
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  hahaha shife ca thot Brari, po ku ka zgjedhje te parakohshme mer cun? Ska shansa, une kam frike se e vetmja rruge per te zgjidh presidentin eshte te marri 30 votat e tij Nanoja ke PSja dhe te shpresohet qe nuk do humi me shum se kaq vota Bersiha ke PDja....


  POr une i druhem nje pakti Rama-Nano qe do e bej qeverine Berisha te vuaj jasht mase per 2 vite te plota....me nje president konsensual dhe jo aq te majte sa Nano, qeveria e djtahte ka heq te zit e ullinit, po me nje Nano presient me nje pakt te fshehte me Ramen----qeveria e djtahte ka per tre heq jasht mase.....  Edhe per zgjedhje te parakohshme, Gjinushi le ti rruj sqetllat naj mushki se ate as enderr nuk e shef ky.....

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Me mire zgjedhje te parakohshme!

  Me shume se sa pergjigjia nese do te kete mundesi te gjeje nje konsensus per Presidentin, ose nese kandidati i saj do te siguroje 84 vota per te zgjedhur kreun e ri te shtetit, Partia Demokratike duhet t’i jape pergjigje pyetjes nese duhet apo jo qe te vijohet me tej me nje koalicion te tille! Thene me thjeshte dhe pa sterhollime, pyetja direkte qe shtrohet ne kete rast eshte: A duhet cuar vendi ne zgjedhje ne rastin me te pare te mundshem dhe a duhet krijuar nje tjeter mazhorance, pavaresisht ngjyrimit qe mund te kete ajo?

  Per t’i dhene pergjigje kesaj pyetje, duhet te rendisesh nje seri faktesh dhe detajesh, qe te cojne tek pergjigjia e pashmangshme. Se pari, nuk duhet harruar se koalicioni qe Kryeministri Berisha ndertoi pas zgjedhjeve te 3 korrikut 2005 kishte nje tjeter permbajtje dhe ngrihej mbi nje tjeter kompozim parlamentar. Realisht, ky kompozim u prish, numrat dhe ballancat brenda partive te vogla ndryshuan ndjeshem dhe Berisha u

  detyrua te reflektoje ne qeveri kete realitet te ri. Nje realitet, ku PDR, PAA apo ndonje parti tjeter u reduktuan dhe ku PDK u shndrua ne nje force me dominuese. Fatkeqesisht, koalicioni i ri nuk po perceptohet si nje koalicion qeverises, por si nje pazar qeverises, ku kushtet vihen, harrohen dhe rikthehen serish sipas interesave te momentit dhe jo sipas filozofise qe mban ne kembe nje mazhorance. Partite e vogla dhe deputete te tyre duket se kane mesuar lojen e forces me voten dhe e perdorin kete jo si nje force partiake, por si nje presion personal, duke e bere koalicionin me te veshtire dhe me kaotik. Pavaresisht deklaratave optimiste dhe qetesise se Berishes, nuk ka asnje dyshim se ky koalicion nuk po funksionon dhe nuk ka se si te funksionoje me kete filozofi. Nese ka nje gje te vjeter ne politiken shqiptare, kjo eshte historia e pazareve me voten dhe perdorimi i saj per perfitime personale. Ne kete logjike, PD duhet te gjeje mundesine me te pare per ta derguar vendin ne zgjedhje te parakohshme. Edhe pse dergimi i vendit ne zgjedhje me

  pretekstin e Presidentit nuk eshte i logjikshem dhe shume i ndershem, edhe pse ai krijon nje precedent te rrezikshem, PD mund ta shfrytezoje edhe kete mundesi ne emer te rikthimit te rregullave te lojes dhe nje marreveshje te ndershme politike. Ajo duhet te ulet sa me pare me PS-ne dhe te arrije nje marreveshje elektorale. Marreveshje qe sic ka propozuar edhe LSI, e ngre pragun ne 5 % duke lene jashte perfaqesimit partite problematike te koalicionit dhe individet qe e perdorin politik si perfitim vetem personal.

  Edhe pse reagimi i partive te vogla mund te jete i ashper, PD dhe PS duhet te hyjne ne loje me bindjen se pavaresisht se kush fiton zgjedhjet e parakohshme, fitorja eshte e perbashket. Shqiperia do te perfitoje nje realitet te ri politik dhe ajo force qe fiton mund te qeverise e qete, pa nderhyrje dhe presione banale. Nga ana tjeter, partia humbese mund

  te gjeje konsensus per Presidentin, duke krijuar nje lloj balance politike dhe stabiliteti per te cilin vendi ka nevoje ne veshtrimin afatgjate. Ne te kundert, nese kjo s’ndodh, asnje force nuk do te jete e gatshme te qeverise dhe nese do tentoje ta beje kete, do deshtoje dhe do shterre energji ne histori pafund koalicionesh dhe aleatesh.
  #VamosArgentina

 5. #5
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Zgjidhja e vetme eshte zhdukja e fytyrmuteve komuniste si Gjinushi me shoke,qe kane 70 vjet qe e rrjepin kete popull mjeran.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Citim Postuar mė parė nga thekthi
  Kryetari i Partisė Socialdemokrate, Skėnder Gjinushi, u shpreh gjatė njė konference pėr shtyp, se zgjidhja e vetme e situatės politike nė vend janė zgjedhjet e parakohshme.
  Gjinushi deklaroi, se opozita reale duhet t’i pėrgjigjet votės sė 18 shkurtit dhe e vetmja zgjidhje pėr nxjerrjen e vendit nga kriza janė zgjedhjet e parakohshme.
  Paktet pėr gjoja reforma janė njė shaka e hidhur nė dėm tė Shqipėrisė e tė sė majtės, nė dėm tė integrimit tė vendit, tha ai duke shtuar, se kriza e deritanishme ėshtė shkaktuar nė emėr tė reformave dhe se po goditet biznesi, media, institucionet, dhe ēdo pakt me tė, do tė thotė vazhdim e thellim i kėsaj krize.
  Sipas tij, kushdo nga opozita e majtė qė nuk pozicionohet pėr zgjedhje tė parakohshme nė emėr gjoja tė stabilitetit, nė fakt i shėrben tė djathtės dhe se e majta duhet tė pastrohet nga segmentet dhe individėt qė pėr interesa personale, klanore a partiake, janė gati tė bėjnė pazar me Kryeministrin Berisha.
  Proēesin e kandidimeve pėr postin e Presidentit, zoti Gjinushi e cilėsoi, si njė tender rrugėsh ku konkurojnė firmat mė tė pėrfolura, e nė fund fiton ai qė vlen mė pak e paguan mė shumė.

  Gazeta Lajme  Duke perdorur doduksonet matetatikore qe zakonishte ne mathematijen e aplikuar skd-enveri(lexon skender ethem gjinush) vendoste emrin e vete,i bie qe .Me qese krimi i organizuar eshte organizua nga parta e komuniste Shqipetare ku skd-enveri (lexon skender ethem gjinush)ka qene minister i arsimit dhe riorganizuar nga partia socjalist ku skd-enveri (lexon skender ethem gjinush) ka qene kryetar parlaminti dhe ne parlamet vra HERION E DEMAKRACIS AZEM HAJDARI!
  Pra a kager njerzor shoku thekthi ky skd-enveri(lexon skender ethem gjinush) te mbaj leksjone per demokracin!

  ShoKu tHeKtHi dute ta mendoni mere per kete ,pasi une mendoj se po u nzine faqen ju komunistave te ri ky skd-enveri(lexon skender ethem gjinush)

  Sinqerishte

  A A A A
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TOKE GEGA : 10-05-2007 mė 23:15

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Data: 11/05/2007

  Gjinushin e zė tmerri nga stabiliteti politik  Skėnder Gjinushi sheh vdekjen e tij politike tek ēdo konsensus qė forcat politike arrijnė pėr reformat, prandaj ai dje ka lėshuar mallkimin e vet ndaj ēdo marrėveshjeje qė Rama e Meta mund tė firmosin pėr tė njohur realitetin parlamentar e pėr tė zgjedhur Presidentin e ri tė Republikės  Kryetari i Partisė Socialdemokrate, Skėnder Gjinushi, e ka parė si tė rrezikshme tendencėn e krerėve kryesorė tė opozitės pėr tė arritur drejt njė konsensusi me mazhorancėn nė lidhje me zgjedhjen e kreut tė ri tė shtetit. Gjatė njė prononcimi tė djeshėm pėr mediat, ai ka ftuar kryesocialistin Edi Rama dhe kreun e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta qė tė kthehen tek metodat obstruktive qė, sipas tij, i kėrkon me ngulm edhe populli i majtė. “Opozita vazhdon t'i qėndrojė mendimit pėr zgjedhjet e parakohshme, dhe e vetmja gjė qė do tė ēonte nė njė rishikim tė kėtij qėndrimi tė opozitės ėshtė vetėm nė rast se e djathta do tė pranonte njė ndryshim tė qeverisjes sė saj. Vendosja e njė negociatori tjetėr nga e djathta mund tė hapte rrugėn pėr njė mirėkuptim tjetėr midis opozitės dhe mazhorancės, e pastaj tė hapet njė mundėsi e re qė tė mund tė negociohet pėr reforma konsensuale dhe pėr President konsensual”, tha kreu i PSD-sė, duke shtuar se pakica po rrezikon qė tė bjerė pre e njė njė indivi qė kėrkon mė tė gjitha mėnyrat qė tė bėhet President. Ndėrkaq, lidhur me mbėshtetjen qė Lėvizja Socialiste pėr Integrim i ka aktualisht presidentit Moisiu si kandidat tė mundshėm pėr njė mandat tė dytė, Gjinushi u shpreh edhe ai nė favor tė rikandidimit tė kreut aktual tė shtetit. “Por nuk ėshtė ky problemi, se nuk gjejmė dot njė kandidat, por a do t'i japim mazhorancės dhe 2 vjet mandat siē i dhamė nė 2005, pėr shkak tė lojrave brenda sė majtės, pėr shkak tė pazareve, apo do tė kėrkojmė tė shkojmė nė zgjedhje tė parakohshme”, vijoi mė tej Gjinushi. Pyetjes se ēdo tė thotė me shprehjen “lojėrat e sė majtės” dhe a ka tė bėjė kjo me qėndrimin mė tė moderuar tė selisė rozė, kryesocialdemokrati tha se “kėto s'janė moderime, janė dredhime”. Qėndrimet dhe reagimet e kreut socialdemokrat bien ndesh me deklarimet e ndėrkombėtarėve, tė cilėt i kanė kėrkuar klasės politike nė vend stabilitet politik dhe gjetjen e njė konsensusi pėr zgjedhjet e Presidentit, duke shmangur zgjedhjet e parakohshme.

  Re. Po.

  55

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Data: 11/05/2007

  Gjinushin e zė tmerri nga stabiliteti politik  Skėnder Gjinushi sheh vdekjen e tij politike tek ēdo konsensus qė forcat politike arrijnė pėr reformat, prandaj ai dje ka lėshuar mallkimin e vet ndaj ēdo marrėveshjeje qė Rama e Meta mund tė firmosin pėr tė njohur realitetin parlamentar e pėr tė zgjedhur Presidentin e ri tė Republikės  Kryetari i Partisė Socialdemokrate, Skėnder Gjinushi, e ka parė si tė rrezikshme tendencėn e krerėve kryesorė tė opozitės pėr tė arritur drejt njė konsensusi me mazhorancėn nė lidhje me zgjedhjen e kreut tė ri tė shtetit. Gjatė njė prononcimi tė djeshėm pėr mediat, ai ka ftuar kryesocialistin Edi Rama dhe kreun e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta qė tė kthehen tek metodat obstruktive qė, sipas tij, i kėrkon me ngulm edhe populli i majtė. “Opozita vazhdon t'i qėndrojė mendimit pėr zgjedhjet e parakohshme, dhe e vetmja gjė qė do tė ēonte nė njė rishikim tė kėtij qėndrimi tė opozitės ėshtė vetėm nė rast se e djathta do tė pranonte njė ndryshim tė qeverisjes sė saj. Vendosja e njė negociatori tjetėr nga e djathta mund tė hapte rrugėn pėr njė mirėkuptim tjetėr midis opozitės dhe mazhorancės, e pastaj tė hapet njė mundėsi e re qė tė mund tė negociohet pėr reforma konsensuale dhe pėr President konsensual”, tha kreu i PSD-sė, duke shtuar se pakica po rrezikon qė tė bjerė pre e njė njė indivi qė kėrkon mė tė gjitha mėnyrat qė tė bėhet President. Ndėrkaq, lidhur me mbėshtetjen qė Lėvizja Socialiste pėr Integrim i ka aktualisht presidentit Moisiu si kandidat tė mundshėm pėr njė mandat tė dytė, Gjinushi u shpreh edhe ai nė favor tė rikandidimit tė kreut aktual tė shtetit. “Por nuk ėshtė ky problemi, se nuk gjejmė dot njė kandidat, por a do t'i japim mazhorancės dhe 2 vjet mandat siē i dhamė nė 2005, pėr shkak tė lojrave brenda sė majtės, pėr shkak tė pazareve, apo do tė kėrkojmė tė shkojmė nė zgjedhje tė parakohshme”, vijoi mė tej Gjinushi. Pyetjes se ēdo tė thotė me shprehjen “lojėrat e sė majtės” dhe a ka tė bėjė kjo me qėndrimin mė tė moderuar tė selisė rozė, kryesocialdemokrati tha se “kėto s'janė moderime, janė dredhime”. Qėndrimet dhe reagimet e kreut socialdemokrat bien ndesh me deklarimet e ndėrkombėtarėve, tė cilėt i kanė kėrkuar klasės politike nė vend stabilitet politik dhe gjetjen e njė konsensusi pėr zgjedhjet e Presidentit, duke shmangur zgjedhjet e parakohshme.

  Re. Po.

  55

Tema tė Ngjashme

 1. Sistemi politik i Shqiperise dhe sistemi politik i Kosoves
  Nga Ibrahimfeimi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2008, 15:13
 2. Opozita e majtė, protesta nė mbarė vendin
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 05:07
 3. A ekziston skenari i ndarjes Shqiperise?
  Nga Traboini nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 23:38
 4. OSBE: 12 tetori, nje shans i humbur
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 27-02-2004, 12:05
 5. Strategjia e opozitės nė zgjedhjet lokale
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •